Conflict volkstuinen opgelost PZC Brandweerman Jumelet geridderd Sterren voor jarig zorgcentrum Roemenië bedankt Middelburgse school Eisen van zeven en zes jaar tegen leiders drugsbende Onderscheiding voor dierenbeschermster Kinderopvang: bond AbvaKabo stelt ons in kwaad daglicht Goes legt dwangsom op om handel in mest te voorkomen zeeland 18 Amateurtuinders Burgh-Haamstede verhuizen naar Dapperweg weekenddiensten kerkdiensten zaterdag 5 oktober 1996 van onze verslaggever Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE - De volkstuinders uit Burgh-Haam- stede verhuizen definitief naar de lap grond tussen de Seroos- kerkseweg en de Dapperweg. Ook zijn ze bezig zich te vereni gen. een voorwaarde van de ge meente: de Volkstuindersver- eniging (VTV) wordt komende week opgericht. De tuinders moeten verkassen omdat op hun huidige stek tussen de Noord straat en de Scheepswerfstraat in Burgh-Haamstede het wo ningbouwplan 'Onder de Toren' wordt uitgevoerd. Aanvankelijk zorgde het uit breidingsplan voor een storm van protest bij de tuinders. Niet alleen zou de gemeente volledig voorbijgaan aan hun belangen, ook werd geen alternatieve lo catie aangeboden. Dit laatste bleek te berusten op een 'intern misverstand'; de gemeente had een plek aan de Dapperweg op het oog. Trouwens, het plan zou al jaren leven op het gemeente huis. Dit alles speelde ongeveer een jaar geleden. Begin dit jaar kregen de huurders een nieuwe brief. Hier ging een ontmoeting met enkele van hen aan vooraf. Bij deze bijeenkomst wierpen drie geïnteresseerden zich op als belangenbehartigers voor de nog op te richten vereniging. Dit trio heeft met succes geprobeerd de overige tuinders mee te krij gen naar de Dapperweg. Startkapitaal Het nieuwe complex is al bijna vol, meldt J. Provoost van de Volkstuindersvereniging. In to taal worden negenendertig tuintjes verdeeld door de eenen twintig aspirant-leden van de VTV. „Mocht er nog meer be langstelling zijn dan stelt de ge meente nog wat extra grond ter beschikking", licht Provoost toe. Verder zal de gemeente het terrein inrichten en materiaal van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - De Roemeen se ambassadeur M. Buhoara heeft vrijdagmiddag op basis school de Vossenburch in Mid delburg een beeld van de Roe meense kunstenaar Georghe Culea onthuld. Het kunstwerk - Getica 2 genaamd - is een teken van dank voor de vrachtwagen vol meubilair en leermiddelen die de Middelburgse school in maart van dit jaar naar een school in Movila Verde stuurde. De Vossenburch schonk toen te vens een bedrag van tweedui zend gulden. ..Het beeld is ook een symbool van vriendschap", sprak Buho ara „En een uitnodiging aan de kinderen en leraren van deze school om eens naar Roemenië te komen." Directeur H. Kole van de Vossenburch dankte de ambassadeur voor het beeld Hij zei dat samenwerking tussen Nederland en Roemenië belang rijk is voor de toekomst. „En de van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - ..Dat heb ik niet verdiend. Ik ben fout ge weest. Maar dat heb ik niet ver diend." De zesentwintig jaar oude Vlissinger reageerde ver ontwaardigd toen hij gisteren de eis van officier van justitie mr. J. M. Valente hoorde. Deze wil de man een straf van zes jaar opleggen voor zijn aandeel in een netwerk van drugshandela ren. Voor zijn acht jaar oudere broer uit Rotterdam, de hoofd verdachte in de bende, heeft de officier een nog zwaardere straf in gedachten, namelijk zeven jaar. „De man was bezig om