Speculaties rond ontslag Lebed Je toekomst ligt in het water PZC opinie vrijdag 18 oktober 1996 Leiders Hongkong boos over dreigende beperking vrijheden Waarnemers vragen zich af wie besluit tot wegsturen generaal nam Rem Jeugd Betuws dorp speelt eigen rechter van onze correspondente in Peking Yvonne van der Heijden China zal in Hongkong geen activiteiten toe staan ter herdenking van het bloedig neerslaan op 4 juni 1989 \an massale demon straties in Peking Verder zullen de media in de Britse kroonkolonie, die volgend jaar op 1 juli weer onder Chi nees gezag komt, in de toe komst geen kritiek mogen le veren op de Chinese politieke leiders. In Hongkong is boos en verontwaardigd gerea geerd op deze dreigende be perking van de politieke vrij heden. 'Hongkong mag in de toe komst geen politieke activi teiten organiseren die een di recte inmenging betekenen van zaken die China betref fen', aldus de Chinese vice- premier Qian Qichen in een interview met een Ameri kaanse financiële krant. Hij gaf daarbij aan dat er een verbod komt op de jaarlijkse herdenking in Hongkong van het drama op het Plein van de Hemelse Vrede, waarbij ze ven jaar geleden enkele hon derden doden vielen. De organisatie die verant woordelijk is voorde herden kingen heeft laten weten daarmee door te zullen gaan. „Hongkong is een samenle ving die door wetten wordt gereguleerd. Daarin staat wat mag en wat niet mag. Wij zullen de herdenking blijven organiseren binnen de regels van die wetten. China heeft zijn eigen ideeën over wetten en het wettelijk systeem. Wij hopen dat China's opvattin gen in deze niet aan Hong kong worden opgelegd", zei voorzitter Szeto Wah van de Hongkong Alliantie voor Steun aan de Vaderlandslie vende Democratische Bewe ging in China. Persvrijheid Qian Qichen, die ook minis ter van Buitenlandse Zaken is en verantwoordelijk voor de kwestie-Hongkong, was ook duidelijk over de gren zen die Peking ziet aan de persvrijheid. 'De media mo gen kritiek uiten, maar geen geruchten of leugens publi ceren. Ze mogen ook geen persoonlijke aanvallen doen op de Chinese leiders. Dat zou immers tegen de morele standaard van de journalis tiek zijn en ook niet zijn te verenigen met persoonlijke morele ethische waarden'. Deze opmerkingen zijn ook binnen het bestuur van Hongkong verkeerd geval len. De persvrijheid en de vrijheid van vereniging en vergadering zijn volgens ka binetswoordvoerder Kerry McGlynn nadrukkelijk ge garandeerd in de Basiswet, de 'mini-grondwet' voor Hongkong na juli 1997. Dat zelfde geldt voor het handha ven van de principes van een rechtsstaat. McGlynn riep Peking op de uitspraken van Qian te verduidelijken, zodat de groeiende onrust onder de Hongkongse bevolking weg genomen kan worden Belofte Peking heeft bij de over drachtsovereenkomst met Londen in 1984 beloofd dat Hongkong na 1 juli 1997 nog vijftig jaar mag blijven voortbestaan zoals het onder Brits koloniaal bestuur is ge weest. Deze belofte raakt door woorden en daden van Chinese leiders meer en meer uitgehold. Het enige dat Chi na lijkt te willen behouden, is het kapitalistisch econo misch systeem. Westerse de mocratie met een vrije pers, een onafhankelijke recht spraak en de rechtsstaat in het algemeen lijken te zullen verdwijnen. Beangstigend Een onafhankelijk lid van de Wetgevende Raadhet parle ment van Hongkong, noemde Qian's uitspraken 'een grote stap terug' in vergelijking met de toezeggingen van de formeel teruggetreden Chi nese leider Deng Xiaoping dat mensen in Hongkong zou worden toegestaan Chinese leiders te bekritiseren. „Het is een heel beangstigende ontwikkeling. Eigenlijk zou China in de resterende twee honderd dagen tot de machtsoverdracht moeten proberen een ontspannen sfeer te scheppen in Hong kong". aldus Emily Lau Wai- hing. GPD Boris Jeltsin kan het besluit om Lebed de laan uit te sturen abso