aEv-/ ;-r F roger trekt aan noodrem Ik acteer voor die kleine juweeltjes Keerzijde van het succes puzzel postzegels Wat er allemaal aan de hand is met René Froger? Weinig, zo te zien. Hij zit fris en vrolijk achter een kop cappuccino. Korter haar, beetje magerder. Verderop is een legertje technici al een dag bezig een podium op te bouwen. Daar zal Froger straks samen met The Illegal Romeo Band, The True Juliettes en the Wild Rhythm Dancers het eerste concert op Nederlandse bodem geven van zijn Illegal Romeo Tour. Na een slok begint Froger zorgvuldig alle opgeklopte melk uit het kopje te scheppen. „Sorry. Even niet aan gedacht. Ik moet helemaal geen melkprodukten nemen voor een optreden. Niet goed voor mijn stem, krijg ik slijm vorming." Die opgeklopte verhalen over Froger, er is wel wat van waar. Vorig jaar, na het enorme succes van de twee uitverkochte concer ten in De Kuip, viel 's Neerlands populairste zanger in een gat. „Ik had geen tijd meer om na te den ken. Ik werd geleefd. Ik kwam niet meer toe aan musiceren, aan René Froger zijn. Er begonnen zich steeds meer mensen met me te be moeien. De een zei dat mijn jasje wel mooi was, de ander vond van niet. Met liedjes ging het net zo. Werd ik onzeker van." „Ik had het gevoel dat ik op een trein zat die steeds harder ging rij den, terwijl ik niet wist waar naar toe. Achter elke boom zag ik wel wat. Ik vond het niet leuk meer om naar mijn werk te gaan. Ik dacht bij mezelf: ho even. Voor ik in het ravijn donder, trek ik aan de nood rem. Gelukkig ben ik nuchter ge noeg om me te realiseren dat ik het leukste vak heb wat er bestaat. En ik heb van God die gave gekregen, daar moet ik natuurlijk wel wat mee doen. Maar ik wilde gewoon wel even duidelijk maken dat ik geen machine ben. Dat ik niet zo'n robot ben van: we gooien er een gulden in en hij zingt wel." Aardige jongen „Ik was gewoon een beetje in de knoei gekomen. Ik sport bijvoor beeld graag. Ik ga graag naar de kroeg. Maar ik moest steeds vaker vrienden afbellen. Werd ik gebeld voor een klaverjas-avondje, moest ik weer zeggen dat ik het te druk had. Het komt erop neer dat ik heb geleerd om op zakelijk gebied ook nee te zeggen. Niet meer voortdu rend de aardige jongen blijven uit hangen. Mijn grote fout was dat ik overal bij betrokken wilde zijn. Ik wilde alles weten. Als iemand mij z'n probleem vertelde, nam ik het mee naar huis. Lag ik 's nachts naar het plafond te staren en te piekeren hoe rot dat voor die gozer was." Frogers andere instelling geldt vooral voor het zakelijke, de shows, de muziek. Voor zijn pu blieke aanhang is hij gewoon die meer dan bekende Nederlander gebleven. Dat betekent dat hij nog net met de kinderen naar Artis kan gaan. Maar een beetje anoniem boodschappen doen, is er bijvoor beeld niet bijIn principe is hij ge doemd om altijd en overal handte keningen uit te delen. Maar dat hoort erbij, vindt hij. „Leuk toch. x ls§|ils&§&SK AV.