Eerherstel voor de oude sok PZC achtergrond Woeste krijger Umberto Bossi ontpopt zich als een vredesduif PZC Economen waarschuwen voor het gevaar van dalende prijzen het weer jn zeeiand ...en in europa redactie Vandaag Een hogedrukgebied met centrum zuidwest van Ierland heeft een rug opgebouwd boven de Britse eilan den. Deze rug beweegt zich lang zaam naar onze omgeving. Om het hoog heen wordt koele lucht aange voerd, waarin zich nog enkele buien ontwikkelen. De temperatuur blijft vandaag zelfs onder de watertem peratuur, de maximum wordt 12 graden, poaatselijk net 13. Vanoch tend is er nog veel bewolking, maar hoe verder de dag vordert hoe meer zon er is. De wind neemt af, maar is vanochtend nog matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft., vanmiddag ma tig 3 tot 4 Bft. Vanavond en van nacht wordt het helder en gaat het kwik flink dalen. De minimum tem peratuur wordt in Oost-Zeeland rond de 7 graden, aan zee blijft de termometer op 10 graden staan. Ook de wind neemt verder af en he laas kan hierdoor op veel plaatsen mistbanken ontstaan. Nautisch bericht Wind: noordwest tot noord matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft., afne mend matig 4 Bft., zicht: goed, in de nacht plaatselijk slecht, tempera tuur kustwater: 14graden, afwijking waterstanden: geringe verhogin gen, maximum golfhoogte mon ding Scheldes: ruim een meter. vooral 's nachts mist. Weinig winci Vanaf dinsdagavond neemt de bt wolking toe en gaat het regenen. Di wind wordt zuidwest tot west mjl tig- Hoog water Zaterdag 5 oktober Vlissingen Of Terneuzen Of Bath Of Roompot Buiten Of Zierikzee Of Wemeldinge .26 143 21.10 14t .45 167 21.26 IK' .35 205 22.05 20' .30 108 21.25 11' .35 116 22.15 12' .45 129 22.25 13' Philipsdam West 09.35 127 22.15 13' mit wa Zondag 6 oktober vef Vlissingen 09.39 120 22.45 13t j)a Terneuzen 09.49 141 23.06 15; tpri Bath 10.36 176 23.34 1£ Roompot Buiten 10.15 90 23.10 IK V c Zierikzee 10.45 100 23.45 II; Wemeldinge 10.50 109 23.55 12t Philipsdam West 10.35 107 j Maandag 7 oktober Vlissingen 11.36 127 - Terneuzen 11.56 145 - Bath 12.36 173 Roompot Buiten 11.50 97 - Zierikzee 12.20 104 Wemeldinge 12.30 113 Philipsdam West 00.00 121 12.45 11! Laag water Vooruitzichten Voor morgen: rug van hoge lucht druk ligt boven Zeeland en heeft verbinding gemaakt met een hoge drukgebied boven Rusland. Er is weinig wind en hierdoor lost de in de nacht ontstane mist maar moei zaam op. Er iszon en het blijft droog. De noordwesten wind wordt west tot zuidwest en is zwak tot matig. De maximum temperatuur wordt 14 tot 15 graden. De minimum 's nachts rond 7 graden. Voor maandag tot en met woens dag: hogedrukgebied blijft tot woensdag het weer gunstig bepa len met zon en droog weer. Wel is er ZON EN MAAN Zaterdag 5 oktober Zon op 07.48 onder19.06 Maan op onder 15.49 Zondag 6 oktober Zon op 07.50 onder 19.04 Maan op 01.17 onder 16.22 uur cm uur et Zaterdag 5 oktober Vlissingen 02.25 125 15.16 IS Terneuzen 02.36 134 15.25 13E Bath 03.26 154 16.07 15; Roompot Buiten 02.45 96 15.40 IK Zierikzee 03.30 104 16.05 113 Wemeldinge 03.35 114 16.05 12! Philipsdam West 03.40 110 16.15 1li Zondag 6 oktober Vlissingen 03.45 111 16.26 Iffl Terneuzen 04.01 118 16.46 133 Bath 04.36 133 17.26 14! Roompot Buiten 04.00 88 16.45 1K Zierikzee 04.35 94 17.20 11' Wemeldinge 04.40 103 17.30 113! Philipsdam West 04.45 102 17.25 115 Maandag 7 oktober Vlissingen 05.06 112 17.35 13! Terneuzen 05.16 119 17.49 14:' Bath 05.59 132 18.34 15! Roompot Buiten 05.15 86 17.50 1K Zierikzee 06.00 93 18.40 11ij Wemeldinge 06.10 103 18.50 12:' Philipsdam West 05.50 101 18.35 12 zaterdag 5 oktober 1996 Vooruitzichten voor Europa, geldig tot en met