PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kok verwerpt stelen uit armoede HO... STOP Paté de Boef voor trouwe viervoeter Geen extra schadevergoeding voor nabestaanden van Hercules-ramp 4 WEKEN ANDRE HAZES Gouden Kalf voor film Lang leve de koningin Premier noemt uitspraken bisschop van Breda belediging bevolkingsgroep Boze klant ontvoert hond Den Haag stopt met Sport 7 reportage 25 t/m 33 ABN AMRO doet MeesPierson-bank over aan Fortis VOOR 14,25 JA, ik wil: 39e Wisselend bewolkt Stapelwolken en zon wisselen elkaar af, eerst nog een bui en later meer zon. De noordwesten wind is matig. De maximum temperatuur 13 graden. 239e jaargang no. 236 zaterdag 5 oktober 1996 losse nummers 2,50 uw foto's veilig bij de echte fotoservice STANDAARD PRINTv a A TQ ^^^*9xl3cm niet in 1 uur service V/#v_/ n Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendoal Etten-leur van onze redactie binnenland UTRECHT - De jeugdfilm Lang leve de koningin is de beste speelfilm van het afgelo pen jaar. De jury van het Ne derlands Film Festival in Utrecht reikte vrijdag tijdens de slotavond een Gouden Kalf uit aan de producenten Lau- rens Geels en Dick Maas. Aan de prijs is 25.000 gulden ver bonden. Drie Gouden Kalveren gingen naar Blind Date van Theo van Gogh; voor de beste acteur (Peer Mascini), beste actrice (Renée Fokker) en beste regie (Van Gogh). De film was vier keer genomineerd, ook in de categorie beste speelfilm. De Jurk van Alex van Warmerdam kreeg de prijs van de Neder landse filmkritiek van 2500 gulden. De speelfilm leverde geen Gouden Kalf op terwijl hij was genomineerd in drie cate gorieën; beste speelfilm, beste regie en beste actrice. Lang le ve de koningin heeft het hart van de jury gestolen. De film is het debuut van regisseur Esmé Lammers, die ook het scenario schreef. De juryleden vinden dat de film voor kinderen net zo aantrekkelijk is als voor vol wassenen. De rol van actrice Tiba Tossijn leverde haar een nominatie op. Een Gouden Kalf en 25.000 gulden ging ook naar de lange documentaire De slag in de Ja- vazee van regisseur Niek Kop pen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok is het niet eens met bisschop Mus- kens van Breda die er begrip voor heeft als armen brood ste len. „Vanuit een morele betrok kenheid met deze mensen valt die uitspraak wel te begrijpen, maar het is ook een ernstige be lediging voor armen die dat nooit zouden willen." De pre mier zei dat tijdens zijn weke lijkse persconferentie. Kardi naal Simonis verdedigde mgr. Muskens na afloop van het re guliere overleg van de RK-bis- schoppeneonferentie met de D66-fractie in de Tweede Ka- Kok bracht in herinnering dat hij zelf is opgegroeid in een gezin „waar elk dubbeltje omge draaid moest worden". Maar zijn ouders waren „te trots om zelfs maar te wijzen naar iets dat hen niet toebehoorde." Kok zal overigens later deze maand met Muskens een geprek hebben over het armoedeprobleem. Kardinaal Simonis, voorzitter van de bisschoppenconferentie, zei erg gelukkig te zijn met Mus kens opmerkingen, als regering en parlement daardoor meer aandacht aan de groeiende kloof tussen rijk en arm zullen besteden. Naast zijn opmerkingen over het stelen van brood toonde Muskens er deze week begrip voor getoond dat uitkerings trekkers er zwart bijklussen. ,Er is een hogere waarde dan al leen wat in de wet staat", aldus Muskens woensdag voor de VPRO-tv. Simonis wees erop dat de Raad van Kerken al tien, vijftien jaar de politiek voor de verarming in Nederland probeert te interes- DEN HAAG - Een boze cliënt van het Haagse advocatenkan toor GMW heeft gistermiddag rond twaalf uur de hond van de secretaresse ontvoerd. De man eiste