Middelburgers gispen politiek PZC RENAULT NIEUW Auto Renault Dijkwel B.V. Monumentale landbouwschuur in Meliskerke wijkt voor garages Laguna Résidence: luxe in beperkte oplage! Relatie burgers en college kan beter V erkiezingsprogram van de RPF/GPV in Middelburg Bewoners van Savornin Lohmanlaan in Vlissingen willen verkeersdrempels zeeland woensdag 23 oktober 1996 w 18 Inwoners geven hun stadsbestuur een mager zesje Uw voordeel f 1.640,-! van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - De inwoners van Middelburg geven hun ge meentebestuur een mager zesje. Dat blijkt uit een onderzoek naar de dienstverlening van de gemeente. De burgers storen zich aan grote kwesties als het Museum 13/IX, het hofje en de autovrije Markt die te lang voortslepen. Die zaken bevesti gen het toch al bestaande imago dat de lokale politiek vooral ge ïnteresseerd is grote, geldver slindende projecten en geen oog heeft voor alledaagse dingen als veilige straten en wijken. De verhouding tussen mensen die geen of een beetje interesse hebben in de Middelburgse po litiek is gelijk. Andere onder zoeken wezen uit dat inwoners hun gemeente een rapportcijfer net boven de zes geven. Middel burg scoort net beneden het ge middelde. Een kwart van de on dervraagde inwoners geeft het gemeentebestuur zelfs een on voldoende. Nog geen tien pro cent komt tot een beoordeling boven de zeven. Inwoners van Nieuw- en Sint-Joosland zijn het meest ontevreden. Zij geven de gemeente een 5,6. In Middelburg is met name veel CDA op zoek naar kiezers MIDDELBURG - Het CDA gaat op de drie zaterdagen vooraf gaand aan de verkiezingen voor de herindeling op zoek naar de kiezers. Zaterdag 26 oktober bezoekt de partij Middelburg ten zuiden van het Kanaal door Walcheren: Dauwendaele. Zuid en de Eras- muswijk. Een week later, op 2 november, trekt het CDA naai de Stromenwijk, "t Zand, Nieuw- en Sint Joosland en Ar- nemuiden. Op zaterdag 9 no vember staan Sint Laurens, Klarenbeek, Nieuw Midddel- burg en het centrum van de stad op het programma. De CDA- bus houdt onder meer halt bij de winkelcentra in de diverse wij ken. bij dorps- en gemeen schapshuizen en voor het Mid delburgse stadhuis. kritiek te horen op de gebrekki ge daadkracht van de lokale po litiek. Daarbij wordt vaakgeke- ken naar de voortgang van grote projecten. Daarnaast melden inwoners uit Sint-Laurens en Nieuw- en Sint-Joosland dat zij het gevoel hebben vergeten te zijn door hun gemeentebestuur of dat zij niet voor vol worden aangezien. Een aantal onder vraagden tenslotte vindt dat het gemeentebestuur te afstande lijk is, zich verliest in details en onderling gekissebis. De relatie tussen de inwoners en het gemeentebestuur is het best te typeren als 'afstandelijk'. De Middelburgers zijn dankzij de PZC (84 procent haalt daar in formatie uit) goed op de hoogte van wat er leeft in de gemeente, maar zij staan niet te trappelen om actief deel te nemen aan de politiek. Men wil vooral op de hoogte worden gehouden van voorgenomen beslissingen en ontwikkelingen. Het invoeren van een lokaal referendum ge niet wel enige steun, maar veel wordt daarvan overigens niet verwacht. Over het functioneren van het ambtelijk apparaat is 'de Mid delburger' redelijk tevreden. De meest bezochte dienst, de afde ling Burgerzaken, wordt ook het best gewaardeerd. Volgens het onderzoek, dat is uitgevoerd door het Onderzoeks- en Ad viesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, heeft dat ook te maken met de vorm van dienstverlening. Men sen komen vaak met een gerich te vraag naar Burgerzaken. Het afgeven van een paspoort of een rijbewijs is geen moeilijke han deling. Hetzelfde verhaal gaat op voor het ophalen van het huisvuil. Als dat volgens af spraak wordt weggehaald, is de waardering voor die betreffen de dienst groot. Vragen over de gemeentelijke belastingen wor den om diezelfde reden per defi nitie als minder positief be schouwd. Uit het rapport komt verder naar voren dat de ambte naar niet erg klantvriendelijk is. Ruim veertig procent van alle ondervraagden heeft daar op merkingen over. Over het woon- en leefklimaat is de Middelburger tevreden. Dat geldt niet voor de inwoners van de wijk Dauwendaele en de twee kernen. Maar waarom zij ontevreden zijn, is onduidelijk. Over het algemeen bestaat er geen grote ontevredenheid over het aanbod en de kwaliteit van de voorzieningen in Middel burg. Net als in veel andere ge meenten maken de mensen zich zorgen over de leefbaarheid, de veiligheid en criminaliteit en de werkgelegenheid. Opmerkelijk is dat daarnaast de kwaliteit van het openbaar vervoer en de hoogte van de gemeentelijke heffingen en belastingen als zeer belangrijke problemen worden beschouwd. De monumentale landbouwschuur aan de Valkenburgstraat in Meliskerke is gesloopt voor de bouw van garages. