Gevangene van hoge leeftijd Rutten maakt rekenmodel over nut van medische behandeling Politie omzeilt scanner met proef computer PZC achtergrond het weer in zeeland ...en in europa Oudere vrouw kwijnt weg achter geraniums of in het verpleeghuis Sandinist Ortega mogelijk weer president Nicaragua snelheidscontrole Vandaag Een randdepressie, behorend bij een complex lagedrukgebied op de oceaan, trekt vandaag over Ierland en Engeland. Het bijbehorend fron tensysteem bereikt Zeeland van daag met veel bewolking waaruit het af en toe flink regent. Er staat een stevige zuid tot zuidwesten wind, matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft. Langs de kust neemt de wind toe naar vrij krachtig tot krachtig 5 tot6 Bft. Het is vrij fris meteen maxi- mumtemperatuurvan 12tot13gra- den. Na de frontpassage draait de wind naarzuidwesttotwesten blijft vrij krachtig. Er zijn vannacht enkele opklaringen met een bui. De mini mum temperatuur is 8 graden, aan de kust en daar waar de lucht over het water wordt aangevoerd enkele graden hoger. Wind: zuidzuidwest, ruimend west zuidwest vrij krachtig tot krachtig 5 tot 6 Bft., zicht: matigtotslecht, tem peratuur kustwater: 14 graden, afwijking waterstanden:geen afwij king van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldes: oplo pend ruim anderhalve meter. Vooruitzichten Voor het weekeinde: ook in het weekeinde blijft het herfstachtig weer. Storingen trekken zaterdag en zondag met veel bewolking en perioden met neerslag over de re gio. De wind, eerst vrij krachtig tot krachtig 5 tot 6 Bft., neemt af naar matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft. De temperatuur overdag oplopend naar 15 tot 16 graden, 's Nachts ligt het minimum rond 9 graden. Voor maandag tot en met dinsdag: met een zuidwestelijke stroming komt wat zachtere lucht naar onze omgeving. Temperaturen overdag rond 16 graden, 's nachts daalt het kwik naar waarden rond 9 graden. Er is een wisselende bewolking met enkele buien. De westzuidwesten wind is 4 tot 6 Bft. ZON EN MAAN Vrijdag 18 oktober Zon op 08.11 onder 18.37 Maan op 14.06 onder 23.12 Hoog water uur cm uur cm Vrijdag 18 oktober Vlissingen 06.15 223 18.37 229 Terneuzen 06.33 248 18.56 254 Bath 07.36 290 19.56 297 Roompot Buiten 06.10 173 18.35 180 Zierikzee 07.45 155 20.10 165 Wemeldinge 07.55 182 20.15 190 Philipsdam West 07.25 169 19.45 177 Zaterdag 19 oktober EK Vlissingen 07.08 197 19.35 202 1 Terneuzen 07.27 221 19.56 225 1 Bath 08.27 262 20.56 268 Roompot Buiten 07.10 151 19.35 158 j\ Zierikzee 08.35 145 21.05 157 L Wemeldinge 08.40 168 21.10 179 Philipsdam West 08.10 155 21.00 163 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 18 oktober Vlissingen 00.26 177 12.45 175 Terneuzen 00.53 189 13.16 187 Bath 01.56 205 14.16 204 Roompot Buiten 00.05 132 12.30 133 Zierikzee 01.20 132 13.45 133 Wemeldinge 01.30 147 13.50 149 Philipsdam West 01.30 141 13.50 142 Zaterdag 19 oktober EK Vlissingen 01.11 164 13.36 167 Terneuzen 01.35 175 14.06 178 Bath 02.39 192 15.02 197 Roompot Buiten 01.00 122 13.30 129 Zierikzee 02.10 126 14.40 134 Wemeldinge 02.20 140 14.45 147 Philipsdam West 02.20 135 14.40 143 van onze redactie binnenland Gesprekken tussen de meldkamer en surveilleren de politieagenten zijn in de toekomst minder vaak op de scanner te horen. De politie doet momen teel een proef met digitale communicatie: in de sur veillanceauto's komt een kleine computer, waarmee berichten ontvangen en verzonden kunnen worden. In twee wagens van de politie in Apeldoorn is momen teel zo'n computer geïnstalleerd. Als de proef lukt, zouden begin volgend jaar dertig surveillancewagens uit de regio Noord- en Oost-Gelderland zo'n systeem moeten krijgen. Invoering hiervan kost volgens pro jectleider J. Blom ongeveer 250.000 gulden. Daar