Scheldemondhavens in netwerk Een miljoen voor monumenten PZC Vlissinger vermist sinds 7 oktober Van 't Hek blijft een integere zoeker Blues-route verovert Goes Ik hou wel van dramatiek zeeland 13 Havens Zuid-West Nederland zoeken samenwerking met tien initiatieven VVD wil Borssele langer open houden kurist cultuur exposities vrijdag 18 oktober 1996 van onze verslaggever René Schrier VLISSINGEN - De havens van Vlissingen en Terneuzen werken aan een internationaal zoge naamd short-sea-netwerk van lijndiensten op Scandinavië, Baltische staten en Engeland. Rotterdam en Vlissingen heb ben plannen tussen beide ha vens een ethyleenleiding aan te leggen. De Scheldemondhavens en Rotterdam onderzoeken de mogelijkheid van een onderlin ge container-shuttle. Vlissingen en Delfzijl willen overleg ope nen over de toekomst van de aluminium smelterijen in beide havens. Daarnaast gaan de ha vens in Zuid-West Nederland zich beraden over de verdeling (Advertentie) van de beschikbare ruimte, die steeds schaarser wordt. Overleg komt er ook tussen alle Nederlandse zeehavens over een nieuwe havenactiviteit: de montage van boorplatforms. Ook willen de havens met elkaar overleggen over mogelijkheden van een gezamenlijke aanpak van het slibverwerkingspro bleem. Deze initiatieven staan in een onderzoeksrapport over samen werking tussen zeehavens in Nederland. Dat rapport is er ge komen na behandeling van de Voortgangsnota Zeehavens in de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. In die commissie vroegen verschillen de kamerleden aandacht voor de positie van de kleinere Ne derlandse zeehavens naast Rotterdam en Amsterdam. Zij vonden dat de kleinere havens onvoldoende in de Voortgangs- nota aan bod waren gekomen. Initiatieven In het rapport over de samen werking wordt in totaal een tiental initiatieven genoemd. Het gaat niet om concrete inves teringsprojecten, maar voorals nog om inspanningsverplich tingen van havenautoriteiten. Het is de bedoeling dat ze bin nen een termijn van maximaal een jaar nagaan onder welke voorwaarden nadere samen werking kansrijk is. De projecten waarbij de Schel demondhavens betrokken zijn: zuidwesthoek-samenwerking De havens van Rotterdam, Vlis singen, Terneuzen, Moerdijk en Dordrecht realiseren zich dat de mogelijkheden voor bedrijfs vestiging beperkt zijn. Voor nat te activiteiten heeft Moerdijk nog 30 hectare, Vlissingen 150 hectare, Terneuzen 400 hectare, Dordrecht enkele hectare en Rotterdam 400 hectare. Ze wil len kwartaaloverleg en een nota over het zo verantwoord moge lijk uitgeven van terreinen; short sea netwerk: De logistieke activiteiten (vooral droge bulk en stukgoed) in de havens van Amsterdam, Delfzijl/Eemsha- ven en Scheldemond winnen aan belang. De partners probe ren allen op de een of andere ma nier short-sea-lijndiensten op te zetten. Als ze in Nederland andere havens als partners vin den wordt de kans op retour vracht voor de schepen vergroot en daarmee de kans op succes volle exploitatie van de lijn diensten; ethyleen-leiding Rotterdam- Vlissingen: Rotterdam hoopt te zijner tijd een ethyleenkraker te kunnen huisvesten. Een alter natief, naast de bestaande ver binding met Antwerpen, is doortrekken van de leiding van Eurogas in Vlissingen (aanlan ding lpg) naar Rotterdam Een deel van deze leiding ligt er al. Twaalf kilometer moet nog wor den aangelegd; binnenvaart shuttle Scheldem- ond-Maasmond: De goederen stromen tussen Rotterdam en TerneuzenAlissingen zijn groeiend. Tot nu toe