Jeltsin stuurt generaals weg EÜCOUJN Elizabeth wist van Camilla vóór huwelijk van Charles PZC JKs/ Stins Jan Situatie Israël blijft gespannen Economie Antillen gaat snel achteruit Europa's grootste gletsjer smelt Wijers en Blankert vol vertrouwen over situatie Zuid-Afrika Vriendin van Cools herkent moordenaar buitenland Besmettelijk oogvirus in Saudi-Arabië Albanezen staken voor meer loon Cel voor verdwaalde dronkeman Paus morgen naar ziekenhuis Staking veer Oostende- Ramsgate Weer hongerstakingen in Turkije 0118-417500 Stéphanie gescheiden 7 STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK ETERNR Vernietiging van ozonlaag voltrekt zich in snel tempo Ontslagen bevelhebbers tegen inkrimping leger De erupties, die maandag begonnen, dringen door de dikke ijskap van de Vatnajökull-gletsjer. foto Arni Saeberg-Morgunblid/RTR REYKJAVIK - Het reuzenmeer Grimsvatn on der Europa's grootste gletsjer Yatnajökull op IJsland dreigt over te lopen. De gletsjer smelt door erupties van de vulkaan Bardabangu er onder. Het peil van het meer bereikte gisteren de hoogste stand van deze eeuw. „We wachten tot de overstromingen beginnen. Hoe langer dat duurt des te zwaarder de overstromingen worden", aldus geofysicus Ragnar Stefansson van het Meteorologisch Instituut. Het meer ónder de gletsjer is 200 meter diep en meet naar schatting 50 bij 100 kilometer. Woensdag braken de hete gassen van de vul kaan door de kilometer dikke ijskap Sinds dien spuiten door een tien kilometer lange spleet zwarte wolken naar zwavel stinkende as tot zeven kilometer hoogte de lucht in. De regering had eerder de alarmtoestand afge kondigd voor het gebied rond de gletsj er, die 10 procent van de oppervlakte van IJsland be slaat. Mensen wonen er nauwelijks. Maar de overheid vreest dat het smeltwater bruggen vermeit en het wegverkeer onmogelijk maakt. Er werd met man en macht gewerkt aan het bouwen van dammen en afwateringsstelsels. Het internationale vliegverkeer boven IJsland is wegens de rook en asregen omgeleid. De ijskap van Vatnajökull is 8300 vierkante ki lometer groot. Omdat vulkaan Bardabangu zich door de kap heeft gedrongen zijn inmid dels drie kraters ontstaan. De giftige gassen die bij de erupties vrijkomen zijn volgens deskun digen gering. Maar in de aangrenzende regio's krijgen ouders het advies hun kinderen niet buiten te laten spelen. IJsland telt meer dan 140 vulkanen waarvan er 30 aktief zijn. De laatste grote uitbarsting was in 1991 van de Hekla, 's lands grootste vulkaan. In 1973 verdween een deel van de stad Vest- mannaeyjar onder de lava door erupties van de vulkaan Heimaey. DPA/AFP/RTR TIRANA - Enkele honderdduizenden Albanezen hebben gis teren voor 24 uur hun werk neergelegd. Ze eisen hogere sala rissen ter compensatie van de pittige prijsstijgingen. Levens middelen als brood en brandstof zijn de afgelopen maanden 30 procent duurder geworden De actie volgde nadat op donderdagavond een ontmoeting tussen vakbonden en regering in een laatste poging de staking te voorkomen, op niets uitliep. De regering van president Sali Berisha weigert tegemoet te komen aan de eisen. Zij had deze zomer de prijscontroles juist versoepeld. Scholen in het basis- en voortgezet onderwijs bleven dicht. De actie treft verder ook de industrie, de gezondheidszorg, de te lecommunicatie, de transportsector en de energiebranche. AFP/DPA/ANP NANCY - Een dronken automobilist was zo onverstandig in het Oost-Franse Nancy de weg te vragen aan een politieman. Het nuchtere antwoord van de Franse justitie kwam gisteren- vier maanden gevangenisstraf. De 57-jarige automobilist was al 28 keer betrapt met te veel drank op De rechtbank heeft hem een rijverbod opgelegd voor een periode van vijfjaar Die gaat in als hij zijn gevange nisstraf heeft uitgezeten.DP.4 VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II meldt zich mor genavond in de Gemelli-kliniek in Rome waar hij in de loop van de volgende week zal worden geopereerd aan zijn blinde darm. Alle afspraken van de paus zijn vanaf maandag afgezegd en een afdeling op de