Voeding oorzaak hyperactiviteit TJEU WIE Kerkgangers Breskens zijn verdeeld in kwestie pastoor Forse schade bij botsing bus en auto Vijf weken voor uitkeringsfraude Forse boete voor mishandelen man o Twee maanden voor verslaafde winkeldief zeeland 15 Buizerd gewond in prikkeldraad Goedkope huizen in Zeeland Ruziemaker in flat opgepakt Geen bruinrot aangetroffen Drie inbrekers aangehouden woensdag 23 oktober 1996 HOEK - Een buizerd is dinsdagmorgen gewond geraakt aan een vleugel, doordat het dier bij een aanval op een prooi ver strikt raakte in het prikkeldraad van de omheining van een boerderij in Hoek. Dierenarts G. de Bruijckere in Breskens heeft de wond gehecht en meldde woensdagmiddag dat de kans groot is dat de vogel volledig herstelt. Nadat de buizerd in het prikkeldraad verstrikt was geraakt, probeerde een landbouwer het dier te bevrijden. De buizerd haalde toen uit met zijn klauwen De man droeg werkhandschoenen, maar liep toch een bloedende wond op aan zijn hand. Een vogelken ner uit Biervliet kwam te hulp en trok de buizerd een kous over de kop. Daarna werd de vogel overgebracht naar de die renarts. Zodra hij kan eten wordt de vogel overgebracht naar opvangcentrum De Mikke in Middelburg om op krachten te komen. MIDDELBURG - Zeeland is een van de goedkoopste provin cies voor het kopen van een huis. Alleen in Friesland en Gro ningen zijn de huizen goedkoper. Het kadaster maakte dins dag bekend dat de gemiddelde koopsom voor een woning in Utrecht het hoogst is met een bedrag van 254 .458 gulden. Zee land heeft een gemiddelde koopsom van 173.456 gulden. Het laagst is dat bedrag in Groningen met 157.773 gulden. De ge gevens van het kadaster slaan op de eerste drie kwartalen van 1996 Zeeland zit 22 procent onder het landelijk gemiddelde. In totaal is het aantal vastgoed transacties in de eerste drie kwartalen van dit jaar in Nederland met 16 procent gestegen. In juli registreerde het kadaster het hoogste aantal transport aktes dat ooit in één maand werd gerealiseerd, namelijk 17.802. Gemiddeld worden er 14.000 per maand aangeboden voor inschrijving. MIDDELBURG - Bi] een ruzie in een flatgebouw aan de Nas- saulaan in Middelburg heeft de politie in de nacht van maan dag op dinsdag een 36-jange man uit Oudewater aangehou den. De mandie de ruzie had veroorzaakt, bleek eerder te zijn veroordeeld tot zeven dagen hechtenis. Die straf had hij ech ter nog niet uitgezeten. Door de aanhouding van de man keer de tevens de rust in het flatgebouw weer. GOES - De gevreesde bruinrotbacterie komt in het beheers gebied van het waterschap Zeeuwse Eilanden niet voor. Dat blijkt uit een onderzoek van de Plantenziektekundige Dienst (PD) uit Roosendaal. In september werden op 210 locaties in het gebied monsters van het oppervlaktewater genomen Geen van de onderzochte locaties vertoonde sporen van bruinrot-besmetting. De tests werden uitgevoerd in het kader van een onderzoek naar het voorkomen va n de bruinrotbacte rie. Deze bacterie veroorzaakte vorig jaar voor 19 miljoen gulden schade bij ruim hónderd aardappeltelers De bruinrot nestelt zich in planten behorend tot de nachtschadefamilie, zoals aardappel, bitterzoet en tomaat. Via de wortelstokken komt de bacterie in het oppervlaktewater terecht. Gewassen op het land worden op hun beurt weer aangetast door berege ning met dit besmette oppervlaktewater. OOST-SOUBURG - Drie jonge inbrekers zijn in de nacht van maandag op dinsdag in Oost-Souburg op heterdaad betrapt De drie konden worden aangehouden na een melding van een inbraak in een woning aan de Ritthemsestraat. De politie trof de drie in de omgeving van de woning aan. De jongens zijn 15. 