staat ook een flinke bezuiniging tegenover, omdat er minder vaak gebruik gemaakt wordt van het mobiele telefoonnetwerk De digitale communicatie moet de meldkamer ontlas ten en de veiligheid van de agenten op straat verho gen. Een 'gunstig neveneffect' is dat de boodschappen veel beter te beveiligen zijn. Scannerluisteraars horen straks alleen nog maar 'data-piepjes' en zullen vol gens Blom al heel professioneel aan de gang moeten gaan om de beveiliging te kraken. Dank zij de computer krijgen de agenten rechtstreeks contact met de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Hier door kunnen ze aan de hand van het kenteken gege vens opvragen over voertuigen. Nu gaat het op wagen van deze gegevens nog via de meldkamer, wat extra werk kost. Voor de meldkamer wordt het straks ook makkelijker te lokaliseren waar de surveillancewagens zich be vinden. De agenten hoeven hiervoor maar één knopje in te drukken: de meldkamer kan dan uit een code af leiden dat de auto na een melding bijvoorbeeld 'ter plaatse' gekomen is. Verder kunnen via de computer gegevens opgewaagd worden uit het 'archief' van de politie. GPD vrijdag 18 oktober 1996 van onze verslaggever Peter de Knegt Depressies, zwakke botten, kanker, hartklachten, vaatvernauwingen en demen tie. De oudere vrouw lijkt een gevangene van haar hoge leef tijd. Ze is veelal ziek, zwak en misselijk, verlaten door de veel te vroeg overleden echtgenoot en vergeten door de kinderen die het te druk hebben. De oudere vrouw kwijnt weg achter de ge raniums van de woonkamer of het verzorgingstehuis terwijl politici op de televisie steggelen over zogenaamd veel belangrij ker onderwerpen. Vrouwen worden gemiddeld 80 jaar oud, maar de laatste 20 jaar daarvan worden min of meer ongezond tot een einde ge bracht. Mannen worden zo'n 74 jaar oud en kampen 'slechts' met 14 magere jaren, Een kwart van de wouwen kampt met licha melijke klachten waardoor het alledaagse leven flinke klappen oploopt. Op een internationaal congres van de Europese Unie over de positie van oudere wou wen werden deze gegegevens gepresenteerd. Emotionele problemen en de pressies scoren ook hoog onder oudere vrouwen. Maar liefst tien procent van de ondervraag den boven de 65 jaar voelde zich de afgelopen weken te somber om iets te ondernemen. Nog eens tien procent van de wou wen boven de 65 heeft intensie ve medische verzorging nodig. Terwijl Nederland maar liefst veertig procent van het totale gezondheidsbudget (60 miljard) uitgeeft aan ouderen boven de 65 jaar. Een Engels onderzoek wees vorig jaar uit dat de helft van de oudere vrouwen kampt met financiële problemen, ter wijl driekwart professionele hulp zoekt. Inktvis „Cijfers om treuriger dan treu rig van te worden. En als de vrouwen dan met problemen bij de huisarts komen, worden ze volgestopt met medicijnen. Er worden geen gesprekken ge voerd om de oorzaken van problemen te achterhalen. Nee, mewouw is een zeurpiet, een inktvis met twintig armen die man en kinderen heeft verzorgd, carrières heeft ondersteund en als dank daarvoor mag ster „Ovéral in Europa, en zeker ook in Nederland, voelen we de weerstand bij overheden om ge zondheidsfondsen te voeden met geld. Er zijn al ziekenhui zen in Europa die ouderen wei geren op te nemen. Dat laat zien dat het steeds moeilijker wordt om ouderen voldoende aan dacht te geven", aldus Greeno- ak. Rooskleurig beeld De woordvoerder van de Wereld Gezondheids Organisatie sluit zich volmondig aan bij die be zorgdheid. En ook Nederlandse specialisten vinden dat de Euro pese en Nederlandse overheid een veel te rooskleurig beeld schetsen van de aandacht die er voor ouderen zou zijn. Aan pre ventie wordt slechts een paar procent uitgegeven van het to tale budget (60 miljard) in de ge zondheidszorg. Volgens J. Huls