Stop op nieuwbouw aan de kust Commissie spreekt niet over Goeree Toename tasjesroven baart zorgen Spoor in zaak van verdwenen Vlissingse horecaman Nette Houtbedrijf bajes Middelburg start begin volgend jaar W-Zeeuws-Vlaamse politiechef Pielaat keert niet terug Minister Jorritsma kondigt streng beleid aan tegen ongewenste bebouwing OPROEP 996 van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Commissie Andriessen heeft in haar rap port over de stadsprovincie Rotterdam zich niet uitgespro ken over de bestuurlijke toe komst van het eiland Goeree- Overflakkee. Goeree-Overflakkee blijft in de optiek van de commissie bij Zuid-Holland horen. „Er is wel even over Goeree gesproken maar er zijn geen uitspraken gedaan'", aldus commissielid en oud-WD-senator D. Lu- teijn. Een onderdeel van het in getrokken kabinetsvoorstel over de vorming van de stads provincie Rotterdam, was dat Goeree dan naar Zeeland zou gaan. Die commissie vindt dat er zo snel mogelijk een stadsprovin cie Rotterdam moet komen om de problemen in de regio op te lossen. De stad Rotterdam blijft in die provincie één ge heel. Dit adviseert de commis- sie-Andriessen aan het kabi net. Zij overhandigde dinsdag haar eindrapport 'De toekomst wacht niet' aan het kabinet. Premier Kok wilde nog niet in houdelijk op het advies ingaan. Het kabinet bespreekt het rap port de komende weken. De provincie Zeeland wacht nu eerst de discussie over de stadsprovincie af alvorens te lobbyen voor de komst van Goeree, hoe graag zij dit Zuid- Hollandse deel ook binnen haar grenzen zou krijgen ..Ik denk niet dat het zinvol is dat de provincie zich daar nu al m mengt. Want waar we over pra ten, is toch een afgeleide van dc discussie over Rotterdam", zegt gedeputeerde G de Kok die belast is met bestuurlijke organisatie. van onze verslaggever Jan Kuys DEN HAAG - Het bouwen van vaste opstallen op het strand en de aanliggende duinstreek wordt vrijwel onmogelijk ge maakt. Minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) werkt aan een beleidsmaatregel, die be bouwing in het kwetsbare duin gebied tegengaat. Alleen in on vermijdelijke gevallen mag bij grote uitzondering nog ge bouwd worden. Volgens Jorritsma moet dit 'nee, tenzij ...'-beleid zo snel mogelijk worden ingevoerd. Aangezien veel partijen betrokken zijn bij het kustbeleid is een uitvoerige adviesronde noodzakelijk. Maar het resultaat staat voor de minister vast: „We moeten zui nig zijn op onze kust. Dat bete kent dat we streng toezien op het tegengaan van ongewenste bebouwing." De nieuwe richtlijn zal overi gens geen betrekking hebben op seizoensgebonden optrekjes als strandpaviljoens en -huisjes. Jorritsma zei dit gisteren tijdens Kunst gestolen HULST - Uit een tuin aan de Ta bakstraat in Hulst is in de nacht van maandag op dinsdag een uit wilgenhout gesneden kunst werk gestolen. Het kunstwerk stelde een cluster kleurpotloden een overleg met de Tweede Ka mer over het kustbeleid. De vijf jaar geleden ingezette lijn van kustverdediging is succesvol, concludeerden de volksverte genwoordigers. Zandsuppletie heeft de aantasting van de kust een halt toegeroepen. Boven dien is de bestaande achter stand in het ophogen van het strandingelopen. Het enige pro bleem is in feite nog dat het op spuiten van het zand leidt tot een steilere afgang naar de zee bodem. Jorritsma: „Daar moe ten we nog een oplossing voor vinden." Het tegengaan van bebouwing langs de kuststrook heeft niet alleen ten doel de veiligheid te verhogen, maar ook de aanspra kelijkheid van het Rijk te beper ken. Bij rampen stellen de slachtoffers vaak het Rijk aan sprakelijk voor de schade, zoals bijvoorbeeld bij de overstro mingen van de rivieren is ge beurd. Zonder aanvullende maatregelen neemt het risico van claims toe, omdat er vooral