16 en 19 jaar oud en komen uit Vlissingen. Zij gingen er van door toen zij merkten dat de politie hen had ontdekt. Lidv Pellser over haar dochtertie Merie: „...het gaat fantastisch met haar..." van onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - Hyperactieve kin deren. Thuis èn op school zijn ze moei lijk te temmen. Met hun buitensporig drukke gedrag en hun vaak onvoor spelbare driftbuien, drijven zij hun directe omgeving tot wanhoop. Thuis terroriseren zij het gezin, op school liggen zij voortdurend dwars; „Ze worden op den duur door iedereen uit gekotst." Tal van onderzoekers wijten de oor zaak aan een gestoorde prikkelover dracht in de hersenen. Maar waar die stoornis precies vandaan komt, is niet helemaal duidelijk. Zou het iets met voeding te maken kunnen hebben? De Middelburgse Lidy Pelsser, zelf moeder van een hyperactief kind, is daarvan overtuigd. Sinds zij haar nu 6 jaar oude dochtertje Merie geen kom kommers, rozijnen, tomaten, boter- hammenworst, pepermuntjes en drop meer voorzet, 'gaat het fantastisch'. Pelsser is er zeker van: een goed afge wogen dieet kan hyperactieve kinde ren tot kalmte brengen. Daarvan wil zij ook de medische wereld doordrin gen. Via een omvangrijk onderzoek denkt zij het verband tussen hyperac tief gedrag en bepaalde voedingsmid delen te kunnen aantonen. Haar on derzoeksvoorstel is klaar. Nu het geld nog: „Ik ben al een jaar op zoek naar een half miljoen." Drs. Lidy Pelsser (40 jaar, dierenarts van origine) weet uit eigen ondervin ding hoe moeilijk het is moeder te zijn van een hyperactief kind. „Kinderen beginnen dat gedrag vaak al op heel jonge leeftijd te vertonen; altijd maar rennen en vliegen, overal aan zitten, niet geknuffeld willen worden, huil en driftbuien waar niet doorheen te komen valt. Zoiets frustreert het hele gezin. Zo'n kind moet voortdurend worden gecorrigeerd. Tot er een mo ment aanbreekt waarop je het zijn zin maar geeft, om te voorkomen dat er wéér ruzie ontstaat. Broertjes en zus jes hebben daar ook vaak onder te lij den, want een hyperactief kind eist alle aandacht op, anders sloopt het ge woon je hele huis." Op wat latere leeftijd, als zij naar school gaan, nemen de problemen al leen maar toe..Daar móéten ze stilzit ten. En dat redden ze niet. Bovendien mislukken ze vaak op school omdat ze zich niet kunnen concentreren. Ze worden soms agressief, delen vaker dan andere kinderen een mep uit. ko men in aanraking met verkeerde vriendjes en vriendinnetjes, vervallen van kwaad tot erger. Op den duur wor den ze door iedereen uitgekotst." Pijnlijk En de hulpverleners? Die weten nau welijks raad met hen. „Veel ouders krijgen te horen: 'het zal wel aan de opvoeding liggen'." Dat overkwam Lidy Pelsser dus ook. „Mijn huisarts zette mij meteen in de hoek van de overbezorgde moeders die niet kun nen opvoeden. Nou, dat is heel pijnlijk hoor." Zij nam daarmee geen genoegen, doorliep het hele hulpverleningscir cuit. „Je gaat het hele rijtje af, maar nergens vind je hulp." Dat zette haar aan het lezen. Ze verdiepte zich in al lerhande ('ik heb zeker zestig onderzoeken doorgespit') medische li teratuur en kwam gaandeweg steeds meer tot de overtuiging dat er een link bestaat tussen hyperactief gedrag en een aantal stoffen die in voeding voor komen; kleurstoffen, smaakverster kers, conserveermiddelen. Lidy Pels ser besloot haar dochtertje voortaan geen komkommers, tomaten, drop, pepermunt en boterhamworst meer te serveren. Want daarin zitten salicyla tes, een zuur, zegt zij, dat bij sommige kinderen het gedrag kan verstoren. En zie wat er gebeurde: „Het gaat nu fan tastisch met haar." Mede geruggesteund door die erva ring begon Lidy Pelsser dit jaar een voedingsadviesbureautje, speciaal gericht op hyperactieve kinderen. Druk beklant is de praktijk nog niet. Maar de eerste resultaten die zij boek te, sterken haar in de overtuiging dat zij op de goede weg is. Het vermoeden dat sommige voe dingsstoffen het gedrag kunnen stu ren, bestaat al veel langer. Maar, zegt Pelsser, waterdicht aangetoond is dat nog nooit. Zij wil een poging in die richting wagen. Drs. Lidy Pelsser hoopt in Zeeland een onderzoek te kunnen beginnen, waarbij zij een paar duizend peuters wil