Arkansas is trots op Bill Clinton Het donkere zuiden van de president p reportage m ImUB zaterdag 5 oktober 1996 In zijn roman 'Huckleberry Finn' beschreef Mark Twain ruim honderd jaar geleden hoe Huck en zijn maatje, de slaaf Jim, een stel rondreizende toneelspelers ontmoetten die, net als zijde Mississippi afzakken. De acteurs vertellen hoe zij in Arkansas vergeefs geprobeerd hadden Shakespeare aan de man te brengen. „De Arkansas-domkoppen konden Shakespeare niet vatten", klaagden zij. „Wat zij wilden, was platvloerse komedie, en misschien wel iets wat nog meer laag-bij-de-gronds is dan komedie." Volgens Gene Lyons is dat het Ameri kaanse vooroordeel tegen Arkansas in een notedop. Lyons is een schrijver die deze dunbevolkte, groene staat in Ameri- ka's 'diepe zuiden' decennia geleden tot de zijne heeft gemaakt en ervan is gaan houden. Geen wonder dat hij zich ergert aan de manier waarop de rest van Ameri ka op Arkansas neerkijkt. „Leven tussen de primitieven", zo schampert hij. „Men doet alsof Arkansas nog steeds vol zit met slome duikelaars en mislukkelingen die zich nauwelijks kunnen voeden." Tien jaar geleden wisten talloze Amerika nen Arkansas niet eens te liggen. „Ver weg in de wildernis", zo was het idee. Maar toen kwam 1992 en werd een tot dan vrij wel onbekende man tot Amerika's presi dent gekozen. Bill Clinton plaatste Ar kansas in één klap weer op de kaart van Amerika. De tienduizenden die op de avond van 4 november 1992 door de stra ten van de hoofdstad Little Rock dansten, vierden niet alleen de verkiezing van 'hun' Bill, maar volgens Lyons ook een beetje de 'verlossing' uit de anonimiteit. Ze hebben het geweten. De Whitewater- -affaire, het beleggingsschandaal waar aan de Clintons zich onrechtmatig ver rijkt zouden hebben, heeft de afgelopen vier jaar die bevrijding weer ongedaan gemaakt. Arkansas is voor miljoenen Amerikanen weer de staat waarin de poli tici handjeklap spelen, onder de toon bank duistere zaakjes worden gedaan, een machtige elite van politici en zakenlui de dienst uitmaakt en criminele zaakjes met de mantel der - politieke - liefde, dan wel met een hoop zwart geld, worden toe gedekt. Dracula „Sindsdien vliegen de reporters uit New York en Washington hier geregeld heen en portretteren Arkansas als een waarachtig Amerikaans Transsylvania", zegt Lyons op een terrasje in Little Rock. „Een duis tere, mysterieuze onderwereld, bevolkt door een bende onwetende boeren en be stuurd door een handvol corrupte magna ten, samen met de Clintons als de graaf en gravin van Dracula." Hij drijft er de spot mee, maar Lyons zit vol ergernis over de manier waarop de Amerikaanse media zijn Arkansas afschilderen. Hij schreef er een boekje over, 'Fools for Scandal', waarin hij op glasheldere ma nier aantoont dat de hele Whitewater-af faire, waar het Congres hoorzittingen over houdt en waarnaar een speciale offi cier van justitie, Kenneth Starr, een mil joenen kostend onderzoek is begonnen, niets om het lijf heeft. Volgens Lyons, een ex-Newsweek-redacteur, is de affaire een uitvinding van de media, die kleine om-e gelmatigheden in Arkansas - waarin de Clintons vrijwel geen rol hebben gespeeld - enorm hebben opgeblazen. Hillbillies En zij konden hun gang gaan: het ging im mers maar om Arkansas. Het minder waardigheidscomplex bij de Arkansans zit diep. „Regionalisme is een van onze laatste aanvaarde vooroordelen", zegt Lyons. „Je mag niet meer zeggen: ah, maar dat is ook een katholiek of