Contacta '96 draait om tunnel Borselse middenstand wacht rustig af PZC zeeland 19 WOV-thema bedrijvencontactbeurs trekt ondernemers aan als magneet Ondernemers maken zich voor uitdaging oeververbinding op zaterdag 5 oktober 1996 van onze verslaggeefster Claudia Sondervan GOES - De twaalfde editie van de bedrijvencontactbeurs Con tacta '96 neemt een voorschot op de toekomst. Het verbinden de thema is de Westerschelde- tunnel. Daarmee kreeg de orga nisatie voor elkaar wat niet eerder lukte: een Zeeuws- -Vlaamse vertegenwoordiging van gewicht is er deze keer bij. Overigens zal niet 'WOV-minis- ter' A Jorritsma maar de Goese burgemeester D. van der Zaag dinsdag 8 oktober om 14 uur de bedrijvencontactbeurs Contac ta '96 openen. Drie dagen lang mengt het Zeeuwse zakenleven in al zijn diversiteit zich in de twee Zeelandhallen in Goes, aangevuld met een delegatie be drijven van buiten de provincie. In een eigen paviljoen presente ren zich de gemeenten, het Havenschap Terneuzen en de Kamer van Koophandel Zeeuws-Vlaanderen. Het the ma en de aanwezigheid van de Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW) zorgt ook voor een heviger toeloop van in frastructurele bouwers, toele veraars en andere geïnteres seerden. De Kombinatie toont in de tweede hal een artists' impres sion over zes panelen in birds' eye-vieiv van de Westerschelde- tunnel en een model van de boorkop die begin volgend jaar de bodem aan de zuidoever van de Zeeuwse zeearm de grond in gaat en er eind deze eeuw - en zo'n 1,7 miljard gulden later - aan de noordoever weer uit moet komen. Seminar Het tunnelseminar tijdens de tweede beursdag, woensdag 9 oktober, wordt op het podium in de tweede hal om 9.30 uur ge opend door ir J.L. Mandos, bur gemeester van Borsele. Voor Rijkswaterstaat spreekt ir T.G. van der Meer over het afgelegde traject 'Van WOV naar Wester- scheldetunnel'. Het onderwerp van ir T. Buis, ministerie van Verkeer en Waterstaat, is 'NV Westerschelde in oprichting', het werkvoorbereidend bedrijf dat op inititaief van het Rijk wordt opgezet. Projectdirecteur ir H. de Jonge van de KMW vof zet de uitvoe ring en organisatie van het tun nelproject uiteen en stelt de Kombinatie Middelplaat Wes terschelde voor. H.P.S Baks van ABN Amro spreekt over de pu- blieke-private samenwerking. Wethouder J. van Rooijen van Terneuzen gaat in op de gevol gen van de Westerscheldetunnel op lokaal niveau, Mandos beziet de effecten op de regio in econo misch opzicht. Subthema Een onofficieel subthema vormt haast de electronische commu nicatiewereld. De branches van aanbieders en adviseurs in elec tronische en telecommunicatie is sterk vertegenwoordigd, van internetaanbieders tot net- workbanking en de Chipknip. Zakendoen per computer is ook het onderwerp van Maurice de Hondt, spreker tijdens het tra ditionele Trefpunt Zakelijk Zeeland dat de Kamers van Koophandel voor het begin van de beurs houden. De directeur informatietechnologie en nieu we media bij Wegener/Arcade gaat in op de kansen en de geva- Eén van de (nog onvoltooide) artist-impressions die Paul Kerrebijn uit Wateringen maakt van de Westerscheldetunnel, in opdracht van Rijkswaterstaat en de aannemer Kombinatie Middelplaat Westerschelde. ren van handelen 'met de snel heid van het licht'. Na De Hondt spreekt prof. A Cornelis over nieuwe tendensen in het zakendoen. Het Trefpunt Zakelijk Zeeland begint dins dag 8 oktober om 13.30 uur in Hotel Goes en sluit aan op de opening van Contacta. die avond om 18 uur. Podium Op het presentatiepodium in de tweede hal verschijnen - onder nadrukkelijk voorbehoud - geen bedrijven die innovatieve inspanningen toelichten, zoals organisator Inter