Melkertbaan houdt mensen arm Snel plan dijkherstel Zeeland Het extraatje van Joris en Maaike. Oudere snorfietser moet ook examen doen Bosbranden bedreigen dure wijken Malibu Reislustige hond Kamer stemt week later over duurdere tabak en benzine cw Zeker één op de negen huishoudens heeft weinig meer dan sociaal minimum Wedden dat... Rem op bouwen aan de kust Kleinere klassen MELIESTE ALLES Mannequins in oogv erblindende mode. Fraaie keukens. Schitterende woonideeën. 23 24 25 26 27 Zonnig en nevelig Oplossende mistbanken met zonnige perioden. De zuid tot zuidoosten wind is zwak tot matig. Minima tus sen 6 en 9, maxima rond 15 graden. Iden yen- met! drie' met eop /Li-I de rdat ïort 239e jaargang no. 251 woensdag 23 oktober 1996 losse nummers 1,60 van onze parlementsredactie DEN HAAG - Ouderen zonder rijbewijs moeten net als jonge ren een bromfietsexamen af leggen om te mogen fietsen met een hulpmotor. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) kan en wil geen uitzondering maken voor ou- deren die rijden op een Sparta- met, de eigentijdse versie van de Solex. Dat antwoordt ze op vragen van het Kamerlid Ai- king van Senioren 2000. Sinds 1 juni hebben brom- en snor fietsers een apart rijbewijs no dig. Voor zo'n bromfietscertifi caat moeten ze een theorie examen afleggen. Het kabinet wil zo het aantal ongelukken met brom- en snorfietsen te rugdringen. Omdat snorfiet sers geen helm op hoeven en hun tweewielers gemakkelijk opgevoerd kunnen worden, is de snorfiets de laatste jaren zeer in trek bij de jeugd en ge beuren er veel ernstige onge lukken mee. Aiking vindt dat de ongeveer 100.000 Sparta- met-rijders het slachtoffer worden van de strengere rege ling. Ouderen worden door het certificaat slechts op kosten gejaagd, stelde ze Jorritsma wil echter geen uit zondering maken. Ten eerste kan ze volgens de wet Sparta- mets niet uitzonderen, maar bovendien vindt ze het ook niet nodig. Wie een rijbewijs heeft, hoeft geen certificaat te heb ben. En daarnaast kon iedereen bo ven de 16 jaartot 1 juni voor 25 gulden een certificaat aan schaffen zonder daarvoor exa men te hoeven doen. GPD van onze parlementsredactie DEN HAAG - Een Mel kertbaan lost de armoede bij langdurig werklozen vaak niet op. De kans op een hoger inkomen is nau welijks aanwezig, conclu deren de onderzoekers van 'Arm Nederland' in hun gisteren verschenen rapport. Minister Melkert (sociale za ken) veegde in een reactie de vloer aan met deze conclusie uit het onderzoeksrapport. Het rapport is in opdracht van Melkert gemaakt, ter voorberei ding van de Sociale Conferentie volgende week. De onderzoe kers wijzen erop dat iemand met een Melkertbaan het minimum loon verdient. Voor een groot deel van de langdurig werklo zen - kostwinners en alleen staande ouders - is dat nauwe lijks meer dan hun uitkering. Omdat doorstroming naar regu lier en beter betaald werk bijna niet voorkomt, biedt de Mel kertbaan volgens de onderzoe kers nauwelijks uitzicht op in komensverbetering. VVD, CDA en (in mindere mate) D66 lieten zich eerder al zeer kritisch uit over de banenplannen van het kabinet. De geestelijk vader de van de veertigduizend Melkertbanen reageerde als door een adder ge beten op het rapport. Volgens de minister gaat de werkloze met een Melkertbaan er duizenden guldens per jaar op vooruit om dat hij pensioen- en sociale ze kerheidsrechten opbouwt, en zijn eigen huis niet hoeft 'op te eten'. „De onderzoekers hebben zich laten meeslepen door het denkbeeld dat werk niet loont", aldus de bewindsman. „Dat is feitelijk onjuist en als strategie voor armoedebestrijding ver werpelijk". Melkert steltt