Dijkstal zoekt hulp voor politie 1 Week vol kindertheater PZC Tijdelijk gemeentehuis snel klaar Folkzanger Robb Johnson zingt recht voor zijn raap Klanken gerestaureerd orgel Zierikzee op cd (Pand Casino Ritz brengt zes ton op Partij van de Arbeid moet straks weer rechtop kunnen lopen zeeland 17 SGP bepleit extra geld voor bijzondere positie Zeeuws korps kunst cultuur 1996 woensdag 23 oktober 1996 an onze Haagse redactrice janne Sleutjes )EN HAAG - Minister H. Dijk- tal van Binnenlandse Zaken lekijkt hoe hij de Zeeuwse poli- ie kan helpen bij haar proble- nen. Hij zegde dit dinsdag toe lan de Tweede Kamer. Hij liet tich er niet over uit of het korps en extra bijdrage krijgt uit de [ogeheten knelpuntenpot. 'DA-Tweede-Kamerlid D. Ga- lor had hem hiernaar gevraagd ijdens het mondelinge vragen- lurtje. „Ik zal moeten zien waar k Zeeland tegemoet kan ko- pien", aldus de minister. Plaatsvervangend korpsbe heerder J. van der Doef heeft al een paar keer luid en duidelijk laten horen dat het Zeeuwse korps geld en mensen tekort komt om zijn werk goed te doen. Het korps neemt in sterkte toe door de komst van extra agen ten, aldus Dijkstal. Tot en met 2000 krijgt Zeeland er in totaal 36,4 mensen bij in het kader van de landelijke politie-uitbrei- ding. Specifieke problemen SGP-Tweede-Kamerlid J. van den Berg vindt dat voor Zeeland an onze verslaggever ïené Hoonhorst HULST - Een Duitse advocaat wit Mönchengladbach heeft nvdinsdag bij een executievei- Qing in Hulst de panden van Ca sino Ritz in Kapellebrug ge- Kocht voor 580.000 gulden. De iraadsman wilde niet kwijt in wiens opdracht hij het horeca bedrijf met schuur, een huis en »arage op 1300 vierkante meter »rond kocht. Speelclub 300, de vereniging die vorige maand de inboedel overnam bij een exe- cutieverkoop, verwacht echter binnenkort met de nieuwe eige naar overeenstemming te berei ken over de huur van het casino, zodat de roulette kan blijven draaien. De executieveiling in het Hul ster restaurant Reynaertshof werd dinsdag gehouden in op dracht van de Belastingdienst. Hoe groot de belastingschuld van de voormalige Belgische casino-eigenares was, wilde de dienst niet kwijt. De Belasting dienst moet vandaag, woens dag, nog officieel akkoord gaan met de verkoop, verklaarde de Hulster notaris mr. A W. Vroome, die in samenwerking met notaris mr.J. P. Loof uit Ter- neuzen de verkoop leidde. Mocht de fiscus minder van de vorige eigenares tegoed hebben dan de opbrengst van 580 mille dan krijgt de Belgische, na af- onvoldoende. Hij wil van Dijk stal een bijzondere oplossing voor de specifieke problemen in die provincie. Zo is in de Zeeuwse badplaatsen in de zomer een tekort aan poli tiemensen. Door de grote toe loop van toeristen is de gewone bezetting te krap. Dijkstal beloofde Van den Berg dat hij daar specifiek naar zal kijken. Eerder zei hij hierover op kamervragen dat het korps een budget kreeg en dat naar ei gen goeddunken kon aanwen den. Onder curatele Het Zeeuwse politiekorps staat onder toezicht van het ministe rie van Binnenlandse Zaken omdat het de begroting van 1996 niet sluitend kreeg. Voor elke uitgave moet er nu toestem ming zijn van het departement Deskundigen van het ministerie nemen ook elke post onder de loep om te kijken waar nog be zuinigd kan worden. De financiële perikelen hebben onder meer te maken met de leeftijdsopbouw van het trek van de veilingkosten, het overschot. Een executieverkoop vindt te genwoordig in heel Nederland op dezelfde manier plaats, bij opbod èn bij afmijning, waarbij de hoogste bieder het eigendom verwerft. Het opbieden leidde in eerste instantie tot een hoogste bod van 251.000 gulden van een Brabantse handelaar. Bij het af mijnen, door de afroeper begon nen met een prijs van 700.000 gulden, liet de Duitse advocaat bij 580.000 gulden hard 'mijn' horen. Gevraagd waarom hij het casino wilde kopen, zei de Duit ser eerst gekscherend dat zijn vrouw altijd al een huisje in Holland had willen hebben. Vervolgens liet hij echter door schemeren dat