negende verdieping van het ziekenhuis is geheel voor hem gereserveerd. De 76-jarige kerkvorst is sinds december drie keer getroffen door wat het Vaticaan omschrijft als een ingewandsaandoe ning. AP OOSTENDE - Door een staking van het cateringpersoneel is sinds gistermiddag de veerbootdienst van Oostende naar het Britse Ramsgate gestaakt. De actie, gericht tegen dreigende ontslagen door reorganisatie, duurt tot en met morgenavond. Reizigers zullen moeten uitwijken naar Duinkerken. De ex ploitant van de lijn, de Regie voor Maritiem Transport (RMT), zal zorgen voor vervoer naar de Noord-Franse havenstad. RMT werkt op de lijn Oostende - Ramsgate nu samen met de Britse rederij Sally Lines. De Belgische regering, eigenaar van de RMT, wil eventueel met een andere partner in zee gaan om een eind te maken aan de verliezen. ANP ANKARA - Gedetineerden van diverse gevangenissen in Tur kije zijn in hongerstaking uit protest tegen de omstandighe den waaronderzij worden vastgehouden In de plaatsen Ko- nya, Nevsehir en Kaysen vasten in totaal 500 van terrorisme verdachte gevangenen, in Erzurum en Malatya meer dan 100, Bursa bijna 200 en in Cannakkale 100. De actie was voorafgegaan door een waarschuwingsstaking van drie dagen door 2000 tot 3000 gevangenen door heel Tur kije. Velen zetten het protest voort voor onbepaalde tijd nadat een decreet in werking was getreden dat gevangenen verbood woordvoerders hebben, contact tussen cellenblokken onmo gelijk maakte en gezamenlijk contact van mannelijke en vrouwelijke geïnterneerden met familie verbood. DPA/AFP Een moslim verlaat omringd door veiligheidsagenten de vrijdaggebeden op de Tempelberg. foto Jim Hollander/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft zes ge neraals ontslagen die zich ver zetten tegen de inkrimping van het leger. De Defensieraad, die gisteren bijeen kwam, is wel ak koord met de inkrimping ge gaan. van onze redactie buitenland LUIK - Marie-Hélène Joriet, de vriendin van de vijfjaar geleden vermoorde Belgische ex-vice- premier André Cools, heeft één van de twee huurmoordenaars die Cools in 1991 neerschoten herkend. Dat heeft een woord voerder van Justitie in Luik gis teren meegedeeld. De foto's van de verdachten zijn haar donder dag op een geheime plaats voor gelegd. Woensdag werd bekend dat in Tunesië twee huurmoordenaars zijn aangehouden, die worden verdacht van de aanslag op Cools en zijn vriendin. De vroe- (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B V. voor totaal schoonmaak onderhoud gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 van onze redactie economie WILLEMSTAD - Het gaat slecht met de economie van de Nederlandse Antillen. De Cen trale Bank heeft vrijdag een sterke afname geconstateerd van het reële nationale inko men. Dat is in het eerste kwar taal gedaald met meer dan 7 procent. Vrijwel alle belangrijke secto ren van de economie, zoals toe risme, handels- en transportac tiviteiten en de internationale dienstverlening boekten ach teruitgang. De exporten ver minderden, evenals de koop kracht. Als gevolg van gestegen importen staan de deviezenre serves onder nog grotere druk. De sterk gestegen waarde van de invoer wordt vooral toege schreven aan de wederopbouw- activiteiten op St. Maarten. MONACO - Het hof van beroep van Monaco heeft gisteren offi cieel de echtscheiding uitge sproken van prinses Stéphanie en Daniel Dueruet. Dat heeft de advocaat van de prinses, Thier ry Lacoste. meegedeeld. Stéphanie had het besluit tot echtscheiding genomen nadat intieme foto's waren gepubli ceerd van haar man in gezel schap van een Belgische strip- tease-danseres. Stéphanie en Dueruet zijn bijna één jaar ge trouwd geweest. AFP/DPA Minister van Defensie Igor Rodjonov heeft bij zijn benoe ming in juli opdracht gekregen het leger drastisch in te krimpen en te moderniseren. De regering wil dat het aantal personeelsle den van het leger in hoog tempo met 300.000 wordt terugge bracht tot 1,2 miljoen. Bij de be noeming van Rodjonov werd gere partner van de minister kon de tweede verdachte echter niet