Expo-direc- teurR. van Vliet zich voorstelde, maar presentaties van vrouwen in technische beroepen in de vorm van een modeshow. Drie maal per avond paraderen de dames, op het toneel gezet door het Zeeuws Netwerk Vrouwen, Meisjes en Techniek, voor de Zeeuwse zakenwereld. Vermits het netwerk, een organisatie van achttien Zeeuwse instellin gen zoals arbeidsvoorzieningen (beroeps)onderwijsinstellin- gen, op tijd voldoende modellen bijelkaar krijgt. Het vorig jaar ingestelde podi um heeft tot nu toe nogal een ad hoc-invulling gekregen. Beurs- organisator Inter Expo krijgt het vooralsnog niet voor elkaar om het podium een gedegen voorbereid, substantieel onder deel van de beurs te maken. Vol gens L. A Sigmond van Inter Ex po is voor de beroepenshow gekozen omdat er onvoldoende belangstelling onder het be drijfsleven is voor eenpodi uminvulling. TV-spotje De modeshow is gebaseerd op het televisiespotje van de bouw markt, waarbij bouwvakkers, loodgieters en andere vaklui met toiletpotten en stukken lei ding een zaal vol trendy dames uitzinnig krijgen. Het netwerk voerde de show vorig jaar op tij dens een vakvrouwenmanifes tatie op de Markt in Middel burg. Het is, volgens woord- voerdster S. Verwijs, een poging de vrouw in het technische vak serieus onder de aandacht te brengen in het bedrijfsleven. „We hopen dat het aanleiding geeft tot contacten waarbij we concrete informatie kunnen ge ven." Discotheek Kiekieris dreigt uit 's-Heerenhoek te verdwijnen, aangezien de discotheekuitbater verhui- De komst van de WOV biedt perspectief voor uitbreiding van het bedrijventerrein in 's-Gravenpolder. zing naar het tolplein serieus overweegt. foto Willem Mieras foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Caroline Moerland 's-HEERENHOEK - Nadelige effecten verwachten ze niet van de Scheldetunnel, de kleine on dernemers in de gemeente Bor sele. Maar of winkeliers en hore- ca-uitbaters kunnen verdienen aan de toekomstige verbinding, dat is een andere vraag. De enige die voorlopig brood ziet in de aanleg van de tunnel, is de ex ploitant van discotheek Kiekie ris in 's-Heerenhoek. Hij denkt erover zijn bedrijf te verplaat sen naar het nog aan te leggen tolplein. „Het levert ons alleen maar voordelen op", zegt voorzitter M. de Witte van de Centrale On dernemers Borsele. Hij denkt dat elk bedrijf dat zaken doet met Zeeuws-Vlaanderen, ge baat is bij de tunnel. Niet meer in de file staan op het veerplein, geen hoge veertarieven meer. geen schepen die uitvallen bij slecht weer. Hij moet toegeven, landbou wers die hun grond kwijtraken zijn niet blij met de aanleg van de nieuwe verbinding. „Maar als ze een goede vergoeding kri j - gen, in de vorm van geld of an der land, is de pil minder bitter. Dan lukt het weer wel." Of de Borselse middenstand be ter zal worden van de tunnel, valt nog te bezien. De Witte ver wacht hoogstens wat effect in het westelijk deel van de ge meente: 's-Heerenhoek, Nieuw- dorp, Lewedorp en Borssele. En inderdaad, onder de leden van ondernemersvereniging Winbela in Heinkenszand leeft de kwestie niet. „Daarvoor zit ten we te ver weg", zegt voorzit ter J. J. Geldof. „Heinkenszand is geen koopcentrum. Je komt hier om een boodschap te halen, niet om te winkelen." In 's-Heerenhoek ligt dat heel anders. Daar omarmt de mid denstand de komst van de Scheldetunnel. De hoop blijkt vooral te zijn gevestigd op de uitwerking van de in 1994 geslo ten bestuurlijke overeenkomst tussen de gemeente Borsele en de provincie. Volgens dat zoge noemde WOV-convenant krijgt 's-Heerenhoek een bedrijven terrein en mogen er extra wo ningen worden gebouwd. „Bedrijven hier in het dorp die willen uitbreiden, wachten al meer dan tien