de laatste tijd steeds meer aan vragen komen voor het bouwen in de kuststrook. Het Rijk wil dit bouwen verder een halt toeroe pen om het beeld van een zoveel mogelijk ongerepte kuststrook in stand te houden. Vooralsnog wordt niet gedacht aan een wettelijke regeling. Ge meenten en provincies zullen in bestemmings- en streekplannen rekening moeten houden met het rijksbeleid. van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBUKG-Het Huis van Bewaring in Middelburg is vol gende week present op een vak beurs in Rotterdam. Niet om zich daar te 'verkopen' als een inrichting waar het goed 'zitten' is, maar om samen met andere penitentiaire inrichtingen klan ten te wen en voor achter de tra lies te ontwikkelen bedrijfsacti viteiten. 'Middelburg' begint een houtbedrijf. Nieuwe richtlijnen bij justitie bepalen dat huizen van bewa ring en gevangenissen bedui dend meer dan in het verleden het geval was in hun eigen in komsten moeten voorzien. De Middelburgse inrichting hoopt op jaarbasis een half miljoen gulden binnen te halen met voor derden te verrichten houtbe werkingsactiviteiten. De werk zaamheden rond de inrichting van een bedrijfshal zijn in volle gang. In januari volgend jaar begint het bedrijf met de ver werking van de eerste orders. Geld vergaren om zichzelf te be druipen vormt niet de emge re den voor het Middelburgse Huis van Bewaring om 'in hout te gaan'; minder geestdodende be zigheden moeten ook bijdragen tot een soepeler verlopende te rugkeer in de maatschappijGe motiveerde gedetineerden kun nen zich in de periode van hun vrijheidsberoving bekwamen in bepaalde vakactiviteiten, waar ze later profijt van hebben. Wat Apparaten (Advertentie) Wie maakt de mooiste foto? Op zaterdag 26 oktober a.s verhuizen wij onze vrachtwagens van Koudekerke naar Middelburg. Een spektakel van ca. 1 km. lang Omstreeks 15.00 uur vertrekt het konvooi vanaf de Braamweg en rijdt dan volgens onderstaande route naar Middelburg. Braamweg-Middelburgsestraat-Koudekerkseweg- Stromenweg-Nw Vlissingseweg-A58- Nieuwfandseweg-lndustneterrein Amesteml Middelburg Voor de leukste, mooiste, beste foto stellen wij een leuke prijs beschikbaar. Foto's kunt U inzenden t'm 15 november a s. Wie/emaker by 'rmnsport-Uftlng Coatilnerserrlces AfvêHosisUrk Postbus 8117. 4330 EC Middelburg Minister Jorritsma wil paal en perk stellen aan bouwactiviteiten langs de Nederlandse kust. Reden is de toename van het aantal aanvragen om,'zoals hier in Breskens, pal aan de kust te mogen bouwen. foto Peter Nicolai Misdrijf van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN- De hevig be zorgde familie van de verdwe nen Vlissingse horecaman Peter Nette(35) heeft enige moed ge put uit het gegeven dat -zo heeft de politie vastgesteld-de Vlis- singer drie dagen nadat hij van de aardbodem leek te zijn ver dwenen nog bij zijn tandarts langs is geweest. De dag daarna deed de leiding van Nette's bedrijf bij de politie aangifte van vermissing, omdat men al een kleine week niets meer van de ondernemer had vernomen. Ook de familie depo neerde een opsporingsverzoek. Nu uit de Vlissingse samenle ving afkomstige tips voor het politie-onderzoek geen nader houvast hebben opgeleverd wil de recherche een beroep doen op de kijkers naar het morgen, donderdag uit te zenden Tros- televisieprogramma 'Vermist' In het vooral door studenten be klante bruin café Frapo's aan het Bellamypark is het perso neel ermee opgehouden om ver wachtingsvol naar de deur te kijken dan wel naar de telefoon te snellen met de gedachte 'daar zul je 'm hebben' Iedereen in zijn omgeving is hogelijk ver baasd, dat Peter Nette in het niets lijkt te zijn opgelost. Het past totaal niet bij zijn natuur dat hij zijn bedrijf zomaar in de steek zou laten zonder enig taal of teken te geven. Niettemin