Irritaties rond Chirac in Israël VN vreest voor ramp in Zaïre Bern geeft toe geld Holocaust te hebben aanvaard Verkiezingen Bosnië uitgesteld tot 1997 Europese Commissie wil vermindering van aantal taken Vriendin verdachte zaak-Dutroux vrij I PZC buitenland Duitse kastelen in de aanbieding Levenslang voor kindermisbruik Oudere vrouw drugskoerier Bobby wil helm behouden Polen werken aan verrijking taal Pleidooi voor EU-kopgroepen Veertig doden door brand in deel gevangenis Franse president valt uit tegen opdringerige veiligheidsagenten in Jeruzalem 157 r woensdag 23 oktober 1996 POTSDAM - Hotelhouders, andere ondernemers of particu lieren die zoeken zijn naar een ruim, representatief en niet alledaags onderkomen en die bereid zijn een aardige duit te steken in de restauratie van een historisch pand. kunnen mis schien hun slag slaan in Brandenburg. Deze Duitse deelstaat presenteerde dinsdag een catalogus met 49 kastelen, landhui zen en appartementen in historische'gebouwen. Dat er flink wat aan de gebouwen moet worden gedaan, blijkt uit een uitspraak van Steffen Reiche. minister van cultuur van de deelstaat Als er niets aan wordt gedaan, „is het niet duidel ijk hoe lang de gebouwen in de volgende eeuw overeind zullen blijven", zei de minister. AP DORTMUND - Een 36-jaiige pedofiel uit het Duitse Bergka nten is dinsdag tot levenslange opsluiting veroordeeld voor de moord in 1994 op een elfjarig jongetje. De man had het kind uit het raam van de negende verdieping van een flatgebouw geworpen om te verdoezelen dat hij het seksueel misbruik had. Een 49-jarige Franse pedofiel kreeg dinsdag in het Noord- Franse Douai 19 jaar cel. De rechters bevonden hem schuldig aan seksueel misbruik met twee kinderen. DPA/AFP SOLINGEN - Een Duitse drugsbende heeft een oudere inge zet bij de invoer van hasj uit Nederland. De politie van het Duitse Wuppertal maakte dinsdag bekend een 70-jarige vrouw te hebben opgepakt voor drugssmokkel. De Duitse vrouw reisde zogenaamd heen en weer om koffie in te kopen. Vanwege de prijsverschillen tussen Duitsland en Nederland is dit aan de grens een bekend verschijnsel. In werkelijkheid vervoerde de vrouw hasj. Ook dat gebeurt vaker, maar niet eerder waren daar ouderen bij betrokken Kennelijk gokten de opdrachtgevers van de vrouw erop dat zij aan de grenscontrole zou ontsnappen. DPA LONDEN - Britse politieagenten willen hun traditionele 'bobby'helm niet inruilen voor een gemoderniseerde versie met ingebouwde radio en oogbescherming. De bekende hoge helm werd in 1863 ingevoerd. Per politie dienst vertoont het ontwerp kleine verschillen. De Schotse politie heeft de hoge helm al in 1935 verruild voor de platte pet en hun voorbeeld werd dit jaar gevolgd door de politie van de Noord-Engelse stad Manchester. Agenten die in patrouille wagens rijden dragen altijd een pet. Maar de bobby in de straat koestert zijn traditionele helm. Een enquete die de Metropolitan Police Federation, een Lon- dense politiebond, onder zijn 12.737 leden hield wees uit dat 56 procent dik tevreden is met de oude helm. AP WARSCHAU - De krant Gazeta Wyborcza en de Poolse radio hebben hun lezers en luisteraars opgeroepen de Poolse taal te helpen verrijken. Geïnspireerd door een geplande wet over de bescherming van de Poolse taal die het gebruik van vreemde woorden moet indammen, zoeken de media Poolse uitdruk kingen voor zaken die tot nu toe steeds met een Engelse bena ming werden bedacht. Dinsdag publiceerde de Gazeta Wyborcza de eerste resulta ten. Voor het woord pager" (semafoon) stelden de lezers on der meer „przywolywacz" (dichterbijroeper), „umiejsca- wiacz" (standplaats-vaststeller) en „piszczace wiadomosci" (nieuwspieper) voor Nu is men koortsachtig op zoek naar een Poolse benaming voor „fastfood". DPA