Geen vette seksscènes Hoera, ik ben hoogbegaafd Leni Saris beschrijft traditionele liefde Marga Schouten doet een boekje open reportage zaterdag 5 oktober 1996 29 Leni Saris bij haar boekenkast waarin de 105 romans van haar hand staan. foto Cees Zorn eens in de machine. Als ik een dag van huis ga, neem ik alle tekst mee want ik ben als de dood dat ze die bij een inbraak meene men." Talent Aan een computer begint ze niet meer, waarom zou ze. Het gaat al bijna zestig jaar goed zo. Nee. haar leeftijd verklapt ze niet. daar komt enkel „leeftijdsdiscrimi natie" van. Ze buigt iets voorover en zegt op verontwaardigde toon: „Mensen vra gen me soms of ik nog steeds schrijf. Daar word ik zó nijdig van. Alsof schrijven een baan is. Het is een talentIk heb altijd ge schreven en zal het altijd blijven doen." Op de lagere school al kreeg Leni hoge cij fers voor haar opstellen. En toen ze chef de bureau was op een Rotterdams notaris kantoor en 's avonds moe thuis kwam van het werk ,,en die springerige meiden", kroop ze tot diep in de nacht achter de schrijfmachine. „Als ik een boek af had, dan liep ik weer naar de dokter, want was ik echt aan valium toe." Sinds 25 jaar legt ze zich volledig toe op het schrijven van boeken. Zo'n twee per jaar. Boeken met spanning, een geheim vaak, misverstand, romantiek en bijna al tijd een goed einde. „Ik hoor of zie iets en daaromheen ontspint zich een heel ver haal. Zo ben ik vorig jaar naar Fins Lap land geweest. Daar gebeurde iets waar door mijn hele verhaal sluitend werd. Het was een vrij moeilijk boek om te schrijven omdat ik me echt heb verdiept in de ren- diertrek. Alles moet kloppen." In nagenoeg alle honderdvijf boeken ze geviert de liefde. „Laat ze elkaar maar krijgen. De ellende hebben ze al gehad". Liefde zonder seks wel te verstaan. In Sa- ris' boeken kussen en omhelzen man en vrouw elkaar. „Bij mij geen vette seksscè nes. Het is tegenwoordig net alsof alles al leen maar om seks draaitHeel veel televi sieprogramma's zijn zo plat. Ik hoef het niet te zien. Ik heb er niets mee." Verkering Saris heeft nooit verkering gehad. „Ik was wel in de gelegenheid, maar heb nooit een relatie aangeknoopt. Ik heb alle man nen afgewezen omdat ik in geen van allen de ware zag. En eerlijk gezegd, maar dat gelooft niemand, heb ik ook nooit zitten jammeren om een man of kinderen. Ik heb ook nooit moeite gedaan om een man te vinden. Ben niet naar een dansclub ge gaan of een huwelijksbureau en heb geen advertentie gezet. Als ik een man en kin deren had gehad, dan had ik nooit kunnen doen wat ik nu heb gedaan. Ik kan abso luut niet schrijven als er iemand in huis is". Al haar liefdesverhalen zijn de verhalen van anderen of ontsproten aan haar fan tasie. Saris' enige liefde woonde tegen over haar „Maar hij was van een ander geloof. We hebben niets met elkaar gehad Na de oorlog heb ik hem nooit meer terug gezien. Hij was Joods. Zijn familie is uit geroeid" Haar werk is haar grote liefde. En de huisdieren. Aan de muur hangen fo- to's van Yorkshire-terriërs, de hondjes die Saris zo node heeft gemist. Het zijn voornamelijk meisjes en vrouwen die de boeken van Saris' verslinden, man nen vinden de boeken veelal te roman tisch en zoetsappig. „Ach, mannen lezen mijn boeken ook, alleen durven ze er niet voor uit te komen. Ik ken mannen die mijn boeken achter andere verstoppen in de boekenkastWant natuurlijk zijn mannen ook romantisch. Ze zijn alleen wat door geslagen. Tegenwoordig durft een vrouw toch geen relatie meer uit te maken? Je wordt zo aan het mes geregen! Echte Liefde, daar gaat het Saris om, maar daar is volgens de schrijfster steeds minder van. „Het is allemaal seks. Men sen