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Maurits Sep MELISKERKE - De monumen tale landbouwschuur aan de Valkenburgstraat in Meliskerke is niet meer. Reddingspogingen van de gemeente Mariekerke en de provincie ten spijt, is het bouwwerk zaterdag gesloopt. Er komen dertien •garageboxen voor in de plaats. Die worden in december opgeleverd, verwacht L. M. Schrijver van het gelijk namige bouwbedrijf uit 's Gra venpolder, dat de garages bouwt. Ze zijn alle dertien al mondeling verkocht. aldus Schrijver. Toen bekend werd dat de land bouwschuur gesloopt zou wor den, stelde het Mariekerkse col lege van B en W begin dit jaar een reddingsplan op. De schuur moest worden verplaatst naar de Imkerij Poppendamme en daar worden ingericht door de stichting 'Het werkend trek paard'. De gemeente Marieker ke en de eigenaar van de Imkerij Poppendamme, P. de Meester, zouden de verhuiskosten beta len. Samen hadden zij echter niet genoeg. Het tekort bedroeg 110.000 gulden. De gemeente deed daarom bij de provincie een beroep op het fonds stads en dorpsvernieuwing. Gedeputeerde Staten weiger den in maart 1996 echter aan het plan mee te werken. Het fonds is volgens GS niet voor dergelijke plannen bedoeld. De enige mo gelijkheid om de landbouw schuur te behouden, zou plaat sing op de monumentenlijst zijn. De Mariekerkse gemeente raad stemde echter tegen het voordragen van de de schuur als monument. De weg voor sloop kwam zodoende vrij. De sloopvergunning kwam vo rige week bij Schrijver binnen en zaterdag ging het bouwwerk dus tegen de vlakte. ..De schuur genoot op dat moment geen be scherming en dan kun je andere ontwikkelingen niet tegenhou den". legt gemeentesecretaris C. W. Bierens van Mariekerke uit „Bovendien was de schuur al niet meer als agrarisch ge bouw in gebruik. En omdat er op het erf nieuwe huizen zijn bijgebouwd, was de beeldbepa lendheid van het gebouw ver dwenen. 't Houdt een keer op, hoe jammer dat ook is." „Het is trouwens maar goed dat de schuur niet is verplaatst", vertelt Schrijver. „Toen we de voorkant hadden weggehaald, viel de rest als een kaartenhuis in elkaar. Zo slecht was de schuur er aan toe." van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het nieu we college van B en W moet de relatie met de Middelbur gers verbeteren. Dat heeft burgemeester mr. D. C. B. Burgers dinsdag gezegd tij dens een persconferentie over het functioneren van het gemeentebestuur. Het nieu we college zal daar een flinke kluif aan hebben. Volgens een rapport van het onder zoeks- en adviesbureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten krijgt het gemeentebestuur maar net een mager zesje. Het gemeen tebestuur (raad en college van B en W) rollebolt ruziet over straal, geeft te veel geld uit aan projecten die uitein delijk niet gerealiseerd wor den en vergeet 'Jan met de pet' op straat. B en W presenteerde dinsdag direct een reeks aanbevelin gen. Het nieuwe beleidspro gramma moet duidelijk aan geven welke ideeën haalbaar zijn en wanneer ze klaar moeten zijn. Het overleg tus sen de ambtelijke top en het college wordt intensiever. Coalitie-partijen zullen meer en vaker met elkaar moeten praten om tot be stuurlijke consensus te ko men. Om de klachten, wen sen en problemen te horen van de inwoners van Arne- muiden, Nieuw- en Sint-Joosland en Sint-Lau rens gaat het nieuwe college kennismakingsbijeenkom sten houden. Elk collegelid, inclusief de burgemeester, krijgt een deel van het Mid delburgse grondgebied toe gewezen waarvoor hij/zij aanspreekbaar is. Geschrokken van de conclu sies uit het onderzoek „We mogen