van onze redactie buitenland SARAJEVO - De gemeente raadsverkiezingen in Bosnië- Herzegovina, die voor eind november op liet programma stonden, worden uitgesteld lot volgend jaar. Dit heeft OVSE- vertegenvvoordiger Robert Fro- wick dinsdagavond bekendge maakt. Het uitstel is „het gevolg van aanhoudende politieke proble men". verklaarde Frowick in Sarajevo. Eerder op de dag zei een functionaris dat uitstel on ontkoombaar was wegens ge brek aan medewerking door de Bosnische partijen De Serviërs hebben eerder ge zegd niet te zullen meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen Zij zeggen problemen te hebben met de ordehandhaving in dor pen op Servisch grondgebied waar de moslimbevolking is te ruggekeerd. Ed. van Thijn noemde het be sluit om de gemeenteraadsver kiezingen uit te stellen „geen vreugdevolle beslissing, maar verstandig en onvermijdelijk." Van Thijn verbleef enkele maanden in Bosnië als coördi nator van de waarnemers bij de parlementsverkiezingen. „Er was te weinig voorbereidings tijd om het registratiesysteem te corrigeren." Minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken denkt dat de verkiezingen in Bosnië op een zinvoller manier in het voorjaar kunnen worden gehouden. Op gemeentelijk niveau moet wor den beslist of er een multi-etni- sche staat komt of niet. „Als de kwaliteiten van de verkiezingen slecht zijn, kan zo'n staat niet ontslaan." Het is noodzakelijk dat vluchtelingen naar hun oor spronkelijke woongebied kun nen terugkeren en hun stem recht uitoefenen volgens het akkoord van Dayton. Daar zou eind november geen sprake van zijn, aldus Van Mierlo Over een eventuele handhaving van de IFOR-vredesmacht zei de minister: „Ik denk dat het uitstel een sterk argument wordt voor handhaving van een troepenmacht". De Amerikaan se troepen zullen zich zoals voorzien in maart terugtrekken uit Bosnië-Herzegowina. Dit heeft het Amerikaanse ministe rie van Defensie dinsdag mee gedeeld in een reactie Het drie leden tellende presidi um van Bosnië kwam dinsdag in Sarajevo voor de eerste maal bijeen. President Izetbegovic. en zijn beide plaatsvervangers Zubak en Krajisnik ontmoetten elkaar in de Bosnische hoofd stad. Zubak is een Bosnische Kroaat Tijdens de bijeenkomst ondertekende de Servische ver tegenwoordiger de verklaring van trouw aan de Grondwet. RTR/AFP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De Europese Commissie gaat zichzelf in het komende jaar grondig moderni seren. Dit heeft voorzitter Jac ques Santer dinsdag aangekon digd in het Europees parlement, waar hij het werkprogramma voor 1997 presenteerde. De Europese Commissie is er van overtuigd dat ze minder op haar nek moet nemen om beter te kunnen handelen in de zaken die prioriteit hebben, zei Santer. Er moet efficiënter worden ge werkt, aldus de voorzitter. De hoogste prioriteit krijgt het aanmoedigen van de economi sche groei en de bestrijding van de werkloosheid in de Unie. Santer constateert dat de Euro pese burgers steeds minder ver trouwen hebben in de politieke wereld en de structuren van de rechtstaat. De Europese Unie ontsnapt daar ook met aan. De gemeenschap moet zich concen treren op de oorzaken van deze wanhoop bij de burgers; de werkloosheid, de onveiligheid en het gevoel da t de wereld m i ri der menselijk wordt. Milieu, vereenvoudiging van de interne markt, het versterken van midden- en kleinbedrijf, het creëren van een Europese aardgasmarkt en onderwijs krijgen volgend jaar eveneens prioriteit Santer kondigde voorstellen aan voor een Euro pees educatief programma on der het motto „leren in de infor matiemaatschappij van onze redactie buitenland NEUFCHATEAU - Het hof van het Belgi sche Neufchateau heeft dinsdag Annie Bouty, de gewezen vriendin van Michel Nihoul, in