tweede Hondje lacht niet, hondje bijt Akkoord over studie nieuwe sluis Terneuzen In «esnrek en teleff itie8 cn- PZC Voor 1 januari volledig inzicht in dijkproblemen Cafébaas beweert kinderporno bende Temse te kennen zeeland 15 een zaterdag 5 oktober 1996 van onze verslaggever Wout Bareman GENT - In de Technische Schel de Commissie is overeenstem ming bereikt over de financie ring van een studie naar de bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen en verbreding en verdieping van het Kanaal Gent-Terneuzen. De Europese Commissie is - zo werd vrijdag bekend - bereid de helft van de studiekosten (twee miljoen gul den) te dragen. De Nederlandse overheid draagt tien procent bij, het resterende bedrag wordt bijgepast door het Vlaams Ge west. De 'beleidsanalytische studie' moet over een jaar klaar zijn. Daarna vellen de Neder landse en Vlaamse regering er een oordeel over. Verloopt alles volgens plan, dan kan - wordt in kringen van Rijkswaterstaat aangenomen - over tien jaar de eerste spa de grond in. Maar dan moet wel al les meelopen en dient er min stens twee miljard gulden be schikbaar te zijn. De opdracht voor de studie ligt al meer dan twee jaar klaar. De aanbeste ding werd keer op keer uitge steld omdat verschillende diensten binnen het Vlaamse ministerie van Leefmilieu en In frastructuur het niet eens kon den worden over de aanpak van het onderzoek: of de nieuwe zee sluis en de kanaalverbreding in één studie meenemen of apart. Uiteindelijk werd het een com binatie van die twee. Probleem was ook dat aanvankelijk maar één offerte was opgevraagd en uitgebracht. Nü wordt de op dracht openbaar aanbesteed. Dat gebeurt, meldde minister Eddy Baldewijns van Openbare Werken vrijdag vlak voordat hij het startsein gaf voor de aanleg van het Kluizendok in Gent, in november. Kanaalverbreding Vooruitlopend op de mogelijke kanaalverbreding is Gent be sprekingen begonnen met eige naren van grond op de Axelse Vlakte. Gent is vooral geïnteres seerd in terreinen, grenzend aan het Kanaal Gent-Terneuzen ter hoogte van Sluiskil. De Gentse havenschepen Daniël Termont: „We willen kost wat kost voor komen dat de ontwikkelingen die het Havenschap Terneuzen daar heeft gepland, de kanaal verbreding bij Sluiskil - waar het kanaal immers een moeilijk bocht neemt - onmogelijk maakt. Daarom zijn we nu in onderhandeling met landbou wers en we hebben de zaak óók aangekaart bij het haven schap." Ing Wim Vinke, hoofd van de dienstkring Zeeuws- Vlaanderen van Rijkswater staat, meent dat Gent het goed recht heeft de toekomstige be reikbaarheid van haar eigen ha ven op die manier veilig te stel len. ..Als men zekerheid wil over de bestemming van de gronden die straks mogelijk nodig zijn voor de kanaalverbreding, is dit een prima oplossing. Maar ver der lijkt me dit vooral een kwes tie van onderhandelingen tus sen de hogere overheden." Onderzoek De Technische Schelde Com missie besloot deze week - voor uitlopend op de studie naar de nieuwe zeesluis - een speciale werkgroep te laten onderzoeken of de basculebruggen over de zeesluis op niet al te lange ter mijn alvast kunnen worden ver vangen door rolbruggen. Dat zou de gebruiksmogelijkheden van de huidige zeesluis aanzien lijk verruimen. Desluiskolkzou daardoor veertig meter langer worden en daarnaast zouden al le mogelijke beperkingens bij het schutten van autoboten en ro-ro-schepen kunnen verval len. Ing Vinke: „Maar ik zou het niet verstandig vinden als geko zen wordt voor het plaatsen van die rolbruggen op de sluisdeu ren - zodat die als een soort trac- tortje de bruggen kunnen weg schuiven. Bij schadevaringen wordt de sluis dan wel èrg