Veel te veel gif in watermilieu Vuurwerk fors duurder PZC Nep-kistkalf Victor op tournee Ziekenhuis zegt operaties af wegens ziekte Ambassadeur Zuid-Korea van misbruik medewerkster beticht Duitsers razend over Gelderse brief aan Taiwanese bedrijven Belastingdienst teruggefloten voor anoniementarief binnenland Gehalte aan bestrijdingsmiddelen ondanks maatregelen nog erg hoog Centrum vrouwen laat mannen niet toe bij taalles Op slechts enkele kilometers van hier is er een grote Belgische bank die het rendement van uw beleggingen kan verhogen. '060226534 BBL Splinternieuwe visafslag Urk Möring wint Anna Blaman Prijs Wijk Hoofddorp asbestvrij Vier gewonden bij botsing trams Drank in spel bij ongeluk Breda zaterdag 5 oktober 1996 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Maatregelen te gen het gebruik van bestrij dingsmiddelen hebben de wa terkwaliteit nog niet voldoende verbeterd. Uit onderzoek naar 103 bestrij dingsmiddelen blijkt dat deze middelen nog steeds in het hele watermilieu voorkomen in soms veel te hoge concentraties. Daardoor zijn bepaalde insec ten verdwenen en moet water vaak extra gezuiverd worden TILBURG - Het Centrum voor Buitenlandse Vrou wen (CBV) in Tilburg houdt het been stijf wat betreft toelating van mannen. De vrouwen wil len niet dat buitenlandse mannen in hun centrum taallessen volgen, zoals de gemeente wil. Zij eisen nu dat een onafhankelijk be middelaar bindend advi seert in dit slepend con flict. Tot nu toe heeft wethou der W. Luijendijk van So ciale Zaken in de kwestie bemiddeld maar zijn aan wezigheid wordt door de vrouwen niet langer op prijs gesteld. De wethou der zou zij noren te veella ten hangen naar de voor standers van gemengde taallessen en te weinig be lang hechten aan de argu menten van de allochtone vrouwen, zo menen zij. Achtergrond Zij wijzen daarbij op hun culturele achtergrond. Want ook als in het vrou wencentrum aan het Wil- helminapark maar één man wordt toegelaten, zullen de vrouwen, al dan niet gedwongen door hun vaders en echtgenoten, massaal wegblijven, voorspellen zij. ANP om als drinkwater te kunnen dienen. Het onderzoek is uitgevoerd door het Rijksinstituut voor In tegraal Zoetwaterbeheer en Af valwaterbehandeling (RIZA). Het maakt onderdeel uit van het project Watersysteemverken ningen. De meeste van de onderzochte bestrijdingsmiddelen zijn ge bruikt in de landbouw. Veel middelen zijn teruggevonden in oppervlaktewater, grondwater, regenwater en waterdieren. De concentraties overschrijden op veel plaatsen de normen, in sommige gevallen enkele tien duizenden malen. Waterdieren Voor waterdieren zijn de insec ticiden het schadelijkst. Voor de drinkwaterbereiding geven de onkruidbestrijdingsmiddelen de grootste problemen. De extra zuivering die vaak nodig is, brengt aanzienlijke meerkosten met zich mee voor de waterlei- dingbedrij ven. Het beleid voor landbouwbe- strijdingsmiddelen heeft de af gelopenjaren wèl geleid tot ver mindering van het gebruik en de uitstoot van grondontsmet- tingsmiddelen en sterk uitspoe lende middelen. Maar het ge bruik en de emissies voor de meest risicovolle stoffen (insec ticiden), zijn veel minder ge daald. Ook de uitstoot via ver waaiing van spuitnevel is niet afgenomen, en juist die emissie leidt tot een piekconcentratie in het oppervlaktewater. Giftigheid Een deel van de huidige proble men met het water hangt samen met de toelatingsprocedure uit het verleden. Uit het onderzoek blijkt dat voor veel toegelaten bestrijdingsmiddelen essentiële informatie ontbreekt over on der meer gedrag en giftigheid in het water. Ook wijken de gege vens van fabrikanten