een jood die dat gedaan heeft, want dan krijg je meteen iedereen op je dak. Maar je kunt gerust zeggen: oh, maar die komt ook uit Arkansas. Je kunt over Arkansas alles zeggen en iedereen gelooft het." Het zijn immers toch maar 'hillbillies' en 'red necks'. Zelfs politieke tegenstanders van Bill Clinton menen dat de nationale media en sommige politici in Washington nooit zo te keer zouden zijn gegaa n als Clinton niet uit Arkansas maar uit Californië of New York was gekomen. „Men heeft een hekel aan Ken Starr, omdat hij hier naar toe kwam en meteen op Arkansas begon te pikken", zegt Rich Beardon, woordvoer der van de Republikeinse Partij in Little Rock en dus geen vriend van de Clintons. „Onze staat heeft een blauw oog gekre gen", meent Beardon. Men neemt onmid dellijk aan dat politiek hier corrupt is, omdat we uit het zuiden komen, zegt hij. Politiek geritsel was decennia lang het kenmerk van de politiek in de zuidelijke staten. Democratische politiek. Want we mogen, zegt Lyons, niet vergeten dat het openbare leven in Arkansas al meer dan honderd jaar beheerst wordt door de De mocratische Partij. De Republikeinen hebben sinds 1874 slechts drie maal een gouverneur mogen leveren. „Whitewater Het huis in Hot Springs, waar Clinton opgroeide, is door inspanningen van zijn aanhangers op de monumentenlijst gezet. Het is de bedoeling dat het een Clinton-museum wordt. foto's Hans de Bruijn Mike Huckabee, Republikeins gouverneur van Arkansas: Misschien Journalist Gene Lyons: Men doet alsof Arkansas nog heeft Clinton wel te zeer geprobeerd om Arkansas niet te bevoordelen, steeds vol zit met slome duikelaars. Dorthy Coffey (links) en Annette Consigny, leden van de Clinton Connection, legden een plakboek aan over Bill Clinton, de zoon van hun boezemvriendin Virginia Kelley. is een symptoom van een een-partijstaat. waar altijd dezelfde mensen zaken met el kaar doen." Onderonsjes Bill Clinton, die gouverneur was van 1978 tot 1992, is een typisch kind van die De mocratische politieke cultuur, zo wordt in Little Rock gezegd. „Hij heeft hier nooit met een oppositie te maken gehad voor hij naar Washington ging", zegt Rex Nelson, de rechterhand van de huidige - Republi keinse - gouverneur Mike Huckabee. „Daarom had hij het als president in het begin ook zo moeilijk." In Washington gaat het hard tegen hard, en is geen plaats voor onderonsjes en geritsel buiten het oog van de media. Clinton maakte volgens professor Ernest Dumas, ex-journlist en nu hoogleraar aan de universiteit van Fayetteville, ook de fout teveel van zijn vriendjes uit Ar kansas mee naar Washington te nemen. In de hoofdstad vielen zij genadeloos door de mand. Onderminister van justitie Web Hubbell eindigde in de gevangenis. Clin tons stafchef en Arkansas' vroegere ener giebaas Thomas 'Mack' McLarty groeide het werk boven het hoofd en gaf er in 1994 overspannen de brui aan. Clintons boe zemvriend uit Little Rock, Witte-Huisad- vocaat Vince Foster, maakte in 1993 uit wanhoop over de Washingtonse cultuur - „waarin men er op uit is elkaar kapot te maken", zoals hij in zijn laatste briefje schreef - een einde aan zijn leven. Volgens velen hier, Democraten èn Repu blikeinen, is de kritiek op Clinton extra scherp juist omdét hij uit Arkansas komt. Een kleine staat die bij de presidents- of congresverkiezingen nauwelijks een rol speelt. „De Republikeinen voelen zich vrij om Arkansas aan te pakken. Ze heb ben hier toch nauwelijks iets te verliezen. Zes