Patiënt is mondiger geworden Kom McDonald's, kom... PZC Drie minibedrijven bij HZ Vlissingen McDonald's zeeland ,21 Honderd jaar apotheek Klaassen iuTerneuzen ondernemend zeeland in detail lezers schrijven de kwestie Sluiskil B reskens N 611 agenda recept zaterdag 12 oktober 1996 van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Mengen, roe ren en koken. De magie van de oude tijd is er een beetje af. De moderne apotheek heeft amper meer geheimen voor de door snee patiënt. Via bijsluiters wordt de zieke alle informatie gegeven die noodzakelijk is bij medicijngebruik. Over bijwer kingen bijvoorbeeld en risico's die er zijn wanneer bepaalde pillen of drankjes in combina tie met elkaar worden ge- op de benedenverdieping van zijn huis aan de Noordstraat een apotheek begon, werd van de patiënt alleen verwacht dat hij braaf z'n pillen slikte. Ken nis omtrent de medicijnen was voorbehouden aan artsen en hun receptenbereiders. Zelfs tot 1975 bepaalde de wet dat bijsluiters uit de geneesmidde lenverpakking moest worden gehaald. De teksten waren bo vendien onbegrijpelijk voor le ken. Wie wat meer wilde weten moest dat maar bij de dokter zien los te peuteren. meent Klaassen. Sommige me dicijnen zouden volgens hem beter in het door de verzeke raars vergoede pakket kunnen blijven en niet -zoals door ge wijzigd beleid van de rijks overheid gebeurt met verschil lende 'huismiddeltjes'- in de schappen van de drogist te recht mogen komen. „Wij hou den er in onze computers een bewakingsprogramma op na, dat aangeeft wanneer het beter is bepaalde voorgeschreven medicijnen niet samen te ge bruiken. Die controle valt dan weg. "Klaassen nam de apo theek in 1969 over en verhuisde in 1972 naar de huidige locatie in het winkelcentrum Zuidpol der. Hi] was daarmee de derde generatie van de familie (na zijn vader en diens broer) die Cornu Cervi voortzette. Over bruikt. En als de honger naar wetenschap dan nog niet is ge stild, dan staat altijd nog de apotheker zelf ter beschikking voor het geven van openheid van zaken. Honderd jaar geleden was dat wel even anders. Toen Terneu- zenaar A J. Klaassen in 1896 „Tegenwoordig is de patiënt een stuk mondiger. En dat is maar goed ook", vindt de hui dige apotheekhouder van Cor nu Cervi A J. Klaassen, klein zoon van de grondlegger. „Het is per slot van rekening zijn of haar eigen lichaam." Maar het kan ook te ver doorschieten. Wooutrend Zeeland in Koude- kerke presenteert vanaf maan dag 21 oktober een nieuwe col lectie van Interstyle meubelen in Engelse stijl. De collectie be vat onder meer meubelen in high society-steren, landelijke stijlen, Schotse patronen en Cottage-stijl. In Zeeland zijn 68 schilder-af- werkingsbedrijven en glaszet ters erkend door de Stichting Erkenningsregelingen voor het Afwerkingsbedrijf STAF. Lan delijk telt de stichting, twee jaar na de start van de erken ningsregeling, 2450 leden. Zij voeren dit najaar campagne voor de winterschilder-subsi- dieregeling onder het geza menlijk logo AF. PTT Telecom aan de Livingsto- neweg in Goes is gastbedrijf voor de exportsociëteit van de Kamer van Koophandel, maandag 28 oktober. In het kantoor voor de Telecomregio Zeeland staan de nieuwe tele- communicatiemiddelen cen traal. Het thema Global Vision wordt door middel van video conferencing