Gewonden bij stroomstoring Chemie is best wel interessant PAAUWE HZ-Stern voor Marjoke Muller Automobiliste was dodelijk projectiel Thuisbevallingen in plattelandsgebieden zijn aflopende zaak 'Moonlight shopping* universiteit twente 17-18-19 okt. Twee elektriciens getroffen, Terneuzen uur zonder elektriciteit Wapensteen familie Van den Brande na eeuwen terug in Kleverskerke \voorlichtings^ Instanties voor opvang asielzoekers sturen Goes van kastje naar muur zeeuwse almanak Speels van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Twee werkne mers van het het elektrotech nisch bedrijf Electron uit Ter neuzen zijn vrijdag gewond geraakt bij werkzaamheden in het nieuwe stadskantoor van Terneuzen. De mannen, een 26- jarige inwoner van Sluiskil en een 22-jarige Westdorpenaar, liepen brandwonden op doordat tot twee keer toe kortsluiting ontstond in de hoofdverdeel kast. Na behandeling in het zieken huis konden ze naar huis. Dooi de storing raakte een deel van Terneuzen ruim een uur zonder stroom. De arbeidsinspectie stelt in samenwerking met de politie een onderzoek in naar de precieze toedracht van het on geluk. De problemen begonnen om streeks tien uur gisterochtend. De electriciën uit Westdorpe van onze medewerker Aector Dooms TERNEUZEN - Officier van justitie mr. M. van Nooijen meende vrijdag op de zitting van de Terneuzense politierech ter dat er in de alcoholzaak van een 42-jarige vrouw uit Gent, voor het uitzonderlijk hoge al coholgehalte van 1.385 micro gram, onherroepelijk een ge vangenisstraf diende te volgen. „U was een dodelijk projectiel op de weg. Dit is crimineel ge drag. Gevangenisstraf is hier op zijn plaats. U valt landelijk in de hoogste categorie." De officier eiste conform de richtlijnen een gevangenisstraf van twee we ken en een onvoorwaardelijke rij-ontzegging van twaalf maanden. Hoge score Ook politierechter mr. C. Kool toonde zich hoogst verbaasd over de enorm hoge 'score', die ruim zes keer zoveel was als toe gestaan. „Jaarlijks vallen er door dit soort alcoholgedrag ve le doden in het verkeer. Ik kan het echter niet over mijn hart verkrijgen om u naar de gevan genis te sturen." De politierech ter veroordeelde de vrouw tot Rijgedrag van onze verslaggever Willem van Dam URK - De Vereniging van Ver loskundige Actieve Huisartsen (WAH) vreest dat thuisbeval lingen in plattelandsgebieden een aflopende zaak worden. WAH-voorzitter C. J. Dekker, huisarts in Urk, heeft dat vrij dag gezegd. Die vrees wordt mede ingegege- ven door de beslissing van vier huisartsen op Noord-Beveland om geen zwangerschappen en bevallingen meer te begeleiden. MURRE-MOENS AFWERKSYSTEMEN VANDAAG OPEN DAG van 9.00- 16.00 uur Voor iedere bezoeker een leuke attentie en de kinderen kunnen spartelen in het ballenbad. Amesteinweg 23, Middelburg tel. 0118-637005 fax 0118-613478 werd bij installatiewerkzaam heden in de centrale meterkast in de kelder verrast door een elektrische ontploffing en een grote steekvlam. Hij hep daarbij brandwonden op aan zijn ge zicht en armen. Een dokter ver leende ter plekke eerste hulp. Bij verdere controle in het zie kenhuis bleken zijn verwondin gen mee te vallen. Krachtstroom Even voor twee uur 's middags sloeg het onheil opnieuw - en in ernstiger mate - toe. Dit maal was de voorman het slachtoffer. De Sluiskillenaar schakelde de hoofdschakelaar uit en wilde vervolgens een nieuwe zekering plaatsen. Op dat moment werd hij vol getroffen door een stoot krachtstroom en een steekvlam. De kortsluiting was in dit geval zo herig, dat het net van DELTA Nutsbedrijven overbelast raak te en uitviel. Het ging daarbij om zeven doorschakelkasten in het gebied rond