morgen:Finland: Wol kenvelden en af en toe regen, van tijd tot tijd ook veel wind. Middag- temperatuur van 5 graden in het noorden tot 11 hier en daar in het zuiden. Noorwegen: Veel bewolking en met name langs de westkust perio den met regen. In het zuidoosten la- terookwatzon. Vooral morgen veel wind. Maxima van 6 graden in het noorden tot 14 bij Oslo op morgen. Zweden: Zaterdag meest bewolkt en nu en dan regen of buien, mor gen droger, ook wat zon en later veel wind. Maxima van 5 graden in het noorden tot 14 hier en daar in het zuiden. Denemarken: Vandaag veel bewol king en buien, ook met onweer. Morgen overwegend droog en kans op zon. vandaag koud met maxima rond 12 graden; daarna stijging van temperatuur. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Geregeld zon. In het noord westen meer bewolking en vooral in Schotland af en toe regen, mor gen ook veel wind. In het zuiden in de nacht en ochtend hier en daar mist. vandaag vrij koud met maxi ma rond 13 graden; daarna hogere maxima. België en Luxemburg: vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, misschien met onweer, morgen meer zon en droog; wel kans op 'mist. vandaag koud: rond 11 gra den. Daarna geleidelijk hogere tem peraturen. Noord- en Midden-Frankrijk: van daag wolkenvelden en enkele bui en, ook met onweer, morgen kans op mist. Verder van het westen uit meer zon en op de meeste plaatsen droog, vandaag rond 13 graden; daarna minder koud. Portugal: Vrij zonnig en droog. In het noorden kans op enkele wolken velden. Maxima uiteenlopend van 20 graden in het noordoosten tot rond 25 in het midden en zuiden. Madeira: Wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur on geveer 23 graden. Spanje: Zonnig. Langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Morgen in de loop van de dag in het oosten ook meer bewol king en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. In het zuiden nog maxima rond 24 gra den; elders nogal fris met maxima meest tussen 15 en 20 graden, van daag in Andalusië lokaal nog dicht bij 30 graden. Canarische - Eilanden: Op de zuidstranden flink wat zon en maxi ma rond 26 graden. Elders ook be wolking; waarschijnlijk droog. Marokko: Westkust: geregeld zon maar soms ook wolkenvelden. Bij na overal droog. Middagtempera tuur uiteenlopend van 23 graden in het noorden tot ruim 25 in het zui den. Tunesië: Naast zon vooral in het noorden ook regen- en onweersbui en. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden er van tijd tot tijd regen, ook kans op ba onweer. In de Franse Alpen en Pyrfr H( neeën kans op sneeuw. In het zuid se oosten later opnieuw veel wind. Kil va vooral morgen, met maxima tussen. st< 10 en 18 graden. J ch Mallorca en Ibiza: Vandaag gere' mj geld zon en middagtemperatuu': rond 22 graden. Morgen lagen maxima, meer bewolking en eer toenemende kans op regen-en on weersbuien. Italië: Wisselend bewolkt. Een aan tal regen- of onweersbuien, plaat, selijk met veel neerslag; vandaac: vooral in het zuiden en morger vooral in het noorden. Middagtem peratuur uiteenlopend van 14 graf den in het noorden tot 25 in het zin den; bij langdurige buien lager! temperaturen. Corsica en Sardinië: Half tot zwae: bewolkt en vooral morgen enkeli fikse buien, ook met onweer; soms veel wind. Middagtemperatuv rond 22 graden. Malta: Vooral vandaag enkele or weersbuien; morgen meer zon Maximumtemperatuur omstreeks1 25 graden. Griekenland en Kreta: Periode met zon. Daarnaast ook een aanta buien, met onweer; vandaag voora in het westen en morgen ook elders Middagtemperatuur rond 23 grei den. Turkije en Cyprus: Kusten:flinkepe rioden met zon. morgen in het wes ten meer bewolking en later enkel: regen- of