af van ge gevens uit openbare literatuur. Sinds 1995 gelden strengere toelatingseisen. Bij de (her)be- oordeling van bestrijdingsmid delen moeten de gegevens te genwoordig compleet zijn en wordt de openbare literatuur wel meegenomen. Verwacht wordt ook dat de risico's van de bestrijdingsmiddelen in de toe komst beter bepaald kunnen worden. ANP ALKMAAR - Het nep-kistkalf Victor toert sinds gisteren door Nederland. Gisteren stond hij in zijn kistje in Alkmaar, waar ou ders met kinderen hem een aai konden geven. De organisatie Lekker Dier is een actie begonnen tegen het houden van kistkal veren en de omstandigheden waar de dieren in moeten leven voor ze geslacht worden. Er zijn in Nederland ongeveer 500.000 kist kalveren. Victor doet tot en met 10 oktober diverse steden in Ne derland aan. fotoPaul Vreeker/ANP van onze redactie binnenland TILBURG - Ongeveer vijftig mensen die deze week een ope ratie zouden ondergaan in het St. Elizabethziekenhuis in Til burg, hebben te horen gekregen dat dat voorlopig niet doorgaat omdat een kwart van het opera- tiekamerpersoneel zich heeft ziekgemeld. Reden hiervoor zijn spanningen op de werkvloer. Een van de ooi-zaken van het ex treem hoge ziekteverzuim is een al langer slepend conflict tussen de leiding van de afdeling en het personeel. Sinds maandag zijn vier operatiekamers gesloten. Een woordvoerster van de di rectie bevestigde vrijdag dat een deel van het personeel „we gens spanningen" thuis zit. Over de aard van de spanningen worden om redenen van privacy geen mededelingen gedaan. Volgens de directiewoordvoer ster zijn de operaties geschrapt omdat de afdeling al langer kampt met een hoog ziektever zuim. Ook zijn er nogal wat mensen met zwangerschapsver lof. „We vonden het niet verant woord om minder spoedeisende operaties met een tekort aan personeel uit te voeren." Bij de gedupeerden zou begrip voor de situatie bestaan, al was volgens de woordvoerster in en kele gevallen de melding van het uitstel wel wat abrupt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een medewerk ster van de ambassade van Zuid-Korea in Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van seksueel misbruik door am bassadeur Kyungchul Kim (61). Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft de ambassadeur van de aangifte op de hoogte ge steld. De raadsman van Kyung chul Kim zegt dat zijn cliënt het misbruik ontkent. Persofficier mr. S. Horstink heeft gistermorgen verklaard dat het OM Buitenlandse Zaken gaat verzoeken om de diploma tieke onschendbaarheid van de ambassadeur tijdelijk op te hef fen. Het is nog niet duidelijk of de regering in Seoul daaraan meewerkt. De raadsman van de vrouw die de aanklacht heeft ingediend, mr. A Moszkowicz, overweegt een civiele procedure te starten, om schadevergoeding van de betrokken ambassadeur te ei sen. De advocaat bevestigt dat hij onderhandelingen is begon nen met de advocaat van de am bassadeur. In gesprek De advocaat van Kyungchul Kim zei gistermiddag dat zijn cliënt de beschuldigingen ont kent. maar bevestigde met Moszkowicz in gesprek te zijn over een regeling. ANP mist nvdj inde i dro- ronc! dik, BEVïREN f i ZELZATE SINT NIKIAAS De Bank Brussel Lambert stelt u, in uvv taal, een uitzonderlijke financiële en fiscale expertise ter beschikking. Termijnrekeningen, producten met een gewaarborgd hoog rendement en alle spaar-en beleggingsvormen zijn beschik baar in de door u gewenste deviezen en dus zonder wisselkoersrisico. Wilt li meer inlichtingen, bel dan gratis, van maandag tot zaterdag, van 7 tot 22 uur, het onderstaande nr.: DE VOORKEURBANK antwerpen- dc Keyserlei 