de banenplannen wel tot inkomensverbetering leidenen i n ieder geval de voor keur verdienen boven „levens lange uitkeringsafhankelijk- heid". Volgens de onderzoekers geeft de minister „een vrij zon nig beeld" van zijn plannen. „Wij zetten daar een wat scepti scher beeld tegenover". Uit het onderzoeksrapport blijkt verder dat vorig jaar tus sen de 657.000 en 915.000 huis houdens (11 tot 14 procent van alle huishoudens) weinig meer dan het sociaal minimum (bij- Alle 65 winkels van Hans Verkerk Keukens vieren deze week een onwijs llaliaans feest!! Hans introduceert zijn Bella Italia actie Dat betekent keukens in Italiaanse stijl voor Hollandse prijzen, want Hans verkoopt deze week zijn Bella Italia assortiment voor de helft van de door de leverancier aant prijs. Als u binnen twee jaar een nodig heeft en nu koopt krijgt u die dus voor J i. half geld' Kom snel naSrt Meer van onze snelle b Een inwoner van Malibu houdt zijn huis nat, terwijl de vlammen naderen over de bergrug vlakbij. Kevork Djansezian/AP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Vermoeide brandweer lieden en vrijwilligers bestreden dinsdag in Californië bosbranden die al meer dan 80 huizen en 8.000 hectare begroeiing in de as hebben gelegd. Vooral Malibu, woonplaats van veel Ame rikaanse acteurs, wordt bedreigd door het vuur. Daar ziet men de steiTen nu zelf de huizen nathouden, zo meldde de politie. Enkele duizenden mensen in Santa Moni ca Mountains moesten hun huizen verla- ten. Ondanks het inzetten van blusvlieg tuigen en -helikopters en honderden brandweerlieden zijn volgens de autori teiten de meeste branden nog niet onder controle gebracht. Mariniers van een na bijgelegen kamp steunen vrijwilligers en brandweer in hun strijd tegen de vlam men. Sommige beroemde filmsterren in Malibu bonden zelf de strijd aan met de vlammenzee en negeerden de oproepen het gebied te verlaten. Actrice Shirley MacLaine stond het dak van haar huis nat te spuiten om de al gevaarlijk dichtbij woedende brand bij haar woning weg te houden. Zuidelijker, in San Diego County, brandden tientallen huizen af. AFP/RTR GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 van onze Haagse redactrice Lianne Sleufjes DEN HAAG - Minister A Jor ritsma van Verkeer en Water staat presenteert de Tweede Ka mer in december een overzicht van de problemen met de dijken. Ook geeft zij dan aan in welk tempo de waterkeringen her steld kunnen worden en hoe het financieel wordt opgelost. (Advertentie) Als u nu een pak AH- luiers koopt krijgt u er een vreselijk leuk vrolijk en leerzaam, Joris-of Maaike-boekje gratis bij, U kunt kiezen uit Joris bakt koekjes, Joris en het toverpotje, Maaike en de tandenborstel en Maaike gaat in bad. Cfl Luiers, boy of giri, diverse maten, 1 Q QQ pak Met gratis Joris-of Maaike- boekje* Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 oktober a s "Zolang de voorraad strekt De Tweede Kamer drong dins dag tijdens een overleg over de kustverdediging bij haar aan op grote spoed, gezien de alarme rende berichten uit Zeeland. Begin september berichtte deze krant dat slechts tien procent van de betonkleding van Zeeuwse dijken voldoet. De rest kan, theoretisch gezien, een su- perstorm van eens in de vierdui zend jaar niet doorstaan. Dat is wel de Deltanorm waaraan de dijken moeten voldoen. Volgens Jorritsma betreft het geen ontwerpfout of slecht on derhoud. „De veiligheid is niet in het geding. Er is niets ge beurd. Alleen onze kennis is ver groot. En met de kennis van vandaag zou je het anders ge daan hebben Omdat er tot het eind van het winterseizoen, 1 april, toch niet aan de dijken gewerkt