zijn beide gebieden alleen over de weg met elkaar verbonden. De vraag is of er voldoende draagvlak is voor een containershuttle via het Ka naal door Zuid-Beveland, aluminium-smelterijen: De ha venschappen willen met elkaar en met de bedrijven verkennen in hoeverre een gezamenlijk ini tiatief zinvol is als het gaat om de toekomst van de smelterijen na 2003, vervgngende technolo gie en compensatie van moge lijk werkgelegenheidsverlies; demontage boorplatforms: Voor dit project moet de markt wor den verkend en moet worden nagegaan welke voorzieningen nodig zijn. Verder is overleg tus sen de havens nodig om te voor komen dat ze tegen elkaar uit gespeeld worden: overleg slibverwerking: De bag gerslib problematiek speelt in alle havens. In noord-Neder land wordt een nieuwe techniek uitgeprobeerd- Binnen een jaar moeten de technogische en eco nomische haalbaarheid zijn on derzocht. DEN HAAG - De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer wil de kerncentale Borssele toch drie jaar langer openhouden. Volgens milieuwoordvoerder Klein Molekamp levert dat de grootste bijdrage aan ver mindering van het verbran dingsgas kooldioxide (C02). een van de belangrijkste broeikasgassen. Klein Molekamp zei dat gis teren tijdens de behandeling van de klimaatnota in de Tweede Kamer. Eind 1994 besloot de Tweede Ka mei- met een kleine meerderheid Borssele drie jaar eerder te sluiten dan gepland De libe raal noemde dat besluit 'on begrijpelijk' De Tweede Ka mer vindt dat het kabinet moet vasthouden aan het streven naar een drie procent lagere kooldioxide-uitstoot in 2000. in vergelijking tot 1990 De uitstoot dreigt in 2000 juist zeven procent ho ger uit te komen Volgens de Kamer kan die drie procent vermindering alsnog binnen bereik komen door extra eco nomische groei te gebruiken voor milieubeleid. GPD foto Lex de Meester De monumentale boerderij in Nieuw- en St. Joosland krijgt ruim twee ton voor de restauratie van de schuur. van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - Staatssecretaris A Nuis van Cultuur stelt ruim 1,2 miljoen gulden be schikbaar voor de restauratie van drie Zeeuwse monumenten. Hij heeft daarvoor een woonhuis in Goes, een monumentale schuur in Nieuw en St. Joosland en de basi liek in Hulst uitverkoren. Hij had vorig jaar al aangekondigd dat hij de kerk een bedrag zou toekennen. Voor de Willibrordusbasiliek stelt hij 916.772 gul den beschikbaar, voor het Goese herenhuis aan de Kleine Kade 47 150.000 gulden en voor de hoeve aan de Binnendijk 3 in Nieuw en St. Joosland 216.896 gulden. In totaal heeft Nuis 2 5 miljoen gulden uitge trokken voor 34 monumenten verspreid over het land. Het bedrag is onderdeel van de 275 miljoen gulden die de staatssecreta ris tot 2000 extra beschikbaar heeft voor Monumentenzorg. Voor de 25 miljoen gulden hadden de gemeenten in totaal 295 projecten aangemeld. De Zeeuwse gedepu teerde G. de Kok is blij met de portie die de provincie heeft gekregen. „We doen het als Zeeland niet slecht. Dat Hulst een bedrag zou krijgen had hij al aangekondigd. Het is mooi dat Goes en Middelburg ook nog sco ren." De Hulster wethouder P. Weemaes is niet zo tevreden. „Wij hadden gehoopt op meer." Meer tekst en uitleg wilde hij gisteren niet geven. De restauratiekosten van de basiliek zijn geraamd op 11,4 miljoen gulden, die van de toren op 2,2 miljoen gulden. Het particuliere woonhuis in Goes dat in de prijzen is gevallen, stamt uit 1765. „Het voornaamste werk moet gebeuren aan de gevel. Het