luut niet licht gevallen zijn. Voor zover de oude leider het zich nog beseft, moet hij weten dat hij nu grote risico's loopt Lebed is dé held van de meeste gewone Russen, omdat hij er voor heeft gezorgd dat eindelijk de wapens zwijgen in de door vrijwel iedereen verafschuwde burgeroorlog in Tsjetsjenië. Maar Jeltsin moest wel hande len. Dinsdag had hij namelijk vanaf zi jn ziekbed de kempha nen Koelikov en Lebed op dracht gegeven hun verbale strijd te staken. Wat er na zijn vermanende woorden gebeur de, is alles behalve goed geweest voor zijn toch al zo geteisterde hart. Woensdag beschuldigde Koelikov Lebed ér immers van een eigen 'legioen' van 50.000 man te willen opbouwen om op gewelddadige wijze de macht te willen overnemen. Dat het tussen de beroepsoffi cieren Koelikov en Lebed nooit iets zou worden, had Jeltsin van tevoren kunnen weten, In eerste instantie lagen de twee alleen overhoop over de oorlog in Tsje tsjenië. De charismatische Le bed wilde vrede en regelde een wapenstilstand. De havik Koe likov. die de meeste troepen in de opstandige republiek heeft, sprak van een 'capitulatie' en 'verraad van het vaderland'. Provocatie Lebed provoceerde daarop Jel tsin: „De president staat voor een moeilijke keus: slechts één man kan blijven, Lebed of Koe likov. Anders loopt alles uit op een gevecht." Jeltsin heeft deze provocatie van Lebed maanden genegeerd, maar na de beschul digingen van Koelikov moest hij wel iets doen. Maar was de stap van Jeltsin een reactie of een actie van de presi dent? Met andere woorden: was hij van tevoren op de hoogte of ging het om een eigenmachtige zet vanjiet duo Tsjernomyrdin- Tsjoebais, de machtige leider van het presidentiële apparaat? Wilden zij via Koelikov Lebed bij de president in diskrediet te brengen? Zo ja, dan heeft dit ge werkt. Vooral het pikante nieuws dat Lebed een 'legioen' van 50.000 man wilde vormen, moet immers Jeltsin argwanend hebben gemaakt. Het meest waarschijnlijke is dat machtige kringen in het Krem lin tot de conclusie waren geko men dat Lebed te gevaarlijk werd. In die optiek is het 'le gioen-plan' gebruikt worden om Jeltsin te bewegen Lebed te ontslaan. Nu kunnen zijn tegen spelei's in het Kremlin de vlag uitsteken. Maar ook Lebed zal scoren, want de zelfbenoemde kampi oen corruptiebestrijding kan met opgeheven hoofd vertrek ken. it opiniepeilingen komt hij als de populairste en betrouw baarste politicus naar voren. Het doek is gevallen, maar al leen na de eerste akte. GPD Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting,! Ruimtelijke Ordening en Milieu heeft met een kritische blik naar de Zeeuwse woningvoorraad gekeken en geoordeeld dat de bouw van huizen in plat-1 telandskernen krachtig moet worden afgeremd. Wo-i ningbouw moet worden geconcentreerd in Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen. Tommei signaleert dat! er een trek is naar het platteland en dat in de steden! leegstand optreedt. Hij wenst dat het provinciebestuur maatregelen neemt. De benadering van de staatssectetaris getuigt van ken-| nis van de cijfers. Daarin ligt tevens de beperktheid van zijn visie besloten. Wie beleidslijnen voor de volkshuis vesting wil trekken, heeft met veel meer factoren te ma ken dan met koele getallen. Om te beginnen dient naar Zeeland anders gekeken te worden dan naar de Randstad. Het onderscheid tussen stad en platteland is hier veel kleiner dan in het midden van Nederland. De tegenstelling die Tommei oproept, is kunstmatig. Stad en platteland vloeien in deze provin cie veelal in elkaar over. Een element dat de staatssecretaris buiten beschou wing laat, is de leefbaarheid van de plattelandskernen. Als een rem wordt gezet op woningbouw in de dorpen, kan dat op korte termijn het einde betekenen van die laatste winkel en de basisschool. Zo'n ontwikkeling mondt uit in doodse kleine kernen. Er