onweersbuien. Maxim: van 21 graden op de Dardanellento 28 graden op Cyprus. Duitsland: vandaag half tot zwaa bewolkt en vooral in het westen e- zuiden enkele buien, misschien me onweer, morgen eerst kans op mis: verder flinke zonnige perioden e'j bijna overal droog. Vooral vandaas: koud met maxima rond 12 grader morgen op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen. Zwitserland: Veel bewolking en var tijd tot tijd buiige neerslag, in he: hooggebergte ook sneeuw mor gen in het noorden ook nu en dar zon. Nogal fris met maxima rond lij graden. Oostenrijk: Overwegend bewolkt Vandaag enkele buien, morger vooral in het zuiden enige tijd re gen, boven 1500 meter ook kans op sneeuw. Koel met middagtemperatuur rone 12 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenve' den en af en toe regen. Morgen inde loop van de dag opklaringen en dro-f ger. Vooral vandaag lage maxima, ronc 12 graden, morgen op de meeste j plaatsen iets minder koud. Hongarije: Half tot zwaar bewolK en vooral in het zuiden en wester kans op buiige neerslag, eerst mis schien met onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, A.J. Snel, M. van Zuilen, B. Jansen NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse St( door Raymond Peil De waarde van een eigen huis stijgt elk jaar, net als het loon. Wat voor veel mensen de gewoonste zaak van de wereld is, kan op afzienbare termijn drastisch veranderen, waar schuwen economen. De gevol gen voor sparen, lenen en pensi oenen zijn ingrijpend. Het eerherstel van de oude sok is op til. De inflatie, of geldontwaarding, staat in veel Europese landen op een naoorlogs dieptepunt. De tijden waarin de prijs van een brood in een paar jaar tijd ver dubbelde en lonen 10 procent per jaar omhoog gingen, liggen ver achter ons. Voor de econo mie is dat gunstig: een lage rente en stabiele prijzen maken het le ven overzichtelijk, zowel voor bedrijven (investeringen) als consumenten. Volgens de Britse econoom Ro ger Bootle ligt nu echter een nauwelijks opgemerkt gevaar op de loer: deflatie, ofwel dalen de prijzen. Het verwoede stre ven naar een lage inflatie, onder meer in Europees verband (EMU), kan gevolgen krijgen die voor veel mensen letterlijk onvoorstelbaar zijn. In zijn onlangs verschenen boek 'The death of inflation' doet Bootle een poging de geesten rijp te maken hoe te overleven in het nul-tijdperk, een wereld zonder inflatie. Hij kon daar voor gebruik maken van recente ervaringen in Japan, de eerste industriële natie die sinds de crisis van de jaren dertig voor een langere periode wordt ge confronteerd met forse prijsda lingen. Nul-tijdperk Het bizarre van deflatie is na melijk dat geld méér waard wordt. Dat betekent dat Jan Modaal die een auto wil kopen daar liefst mee wacht. De prijs zal immers nog verder dalen. Het is vergelijkbaar met de hui dige, aanhoudende prijsdaling van personal computers, waar door mensen de aankoop even zeer uitstellen. Alleen gaan in het nul-tijdperk - inflatie nul of lager - de prijzen van vrijwel al le producten omlaag. Bi] deflatie heeft het ook weinig Te hoge inflatie merken mensen direct in hun portemonnee. Deze Italiaanse metaalarbeiders demonstreren omdat ze vinden dat ze voor de geldontwaarding gecompenseerd moeten worden. foto Luca Bruno/AP nut geld op de bank te zetten. Nu kan een bank rente vergoeden omdat het geld geleidelijk min der waard wordt. Bij geldont waarding zou zij rente moeten inhouden, negatieve rente. Dui delijk is dat geld in een oude sok stoppen de consument beter uit komt. Het wordt namelijk meer waard. Loonsverlaging Verhoging van de CAO-lonen, om werknemers te beschermen tegen geldontwaarding, is bij deflatie niet nodig. De werkge