betrekken. Vol gens Pelsser juichen huisartsen, de GGD en de thuiszorg het idee toe, de medisch ethische commissie heeft in middels goedkeuring gehecht aan haar onderzoeksvoorstel en de Land bouwuniversiteit in Wageningen is bereid 'er over mee te denken'. Aan enthousiasme geen gebrek. Aan geld wel. Bij het ministerie van VWS, de Universiteit in Rotterdam, het Natio naal Fonds Geestelijke Volksgezond heid; overal waar zij aanklopte bleven de beurzen gesloten. „Iedereen zegt: 'heel interessant, maar wij hebben er op dit moment geen budget voor. Pro beert u het nog eens ergens anders'." Zo gaat dat al ruim een jaar. Ze houdt de moed er echter in, gokt nu op spon soring via het bedrijfsleven. Een half miljoen heeft zij nodig. „Dat moet toch kunnen?" Vooral de alternatieve artsenij heeft zich de laatste jaren geestdriftig op hyperactieve kinderen gestort. En het is met name de belangstelling uit die hoek, veronderstelt Pelsser, die poten tiële geldschieters wel eens huiverig zou kunnen maken haar onderzoek te financieren. „Maar fk ben helemaal niet alternatief bezig. Ik wil vanuit een medische achtergrond concreet aantonen dat voeding en gedrag met elkaar te maken hebben Het onderzoek, zegt Lidy Pelsser, móét er komen. Want het aantal hy peractieve kinderen lijkt toe te ne men. En, stelt zij vast, veel wijst er op dat voeding daarbij een belangrijke foto Dirk-Jan Gjeltema rol speelt ,Ons voedingspatroon is in de loop der jaren enorm veranderd. Toen ik klein was, kreeg ik op zondag een glaasje Ranja en voor de rest dronk je thee of water Tegenwoordig I drinken kinderen het ene glas Cola na het andere. Als je naar school ging nam je een boterham mee voor in de pauze. Nu eten ze een Mars. En als het onderzoek uitwijst dat haar theorieën op drijfzand zijn gebouwd? Dan kan zij haar voedingsadviesbu reautje ook wel opdoeken. Lidy Pels ser: „Nou, da's dan jammer, dat moet dan maar. Dan word ik toch gewoon I weer dierenarts?" van onze verslaggever Marten de Jongh KAPELLE - Twee lichtge wonden, een totaal vernielde personenauto en een flink beschadigde ZWN-bus. Dat is het gevolg van een botsing dinsdagmiddag nabij Kapel- Ie. Het ongeluk gebeurde rond 14.00 uur op de kruising Dijkwelseweg, Abbekin- dersezandweg en de Via- ductweg. De bus die onver wacht moest uitwijken voor een stilstaande auto reed frontaal op een tegenligger. Het stilstaande voertuig stond voorgesorteerd om links af te slaan en werd ver moedelijk te laat opgemerkt door de buschauffeur. De twee inzittenden van de aan gereden personenauto raak ten gewond. Zij werden afge voerd naar het ziekenhuis De negentienjarige bestuur der uit Krabbendijke mocht na observatie weer naar huis. De politie kon gisteren niet zeggen wie de andere inzit tende was. De brandweer moest assistentie verlenen na het ongeval. van onze verslaggever Hans Heijt BRESKENS - Niet alleen het kerkbestuur in Breskens en het pastoresteam West- Zeeuw's-VIaanderen verschillen van me ning over het inschakelen van emeritus pastoor O. Gielliet voor de mis. Ook onder de kerkgangers lopen de opvattingen uit een. Diverse katholieke inwoners van het vissersdorp vinden het niet nodig dat Gielliet regelmatig diensten blijft verzor gen. Ze stellen dat hij niet voor niets met emeritaat is gegaan. Andere inwoners van Breskens vinden het wel een goede zaak dat de kunstenaar-pastoor structureel wordt ingezet, omdat zijn persoonlijkheid zowel Bressiaanders als toeristen aan spreekt. Hetrooms-katholieke kerkbestuur van de Parochie Heilige Barbara in Breskens heeft bisschop Muskens van Breda in een brief laten weten dat los van het Samen werkingsverband Noord SWV Noord) een afzonderlijke programmering van diensten is opgesteld. Het kerkbestuur verzet zich tegen de regeling van het pas toresteam West-Zeeuws-Vlaanderen om emeritici, zoals Gielliet, niet meer zo vaak in te schakelen. Het kerkbestuur wil wèl dat Gielliet regelmatig diensten blijft ver