gepresenteerd door M. Sopers, managing di rector van Vermeer Internatio nal. De senior consultant van PTT Telecom, H van der Mee- ren, presenteert het idee Global Village. Manager zakelijke markt A C. Yurdakul in de re gio Zeeland opent en sluit de bijeenkomst. Tijdens de socië teit kunnen demonstraties ge volgd worden en kan appara tuur wordt uitgeprobeerd. Istimewa Elcktro aan de Frankrijkweg te Vlissingen Oost is gecertificeerd volgens de kwaliteitsnorm ISO 9001 en de veiligheidsnorm VCA**. Det Norske Veritas verleende certificatie. De certificering betreft alle Istimewa-activitei- ten: de ontwikkeling, installa tie, reparatie, inspectie, nazorg en het onderhoud van elektro technische installaties en ma chines en de motorwerkplaats, de kastenbouw en elektronica- sectie. Het 25 jaar oude bedrijf telt ruim 90 medewerkers en is onderdeel van de technische divisie van de Kopeke Groep. Apotheker A J. Klaassen viert het eeuwfeest van de Terneuzense apotheek met een mini-tentoon stelling van oude gebruiksartikelen. Foto Peter Nicolai anderhalf jaar studeert naar verwachting de jongste pillen- maker uit de familie af aan de Universiteit Leiden. Nummer vier op rij moet nadien nog twee jaar praktijkervaring op doen vooralsnog ook hij zich als zelfstandig apotheker mag vestigen. „Natuurlijk hoop ik dat hij straks de boel hier over neemt." Eeuwfeest Apotheek Klaassen viert het eeuwfeest met een mini-ten- toonstelling van potjes en an dere benodigheden die tot de opkomst van de farmaceuti sche industrie (na 1945) dage lijks werden gebruikt voor het bereiden van medicijnen Te zien zijn onder meer een pillen- plank. Indertijd waren pilletjes plakkerige, smoezelig uitzien de balletjes. Voor de chique particuliere patiënten werden de pillen verguld. Ze werden in een houten pot geschud, samen met wat bladgoud of bladzil ver. Zo zag het medicijn er niet alleen toonbaarder uit, ook ca moufleerde het laagje enigs zins de slechte smaak, be schrijft Klaassen de fijne kneepjes in een speciale jubile umkrant voor zijn klanten. De tentoonstelling blijft nog de hele week opgesteld. van onze verslaggeefster Claudia Sondervan VLISSINGEN - Drie mini-ondernemin gen opereren dit jaar vanuit de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De Mini-onderne ming is een internationaal project dat al zo'n dertig jaar draait in Europa. Studen ten van hogescholen en hoger beroepson derwijs richten een 'semi-bedrijf' op onder auspiciën van de Stichting Mini-ondene- mingen voor de duur van één schooljaar. In dat jaar moeten de studenten het bedrijf in alle facetten volwaardig runnen en marktprestaties laten zien met zelf ont wikkelde producten en diensten. Het startkapitaal van de ondernemingen komt uit aandelen, die de studenten verkopen. De aandeelhouders dienen aan het einde van het bedrijfsjaar een rendement op hun investering te kunnen verwachten. Het be drijfsresultaat na liquidatie wordt verge leken met andere deelnemers aan het pro ject in het land. De HZ-mini-ondernemingen presenteren zich vandaag, vrijdag, tijdens de officiële opening van de Hogeschool Zeeland en tij dens de opendag, zaterdag 12 oktober. Flushing Graphics is een mini-onderne ming van zeventien Heao-studenten. het bedrijf richt zich op de productie en ver koop van