is daar het gegeven: van de horecaman en zijn zilver grijze Opel Vectra ontbreekt al weken ieder spoor. Niets duidt op een voornemen om langdurig afwezig te zijn. De autopapie ren zijn gewoon thuis blijven liggen. De politie heeft nog wel bij de Zuid-Afrikaanse ambas sade geïnformeerd of de Vlissin- ger daar mogelijk papieren heeft geregeld. Nette is geboren in Zuid-Afrika en had het daar wel eens over. ■WW! ze in de bajes leren, kan zelfs als basis dienen voor een na ontslag uit het gevang aan te vangen of te vervolgen opleiding. In de bedrijfshal wordt voor ze ven ton aan machines en appa raten geïnstalleerd. Er is werk voor vijftien gedetineerden. Het houtbedrijf richt zich op de pro ductie van klein- en tuinmeube len en speelgoed en gebruiks voorwerpen van hout. De celbewoners kunnen sollicite ren naar een baantje in het eigen houtbedrijf. Voor drugsgestraf ten en labiele figuren die zich kunnen verwonden aan de ap paraten in de hal is in het bedrijf geen plaats. Vijf dagen werken in het houtbedrijf levert een ge detineerde een weeksalaris van rond dertig gulden op. Voor wie er in 'de fabriek' geen plaats is, is er werk in een van de arbeids- zalen. Daar moeten montage- en inpakwerkzaamheden wor den verricht. Gedetineerden die niet bereid zijn de handen te la ten wapperen, worden beloond met een continu verblijf binnen de beslotenheid van de cel. Geen problemen Directeur Economische Zaken John Verheij en hoofd arbeids voorziening Anita Idskes ver wachten geen problemen voor het gevuld houden van de order portefeuille. „Wij proberen daarbij zo niet-concurrerend mogelijk te zijn voor anderen die op de markt opereren", laat Idskes weten. „Timmerfabriek- jes en aannemers in de regio hoeven zich niet ongerust te ma ken. Die richting gaan we niet op. Het maken van kozijnen zal hooguit een leerobject zijn". Er zijn maatregelen genomen dat de bajesbedri jfsactiviteiten niet in de wielen van de sociale werkplaatsen rijden. De 'made in jail'-producten on derscheiden zich door de inzet van goedkope arbeidskrachten en een gunstige prijs-kwaliteit verhouding. De continuïteit van het werk is gegarandeerd. „Wij hebben altijd mensen", geeft het hoofd arbeidsvoorziening aan. Het gegeven dat de werknemers vanwege hun aard en achter grond goed in de gaten worden gehouden werkt door in de kwa liteit van het product. Ook met de opslag zit het wel goed. Ids kes: ,,0p onze zwaar bewaakte terreinen is de kans dat er wat kwijt raakt vrij klein". Tasjesroof komt de laatste tijd in Zeeland steeds vaker voor, met name in Vlissingen; bij de bestraffing van tasjesrovers wordt altijd in maanden gedacht. foto Lex de Meester van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN-Als er één misdrijf op de volle verontwaardiging van het publiek kan rekenen dan is het wel het afpakken van tasjes van bejaarden. Kwetsbare oude mensen beroven: kunnen ze wel! Er is toch al zo weinig voor nodig om bejaarden een pols of heup te laten breken. Tasjesdief stal maar ook het ontfutselen van ie mands portemonnee komt regelmatig en overal in Zeeland voor, maar met name in Vlissingen neemt het aantal berovingen op straat onrustbarend toe. „Er zijn erbij die erop lopen", weten ze bij de politie. Persofficier van justitie mr. D. Veurink spreekt van een „afschuwelijk rottig en laf delict, waarop een behoorlijk pittige straf behoort te staan". In de beleids- en werkplannen van de politie wordt aan het terugdringen van straatroof een hoge prioriteit toegekend. Elders in het land zijn zelfs teams opgericht, die zich speci aal op dit soort misdrijven richten. Zee land heeft er geen Veurink: „Ik hoop dat het niet nodig hoeft te zijn". Het oplos singspercentage van berovingen op straat ligt in Zeeland overigens erg gunstig, zo kan de