-. René Froger viel in een gat na zijn twee uitverkochte Kuip-concerten. „Ik had geen tijd meer om na te denken. Ik werd geleefd." Dat geeft zo'n gevoel dat je be staat. Als ik er echt helemaal ge noeg van heb, dan ga ik even naar het bui tenland. Ik ben van de week nog een dagje naar Londen ge weest. Gewoon even geen gezeur aan je kop als je een platenzaak binnenloopt. Beetje winkelen, stad bekijken. Lekker. Maar ik ben niet iemand die vlucht niet voor aandacht. Ik ben bijvoorbeeld bij het concert van Tina Turner ge weest in de Arena. Gewoon een staanplaats op het veld. Maar dan ben ik nog met binnen of ik sta weer handtekeningen uit te delen. Ontkom ik niet aan. En dan kom ik echt zo laat mogelijk binnen. Ach, als het concert dan eenmaal be gint, dan is dat wel afgelopen. Dan heeft iedereen alleen oog voor wat er op het podium gebeurt." Gebiologeerd Of Froger zich een beetje ver maakt had, bij grootmoeder Tina? „Technisch een fantastische show. Wat zij doet. hoe ze beweegt, hart stikke goed. Zeker voor haar leef tijd. Maar of het nou aan het reper toire lag of aan haar stem, ik heb er niet zo gebiologeerd naar staan te kijken als bijvoorbeeld bij het concert van Celine Dion. Dat was van het begin tot einde een fantas tische ervaring. Trouwens, nu we het over goed hebben. Vorig jaar ben ik naar Barbra Streisand ge weest. Dat was waanzinnig. Zo ie mand vreet j e op met haar kracht Elke cd die Froger maakt wordt goud, platina. De hoge verkoop cijfers blijven ook in het buiten land niet onopgemerkt. „Ik krijg veel faxen uit Amerika van com ponisten dat ze een 'great song' voor me hebben. Dat ik eens langs moet komen. We hebben de laatste cd ook voor een deel in New York opgenomen. En als je daar dan in zo'n studio zit dan spreekt zich dat rond. Dan komen allerlei mensen op me af die repertoire voor me hebben. Ik kom heel vaak in Ame rika. Minstens twee, drie keer per jaar. Ik wil op de hoogte blijven wat er gebeurt. Ik wil mensen spreken die in de muziek zitten. Producers, muziek- en tekst schrijvers. Nee, ik ben niet van plan om daar verder wat met mijn muziek te doen. Maar, ik zeg nooit nooit. In elk geval is het niet de be doeling." Vrouwtje Een Amerikaanse componiste van wie Froger al het nodige op zij n re pertoire heeft, is Dianne Warren. „Heb ik in de loop der jaren een heel goede band mee opgebouwd. Een vrouwtje van een jaar of veer tig. Zeer succesvolle componiste. Heeft al heel veel nummer 1 hits gehad. Alle groten der aarde zin gen liedjes van haar. Net zo ge makkelijk als ze mij een blad met muziek geeft, doet ze dat ook bij Janet Jackson, bij Cher, Celine Di on, noem maar op. Ik heb haar een keer een gouden plaat gegeven. Daar was ze heel erg van onder de indruk. Dat ik daar aan gedacht had." Ook op Frogers nieuwe cd Illegal Romeo Part One is Dianne Warren vertegenwoordigd met twee stuk ken. Zelf is Froger tevreden over zijn nieuwe cd. Al zal hij altijd blijven zeggen dat zijn beste plaat nog moet komen. „Blijf ik bewe ren. Elke keer leer ik meer. Met een plaat is het net als met het schilde ren van je huis. Je kiest voor een bepaalde kleur. En na een paar jaar heb je het wel weer gehad. Wil je weer wat anders." Hebben zijn ouders, het Mokumse artiestenechtpaar Bolle Jan en Mien al gezegd of ze tevreden zijn over de nieuwe cd van hun zoon? Froger lacht. „Ik weet dat ze trots op me zijn. Dat ze het heel leuk vinden wat ik allemaal heb be reikt. Maar ze zullen het me nooit rechtstreeks zeggen. Moet ik altijd van anderen horen. Vreemd hè? Zal wel met een soort ouderlijke trots te maken hebben." Eigen