11 - Lange Gasihuissir.iai 14 beveren-WAAS Oude Zandslraal 14 brasschaat: Brcdabaan 236 brugge-centrl M Markt 18-19 kapellen Annverpse- stccnwcg 35/37 knokke: Albertplein 2 - Lippenslaan 345 maldegem Boudewljn Lippensstraat ma oostende Wapenplein 3 sint-giujs-waas Kerkstraat 104 sint- laureins Dorpsstraat 114 slnt-nlklaas O -l -Vrouwplein 28 stekene. Dorpstraat 36 vrasene: Oude Dorpstraat 1 waterv liet Molenstraat 54A zelzate: Grote Mam 6 - Groênpleln 5 brcssel Departement niet-inwoners Mamixtaan 24 (pb 94Si URK - De bouw van de nieuwe visafslag in Urk is in volle gang. Het skelet, van wat één van Eu ropa's meest geavanceerde veilingen zal wor den, staat sinds gisteren overeind. In het ge bouw worden diverse technologische vindin gen toegepast. De vis zal worden geveild via een ultramoderne digitale klok, de eerste in zijn soort ter wereld. In mei 1997 moet het com plex klaar zijn. foto Hans Steinmeier/ANP Dollar, heffingen en hogere loonkosten oorzaken van onze redactie economie LICHTENVOORDE - De prijs van vuurwerk gaat voor de jaar wisseling fors omhoog. Volgens een van de grootste importeurs in ons land, Leo Groeneveld van Lesli BV in Lichtenvoorde, stij gen de prijzen met 15 en 25 pro cent. De Chinese producenten van knalwerk hebben de prijzen fors opgeschroefd. Het is voor het eerst in de afgelopen tien jaar dat in China geproduceerde duizendklappers, fonteinen, kanonslagen en vuurpijlen meer gaan kosten: tot nu toe daalden de prijzen alleen maar. Volgens Groeneveld wordt de stevige prijsstijging veroor zaakt door een combinatie van factoren. In de eerste plaats speelt de hogere dollarkoers een rol. de munteenheid waarmee het Chinese vuurwerk wordt be taald. Verder heft de EU voor het eerst invoerrechten over ge ïmporteerd vuurwerk. En daar komen de loonsverhogingen bij de Chinese producenten bij. waardoor de kostprijs met vijf tot vijftien procent is gestegen. In hoeverre de consument straks met de straffe prijsverho ging wordt geconfronteerd, is afhankelijk van de opstelling van de detaillisten: als zij alle verhogingen doorberekenen naar hun klanten wordt knal- en siervuurwerk straks 25 pro cent duurder. Groeneveld vreest voor dat laatste: „Ik verwacht dat de winkeliers hun marges handhaven om de stijgende kos ten te kunnen opvangen." Een mogelijkheid is ook om vuurwerkpakketten iets kleiner te makenMaar de Lichtenvoor- dse importeur heeft nog geen signalen ontvangen dat men die keuze maakt. Productiekosten Groeneveld: „De lonen zijn in de Chinese vuurwerkindustrie al tijd heel laag geweest. Sommige fabrieken konden zelfs niet vol doende werknemers vinden, omdat ze elders meer konden verdienen. In deze branche zijn ze dus met een inhaalslag be zig". De productiekosten gaan ook nog eens omhoog doordat knalvuurwerk weer met de hand moet worden gefabri ceerd. Dat is het gevolg van het ROTTERDAM - Marcel Moring krijgt de Anjerfonds - Anna Blaman Prijs 1996. De onderscheiding, ingesteld in 1965, is bedoeld voorschrijvers en dichters die werken, wonen of nau we banden hebben met het Rijnmond-gebied. Möring, die in Rotterdam woont, krijgt de prijs voor zijn gehele oeuvre De prijs bestaat uit een legpenning en een geldbedrag van 12.500 gulden. Burgemeester Peper overhandigt hem de on derscheiding op 15 november in het Rotterdamse stadhuis. Möring debuteerde in 1990 met de roman Mendels erfenis. In 1992 verscheen zijn roman Het grote verlangen, waarvoor hij een j aar later de AKO Literatuur Prijs kreeg Vorig jaar publi ceerde hij de novelle Bederf is de weg van alle vlees ANP HOOFDDORP - Kinderen in de Hoofddorpse wijk Overbos kunnen