herkennen, omdat zij bij de moordaanslag zelf ook zwaar gewond raakte. De twee verdachten zullen ove rigens niet worden uitgeleverd. Tussen België en Tunesië be staat geen uitleveringsverdrag. Wel bezoeken Tunesische auto riteiten België om gegevens te ontvangen over de moordzaak. Omgekeerd bezoekt een Belgi sche commissie van gerechtelij ke experts het Afrikaanse land om de twee arrestanten te on dervragen. Volgens de Procureur van Justi tie in Tunis was het tweetal ver teld dat ze in Luik een drugs handelaar uit de weg moesten ruimen. In tegenstelling tot eer dere berichten ontvingen de da ders niet ieder 750.000 frank, maar gezamenlijk slechts 200.000 frank (ruim elfduizend gulden) voor de aanslag in okto ber 1991. Justitie gaat niet in op een mo gelijke link met een wapen smokkel. waarop diverse Belgi sche media vrijdag speculeer den. Daarbij zouden ook islami tische fundamentalisten zijn betrokken. Voor de moord op Cools zitten naast de Tunesiërs in België nog eens zes verdach ten vast, onder wie de socialisti sche ex-minister van pensioen zaken Alain Van der biest. Justi tie verdenkt hem er nog steeds van de uiteindelijke opdracht voor de moord te hebben gege ven. RTR Door de vernielingen die de or kaan Luis er in september vorig jaar aanrichtte, moet veel mate riaal uit het buitenland komen. ..Het beeld is inderdaad som ber", zegt Johan Lieuw, de di recteur van de Vereniging Cura- gaos Bedrijfsleven. Hij wijst erop dat de informatie van de Centrale Bank alleen het eerste kwartaal betreft. „Daarna is de omzetbelasting ingevoerd. Het kan daarom niet anders: De si tuatie moet intussen zijn verer- gerd." Lieuw wijst erop dat externe factoren de al sombere situatie verder hebben doen verergeren. „De stijging van de olieprijzen op de internationale markt, bij voorbeeld, zullen ook op de An tillen leiden tot een kettingreac tie, die de inflatie verder zal aanwakkeren." De Vereniging Curagaos Be drijfsleven blijft erop hameren dat de overheid de oorzaak van haar financiële problemen moet aanvatten. „De bedrijven en de burger moeten bijdragen aan de instandhouding van een te zwaar en te duur overheidsap paraat. De regering durft daar nog niet het mes in te zetten, het blijft bij een paar ineffectieve, kleine ingrepen." Ook een commissie onder lei ding van oud-minister N. Kroes komt tot de conclusie dat „geen duidelijke economische koers" is uitgezet. „Het gaat niet goed met Curagao. U moet eindelijk gaan beseffen dat U niet op een eiland zit, doe mee met de rest van de wereld", luidt het advies van de commissie Kroes, die de Curagaose overheid heeft gead viseerd bij het uitbreiden van de havenactiviteiten. ANP ook de Defensieraad ingesteld, die bestaat uit hoge regerings functionarissen en die bedoeld is om zich met de legerhervor- ming bezig te houden Jeltsin ontsloeg, na de afgelopen week twee keer met Rodjonov te heb ben overlegd, de bevelhebbers van de luchtlandingsdivisie en de ruimtedefensie, de eerste on derbevelhebber van de generale staf en drie afdelingshoofden van het ministerie Jeltsin heeft al eerder hoge le gerofficieren ontslagen die zich verzetten tegen hervormingen of zich schuldig hadden ge maakt aan corruptie. Zijn vei ligheidsadviseur Aleksandr Le- bed waarschuwde onlangs dat er een crisissituatie dreigt in het gedemoraliseerde leger. Het le ger is zwaar getroffen door de economische crisis die in Rus land heerst. Salarissen worden al maanden niet meer uitbe taald en de huisvesting van mi litairen is belabberd. Jeltsin wil de gehate dienstplicht afschaf fen en een veel kleiner, beter uit gerust en gemotiveerd beroeps leger vormen. In het jaar 2000 moet het zover zijn. Kwaliteit Minister Rodjonov omschrijft zijn bezuinigingsprogramma als „een inkrimping van het le ger, maar tegelijkertijd een groei van de kwaliteit ervan". Het programma levert niet al leen een bezuiniging op. In eer ste instantie kost het juist mil jarden. Premier Viktor Tsjernomyrdin, die voorzitter was bij de zitting van de Defensieraad, is het met de plannen eens. Hij vindt dat Rusland