zich een vaste positie in de drugs handel te creëren", lichtte Va- lente toe. Een andere broer van dertig, die slechts een beperkte rol speelde in de bende, hangt een gevangenisstraf van twee jaar boven het hoofd voor drugshandel in zijn woonplaats Vlissingen. De drie broers maakten deel uit van een groep Vlissingers en Rotterdammers die vrijdag te recht stond voor de rechtbank in Middelburg. De bende - die ver moedelijk werd geleid door de oudste broer - had op verschil lende manieren cocaïne ui t Peru het land binnengesmokkeld en de drugs vervolgens verhandeld in Rotterdam en Vlissingen. De B RU INI S SE Gift Juliana Welzijn Fonds - Het Juliana Welzijn Fonds heeft 30 mille gulden gedoneerd aan de Hervormde Gemeente Bruinisse voor de renovatie van het ver enigingsgebouw. De gemeente beschikt nu over zo'n 66.000 gulden voor de klus. In totaal is 95 mille nodig, aldus woord voerder B de Groot Hij hoopt dat de opknapbeurt in de loop van 1997 van start kan gaan. BRO UWER SHAVEN Bijeenkomst Perspectief- De in- terkerkelijke stichting In Per spectief Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 8 oktober in Brouwershaven een bijeen komst voor familieleden en vrienden van (ex-)psychisch zieke mensen. Aanwezigen wor den in de gelegenheid gesteld met elkaar te praten over hun ervaringen. Deze avond aan de Roos 3 begint om 19.45 uur. hiervoor beschikbaar stellen. Ook kunnen de tuinders reke nen op een startkapitaal, een renteloze lening van 1000 gul den. Het volkstuinencomplex wordt gehuurd voor het symbo lische bedrag van één gulden per jaar. Volgens Provoost wordt het veld waarschijnlijk volgende week omgeploegd. Op zeer korte termijn kunnen de tuintjes dus worden aangelegd. De oprichtingsvergadering van de VTV vindt woensdag 9 okto ber plaats in het onderkomen van de afdeling gemeentewer ken. Wethouder G. J. van der Salm is gevraagd als voorzitter toekomst, dat zijn onze kinde ren." De Roemeense ambassadeur vertrok na de onthulling van het kunstwerk met een koffer vol boeken naar de Zeeuwse Biblio theek. Hij schonk de biblio theek tweehonderd boeken van Roemeense schrijvers. De boe ken zijn vertaald in het Engels en het Frans. Na alle giften mocht de ambas sadeur vrijdagavond ook zelf iets ontvangen. Buhoara kreeg een cheque van 10.000 gulden aangeboden door de sponsors van de Roemeense week, de Middelburgse Bedrij venclub, Rotary, Round Table en Lions. Het geld is bestemd voor een psychiatrisch ziekenhuis in Bu- zau. Het ziekenhuis is tachtig jaar oud en de waterleiding, verwarming, keuken en het meubilair zijn aan reparatie of vervanging toe. Buhoara zei dat „het humanitaire karakter van de gift de vriendschap van Mid delburg en Zeeland met Buzau extra onderstreept." van onze verslaggever Herre Stegenga BRUINISSE - M. Jumelet, het 'boegbeeld van de Bruse brand weer'. heeft afscheid genomen. Zijn 32-jarige brandweer-loop- baan werd vrijdagavond feeste lijk afgesloten. Burgemeester A Vogelaar omschreef hem als een 'evenwichtige commandant'. „Zonder bijzondere hoogte- of dieptepunten, met beide benen op de grond." Dat klinkt mis schien niet bijster interessant, vervolgde hij. „Maar als brand weercommandant ben je dan goud waard." Reden genoeg om Jumelet te verrassen met de be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Met loeiende sirenes werden de afscheid nemende commandant en zijn vrouw afgezet bij het propvolle dorpshuis. Heel Brui nisse was uitgelopen, zo leek het wel. Jumelet, die op 1 