woordvoerder van justitie melden. Een troost voor de benadeelden; de dader ontloopt in een verheugend aantal geval len z'n straf niet. Tot de Vlissingse slachtoffers van bero vingen op straat behoorde dezer dagen een 84-jarige vrouw. Haar werd op de Vredehoflaan een tas met levensmiddelen afhandig gemaakt. Eerder op de middag had een jongeman het op het Baskenburg- sepad op de tas van een 65-jarige vrouw gemunt Een 81- jarige man werd in een tunneltje bij het Westerzichtpark in Vlis singen van achteren beetgepakt, tegen de grond gewerkt en van zijn portemonnee ontdaanOp nagenoeg dezelfde plaats be laagde daags daarna een man een wande lend echtpaar. Een 82-jarige man werd fietsend over het rijwielpad naast de Sloe- weg aangevallen en beroofd. Elders in de provincie, op de Keizersdijk in Goes en in de AlvarezlaaninTerneuzen, vormden jongere vrouwen een prooi. In het Terneuzense geval was het een auto mobilist die zich ontpopte als tasjesrover. Alle gebeurtenissen voltrokken zich op klaarlichte dag. Samenhang Bij enkele Vlissingse berovingen ziet de politie een mogelijke samenhang. ..Dat zou dezelfde persoon kunnen zijn", zegt recherche-woordvoerder Voshol. Hij ad viseert het publiek om tasjes zoveel moge lijk onder de jas verborgen te houden en zeker geen tassen opzichtig in fietsmand jes of fietstassen mee te voeren. De meestentijds individueel opererende daders zijn vooral junks, maar ook jonge jongens beginnen zich vaker aan zo'n mis- drijf schuldig te maken. Jeugdigen wor den voor de kinderrechter geleid, bij volwassen daders wordt de zaak door de politierechter behandeld. Is er sprake van het toebrengen van letsel, dan buigt de meervoudige kamer zich met diverse rechters over de zaak. Bij de bestraffing wordt volgens de persofficier van justitie 'altijd in maanden gedacht'. Is het slacht offer gewond geraakt, dan kan de straf oplopen tot een jaar. De politie vraagt aan slachtoffers van be rovingen altijd of ze bijstand willen van de stichting Slachtofferhulp. Bij ernstige gevallen gebeurt dat meteen persoonlijk. In andere situaties vraagt iemand van Slachtofferhulp per telefoon of hij of zij ergens mee kan helpen. Die hulp bestaat uit praktische en emotionele ondersteu ning. De praktische kant betreft, legt Stella Nobus van Slachtofferhulp uit, hulp bij het invullen van formulieren, be geleiding naar het politiebureau als er nog een verklaring moet worden afgelegd en ook naar de behandeling van de zaak door het gerecht. De emotionele ondersteuning krijgt vorm door slachtoffers de gelegen heid te geven, hun verhaal te vertellen. „Als het moet vijf of tien keer De slachtoffers zijn vaak hevig ontdaan en in de war. „Logisch"', zegt Stella No- bus, „het gevoel van veiligheid is een stuk verdwenen." In hoeverre men van slag raakt hangt mede samen met mogelijk eerder opgedane traumatische ervarin gen. „Als men iets meemaakt, komt die vroegere belevenis ook weer terug." Inspecteur Leen Voshol van de Walcherse recherche sluit niet uit dat er sprake van een mis drijf kan zijn. „Je weet het maar nooit". Personen in de directe omgeving van Nette nemen niet aan, dat de horecaman enigs zins hoteldebotel is geraakt door een onlangs verbroken re latie, In de horecawereld staat Nette bekend als een harde werker die zich voor 200 procent uitslooft voor zijn onderneming, voor zijn personeel door het vuur gaat en geen gelegenheid onbe nut laat om leven in de Vlissing se brouwerij te brengen. Het straatfestival, de Frapo's boule vardloop, de horecanacht, het Sixtiesfestival, altijd was Nette wel in de weer om er iets moois van te maken. Was hij niet alleen persoonlijk actief in een ver scheidenheid van sporten, hij hield zich net zo goed voortdu rend bezig met het op poten zet ten van sportieve ontmoetingen