zich het enorme leger niet kan veroorloven. Volgens hem moet het leger aangepast worden aan „de reeele militaire en politieke situatie en de eco nomische mogelijkheden van het land", zo zei hij gisteren. De positie van het Russische le ger is ook onder druk komen te staan door de serie nederlagen die in Tsjetsjenië zijn geleden. Ook naar aanleiding hiervan klinkt de roep om stroomlijning van de strijdkrachten. AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - In Israël en de Palestijnse gebieden was de si tuatie gisteren, aan de voor avondvan de onderhandelingen over de vredesakkoorden in Eretz, gespannen maar rustig. In verrassend nauwe samen werking hebben de Israëli's en de Palestijnen verhinderd dat de onrust in de Palestijnse ge bieden en Oost-Jeruzalem weer zou oplaaien. De militante Hamas had de Pa lestijnse bevolking opgeroepen tot geweld na het vrijdaggebed, van onze redactie buitenland maar dat bleef zonder gevolgen. Wel gooiden Palestijnse jonge ren met stenen, maar dat liep niet uit de hand. De Israëlische politie ontruimde het plein voor de Klaagmuur en de Palestijnse religieuze functionarissen dwongen de stenengooiers op te houden. In de stad Hebron zagen Pales tijnse politiemannen toe op na leving van het door Israël inge stelde uitgaansverbod, zo wordt uit Palestijnse bron gemeld. Het Israëlische leger deelde mee dat het met de Palestijnse politie was overeengekomen bufferzo nes in te stellen rond de Israëli sche posten in de Gazastrook. Deze veiligheidsgebieden met een diepte van ongeveer drie honderd meter zijn verboden voor Palestijnse demonstran ten. Op de Westelijke Jordaan- oever zouden soortgelijke maat regelen worden genomen. Volgens Israëlische kranten, Maariv en Jediot Achronoth. zijn Palestijnse politietroepen uit vrees voor een Israëlische in vasie bezig de steden in de auto nome gebieden te versterken door de aanleg van tankgrach ten. Verwacht wordt dat Israël bij de onderhandelingen in Eretz zal DJEDDAH - Ongeveer 3.500 personen in de Saudische ha venstad Djeddah zijn in zieken huizen opgenomen met oog bloedingen, heeft de krant Arab News gisteren bericht. De bloe dingen worden veroorzaakt door een uiterst besmettelijk vi rus. De patiënten hebben last van rode ogen, hevige pijn en bloe dingen. Het virus wordt overge bracht door de wind en door aanrakingen. Daarom is de patiënten ver zocht geen fysiek contact te hebben met anderen. De ziekte heeft een incubatietijd van een week tot tien dagen. AP pleiten voor het instellen van bufferzones tussen de Palestijn se autonome gebieden en de re gio's die nog onder Israëlisch be stuur staan. In het bijzonder in Hebron zou zo'n zone moeten komen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher reist dit weekeinde naar het Midden-Oosten Hij woont de besprekingen in Eretz niet bij. maar heeft morgen in Jeruzalem een ontmoeiing met de Israëlische premier Netanya hu. Daarna treft hij de Pales tijnse president Arafat in Gaza. AFP/RTR/EFE zaterdag 5 oktober 1996 van onze redactie economie KAAPSTAD - Veel concrete re sultaten zijn er niet, maar mi nister Wijers van Economische Zaken en voorzitter Blankert van het VNO-NCW hebben hun handelsmissie naar Zuid-Afri- ka afgesloten met vooral hoop en vertrouwen in de koffer. De reis was ook bedoeld als een ori ëntatie. Wijers zag zijn eerder uitge sproken vertrouwen in toekom stig leiderschap, na het terug treden van Mandela, helemaal bevestigd „Er is hier leider schap van een kwaliteit, een emotie en een betrokkenheid, waar we in Europa soms een puntje aan kunnen zuigen." Wijers zei een gevoel te hebben gekregen van „hier gebeurt iets buitengewoon belangrijks en daar wil ik aan meedoen. We zijn als nuchtere Nederlanders gekomen, maar hebben de emo- van onze redactie buitenland NEW YORK -Het dunner wor den van de ozonlaag voltrekt zich momenteel in een nog snel ler tempo dan voorheen. De laag is boven een groot deel van de Zuidpool ai vrijwel verdwenen, heeft de Wereldmeteorologische Organisatie (WMO) van de Ver enigde Naties vrijdag gezegd. Woordvoerster