oktober officieel is gestopt, wordt opge volgd door J. de Ronde. In totaal heeft de familie Jumelet zich nu zeventig achtereenvolgende ja ren ingezet voor de Bruse brandweer. Ook de vader van de commandant was actief in het korps, maar liefst 38 jaar lang. Niet altijd een makkelijke taak. benadrukte Vogelaar „Door het aangaan van deze verplichting bind je je aan een niet geringe verantwoordelijkheid. De burgemeester diepte nog een persoonlijke anekdote op van een kordaat optreden van de commandant. In juli 1990, schetste Vogelaar, de nieuwe Bruse burgemeester had zich vïerendertigjarige Rotterdam mer was in een korte periode twee keer naar Lima gereisd in verband met deze smokkel. De jongste broer, een bekende dea ler in Vlissingen, had volgens Valente eveneens een belangrij ke plaats in de organisatie, maar hij was niet betrokken bij de contacten in het buitenland. Voor de andere drie leden van de criminele organisatie die giste ren terecht stonden, variërend in leeftijd van drieëndertig tot negenendertig, eiste de officier ook forse straffen, twee keer drie jaar en een keer achttien maanden. Pech Van maart 1995 tot mei 1996 was het netwerk actief. In die periode werd cocaïne in kistjes, postpakketten en zelfs in een fo to-album Nederland in ge smokkeld. De politie die drugs handel vermoedde, luisterde telefoongesprekken af en ver kreeg zo uiteindelijk bewijsma teriaal om de bende op te rollen. De officier van justitie gaf aan dat de criminelen de pech had den dat het onderzoek ten tijde van de parlementaire enquete van de commissie Van Traa liep. Twee of drie jaar eerder had de bende waarschijnlijk nog onge stoord zijn gang kunnen gaan in verband met de geringe hoe veelheden en mogelijk de activi teiten kunnen uitbreiden. Het onderzoek naar de groeps leden liep sinds eind 1994. Op 16 april 1996 pakte de politie drie Rotterdammers op die werden verdacht van drugssmokkel en drugshandel Later volgden nog eens zes inwoners uit Vlissin gen. Bij huiszoekingen op diver se locaties in Rotterdam. Vlis singen en Leidschendam werden onder meer wapens, geld en een geringe hoeveelheid drugs gevonden. De actie vond plaats nadat in de haven van Rotterdam op een Zuid-Ameri- kaans schip twee kilo bijna pure cocaïne in beslag was genomen. De partij had een straatwaarde van 700.000 gulden. Deze week sprak de rechtbank al het vonnis uit. over een van de bendeleden, een drieëndertigja rige Vlissinger. Hij kreeg vieren twintig maanden opgelegd voor medeplichtigheid aan de drugs smokkel en eenendertig inbra ken. De rechtbank, onder leiding van mr. M. Zomer, doet over twee weken uitspraak over deze zes bendeleden. Voorzitter Hekman van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee onthult het lichtbakje met de vier sterren. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het Zierikzeese zorgcentrum De Wieken heeft zichzelf vrijdagochtend vier sterren toebedeeld. Trots prij ken ze op de voorgevel. De eer ste drie zijn voor de kwaliteit van de zorg, de keuken en de wegbrengmaaltijden. Num mer vier is overgenomen uit de hotelwereld, vertelde direc teur P. D. Markesteijn. „Die staat ervoor dat we vieren twintig uur per dag beschik baarzijn." De Wieken viert de ze maand feest omdat het cen trum twaalfeneenhalf jaar be staat. Markesteijn maakte van de ge legenheid gebruik om De Wie ken nog eens aan te prijzen. „We willen aantonen dat we een tehuis hebben waar het maximale voor bewoners en betrokkenen wordt gedaan." Voorzitter