huis Frogers grootste hit was 'Alles kan een mens gelukkig maken', beter bekend als 'Een Eigen Huis'. Een van de weinige stukken waar de zanger op een gegeven moment schoon genoeg van had. „Twee jaar geleden kreeg ik het m'n strot niet meer uit. Ik heb het ook een jaar'lang helemaal niet meer ge zongen. Ik had dat nummer in '88 opgenomen. Zo'n 250 optredens per jaar deed ik. Daar kwamen ra dio en televisie nog eens bij. Plus repetities. Ik zong dat liedje vijf honderd keer per jaar. Dan komt het echt je oren uit. Nadat ik het een jaar niet had gezongen kwam ik erger» in een kroeg. En, dat ge beurt wel vaker, dan denken ze dat ze je een plezier doen als ze een plaat van je draaien. Kwam dat 'Eigen Huis' weer voorbij. En ik toen dacht ik: toch wel een lekker nummer, eigenlijk." Hij schat het aantal gouden en platina platen dat hij inmiddels heeft vergaard op een stuk of vijf entwintig, maar precies weet hij het niet. Wat hij ermee gedaan heeft weet hij wel. „Opgehangen in de hal, boven de trap. Kom ik el ke dag langs. Ook als ik me rot voel. Dan zie ik die dingen hangen en dan denk ik bij mezelf: zo Froger, dat heb je toch maar mooi bereikt." Ton Ouwehand Frédérique Huydts is voor het eerst in haar leven 'bevallen'. In de tropische hitte nog wel. Althans, ze heeft gespeeld dat ze een dochtertje kreeg tijdens de opnamen voor de NCRV-serie In naam der koningin op de Filipijnen. Net als een echt zwangere vrouw heeft ze zich terdege voorbereid op de komst van de baby. Frédérique Huydts Actrice Frédérique Huydts: „Ik heb een gesprek gehad met een vroedvrouw die mij een video heeft gegeven met daarop drie verschillende bevallingen. Ik heb mijn ogen uitgekeken, het was erg emotioneel dat te zien. Iedere vrouw bevalt ook heel anders. De één ligt als een wolf te loeien, de ander is flink en houdt de pijn on der controle. De vroedvrouw zei tegen me: 'Onthou dat het pijn doet en dat jij bepaalt hoe je het doet'. Tegenwoordig heb je puf- technieken, maar in de tijd waarin de serie speelt, 1898, had je die niet. Ik dacht eerst aan een mooie zithouding, maar we hebben een andere manier gevonden." Huydts speelt Eva Vierling in de dramareeks, die vanaf half no vember wordt uitgezonden. „Eva is een sterke persoonlijkheid, een flinke wouw, die toch in een be narde situatie terechtkomt. Ze gaat, hoogzwanger, met haar man mee die wordt overgeplaatst naar Lengkoedjoe. Dirk wil daar op ex peditie, maar daar is Eva het niet mk fis; i M Frédérique Huydts: „Ik wil alles, maar tegelijk nuchter blijven." mee eens. Toch heeft ze er wede mee. Dat vind ik vrij moedig, voor al omdat ze weet dat het kan mis gaan. Ik vind het leuk die rol te spelen. Het is uitdagend, omdat er zoveel inzit. Verdriet, het lange wachten, steeds weer die hoop". Atjehoorlog Ze is niet gevraagd voor haar rol, 'dat is trouwens nog nooit ge beurd', en heeft in 1994 twee audi ties moeten doen. „Er is me toen verteld dat het verhaal zich in 1898 in Nederlands-Indië afspeelt en waar het over gaat. Dat is wel handig. Ik heb de boeken De hon gertocht en Eline Vere gelezen, zo dat ik me in tijd en plaats kon ver plaatsen. Op de middelbare school hebben we het hier niet over ge had. Maar als ik deze serie niet had gedaan, zou ik niet denken: Goh. laat