wenskaarten en een low budget kookboek. De studenten vervaardigen hun producten zelf en willen ze afzetten via de boekhandelsF1 ushing Graphics richt zich op een bekende afzetmarkt, de collega studenten. ShowU, uitgesproken als sjoowjoe. is een onderneming van zestien studenten van de faculteit hoger economisch onderwijs. Het bedrijf draait om het ontwerp en de pro ductie van bureaubladen. Ook wil het be drijf diensten aanbieden met Internet. ShowU houdt de eerste aandeelhouders vergadering donderdag 17 oktober in de Hogeschool. Lampie-on is een bedrijf van vijf studen ten aan de opleiding commercieel direc teur van de Technische maritieme faculteit De Ruvter. Het bedrijf gaat de markt op met twee zelf ontwikkelde producten Af geleid van de mijnwerkershelm is de hoofdlamp, een lamp aan een draagband die om het hoofd gedragen wordt en op batterijen werkt. Het product wordt zowel als arbeids- en klushulp aangeboden en als relatiegeschenk, met bednjfsopdruk. Het tweede product is een spel, aflgeleid van black-jach. ofwel éénentwintigen. Het spel 11+ is bedoeld voor zes- tot achtjari gen. De kinderen moeten met nummerfi ches tot elf komen. Oudere spelers kunnen het spel naar believen ingewikkelder ma ken door in plaats van op te tellen, te delen, vermenigvuldigen of vierkantswortels te trekken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brie ven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bij dragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Armoede Als monseigneur Muskens en premier Kok nu eens het voor beeld gaven en voor één jaar tien procent van hun inkomen in een I 'anti-armoede-actiefonds' storten, dan worden CDA en PvdA de grote winnaars bij de komende verkiezingen. 2700 Jaar geleden riep Jesaja reeds: „O alle gij dorstigen, komt tot de wateren, en gij, die geen geld hebt, komt, koopt en eet, ja komt, koopt zonder geld, en zonder prijs, wijn en melkVele jaren daarvoor luidde de op dracht in Leviticus 19:18: „Gij zult Uwen naaste liefhebben als Uzelven". De grote katholieke staatsman dr. Schaepman heeft gezegd: „Alle rijkdom van alle kerken, is 'patrimonium paupe- rum et miserorum". dit wil zeg gen eigendom van de paupers en miserabelen. Dat kun je een man als de heer Bolkesteijn blijkbaar moeilijk aan zijn ver stand brengen Het is te hopen, dat het CDA een figuur als de heer Westerterop. die er schande van sprak, dat hij honderddui zend gulden vermogensbelas ting moet betalen, direct roy eert. Hij is een ADC'er, dit wil zeggen Anti-Christen-Demo craat. Duizenden boeren zien i met grote angst de toekomst te- gemoet. Van vijf cent voor een kilo prima aardappelen en uien kun je geen vermogen van véle, zéér vele miljoenen opbouwen i (of stelen). Je moet de "gots'pe" maar hebben! S. van Jelgerhuis Westmolenstraat 7 Aardenburg Zeelandkaart De kinderhand was gauw ge vuld. Zeeland kreeg van PTT Telecom en de Postbank - twee notoire charitatieve instellin gen - de primeur aangeboden van de zogenaamde 'chipper', die zij - het genie kent geen grenzen - de 'Zeelaridkaart' hadden gedoopt en die de con currentiestrijd aan moest met 'de andere banken', en waarmee je diverse openbare voorzienin gen zonder geld kan betalen - tenzij je rood staat (PZC, 4-10). Hoeveel provincies eerder voor de doorzichtige eer