jaar op een ge schikte locatie", zegt penning meester B. de Jonge van de on dernemersvereniging. En een stijgend inwonertal zal winke liers en horeca goed doen, ver wacht hij. „We hebben veel voorzieningen voor een dorp met 1700 inwoners. Wil het zo blijven, dan moet er wel wat ge beuren. Die extra woningbouw heeft 's-Heerenhoek gewoon nodig." Eén voorziening dreigt echter van het dorp te verdwijnen met de komst van de Scheldetunnel: discotheek Kiekieris. Sommige dorpsbewoners zijn de dansge legenheid liever kwijt dan rijk. Daarom overweegt eigenaar K. van Damme een verhuizing naar het tolplein, waar de be zoekers niemand tot last zijn. De weg naar de tunnel krijgt waar nodig een geluidswal, iets waar de discotheekuitbater van mee kan profiteren. Verder hoopt hij op vrije sluitingstijden op zo'n afgelegen plek. „En ik kan Zeeuws-Vlaanderen daar natuurlijk ook mooi meepak ken." De Borselse burgemeester ir J. L M. Mandos roept al langer dat het tolplein zo'n uitstekende lo- katie is 'voor allerlei vestigin gen'. Zijn redenatie: wanneer je een cirkel op de kaart van Zee land trekt waar Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen net binnenvallen, ligt het tol- 's-Heerenhoek verwacht extra woningbouw op ba; provincie; nieuwbouwwijk De Blikken voldoet bij 1; WOV-convenant tussen Borsele en de t aan de behoefte aan huizen. foto Willem Mieras plein bij 's-Heerenhoek precies in het midden 's-Gravenpolder, naast Hein kenszand de andere grote kern in Borsele, ligt heel wat excen- trischer. Niettemin denkt voor zitter M. P. Nijhuis dat de tunnel op de lange termijn voordelen zal opleveren voor het dorp. „We zitten hier vrij gunstig qua verbindingen" legt hij uit. 's- Gravenpolder is inderdaad de 'toegangspoort' vanaf de snel weg voor de provinciale weg die van oost naar west door de ge meente loopt. Daar komt bij dat Borsele het bestaande bedrijventerrein in 's-Gravenpolder wil uitbreiden met bijna nog eens zoveel hecta res als het nu omvat. De extra ruimte zou volgens Nijhuis ui termate geschikt zijn voor bij voorbeeld een transportbedrijf dat behoefte heeft aan een nieu we loods. 's-Gravenpolder moet het voor al van effect op de lange termijn hebben, denkt de voorzitter. In tussen wacht de ondernemers vereniging echter niet lijdzaam af. Nijhuis: „We hebben onlangs tijdens onze jaarvergadering gesproken over de eventuele voordelen die de tunnel kan op leveren. En we hebben besloten burgemeester Mandos eens uit te nodigen om daar zijn visie op te geven." Regeren is vooruit zien. R. Bosch, voorzitter winkeliersvereniging Hulst Reynaertstad: 'infrastructuur behoeft verbetering', foto Charles Strijd A Meeusen, secretaris ondernemersvereniging Terneuzen: 'binnenkort leiden alle wegen naar Zeeuws-Vlaanderen'. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - De toekom stige tunnel onder de Wester schelde (WOV) kan de win keliers in Zeeuws-Vlaande ren een extra impuls geven. Meer omzet en cliënteel door de betere en makkelijkere bereikbaarheid. De winke liersverenigingen Hulst Rey naertstad en de Vereniging van Ondernemers uit Oost burg zien de WOV op de eer ste plaats als een uitdaging. Op de Contactabeurs '96 in de Goese Zeelandhallen wordt op donderdag 9 okto ber een seminar gehouden over de economische ontwik kelingen van de WOV. Ruim 215 ondernemers uit Zeeland en de rest van Nederland ne men deel aan deze WOV- beurs. Voorzitter van de Vereniging Ondernemers Oostburg (VOO), P van Ee, vindt dat er aan de WOV zowel voor- als nadelen kleven. „Natuurlijk hopen we dat we veel klandi zie uit het Noorden krijgen door de verbeterde bereik baarheid, maar we kunnen het ook omdraaien. Er komt vanzelfsprekend