ik de Atjehoorlog, het onder werp van het verhaal, eens gaan bestuderen. Nu ben je gewoon ex tra geïnteresseerd", vertelt Frédé rique Huydts. Ze is ook niet eerder in het buiten land geweest voor filmopnamen. „Ik ben vorig jaar op 6 oktober naar de Filipijnen vertrokken, drie weken thuis geweest in no vember en daarna weer tot febru ari gebleven. Op zich was het een feest in die prachtige set te mogen acteren, maar op momenten dat je het niet zag zitten, miste je familie en vrienden, je boterham met pin dakaas, je leventje thuis". „In naam der koningin is echt dra ma, maar je kunt in tegenstelling tot het theater nooit iets door spelen. Soms loopt alles prima en Sleutelwoord kruiswoordraadsel: 1-86-58-104-6-55-52-24-102-44-96-69. Schrijf uitsluitend het gevonden sleutelwoord op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgen de prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50, Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC- bijlage Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing handelsreiziger overvalacrobate redeegellatirak leegneepinksilo oerserreparabat grammooisbagage eddaedeldemilel teeknesteldodde armstoerakoniet lemmingeliternes ineenrokenteelt sireouderditdra mggrasalgebraep amerikabaseorde nalerarestremel De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zaterdag zijn: M. Verdonk- Le Coq, Erasmusflat 808 te Goes (VVV-bon van 50,=); de drie VVV-bonnen van 25,= gaan naar F. v.d. Bos- se, Nieuwepoortstraat 53, Middelburg; N. Louwerse, De Ruijterstr. 53 te Koude- kerke en Coppejan-Joosse, 't Bijltje 11 te Middelburg. De prijzen worden zo spoe dig mogelijk toegezonden. HORIZONTAAL: 1. Go-carti 6 vierkante zuil; 12. courage; 13. tocht; 14. landbouwwerktuig; 16. draaikolk; 18. boodschapper; 19. ambtshalve (Lat 20. bergruimte; 22. plaats in Belgi'; 24. schaak stuk; 26. lof; 28. drinkgerei; 30. schrobnet; 31. aanvoerder; 32. ontwerp; 33. tenen mand; 34. ten- nisterm; 36. schuw; 37. reeds; 38. kist; 40. zuivelprodukt; 43. en an dere (afk.); 44. positieve electro de; 45. gave; 47. oorzaak; 49. deel v.e. trap; 51niet breed; 52. stevig; 55. Arabisch vorst; 56. onmeet baar getal; 57. pers. vnw.; 58. aan wijzing; 61. fantoom; 64. inwen dig orgaan; 67. bijb. naam; 69. Germaapse godheid; 70. halfgod; 72. zeemacht; 74. gigawatt (afk.); 76. Engelsgraafschap;77. rivierin Duitsland; 78. neon (scheik.); 79. eikeschors; 81gehoororgaan, 83. recht stuk v.e. vaart; 84. beroep; 85. muziekstuk; 86. kerker; 87, afgelegen; 89. voorzetsel; 90. kle dingstuk; 92. bloedwei; 94. die renverblijf; 95. voertuig; 96. sier plant; 98. inwendig orgaan; 100. muzieknoot; 101. onbehaard; 102. gigant; 104. gymnastiektoestel; 105. zoen. VERTIKAAL: 1 Vis 2. emeritus (afk.); 3. brandbaar koord; 4. af slagplaats bij golf; lustoord; 7. oorsprong; 8. gelofte; 9. chanson; 10. in plaats v.h. zegel (afk 11. beroep; 15. halsjuk v.e. trekdier; 17. sterrenbeeld; 18. muil 19 ont roering; 21. teken; 23. tijdelijk ge bruik; 25. putemmertje; 27 stc langs de spoorbaan; 29. schurk; 34. sterk hellend; 35. zetel; 38. be klemd; 39. jongensnaam; 41. voegwoord; 42. moeder (Fr.); 44. meisjesnaam; 46. belemmering; 48. glazuur; 50. godin v.d. jacht; 52. verhoogde toon; 53. kunsttaal; 54. zacht keelgeluid; 