bedankten werd door PTT noch Postbank in hun offerte vermeld. Gedeputeerde Van Zwieten haalde deze elektronische por- temonne juichend binnen; ein delijk was Zeeland nummer één, eindelijk was de grootste dwerg de primus inter paris. Ontspannen fluitend begaf de tropenkenner zich op weg naar en tweede nog glorieuzer ambtstermijn: zijn carrière als bestuurder eerste klas met de zwaarden glom in de zomerzon. Iets was niet gezegd kon worden van de Zeelandkaart - die dis functioneerde dat het een lieve lust was en haalde maar een fractie van de door Van Zwieten c.s. gedane prognoses; ooit sprak hij zelfs van 110 procent... Instanties die door de haperen de Zeeuwse chipper inkomsten derfden en voortdurend de ap paratuur moesten laten herstel len ('Als er een onderhouds monteur was geweest, wat het een uur later soms wéér mis!'), voelen zich getild en zijn voor nemens schadeclaims in te die nen. Misschien lijdt ex-officier Van Zwieten aan het gevreesde de fensie-syndroom van: 'Eerst schieten - en pas dan controle ren of je in de richting van de té- genpartij hebt geschoten'). In dat geval zou een uitgebreide vakantie naar bijvoorbeeld Bali - met behoud van salaris - wel licht helend kunnen werken. Tony van Verre Markt 14 Veere MELISKERKE Bijeenkomst - Het CDA-Veere houdt donderdag 24 oktober in dorpshuis 'Ons Huis een ver kiezingsbijeenkomst met het oog op de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen. Gastspre- keris oud-landbouwminister en huidig senator irG. J M Braks. Hij spreekt over landbouw en de samenleving. Andere sprekers zijn lijsttrek ker L. P C. Wisse en nummer drie op de CDA-lijst, mevrouw J. Wisse-Francke. De verkie zingsbijeenkomst begint om 19.30 uur. Boottocht De natuurexcursie per boot naar Neeltje Jans vinclt plaats op zondag 20 oktober In de ru briek Wegwijs in de PZC van af gelopen dinsdag stond abusie velijk vermeld dat deze tocht op zaterdag 20 oktober zou zijn. Het vertrek is om 10.30 uur. Be langstellenden kunnen zich te lefonisch aanmelden via tele foonnummer: 0111-414995. De komst van de hamburgergigant wordt in Zeeuws-VIaanderen over het algemeen vol verwachting tegemoet gezien. Peter Nic van onze verslaggevers TERNEUZEN - Er is hoop voor de zwij gende meerderheid in Zeeuws-VIaande ren. Verlegen jochies die nog nooit met 'meneer' zijn aangesproken, verkoopsters die ook wel eens tot 'stuk' willen promove ren, opa's die willen scoren bij hun klein kinderen en vroegwijze bestellers van 'bik meks' kijken er verlangend naar uit: de opening van de eerste vestiging van Mc Donald's in Zeeuws-VIaanderen. Vertegenwoordigers van de fast-foodgi- gant hebben de onderhandelingen met de gemeente over een McDrive-vestiging nog niet afgerond. Maar een woordvoer ster liet deze week weten dat de interesse voor een locatie aan een provinciale- of rijksweg in de buurt van de Terneuzen de voorkeur heeft. Een plekje bij het bedrij venterrein Handelspoort, direct aan rijks weg 61. lijkt het meest voorde hand te lig gen De 5-jarige Yannick van de Sint Willi- brordschool reageert nog een beetje lauw- tjes. „Leuk", zegt hij als hij hoort dat hij tegenwoordig dicht bij huis een hambur ger kan eten. „Kunnen we lekker spelen." De wat oudere jeugd denkt geen moment aan ballenbak en speeltoestellen, bleek