Eirah Dale-Go- re van het WMO zei dat er „een mogelijk nieuw record" was ge boekt. Het ozongat boven de Zuidpool werd in 1980 voor het eerst gesignaleerd. Sindsdien komt het ieder jaar in september en oktober terug. Het vorig jaar pas in oktober gemeten laagste ozonniveau werd nu in septem- tie gekregen: het is belangrijk en het gaat hier de goede kant op. We willen een bijdrage leveren. Zowel de macro- en micro- eco nomische strategie is helder, eenduidig en met een vrij breed draagvlak. We zijn door nie mand benaderd die een poging deed om te vertellen dat het eventueel anders zou moeten." Wijers heeft een positievere in druk gekregen dan minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken, maar „dat komt misschien om dat ik pnmair de economische invalshoek kies". Blankert heeft Zuid-Afrika op een aantal punten afgetast. Een van die punten was de misdaad: De ontwikkeling van de produc tiviteit vervult hem verder met zorg, maar „er zijn ook goede dingen. Mercedes bij voorbeeld maakt hier 45.000 auto's per jaar" Waar het investeringen betreft, laat Zuid-Afrika een groeicijfer zien. ANP beral bereikt, zei het WMO. Het nog koude weer en de lentezon boven het zuidelijk halfrond dragen bij aan het dunner wor den van de ozonlaag De hoofd oorzaak van het verdwijnen van de ozonlaag is de uitstoot van gassen als chloorfluorkoolstof- fen (CFK's), die nog steeds veel in spuitbussen en koelkasten worden gebruikt. Het gat in de ozonlaag heeft zich de afgelopen vier jaar ieder jaar verdubbeld en beslaat nu zo'n 20 miljoen vierkante kilometer, ongeveer twee maal de opper vlakte van Europa. De ozonlaag beschermt de natuur tegen ultraviolette stra ling, die bij de mens verschillen de kankervormen kan veroorza ken. AP 24-uurs meldkamer-s ("ÊT O R beveiliging Technisch Beveiligingsbedrijf NEDERLAND Inbraak Toegangscontrole Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking •Overval •Terreinbeveiliging 0113-213720 LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - De Britse koningin Elizabeth wist al voor het huwelijk van Charles en Diana dat haar zoon een reeds gehuwde minnares had, Camilla Parker Bowles. Een hoffunctionaris had haar ingelicht. De ko ningin hoopte echter dat Charles, inziende dat de relatie met Camilla uitzichtloos was, voor een huwelijk met Diana zou kiezen. Dit wordt onthuld in een als gezaghebbend beschouwde nieuwe biografie van koningin Elizabeth, geschreven door dr. Ben Pimlott, hoogleraar aan de universiteit van Londen- .Volgens Pimlott werkte Elizabeth eraan mee dat Diana en Charles in een 'verstands huwelijk' werden gedreven, dat aan de bui tenwereld werd verkocht als een liefdes sprookje. Later toonde zij minachting over Diana's 'onbetrouwbaarheid' en reageerde laatdunkend op Diana's 'vraatzucht', een van de ziekteverschijnselen van Diana als gevolg van de huwelijksproblemen met Charles. Een vriend van Charles vertelde Pimlott dat Diana tijdens het geruzie over de scheiding gedreigd had Charles te zullen vernietigen. „Jij wordt nooit koning", zou ze hebben ge roepen. Daarop volgde in november vorig jaar het geruchtmakende BBC-interview met Diana, waarin zij suggereerde dat Charles niet geschikt was voor het koning schap en impliceerde dat haar oudste zoon William een betere kandidaat was om in de toekomst de kroon van Elizabeth over te ne men. Na dit televisie-optreden nam Elizabeth contact op met premier Major en de aarts bisschop van Canterbury, aldus Pimlott. Vervolgens schreef zij de brief aan Charles en Diana waarin in werd aangedrongen op een snelle scheiding. Pimlott portretteert Elizabeth als een zeer gereserveerde vrouw met een sterke eigen mening, die ze echter naar buiten toe nooit direct ventileert. Haar wekelijkse ontmoe tingen met de premier waren vooral tijdens de periode-Thatcher vol onderhuidse span ning. Thatcher heeft ze ooit 'tijdverspilling' genoemd. GPD Advertentie. Uiitiu€ïfonrtker J, Instrumentmaker Damptëffi 7 Middelburg, 0118-636635 Al 10 jaar service en kwaliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7