houtsnijwerk is ernstig aange tast", zegt ambtenaar K. Pieters, bij de ge meente Goes belast met monumentenzorg. Het bedrag van anderhalve ton dat Nuis be schikbaar stelt, is volgens hem verdeeld in een lening van 75.000 en eenmalige bijdra gen van 75.000 gulden. De totale restaura tiekosten van Kleine Kade 47 zijn geschat op ruim drie ton. De Binnendijk 3 in Nieuw en St. Joosland is een Zeeuwse hoeve met woonhuis, daterend uit 1676, die door een particulier wordt gebruikt. De woning is al zo goed als opgeknapt, de schuur moet nog worden gerestaureerd. De kosten daarvan zijn begroot op 365.00 gulden. van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Sinds maan dagmorgen 7 oktober wordt de 35-jarige Vlissinger Peter Nette vermist. Nette had die ochtend volgens zijn zeggen een af spraak in Bergen op Zoom of Roosendaal en vertrok tussen 11.00 en 11.30 uur vanaf het Bellamypark uit Vlissingen. Hij verliet zijn woonplaats in zijn zilvergrijze Opel Vectra met het het kenteken TX-74-VX. Vanaf dat moment ontbreekt elk spoor van de Vlissinger. Peter Nette is als mede-eige naar van de discotheek Frapo's aan het Bellamypark een be kende figuur in Vlissingen. Zijn vermissing is op vrijdag 11 ok tober bij de politie gemeld door zijn compagnon. Een dag later kwam de aangifte binnen van zijn familie. De politie gaat nog steeds uit van een vermissing. Ook over de auto heeft de politie taal noch teken vernomen. Volgens woordvoerder L. P Kuijl van de regiopolitie Wal cheren zijn er nog geen aanwij zingen die duiden op een mis drijf. Ook wijst volgens Kuijl nog niets erop dat Nette voor langere tijd uit eigen beweging is verdwenen, Omdat de Vlissin ger een afspraak had in Bergen op Zoom of Roosendaal - met wie is overigens onbekend - gaat de politie er wel van uit dat Net- VLISSINGEN, Arsenaaltheater 'Scherven', inleesvoorstelling van de nieuwste show van Youp van 't Hek door Willem Nijssen Youp van 't Hek is begonnen aan zijn nieuwste program ma, met een serie 'inleesvoor- stellingen'. Dat betekent dat de tekst nog niet definitief is. Wat in Vlissingen te horen is, zal ze ker nog veranderen, er zal ge schaafd en geschuurd worden. Maar de basis is er, en in wezen is die zelfs al grotendeels een gaaf geheel. Behalve dat Youp van 't Hek zijn tekst nog in de hand moet hou den - al durft hij er ook rustig van af te wijken - is er ook nog geen decor (altijd een smakelijk onderdeel van zijn shows). We moeten het doen met wat Youp daarover tussendoor vertelt. En er is geen muziek, dus er zijn (op Voorstelling Zuidelijk Toneel niet door één getapete, veelbelovende uitzondering na) nog geen lied jes. Wanneer in januari 1997 de show in première zal gaan, zal multi-instrumentalist Rens van Zalm hem begeleiden en tegelij kertijd een zwijgende rol ver vullen in het 'zwerven' van Youp van 'tHek. Want dat is wat hij wil, een zwerverzijn. Nietzo'nklassieke die je herkent aan zijn kleding. Daar heeft hij juist zo'n hekel aan, aan mensen die je al aan hun uiterlijk kunt herkennen. Nietwaar, meneer, mevrouw? (Hoewel hij opvallend mild is deze keer, blijft het bij Youp raadzaam om op de eerste rijen zéér onopvallend te zijn! Hij wil een zwerver zijn als het gaat om het onthechten. Zoals hij in zijn slotlied zal zingen, heeft hij liever helemaal niets. Dan hoeft hij de zaak ook niet zo krampachtig op slot te houden, en voortdurend bang te zijn voor verlies. Er is al zoveel ver loren. „Ik streef naar eindeloos geluk maar ik maak onderweg