vrijdagmiddag voor het gebouw van het Zeldenrust-Steelantcollege aan de Zel- denrustlaan Maar de Terneuzenaren Maarten (15), Annette (16) en Glenn (13) kunnen haast niet wachten tot het ham burgerhuis zijn deuren opent. Vaste klant Glenn in eigentijds scholierenjargon: „Kickuhhhhhhh"'t Werd ook wel tijd dat er een McDonald's kwam Ik kom er nu alleen als ik naar mijn zus in Breda ga of met mijn ouwelui eens in Antwerpen ben Maar als er hier ééntje komt. word ik vaste klant, èch wel." Voor Annette en Maarten geldt hetzelfde, hoewel beiden wel een kleine kanttekening hebben. Zo baalt Maarten van het gezonde groenvoer dat zich tussen de broodjes bevindt De au gurken en de 'kroppen sla' die zich tussen Big Macs en McChicken-broodjes bevin den, moet hij er elke keer tussenuit peute ren. Annette zou wel graag een weekendbaan tje willen hebben, maar toclunaar niet bij McDonald's. „Dan komen die meiden uit mijn klas expres langs om me voor lui te zetten. Je moet tenslotte zo'n debiel petje op. Bovendien zou ik binnen twee maan den moddervet, omdat ik niet van die ver leidelijke frietjes af kan blijven." De heren F Tournois uit Biervliet en K. de Koeyer uit Kloosterzande zijn net zo posi tief als de jéugd over een Zeeuws-Vlaamse McDonald's. Tournois vindt het vooral in drukke tijden 'met verkeerd' als hij mak kelijk een fast-foodmaaltijd kan halen En De Koeyer kan wat tripjes richting België of 'de overkant' besparen. Niet dat hij zelf elke week een hamburger zou wil len eten, maar McDonald's is en blijft nu eenmaal dè favoriete eetgelegenheid van de kinderen. Twee vuren Sommige mensen weifelen tussen blijd schap en droefenis. „Ik zit tussen twee vu ren", laat mevrouw L. de Klerk uit Axel weten. „Schoonzoon Joost zou het prach tig vinden als er een McDonald's in Zeeuws-VIaanderen komt. Maar mijn dochter, gelukkig niet degene die met Joost is getrouwd, is fel tegen het overma tig gebruik van inpakpapier en -plastic. Ze heeft daar wel gelijk in, maar als klein zoon Max straks naar McDonald's wil, zet ik die mooie principes wel overboord IJzendijkenaar L. Freude is nog niet be kend met het fenomeen McDonald's. „Mochten ze hier in de buurt een vestiging krijgen, dan zal ik wel eens gaan kijken wat er allemaal te krijgen is", zegt hij voorzichtig. Terneuzenaar Stefan Jordan zullen ze er minder snel zien, Hij exploi teert cafetaria De Triangel in de wijk Sint Anna, niet ver van Handelspoort en de opening van een McDonald's zal vast veel mensen trekken. Jordan spreekt zichzelf wat moed in. „We hebben wel een vaste klantenkring èn natuurlijk onze speciali teiten. Vooral de saté is in trek," Ontsierend Een voorzitter van een natuurbescher mingsvereniging zit natuurlijk niet te springen om een ontsierend landschap selementen als een geweldige reclamezuil van McDonald's. Toch is dat voor Stelt- kluutvoorzitter A Paauwe uit Zaamslag niet de enige reden om 'nee' te zeggen te gen de hamburger-bakker. „Die hele Mc- Donald's-cultuur staat me niet zo aan. Ik heb mijn bedenkingen bij de manier waarop ze hun vlees produceren ten koste van regenwouden in Zuid-Amerika Ook A Maurer uit Terneuzen. Zeeuws voorlichter van de Nederlandse Vegetari- ersbond. kijkt niet echt uit naar een vesti ging van McDonald's. Maar er tegen ageren zal hij niet „Het gaat