hof, hoofd Gezondheidsbeleid van het ministerie van VWS, schetsen de gezondheidsorgani saties een veel te negatief beeld. Hij vindt de aanklacht over een gebrek aan belangstelling voor ouderen zwaar overdreven. Als voorzitter van de Europese Unie zal Nederland zich vanaf 1 ja nuari 1997 hard maken om het probleem op de agenda te krij gen. Hulshof liet weten dat ons land onderzoek zal aanmoedi gen naar de specifieke behoef ten van vrouwen. „Voorts zullen gezondheidsdoelstellingen worden geformuleerd om de vier 'dodelijke' ziekten die vooral oudere wouwen treffen aan te pakken." En dat zijn vol gens Hulshof geen papieren tij gers. GPD ven." De Belgische Jenny Steen- haut van de World Federation of Mental Health is furieus. Schande vindt ze het dat oudere wouwen niet serieus worden genomen. De steun die Steenhaut krijgt van tientallen collega's die uit alle hoeken van Europa naar het Ierse Dublin zijn afgereisd om nu eens flink uit te pakken over de belabberde situatie van ou dere vrouwen, maakt tegelij kertijd pijnlijk duidelijk hoe de politiek en de werkers in het veld tegenover elkaar staan. „Het is vooral en alleen een poli tiek probleem", meent Jane Greenoak, directeur van het National Health Institute in Londen. „Ouderen zijn niet in teressant voor politici, ze kosten teveel, leveren niets meer op en worden het liefst vergeten." Verpleeghuis de Kraayert in Lewedorp. De bevolking van dit soort huizen bestaat vaak voor een groot deel uit vrouwen. Omdat die vaak ouder worden dan hun partner, is er sprake van veel eenzaamheid. foto Dirk-Jan Gjeltema Aii, bagel - windrichting koufront l_ lagedruk pj hogedruk luchtdruk In -1000- hecto pascal 19 temperatuur door Diederik Kramers De sandinistische leider Daniel Ortega maakt een goede kans terug te keren als president van Nicaragua bij de verkiezingen zondag. Dat zou voor Ortega, die in de jaren tachtig al president was onder het linkse sandi nistische bewind, een revan che zijn voor de verkiezings nederlaag in 1990. De marxist Ortega (51) slaat nu een heel andere toon aan dan in zijn vorige campagne. Hij bekeerde zich tot de vrije markt en de recepten van het Internationaal Monetair Fonds: „We zullen het privé- initiatief erkennen als de voornaamste motor van van de economische groei." Al onder zijn vorige presi dentschap onderging Daniel Ortega Saavedra een eerste gedaantewisseling. Toen hij in 1979 na de val van de dic tator Somoza aantrad als lid van de sandinistische junta, was hij nog een geharde stadsguerrillero die in het openbaar schuchter en on handig overkwam. Metter tijd ontwikkelde Ortega, in 1984 tot president gekozen, zich tot een volksmenner en ervaren politicus. Dat kon echter niet verhin deren dat de centrum-recht se Violeta Chamorro hem bij de eerste vrije verkiezingen in 1990 versloeg. De kiezers hadden hun buik vol van de burgeroorlog tegen de recht se contra's en van het sandi nistische bewind dat hen geen welvaart kon brengen, Toch bleef Ortega samen met zijn broer en legerleider Hu- mberto een factor van belang in de Nicaraguaanse poli tiek. Nadat president Cha morro de steun van haar rechtse UNO-coalitie had verloren, viel ze vaak terug op de sandinisten. De ver houdingen met Chamorro verscherpten zich echter toen de orthodox-marxisti sche vleugel van Ortega in 1995 binnen het FSLN de overhand kroegen de hervor mers opstapten. Ortega's voornaamste tegen kandidaat, de liberaal Ar- noldo Aleman, hamert op het gevaar van een mogelijke te rugkeer van de sandinisten. Aleman ging echter zo hard tekeer tegen Ortega en de zij nen dat hij zijn confrontatie- koers onder druk van zijn achterban moest matigen. Ortega daarentegen stelt zich gematigd op en pleit voor een nationale regering, waarin ook de contra's verte genwoordigd zijn. Hij legt