hij het huis. ho recabedrijf en toebehoren kocht voor een opdrachtgever, die on bekend wil blijven. Op 12 september van dit jaar ging de inboedel van Casino Ritz al onder de hamer, ook toen in opdracht van de Belasting dienst. De exploitanten die het speelhuis huren, slaagden er toen in de voor de kansspelen benodigde inventaris zelf weer voor een schappelijk bedrag terug te kopen. Bedrijfsleider M. Mirsa verwacht ook met een nieuwe eigenaar van het perceel aan de Gentsevaart weer snel zaken te kunnen doen. „Ik denk dat het casino gewoon kan blij ven doordraaien." Het tijdelijke gemeentehu an de nieuwe gemeente Schc en-Duiveland zal ongeveer vier jaar dienst moeten doen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Zo'n vier weken geleden werd er nog geheid en nu staat er al een compleet gemeentehuis; het is snel ge gaan, daar op de hoek van de Laan van Saint Hilaire en de Haringvlietstraat in Zierikzee. Moet ook wel, want nog vöör de kerst moet het personeel verhuizen naar het tijdelijke onderkomen voor de ge meente Schouwen-Duiveland. De stuurgroep heeft besloten de semi-per- manente 'units' te kopen in plaats van ze te huren. Dit betekent namelijk een fiks BTW-voordeel. Het gemeentepersoneel zal ongeveer vier jaar moeten doorbren gen in het gebouw, want het permanente gemeentehuis zal waarschijnlijk niet voor de eeuwwisseling in gebruik worden genomen. Vrijwel zeker is dat de raads vergaderingen tot die tijd zullen plaats vinden in de aula van de scholengemeen schap naast het tijdelijk onderkomen. Het voorlopige gemeentehuis is namelijk niet berekend op veel publiek. Zeeuwse korps. De agenten zijn door de bank genomen ouder dan bij andere korpsen. Daar door heeft Zeeland hogere sala riskosten. De minister vindt het 'niet or dentelijk' om een overschot van het een 'rijk' korps over te heve len naar een arm korps, ant woordde hij op een vraag van D66-kamerlid T. de Graaf van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Halverwege de bijeenkomst, de klok staat dan op negen uur. krijgt Adelmund het even moeilijk. Hoe durft uit gerekend zij nog te praten over sociale zekerheid? Was het Ka rin Adelmund niet die in het re cente verleden, toen zij nog een prominent vakbondsbestuur der was, voorop liep om luide te protesteren tegen de afbraak van de sociale zekerheid? Was zij het niet die. toen ze eenmaal voor de PvdA in de bankjes van de Tweede Kamer had plaatsge nomen. vervolgens dapper mee hielp aan de sloop van de Ziek tewet en de WAO? De vijftiger in het gele jasje kan zijn woede niet bedwingen. Waar haalt Adel mund in hemelsnaam het lef nog vandaan om te praten over soci ale zekerheid? Het geattaqueerde Kamerlid kijkt strak voor zich uit. Zegt dat haar principes van toen ook haar principes van nu zijn; dat mede door haar toedoen tal van veranderingen in de WAO zijn aangebracht De opposant wil daar niet van horen. „Een verra der, dat ben je." En nijdig beent hij de zaal uit. Tal van PvdA-coryfeeen reizen momenteel met de nota 'Sociale zekerheid bij de tijd' onder de arm geklemd door het ganse land om met de achterban te discussieren over de toekomst van het sociale voorzieningen stelsel. Dinsdagavond hielden PvdA-voorzitter Ruud Vree man en het PvdA-Kamerlid Ka rin Adelmund halt in Vlissingen om in het Arsenaaltheater voor het front van zo'n vijftig partij genoten de ideeën die daarover binnen de partijtop leven toe te lichten. Dat is, erkende Vreeman gister avond volmondig, niet altijd even eenvoudig. PvdA-promi nenten lopen deze dagen veel vuldig spitsroeden. Overal waar zij verschijnen, klinkt gemor; wat hebben jullie met onze Ziektewet en onze WAO ge daan? Vreeman wil een discussie daarover niet uit de weg gaan; zegt begrip te hebben voor men sen die zich in de steek gelaten gevoelen, heeft het over moeilij ke keuzes die pijn deden. „Maar we kunnen niet over het verle den blijven praten." Het sociale zekerheidsstelsel is, luidt de boodschap waarmee de PvdA langs de vergaderzalen trekt, dringend aan