voorlopige vrijheid gesteld. De vrouw wordt in het dossier-Dutroux ver dacht van bendevorming en kindermis bruik. Het openbaar ministerie zal tegen de beslissing geen beroep aantekenen. Het hof verlengde de arrestaties van Mare Dutroux, Michel Lelievre, Michael Dia- kostavrianos en Michèle Martin. Dutroux en Lelièvre lieten dinsdag verstek gaan op de zitting. Het Luikse hof gebood onge veer tegelijkertijd de vrijlating van Ge rard Pinon. De schroothandelaar werd verdacht van medeplichtigheid aan de moord op Bernard Weinstein, de handlan ger van Dutroux. Even na zeven uur dinsdagavond verliet Bouty de gevangenis van Namen. Ze ver trok zonder de verzamelde pers te woord te staan. Haar vrijlating wordt gezien als een nieu we tegenvaller voor het openbaar minis terie van Neufchateau, omdat ze als een belangrijke verdachte werd beschouwd. Het is al de tweede keer dat het hof de vri j lating van Bouty heeft geboden. De vorige maal ging het openbaar ministerie met succes in beroep. Het aantal demonstraties tegen justitie in België neemt inmiddels steeds verder af. In Antwerpen trokken vierhonderd studenten naar het paleis van justit ie. Ook medewerkers van de Antwerpse reini gingsdienst trokken naar het justitiege- bouw „om het af te stoffen". ANP van onze redactie buitenland GENEVE/BUKAVU - Hutu- vluchtelingen verlaten in gro ten getale de kampen in het oosten van Zaïre wegens de aanhoudende gevechten. VN- chef Boutros Ghali loonde zich dinsdag „diep bezorgd" over de verslechtering van de situa tie in Zaïre. De VN-vluchtelingencommis- sieUNHCR zei zelfs een „regel rechte humanitaire ramp" te vrezen De organisatie evacu eerde dinsdag bijna vijftig me dewerkers, onder wie vijf Bel gen, uit de stad Uvira in Oost- Zaïre. Het Belgische ministerie van Buitenlandse zaken vroeg alle onderdanen het gebied rond Kivu te verlaten. In het hele gebied zij n meer dan een kwart miljoen Hutu- vluchtelingen uit Ruanda en Burundi op de vlucht. Alle twaalf vluchtelingenkampen zijn sinds afgelopen dinsdag leeggestroomd als gevolg van aanhoudende gevechten tus sen Tutsi-rebellen van de Banyamulenge-stam en het Zaïrese regeringsleger Bij de gevechten vielen 83 do den en tientallen gewonden. Gevechten zijn ook uitgebro ken rond de drie grootste kam pen bij Goma, waar 400.000 vluchtelingen verblijven. De mensen vluchtten naar de heu vels of bananenplantages tus sen Uvira en Bukavu. maar kunnen daar volgens UNHCR nauwelijks aan voedsel komen Het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP) zei dinsdag dat de humanitaire hulpmede werkers van de VN niet zullen terugkeren totdat de veilig heidssituatie is verbeterd. De voedselhulp voor de vluchte lingen in het gebied is nog maar voldoende voor zes dagen, waarschuwde WFP. In Zaire zijn nog steeds meer dan een miljoen Hutu's die na de geno cide van 1994 door hun stam genoten uit Ruanda waren ge vlucht. De gouverneur van de provin cie Cibitoke in Burundi, luite nant-kolonel Marcel Senaren- ze, werd dinsdag gedood in een hinderlaag die vermoedelijk was gelegd door Hutu-rebel- len. Ook medewerkers en lijf wachten kwamen volgens een legerwoordvoerder in Bujum bura om het leven Hutu-rebel- len voeren kennelijk hun aan vallen in het noorden van Burundi op om de Tutsi-rege- ringstroepen daar vast te hou den en te verhinderen dat ze de Benvamulenge's gaan steunen (RTR/DPA) :est van onze redactie buitenland ZURICH - Zwitserland heeft dinsdag voor het eerst ondanks eerdere ontkenningen toegege ven bezittingen van vermoorde joden te hebben aangenomen fpr i-nmnpn«afip van hnrpprs ter compensatie van burgers wiens bezittingen na de Tweede Wereldoorlog door Polen waren genationaliseerd. |Een woordvoerder van het Zwi- terse ministerie van buiten landse zaken, Bortis, zei