zich weer vrij op straat begeven. De gemeente Haar lemmermeer nam na de brand donderdagavond in een loods aan de IJweg, waarbij asbesthoudend materiaal vrijkwam, geen risico en gaf ouders het advies hun kroost tot nader order niet te laten buitenspelen, gisterenochtend tegen het middag uur werd dat advies ingetrokken omdat inmiddels de wijk ge heel was schoongemaakt. De gemeente kreeg vijftien telefoontjes van bewoners die ver telden na de brand rommel in hun tuin te hebben gevonden. Een gespecialiseerd schoonmaakbedrijf heeft dat in de loop van de ochtend opgeruimd. Alle bewoners krijgen van de ge meente een brief dat zij zich alsnog kunnen melden als ze as besthoudend materiaal vinden. ANP ROTTERDAM - Twee trams in Rotterdam-Centrum zijn gis terenmiddag frontaal op elkaar gebotst. Volgens de politie zijn vier inzittenden gewond geraakt en naar het ziekenhuis overgebracht. Twaalf inzittenden zijn volgens een woord voerder van het openbaar-vervoersbedrijf RET lichtgewond en kunnen ter plaatse worden behandeld. Het ongeval gebeurde rond kwart over vijf op de hoek van de Kruiskade en de Westersingel. Lijn 13 botste frontaal tegen lijii 5, die per abuis de Kruiskade op reed. in plaats van recht door. Vermoedelijk is een foute wisselstand de oorzaak van de aanrijding geweest. De RET-woordvoerder zegt dat de materiële schade aan beide tramstellen aanzienlijk is. „We moeten nog bekijken of ze moeten worden weggesleept of dat ze op eigen kracht naar de remise kunnen," zegt hij. ANP BRE D A - De chauffeur van de bestelbus die betrokken was bij de aanrijding in Breda die woensdagochtend het leven kostte aan twee 18-jarige vrouwen uit Etten-Leur, had veel meer al cohol in zijn bloed dan wettelijk is toegestaan. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld De officier van justitie heeft daarop besloten de 46-jarige chauffeur uit Oosterhout te vervolgen wegens doodslag. De rechter-commissaris heeft gisteren de voorlopige hechtenis van de man bevolen. Politie en justitie twijfelen ernstig aan het verhaal van de chauffeur waarom zijn bestelbusje is gaan slippenVolgens de man zou erop de drukke noordelijke rondweg van Breda vlak voor zijn auto een voetganger zijn overgestoken. Hoewel er heel wat getuigen in de buurt waren, heeft niemand van hen dit verhaal bevestigd. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - De Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen is razend op de Gelderse Ontwikkelings Maatschappij GOM over een „hoogst beledigende" brief die een medewerker van de GOM heeft geschreven aan Taiwanese bedrijven in Duitsland. De me dewerker probeerde met de brief bedrijven over te halen te verhuizen van Nordrhein-West falen naar de regio Arnhem- Nijmegen. In de brief gebruikt de mede werker, die op de Asian Desk van de GOM werkt, stellingen en uitspraken over Duitsland, de Duitse economie en het Duit se bestuur, die bij het landsbe stuur volledig in het verkeerde keelgat zijn geschoten. Zo schreef de man onder meer dat „zelfs Bondspresident Kohl vindt dat het in Nederland beter is dan in Duitsland." De grensoverschrijdende be trekkingen tussen de Duitse deelstaat en Gelderland zijn door de kwestie danig bekoeld. GOM-directeur W. Vrijhoef heeft, zodra hij van de brief hoorde, een excuusbrief ge stuurd aan het landsbestuur van Nordrhein-Westfalen en het mi nisterie van Economische Za ken. De medewerker heeft in middels een andere functie gekregen. Vriendelijker Volgens Vrijhoef heeft de mede werker in de brief gegevens uit rapporten en kranten op een rij tje gezet. Hij schreef ondermeer dat Duitsland te duur geworden