veel stuk wat overblijft, dat zijn de scherven.heet dat in het lied, dat de naam heeft gegeven aan deze (de achtste?) show. Het is uiteindelijk hét dilemma van elk mens, dat hij „de waar heid wil, en dat is de dood" en dat dié waarheid tegelijkertijd zoveel mogelijk gemeden wordt. Het is het dilemma van de kleine zorgen hier (het zoeken naar je seksuele identiteit bijvoor beeld) en de grote misdaad daar: 14.000 doden die in een massa graf worden geschoven. In die zaken is en blijft Youp van 't Hek een integere zoeker, die telkens weer een goed verhaal weet te vinden om zijn 'kleine hartje' een veilige plek te geven, zodat hij toch met de nodige bombarie van de daken kan schreeuwen wat fluisterend al helemaal niet gehoord wordt. En het verhaal van 'Scherven' - over zijn ouders (vooral zijn va der) die hij met liefde getekend neerzet, en over zijn broer - is raak en boeiend. In die micro wereld gebeurt het herkenbare van al die kleine wereldjes en dat van die grote wereld. Natuurlijk is er ook de Youp van 't Hek die fel uithaalt en de actu aliteit voor schut zet. Ook al in deze fase. De computerstoring bij Uit in Zeeland krijgt het zwaar te verduren, maar de jongste paspoort-affaire niet minder. En zo ontstaat er een mooi evenwicht tussen agres sieve ergernis en melancholieke poëzie, en tussen hartstocht en afgrijzen. 'Scherven' belooft weer een bijzonder programma te worden. gaat i MIDDELBURG - De toneel voorstelling De tramlijn die verlangen heet die het Zuidelijk Toneel vanavond (vrijdag) in de Schouwburg in Middelburg zou opvoeren, gaat niet door. Eén van de hoofdrolspelers, Katelij- ne Damen, is gevallen en heeft haar arm dusdanig geblesseerd dat zij die niet meer kan bewe gen. De voorstelling was volle dig uitverkocht. Vijf medewerkers van de Schouwburg hebben donder dagavond de kaartkopers tele fonisch geïnformeerd. Zij krij gen begin volgende week te horen of de voorstelling later alsnog in Middelburg kan wor den opgevoerd. Het is de tweede keer dat deze voorstelling in Middelburg niet doorgaat. In fe bruari 1995 was een andere hoofdrolspeler, Chris Nietvelt, zijn stem kwijt. Het is volgens schouwburgdi recteur G. Peijs bovendien de vijfde keer in een paar jaar tijd dat een voorstelling van het Zuidelijk Toneel in Middelburg wordt afgezegd. Zakelijk leider Koen Tachelet van het Zuidelijk Toneel heeft Peijs daarom toe gezegd alles te zullen proberen de voorstelling naar het boek van Tennessee Williams (A streetcar named desire) op een andere datum toch nog in Mid delburg op de planken te bren gen. van onze verslaggever Marco van Barneveld GOES - 'Gitaarbeulen', 'har monicavirtuozen' en 'vette Hammond-klanken': liefheb bers van het betere blues-werk kunnen binnenkort weer hun hart ophalen in Goes. In het cen trum van de stad barst op vrij dag 25 oktober om 21.30 uur de editie '96 van de jaarlijkse blues-route los. Tot drie uur 's nachts zullen op elf podia bands van zeer divers pluimage optre den. De muziek varieert van 'jumpblues' uit de jaren vijftig, via nummers uit de Chicago- hoek (te denken valt aan Albert Collins) tot - geen blues, maar wel swingend - een enkel rock roll- of rumbanummertje. Bij de liefhebbers zullen veel namen van deelnemende bands bekend in de oren klinken. Zo zijn er The Juke Joints, die van half één tot twee uur in de Bocht van Guinea in Goes een, zo wordt aangekondigd, 'energie ke' set zullen brengen. Overbo dig wellicht is het te vermelden dat het om een Zeeuwse band gaat. Nieuw