mag wor den, neemt Jorritsma tot de cember de tijd om 'een goed ver haal' te krijgen. Alle waterkeringen worden nu onderzocht. Uit eerste onderzoeken is geble ken dat landelijk drie- tot zes honderd mi lj oen gulden nodig is om de betonkleding te herstel len. De meeste kilometers steenglooiing liggen aan de Ooster- en Westerschelde. „Als er extra geld nodig is, moet ik naar het kabinet. Maar dan moet ik eerst goed op een rijtje hebben staan wat er precies no dig is.' Joxritsma is vol vertrouwen dat zij dat extra geld dan ook krijgt, gezien de opmerking van pre mier Kok tijdens de algemene beschouwingen. Die zei in ant woord op SGP-vragen dat hij de bescherming van de dijken niet uit het oog zou verliezen. Jorritsma is er niet blij mee dat Gedeputeerde Staten van Zee land hebben gezegd dat het her stel binnen vijf jaar moet ge schieden en dat het de provincie niets mag kosten. „Dat móeten ze eerst met mij bepraten. We moeten afwachten wat de kos ten zijn. Ik heb wel gezegd dat zo'n kleine regio niet kan op draaien voor een probleem van zo'n omvang. Jorritsma stelt dat de onder houdskosten voor de dijkbe- heerders enige tijd dalen als in een gebied de waterkeringen worden aangepakt. Wellicht dat zij op die manier de herstelkos- ten enigzins wil delen. Zij stelt zich wel op het stand punt 'wie betaalt, bepaalt'. Zij past voor alleen een regiefunc- een graafmachine in 3 min. 4 spaarlampen in fittingen kan draaien en dat 10 kandidaten een energiezuinige wasmachine winnen? Kijk naar "Wedden dat..?" met het Spaar Energie Spel van de Energiebedrijven VERONICA, 20.30 uur standsniveau) te besteden had den. Het Centraal Bureau voor de Statistiek presenteerde on langs soortgelijke cijfers. Ar moede wordt door werkloos heid veroorzaakt, maar ook door het niet gebruiken van voorzieningen (huursubsidie, bijzondere bijstand) waarop men wel recht heeft. Grote steden In 1991 leden naar schatting 22.000 huishoudens door geld gebrek soms honger. De warme maaltijd ontbrak regelmatig bij 43.000 huishoudens Of die situ atie nog steeds zo is, konden de onderzoekers niet zeggen. Daarover zijn geen cijfers be kend. Wel is duidelijk dat het aantal 'armen' de laatste tien jaar is afgenomen, maar hun fi nanciële problemen groter. Armoede is vooral te vinden bij werklozen, laagopgeleiden, ar beidsongeschikten en ouderen. Een flink deel woont in de grote steden. Daar zijn ruim vijftig wijken waar 40 procent van de mensen een uitkering heeft. De onderzoekers benadrukken dat een uitkering niet tot armoede hoeft te leiden. Het merendeel van de uitkeringsgerechtigden slaagt erin de eindjes aan elkaar te knopen. GPD Minister Jorritsma wil paal en perk stellen aan het bouwen aan de kust. De afgelopen jaren komen er steeds meer aanvragen binnen om in de kuststrook de bouwen. Het Rijk ivil echter het beeld van een zoveel mogelijk ongerepte kust in stand houden. De minis ter kondigt aan streng toe te zien uitvoering van dit door O Verkeer en Waterstaat gewenste beleid. I O Al in het volgende schooljaar moeten de jongste basisschool-leer lingen in kleinere klassen zitten. Staatssecretaris Netelenbos, die dit voornemen gisteren bekendmaakte, wil in de onderbouw maxi maal 25 kinderen per klas. Vanuit de kamer is ruime steun voor het plan, waarmee het gisteren uitgebrachte rapport O van de commissie- Van Eijndhoven wordt gevolgd. O Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Kunst en cultuur: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21. WÊ^BÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊiÊÊÊammBÊÊBm ZWOLLE - De Spoorwegpolitie in Zwolle heeft maandag een hond aangehouden die in zijn eentje een treinreis had ge maakt. DeRotweilerwasinOlst op de trein gestapt. Het dier werd dinsdagmiddag door zijn baasje opgehaald. De eigenares krijgt geen boete voor de gratis treinreis. ANP (Advertentie) Glashandel en Glasslijperij dubbel glas(HR) figuurglas spiegels glas in lood Vernjn Stuarrweg 26. 