stemmen in het kiescollege, nou en?", zegt Ernie Dumas. Volgens Lyons komt daar ook de animosi teit tegenover Clinton vandaan. Alle Re publikeinse presidenten van na de oorlog hadden er langdurige nationale politieke carrières opzitten. ,.En toen kwam daar Clinton. Een 'nobody' uit nota bene Ar kansas. Sommigen zeiden: hoe durft-ie. Maar Clinton heeft, zegt Lyons, Arkansas met zijn speciale politieke omstandighe den - een geschiedenis van plantages en slavernij - niet uitgevonden. Hij is het product van wat Lyons 'een uniek plekje' noemt. Armoede Feit is dat het een van de armste en meest achtergebleven staten van de VS is. Op de meeste ranglijsten komt Arkansas op de 48ste of 49ste plaats, of het nu om inko mens (het gemiddelde inkomen is 62 pro cent van het nationale gemiddelde), we genaanleg of milieubescherming gaat. „Gelukkig hebben we Mississippi nog, de eeuwige vijftigste", zegt Gene Lyons. „In de jaren '40 had slechts de helft van de dis tricten geplaveide wegen. En nog steeds zijn er vele gebieden waar de armoe dui delijk te zien is." Grond Het zuiden en oosten van Arkansas ademt nog steeds de sfeer uit de Hickleberry Fin- n-verhalen. Het is de streek van de ka toenplantages, waar tot niet zo heel lang geleden zwarte slaven katoen plukten. Daar leven ook nu nog de meeste zwarte Arkansans in grote armoe. Arkansas heeft zo zijn rassenproblemen gehad, zo als in 1957 toen gouverneur Orval Faubus weigerde zwarte kinderen tot een blanke middelbare school toe te laten. Het kwam tot een confrontatie met president Eisen hower die de nationale garde naar Little Rock stuurde. Het westen en noorden van Arkansas be staat uit prachtige bergen en meren. Geen wonder dat de Clintons in de jaren '80 een paar duizend dollar staken in een stukje grond langs de Whitewater-rivier, dat hen later zo zou opbreken. Daar liggen de recreatiegebieden van de rijke, blanke elite met him gigantische villa 'sDaar wo nen mensen als John Tyson, de pluimvee magnaat en Clinton-vnend, die het fi nanciële leven van Arkanas beheerst en volgens velen ook politiek de touwtjes stevig in handen zou hebben. Daar ligt ook Hot Springs, de bronnen- badplaats waar Bill Clinton het grootste deel van zijn jeugd doorbracht. Clinton noemt zich altijd 'The man from Hope', naar het dorpje waar hij in 1947 geboren werd. Maar hij is volgens de Arkansans zelf veel meer een 'product' van Hot Springs, het op Europese leest geschoeide oord vol fraaie badhuizen en kuuroorden, waar Arkansas' politieke en maatschap pelijke elite vele jaren lang de bloemetjes kwam buiten zetten. De hete bronnen zorgden ook voor vele hete taferelen. Opdracht Hot Springs was het geliefde vakantie oord van Al Capone, die dan een hele ver dieping in het statige Arlington Hotel afhuurde, hetzelfde hotel waarin Bill Clinton later zijn eindexamenbal zou bij wonen. In het souvenirwinkeltje van het hotel werkt nog steeds zijn 'date' van die avond, Mary Jo Rogers, die trots vertelt dat zij in 1964 al in zijn jaarboek een op dracht schreef die eindigde met: 'Tot ziens in het Witte Huis'. Want dat Clinton voor bestemd was voor zijn huidige rol, neemt iedereen hier voetstoots aan. Hot Springs was tot in de jaren zestig een gokstad, waar politici en zakenlui tegen elkaar aanschurkten in illegale casino's. In de jaren zeventig waren Hot Springs en Little Rock berucht om hun drugsfeestjes en prostitutie. In die sfeer deed Bill Clin ton zijn politieke wijsheid op. Dat hij heeft