dat onderzoekers een tot nu toe ge heim gehouden protocol hebben gevonden bij een bilateriaal compensatieverdrag tussen Po len en Zwitserland. Dat toont aan „dat Joods geld gebruikt is om Zwitserse burgers schade loos te stellen". „Er zijn proto collen die laten zien van wie en hoeveel het was", aldus Bortis. i Zwitserland gaf onder druk van Joodse organisaties vrijdag toe dat er in aansluiting op het com pensatieverdrag van 1949 een geheime briefwisseling heeft plaatsgevonden. Daarin stond dat banktegoeden en levensver zekeringen van Poolse burgers die in 1954 nogniet waren opge ëist, aan Warschau zouden wor den gegeven. Polen gebruikte die gelden daarna om Zwitser land compensatie te betalen. Immoreel j Eind vorige week werd ontkend dat het daarbij ook om geld van Holocaust-slachtoffers zou gaan. Bern sprak tegen dat geld van vermoorde Joden ten goede was gekomen aan Zwitsers. Het Joods Wereldcongres zei daarop dat de bekentenis bewijst dat BRUSSEL - Frankrijk en Duitsland vinden dat de lidsta ten van de Europese Lïnie in kleine kopgroepen vergaand moeten kunnen samenwerken. Dat voorkomt dat onwillige landen de Europese integratie ophouden. De twee landen lanceerden dinsdag een gezamenlijk voor stel. De samenwerking zou vooral moeten plaatsvinden op justitieel gebied en in het bui tenland- en veiligheidsbeleid, De Benelux is voorstander van de vorming van kopgroepen. ANP Zwitserland „op immorele wij ze Joodse bezittingen aan Polen had overgedragen". Het verdrag uit 1949 bepaalde dat Polen Zwitserland 52,5 mil joen Zwitserse franc (ruim 70 miljoen gulden volgens de hui dige koers) diende te betalen als compensatie voor de bezittin gen die het communistische re gime in Polen had onteigend. Polen heeft slechts ongeveer 17.500 franc teruggekregen van de meer dan twee miljoen franc die Poolse Holocaust-slachtof fers op rekeningen in Zwitser land hadden gestald. Dit heeft de krant Gazeta Wyborcza ver nomen in kringen van het minis terie van buitenlandse zaken in Warschau. Het rest zit waar schijnlijk nog steeds in Zwitser se kluizen. Zwitserland sloot ook met Bul garije, Tsjechoslowakije, Joego slavië. Roemenië en Hongarije verdragen over compensatie voor onteigening van Zwiterse bezittingen. Momenteel wordt onderzocht of daarbij ook spra ke was bepalingen zoals in het verdrag met Polen. RTR/ AFPJ DPA CARACAS - Door een brand in een deel van de gevangenis La Planta bij de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn onge veer veertig gedetineerden om gekomen. Ze verbrandden le vend, zeiden functionarissen en mensenrechtengroepen. De brand ontstond toen orde troepen een vleugel van de ge vangenis afgrendelden en traangasgranaten naar binnen gooiden De minister van justi tie zei dat het onduidelijk is waarom de bewakers de gevan genen hadden ingesloten en zei dat een onderzoek wordt inge steld. Hij wilde berichten van radio en tv niet bevestigen dat de bewa kers ook hebben geschoten op gedetineerden. De overvolle en sterk verouderde Venezolaanse gevangenissen zijn herhaalde lijk het toneel van geweld tussen gedetineerden en botsingen met cipiers. La Planta werd ge bouwd voor 300 gevangenen maar herbergt er nu 900. AFP 1541 151 [/an onze correspondent 173 Ad Bloemendaal) TEL AVIV -De Franse president Chirac en zijn Israëlische gast heren hebben gisteren (dinsdag) weinig nagelaten om elkaar te irriteren. In de loop van een be- 180 zoek aan Oost-Jeruzalem kreeg 193 tie Franse leider het aan de stok 216 met Israëlische veiligheids- 133 agenten, die zeer tegen zijn zin 141 Palestijnse belangstellenden en 152 journalisten op een afstand 148 hielden. l,Dit is een provocatie. Hou er 198 onmiddellijk mee op. Willen jul- 2i3 lie dat ik in het vliegtuig stap en 238 (terugvlieg naar