bij de Joints is Mi chel Staat, geafficheerd als een heuse 'gitaarbeul'. Behalve bands uit Zeeland zul len onder meer ook blues-ver tolkers uit België, de VS, Lim burg en Amsterdam hun opwachting maken. Om met een gast uit het geboorteland van de blues te beginnen: het gaat om harmonicaman Keith Dunn, die Rude Mood uit Utrecht met zangeres Marline Bestebreurtje zal tij dens de Bluesroute in Goes onder meer nummers van Albert Collins en van Johnny Otis spelen. in Zeeland al vaker heeft laten horen wat hij kan en dat in de Bocht van Guinea opnieuw zal doen. Deelnemers Een band die deze provincie voor het eerst aandoet is bij voorbeeld Mambo Chillum. In De Joker zal de groep op humo ristische wijze blues, rock 'n roll en rumba ten gehore brengen. Uit de hoofdstad zal BB the Bluesfactory naar Goes afzak ken om in café de Post te trach ten de boel op zijn kop te zetten. De overige deelnemers: Bulldo- se Blues Band, Julian Sas Band, dr Rhythm, Rude Mood, Peter de Vries Joris Lutz, Rodi Dean, Eddon's Comer en Dyna mites. Met één kaartje in de hand (12,50 gulden in de voorverkoop bij VW's deelnemende cafés en 15 gulden op de avond zelf) kunnen bezoekers alle cafés in en uit. De natuur is een grote inspiratiebron voor Joop Mijsbergen. getuige zijn werken op de expositie in Tholen. foto Willem Mieras Joop Mijsbergen exposeert in Tholen van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Golfbewegingen. Die interesseren kunstenaar Joop Mijsbergen uit Bergen op Zoom. 'Lekker een zee opzet ten' is daarom een geliefde be zigheid wanneer hij aan een doek werkt. Maar gebergte bijvoorbeeld, dat schildert hij ook graag. „Dat golft ook. Al blijven bergen, anders dan de zee, natuurlijk wel stilstaan." Vierentwintig werken van Mijsbergen zijn vanaf morgen (zaterdag) te zien in de Gast huiskapel aan de Kerkstraat in Tholen. Een 'mooie locatie', noemt Mijsbergen dit. Ruim, en met licht dat door hoge, grote ramen binnenvalt. De tentoongestelde werken zijn recent vervaardigd. Bo vendien heeft de kunstenaar de doeken geselecteerd op techniek: aquarel, gouache en acryl. „Sommige doeken zijn ook een mengeling", verklaart hij, „Dan loopt het mooi over van transparant naar dek kend." De natuur blijkt een grote in spiratiebron voor Mijsbergen, waarbij van de afbeeldingen - 'ik hou wel van dramatiek' - vaak een dreiging uitgaat. Zo is er een naderend onweer in de Pyreneeën te zien. Paarse luchten, duidelijk geladen met elektriciteit. ..Onweer in de bergen. Prachtig. Maar het echte gevoel kun je natuurlijk met overbrengen. Je komt ge woon verf te kort." En, over dreiging gesproken: wat te denken van een aantal doeken die de Apocalyps verbeelden? Een bonte mengeling van sombere kleuren, waarin vaag allerlei dierenfiguren opdui ken. Actualiteit Behalve door de natuur laat Mijsbergen zich bijvoorbeeld ook door de actualiteit inspi reren. „Ik zou" nooit alleen maar landschappen kunnen schilderen. Net zoiets als elke dag friet eten. Dat verveelt ook.Die actualiteit gaat ech ter toch ook vaak samen met zijn geliefde thema's. Zoals een serie doeken van boorto rens in de zee. „Die torens ne men eigenlijk de plaats in van de zeilschepen die vroeger de bakens op zee vormden", zegt hij. De zee, die bij Mijsbergen overigens nooit spiegelglad is maar altijd leeft, groen, blauw en wit golvend Hij leunt, zegt de kunstenaar zelf. tegen het impressionisme aan. Begint vaak te werken vanuit een vlek, waaruit de rest wordt opgebouwd. Tevre den over het