dan wel een ma ger zesje hebben gekregen, dat wil niet zeggen dat het zó voldoende is dat wij ons erbij moeten neerleggen. Ook als een beperkt aantal mensen niet tevreden is, is dat aanlei ding om naar jezelf te kijken. Een acht zullen we nooit ha len. De middenstand wil bij voorbeeld dat je met de auto de V&D kunt binnenrijden, terwijl weer anderen alleen maar fietsen in de binnen stad willen hebben. Je kunt mensen nooit allemaal tevre den stellen. Ook al stijg je maar naar 6,5 dan is dat toch al een verbetering." Wat is er mis gegaan „Er moet een grotere eensge zindheid komen tussen de fracties en de wethouders. In de landelijke politiek is het heel gebruikelijk dat Kok Wallage bij zich roept in het Torentje voor overleg. In an dere gemeenten is coalitie- -overleg heel normaal. Dat is er bij ons niet (meer). Een col lege moet weten of iets goed ligt in de gemeenteraad. Als je als coalitie samen een be leidsprogramma hebt ge maakt. dan wil je dat realise ren. Da's plezierig, nuttig en effectief en het komt de slag vaardigheid van een ge meente ten goede. Daar heeft het aan ontbroken, omdat het er niet was." Er bestaat ivantrouioen tus sen de raad en het college „Ik laat niet het achterste van mijn tong zien, maar je moet zakelijk bezig zijn. Niet politiek. Je bent wel met geld van de Middelburgers bezig. Dit college is te veel politiek en te weinig zakelijk bezig. Dat mag wel - je bent ten slotte een politiek bedrijf. Maar het is niet goed als di verse collegeleden zich te veel met verschillende on derdelen bezighouden." Museum 13/IX ivas gereali seerd als het college zakelij ker had geopereerd Kortaf: „Over 13/IX zeg ik niets meer." Het hofje dan, de herinrich ting van de Markt, een nieuw zwembad, Veerse Poort „U kent ze beter dan ik. Ik wil niet te concreet worden, maar als je zakelijker, effici ënter met elkaar omgaat, is dat beter." Gaat het college van B enW nog dit jaar maatregelen tref fen om de relatie te verbete ren „We hebben al enkele malen ad-hoc coalitie-overleg ge had. Het lijkt mij beter om met een schone lei te begin nen en een aantal concrete zaken pas op 2 januari aan te pakken." van onze verslaggever Ab van der Sluis .MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet de komende vijf jaar een fiks aantal zaken realiseren, die nu op de rails staan. Dat valt af te leiden uit het RPF/GPV-verkiezingspro- gramma. De partijen willen aandacht voor uitvoering van de nieuwbouwwijk Veerse- poort, herinrichting van het Molenwatergebied, een haal baarheidsonderzoek naar een nieuw stadskantoor in het Sta tionsgebied en een sobere herin richting van de Markt in Mid delburg. Voor de komende raadsperiode heeft de RPF/GPV een aantal prioriteiten vastgelegd. Belang rijkste daarvan zijn: terugdrin ging van oneigenlijke over heidstaken, het verbeteren van de relatie tussen bestuur en bur ger, het instellen van de wijkta- fels (raden) met name in Arne- muiden, het bevorderen van een goede opvang en huisvestings mogelijkheden voor minderhe den. oog hebben voor de sociaal-zwakkeren in de sa menleving en ervoor zorgen dat zij kunnen deelnemen aan het maatschappelijk leven. Met het oog op de (sociale) vei ligheid streven de twee partijen naar een drugsvrij Middelburg Het gemeentebestuur moet al het mogelijk doen om te voorko men dat er gehandeld wordt in soft- of harddrugs. Zolang dat niet lukt, moet elk jaar bekeken worden of het bestaande ge doogbeleid nog wel goed func tioneert. De partijen willen bo vendien dat de gemeente een actief alcoholmatigingsbeleid gaat voeren. Tijdens door of na mens de gemeente georgani seerde recepties zou dan geen alcohol meer geschonken mo gen worden. De RPF/GPV wil dat het college een visie opstelt over de binnen stad om zoveel mogelijk leeg stand te voorkomen. Daardoor MIDDELBURG Kinderwerk - Het SKW Wijkge richt Werk Middelburg houdt op woensdag 30 oktober een po litiek forum in de Arnelaan 57. De bijeenkomst begint om 20.00 uur Het onderwerp van de avond is het kinderwerk. Be langstellenden kunnen hun me ning daarover kwijt. kan de werkgelegenheid behou den blijven. In het verkiezings programma geeft de RPF/GPV al een voorzetje: bestaande win kelstraten moeten