kwetsbaar." (Advertentie) Ken je dai? Je bent gezellig met iemand aan het bellen, maar je verwacht nog een telefoontje. Dan biedt W'isselGesprek' uitkomst. Het werkt eenvoudig- je hoort een piep als iemand je probeert te bereiken Je kunt dan met dezelfde telefoon het tw-eedc telefoontje aannemen. En je schakelt zo weer terug Voor WisselGesprck betaal je nu geen aansluitingskosten En als je nu een abonne- Nieuw: ment neemt, krijg je het de eerste twee maanden gratis Daarna betaal je f 2,50 lWÏSS©IG©Spr©lc QSESS391 per maand. Meer weten? Bel dan gratis 06-0402 COR DE JONGE ros rStMCNe mm Heen (£&roH2e: lEHNlS&NiEN INEEtfkT TCSNONS VAN 1 ONZE HOCkES/VELPEN VEMM0P EH t/EOCUXHS onze: &OLfUNtf ONISÈKPH 'ze zm Hoewei- eeiseeNiicH7fïAiye~-.- A «mi ROTTERDAM/TEMSE - De vroegere uitbater van een café in het Belgische Temse ten zuid westen van Antwerpen zegt ver schillende keren pornofilms met zeer jonge jongens te heb ben gezien die waren gemaakt door de zogeheten Tëmse-ben- de. Deze bestaat uit ruim twin tig Nederlanders en Belgen die vanaf 1990 weggelopen jongens hebben geronseld voor prostitu tie en porno, maar van wie slechts enkelen zijn vervolgd. De bende bracht jongens, vaak minderjarigen met psychische problemen, bijeen in cafés in Temse en St. Niklaas. Vervol gens werden zij naar adressen in Hulst en Utrecht gebracht waar de jongens na toediening van drugs op grove wijze werden verkracht. De cafébaas heeft gisteren een verklaring afgelegd bij een groep Belgische privéspeurders die de bende al in 1990 op het spoor kwamen. Hij zegt zelf niets te maken hebben gehad met de porno-opnames van de vermiste kinderen. „Wel kwa men sommige kinderen eerst in mijn café. Vervolgens werden ze door één van de hoofdverdach ten (deze man is uiteindelijk in Den Bosch vrijgesproken) naar Vragen Senaat over natuurplan Westerschelde van onze Haagse redactrice Lianna Sleutjes DEN HAAG - Een aantal Eer- ste-Kamerleden vraagt minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat of de Westerscheld- ecommissie een natuurherstel- plan voor de hele Westerschel de, inclusief het Vlaamse deel, kan voorstellen. WD'er M. Lodewijks, CDA'er H. Eversdijk en GroenLinks-se- nator T. Pitstra en Eerste-Ka- merlid M. Bierman (fractie Bierman) menen dat te lezen in Jorritsma's besluit waarmee ze de commissie heeft ingesteld. Die commissie moet binnen een jaar met plannen komen om de natuur te herstellen die in de Westerschelde verloren gaat door de verruiming van de vaar weg. Die wordt uitgediept ten behoeve van de Antwerpse ha ven. Pogingen om de regio zelf met voorstellen te laten komen, zijn mislukt. De beste manier om de natuur recht te doen, is ontpoldering. Daar zijn echter vooral Zeeuwse boeren op te gen. De Eerste-Kamerleden vragen Jorritsma ook of de commissie Vlaamse bestuurders en des kundigen kan raadplegen om tot adviezen te komen. De Westerscheldecommissie zelf bestaat uit de Zuidhollandse commissaris der koningin J. Leemhuis-Stout, de Overijs selse commissaris der koningin J. Hendrikx en voorzitter J. Kienhuis van de Produkt- schappen voor Akkerbouwpro ducten. Vlaanderen werkt zelf ook aan een natuurherstelplan voor de Zeeschelde, het Vlaamse deel van de Westerschelde. In juli van dit jaar hebben de Vlaamse regering en diverse Vlaamse mi lieu-organisaties daartoe een overeenkomst gesloten. Nederland gebracht, waar op een adres in Utrecht de opna men werden gemaakt." De eige naar van die filmstudio is in 1991 veroordeeld wegens on tucht met Nederlandse kinde ren, en zou enkele weken gele den opnieuw zijn voorgeleid wegens een zedenzaak. Justitie zei eerder dat „niets bekend is over zijn activiteiten met