is veel voor te zeggen met de bouw van huizen in ieder geval te voor zien in de behoefte die onstaat door natuurlijke aan was. Daarbij moet uiteraard rekening gehouden wor-l den met het specifieke karakter van de dorpen. Dat is de laatste tientallen jaren veelal uit het oog verloren, waardoor lelijke uitwassen ontstonden rond karakte ristieke dorpen. Tommei gaat met zijn stellingname overigens voorbij aan het feit dat in de Huisvestingswet het principe van; vrije vestiging vooropstaat. Regels voor toewijzing van huizen zijn er om groepen mensen te helpen die door schaarste op de woningmarkt moeilijk aan huisvesting kunnen komen. De redenen die de staatssecretaris nu voor sturing aanvoert, hebben daarmee niet van doen. Volgens Tommei moet de provincie een belangrijke roll spelen in het beleid ten gunste van de steden. Hijzelf heeft alleen greep op de sociale woningbouwsector. De toewijzing van aantallen is in zijn handen. De vrije sec tor kan door de provincie en gemeenten worden beïn vloed door de vaststelling van het streekplan en be stemmingsplannen. In het streekplan dat de provincie op dit moment in ont werp klaar heeft, wordt gekozen voor een genuanceer-1 de benadering van de groei van dorpen en steden. Het dagelijks bestuur van de provincie kiest voor een voor- zichtige groei van een aantal dorpen en wil van buiten de provincie komende mensen proberen de steden in te j krijgen. De bedoeling is dat voorzichtig wordt omge-1 gaan met het benutten van toewijzingsregels. De ba lans die het provinciebestuur zoekt, is te verkiezen bo ven het cijfermatige beleid van Tommei. Er is meer dan voldoende werk in de maritieme sector te vindenArbeidskrachten zijn er echter te weinig. foto Lex de Meester Promotiecampagne moet studenten naar maritieme opleiding lokken van onze verslaggever Harmen van der Werf De maritieme sector zit met een pro bleem. Het gaat te goed. Het aantal ar beidsplaatsen, zowel op het water als op het land. neemt de komende tien jaar fors toe. Met zo'n 22.000, volgens de voorspellingen. Dat is niet niks. Het zijn zelfs te veel banen, als niet snel meer studenten een maritieme opleiding kiezen. De rijksoverheid, die ook de hand heeft gehad in de opbloei van de maritieme sector, gaat daar een mouw aan passen met een promotiecampagme onder liet motto Je toekomst ligt in het water. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft twee miljoen gulden uitgetrokken voor de campagne, die gisteren in Rotter dam van start ging. Een reclamespotje dat alleen op de commerciële tv-zenders te zien is tot eind december, moet als eerste de aan dacht trekken. Vijf acteurs paraderen op een havenkade, in opmerkelijk witte bad stof jassen. Ze stappen op een serie meerpa len en lijken te water te gaan, hun toekomst tegemoet. Dan onthullen ze hun ware ge daante; gezagvoerder, accountmanager, lo gistiek havenmedewerker. De opname is gemaakt in Kaapstad, Zuid-Afrika. De reclamespot laat in een notendop zien, hoe veelzijdig de maritieme sector is. Het gaat niet alleen om zeevarenden, wil het ministerie van Verkeer en Waterstaat daar mee aangeven Van de ruimschoots 20.000 banen die bij de bestaande 111.000 komen, zal maar een klein gedeelte op zee te vinden zijn. Zo'n vijf procent, schat projectleider E. Meijnders van het Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM). De bulk van de nieuwe arbeidsplaatsen zal dichtbij huis te vinden zijn. in havens, in kantoren van rederijen en verzekerings- en financiële bedrijven. De spil waar alles omdraait, is wel de op bloei van de zeevaart onder Nederlandse vlag. Er is sinds 1 januari dit jaar nieuwe belastingwetgeving van kracht, die het voor scheepvaartconcerns veel aantrekke lijker maakt om het rood-wit-blauw te la ten wapperen. Het beleid werkt. Het aantal vracht-, passagiers en tankschepen onder Nederlandse