het adres van zijn ex-vrouw maar kreeg dit niet. Nadat hij de secretaresse had bedreigd, nam hij de zeven maanden oude golden retriever, genaamd Gabber, mee. De se cretaresse kon de man niet meer tegenhouden omdat ze op dat moment telefonisch aangifte van bedreiging deed bij de poli tie. De hond is spoorloos ver dwenen. GPD DEN HAAG De voetbal zender Sport 7 verdwijnt binnenkort van de Haagse kabel. Er is te weinig be langstelling en bovendien biedt de kabel te weinig ruimte. Het Haagse colle ge van B en W heeft de ge meenteraad hierover gis teravond geïnformeerd. Het besluit wordt op 11 oktober besproken door de raadscommissie voor cultuur en media. Deze zal vermoedelijk akkoord gaan, waarna de doorgifte van Sport 7 wordt ge staakt. Het gemeentebestuur laat zich bij zijn besluit leiden door een onafhankelijk onderzoek, waaruit blijkt dat de Hagenaars liever kijken naar Eurosport; 34 procent van de onder- waagden geeft de voor keur aan deze zender. Slechts 18 procent kiest voor Sport 7. De rest heeft geen mening of geen voorkeur. Het stadsbestuur vindt dat er maar één sportzender kan worden doorgegeven en kiest dus voor Eurosport. GPD Zo'n dertig baasjes lieten hun honden gisteren tij dens dierendag van een vorstelijk maal genieten in een Goes' restaurantDe kwispe lende eregasten kregen een servet omgeknoopt, want jus op de vacht werkt niet appetijtelijk. foto Willem Mieras van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De oude Floris is niet kieskeurig. Hij lust alles, als het maar veel is. Wel een beetje eenschrokop, die Golden Retriever. Zijn eerste gang van het hondenmenu in het Goese restaurant Karei V, vijf tranches Paté de Boef gegarneerd met een struikje peterselie, smakt hij in luttele seconden weg. Maar op dierendag mag dat. „Als je maar niet denkt dat dit een uitzondering is. Thuis schrokt hij net zo", grijnzen zijn baasjes, de te Brussel wonende familie Nauta. Het is 'dogtime' in Karei V. Speciaal voor dierendag staat een hondenmenu op de kaart, zij het alleen voor viervoeters. Vooraf een verfijnd pateetje, een flinke bak biefbrokken met jus als hoofdmoot en een knapperige kluif om het af te leren. „We wilden eens iets extra's doen, iets geks", verklaart eigenaresse Machteld Spelier. „Dierendag is een mooie aanlei ding de hond te verwennen. Honden laten we altijd toe, maar gewoonlijk krijgen ze alleen een bakje water. Vandaag kunnen ze lekker smikkelen." Het gastronomisch genoegen der kwispe- laars is tot in detail voorbereid. Een twaalfjarige vrijwilligster laat de beestjes tussen de gangen door uit. De tafelschik king is zo dat per dis altijd plaats blijft voor twee honden. Elk huisdier wordt keurig een servet omgeknoopt, want jus op de vacht werkt niet appetijtelijk èn er zijn niet voor niets tafelmanieren uitge vonden. De muziek is deze avond geheel aangepast aan de rasechten en bastaar den. De cd Puppy Love - the ultimate col lection for you and your dog - laat een ky- nologische selectie horen. Zoals: It's been a hard day's night and I've been working like a dog. Dan raakt het tijd om je baasje eens te tracteren. Bij de Goese familie Vervoort is dat het ge val, verklappen ze. „Tja, de hond neemt ons eigenlijk mee uit eten vanavond. Al leenhij krijgtzijn voer gratis."Een'super leuk' idee, vinden de Vervoorts het hon dendiner. Zij krijgen bijval. Bijna dertig baasjes loodsen in de loop der avond zes tien honden binnen. De Nauta's zijn bij toeval met hun retriever in Karei V be land. Aan deze tafel ook 'leuk idee'. Er zit één 'maar' aan deschranspartij. „Het pro bleem met Floris is dat hij dit soort ver wennerij niet vergeet. We komen nogal eens met de boot