er ons vege tariërs om het gedrag van consumenten te beïnvloeden. Als mensen er van bewust zijn dat het zowel voor dieren als voor henzelf beter is dat ze geen, of minder, vlees eten, wordt de vraag vanzelf min der." Maurer heeft overigens wel eens een groentenburger bij McDonald's veror berd, „Goed klaargemaakt en best lek ker." Misschien ook een ideetje voor me vrouw S. van Ham uit Magrette. Die vindt een visite aan een hamburgerrestaurant nu nog een bezoeking. „De frites is vies en de broodjes lijken van karton. Zelfs mijn drie kinderen vinden het eten bij McDo nald's niet lekker." Evenementen zaterdag BERGEN OP ZOOM - De Maagd, 20.15 uur: Opera Tosca door de staatsopera van Tatarstan, Boho, 21 uur: Concert Jabberwocky en Belgian Asociality BRUINISSE - Muziektent. 20.30 uur: Lampionoptocht; GOES - 't Beest, 21 uur:Technosis, a journey into ambient/techno/trip- hop; HEINKENSZAND - t Dijkje 17.30 uur: Scoutrock 1996; De Stenge, 15 uur: Muzikale kinder komedie Eric Beekes en Heddy Les ter; HULST - Den Dullaert, 20.15 uur: Theaterconcert Stef Bos, GOES T Beest, 21 uur: Concert Am bient/Techno party; KAPELLE - Herv. Kerk. 20 uur: Con cert Volungé en Zeeuws Vocaal En semble; MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: Theatershow Harrie Jekkers, Stadhuis, 20 uur: Concert ensemble Koninklijk Conservatorium Den Haag Markt, 12 uur: Kindertheater met o.a. muzikale show van Muis en Leeuw; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort; SAS VAN GENT - De Speye, 19.30 uur: "The Rose Garden" door to neelver. Siesa; TERNEUZEN Zuidlandtheater, 20.00 uur: Dansgezelschap Conny Jansen VLISSINGEN - De Piek. 22 uur: Con cert Tribes; Arsenaaltheater, 20.15 uur: Concert Plainsong, Akoestisch-meerstem- mïgefolk; Café Gommert, 22 uur: Concert Out siders; VEERE - Grote Kerk; 19.30 uur: Le zing Psalm 122 door Prof. dr. K. Deurloo; Grote Kerk, 20.30 uur: Interpretatie Psalm 122 met Willem Breuker Kol- lectief e.a., 22 uur concert Klezmo- kum; ZIERIKZEE - Grote Kerk, 20 uur: Con cert Zeeuws Philharmonisch Koor; Brogum, 22 uur: Concert Osdorp Posse,; zondag MIDDELBURG - Kloveniersdoelen, 15 uur: Concert sopraan I. Kapelle en pianist Miklós Schwalb; The Duke, 15 uur: Concert trio Ke vin, Joyce Dave; Schouwburg Theatercafé. 15.30 uur: Concert The Dutch Jazz Or chestra; Jacob Roggeveenhuis 10.30 uur: Lezing door D. Broer over drukker schilder H.N. Werkman; GOES - 't Beest, 15 uur. Theater Rijn enTrijn met "Wildekind"; KAMPERLAND Veerse Dam, 12 uur: Vliegeren voor Vrede; HEINKENSZAND De Stenge, 10 uur: Tentoonstelling raskatten; NEELTJE JANS - Parkeerterrein Delta Expo, 14 uur: Natuurexcursie door duingebied Oosterschelde- kant; OOSTBURG - Katholieke kerk, 10.30 uur; Concert Zeeuws-Vlaams Ka merkoor, RITTHEM Fort Rammekes, 13-17 uur: Bezichtiging fort; BERGEN OP ZOOM - Roxy, zat en zon 14 uur: Toy Story; zat. 14,18.45 en 21.45, zon. 14,17 en 20 uur: Inde pendence day; zat. 18.45 en 21.30, zon. 16.15 en 20ïiur, Two Much.Ci- nemactueel, zat. en zon. 14 uur: A Goofy Movie; zat. en zon. 14, 18.45 en 21.45 uur: Independence day; zat 14, 18.45 en 21.30, zon. 14, 16.15, 18.45 en 21.30 uur: De Zee meerman; zat, 18.45 en 21.30 uur, zon. 16, 18.45 en 21.30 uur: Twister; GOES Grand Theater, zat. en zon 14, 19 en 21.45 uur: Independence day; HULST De Koning van Engeland, zat. 12 uur, zon. 13.45 uur: A Goofy Movie; zat. 14, 19.15 en 22 uur, zon. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 uur in dependence day; zat. 14, 19.03 en 22 uur, zon. 13.45,16.15,19 en 21.30 uur:Twister;zat. 14,19.30en22uur, zon.13.45,16.15.19 en 21.30 uur: De zeemeerman; zat. 19.15 en 22 uur, zon. 16,18.45en21.30uur: Atimeto kill; zat. 19.30 en 22 uur, zon. 13.45, 16.15 en 19 uur: The quest; zat. 19.30, zon. 16.15 en 21.30 uur: Phe nomenon; zat. 22 uur, zon. 13.45,19. en 21.30 uur: Striptease; MIDDELBURG - Cinema, zat. 19.30 uur: Double Suicide; zat. 22 uur: II Postino VLISSINGEN Alhambra, zat. en zon. 14 uur A C?oofy Movie, zat. en zon. 14 uur Flipper; zat. en zon. 14, 19 en 21.45 uur Independence day; zat. en zon. 14,19en21.45uurTwis- ter; zat. en zon. 19 en 21.30 uur De zeemeerman; zat. en zon. 19 en 21.30 uurThe quest; TENTOONSTELLINGEN SINT-ANNALAND - De Meestoof, zat. 14.15-16.45 uur: Werk Wim Hof man en Hans Hermes en bodem vondsten en gebruiksaardewerk van 1600-1900 (t/m okt.); Histori sche foto's Thoolse kernen (t/m 9/11) AXEL - Streekmuseum, zat. 13.30- 17 uur: Trees de Vree, aquarellen (t/m 26/10); BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 14-17 uur: Dick Fluitsma, houten beelden (t/m 17/11); Keldergalerie 't Lievevrouwke, zat. 13.30-18 uur: Cor v.d. Eijnde (schil derijen, keramiek en brons) t/m 16/11; Stu-Art Galerie, zat. 11-17 uur:'The way I dream' Rineke Kop, schilderij en en werken op papier (t/m 2/11 Galerie Ars Aetheria, 14-19 uur: 'Merck toch hoe sterek' werken van Peter Koster (t/m 31/12); De Mollegangen, zat 10-17 uur: Jo ke Waalders, Fresco Secco portret ten en Judy van Dokkum, kerami sche objekten en multiples (t/m 2/11); DOMBURG - Marie Tak van Poort vliet Museum, 13-17 uur: Dirk Nij- land (1881-1955) en het water (t/m 3/11); GOES - Museum, zat. 13-16 uur: Liedwien Kraakman 'Licht (op cul tuur)'; Antiek speelgoed (t/m rtov); Grote Kerk, zat. 12-17 uur, zon. 13 en 17 uur: Het Afrikaanse leven in brons (t/m 13/10); KATTENDIJKE - Atelier De Katten- beker, 13-17 uur: Frans Haak, schil derijen (t/m 3/11); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, zat. 10-17, zon. 12-17 uur: Johan nes Goedaert (schilder en entomo loog) en aanwinsten 17e eeuwse schilderkunst (t/m 5/1); Zeeuwse Bibliotheek, zat. 10-13 uur: 'Sport in Zeeland', foto's (t/m 28/10);'Hans Warren 75' (t/m 26/10); 'Vierhonderd jaar rekenlinialen' (t/m 24/10); De Vleeshal, 13-17 uur: Fabrice Hy- bert - installatie (t/m 27/10); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Robert Egar Murk, aquarellen 'Rot terdam in Bedrijf' (t/m okt.); Galerie Caesuur, zat. 13-17 uur: Werk Hans Overvliet (t/m 2/11); Galerie 't Haentjete Paart. 14-16.30 uur: Cecile van Spronden. schilde rijen en Gerda Rutters, beelden (t/m 17/11); OOSTBURG Den Hoekzak, zat.10- 12 'Gedraaid goed', werk drie kera misten (t/m 17/10); OOSTKAPELLE Zeeuws Biolo gisch Museum, zat. 12-17, zon 10- 17 uur: 'Bomen in het landschap'en 'Dood hout leeft' (t/m 27/10) foto-ex posities; OOST-SOUBURG - De Watertoren, 12-1^ uur: Werk diverse kunste naars (t/m 24/11); PAAL - Atelier De Paaien, 13-18 uur: Therese Minne, aquarellen (t/m 20/10); RITTHEM - Fort Rammekens. 