vlag is in 1996 stevig gegroeid, van 387 eind december 1995 tot nu 452. Schepen van Nederlandse rederijen die on der buitenlandse vlag voeren, keren terug, Nieuwbouwschepen hebben direct de drie kleur gehesen. De meest in het oog springende terugvlag- ging is die van de grote passagiersschepen van de Holland Amerika Lijn (HAL). De Statendam, de Rotterdam, de Maasdam. Ze zijn 'terug' in Nederland Bovendien: de HAL heeft weer uitgebreide kantoorvoor zieningen in Nederland. Dat is precies wat het Rijk wil een opbloeiende zeevaart én vooral wal-faciliteiten. „Het gaat hard", verkondigde projectleider Meijnders gisteren in Rotterdam. „Harder dan wij hadden verwacht. Als wij de cijfers van dit jaar op een rijtje zetten, komen we boven de voorspellingen uit. Die prognoses zijn nog aan pessimistische kant geweest." Kapitein Of het ook zo hard zal blijven gaan. kon Meijnders niet vertellen. En zeker niet of de rederijen ook een beroep blijven doen op Nederlandse stuurlui. Volgens de nieuwe Zeevaartbemanningswet die momenteel voor advies bij de Raad van State ligt. hoe ven stuurlui niet meer van Nederlandse komaf te zijn. Dat is nu nog wel het geval. Uitsluitend de kapitein moet, aldus de nieuwe wet, nog een Nederlander zijn. Meijnders tilde daar niet al te zwaar aan. „De reders moeten hun kapiteins ergens vandaan halen. Dat kan alleen als zij ook stuurlui opleiden." Met de promotiecampagne richt het minis terie van Verkeer en Waterstaat zich op jon geren van 14 tot 19 jaar. Vandaar dat de re clamespotjes alleen op Veronica, SBS 6, RTL 5 (onder meer bij het programma Gla mour. de troetelbeeren RTL 4 te zien zijn. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat voor DGSM uitgezocht; op welke zenders jonge ren vooral op afstemmen. „Onze doelgroep is al erg moeilijk bereikbaar", stelde Meijn ders. „Ze zijn druk met van alles." De directeuren van de maritieme opleidin gen in Vlissingen zijn blij met de campagne, die volgens hen niets te laat komt. Om streeks deze tijd maken examen-kandida ten op de middelbare scholen him keuze voor een vervolgopleiding. „Ik zit erom te springen", zegt L. van Heulen van de sector nautisch middelbaar beroepsonderwijs van het Zeeland College, „want 23 november houden we open dag." Van Heulens school is met 500 leerlingen de grootste zeevaart- opleiding van Nederland. „Wij zien het laatste jaar gelukkig al een lichte groei." Directeur A P. Cornelisse van de technische en maritieme faculteit De Ruy ter signaleert in het hbo echter 'een licht afnemende be langstelling'. „Al staat Vlissingen nog niet onder druk. dankzij de unieke locatie aan de Boulevard en onze goede, kleinschalige opleiding." Een promotiecampagne is naar zijn mening 'altijd positief, want je moet blijven werven' DGSM is dat ook van plan. Volgens Meijnders zal het niet bij deze ene campagne blijven. van onze redactie binnenland Jongeren uit het Betuwse dorpje Herveld spelen eigen rechter over een 47-jarige man uit die plaats, die sinds vorige week verdacht wordt van on tucht met vijf jongens. Zijn tuin werd omgeploegd en vernielin gen aangericht. De politie liet gisteren weten dat zij het gedrag van de jeugd absoluut niet accepteert. Er wordt extra gesurveilleerd bij de woning van de man en de po litie is vastbesloten de daders te pakken, aldus een woordvoer der. Er wordt onmiddellijk op getreden als zich nieuwe inci denten voordoen. Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118)681000 Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Flaven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag l/m vri|dag van 8.00 tot 17 00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur. in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. De betrokkenen stond in zijn 1 dorp zeer goed bekend. Hij was jarenlang zeer actief als vrijwil- liger. Jongens zagen er dan ook 1 geen bezwaar in om in de wo- J ning van de man te gaan kijken naar zijn CD-i. i w Enkele jongeren die op de uitno diging ingingen, zagen eenmaal D binnendaterseksfilmsopdevi- re deo draaiden. De man sprak hen jo aan over seks. De jongens moes- te ten mee naar de slaapkamer, h< waar de CD-i stond. Daar zette w om ontucht toe te laten en te ple gen. Een 14-jarige jongen was de eerste die thuis durfde te ver tellen wat er bij de man gebeurd was. GPD Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 91.00, franco per post 119.00. per maand 33,00: per laar ƒ350,00, franco per post 460,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrij dag/1.60, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t n.v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 176 cent per mm. minimumprijs per advertentie 26,40, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 7.- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12 00 uur. Tel (0118)484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC van onze correspondent in Moskou Hans Hoogendijk Was dit de zwanenzang van Alexander Lebed (lebed betekent zwaan, red.) of begint het lelijke, ongeliefde eendje in de troebele Kremlinvijver aan een solotocht? Nog is het te vroeg om deze vraag te beant woorden. Feit is dat de Russi sche president Boris Nikolaje- vits Jeltsin, Lebed - de man die hij na diens verrassende derde plaats bij de eerste ronde van de presidentsverkiezingen tot zijn kroonprins benoemde - de Kremlinlaan uit heeft gestuurd. En feit is ook dat Lebed daar in zijn eerste reactie niet rouwig om scheen. Er blijven echter vragen. Stuurde Lebed bewust op zijn ontslag aan? Of is deze politieke naieveling met open ogen in de door de Kremlinheersers opge stelde val gelopen? Wist Jeltsin van tevoren dat deze val was opgesteld of is hij gemanipu leerd door zogenaamde liberale kringen rond zijn dochter Tatja- na? En de belangrijkste vraag is: wat gaat er nu gebeuren? Lebeds eerste reactie na zijn ontslag was dat hij bang is dat de wapens in Tsjetsjenië, waar hij een vredesakkoord heeft ge sloten, weer zullen spreken Zijn tweede reactie was dat hij in de politiek blijft en via legale wegen zijn doel, het president schap, zal blijven nastreven. Mooie woorden, maar wat zijn ze waard in een land dat wordt geteisterd door stakingen en een met de dag groeiende onrust binnen de strijdkrachten? Kremlin-drama Niet voor mets riep minister president Viktor Tsjernomvr- din, ook een van de hoof drolspe lers in dit Kremlin-drama. de strijdkrachten op rustig te blij ven. Hij appelleerde aan de ge wapende macht geen partij te kiezen in de strijd tussen minis ter van Binnenlandse Zaken Koelikov (lees de regering) en Aleksandr Lebed. Of het genoeg is zal moeten blij ken. De elite-eenheden van de luchtlandingstroepen staan bijvoorbeeld pal achter de ex- para-generaal Lebed. Het Veertiende Leger in Moldova, waarover eens Lebed het bevel voerde, liet weten direct naar Moskou te trekken indien hun idool iets zou overkomen. Afge lopen dinsdag week verscheen Lebed op de militaire raad van de luchtlandingstroepen waar hij als een held werd ingehaald. De direct inzetbare eenheden van deze elite-troepen zijn zeer dichtbij Moskou gelegerd. Lebeds directe tegenstander minister van Binnenlandse Za ken Koelikov heeft niet voor niets de staat van paraatheid van politie en militie-eenheden in Moskou afgekondigd. Dui zenden OMON-soldaten pa trouilleren sinds gisteren in de Russische hoofdstad. Jeltsin tekent het ontslag van Alexander Lebed, die na diens verrassende derde plaats bij de verkiezin gen in juni Jeltsins kroonprins werd. foto AP Lebed (m) toont zijn rivaal Koelikov (1) papieren, gisteren tijdens een bijeenkomst van de regering. Even later werd Lebed de laan uitgestuurd. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2