eindresultaat is hij daarbij eigenlijk nooit. Het kan altijd beter, is zijn credo. Af en toe duikt in het tentoon gestelde werk een levend we zen op. Zoals een aapje tegen een witte achtergrond of een vrouw in rode jurk. Erg mooi is ook een portret van een mens (man of vrouw, wie zal het zeggen) met opvallend grote, zoekende ogen „Kuntu mij zeggen hoe ik gelukkig word, noem ik die altijd. Dat vragen die ogen. Maar het antwoord komt natuurlijk nooit." De tentoonstelling loopt tot en met drie november en is da gelijks (maandag t/m zondag) tussen twee uur en half zes te bezoeken. Peter Nette. te niet meer in de regio verblijft. Peter Nette is 1.89 meter lang, heeft een slank en gespierd pos tuur, groene ogen en kort bruin haar. Hij draagt doorgaans een stoppelbaard van enkele dagen en heeft een litteken onder zijn kin. Nette was op dedagvanzijn vertrek gekleed in een bruin su- ède colbertjasje, een blauwe spijkerbroek met zwarte ge vlochten lederen riem en bruine lederen schoenen. Mensen die inlichtingen kunnen geven over de verblijfplaats van de 35-jarige Vlissinger kunnen telefonisch contact opnemen met de politie in Vlissingen. Te lefoonnummer: 0118-424444. Loco-burgemeester J. Ver- sluijs opent vanavond (vrijdag) om 19 uur de expositie In ver stild water in de Gasthuiskapel in Tholen. Het betreft aquarel len, acryls en gouaches van Joop Mijsbergen. Tot 3 november da gelijks geopend: 14-17.30 uur. In het Stedelijk Museum Vlis singen wordt vanmiddag (vrij dag) om 16.00 uur de expositie Scheepswerven in Zeeland ge opend. Tevens wordt een boek over deze materie van de hand van A F. Franken gepresen teerd. De tentoonstelling geeft een indruk van de verschillende scheepswerven - groot en klein - zoals die door de eeuwen heen in Zeeland hebben bestaan. Ge opend tot en met 19 januari, di t/m vr 10-17 uur. za en zo 13-17 uur. Gallery d'Ouwe Smisse in Groede heeft tot eind december een expositie in huis met als the ma vaas. Deze bestaat uit kera miek van Digna Blauw en werk van Sia Braakman-Mulder, die gebruik maakt van Frans porse lein en Engels steengoed, maar ook van schelpen, touw en steentjes. Daar tussendoor staan kamerschermen van Eli- anne de Feyter. Geopend: ma t/m za 13.30-17 uur. De Franse kunstenares 'ATE' exposeert tot 15 december haar schilderwerken, gebaseerd op het Chinese teken, in Galerie Jeanne Munsterman in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Van vandaag (vrijdag) tot en met 2 7 oktober zijnde werken i n acryl op papier ook te zien in de hal van het Zuidlandtheater. De werken zijn tijdens en na de voorstellingen te bezichtigen. Zondag opent René Mijnders om 16.30 uur een expositie van twee vrienden in Galerie de Hoekweide in Wolphaartsdijk Van Harald Jean Jassov hangen er driedimensionale schilderij en en van René Vaandrager staan er stenen beelden. Ge opend: do t/m za 13-17 uur. Schilderijen en werken op pa pier van Rineke Kop zijn tot en met 2 november te zien in stu- ART GALERIE in Bergen op Zoom. Zij schildert al vele jaren lynsch-abstract en verwerkt tekens en symbolen in haar doe ken. De expositie The way 1 dream is geopend- vr 11-18 uur en za 11 17 uur, Kunstgalerie De Mollegangen in Bergen op Zoom toont tot 3 november fresco secco-portret- ten van Joke Waalders en kera mische objekten en multiples van Judy van Dokkum, met als thema Van oorsprong verbeeld(t de dialectiek van de zoektocht naar. Open: vr 10-21 en za 10-17 uur. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13