Belgi sche jongens." De cafébaas beweert verder de kinderpornofilms te hebben ge zien die de vrijgesproken hoofd verdachte samen met een Am sterdammer op Madeira zou hebben gemaakt. „Op die films was te zien hoe deze beide man nen jongens, onder wie ook kin deren van negen a tien jaar. sek sueel misbruikten. Ik heb de twee duidelijk kunnen herken nen, omdat hun gezichten zicht baar waren." De Amsterdamse politie zei eerder dat de Amster dammer nooit is gearresteerd. Spil Volgens de cafébaas kenden de vrijgesproken hoofdverdachte en de Amsterdammer elkaar al jaren. Bovendien zou hij de twee regelmatig hebben gezien in het gezelschap van een zekere Belg. De vroegere cafébaas om- schrij ft deze Belg als,een gewo ne havenarbeider die een spik splinternieuwe Mercedes en een groot jacht heeft." Hij denkt dat de Belg de spil is in het web van een distributienetwerk van kin derporno en daarmee kapitalen verdient. De Belg zou verder geregeld met een verstandelijk gehandicapte jongere naar Nederland, Spanje en Luxemburg zijn gereisd om drugs te kopen. Met die drugs werden de jongens in een andere café in Temse 'verleid', alvorens naar Nederland te worden ge bracht. De Belgische cafébaas bena drukt bovendien dat hij door zijn landgenoot onder druk is gezet om in 1992 bij de politie aangifte te doen wegens afper sing door Belgische speurders „Als ik dat niet had gedaan, zou de bende me komen opzoeken. Mijn landgenoot en alle anderen waren bang dat het hele net werk zou worden blootgelegd en wilden zo het onderzoek stagneren." Het ziet ernaar uit dat dat de bende is gelukt. Al eerder meldde deze krant dat het dossier rond de Temse-ben- de vanaf die tijd in België van rechtbank naar rechtbank is verhuisd en dat de aandacht van justitie alleen gericht lijkt op de vermeende afpersing door de speurders. GPD Voorlichting over drugs bij jongerenbureaus VLISSINGEN - De Jongeren Advies Informatie Bureaus besteden in de maanden okto ber en november speciale aan dacht aan voorlichting over drugs. Jongeren die er wat meer over willen weten kunnen van maan dag tot en met vrijdag terecht bij de bureaus in Goes, Middel burg, Terneuzen, Tholen en Zie- rikzee. Belangstellenden kun nen grasduinen in de folders en brochures of praten met een me dewerker. Er is een akkoord bereft over een studie naar de uitbreiding van de zeesluis in Terneuzen en verbreding en verdieping van het Kanaal Gent-Terneuzen. foto Charles Strijd van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Techni sche Adviescommissie voor de Waterkeringen (TAW) brengt vóór 1 januari rapport uit over de volledige stand van zaken met betrekking tot de Zeeuwse dijken. TAW-medewerkers hebben dit vrijdagmorgen be kend gemaakt in het Zeeuws Overleg Waterkeringen (ZOW) in Middelburg. Gedeputeerde ing. A M. Dek gaat ervan uit dat voorjaar 1997 wordt begonnen met herstel van de dijken, waarvan de betonbe- kleding het minst voldoet aan de veiligheidsnorm. De TAW voldoet met het snel be schikbaar stellen van een rap portage aan een wens van de minister van Verkeer en Water staat, A Jorritsma. Zij heeft in antwoord op kamervragen te kennen geven dat zij zo spoedig mogelijk inzicht wil hébben in de problemen met de betonbe- kleding op zeedijken. Versneld Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de TAW in de loop van volgend jaar verslag zou doen aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het Zeeuws Overleg Waterke ringen (ZOW), waarin provin cie, Rijkswaterstaat, een aantal gemeenten en waterschappen vertegenwoordigd zijn, heeft vrijdag officieel uitgesproken dat dijken in Zeeland minder sterk zijn dan werd aangeno