het Oostelijk Bolwerk, de Rosegracht en de Axelsestraat. Kantoren in het gebied moesten overschakelen op handmatige verwerking. In het politiebureau kon het eu vel worden opgevangen met een noodaggregaat. De brandweer rukte 's middags nog wel uit met één voertuig, maar hoefde niet in actie te komen. Afgezien van de steekvlam was er geen brand uitgebroken. De werkzaamheden aan het stadskantoor zijn stilgelegd tot dat duidelijk is wat er mis zit in de meterkast. Dat betekent een aanzienlijke schadepost voor hoofdaannemer Bouwcombi natie Steenen Beer Uitvoerder W. van Gemst had gisteren geen idee wat er aan de hand zou kunnen zijn. „De stroomvoorziening is al drie we ken in gebruik. Dat is al die tijd goed gegaan. Dus waarom er nu dan ineens kortsluiting op treedt?" Op twee verdiepingen van het stadskantoor werken al ambtenaren. Voor de gemeente heeft de vertraging van de bouw geen financiële consequenties. In deel van Ook in Oost-Zeeuws-Vlaanderen deed zich tussen half zeven en kwart over zeven een grote stroomsto ring voor, die tot een grote klachtenstroom bij DELTA leidde. De oorzaak van deze sto ring is nog niet bekend. vier weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar en een onvoorwaarde lijke rij-ontzegging van twaalf maanden. De vrouw trok dit jaar in de nacht van 17 juli in Hoek de aandacht van de politie door haar vreemde rijgedrag, waar bij de snelheden van 20 tot 50 km per uur varieerden. Daar naast had de automobiliste bij na heel de weg nodig en ze had vooral moeite op de rijstrook te blijven. Ook had de Belgische geen gevolg gegeven aan een stopteken en had ze niet gerea geerd op het zwaailicht van de politie. „Ik voelde me nog goed genoeg om te rijden. Ik reed langzaam, omdat ik naar een af slag zocht. De weg was daar na melijk niet zo goed verlicht", probeerde de vrouw zich te ver dedigen. De verdachte stelde verder dat alcohol geen enkel effect op haar rijgedrag had ge had. „Ik had een paar glazen bier gedronken en wat jenever. Hoeveel? Dat kan ik niet zeggen. Ik wist niet dat het percentage zo hoog was." De politierechter leidde er uit af dat het veel bor reltjes moeten zijn geweest. Zwangere vrouwen op Noord- Beveland zijn voor zwanger schapsbegeleiding en hulp bij geboorten sinds kort aangewe zen op een verloskundige maat schap in Goes. Dat betekent dat thuisbevallen er voor hen niet meer in zit. De huisartsen op het voormalige eiland hebben te weinig bevallingen om hun er varing en vaardigheid op peil te kunnen houden. Ook verkeers technische problemen spelen een rol bij hun besluit. Volgens WAH-voorzitter Dek ker tekent een dergelijke ont wikkeling zich in toenemende mate ook elders in het land af. De organisatie bepleit onder meer goede opleidingsmoge lijkheden voor huisartsen in de praktische verloskunde. Bij- en nascholing is eveneens brood nodig, aldus Dekker. Zoals eerder gemeld, heeft de PvdA inmiddels kamervragen over de problemen op Noord- Beveland gesteld. Volgens de PvdA-kamerleden Oudkerk en Vliegenthart staat de beslissing van de betrokken huisartsen haaks op het streven van het ka binet. Scholieren in het plasticslaboratorium van Dow in Terneuzen. Het bedrijf nodigde de jongeren uit om het negatieve beeld van de che mie bij te stellen. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HOEK - De leerkrachten van scholenge meenschap Zeldenrust Steelant College zullen weten waar zij hun leerlingen mee naartoe hebben gesleept. De kunststof korrels, die de scholieren vrijdag mee naar huis krijgen, zijn immers prima ver vangers voor de propjes papier en de ge vouwen vliegtuigjes. „Daar gaan we vol gende week lekker mee gooien in de klas", kondigen Lorena Popescu (15) en Caroli ne de Witte (14) alvast aan. De open dag voor scholieren bij chemie concern Dow is vooral leuk ('alles beter dan school') en pas daarna, ook 'best wel' interessant. Met name als je ergens met je vingers mag aanzitten. De machine in het plasticlaboratorium PTC 2 die achter el kaar met water gevulde zakjes uitspuwt, is op de eerste plaats bedoeld om te meten of de doorzichtige verpakking geen geur en smaak afgeeft op de inhoud, maar kan ook voor andere, veel leukere doeleinden worden gebruikt. De leerlingen van vbo-3 van de Terneu zense school testen de sterkte van de vloeistofpakketjes met plezier uit. Voor Sarina de Feyter en Mieke en Alita Herre- böut ontaardt de krachtvertoning al gauw in een watergevecht. Een natte spijkerbroek en hoongelach van hun klasgenootjes zijn het gevolg. Gymleraar Hans Nanninga staat er bij en kijkt er naar. Behoedzaam, van een af standje. Achthonderd scholieren tussen de veer tien en achttien jaar van 't Zwin in Oost burg. De Rede, het Zeldenrust-Steelant- college. het ROC Westerschelde in Terneuzen en het Reynaertcollege in Hulst zijn vrijdag te gast bij de Terneu zense chemiegigant. Verdeeld over een aantal bussen toeren ze door het Ameri kaanse dorp, onder de indruk van de grootte van het terrein en de reuze handi ge straatnamen, die corresponderen met letters en cijfers. In het communicatiecentrum De Boerde rij wachten gelegenheidsonderwijzers Harrv van Tiel en Willem van Loon (in het dagelijks leven voorlichters bij Dow) de busladingen op. De presentatiestem van de getoonde videofilm valt even weg door luid gegiebel als sommigen in de acteurs hun medeleerlingen herkennen. Met een veiligheidsbril op - drie maten te groot - struinen Marjolein den Hamer en Caroline van de Wege even later rond in het laboratorium. De zakjesmachine heeft inmiddels plaatsgemaakt voor de blaasfilm. Hoe harder je het apparaat laat draaien en hoe scherper je de afknijprol- len afstelt, hoe dunner het plastic er uit komt. Huishoud- en landbouwfolie trek je zo kapot, maar met vleeswarenverpak- king wordt dat al lastiger, merken ze. Dat ziet en snapt iedereen Maar de medewer ker die door zijn of haar uitleg Engelse termen strooit of moeilijke woorden als rheology. viscositeit en moleculen ge bruikt, heeft het moeilijker om de aan dacht vast te houden. Dan maar een stui terbal erbij gepakt om de werking van de stoffen te demonsteren. Begeleider en gids Ronald van Slegtenhorst heeft het makkelijker: hij mag stoffen draagtasjes uitdelen met kleine cadeautjes. Camera Zo wordt chemie iets anders dan een ver- van-mijn-bed-show. En wordt het nega tieve beeld dat de chemische industrie bij veel jongeren heeft, misschien, al is het maar een beetje, bijgesteld. Want dat is het doel van de scholierendag, vertelt co ordinator Peter-Paul van de Wijs. Daar om ook krijgen de deelnemende scholen na afloop van de bijeenkomst in De Boer derij elk een videocamera mee om de komende maanden op school en in samen werking met Dow, een videofilm te ma ken. De vijf beste produkten (van elke school één) met het thema chemie en maatschappij worden in juni volgend j aar getoond tijdens een filmfestival. De scholierendag vrijdag, is voor Dow een voorproefje van de Open Dag Chemie die zaterdag (vandaag) wordt gehouden. Be halve Dow, zetten ook Broomchemie en Engelhard in Terneuzen en Elf Atochem en Hoechst Holland in Vlissingen-Oost de hele dag hun deuren voor het publiek open. c Op zaterdag 5 oktober kun je bij Paauwe in Goes van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds door het woonlandschap dwalen. Daar krijg je duizend-en-een