zorgen en voorgaat in de traditionele ka tholieke feesten in Breskens. Mevrouw M Hamelijnck is vrijwilliger voor de rooms-katholieke kerk in Bres kens en plaatst een aantal kanttekenin gen bij de brief die verstuurd is aan de bis schop ..Ik weet dat niet iedereen in het kerkbestuur achter de brief staat", aldus Hamelijnck. „Bovendiendien heeft het kerkbest uur geen rekening gehouden met de vrijwilligers van de kerk. Die zijn wel voor regionale samenwerking." De Bres- siaanse vrijwilligster vindt dat van een pastoor die met emeritaat is gegaan, niet mag worden verwacht dat hij structureel diensten blijft verzorgen. Hamelijnck deelt niet de mening van eeri deel van het kerkbestuur dat het bezoek aan de kerk in Breskens terugloopt, omdat het pastores team Gielliet onvoldoende inroostert Ha melijnck: „Het kerkbezoek is al veel eer der afgenomen. Een aantal mensen bleef juist vanwege Gielliet weg Ook C. Sijne- sael vindt het onnodig dat Gielliet struc tureel wordt ingezet in Breskens. „Ik ben zelf 72 jaar oud en al een aantal jaren met pensioen Ik ga ook niet meer naar mijn werk", aldus Sijnesael. In tegenstelling tot Sijnesael en Hame lijnck is mevrouw M. Mookhoek-Caus er wel een voorstander van dat de markante pastoor-kunstenaar maandelijks de mis opdraagt in het vissersdorp. „Tegenwoor dig kan ik niet meer naar de kerk, maar vroeger was ik er altijd", zegt de Bressi- aanse. „Ik weet uit eigen ervaring dat pas toor Gielliet heel goed werk doet Verder denk ik dat het bezoek aan de kerk behoorlijk terugloopt als hij niet meer re gelmatig wordt ingezet. In de zomer maanden komen veel toeristen speciaal voor pastoor Gielliet naar Breskens.Me vrouw J. van Opdurp vindt alle ophef over de inzet van pastoor Gielliet in zijn 'eigen' kerk niet nodig. Van Opdurp. „Hij heeft te kennen gegeven dat hij op bepaalde tijden een mis wil verzorgen En ik denk niet dat daar iets mis mee is. Hij doet er toch nie mand kwaad mee?" van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Een 28-jarige vrouw uit Middelburg gaf dins dag op de zitting van de Middelburgse politierechter toe uitkeringsfraude te hebben ge pleegd. De verdachte zei de inkomstenbriefjes van de ge meente Middelburg in de perio de van 19 juli'93 tot en met 31 december'94 bewust verkeerd te hebben ingevuld. Ze wist dat de inkomsten van haar partner, die toen met haar samenwoonde, moesten worden opgegeven aan de Sociale Diepst. Daardoor had de vrouw, die een bijstandsuitkering ge noot, de gemeente Middelburg voor een brutobedrag van 31.000 gulden benadeeld. In middels was ze met de terugbe taling (100 gulden per maand) begonnen De vrouw zei dat ze stom was geweest.Maar ik zag geen andere uitweg, want mijn vriend hield het geld voor zich zelf. Mijn kind van drie jaar moest toch ook te eten hebben." Officier van Justitie mr. A S. Flikweert tilde zwaar aan de fraude. „Als steeds meer men sen gaan frauderen dan blijft er minder geld over voor anderen. Ik realiseer dat u de dupe bent geworden van uw goedheid, maar dat verandert in wezen niets aan het recht van de bij standsuitkering." De officier eiste 10 weken gevangenisstraf, die mogten worden omgezet in 120 uur dienstverlening. Vol gens haar raadsvrouw M. M. C. van de Kraats had de man na de stukgelopen relatie een spoor van schulden (4.000 gulden) en vernielingen achtergelaten. Po litierechter mr. R. C. P. Ramme- loo hield rekening met de om standigheden en veroordeelde de vrouw tot 10 weken gevange nisstraf. waarvan de helft vooi-- waardelijk en een proeftijd van twee jaar. Voor de vijf weken hechtenis kan 70 uur onbetaal de arbeid worden verricht. van onze medewerker I Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel- burgse politierechter veroor deelde dinsdag een 26-jarige man uit Vlissingen voor mis handeling tot 1.000 gulden boe te, waarvan 500 gulden voor waardelijk, en een proeftijd van twee jaar. Met de bijzondere voorwaarde dat de