T. C. Hekman kon niet nalaten even vooruit te blikken op dinsdag 8 oktober. „Een zeer belangrijke dag." Dan wordt immers in de com missie ruimtelijke ontwikke ling (20.00 uur) het uitbrei dingsplan van het zorgcen trum besproken. Somber Op dit moment ziet het er som ber uit, slechts vier raadsleden hebben aangegeven akkoord te gaan met het omvangrijke project. „Dat betekent dat ze het nog steeds niet begrijpen", vindt Markesteijn. Overigens staan bewoners van de nabijgelegen straat 't Vrije ook niet te juichen. Dit hebben ze duidelijk gemaakt middels een handtekeningenactie. Maar de directeur en de voor zitter blijven strijdlustig en geven de moed niet opWe ho pen dat de politieke sterren eens wat meer licht zullen uit stralen", gaf Hekman de geno digden en de bewoners te ken nen. „Het is de laatste kans voor Zierikzee om nog een goede beurt te maken." van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - Een toepasse lijker dag was niet denkbaar. C. M. Speckcns-Vierhout werd vrijdag, op Dierendag, benoemd tot lid in de Orde van Oranje-N assau. Zij kreeg de onderschei ding voor haar niet aflatende in zet voor hel dierenasiel in Vlissingen. „De naam mevrouw Speckens en Dierenbescher ming worden in Zeeland vaak in één adem genoemd. Ze zijn on- losmakelijk met elkaar verbon den", aldus de Vlissingse burge meester J. C. Th. van der Doef, die de onderscheiding uitreikte. Speckens-Vierhout is de grote drijvende kracht achter het die renasiel in Vlissingen. Sinds 1973 maakt ze deel uit van het bestuur. Daarnaast is ze ook be stuurslid van de Stichting Vrienden van het Dierenasiel Vlissingen en lid van de werk groep die allerlei activiteiten voor het asiel bedenkt en uit voert, zoals open dagen en pre sentaties bij bijvoorbeeld braderieën*,.Lid van de werk groep?", zei Van der Doef in zijn toespraak. „Zij is de werkgroep! „Ik ben echt helemaal confuus", reageerde Speckens-Vierhout, oprecht verrast. „Ik heb dit niet eens 25 jaar gedaan! Ik snap het gewoon niet, maar ik ben er wel vreselijk blij mee." Zij liet alle andere betrokkenen bij het die renasiel delen in de eer. „We doen alles met een team, want ik kan het echt niet alleen. Deze onderscheiding heb ik dus zeker niet alleen verdiend." te fungeren. Verder komt het plan aan de orde in de raadsver gadering van maandag 14 okto ber. Deze bijeenkomst begint 19.30 uur in het gemeentehuis in Westerschou wen van onze verslaggever Marten de Jongh GOES - Er is geen sprake van dat een merendeel van het per soneel van de Stichting Kinder opvang De Bevelanden (SKB) het vertrouwen opzegt in het be stuur. Een mededeling die de vakbond AbvaKabo daarover eind september naar buiten bracht is volstrekt achterhaald. Dat schrijven bestuur, manage ment en personeel van de SKB aan de vakbond. De AbvaKabo verwerpt de beschuldiging. Volstrekt onnodig zou de Abva Kabo de stichting in een kwaad daglicht stellen. Door uitslui tend punten uit het verleden aan te roeren probeert de bond de in middels genormaliseerde be trekkingen tussen leiding en personeel te frustreren, aldus de SKB. Volgens de stichting heeft de bond al langere tijd geen en kele moeite gedaan zich op de hoogte te stellen van nieuwe ontwikkelingen. De SKB beweert inmiddels weer op de juiste koers te zitten. In alle geledingen van de orga nisatie is hard gewerkt aan de uitvoering van de reorganisatie. Alle vormen van kinderopvang konden behouden blijven en er ligt een sluitende begroting voor volgend jaar. Enig