ideeën over de inrichting van je huis. Onder een sterrenhemel en bij 'moonlight' kun je ervan dromen. Overdag kun je die dromen omzetten in plannen. enkwalitei[/ esis<* ijzersterkefotf^ ,ó\s 12000m 2 showroom Marconistraat 15, Goes Telefoon 0113 220840 van onze verslaggever Maurits Sep KLEVERSKERKE - In 1679 kocht Johan Pieter van den Brande - raad en burgemeester van Middelburg, gedeputeerde der Staten Generaal en ambas sadeur in Engeland - de ambachtsheerlijkheid Klcver- kskerke van Middelburg. Een eeuw lang bleef Klevers kerke in het bezit van de familie VandenBrande. Vrijdagmiddag is de band tussen de familie en de ambachtsheerlijkheid weer een beetje hersteld. Bij de Ne derlands hervormde kerk is gis teren de wapensteen van Van den Brande onthuld. De wapensteen komt van de ge vel van het in 1940 verbrande huis van Van den Brande aan de Lange Delft. Dat stamt uit 1733 en is gebouwd door Jan Pieter van Bauerscheit. De familie Van den Brande heeft er gewoond tot 1857. Tot 1898 werd het ge bruikt door de hervormde ge meente. Daarna trok de Provin ciale Bibliotheek er in. De brand in 1940 maakte het verder onge schikt voor bewoning. De gevel, inclusief v/apensteen, werd ge demonteerd en opgeslagen door de Nederlandse Aannemers en Patroonsbond, afdeling Zee land. In 1979 kwamen gevel en wapensteen weer tevoorschijn. (Advertentie) bel voor aanmelding en informatie bureau studievoorlichting: (053) 489 24 03 Marjoke Muller kreeg gisteren de HZ—Stern voor haar inrichtings plan voor het Volkerak-Zoommeer. foto Lex de Meester van onze verslaggever Henk Postma VLISSINGEN - Het was dit jaar een close-finish. Maar dat deerde Marjoke Muller niet. Haar inrichtingsplan voor het Volkerak-Zoommeer kwam uiteindelijk toch nog als eerste uit de bus. De 22-jarige studen te uit Wilhelminadorp kreeg er vrijdagmiddag de HZ-Stern voor, een beeldje dat de Hoge school Zeeland ieder jaar uit looft voor het beste afstudeer werkstuk. De jury, bestaande uit deskun digen van buiten de hogeschool, noemde alle ter beoordeling voorgedragen werkstukken 'van hoog niveau' Dat gold in het bijzonder de 'toppers' uit de Technische en Maritieme Faculteit De Ruyter. Marjoke Muller deed daar de opleiding aquatische ecotech- nologie (watermilieukunde). In opdracht van Rijkswater staat zocht ze uit hoe een halt kan worden toegeroepen aan de erosie van oevers op de eilanden die in het Volkerak-Zoommeer zijn aangelegd. Ze verwerkte haar bevindingen in een inrich tingsplan, en voegde daar be- heersvoorstellen bij tot vergro ting van de natuurwaarden. Het plan behelst de aanleg van vooroeververdedigingen bij be staande eilanden, de aanleg van nieuwe eilandjes met ondiepe oeverzones, en maatregelen die leiden tot een steeds wisselende waterstand- Jury-voorzitter J. Verkiel noemde de studie zo ge degen dat de drie beheerders van de waterplas er moeilijk omheen kunnen. Hij vroeg zich af hoe die denken over de econo mische haalbaarheid van het plan. De Stern-winnares studeert momenteel verder aan de hoge school in Velp, waar ze een Master-opleiding land- en wa termanagement volgt. De alge meen directeur van de Hoge school Zeeland, reikte het beeldje uit Dat gebeurde me teen na de bekendmaking van het jury-besluit, in het bijzijn van vele genodigden. Op de Vlissingse hogeschool worden jaarlijks zo'n 750 afstu deerwerkstukken geprodu ceerd Daarvan waren er deze keer acht voor de prijs genomi neerd. Die waren verder afkom stig van Bart Steijaert (logistiek en technische vervoerskunde), Mark Houtzager (elektrotech niek). Mare Timmerman (com merciële werktuigbouwkunde), Jantina Verwaal (pedagogische academie), Jacqueline