in Goes of omgeving. Ik kan je verzekeren dat hij volgende keer hier naar binnen wil. Daar valt wat te ha len, denkt-ie dan. Gegarandeerd." (Advertentie) Wacht nou even met het weggooien van die oude lammycoat of bontjas. Want v.d. Wouw geeft, bij aankoop van een nieuwe lammycoat ('t is echt waar) 500,- terug voor uw oude lammycoat of bontjas. Hoe die er uitziet maakt niets uit. Dus niet weggooien maar inruilen. Van donderdag 3 oktober t/m zaterdag 9 november 500,- retour bij aankoop van een nieuwe lammycoat. v.d. Wouw Lange Vorststraat 69/71 GOES van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Joris Voorhoeve (Defensie) komt voorlopig niet met een extra schadevergoeding voor de nabestaanden van de Hercules ramp. Premier Kok zei dat gis teren in een reactie op de onder zoeksrapporten over de ramp. Kok noemde de conclusies van de onderzoekers 'hartverscheu rend'. Uit de rapporten blijkt dat de (Advertentie) hulpverleners ernstig hebben gefaald nadat de militaire Her cules op 15 juli bij Eindhoven neerstortte. Daarbij kwamen 34 van de 41 inzittenden om het le ven. Uit de onderzoeken blijkt dat de inzittenden na de crash nog geprobeerd hebben het toe stel te verlaten. Als de hulpver lening eerder op gang was geko men, had het aantal slachtoffers lager kunnen zijn. „Het moet schokkend zijn voor de nabestaanden om te weten dat hun zoon, dochter of partner onder afschuwelijke omstan digheden gevochten heeft om een uitweg te vinden uit dat vre selijke vliegtuig", aldus Kok. De publicatie van de rapporten was ook voor de premier „zeer emo tioneel". Kok was direct na de ramp ter plekke en heeft ver schillende keren met de nabe- seren. „Kennelijk moet je je zo ontzettend fors uitdrukken voordat het doordringt." Mus kens heeft volgens Simonis op een uitdagende manier de ernst van het vraagstuk onder de aan dacht van de samenleving ge bracht. Bijklussen De kardinaal verweet overigens de pers dat die de woorden van Muskens onjuist naar buiten had gebracht. Dat Muskens voorstander van proletarisch winkelen zou zijn, heeft hij vol gens Simonis op geen enkele manier bedoeld. En met het zwart bijklussen („ik zal niet zeggen: dat moet je niet doen") had Muskens bedoeld dat voor uitkeringstrekkers de juridi sche mogelijkheid zou moeten worden geschapen om erbij kunnen werken. Alleen in een noodsituatie heb ben armen het recht een brood uit de winkel te halen, zei Simo nis. „In deze zin zal het in Ne derland hoogst-, hoogstzelden voorkomen." Armoede is vol gens hem een relatief begrip. Die is nu ook lang niet zo erg als in de jaren '30 en in de Derde Wereld vele malen groter dan in Nederland. ANP (Advertentie) Tot onze grote spijt heeft SBS6 na haar uitzending op donderdag 3 oktober van 'Hart van Nederland' absievelijk het verkeerde gironummer vermeld met betrekking tot de AKTIE 'KLIFF' Het enige correct gironummer is 7422821 Het aktiecommité 'Kliff' Wereld telt in jaar 2020 meer dan 1 miljard bejaarden GENEVE - De wereld zal in het jaar 2020 één miljard bejaarden tellen en dat is volgens de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) „een groot probleem voor de volksgezondheid", dat onmiddellijke maatregelen ver eist. De organisatie heeft dat gisteren meegedeeld. Momenteel zijn er 540 miljoen personen die ouder zijn dan 60 jaar. Daarvan wonen er 330 mil joen in de ontwikkelingslanden. Binnen een kwart eeuw zal 24 procent van de Europeanen ou der zijn dan 60 jaar. Momenteel is dat percentage 19. In Noord- Amerika zal het percentage ou deren in 2020 uitkomen op 23, in Oost-Azië op 17, in Latijns- Amerika op 12 en in Zuid-Azië op 10. AFP President Bill Clinton is afkomstig uit Arkansas, het