men. Volgens gedeputeerde Dek is dat een belangrijke uitspraak, gezien de discussie die moet plaatsvinden over de financie ring van de herstelwerkzaam heden Inmiddels wordt in TAW-verband onderzocht wel ke herstel methoden de beste zijn en welke dijkvakken het eerste aangepakt moeten wor den. Daarover kon Dek nog niets meedelen. Ontwerpprobleem CDA-kamerlid P. J. Biesheuvel schrijft in het jongste nummer van het tijdschrift Het Water schap: 'De burger mag van de bestuurders en de politici ver wachten, dat zo snel mogelijk ook de zeedijken weer op 'oor logssterkte' zijn. Ik ga er op voorhand vanuit, dat hier spra ke is van een ontwerpprobleem. Laat ik dat voorschot op de dis cussie maar alvast nemen' Dit betekent, volgens Dek, dat het niet om achterstallig onder houd kan gaan, waarvoor de waterschappen verantwoorde lijk zouden zijn. Als het om een ontwerpprobleem gaat, ligt de verantwoordelijkheid eerder bij het Rijk De Tweede Kamer praat 22 oktober over de Kust- nota. Dek verwacht dan meer duidelijkheid van de zijde van de Kamer over de financiering van herstelwerken. van onze verslaggever Jacques Cats KAPELLE - Een vreemde juf op bezoek en zelfs een heuse hond in de klas: spannender kan een les voor kinderen van de jongste basisschoolgroepen bijna niet uitpakken. En de volle aandacht is helemaal ver zekerd als het onderwerp dan ook nog gaat over hoe je als kind een hondenbeet kunt voorkomen. Tijdens gastlessen op scholen vertelt Marleen Francke uit Kapelle wat kin deren in de omgang met hon den moeten doen en vooral ook wat ze uit hun hoofd moeten la ten. De feiten liegen er niet om: on bekendheid met het hondse ge drag leidt vaak tot ongelukken. Jaarlijks worden er 17.000 mensen zodanig door een hond gepakt dat medische hulp noodzakelijk is. Ruim de helft van de slachtoffers is jonger dan 18 jaar. In veel gevallen blijkt dat het kind door z'n ge drag ongewild heeft uitgelokt tot bijten. De hond heeft zich bedreigd gevoeld toen het kind ineens op hem af kwam en het dier wilde aaien. Ook kan het kind de hond van slag hebben gebracht door rond te rennen en te gillen. In beide gevallen hebben kind en hond elkaar verkeerd begrepen. Dat kan hele nare gevolgen hebben. Lichamelijk letsel gaat meestal nog wel over. Maar een kind dat ooit door een hond is gebeten kan een levens lange angst voor honden over houden. En angst is een slechte raadgever, stelt Marleen Francke. „Denk maar eens aan een kind dat bij elke naderende hond in paniek blindelings de straat op rent..." Preventief De als instructeur aan een ky- nologenclub verbonden Mar leen Francke maakt deel uit van een gezelschap deskundige vrijwilligers. Verspreid over het land geven ze gestalte aan een uit het Engelse Birming ham overgewaaid project. Daar proberen agenten met po litiehonden de angst weg te ne men bij kinderen die ernstig zijn gebeten door honden. Het Britse initiatief is in Nederland vertaald in een pre- Marleen Francke: „Kinderen die echt bang zijn worden bijna nooit gebeten." wijze ook worden gevraagd aan de viervoeter zelf. Door 'm eerst of snuffelverkenning te laten gaan. Draait-ie meteen de kop weg, dan kun je hem maar beter niet aanraken. Komt-ie hoger met snuffelen dan mag het aaien een aanvang nemen. „En alleen achter het oortje of onder het kinnetje", adviseert mevrouw Francke vriendelijk maar beslist. „Dat vinden de meeste honden heer lijk". Aan de zijkant aaien, richting staart mag ook. Niet over de kop. Hartstikke fout Marleen geeft tijdens de lessen verder aan dat je moet blijven staan als een hond naar je toe komt. Niet op de hond afstap pen. Dat is hartstikke fout. Ben je bang voor een loslopende