modernise ring toe Vreeman; „We moeten naar een kwalitatief goed en ei gentijds systeem" Adelmund: ..Het kan anders én beter." Want het stelsel loopt hopeloos achter bij de maatschappelijke ontwikkelingen die zich de af gelopen jaren hebben voltrok ken; steeds meer vrouwen wer ken buitenshuis, de flexwerker deed zijn intrede, het aantal deeltijdwerkers neemt toe. Daarom is aanpassing van het stelsel geboden. Anders dreigt de sociale zekerheid van grote groepen te worden aangetast Comfortabel De in Vlissingen verzamelde achterban, comfortabel gezeten in rode pluche stoeltj essputtert nauwelijks tegen. Alleen: wie zal het allemaal betalen? Dat hoeft, zegt Adelmund op gerust stellende toon. geen probleem te zij n„Het is goed te doen met het budget dat is vrijgemaakt voor de sociale zekerheid." Welke wijzigingen de PvdA hoopt te realiseren is allemaal keurig neergeschreven in de no ta 'Sociale zekerheid bij de tijd', vervaardigd door een project groep onder leiding van Adel mund. De nota wordt, nadat alle afdelingen daarover hun zegje hebben gedaan, in de loop van februari ter goedkeuring voor gelegd aan het PvdA-congres. Kamerlid Adelmund, gister avond: „De bedoeling van het rapport is dat de PvdA weer rechtop kan lopen." Met 106 door bebouwde kom van onze verslaggever VLISSINGEN - Op de Sloeweg in Vlissingen werd dinsdag avond een automobilist gesnapt die met 106 door de bebouwde kom reed. De bestuurder werd betrapt tijdens een uitgebreide snelheidscontrole die de politie samen met de marechaussee hield in Vlissingen, Middelburg en Sint Laurens. In totaal wer den 208 overtredingen gecon stateerd. van onze verlaggever Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - Muziekcritici beschouwen hem als de belang rijkste singer/songwriter uit de Britse folkscene. Robb Johnson is namelijk niet alleen een geta lenteerd gitarist met een oor voor pakkende melodieën, hij heeft ook echt iets te zeggen. Recht voor zijn raap verkondigt hij zijn mening over het onrecht in de wereld, of het nu gaat om racisme, oorlog of dierenmis handeling. Hij haat de Tories, de Engelse conservatieve partij van Margaret Thatcher en John Major. Eigenlijk zingt hij altijd over zichzelf, op een onver bloemde manier. „Ik probeer eerlijk te zijn", zegt Johnson, die zondagmiddag op treedt in het Arsenaaltheater in Vlissingen. „Het lijkt me weinig zinvol om vrolijke, opgewekte liedjes te schrijven als je niet te vreden bent over de manier waarop wereld wordt be stuurd." Hij was een jaar of zeventien toen hij zijn eerste liedjes schreef. „Ik kon niet zo goed met de meisjes overweg", herinnert hij zich„Een vriend van me had vriendinnetjes bij de vleet, om dat hij gitaar speelde. Ik besloot dus dat ik ook een instrument moest bespelen. Het was niet zo maar interesse, ik beschouwde het destijds als een pure nood zaak." Liefde Zijn adolescentenpoëzie maak te al snel plaats voor serieuzere teksten. „Ik stuitte gelukkig op een paar schrijvers die me leer den dat je meer met een liedje kunt dan alleen maar klagen hoe ongelukkig je bent dat je op dat moment geen nummertje ligt te maken. Lou Reed en de Velvet Underground maakten me duidelijk dat je over allerlei soorten van liefde kunt schrij ven en dat er in teksten ook plek is voor het dagelijks leven en het rumoer van de straat." In de ja ren tachtig verpolitiseerden zijn teksten. Wat ze nog niet tot pro testsongs maakte, want daar aan heeft Johnson een hekel. „Dat is zo'n vreselijk verschijn sel uit de jaren zestig. Ik schrijf en zing gewoon over het leven en wat ik om me heen zie. Maar het is natuurlijk belachelijk om te denken dat politieke kwesties die dertig jaar geleden de men sen bezighielden nu niet meer bestaan. Integendeel. Het is er alleen maar slechter op gewor den." Robb Johnson. (Advertentie) PARFUMERIE- 1 KJ am mm Trefpunt der vereldmerken M 1 D D E L B U R G Lange Geere 24 Segeerstraat 10 0118-634184 0118-613401 Dit is uw geschenk.... Gratis 7-delige set bij aankoop van twee Estée Lauder producten, waar