Heijboer (verpleegkunde), Bart Hoeve- naars/Wim Lemson (commerci ële economie) en Karin Maranus (bedri j f seconomie) van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Goes voelt zich beetge nomen door het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA). Dat bekommert zich niet om de lokale personele gevolgen van de sluiting van asielzoe kerscentrum Bergzicht. Het COA vindt dat Goes het dreigend banenverlies bij de (vreemdelingen)politie en ba sisschool De Tweemaster, waar asielzoekerskinderen les krij gen, moet regelen met de ver antwoordelijke ministeries. Op hun beurt verwijzen de departe menten naar het COA „We wor den van het kastje naar de muur gestuurd", moppert wethouder M. L. 't Hart van onderwijs, Leefbaarheid Eind augustus maakte het COA bekend dat het AZC Bergzicht vervroegd - per 1 januari 1997 - dichtgaat. Redenen: de slechte leefbaarheid in het centrum en een landelijk daling van het aantal asielaanvragen. Berg zicht, een voormalig zieken huis, was het eerste asielzoe kerscentrum in Nederland. Hiervoor stak Goes in 1987 ver haar nek uit. Ook voor het onderwijs aan asielzoekerskinderen spande de gemeente zich in. Bij de nieuw bouw van De Tweemaster in de Goese Polder is royaler ge bouwd om 35 tot 40 asielzoe kerskinderen les te kunnen ge ven. Ook zijn extra leerkrachten aangetrokken. Afspraken 't Hart vindt dan ook dat het COA de gemeente schandalig behandelt. Bovendien zijn altijd schriftelijke afspraken ge maakt met deze instantie. Daar om begrijpt de gemeente niet waarom het COA verwijst naar beide ministeries. „Wij hebben contracten gesloten met het COA en dat moet dus gemaakte afspraken nakomen, want het gaat niet aan om eenzijdig een contract te verbreken." De ge meente heeft inmiddels de mi nisteries verzocht schriftelijk te bevestigen dat het COA verant woordelijk is voor de personele gevolgen in het onderwijs en bij de politie. Ook is juridische bijstand inge roepen. 't Hart „De sluiting van het AZC juichen wij toe, want de leefomstandigheden waren er bar. Het is alleen wrang dat we als gemeente in zo'n vervelende positie worden gemanoeu vreerd." Het wegvallen van veertig asiel zoekerskinderen heeft voor ne gen leerkrachten van De Twee master gevolgen. Drie mensen met een tijdelijk contract zijn noodgedwongen ontslagen. Voor zes anderen is sprake van een lange-termijn effect. De gevel was niet meer te ge bruiken, de wapensteen nog wel J. L. J. B Baron Sweerts de Landas onthulde die gisteren Hij deed dat namens de Stich ting Maurits van Kattendijke, die middels een gift de restaura tie va n de wapensteen mede mo gelijk heeft gemaakt. De provincie-ambtenaren die zich dagelijks naar de Middelburgse Abdij begeven teneinde dingen te doen ter bevordering van het welzijn der ingezetenen, beschikken sinds enige tijd over een nieuw computersysteem. Toen het werd binnengedra gen en geïmplementeerd, wa ren ze er blij mee Om de ge bruikers soepeitjes aan het nieuwe instrumentarium te laten wennen, waren er na melijk wat leuke spelletjes aan toegevoegd. Zo kon je heerlijk achter het bureau gezeten patience spelen, een cel in de bajes openbreken, een spelletje hartenjagen of een mijnenveger zijn nuttig werk laten doen. Sinds kort is het speelkwar tier beëindigd. Van hoger hand werd geoordeeld dat de begrippen ambtelijk en re creatief ernstig verstrengeld raakten en een elektronisch onderlegde functionaris ver wijderde met ruwe hand het pretpakket. Zulks deed de stemming da len. Toen wij ons onlangs met een ambtenaar verstonden, klonk hij verontwaardigd. „Wij moeten hier tegenwoor dig wééérken.'"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 57