schade van 386 gulden (dokterskosten) aan i het slachtoffer wordt vergoed. De verdachte zou dit jaar op 18 april een man in een Vlissings café hebben toegetakeld. De lezingen over het incident waren nogal verschillend. De (Advertentie) Vlissinger zei niet meer dan een forse duw te hebben gegeven, waardoor barkrukken bovenop op de man waren gevallen. Het slachtoffer had tegenover de po litie verklaard in het gezicht te zijn geslagen en geschopt. De verklaring van een vrouwe lijke getuige kwam overeen met de aangifte. Op de zitting waren twee andere getuigen aanwezig, die zeiden de duw te hebben ge zien, maar meer was er beslist met aan de hand geweest. „Wie liegt er nu?"vroeg de poli tierechter zich af. „In elk geval staat vast dat de man door de duw letsel heeft opgelopen Volgens raadsman mr. E. G. M. Smit zou er sprake zijn van be langenverstrengeling. „Het slachtoffer is een goede klant. De vrouwelijke getuige kende de barkeeper goed. Ik waag me af waarom de verklaringen van andere getuigen niet zijn opge nomen. Het geeft het falen van de politie aan", meende Smit. Officier van Justitie mr. A S. Flikweert hield rekening met het strafverleden van de man. Hij eiste een boete van 600 gul den, twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf, een proef tijd twee jaar en vexgoeding van de schade. Rond het blijven preken van emeritus pastoor Gielliet in Breskens is onenigheid ontstaan tussen kerkbestuur en vrijwilligers. foto Charles Strijd van onze medewerker Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van Justitie mr. A S. Flikweert eiste dinsdag op de zitting van de po litierechter in Middelburg tegen een 25-jarige inwoner van Vlis singen een gevangenisstraf van vijf maanden. De man stond terecht voor een aantal (kleine) diefstallen in Middelburg en Vlissingen. Bij de laatste diefstal op 5 oktober van dit jaar, waarbij hij in een Middelburgse supei-markt een blik bier stal, had hij zich verzet door de assistent-bedrijfsleider in zijn arm te bijten. De ver dachte had een fors strafblad met vermogensdelxcten. Reden voor de officier om een hogex-e straf te eisen dan gebruikelijk. Verslavingsprobleem Bovendien had hij gehoopt dat de verdachte voor zijn versla vingsprobleem van alcohol en drugs toestemming zou geven voor een psychiatrisch onder zoek, maar daarvan wilde de Vlissinger mets weten. Hij had meer vertrouwen in zijn huis arts. Zijn raadsman mr. E. G M Smit stuurde aan op aanhou ding van de zaak. Hij vroeg een nader onderzoek, omdat zijn cliënt had volgehouden het blikje bier in een supermarkt in Oost-Souburg te hebben ge kocht. „Wellicht kan de kas sarol van die dag nog worden opgespoord. Gezien het warrige leven dat hij leidt is het mogelijk dat hij het blikje bier heeft mee genomen naar de supermarkt in Middelburg. Hij liep die dag rond met het idee om bier en worstjes te kopen. Mijn cliënt heeft me verder verteld dat hij heeft gebeten, omdat hij bijna stikte." In de mouw De officier zag geen reden tot aanhouding van de zaak. „Het blikje zat in de mouw van zijn jas verstopt. U bent gezien en betrapt. Bovendien stemde de houdbaarheidsdatum van het blikje bier overeen met de partij die in de winkel in voorraad was." Vlak na de diefstal werd de man ingesloten, omdat de kans op herhaling van diefstal len te groot was. Ook politierechter mr. R. C. P. Rammeloo zei dat het blikje bier gejat moest zijn. „U bent be trapt en wilde er vandoorgaan. Daar heeft u geweld bij ge bruikt." Over de diefstallen van enkele blikjes bier. een pakje stamppot andijvie, een krat leeg fust. een boormachine, voorna melijk gepleegd in winkels tus sen 6 maart en 6 oktober, zei de politierechter. „Het was eigen lijk vier keer niks. Alleen de boormachine kan men zwaar der aanrekenen Een en ander moet ik u minder toerekenen, want u bent niet de gemiddelde dief." De politierechter veroordeelde de man tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15