Frankrijk?", 141 Voegde de Franse gast de veilig- 146 heidsagenten toe. 159 [Frankrijk diende een officiële 154 [klacht in bij het Israëlische mi- listerie van buitenlandse za- 'remier Netanyahu bood gis termiddag op een gezamenlijke [persconferentie de Franse pre sident zijn verontschuldigingen aan voor het fanatieke optreden (van de Israëlische veiligheids agenten. „Ik heb uitgelegd dat 'onze veiligheidsdienst sinds de pioord op Rabin buitengewoon «trikt is als het gaat om het be veiligen van publieke figuren", iZei hij. Chirac heeft ook weinig gedaan om conflicten te vermijden. Net als andere hoge buitenlandse bezoekers - met inbegrip van president Clinton - weigerde hij Oost-Jeruzalem in te gaan in het gezelschap van burgemeester Olmert. Maar hij wilde ook geen Israëlische veiligheidsagenten en politiemensen om zich heen. Zijn medewerkers hadden van te voren laten weten dat de pre sident zou worden beschermd door zijn eigen lijfwachten en door veiligheidspersoneel van de Palestijnse Wakf. die de isla mitische heilige plaatsen be heert. Bij zijn als 'privé-bezoek' aan gekondigde rondgang door Je- ruzalems oude Arabische stad liet Chirac zich tot woede van de Israëlische regering vergezellen door de Palestijnse minister van godsdienstzaken en door Leila Shahid, de Palestijnse ambas sadrice in Parijs. De Fransen op hun beurt beschouwden het grote aantal Israëlische veilig heidsagenten als een provoca tie, bedoeld om kracht bij te zet ten aan Israëls aanspraken op Oost-J eruzalem. President Chirac had aanvan kelijk geen bezoek willen bren gen aan de Knesset. Dat irri teerde Israël, vooral omdat hij wel de Palestijnse volksverte genwoordiging zou toespreken. Uiteindelijk werd besloten tot een bliksembezoek, zonder speech. Nauwelijks de helft van de Knessetleden was aanwezig. Rechavam Ze'evi, leider van de rechtsextremistische Moledet- partij verliet uit protest de zaal na Chirac een anti-semiet te hebben genoemd. Op de gezamenlijke persconfe rentie deed premier Netanyahu zijn best om te redden wat er nog te redden viel. „We waarderen het dat Frankrijk bereid is ons te helpen bij de pogingen de on derhandelingen met Syrië te hervatten", zei hij. Chirac heeft het afgelopen weekeinde in ge sproken met president Hafez al- Assad. Volgens Netanyahu heeft de Franse leider daarover 'een positief verslag' uitge bracht, maar hij wilde niet in bijzonderheden treden. Over de onderhandelingen met de Palestijnen vertelde de Israë lische premier dat overeenstem ming 'nabij' is. Hij zei een ge sprek met Arafat wenselijk te vinden 'zodra de eindstreep in zicht is'. De Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross heeft zijn vertrek uit Israël op het laatste moment uitgesteld- Op weg naar het vliegveld van Tel Aviv kreeg hij te horen dat er een doorbraak was bereikt. Ontmoedigd door het gebrek aan vooruitgang had hij maandagavond zijn terug keer naar Washington aange kondigd. GPD President Chirac (m) ruziet met de hem omstuwende Israëlische veiligheidsagenten tijdens zijn rondwandeling in Oost-Jeruzalem. foto Laurent Rebours/AP Wat dacht u van een aanbieding met gratis iets heel moois erbij? Deze week krijgt u namelijk bij een hele of twee halve Cd Roombotervlaalen een prachtig porseleinen gebaksbordje cadeau*. Bovendien hebben die heerlijke vlaaien (appel, abrikoos, kersen of een herfstvlaal met bosvruchten] ook nog 'ns een lekker prijsje: A 9.95 voor 'n hele of 5.95 voor 'n halve. Het gebaksbordje zal binnenkort een onderdeel zijn van ons bestaande Arzberg assortiment U kunt ze dus straks gaan sparen óf deze week een heleboel vlaaien kopen natuurlijk! J Actievoorwaarden zie de winkel. De actie geldt t/m zaterdag 2 november as. of zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5