ver zal echter van goeden huize moeten komen, wil zijn perso neel een loonsverlaging accep teren. Bij een inflatie van 3 pro- cent is een loonstijging met 1 procent reëel ook een verlaging, maar daar klagen mensen niet zo snel over. Het lijkt immers meer. Ronduit dramatisch is deflatie voor burgers die geld hebben geleend tegen een vaste rente, zoals veel hypotheken. Rente en aflossing, in guldens gerekend, blijven gelijk, maar in verhou ding tot de dalende prijzen wordt de schuld feitelijk hoger en kost de rente ook steeds meer. De schuldenaars hebben - bij dalende lonen - een steeds gro ter deel van hun reële inkomen nodig voor het huis, dat overi gens in prijs daalt. Bootle voor ziet grote financiële problemen, zeker als mensen moeten bijle nen. Dalende prijzen en gelijkblij vende lonen zijn verder cata strofaal voor het bedrijfsleven. Talloze ondernemingen zijn de laatste jaren afgeslankt en heb ben geknepen in hun kosten. Zij krijgen de grootst mogelijke moeite het hoofd boven water te houden, zodat het gevaar op een stormvloed van faillissementen verre van denkbeeldig is. Bootle heeft nog meer slecht nieuws: de gevolgen van defla tie voor de betaalbaarheid van pensioenen. Het geld dat men sen bij pensioenfondsen en ver zekeraars hebben ingelegd, moet namelijk tegen een leuk rentepercentage renderen, zo dat uit de opbrengst het pensi oen kan worden uitgekeerd. Dertiger jaren Er is een gerede kans dat de ver zekeringsconcerns en pensioen fondsen om die reden in ernstige problemen komen. Hetzelfde geldt voor de banken, wie het vooruitzicht wacht dat veel schuldenaars hun verplichtin gen niet meer kunnen nakomen. De geschiedenis - de depressie van de jaren dertig - heeft daar van al vele, weinig fraaie voor beelden laten zien. Het deflatie-monster is dichter bij dan veel mensen denken. Volgens de officiële cijfers schommelt de inflatie in Neder land nu rond de 2 procent. Met andere woorden: wat een jaar geleden honderd gulden kostte, daar moet nu 102 gulden voor op tafel worden gelegd. De overheidsstatistieken Bootle staat lang niet alleen in deze bewering - zitten er 2 tot 3 procent naast. Denk maar een personal computer, een televi sie, videorecorder of een auto. Ze zijn nauwelijks duurder of zelfs goedkoper geworden, ter wijl de klant met allerlei toeters en bellen veel meer waar voor zijn geld krijgt. De genoemde produkten hadden eigenlijk nu een stuk duurder moeten zijn. AH en Aldi Deze redenering lijkt acade misch en vergezocht, in de wer kelijkheid van de economie werkt deze verborgen deflatie wel dergelijk door. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld als consu menten massaal Albert Heijn (AH) links zouden laten liggen voor de Aldi. De gemiddelde boodschappen worden goedko- per, in het inflatiecijfer vind je het niet terug maar AH kan het niet met de armen over elkaar laten passeren. Van de kant van overheden en centrale banken is er weinig te horen over deflatie. Zij zijn er blij mee: rente kan wat lager en dat is goed voor de economische groei. Deflatie, verborgen of niet, is funest voor de economie. Niet voor niets waarschuwde de Unctad (onderdeel van de Ver enigde Naties) vorige maand in haar jaarverslag voor de geva ren van deflatie. Ook de Amerikaanse topeco noom Lester Thurow (een soort Bomhofmaar dan twee maatjes groter) wees er onlangs op dat inflatie nu een gedoofde vul kaan is „maar gevaarlijk omdat centrale bankiers zo dom zijn te denken dat het niet is verdwe nen". De vooraanstaande eco nomen Paul Krugman en David Roche en in Nederland Alfred Kleinknecht zien liever ook iets meer inflatie. Dat smeert de economie. (Roger Bootle, 'The death of infla tion, surviving and