is en dat er in Nederland een vriendelijker klimaat voor Chi nezen is dan in Duitsland. Uit de brief bleek echter niet, dat dit geen eigen opmerkingen van de GOM waren. Het Gelders provinciebestuur is zeer ontstemd over de actie van de GOM, aldus een woordvoer der. Gedeputeerde Staten heb ben Duitsland-lobbyist P. de Jong, die een kantoor in Düssel- dorf heeft, opdracht gegeven om alles te doen om de plooien weer glad te strijken. In Nordrhein- Westfalen overheerst voorals nog boosheid. Een gepland be zoek van Nederlandse bedrijven aan dë deelstaat is afgezegd. ANP verbod op de stof chloraat. Deze stof vergemakkelijkt de ver branding, waardoor een harde re knal ontstaat. „Die stof is explosief in grote hoeveelheden. Vorig jaar zijn daar dan ook problemen mee geweest. We hebben zelf overi gens vuurwerk zonder chloraat laten produceren, omdat we die problemen hadden voorzien. In Duitsland speelde dat namelijk een jaar eerder. Maar om zonder die stof toch een harde knal te krijgen, moet het vuurwerk een steviger constructie krijgen en moeten de hulzen weer hand matig worden dichtgeklapt. Dat maakt het natuurlijk ook duur der", aldus Groeneveld. Hij denkt niet dat de prijsverho gingen een toename van illegaal vuurwerk in de hand zullen werken. „Het illegale circuit wordt steeds kleiner vanwege de hoge straffen. Er zijn steeds minder handelaren die het nog aandurven." Lesli BV behoort tot de top-drie van Nederlandse vuurwerkimporteurs en levert aan vijftien groothandels en 300 detaillisten in het hele land. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Als over de identiteit van iemand geen twij fel bestaat, mag de belasting dienst de betreffende persoon niet in het anoniementarief (60 procent) indelen. Dat heeft de Belastingkamer van het ge rechtshof in Amsterdam deze week beslist in de zaak van Pen ny Henshaw. Dat hebben het Autonoom Cen trum in Amsterdam en de advo cate van de vrouw, mr. N Bax, gisteren meegedeeld. Het Cen trum, voert sinds 1994 een lan delijke campagne tegen de Wet op de identificatieplicht en staat mensen bij die zicl\ tegen die plicht verzetten. Penny Henshaw weigerde haar werkgever, het VU Ziekenhuis in Amsterdam, toe te staan ge gevens over te nemen uit haar paspoort. Zij werd daarop in het zogenaamde anoniementarief van de loonbelasting ingedeeld ingevolge de Wet op de identifi catieplicht. Die wet stelt dat el ke werknemer zich moet identi ficeren bij zijn werkgever In maart had de Belastingkamer van het gerechtshof in Den Haag al uitgesproken dat een werknemer zich wel moet iden tificeren bij zijn werkgever, maar niet verplicht is een kopie van het identiteitsbewijs af te geven. Dat gebeurde in de zaak Jos Derks. De Belastingkamer in Amster dam heeft bepaald dat als de fis cus omtrent de identiteit van iemand geen twijfels hoeft te hebben, toepassing van het ano niementarief in strijd is met ar tikel 8 van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Daarin staat dat inbreuk op het recht van eerbiediging van het privéleven slechts is toegestaan als gesproken kan worden van maatschappelijke noodzaak. Het Autonoom Centrum stelt dat werknemers niet langer hoeven toe te staan dat werkge vers kopieën van hun paspoor ten maken. Ook kan het anonie mentarief alleen maar worden toegepast als de werkgever re denen heeft om te twijfelen aan de identiteit van zijn werkne mer. Staatssecretaris Vermeend van Financiën is in de zaak Derks i n cassatie gegaande uit spraak van het hof in Amster dam wordt nog bestudeerd al dus een woordvoerder van de belastingdienst-ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5