heringericht worden en bij plannen voor nieuwe of uitbreiding van be staande winkels moet eerst ge keken worden naar het cen trum. Verder willen de partijen dat er een bedrijfsverzamelge bouw komt dat tijdelijke en be taalbare huisvesting kan bieden aan startende ondernemers. Verder moet er een plan komen voor verbetering van de uitstra ling van Arnestein en Rams- burg. Museum De fractie stelt verder voor te onderzoeken of een historisch museum voor zowel Middelburg als Arnemuiden haalbaar is. Met name voor Arnemuiden is het van belang dat de histori sche voorwerpen in het huidige gemeentehuis al dan niet in sa menhang met een museum be waard blijven. De RPF/GPV wil de komende raadsperiode het cultuur-historisch toerisme verder uitbouwen. De Ame- muidse werf kan daarin moge lijk een rol spelen. Vlissingen herdenkt bevrijding stad VLISSINGEN - De 52ste her denking van de bevrijding van Vlissingen wordt op zondag 3 november herdacht met een so bere plechtigheid bij het monu ment van de Commando's no. 4 en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Division aan de Commandoweg. Op die plaats kwamen in 1944 de geallieerde troepen aan land. De herdenking begint om 12.00 uur met een hoornsignaal van het Korps Commandotroepen uit Roosendaal. Dan volgt een minuut stilte, waarna burge meester J, C. Th. van der Doef een krans legt bij de monumen ten. Hij wordt daarin bijgestaan door de wethouders L. E. Pop- pe-de Looff en H. J. M. de Haas. Van der Doef legt ook een krans bij de herdenkingssteen in naam van de Vereniging van Schotse Oud-Strijders Hierna kunnen ook anderen kransen of bloe men leggen. Tijdens de plechtig heid worden geen toespraken gehouden. U heeft al een Laguna vanaf f37.995,-. U least al een Laguna vanaf f895,- p. nmd.' rv: J PS De Laguna Residence van Renault is verkrijgbaar als Hatchback en als Break Welke versie u ook kiest, beide modellen staan voor veiligheid en luxe. Bovendien ,s de Laguna Résidence standaard uitgevoerd met de volgende opties: elektrisc bedienbare z„rui«en vóór. in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, verstelbaar stuur in delen neerklapbare achterbank en mistlampen in de voorbumper. De meerprijs van deze extra's bedraagt normaal f 2.140., De Résidence wordt u nu aangeboden voor een meerprijs van maar f 500., Uw voordeel is dus maar liefst f 1 640, Profiteer van d.t aanbod en kom langs voor een comfortabele proefrit. ten vóór in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, verste,oaa, i n„ KesWem^vm, Kenaoll Wat kim fimcti<mee^toch mooi zijn. i RENAULT]0|f0| 3 ,aar plaatwerkgarantie. P„,s «lu.el BTW. e,cl™e, UmflrviaS^,» Le^lnB of bg •Leasetarief voor de Laguna RN. op basis v Afgebeelde velgen 2ljn als accessoire leverbaar Gildeweg 16. 4383 NK Vlissingen. Tel. 0118-417130. RENAULT Drive-in Service RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN van onze verslaggeefster Selma Osman VLISSINGEN - Bewoners van de Vlissingse Savornin Loh manlaan willen dat de gemeen te snelheidsbeperkende maat regelen neemt. In een brief aan het gemeente bestuur, ondertekend door achttien bewoners, stellen zij dat schoolbussen en ouders die hun kinderen naar de in de straat gelegen school De Trian gel brengen het vaak niet nauw nemen met de maximumsnel heid. Daarom pleiten zij voor de aanleg van verkeersdrempels. Eén van de initiatiefnemers, H. Mens, vreest dat er straks on gelukken zullen gebeuren. „Bussen en auto's die vanaf de Paauwenburgweg richting De Triangel rijden, komen hier op het rechte stuk met hoge snel heid voorbij. Er zijn geen zijstraten van rechts, behalve eentje die je al van veraf kunt zien, dus er is geen reden om langzamer te rijden. Ik heb zo'n schoolbus chauffeur er wel eens op aange sproken, maar die zegt dan: 'Ik moet op tijd rijden', want na die school moeten ze weer door naar het zwembad Een ander punt van zorg is de klinkerbestrating. Die is ruim twee jaar geleden vernieuwd, maar kennelijk niet bestand tegen de grote autobussen die dagelijks door de straat rijden. Volgens de bewoners vormen losl iggende stenen die 'omhoog komen' een gevaar voor vooral het fietsende verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 18