de nadruk op de bestrijding van de werkloosheid, die 53 pro cent van de bevolking treft en van Nicaragua het armste land van Latijns-Amerika na Haïti maakte. Hierdoor wordt Ortega door velen gezien als de kandidaat van de armen. In de loop van het jaar steeg zijn populari teit van 20 naar 36 procent van de kiezers, terwijl de aanhang van Aleman niet groeit. De peilingen geven aan dat het een nek-aan- nek-race wordt. Volgens sommige staat Ortega zelfs aan kop. Heimwee Veel Nicaraguanen hebben heimwee naar de eerste jaren van het sandinisme, toen de staat nog allerlei sociale voorzieningen gratis aan bood, meent de econoom Mario Arana. Ze vergeten de lege winkels en de economi sche ineenstorting die later volgde. Dat geldt niet voor de Ver enigde Staten, die destijds de strijd van de contra's steun den. „We zullen de uitkomst van de verkiezingen respec teren, maar we zijn het verle den niet vergeten", waar schuwde woordvoerder Nicholas Burns van het Ame rikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die Ortega een 'slechte democraat' noemt. De tegenstanders van Ortega grijpen de Amerikaanse hou ding aan om te waarschuwen voor een oorlog met de VS als hij zou winnen. De sandinis tische leider heeft zich juist ingespannen de betrekkin gen met Washington te ver beteren. Zelfs het partijlied van het FSLN, waarin de yankees worden uitgemaakt voor 'vijanden van de mens heid', is vervangen door Beethovens Alle Menschen werden B rüder. ANP Vooruitzichten voor diverse Euro pese landen: Finland: Vanuit het zuidwesten toe nemende bewolking, gevolgd door regen, in het noorden ook sneeuw. In het zuiden een stevige zuidoos tenwind. Maxima uiteenlopend van 8 graden in het zuiden tot rond het vriespunt in Lapland. Noorwegen: Opklaringen. Vooral in het zuiden ook wolkenvelden en wat regen. Maxima uiteenlopend van 3 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. Zweden: Veel bewolking en nu en dan regen, in het noorden ook sneeuw. Soms veel wind. In het zui den geleidelijk opklaringen en dro ger. Middagtemperatuur van enke le graden boven nul in het noorden tot rond 11 in het zuiden. Denemarken: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen veel bewolking, enige tijd regen en vrij veel wind. Middag- temperatuur rond 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag veel bewolking en enige tijd regen. In Ierland opklarin gen maar ook een bui. morgen geregeld zon, maar in Ierland meer bewolking en toenemende kans op regen. Veel wind. Maxima rond 13 graden. België en Luxemburg: Toenemen de bewolking, gevolgd door af en toe regen. Aan de kust vrij veel wind. vandaag later op de dag en ook morgen afwisselend opklarin gen en een bui. Maxima rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Van daag vooral in de Vogezen en Jura nog regen. Elders enkele opklarin gen, afgewisseld door buien. Aan het Kanaal vrij veel wind. morgen perioden met zon, maar in de buurt van het Kanaal meer bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden; met name in de Vendee iets hogere maxima. Portugal: In hetzuiden geregeld zon en droog. Naar het noorden toe meer bewolking en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur van 21 graden in het noorden tot 26 in de Algarve. Madeira: Rustig en droog weer met geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje: Vooral in het noordwesten wolkenvelden en nu en dan regen of motregen. Elders flinke zonnige pe rioden en droog. Maxima uiteenlo pend van 21 graden langs de Golf van Biskaje tot ongeveer 25 in het zuiden. In Andalusië enkele graden hoger. Canarische Eilanden: Veel zon. Mid dagtemperatuur op de zuidstran- den rond 28 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en droog. Maxima van ruim 25 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Naar