van één huidver zorgingsproduct. Margaret. Thatcher maakte hem politiek bewust. Johnson vond dat hij niet onverschillig kon blijven als hij de ongelijkheid om zich heen zag die tijdens haar regeringsperiode in Enge land steeds duidelijker aan het licht kwam. „Ik kon er niet meer tegen. Ik vond dat ik iets moest doen. Dat ik op een of andere manier oppositie moest voeren. Er waren destijds veel stakin gen er was veel verzet tegen de Tories en voortdurend werd de vraag gesteld: Aan wiens kant sta jij eigenlijk?" Zeebrugge Maar hij richt zijn gram niet al leen op de Tories. Bekend is bij voorbeeld het lied dat hij maak te naar aanleiding van de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise. Zoals gewoonlijk nam Johnson ook daarin geen blad voor de mond: '..and in the dark cold sea, our lifes go down In Zeebrugge-harbour on night we drown. Now the owners grow old while we all died young With the blue murder, stuck in our lungs Cause the ship we sail and the flag she flies, is the Herald of Free Enterpri se Johnson zingt zijn liedjes meestal als een eenzame trou badour, alleen met zijn gitaar, maar treedt ook op samen met zangeres Pip Collings of een ste vige rockband die zelfs punk achtige nummers niet schuwt. Hij schrijft liedjes aan de lopen de band, het verhaal gaat dat sommige van zijn nummers ont staan als hij iets te lang op de wc zit. Het valt op dat kwantiteit en kwaliteit daarbij hand in hand blijven gaan. Persoonlijker De laatste jaren zijn Johnsons liedjes wat persoonlijker en in- trospectiever geworden. „Ik denk dat ze minder polemisch zijn dan vroeger", zegt hij daar over. „Als het om de politiek gaat, ben ik waarschijnlijk wat meer een beschouwer geworden en minder een deelnemer. Ver der kun je je natuurlijk ook af vragen hoe vaak je een liedje moet schrijven over de Tories die het land kaalgrazen. Heb je dat een paar keer goed gedaan, waarom zou je dat dan nog eens doen? Ik wil niet vastgepind worden op een politiek imago. De liedjes die ik schrijf zijn niet alleen een politiek maar ook een artistiek manifest." Robb Johnson treedt zondag op in het Arsenaaltheater in Vlis singen, net als de Belgische folk groep Orion. Aanvang: 15 uur. MIDDELBURG, Stadsschouwburg 'Kabbels en Jauwendoor theater groep Maatje Negentig, met Heddy Veltkamp en Pauline Fokkelman door Willem Nijssen Theater voor de allerklein sten is niet al te dik gezaaid, en dus is het te loven, dat het rui me aanbod aan kindertheater in de lopende herfstvakantie die groep niet vergeet. Het pro gramma in de Stadsschouw burg opende zelfs met een voor stelling voor de kleinsten. Maar bij het zien van 'Kabbels en Jau wen' is ook meteen weer duide lijk. dat het niet zo eenvoudig is om voor kinderen vanaf 2 jaar een boeiend programma te ma ken. Het verschil tussen een 2- en een 4-jarige is niet alleen rekenkun dig veel groter dan tussen bij voorbeeld een 8- en 10-jarige. Op het vlak van ontwikkeling is de kloof misschien nog. wel gro ter. Die grote verschiUen in toezijn- aan maken het moeilijk één ver haal als grootste gemene deler aan te bieden. En veel versnip pering vraagt -gek genoeg mis schien- om veel structuur, om de losse eindjes bij elkaar te hou den. 'Kabbels en Jauwen' heeft van alle twee wat. Er is één duidelijk basis-verhaal, waarin de twee speelsters onder water zijn, en een spel spelen met vissen. De verschillende voorvallen met die vissen zijn daarbij de losse flarden. Bijna onvermijdelijk (maar uit eindelijk echt niet nodig) sluipt er een opvoedende moraal naar binnen, die de eigenlijke bood schap is. Structuur biedt dat wel. maar anarchistischer is-op dat niveau althans- toch vaak meteen ook wat vrolijker Heddy Veltkamp en Pauline Fokkelman spelen onder water met verschillende kleine vissen, die als handpop gehanteerd worden. En die kunnen dus ook praten. Leuke vissen, heel kleu rig, heel gevarieerd van uiter lijk. Daar zou veel mee te doen zijn, maar de actie en de dialoog blijven wat oppervlakkig Tussendoor zakt het verhaal