thriving in de ze ro era'; uitgever Nicholas Brealy Pu blishing, Londen; f55,05 gulden; ISBN 1-85788-145-1) Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J'. van Dam; J.A.H. van den Dobbelsteen; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plvchef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; L. Sleutjes (Den Haag); A.J. Snel; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland); H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord-Zeeland: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; M. Hitzert; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep. Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens; Th. J. M. Giele; B. Goudswaard; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; A. Nijmeijer; J.P. van de Sande; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); H.D. Hekking; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; P. van den Belt; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; K.L. de Vries. Levensbeschouwing: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; W.J. Adriaansens; F.J. Binicewicz; E.F. Bouwens; W.H. Diepeveen; S. Haanstra; P.C. de Jonge; C.A. Lammers; L. Minnaard; A. Mommer; J.P.H. Noot; J.J. de Rijke; A.F. Schreurs; J.P. Verbeek; W.M.J. Verstuyf. Systeembeheer: R.G.C. de Ridder. Beeld: J.B. Siwabessy; D. Hafkenscheid. Documentatie: L. van der Horn, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A.B.C. Knol (Brussel); P.J.A.H. Koopman (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A.Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); H.B.Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); J.W.M. Gertsen (Boedapest); R.E. Kroon (Genève);A. Bloemendaal (Tel Aviv); J.E.J.M. Lutz (Is tanbul); J.A.M. de Bruijn (Washington); R.Hellinga (Kaap stad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.Stalpers (Tokyo); Y. van der Heijden (Peking); K.Gottlieb (Mexico-stad). REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: (0115) 694457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: (0111)415380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bronnen: Ge associeerde Pers Diensten (GPD). Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press Inter national (UPI), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). van onze correspondent in Rome Eelco van der Linden Op 15 september riep een krijgshaftige Umberto Bos si in Venetië de onafhankelijk heid uit van zijn Noord-Itali aanse staat Padania. Het geduld, zo heette het, was op, de teerling geworpen: de ge schiedenis had geoordeeld. Ruim twee weken later blijkt de wind gedraaid en laat Bossi we ten met het 'kolonialistische en corrupte Rome' te willen onder handelen - op zijn voorwaarden. Is het de lage opkomst geweest tijdens de driedaagse viering van 'Independence day', die Bossi van gedachten heeft doen veranderen? Of hebben de met politie-invallen en rake klap pen gepaard gaande juridische onderzoeken van de afgelopen dagen de doorslag gegeven? Volgens de leider van de Lega Nord zelf geen van beide en dat valt te geloven. Bossi, zo straalt aan alle kanten van hem af, is een uiterst tevreden mens. Hij kan terugkijken op een zomer waarin alleen over de Lega Nord en haar woeste plannen is gesproken en heeft nu het wis selgeld voor het politieke spel dat hij zegt graag weer in Rome te willen gaan spelen. Goeierd In een interview i n La Repubbl i - ca van woensdag sprak niet de rebellenleider, maar de staats man Bossi Hij zei bereid te zijn om de tafel te gaan zitten met de Romeinse regering en te discus siëren over de hervorming van de Italiaanse Grondwet. Zelfs een confederatie naar Zwitsers model leek hem een mogelijke nieuwe