hond doe dan de handjes op de rug, of steek ze in de broekzak, maar houd ze in ieder geval laag en negeer de hond, door er niet naar te kijken en zeker geen oogcontact te maken. „En als je dan ook nog even doodst- stil blijft staan gaat de hond vanzelf weg. Want die vindt er zo helemaal niks aan." De meeste kinderen die worden gebeten zijn, zo weet Marleen van de statistieken, kinderen die niet bang zijn. Zelfs niet voor de grootste wolfshond. Maar dat zomaar plompverlo ren om de nek gevallen dier denkt: wat overkomt mij nu? Die kan dat voelen als een be dreiging en reageert door te grommen, de neus op te trek ken en de tanden te laten zien. Ah, denkt het kind vervolgens: hondje lacht. Maar hondje lacht niet, maar hapt ..Kinde ren die echt bang zijn worden bijna nooit gebeten. Want die laten een hond wel met rust" Drie schatten Bijtincidenten texugdringen: dat kan met het 'Oscar en Ru- fus-project'. Helemaal uitban nen is uitgesloten omdat een hond een hond blijft. „Ik heb", noemt Marleen als voorbeeld van dichtbij. ..drie schatten van honden Als ik erbij ben zal het nooit gebeuren, dat ze bij ten. Ik kan het voorkomen want ik ken ze. Maar ik zal nooit zeggen dat ze nooit zullen bij ten als ze alleen zij n. In prin cipe kan iedere hond in de situ atie komen waarin hij zijn ui- foto Willem Mieras terete verweer in de strijd gooit. En dat is niet omdat die hond niet te vertrouwen is." Vandaag, zaterdag komt Mar leen Francke openbare lessen verzorgen tijdens de viering van het koperen jubileum van het Middelburgse dierenasiel. Een mooie gelegenheid om een indiuk te krijgen hoe de in structies op de scholen verlo pen. Komt de boodschap over bij de kinderen? „Ik denk wel dat ze er wat van opsteken", meent de vrijwilligster uit Ka pelle. „Alleen: hoe lang ont houden ze dat? Het is net als met verkeersregels- het wordt je als kind geleerd dat je eeret naar links en naar rechts moet kijken voordat je oversteekt. Maar als er een bal de straat op rolt ben je dat vergeten." ventieve aanpak. Achterlig gende gedachte is dat zogehe ten 'bijtincidenten' kunnen worden voorkomen door meer te weten over hoe honden kun nen reageren en wat je moet doen als je bang bent. Of men nu jong of oud is: ieder een kan daar van leren. In eer ste instantie richt het naar hondenpoppen genoemde 'Os car en Rufus project' zich ech ter op jonge kinderen, omdat die het meest onbevangen op honden plegen af te gaan. Ook echte honden worden ingezet. Marleen bezit zelf drie honden. Twee exemplaren, een ge baarde collie en het resultaat van een kruising van onduide lijk gebleven ouders, zijn ge test en goed bevonden voor in zet in de voorlichtingspraktijk. Communicatie Mevrouw Francke vat de pro blematiek bondig samen: er is vaak sprake van een communi catiestoornis tussen hond en mens, in dit geval het jonge kind. En verder weten heel veel ouders niet wat ze hun kind moeten leren over honden. Dat ze hem niet moeten storen bij het eten is duidelijk. Maar ze beseffen niet dat er een rang orde-probleem ontstaat als je een kind van acht jaar op dracht geeft de hond uit te la ten. Een hond beschouwt een kind niet als zijn baas, maar hooguit als z'n gelijke. Daarom accepteert een hond bepaalde dingen wel van een volwasse ne, maar niet van kinderen. Zijn reactie hierop kan zijn dat hij van zich afbijt. In drie lessen worden de kinde ren bijgepraat en krijgen ze aanschouwelijk onderwijs. Zo legt Marleen uit dat, wanneer ze iemand met een hond op straat tegenkomen, niet alleen aan de begeleider moeten vra gen of de hond mag worden ge aaid. Dat moet op non verbale

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15