en op studenten gerichte inter nationale uitwisselingspro gramma's De vele foto's aan de wanden van de horecagelegen heid aan het Bellamypark vor men het duidelijke bewijs van Nette's vele activiteiten Rasorganisator „Een rasorganisator", zo ken schetst Frank Versluijs zijn vroegere bedrijfsleider. Een jaar of zes geleden deden Versluijs en zijn compagnon Pol Aerssens de Frapo's activiteiten over aan brouwerij Heineken Nette werd de nieuwe uitbater van de zaak aan het Bellamypark Een tijdlang had hij ook een deelbe lang in de Vlissingse discotheek Cosmo. Later ging Nette over tot de exploitatie van de Frapo- discotheek op het strand van Dishoek. De nabij Frapo's. eveneens aan het Bellamypark gevestigde nachtclub Flair heeft Nette slechts kort in ex ploitatie gehad „Ik bgrijp er helemaal niets van", zegt bedrijfsleidster Anita de Wit. Zij trok bij de politie aan de bel, nadat Peter niet was ko men opdagen op een tijdstip dat een door hem te logeren uitge nodigde groep Spaanse muzi kanten zijn opwachting maak te. ..Toen dacht ik: hier klopt iets niet". Het personeel heeft daar op stad en land afgebeld om na te gaan waar baas Peter zou kunnen uithangen. Bij dié gele genheid kon worden vastgesteld dat een afspraak die de horeca man op de dag van zijn verdwij ning zou hebben in West-Bra bant in feite niet bestaan heeft. Anita de Wit geeft hoog op over haar baas: „Een begrip in Vlis singen. Die man zat overal mid denin en bovenop. Hij verzon van alles om de stad te promo ten". Volgens Heineken regiomana ger AA Ritman is er geen sprake van een zakelijk conflict met Nette. „Het is een uitstekende klant van ons, die absoluut niet met mensen uit het verkeerde circuit omging. Hij kon soms chaotisch tewerk gaan en dan dook even onderdook om bij te tanken. Ik dacht eerst dat het nu weer zoiets zou zijn, maar het gaat wel erg lang duren". In de familie zijn ze het ook niet gewend, dat Peter zolang niets van zich laat horen. „Hij heeft als nakomertje een speciale band met moeder", zegt zijn zus Tineke. „Als hij een paar dagen weg ging meldde hij dat steeds. Als hij nou maar belde. Al was het alleen maar om te zeggen: laat me even met rust, om welke reden dan ook'" van onze verslaggever Conny van Gremberghe OOSTBURG - Hoofdinspecteur A P. Pielaat komt niet meer te rug als hoofd van de politieba- siseenheid Oostburg. Enkele weken geleden trok Pielaat zich in overleg met de korpsleiding tijdelijk terug nadat er binnen de werkeenheid West-Zeeuws- Vlaanderen problemen ont staan waren tussen de hoofdin specteur en zijn ondergeschik ten. Die strubbelingen waren voor de Zeeuwse korpsleiding aanleiding om direct een onder zoek te gelasten. Twee medewerkers van een an der politiekorps hebben dat vooronderzoek binnen de werk eenheid uitgevoerd. De resulta ten werden dinsdag bekend ge maakt. Volgens de onderzoekers en de korpsleiding geven de re sultaten geen enkele aanleiding om een disciplinair, dan wel strafrechtelijk onderzoek in te stellen. Wel werd aangetoond dat er sprake was van communicatie- en andere storingen binnen de leiding van de basiseenheid Oostburg èn tussen de leiding van het personeel- In gewone mensentaal: Pielaat lag niet goed binnen het politieteam, maar van niet-integer gedrag is niets gebleken Pielaat heeft gezien hetgeen er is voorgevallen besloten om te rug te treden als hoofd van de basiseenheid. In overleg met hem wordt uitgezien naar een andere functie. „In eerste in stantie moet dan gedacht wor den aan een andere baan binnen het Zeeuwse korps", zei politie woordvoerder H. Kramer. Hoofdinspecteur J. A C. Muller, die enige week terug de functie van Pielaat overnam, zal de ko mende tijd als interim-hoofd basiseenheid blijven optreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13