10-17 uur: 'Kreken op Walcheren', flora en fauna rond de kreken (t/m 3/11 TERNEUZEN Galerie In de Ga- lerant, zat. 11-17 uur: Beelden uit Wonderland, werk van Gerben van Straaten (t/m 14/12); THOLEN Galerie 't Huis Tijdver drijf, zat, 10-17 uur: Werken van Russische kunstenaars (t/m okt.); WISSENKERKE Galerie De Prak tijk, zat. 13-18 uur: Werken div. kun stenaars in verschillende technie ken (t/m VU); IJZENDIJKE Streekmuseum, zat. 13-17 uur: Cadzandse kleder drachten (t/m 30/11); HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 06-11. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel.0118615551 (dagen nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 636251, van 10.00-14.00 en 20.00-23.00 uur. weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06 0432 (gratis), dag. van 14.00- 20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Homosexualiteit: COC regio Wal cheren (ook voor huwelijk en homo- fili en voor vrouwen) tel. 0118 411641 of 0118 612280; COC regio Zeeuws Vlaanderen, tel. 0115 630654. _Janny van der Lee_ Hazenrug met Italiaanse kruidenkorst (4 personen) Vlees dat op het bot gebraden wordt heeft meer smaak, is krach tiger. Toch wordt vlees en wild steeds vaker zonder bot gebraden en opgediend. Dit gerecht is een ideale tussenoplossing. De hazen- ruggen worden op het bot bereid, maar voor het serveren van het bot gesneden, zodat u keurige rug filets in dikke plakken op het bord kunt schikken. Ingrediënten: 2 hazenruggen peper, zout 3 eetlepels zaanse mosterd 1 (diepvries) pakje Italiaanse krui den 1 eetlepel gehakte peterselie 2 theelepels geraspte citroenschil 45 gram droog broodkruim 5 eetlepels olijfolie. Bereiding: Snijd met een scherp puntig scherp mes langs het bot de filets tot bijna onderaan los. Wrijf de bo ven- en zijkanten van de filets in met mosterd, peper en zout. Meng de Italiaanse en gehakte kruiden met citroenschil en droog broodk ruim Druppel hierboven ongeveer 2 eetlepels olijfolie en meng tot een papje. Bestrijk de mosterdlaag met dit kruidenpapje. Verhit de oven voor op 200-220 aeC en bestrijk een ovenbakplaat met 1 eetlepel olijfolie. Leg de ha zenruggen op de bakplaat en be druppel ze met de rest van de olijf olie. Schuif het geheel in de hete oven en bak de hazenruggen on geveer 13 minuten. Schakel dan de ovengrill aan en laat het vlees met kruidenlaagje hieronder nogmaals 2 minuten kleuren. Schakel de oven uit en laat het vlees nog enkele minuten in de oven rusten voordat u het van het bot snijdt. Snijd de filets in 4-5 dikke plakken. Serveer de Italiaanse hazenruggen bijvoorbeeld met tagliatelle. OOSTKAPELLE Jeiigdniuseumdag - Tijdens de herfstvakantie, op dinsdag 22 oktober, organiseert het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle weer een Jeugdmuseum- dag. Honderdvijftig kinderen van 7 tot 12 jaar zijn die dag welkom voor een rondleiding met de boswachter, een bezoek aan de tentoonstellingen Bo men in het landschap en Dood hout leeft, en deelname aan het speurspel. Verder wordt geknutseld, video gekeken, gegeten en worden boomspelen gehouden. Het the ma van demuseumdag is dit jaar: Blij met bomen. De activi teiten duren van 10 tot 15 uur en kosten 8,50 per kind Deelne mers moeten laarzen, regenkle ding en een onbreekbare beker meenemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 65