overge bleven geschilpunt is de salaris positie van de voormalige vestigingscoördinatoren. Een uitnodiging voor verdere onder handelingen daarover ligt bij de AbvaKabo. Diverse werkne mers vragen zich af waarom zij van de bond niets meer horen over een sociaal plan. Verontwaardigd De AbvaKabo reageerde vrij dag verontwaardigd op de beschuldiging. De bond moet helaas constateren dat een be perkt aantal werknemers het front niet meer gesloten houdt. Regiobestuurder P. Verschragen betwijfelt of alle werknemers achter het huidige beleid staan. In een schriftelijk antwoord op de beschuldigingen haalt hij een bijeenkomst aan van eind juni. De daar aanwezige werknemers wilden het vertrouwen in het bestuur direct opzeggen. De bond heeft dat toen ontraden omdat er nog kans was om in goed overleg een sociaal plan te maken. Afspraak was het ver trouwen in het bestuur op te zeggen bij het uitblijven van een goed sociaal plan. Mits een meerderheid van het personeel daar achter zou staan. De ont wikkelingen sindsdien waren voor de AbvaKabo reden om de afspraak met de werknemers na te komen en het vertrouwen in het bestuur op te zeggen Over de nieuw ontstane situatie wil de bond graag pratenmet de werknemers. Zij worden uitge nodigd voor een bijeenkomst 17 oktober in het kantoor van de AbvaKabo aan de Naerebout- straat te Goes. Aanvang: 19.30 uur. net geïnstalleerd in zijn ambts woning. Zijn vrouw stond koek jes te bakken en plotseling ging er iets mis: zowel de koekjes als het fornuis stonden in lichter laaie. Maar daar kwam de brandweercommandant aan, hijgend, op de fiets en met een handblusapparaat in de aan slag. Jumelet wist razendsnel het vuur te doven en 'hij redde daarmee de ambtswoning'. „Dat is Bru", stelde Vogelaar trots, „en dat is onze brand- weermentalïteit. Maatregel van Bestuur Mes bassins. is sprake van een vol strekt legale situatie. Maar er zijn duidelijke aanwij zingen dat wordt samengewerk met een mesthandelaar uit hel Brabantse Alphen. Bovendien heeft hij recent de mestzak en omliggende grond gekocht var. de agrariër uit Lewedorp, die op papier de opslag weer huurt var. de Brabander. Volgens wethou der mr S. J, Heijning van milieu! verzacht deze constructie niets aan de situatie. „Hoe je het wendt of keert, het blijft mest handel. De agrariër uit Lewe dorp gebruikt slechts een klein deel van de mest voor eigen land. We hebben daarom zowel de eigenaar als de huurder een dwangsom opgelegd." Het vast stellen van overtredingen is niet zo moeilijk, denkt Heijning. „Je hoeft niet ter plaatse te posten, je kunt ook de mestboekhou- ding controleren. De AID regi-1 streert het uitrijden van mest. Kamerlid De Zeeuwse WD-parlemeita- riër A J. te Veldhuis heeft het probleem inmiddels aangekaart bij de ministers De Boer van VROM en Aartsen van LNV. Op uitnodiging van de gemeente nam Te Veldhuis recent pools hoogte in Eindewege. van onze verslaggever Frank Balkenende EINDEWEGE - De eigenaar en huurder van het mestbassin in Eindewege moeten tienduizend gulden betalen als zij opgesla gen mest verhandelen. De dwangsom geldt per overtre ding met een maximum van twee ton. De gemeente Goes heeft de betrokken partijen vrij dag op de hoogte gesteld van de maatregel. Goes past die dwang toe omdat er bewijzen zijn dat de mest is bestemd voor handel. Volgens planologische voor schriften mag de mest uit het bassin alleen voor eigen doel einden worden gebruikt. Bewoners en de Algemene In spectie Dienst (AID) van