het noorden toe meer wolkenvel den en kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: vandaag in het oos ten nog veel bewolking en regen. El- "W" ders opklaringen, maar mogelijk I ook een bui. morgen langs de Golf van Biskaje kans op mist. vandaag later op de dag steekt de Mistral op. 1 Maxima uiteenlopend van 13 gra- w denrondClermont-Ferrandtot20in hetzuiden. Mallorca en Ibiza: Zon afgewisseld door stapelwolken en droog. Mid- vai dagtemperatuur rond 24 graden. Pe1 Italië: Wisselend bewolkt en in het midden en zuiden van tijd tot tijd gQ buien, ook met onweer. Elders meest droog en flink wat zon. Maxi- ma meest tussen 16 en 21 graden. Op Sicilië middagtemperatuur rond Du 23 graden. ho; Corsica en Sardinië: Flinke perio- ma den met zon en droog. Vooral mor- mo gen winderig. Maxima rond 20 gra- njs den. i Malta: Vandaag half tot zwaar be- wolkt en kans op enkele buien, ook jj met onweer, morgen meer zon en overwegend droog. Maximumtem- °P peratuur omstreeks 24 graden. rin Griekenland en Kreta: Naast tie wolkenvelden ook zon en enkele I De stevige regen- of onweersbuien, rei morgen vooral in het westen. Mid- I he dagtemperatuur rond 22 graden; in het noordoosten morgen lagere maxima. Turkije en Cyprus: Kusten: veel zon i en droog, maar langs de westkust vandaag meer bewolking en enkele buien, ook met onweer. Middag- va temperatuur ongeveer 22 graden, maar in het zuidoosten en op Cy- jyp prus iets warmer. i jyj( Duitsland: Vandaag van het westen uit toenemende bewolking, later gevolgd door wat regen, morgen I geleidelijk meer opklaringen, maar *a ook een bui. Op beide dagen blijft dr het in Beieren nat en meest bewolkt. da Het is fris met maxima rond 12 gra- I ja: den. Of Zwitserland: Meest bewolkt en van ja] tijd tot tijd regen, vanaf 1500 meter ook sneeuw. Met name in Tessin geregeld zon. Aan de noordflank re van de Alpen koud met maxima van 10 graden. In hetzuiden minderfris en rond Locarno maxima ruim bo ven de 15 graden. Oostenrijk: Overwegend bewolkt j en af en toe regen, vanaf 1500 meter ook sneeuw. Met name morgen is ook onweer mogelijk. In Stiermar ken en Karinthië vooral morgen ook zon. Middagtemperatuur om streeks 13 graden. Polen: Overwegend bewolkt en van tijd tottijd regen, vandaag vooral in het westen ook zon. Maxima rond 12 graden. Vandaag in het oosten en zuidoosten nog middagtempe- raturen rond 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, - vooral morgen ook kansop onweer. Middagtemperatuur rond 13 gra den. Hongarije: Afwisselend zon en wol kenvelden en kans op enkele buien, soms met onweer. Middagtempe ratuur vandaag rond 17, morgen ongeveer 15 graden. De politie heeft voor vandaag de volgende snelheidscontroles aangekon digd: A2 ter hoogte van Maasbracht A28 ter hoogte van Putten Wat kost een operatie en ivat le vert dat op als je praat over de gezondheid van de patiënt? Met deze vraag houdt prof. Frans Rutten (48), als econoom ver honden aan de Erasmusuniver- siteit, zich al acht jaar bezig. De antwoorden zijn onthutsend. Per levensjaar dat gewonnen wordt, kost preventief onder zoek op borstkanker bijvoor beeld 7.600 gulden, een hart transplantatie 52.000 gulden en een longtransplantatie onge veer 150.000 gulden. In een sec tor waar de financiële ruimte steeds krapper wordt, kunnen deze cijfers straks over behan delen en niet behandelen beslis sen. Over dood en leven. van onze verslaggever Carel Goseling Frans Rutten draait er niet omheen. Hij vindt het afwe gen van kosten en baten bij be handelingen in de gezondheids zorg óók een lastig onderwerp. Desalniettemin meent de man die leiding geeft aan een team van achttien onderzoekers bij het IMTA in Rotterdam, dat zijn werk nodig is en door moet gaan. Rutten: „Stel: u hebt een hart kwaal. Daarvoor