tel kens een beetje in. Het wordt pas weer spannend (een mooi moment, dramatisch genoeg voor het jonge publiek en toch niet beangstigend) als Fliep de Haai opdoemt, en ook wil mee doen. Maar hij heeft al gauw zo'n honger, dat hij -tamelijk plastisch, maarniet schokkend- zijn vriendje Tonijn verslindt. Daar wordt (een pré) niet zielig over gedaan; wat gebeurd is, is gebeurd, moeten we maar den ken. Maar Fliep moet natuurlijk wel tot een fatsoenlijk wereld burger opgevoed worden, en dat is dan weer een flauwer stuk- Sterke punten en mooie mo menten dus, in 'Kabbels en Jau wen". Maar ook een voorstelling die duidelijker zou moeten kie zen voor één niveau waarop de kinderen worden aangespro ken En is dat dan verbaal, of beeldend? In deze voorstelling zit van het een naar mijn smaak teveel (want niet de kracht van het spelersduo), en door gemiste kansen (want in potentie aan wezig) van het ander te weinig 'Kabbels en Jauwen' luidt een aantal kindertheater-dagen in, met steeds een ruime keuze qua leeftijdsgroep. Twee, drie ver schillende voorstellingen op een dag mag dat toch wel bijna een festival heten. Met daarin hoog tepunten als 'Het blauwe ge heim van de Trol', 'Bonte Bonje' (beide woensdag) en 'Net Echt' (donderdag). van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Snel? Het was hoog tijd. meent Rinus Verhage. Een half jaar nadat het impo sante Kam Van der Meulen- orgel in de Zierikzeese Nieuwe Kerk opnieuw in gebruik werd genomen, verschijnt al een cd met muziek van het monumen tale instrument. Verhage: „Er bestaan wel opnamen van vóór de restauratie, maar die klinken niet goed." Het opgeknapte or gel is het waard beluisterd te worden, meldt de organist trots. „De reacties zijn tot nu toe ont zettend positief." Eerder dit jaar werd de omvang- rijke restauratie afgerond. Drie jaar duurden de werkzaamhe den, en de kosten liepen op tot vijf ton. Maar er staat ook wat, daar in de Nieuwe Kerk. Eén van de grootste orgels van Zee land, gemaakt van uitstekend materiaal en met ongeveer 2500 pijpen Geen wonder dat de be langstelling groot is. Verhage: „Steeds vaker worder. samen komsten gehouden waarbij het orgel wordt bespeeld." Binnenkort kan het orgel dus ook thuis worden beluisterd. Dinsdag 12 november ziet de cd het levenslicht Vier organisten hebben het schijfje volgespeeld. „Anders wordt het zo eenzij dig". verklaart Verhage. Te be luisteren zijn Bram Beekman. Kees van Eersel, Mar van dei- Veer en Verhage zelf Elke deel nemer laat muziek horen uit een bepaald land, respectievelijk Duitsland. Engeland. Frankrijk en Nederland. Verhage heeft zich beperkt tot werk van Sa muel de Lange (1811-1884): „Toen toonaangevend in Neder land." De Lange was als advi seur nauw betrokken bij de nieuwbouw van het instrument inl848enheefthetin 1874, toen de smaak van het publiek enigs zins was veranderd, aangepast „Vergelijk hem maar met een ar chitect", licht Rinus Verhage toe. Gezien deze staat van dienst leek het de organist aardig uit sluitend werk van De Lange ten gehore te brengen, die dus ook componeerde. Maar de cd biedt meer; in feite geeft de schijf de luisteraar een tijdsbeeld van de negentiende eeuw. Per slot van rekening spelen drie van de vier organisten muziek uit die perio de Uitzondering is Van der Veer, die Franse stukken uit de twin tigste eeuw heeft ingespeeld. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken, eigenaar van de Nieu we Kerk. heeft voor 12 novem ber een bijeenkomst op touw gezet waarbij het eerste exem plaarvan de cd wordt overhan digd aan commissaris van de koningin W. T van Gelder. Dit gebeurt in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis, tussen 15.00 en 16.00 uur. De opbrengst van de cd, die in de winkel rond de 30 gulden zal kosten, is be stemd voor het onderhoud aan het Kam Van der Meulen-or- Het orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee is een van de grootste van Zeeland en telt ongeveer 2500 pijpen. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 17