donkere zui den van Amerika. In zijn 'thuisland' heeft hij vele aanhangers, die vinden dat de machtigste man van de Verenigde Staten best eens iets extra's voor 'zijn'staat mag doen. Verder in de bijlage Reportage: Terug in de Tijd: Surinamers in Zeeland Oltmans slaat om zich heen paars optimisme past bij het einde van het millennium Urk schoolt om Leni Saris heeft miljoenen lezers hoe ga je om met hoogbegaafden? Bart Vos op eenzame hoogte *voors en vooral te- gens van nieuwe voortplantingstechnieken eenzaam in Siberië. HZ eert studente Directeur Labruyère (foto) van de Hogeschool Zeeland reikte gisteren de HZ-Stern uit aan Marjoke Muller.De onderschei ding gaat jaarlijks naar het beste afstudeer- O werkstuk. I O Opinie: 2; Binnenland: 3 en 5; Achtergrond: 4; Buiten land: 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 10 en 11; Zeeland 13,15,16,17 en 19; Reportage: 25, 26, 27, 29, 31, 33 en 35; Vrije tijd: 37,39, 41, 42 en 43; Sport: 45 en 47. staanden gesproken. Nabe staanden van de slachtoffers reizen volgende week naar het Italiaanse Modena. Daar wordt een plaquette onthuld ter nage dachtenis aan het fanfarekorps van de Koninklijk landmacht, dat op 14 juli in Modena zijn laatste optreden had voordat het toestel neerstortte. Het ministerie van defensie zorgt voor vervoer naar Mode- na. per vliegtuig of bus. GPD van onze redactie economie UTRECHT - Sneller dan ver wacht zijn ABN AMRO en For tis het eens geworden over de verkoop van de zakenbank MeesPierson. Gisteravond meldden de twee financiële reu zen dat ze een intentieverkla ring hadden getekend. Fortis neemt MeesPierson over van ABN AMRO en ziet dat als 'een grote stap voorwaarts'. Fortis en ABN AMRO denken over twee maanden de echte contrac ten te kunnen ondertekenen. Analisten denken dat de over nameprijs ergens tussen de 2 en 2,5 miljard gulden moet liggen. Voor Fortis is het een van de grootste acquisities in haar be staan. MeesPierson moet voor Fortis nieuwe markten openen en dan met name in het segment van vermogende particulieren en vermogensbeheer. MeesPierson is in 1993 ontstaan uit een fusie tussen Pierson, Heldring Pierson (ex-AMRO) en Mees Hope (ex-ABN). Er werken 4.000 mensen, waarvan 1.500 in het buitenland. De bank beheert een vermogen van ruim vijftig miljard gulden. De overname door Fortis geeft MeesPierson de ruimte voor verdere groei, aldus de twee in stellingen gisteravond in een verklaring. MeesPierson heeft een aantal tegenvallende jaren achter de rug. Waar de meeste banken flinke winstgroei boek ten, stokte het resultaat van de ze fusiecombinatie. Dit lopende boekjaar is er sprake van krach tig herstel. In het eerste halfjaar groeide de winst van MeesPier son met 67 procent tot/132 mil joen. De bank dankte deze sprong niet alleen aan het gun stige financiële klimaat. Ook eindeloos reorganiseren en nieuwe activiteiten droegen bij tot het hogere resultaat. Onder leiding van de nieuwe be stuursvoorzitter en voormalig Optiebeurs-directeur Joost Kuiper is de bank al enige tijd bezig de bakens te verzetten. Zo staakte de zakenbank de alge mene kredietverlening in Duits land. Ook spaarrekeningen en hypotheken behoren niet langer tot het product van MeesPier son. De vakbonden hebben po sitief gereageerd op de aankoop van MeesPierson door Fortis. Wel zijn er zorgen over het mo gelijk in elkaar schuiven van be- drijfsonderdelen. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Straat: Plaats: Telefoon. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 VANDAAG SPORTHAL BASKENSBURG VLISSINGEN KAARTEN AAN DE ZAAL V ERKRIJGBAAR INFO 0118-466843 416359 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1