58. tuinge reedschap; 59. hol.te; 60. op dracht; 62. vrachtgeld; 63. wal; 64. sluw; 65. voorvoegsel; 66. Euro pees land; 68. puntige uitwas; 69. sufferd; 71. voegwoord; 73. Frans lidwoord;75. voorheen; 78. de ge boorte betreffend; 80. rustig; 82. voorzetsel; 83. deel v.e. bijenkorf; 87. boerenbezit;88. alc. drank; 91. steekvlieg; 92. alleenzang; 93 plaats in Portugal; 94. brok; 97. dun stuk hout; 99. waterdoorla- tend; 101. kosten koper (afk 103. selenium (scheik.). Oplossing vrijdag schuldige leoiaamen omegasmet kekersela knoestren eterserge relatieem stekeleli humorspie aiantenne kopieneer emoelorei rasterons dan ineens hoor je een zaag. De eerste take (opname) van een scè ne gaat meestal oké, de tweede minder, de derde mislukt en bij de vierde komt het weer. Bij mij werkt het om me vreselijk te con centreren, zodat ik me honderd procent kan geven. Als ik acteer ben ik alleen maar bezig met wat ik wil vertellen". Debuut Frédérique Huydts debuteerde op de Nederlandse televisie in De brug, vervolgens was ze een jaar lang te zien in Goede tijden, slech te tijden „van soap leer je snel te draaien" en daarna in de absurde dramaserie Diamant. Tussendoor heeft ze in het theater gestaan met Puzzels. Van de toekomst heeft ze geen flauw idee. „Ik ben absoluut een type dat wil weten wat ze later gaat doen, maar ik heb dat afge leerd nadat een orkaan alles op de set verwoestte. Alles werd anders. Collega's hadden contracten afge sloten voor na de opnamen van de serie en konden zich daaraan in eens niet meer houdenIk hoop dat ik veel werk zal hebben, met zo veel mogelijk verschillende rollen. Ik wil alles, maar tegelijk nuchter blijven. Niemand zit op Frédéri que Huydts te wachten. Ik heb nu genoten en het was een absoluut unieke ervaring. Van dingetjes die lukten heb ik vaak een kick gekre gen. Daarom acteer ik, voor die kleine juweeltjes, hoewel ik weet dat het niet aan mij is om over dat laatste te oordelen." Jacques Geluk Op 1 januari kan ook de cijfer- zegel van 70 cent (Crouwel) worden bijgezet. Vanaf die datum heeft PTT Post het tarief voor los se drukwerken en kaarten name lijk verhoogd van 70 naar 80 cent. Het wegvallen van de zegel van 70 cent houdt tevens in dat er binnen kort nog slechts twee zegels - die van 5 en 10 cent - in gebruik zullen zijn van de Crouwelreeks, die compleet uit elf zegels bestaat: 5. 10. 25. 40. 45, 50, 55, 60, 65, 70 en 80 cent (ook van de rol). Nu zal de Crouwelzegel van 70 cent, die ten slotte al vij f jaar in ge bruik is. niet direct schreeuwend duur worden, maar het blijft ver standig even te controleren of hij aanwezig is (de 80 c. staat immers wel, postfris, voor 5,- in de cata logus). Ook verzamelaars van boekjes kunnen beter even nakij ken of PB47A (5 x 70 en 5 x 10) en PB47B (5 x 70 en 5 x 10, nieuwe tekst) in de collectie zit. A «Ni De jaarlijkse serie kinderzegels, 70e editie, komt 6 november uit. Het thema van dit jaar is 'Bouwen aan de toekomst'. Op de zegels zien we kinderen met allerlei toe standen op het hoofd: 70 35 c., een baby met boeken en op de 80 40 c.