zijn meerdere behandelmethoden mogelijk. Bijvoorbeeld door bepaalde ge neesmiddelen in te nemen of door een dotteroperatie. Dan is het bezien van de kosten van de ene en de andere methode, afge zet tegen de te bereiken verbete ring van de gezondheid, ver standig Nu zullen de kosten van een be handelmethode nog vrij aardig te becijferen zijn. Bij een verbe tering van de gezondheidstoe stand is dat veel moeilijker. Elke patiënt zal dat anders beleven. „Een verbetering in de gezond heid is inderdaad lastig te bepa len. Die is voor iedereen an ders", verklaart Rutten. Beter af Toch heeft zijn instituut daar voor een methode ontwikkeld. „Wij hebben daarvoor een aan tal vragen bedacht om bij inter views met patiënten te gebrui ken. Daarbij is naar een aantal factoren gekeken. Pijn bijvoor beeld. Maar ook wat je als pati ent na de behandeling nog kunt. Wanneer ben je beter af?" „Zo ben je uiteindelijk in staat de verbetering in de gezondheid in een getal tot uitdrukking te brengen. Wij noemen dat Qaly: Professor Frans Rutten heeft een methode ontwikkeld waarmee het nut van medische ingrepen zou kunnen worden berekend. foto Lex de Meester quality adjusted life year. Daar mee kun je dan sommetjes ma ken die aangeven welke behan deling per levensjaar, waarbij ook gekeken is naar de kwaliteit van het leven, de minste kosten met zich meebrengt," Op die basis zijn Rutten en de zijnen in staat te berekenen wat een extra levensjaar kost bij een bepaalde behandeling van een bepaalde kwaal. „Uiteindelijk ga je naar een situatie toe waar in gekeken wordt naar die be handeling die het meeste ople vert tegen de laagste kosten", verklaart Rutten. Verwording Verwordt de zorg daarmee niet tot een pure financiële afwe ging? Rutten gelooft van niet. „De gezondheidstoestand van de patiënt verbetert en dat is in diens belang. Maar, ik geef toe dat je inderdaad ook naar de kostenkant kijkt." Maar waarom is dat nodig? Ie dere Nederlander vindt de eigen gezondheid super belangrijk. Je kunt dus ook gewoon meer geld in de zorg steken. Dan hoef je niets af te wegen. „Als je niet kijkt naar de financiële kant van de zaak kijkt wordt de situ atie inderdaad heel simpel. Dan behandel je alleen nog de pati ent die al in de spreekkamer van de dokter is terecht gekomen met alle middelen die er be schikbaar zijn. Voor degenen die op dat moment nog buiten staan is dan geen geld meer over." ..Maar. is het wel zo slecht om er financiële afwegingen bij te be trekken? Vaak doet de specialist dat zelf al. Natuurlijk moet je de behoeftige mens helpen. Maar moet dat ook als er bijna van verspilling sprake is? Als je er een hele hoge prijs voor moet betalen?" „Er is nog heel veel te verdienen in de gezondheidszorg en wij willen op deze manier prikkelen tot efficiënt handelen. De ge zondheidzorg is er niet bij ge baat om er steeds aanzienlijk meer geld in te investeren. Dan wordt het rendement steeds minder. Je moet enorm veel in vesteren om nog maar een mar ginale verbetering in gezond heidstoestand te bereiken. De opbrengst in gezondheidster men wordt steeds minder. En uiteindelijk zelfs negatief. Een mens wordt alleen zieker als er te veel aan gesleuteld wordt." Verstandige keuzen Rutten gelooft stellig dat de uit komsten van zijn werk ertoe kunnen bijdragen dat er in de toekomst verstandige keuzen in de zorg worden gemaakt. Keu zen die met name de politici in Den Haag moeten maken. Waarbij het bijvoorbeeld om de vraag zal moeten gaan of een he le dure behandeling die nauwe lijks effect heeft op de gezond heid van de patiënt, nog wel plaats moet vinden. Daar waar voor veel minder geld op een an der terrein nog velen zodanig te helpen zijn dat zij nog jaren in betere gezondheid kunnen doorleven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4