ontmoeten elkaar, drinken wat en hupsakee, ze belanden in bed. Dat is toch niet normaal? En als ze gaan trouwen zeg gen ze al bij voorbaat dat ze niet weten of het voor het hele leven is. Geen wonder dat er zoveel echtscheidingen zijn. Men sen zien alleen maar geld en seks." In de prins op het witte paard gelooft ze evenmin. „Je moet geven en nemen. Dat is liefde. Maar veel mensen tegenwoordig zijn zo egoïstisch en onrustig. Ze hollen van het een naar het ander. Nog niet terug van vakantie, boeken ze al weer een vol gende. Geen wonder dat de tijd dan snel gaat. Leef nü in plaats van voortdurend achter de toekomst aan te hollen". Puistje De traditionele normen en waarden van Saris klinken door in haar werk, dat door jong en oud wordt omhelsd. Toen Saris het waagde in één van haar boeken een man en vrouw te laten samenwonen, werd ze prompt door een trouwe lezeres op de vin gers getikt. „Of ik van mijn geloof was ge vallen". Sindsdien wordt er nauwelijks meer gehokt in Saris' boeken. „Er is ook eens fan geweest die me vroeg waarom er nooit iemand een puistje op z'n gezicht heeft. Mijn mond viel open. Echt, ik was sprakeloos. Een puistje... Ik had er ge woon nooit aan gedacht. En weet u waar om niet? Ik heb zelf in m'n hele leven nooit één puistje gehad". Monique de Knegt Ze heeft nooit een relatie met een man gehad, maar verhaalt er al haar hele leven over. Bijna acht miljoen boeken van haar hand gingen over de toonbank. Leni Saris scoort zonder „vette seksscenes" Onrustige ogen achter grote brillengla zen. Ze is op haar hoede. Vermoedt achter elke vraag een dolksteek. Eerder is ze op laffe wijze neergesabeld door „een vrouwmens van de Vai-a-radio" die ie mand uit haar werk liet voorlezen. Ie mand met een heel ordinaire stem. „Ja. dan kun je zelfs de Bijbel verpesten." Het is lang geleden, maar de herinnering eraan doet nog steeds pijn. „Het was zo kwetsend en zo gemeen. Mijn werk werd gekleineerd ten overstaan van mijn fans. Ik ben er twee maanden van slag van ge weest. Intens verdrietig was ik". En dan die mannelijke journalist, die voorovergebogen zat op haar bloemetjes- bank en zonder haar aan te kijken mur melde dat-ie op weg naar Rotterdam voor het eerst „een boekje" van haar had gele zen in de trein. Het verkeerde boekje nota bene, want niet door Saris geschreven, „maar één of ander flutromannetje". Lapland Ze heeft meer boeken verkocht dan menig gelauwerd auteur: acht miljoen. Haar 105e boek 'Het Stille Volk', geïnspireerd op een reis door Lapland, verschijnt bin nenkort en het manuscript voor haar vol gende boek ligt al weer klaar. Tienduizen den fans van twaalf tot tachtig jaar verslinden haar pockets, zoeken de plaat sen op waar haar verhalen zich afspelen en schrijven brieven, maar nog altijd gaat Saris in de verdediging als mensen haar werk aanvallen. „Mijn werk is mijn leven. Dan doet het pijn als mensen, bijvoor beeld van die docenten Nederlands, je in een hoek willen drukken. Waarom ben je minder als je geen literatuur schrijft? Wat is dat trouwens, literatuur? Ik lees het wel eens, want ik lees iedere letter die los en vast zit, maar ik zie het niet." „Goede ontspanningslektuur" noemt Sa ris haar boeken. „Mensen beschouwen mij als vriendin en vertrouwen mij hun problemen toe. Ik krijg stapels brieven. Sommige fans schrijven jaren achter een..." Haar stem stokt. Achter het glas van haar bril glinsteren tranen. „Ik heb een afscheidsbrief gehad van een fan. Ze was ongeneeslijk ziek. In haar laatste brief schrijft ze dat ze heel veel aan mijn boeken heeft gehad... Tja, dan valt alle kritiek weer in het niet." Tientallen ingelijste foto's, schilderijtjes, Haar huisdieren en het schrijven