-zegels meisjes met respectie velijk dieren en gereedschappen. Evenals vorige jaren verschijnt ook nu een velletje met zes zegels. De zegels zijn ontworpen door Marten Jongema (*1951) Het is de tweede reeks die hij op zijn naam schrijft. In 1991 ontwierp hij de Europazegels met het thema 'Eu ropa en de ruimte', twee zegels die het jaar daarop werden bekroond met de hoogste postzegelontwerp prijs ter wereld: de Asiagoprijs. Het lijkt echter zeer onwaar schijnlijk dat Jongema met deze ontwerpen voor de tweede keer de Asiagoprijs krijgt. Ze komen nog al gekunsteld over Voor de zegels heeft hij alledaagse foto's gebruikt en daaraan tekeningen door mid del van de computer toegevoegd. Als hij de totaalbeelden op de computer had ontworpen waren de composities waarschijnlijk meer geslaagd geweest Europazegels (II) - Tot 1974 droe gen de Europazegels, zoals in de vorige rubriek beschreven, over het algemeen identieke motieven. In 1974 werd de koers evenwel volledig gewijzigd. Na achttien jaar werd het idee van het gemeen schappelijk motief losgelaten en vanaf die tijd werd steeds voor een aantal jaren (op CEPT-vergade- ringen) gekozen voor gemeen schappelijke thema's. Voor 1974 was dat thema 'beeldhouwwer ken'. Het effect was direct bijzon der verrassend. Het ene land ver beeldde 'oude' beeldhouwwerken, het andere moderne werken. Bel gië gaf bijvoorbeeld een zegel uit met het beeld 'De verscheurde stad' van Zadkine en Frankrijk kwam met een Rodin-zegel Ne derland haakte in dat jaar af. De Nederlandse PTT hield het tot 1978 voorgezien. Verder waren de thema's van 1975 tot 1992: 1975, schilderijen; 1976, kunsthandwerk, 1977, land schappen; 1978, bouwwerken (Nederland sluit zich weer bij de* CEPT-uitgiften aan); 1979, geschiedenis van post en telecom municatie; 1980, beroemde perso nen; 1981, folklore; 1982, histori sche gebeurtenissen; 1983, grote werken van de menselijke geest. In 1984 wordt het 25-jarig be staan van de CEPT gevierd. Voor deze gelegenheid weer een ge meenschappelijk motief: een brug met daarboven het woord Europa, de afkorting CEPT en de jaartal len 1959-1984; 1985, het Europese jaar van de muziek; 1986, na turn en milieu. 1987, moderne archi tectuur; 1988, transport- en com municatiemiddelen; 1989, kinder speelgoed; 1990, postkantoren en andere PTT-gebouwen Voor 1991 is het thema 'Europese ruimtevaart' gekozen. De meeste landen laten satellieten over de zegels vliegen. De Nederlandse ze gels (55 en 75 c.), ontworpen door Marten Jongema, waarop de mens zijn ontzag toont voor het mystery 'ruimte' en waarbij deze weet dat hij zijn beperkingen.heeft bij de verovering van de grenzeloze ruimte, steken met kop en schou ders boven de rest uit. Op de 55 c.-zegel staat een man op de aard bol die zijn hoed afneemt voor de maan en op de 75 c -zegels staat op de aardbol een ladder die in de richting van een andere planeet wijst waar ook weer een ladder op staat. Met de 55 c.-zegel wint Ne derland voor de tweede keer in de postale geschiedenis de interna tionale Asiagoprijs, de jaarlijkse kunstprijs voor de mooiste zegel ter wereld qua vormgeving en uit beelding van onderwerp of thema. Wat er de afgelopen vijfjaar op het uitgestrekte terrein van Europa (CEPT)zegels plaats had komt in de volgende rubriek aan de orde. Ook wordt een overzicht gegeven van alle Europazegels van dit jaar met als thema 'beroemde vrou wen'. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 43