staatsvorm. „Ik ben ei genlijk een goeierd en heb ge duld. Ik wacht op hun voorstel len", aldus Bossi. Een zwaktebod? Bossi vindt van niet. Hij zegt te willen onder handelen, maar dan wel als lei der van een door Italië erkende separatistische partij. Moeilijk te realiseren, want hiervoor zou een artikel uit de Grondwet moeten worden aangepast. Ten aanzien van de zo krachtig uitgeroepen onafhankelijkheid van Padania, blijkt Bossi echter elastisch „Het bestaan van Pa dania hoeft niet het einde van Italië te betekenen. We kunnen praten. Als er geen voorstellen komen en ze in Rome niets beter weten dan magistraten en poli- Umberto Bossi tijdens een toespraak in Varese. foto ANSA tie op ons af te sturen, rest alleen nog de afscheiding", aldus Bos si, die zichzelf omschreef als 'nederig ambassadeur van de Padaanse regering en het Pad- aanse volk'. Dat Italië Padania erkent, en dat weet Bossi natuurlijk ook, is uitgesloten. De minister van Binnenlandse Zaken, Giorgio Napolitano. deed het idee van onderhandelingen tussen de Italiaanse staat en Padania af als 'volstrekt ridicuul', maar an deren toonden interesse voor de 'ommezwaai' van de Lega-lei- der. En dat is precies wat Bossi wil. Twee tafels Bossi lijkt weggelopen uit een bizarre klucht, maar heeft wel gevoel voor Italiaanse politieke verhoudingen en bezit een bui tengewoon strategisch inzicht. Hij speelt zijn spel steevast op twee tafels Aan de ene zit een volksmenner, die schreeuwt en dreigt en zo de aandacht vast houdt van de publieke opinie en de grootste heethoofden van de partij tevredenstelt. Aan de andere ta fel zi t een slim me politicus, die bereid is tot on derhandelen, wetende dat zo wel de regering als de oppositie droomt van de stemmen van zijn 59 parlementariërs. Nu bijvoor beeld een omstreden begroting moet worden aangenomen, kan Bossi als het moet de weeg schaal naar de ene of de andere kant doen doorslaan. Pyromaan en brandweerman verenigd in een persoon. Laatst in Mantua, de stad waar het 'Le- ga-parlement' bijeenkomt, werd de 'voorlopige regering van Padania' geïnstalleerd. „De regering", zo zei Bossi, „werkt in het Padaanse systeem, is on afhankelijk en neemt zelfs van mij geen orders aan". Met deze formule had hij er een nieuwe il legale troef bij, maar ook, door bewust buiten het 'Lega-kabi- net' te blijven, de handen vrij voor zijn dubbelspel. Artillerie En na een hete zomer propa geert 'ambassadeur' Bossi het vreedzame gezicht van de Lega. Hij noemt zich een aanhanger van Gandhi en zegt geen chaos of geweld te willen. Zelfs de 'groenhemden' die de orde dienst vormden tijdens het on- afhankelijkheidsfeest, zijn niet meer, zoals twee weken geleden nog werd gezegd, voorbestemd om het eerste leger van Padania te vormen. In Mantua werd de 'nationale garde' opgericht, volgens Bossi een club van 'ongewapende en vreedzame personen, die zich zullen richten op de bescher ming van de Padaanse tradities en de Padaanse cultuur'. De 'gardisten' zullen, zoals artikel 3.g van het statuut stelt, ook zorgen voor de verbreiding van typisch Padaanse sporten, zoals boogschieten. Deze sport wordt omschreven als 'een vreedzame verwijzing naar de geschiedenis en een ge schikte vrijetijdsbesteding'. Voor Bossi een manier om zich minder Italiaans en meer Pad- aans te voelen. En mochten de tijden veranderen, bijvoorbeeld in de volgende nieuwsloze zo mer, dan kan er vergif op wor den ingenomen dat Bossi van zijn boogschutters de eerste ar tillerie-afdeling van Padania maakt. Je bent gespecialeerd in dubbelspel of niet. GPD opklaringen IL windrichting koufront L lagedruk H hogedruk -1000 luchtdruk in hecto pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4