4462 GE Goes Tel 0113 22 78 54 Fax 0113 2143 29 van onze parlementsredactie DEN HAAG - De spanning over de vraag of tabak en benzine volgend jaar duurder worden duurt nog even voort. De Kamer stelde de stemmingen over bei de onderwerpen gisteren tot er gernis van onder meer VVD en D66 uit tot waarschijnlijk vol gende week. GroenLinks-fractieleider Ro- senmöller is verantwoordelijk voor het uitstel. Hij vroeg vorige week WD-minister Jorritsma (verkeer) om een brief over het al dan niet doorgaan van 75 mil joen gulden bezuinigingen op het openbaar vervoer. Die brief was gisteren nog niet gearri veerd, waarop Rosenmöller met (Advertentie) tie zoals haar ministerie had bij de aanleg van de-Limburgse ka des. Doordat alle betrokken partijen daar steken hebben la ten vallen, is de aanleg 36 mil joen gulden duurder uitgeval len. De Zeeuwse gedeputeerde A Dek die dinsdag het Kamer overleg had bijgewoond was na afloop een tevreden man. „De minister heeft gesteld dat het geen gevolg is van slecht onder houd. Dus wij kunnen er niets aan doen. het is niet onze schuld. Zij heeft gezegd dat zij er geld voor zal zoeken, ook al staat het niet op haar begro ting." Behalve een rapportage over de toestand van de Nederlandse dijken komt er aan het eind van het jaar ook een rapport over de verf- en asfaltproblematiek van de Oosterscheldekering, beloof de Jorritsma de Kamer. /VI I pr Ifsl DE ZEELANDHALLEN D^ze even grootse als gezellige gezins- en huishoudbeurs biedt u 5 dagen lang inspiratie, informatie en Koers op Goes. Naar de Zeeuwse gezins- en huishoudbeurs. Nieuwe produkten. nieuwe ideeén en nieuwe mogelijkheden. ZONDAG steun van PvdA en CDA uitstel van de stemmingen kreeg. Ro senmöller wil eerst duidelijk heid of er gekort wordt op het openbaar vervoer, voor hij stemt over het duurder maken van au torijden In de ene motie vraagt de WD de Kamer de twee kwartjes ex tra accijns op sigaretten en shag te schrappen. /Üs die aangeno men wordt, zou iedereen vol gend jaar eentiende procent meer belasting moeten gaan be talen. In een andere motie wordt voorgesteld de beslissing over de verhoging van de brandstof accijnzen en de bijbehorende verlaging van de motorrijtui genbelasting niet nu, maar pas volgend voorjaar te nemen. Dan moet duidelijk zijn of Duitsland de brandstof ook duurder maakt De coalitiepartners PvdA en D66 verwijten de WD weg te lopen voor moeilijke be slissingen. Door de actie van Rosenmöller ontstaat een ingewikkelde situ atie. Mochten beide moties in de Kamer een meerderheid halen, dan zal het kabinet ze waar schijnlijk naast zich neerleggen. Dan is er vervolgens een pro bleem bij de behandeling van het belastingplan - voorzien voor 18 november - waar beide accijnsverhogingen onderdeel van uitmaken. De Kamer kan dan een amende ment aannemen om de accijns verhogingen niet door te laten gaan. Zo'n amendement maakt op het moment dat het aangeno men wordt onderdeel uit van de wet; het kabinet kan zo'n amen dement dus niet naast zich neer leggen. Dan moet öf de WD door het stof door tegen zo'n amendement te stemmen, öf het kabinet raakt in de problemen met het belastingplan. GPD iAdvertentie De PZC 'n dijk van een krant zeelandhallen goes INSPIRERENDE BEURS VOOR EIGENTIJDSE MENSEN 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1