ook een 'trek naar het Noorden', con sumenten kunnen ook mak kelijker naar de overkant, naar Goes bijvoorbeeld." Van Ee is ervan overtuigd dat Oostburg wel altijd hetvoor- zieningsgebied van Wcst- Zeeuws-Vlaanderen zal blij ven. Eventueel klantenver- lies door de WOV is gemak kelijk te overbruggen. „We zijn nu nog drukdoende met de tweede fase van de herin richting van dc binnenstad en als dat af is dan kunnen de Oostburgse ondernemers de uitdaging aan", zegt Van Ee. Volgens bestuurslid R. Bosch van winkeliersvereniging Hulst Reynaertstad moet er eerst maar eens wat gedaan worden aan het verbeteren van de infrastructuur rond om Hulst voordat er gepraat kan worden over de voorde len van de WOV. „Het Zeeuws-Vlaamse wegennet laat groot verkeer niet toe en hierdoor loopt Hulst een be langrijke economische ach terstand op. Er zullen meer parkeerplaatsen moeten ko men en er moet een manier gezocht worden om bezoe kers van Hulst zonder files weer huiswaarts te laten ke ren. Dat is ook een 'hot-issue' in de gemeenteraad van Hulst." Bereikbaarheid In Hulst is er inmiddels een stuurgroep aan het stoeien met het idee hoe Hulst beter bereikbaar te maken. Burge meester A Kessen zal de functie als woordvoerder T. Marteijn, voorzitter winkeliersvereniging Axclusief: 'Zeeuws-Vlaanderen moet zich in collectiviteit promoten', foto Charles Strijd hebben namens Hulst Rey naertstad. G. Totté, hoofd, stadsontwikkeling, zal ook een plaats in het bestuur heb ben. „Als alle neuzen dezelf de kant op staan dan ver wacht ik dat de verbetering van de infrastructuur nog voor de bouw van de WOV klaar is", aldus Bosch. „Op dit moment kunnen we als winkeliersvereniging nog niet zeggen of we voordeel zullen ondervinden van de WOV. Hulst is er in ieder ge val nu nog niet klaar voor." „Binnenkort leiden alle we gen naar Zeeuws-Vlaande ren", zegt A Meeusen, secre taris van ondernemersver eniging City Terneuzen. Als het onderwerp WOV aange sneden wordt, wordt hij bij na lyrisch. „We hebben zeer positieve verwachtingen van de WOV. De hele Zeeuwse verkeersstroom zal worden verlegd Er zal geen sprake meer zijn van Oost-West, maar van Noord-Zuid. Ter neuzen gaat langs alle kan ten profiteren van de tunnel, het zal gaan als een speer." Nadelen heeft de vaste oe ververbinding niet volgens Meeusen Vlaanderen is een stukje België in Nederland, dat trekt de Nederlanders aan. In de toekomst wordt een bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen een aantrekke lijk dagje uit, niet meer moei - lijk doen met de boot. Ook Duitsers zullen sneller ge neigd zijn de overstap te wa gen om hier hun vakantie door te brengen. Zeeuws- Vlaanderen mag gezien wor den, geografisch gezien zijn we toch het hartje van Euro pa", zegt Meeusen Groei In tegenstelling tot de Ter- neuzense winkeliersvereni ging ziet T. Marteyn, voorzit ter van de Axelse winkeliers vereniging Axclusief, de gro te stroom toeristen nog niet en masse Zeeuws-Vlaande ren binnenstromen „Zoiets moet groeien", zegt Marteyn. „Zeeuws-Vlaanderen zal re clame voor zichzelf moeten maken en dan niet iedere ge meente voor zich, maar re clame in collectiviteit." Mar teyn denkt dat de Axelse weekmarkt in de toekomst wel meer bezoekers zal krij gen. „Onze weekmarkt is toch een regionaal begrip. We trekken veel Zeeuwse en een vaste schare Belgische be zoekers, maar hopelijk kun nen we de mensen van boven de Westerschelde ook aan trekken." Het enige mogelij ke nadeel van de vaste oever verbinding is volgens Mar teyn dat 'het gespuis' ook de ze kant op zal komen. „Hope lijk houdt de Westerschelde hen dan nog steeds tegen", aldus Marteyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 19