het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) hebben inmiddels voldoende bewijzen van mesthandel gele verd. Op 22 plaatsen in de regio is mest uit het Eindeweegse bas sin uitgereden. Dat is in strijd met planogische richtlijnen. De gemeente kon het mestbassin indertijd niet weren omdat de eigenaar uit Lewedorp grond gebonden is. Zolang de mest op eigen grond wordt uitgereden en het bassin voldoet aan de lan delijk vastgestelde Algemene 5 en 6 oktober 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111) 412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinken- straat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Zondag 6 oktober 1996 Gecombineerde doven/horenden dienst: Nederlands Hervormde Kerk 's-Heer Abtskerke, 10.30 uur: ds. Allewijn (HA). Brouwershaven: Nederlands Hervormde Kerk 11 ds. Buijs; Gereformeerde Kerk 10 ds. Spaa, 18.30ds. Out; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 en 18.30 ds. Roose; Bruinisse: Nederlands Her vormde Kerk 10 ds. Smit; Gerefor meerde Kerk 10 ds. Kroes, 17 ds. Paulus; Gereformeerde Gemeente in Nederland 10 en 17 leesdienst; Burgh: Nederlands Hervormde Kerk 10 ds. V.d. Deijl; Dreischor: Ne derlands Hervormde Kerk 10 dhr. Geuze; Haamstede: Nederlands Hervormde Kerk 10 ds. Kansen- -Brasz, 19 ds. Kansen; Gerefor meerde Kerk 10 ds. Lingen; Christe lijke Gereformeerde Kerk 10 en 18.30 ds. Hardeman; Gereformeer de Gemeente 10 en 18.30 lees dienst; Rooms-Katholieke Kerk 11.30; Kerkwerve: Nederlands Her vormde Kerk 10 dhr. Schipper; Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds. Korving;Nieuwerkerk: SOW-Gemeente 10 ds. Knoop; Ge reformeerde Gemeente 9.30 en 15.30 leesdienst; Gereformeerde Gemeente in Nederland 9.45 en 15.30 leesdienst.Noordwelle: Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Westerban- weg 14, Burgh-Haamstede, 0111) 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18 tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -T.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 1 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (01 '31 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S. Bergsma, Zierikzee, tel.(0111)412180. Nederlands Hervormde Kerk 11 cand. Van Dijk; Oosterland: Neder lands Hervormde Kerk 10 en 18 ds Den Haan; Gereformeerde Ge meente 10, 14.30 en 18.30 lees dienst; Oud-Gereformeerde Ge meente 9.30, 14 en 18 leesdienst Ouwerkerk: Nederlands Hervorm de Kerk 10 dhr. Binnenmarsch; Re nesse: Nederlands Hervormde Kerk 9.30 cand Van Dijk; Serooskerke Nederlands Hervormde Kerk 10 dsj Riphagen, 19 ds. Den Hartog; Scha- rendijke: SOW-Gemeente 10 dhr Graafland, 19 ds. Spaa; Sirjansland: Nederlands Hervormde Kerk 101 kand. Van Ginkel, 18.30 ds.Maas, Zierikzee: Nederlands Hervormde, Kerk Gasthuiskerk 9.30 dr. Lecomp- te, 11ds. V.d. Pol, 18.30 kand. Schip- per; Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis I 11.15 kapt. Bot; Gereformeerde Kerk 10 mw. V.d. Beukei, 18.30 ds. Paulus; Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds. Velema; Gerefor meerde Gemeente in Nederland 10 en 18 leesdienst, Oud-Gereformeerde Gemeente 10 en 18 leesdienst; Leger des Heils 10 samenkomst; Pinkstergemeente 10 samenkomst; wo 20 samenkomst; Rooms-Katholieke Kerk zat. 19, zon. 9.30; Zonnemaire: Nederlands Hervormde Kerk 9.30 ds. Buijs; Commandant M. Jumelet, het 'boegbeeld van de Bruse brandweer', ontvangt de versierselen van de titel Ridder van Oranje Nassau. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 56