meegedaan aan cocaïnefeestjes, zo als wordt beweerd, is nooit bewezen. En ook zijn vermeende avontuurtjes met Ar kansas' jonge schonen zijn nooit het rod delstadium te boven gekomen. Effectief Het oordeel van de Arkansans over Bill Clinton is gemengd. Het valt op dat nage noeg iedereen hem een uitstekende gou verneur vond. „Clinton is de beste gou verneur en de grootste politicus die Arkansas ooit gehad heeft", zegt de Repu blikein Rich Beardon zonder een greintje sarcasme. „Maar", zo voegt hij er aan toe, „er zijn ook veel mensen die hem niet kun nen uitstaan." Volgens Rex Nelsoazal Ar kansas op 5 november weer massaal voor Clinton kiezen. „En zo hoort het ook", meent ook deze Republikein. Clinton wordt een 'effectieve' gouverneur genoemd, maar dat kon ook moeilijk an ders zonder enige oppositie van beteke nis. Ook gouverneur Huckabee, net als Clinton geboren in Hope, zegt de presi dent te respecteren 'omdat hij het met zijn achtergrond tot in het Witte Huis heeft ge bracht'. Huckabee zegt echter dat veel van de teleurstelling niet komt door het Whitewater-schandaal. maar omdat veel Arkansans gehoopt hadden dat hün pre sident beter voor zijn eigen thuisstaat zou zorgen. „Zij hoopten op een stroom steun en geld vanuit Washington. Maar hij heeft juist zijn uiterste best gedaan om niet de indruk te wekken dat hij Arkansas be voordeelde. Misschien wel te veel", zegt Huckabee. Clinton heeft echter ook zijn trouwe fans. Zoals de dames van The Clinton Connec tion, die zich zijn officieuze fanclub noe men. De acht vrouwen, van 57 tot 75 jaar, waren vriendinnen van Clintons in 1994 overleden moeder Virginia Kelley, die voor Bills geboorte van zijn immer dron ken vader scheidde en haar zoon groten deels alleen opvoedde. De dames hebben er voor gezorgd dat het huis waarin Bill Clinton opgroeide nu op de monumenten- 11j st staatZodra het leeg komtzal het een Clinton-museum worden. De vrouwen kennen de president van ha ver tot gort. In 1992 voerden zij campagne voor CÜnton en ook dit jaar laten zij zich weer overal in Arkansas zien. In Hot Springs hebben zij gezorgd voor een groot bord op Park Avenue, de hoofdstraat met de badhuizen, dat trots meldt dat de stad 'Hometown van Bill Clinton' is. Plakboeken „Als hij ons vraagt iets te doen, wat dan ook, dan staan wij klaar", zegt Dorthy Coffey, 75, tijdens een boottochtje op het nabije Lake Hamilton. „Het is toch ge weldig een vriend te hebben die president is". En voor Johnette Taylor - veel siera den, gigantische zonnebril en enorm veel zwart geverfd haar - 'is hij voor ons nog steeds dezelfde kerel als altijd'. Dikke plakboeken vol foto's en knipsels herin neren aan de periode dat Bill Clinton nog niet tot het hoogste ambt in het land gere- 'Whitewater' en alle verhalen over Clin tons buitenechtelijke avontuurtjes kun nen de dames gestolen worden. Dorthy Coffey noemt alle onderzoeken verspil ling van belastinggeld. „Wij geloven niet dat hij iets verkeerd heeft gedaan. En als dat wel zo is, wat heeft dat dan nog van doen met het zijn van een goeie president? En Annette Consigny, in een t-shirt met 'The Clinton Connection' erop, zegt niet meer te luisteren 'naar al die slechte din gen die ze over hem vertellen'. Als er op de radio of tv weer eens over wordt gespro ken, gaat die meteen op een andere zen der. „Er zijn zoveel belangrij ker zaken om over te praten." Hans de Bruijn Washington Arkansas MEXICO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25