zijn de grote liefde van Leni Saris. kunstbloemen, porseleinen beestjes, klei ne glaasjes, gebloemde banken en sche merlampen. Versiering is heel belangrijk voor me. Zo ben ik geboren. Daarom schrijf ik ook niet graag korte verhalen. Daarin kun je niet alle emoties en versie ring kwijt." Uitzicht Het mooiste schilderij in de huiskamer is het grote raam dat het verstilde uitzicht over de Bergse Plas omlijst. Een mooie plek om te schrijven, zo lijkt het, maar Sa ris werkt er nooit. „Ik moet mensen zien als ik schrijf, dus werk ik aan de straatzij de." Trams, auto's, fietsers en om de ha verklap een ongeluk. „Ik woon al twintig jaar in deze straat. Eerst aan de overkant en nu hier". Twee angorapoezen soezen de tijd weg op het gezoem van de installatie die hun dwarrelende haren opzuigt. In de huiskamer mogen ze niet komen omdat ze alles omver lopen. Voor het raam staat een eenvoudige tafel met daarop een elektro nische typemachine. „Ik schrijf op een heel wonderlijke manier, ik doe niets met pen en papier maar verwerk een boek in >7 Bollebozen weten wat het is zich onbegrepen te voelen door de massa, uitgerust met een minder scherpe geest. Een diepzinnige gedachte, ontwikkeld vanuit een hoog IQ, kan namelijk met gemak een reactie oproepen als: 'Wat die zegt, gaat me boven de pet'. De opperste vorm van miscommunicatie. Binnen het verenigingsverband van Mensa International zitten de superintellectuelen geheel op eikaars lijn. Een halve eeuw knappe koppen onder elkaar, hetgeen deze week stemmig werd gevierd in het Haagse Ockenburgh. Marga Schouten uit Hoofddorp is een van de ruim 1550 leden die het gemiddelde IQ van 100 verre ontstijgen. Op die bijeenkomst werd haar boek Hoera, ik ben hoogbegaafd gepresenteerd, waarmee ze haar debuut maakt als schrijfster. Voorwaar een uitbundige titel, maar wel voor discussie vatbaar. Had ze maar eerder van haar hoogbe gaafdheid geweten. Dan zou Marga Schouten veel innerlijke onzekerheid be spaard zijn gebleven in haar leven. En re ken ook maar dat haar maatschappelijke loopbaan een gans andere curve had aan genomen. Freelance-correspondente van Het Witte Weekblad in Haarlemmermeer is ze nu. En als vertaalster Portugees hoopt Marga op een mooie opdracht. Met alle respect voor haar bezigheden, ze had gezien haar natuurlijke aanleg meer kun nen bereiken. Ze laat een stilte vallen. Zegt dan dat het voorwoord van haar boek in feite een klaagzang is over de late onderkenning van haar schranderheid. „Had ik het maar eerder geweten dan op m'n veertig ste, ja." Op de kop af drie jaar geleden kwam ze er achter hoogbegaafd te zijn, nadat ze de Grote Mensa-test met goed gevolg had af gelegd. Eerder al mocht ze vernemen heel hoog te hebben gescoord in tal van sollici tatietests. „Vandaar dat ik wel benieuwd was hoe het met mij dan wel zat." Slimmer Vooralsnog laat haar denkvermogen zich niet in het exacte getal van het intelligen tiequotiënt uitdrukken. Minstens 148, zo veel is inmiddels wel zeker. Anders was Marga ook niet door de Grote Mensa-test gekomen, zeg maar de ballotage om lid te vanaf zijn. Lekker gaan werken. Om wat geld voor mezelf te hebben". Op de middelbare school ging ze onder presteren. Meer hoogbegaafde jongeren kampen daarmee, zodra de puberteit aan breekt. In de tweede klas bleef ze zitten, de motivatie haar best te doen ontbrak. „De stof ervoer ik als te moeilijk voor mij. Vond mezelf niet verschrikkelijk slim. Dom soms. In elk geval naïef. Goedgelo vig. Maar dat kan een mentaliteitskwestie zijn". Na drie klassen liet ze de Hogere Burger School voor wat die was. Marga zocht en vond een baan. Studeren deed ze na werk tijd. Eerst avond-havo, daarna de avond- vwo. „Ging heel goed, moet ik zeggen. De tweede en derde klassen van beide scho len deed ik in een jaar. Had heel goede cij fers". Gesjeesd Hoewel gesjeesd als hbs'er, verbaasden die goede prestaties haar niet zo. „Want uit een sollicitatietest was ik wel als een dikke hbs'er naar voren gekomen. Dat had bij mij nogal wat verbazing gewekt. Maar eenmaal daarvan bekomen, raakte ik ervan overtuigd die Avond-havo en Avond-vwo wel te kunnen halen". Om en nabij twee procent van de Neder landse bevolking heeft bij het uitdelen van de hersenen vooraan gestaan, maar moet zichzelf niet zelden terugvinden achteraan de file van het intermenselijk verkeer. Marga Schouten zegt dat een en ander voor haar niet opgaat. De neiging zich af te sluiten voor conversatie met normaal begaafden, heeft zij niet. Anders dan anderen, maar toch heel gewoon. Haar intellect pleegt geen censuur als ze wil kijken naar laagdrempelig tv-amuse- ment van het merk 'soap'. Daarentegen schreef iemand met het IQ 170 dat veel van wat de grote meerderheid van Neder land beroert, ver van hem staat. „Hij beweerde dat converseren met ande ren alleen mogelijk is bij gelijke intelli gentie. Zo ervoer hij dat althans. En zo schreven er meer niet met anderen te kun nen communiceren. Hoogbegaafdheid kan leiden tot eenzaamheid. Daarom is het voor dergelijke mensen goed dat Men sa er is, kunnen ze ook eens in een groep ondergaan. En het praat wel makkelijk, als er over en weer meteen begrip is. Datje niet alles wat je bedoelt uitputtend moet- uitleggen." Ze komt met een 'wellicht vermeldens waardig feit' uit de privésfeer. Anderhalf jaar nadat zij haar Grote Mensa-test ver standig had ingevuld, legde haar partner 'm ook af. Die is nu ook lid van Mensa. Terwijl de een niet wist hoe slim de ander was toen ze verki kkerd op elkaar raakten. „Ik wist dat niet eens van mezelf, toen we elkaar ontmoetten, laat staan van hem". Hebben die het even met elkaar getroffen. Gerard van Putten mogen worden van de club van hoogbe gaafden. „Het kan meer worden, al denk ik persoonlijk niet zo veel slimmer te zijn. Maar dat zal een nog meer in diepte gaan de test moeten uitwijzen. Daarvoor moet je naar het buitenland. Ik heb 'm aange vraagd, maar tot op heden nog geen reac tie uit de VS ontvangen". Als ze destijds geweten wat ze nu weet, had Marga Schouten als slimme meid haar toekomst anders voorbereid. Was ze niet zo snel van school gegaan. En zou ze minder contactuele strubbelingen heb ben gehad. Daar had ze, zo bedenkt Mar ga nu, gewoon omheen 'gefietst'. „Mijn zelfvertrouwen is gesterkt door de weten schap hoogbegaafd te zijn. Nu pas heb ik het gevoel alles aan te kunnen. Als ik nog een studie zou willen volgen, kan die ook met goed gevolg afgemaakt worden. Daar ben ik nu wel van overtuigd. Maar ik wil me verder richten op het vertaalwerk. En wie weet ga ik nog eens een boek schrij ven." Hoera, ik ben hoogbegaafd. De titel van het werk („Verzonnen door Karei Jur- gens, ex-bestuurder van Mensa) waarmee Marga Schouten als schrijfster debuteert, had welhaast niet uitbundiger gekund. Met recht vindt ze zelf. In zekere zin, al thans. „Want je krijgt die hoogbegaafd heid eigenlijk als cadeautje mee bij de ge boorte. Daar heb je niets voor hoeven te doen, dus is er geen enkele reden ver waand door het leven te stappen." Toetsing Bondig samengevat is haar boek min of meer een toetsing van haar levensverhaal aan dat van andere hoogbegaafden. Haar oproep in Mensa-berichten, het maand blad van Mensa International, lokte in to taal 31 schriftelijke reacties uit. „In niet minder dan 25 brieven las ik dezelfde er varingen die ik heb opgedaan." Ook die personen raakten zich op latere leeftijd pas bewust van hun denkvermo gen op hoog niveau, dat een IQ van 140 als ondergrens kent. Waarbij vrijwel meteen het plotse besef van gemiste carrièrekan sen opdoemde. Neem als extreem voor beeld maar de hovenier, die Marga Schou ten zijn levensverhaal toevertrouwde. Hij haalde op de lagere school alleen maar la ge cijfers, met het gevolg dat alles en ie dereen in hem een domoor zag. Onge schikt bevonden voor de mulo, kwam de knaap op de lagere tuinbouwschool te recht. Een ongemeen lage dunk had-ie van zichzelf. Het kwam er later zelfs van dat hij zich een testboekje aanschafte om z'n eigen domheid te meten. „En wat gebeurde? Hij haalde een resul taat dat volgens hem onmogelijk kon kloppen. Zó hoog scoorde hij. Hij smeet Marga Schouten: „Mijn zelfvertrouwen is gesterkt door de wetenschap hoogbegaafd te zijn." foto De Boer het boekje eerst weg, maar later vroeg hij toch een Mensa-test aan En vervolgens vernam hij van z'n hoogbegaafdheid Tja. wat gaat er door zo iemand heen?! Rond de dertig was hij toen. Er is niets mis met het beroep hovenier, maar er had voor hem meer ingezeten dan in de tuin wer ken. Hij is eind dertig nu. Inmiddels schijnt de man een aantal diploma's te hebben behaald. Zodat hij alsnog op de goede weg is." Hoera, ik ben hoogbegaafd, 't Is maar hoe je het bekijkt. Er zijn anders legio verha len over superslimmeriken in omloop, met als strekking dat het lang niet altijd zo prettig is om beduidend scherpzinniger te zijn dan zo vele medemensen. „Dat heeft inderdaad zo z'n nadelen. Dat komt ook in m'n boek tot uiting. Vooral over de lagere-schooltijd heeft menigeen nega tieve opmerkingen gemaakt. Dat ze in de klas in een isolement verkeerden. Vaak werden ze gepest. En dan waren er natuurlijk ook de contactproblemen van wege uiteenlopende interesses. Een achterstandspositie, ontstaan door een voorsprong in woordkennis. Sommige briefschrijvers hadden ook te kampen ge had met de leraren op school. Die gaven het hoogbegaafd kind geen beurt. 'Omdat jij het toch wel weet'." „Het heeft grote gevolgen hoor, als je hoort hoogbegaafd te zijn. Want ja. je gaat er natuurlijk over lezen. En dan kom je ook dingen van jezelf tegen. Wat je vroe ger niet begreep, wordt ineens helder. Je gaat dan de problemen die je ooit had, re lativeren. Als je eenmaal weet hoogbe gaafd te zijn, leer je te accepteren dat er wel eens communicatie op verschillende golflengten kan ontstaan." Ze heeft absoluut niet dat pinnige van een wijsneus. Onder het blonde krullende haar een gezicht dat alleen maar op be minnelijk staat. Haar ogen hebben de nei ging naar onbestemde verten te wijken, als ze praat. Ze houdt de stem gedempt, elk woord zorgvuldig formulerend. Hier en daar klinkt een aarzeling door in haar betoog. Alsof ze in onzekerheid verkeert over wat ze zeker weet, om het enigszins cryptisch uit te drukken. Maar wat voor de meesten onder ons als een bijzonderheid geldt, is voor haar een abc'tje. Een vanzelfsprekendheid. Vraag stukken die gewone stervelingen hoofd brekens kosten, lost zij in een handom draai probleemloos op. Alpha en Beta zijn in haar verenigd. Afgestudeerd letter kundige, maar tevens een wiskundeknob bel. Haalde op het examen van het avond- vwo het hoogste cijfer van alle kandida ten. Onopvallend Marga op jonge leeftijd viel voornamelijk op door haar onopvallendheid. Goed op de lagere school was ze dan wel. maar al les behalve een uitblinkster. „Mijn vader wilde graag dat ik naar de hbs ging. Ter wijl mijn oudere zussen naar de mulo wa ren gegaan Had ik eigenlijk ook gewild. In drie jaar die school doorlopen en er dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29