Einde aan sancties tegen Servië tweede Beatrix bezoek scherp bewaakt bij aan township Katorus In gesprek en feleffot ie aannemen. PZC Britse verliest haar achtling /t>\ Bulgaarse ex-premier doodgeschoten Peruaans vliegtuig 7 stort in zee: 70 doden een Noord-Afghanistan maakt zich op voor strijd tegen Taliban Onderzoeker: België zat achter moord op Loemoemba in 1961 buitenland Federatieve Republiek mag nog niet bij Wereldbank, VN en IMF Alarm in Spanje na opduiken van veteranenziekte Snelle trein op een traag spoor Moeder Teresa ereburger VS Weer coli-epidemie Japan Actie tegen EMU-begroting Italië Pro-India partij wint in Kashmir VS willen zeebodem stofzuigen 996 r donderdag 3 oktober 1996 van onze redactie buitenland BELGRADO/NEW YORK - In Joegoslavië en Servisch-Bosnië is positief gereageerd op het be sluit van de Verenigde Naties de sancties tegen de Federatieve Republiek Joegoslavië (Servië en Montenegro) op te heffen. Het Servische lid van het Bosni sche collectieve president schap, Momcilo Krajisnik, sprak gisteren van een histori sche gebeurtenis. Volgens hem waren de sancties pure discri minatie. De Servische president Slobodan Milosevic verklaarde: '„Vandaag verlaten we samen een van de moeilijkste periodes uit onze geschiedenis." [Maar het feit dat de Verenigde iStaten nog altijd de toetreding [blokkeren van Joegoslavië tot jde Algemene Vergadering van MADRID - De veteranenziekte, die in Spanje de afgelopen we ken aan acht mensen het leven heeft gekost, dreigt zich verder te verspreiden omdat de bacte riën waarschijnlijk in de water leiding van het dorp Alacala de Henares bij Madrid terecht zijn gekomen. Dat hebben de Spaanse autoriteiten gisteren verklaard. De veteranenziekte is een vorm van longontsteking en wordt ook wel legionairsziekte ge- loernd. De autoriteiten intensi veren het chloreren van het drinkwater en hebben de dorps- aewoners aangeraden hun dou chekop met azijn in te wrijven om de bacteriën te doden. Door de ziekte, die eind augus- tus uitbrak, moesten 150 men sen in het ziekenhuis worden opgenomen. Met behulp van an tibiotica zijn de meesten er weer bovenop gekomen, op de acht dodelijke slachtoffers na. Pas de laatste dagen werd dui delijk dat het om de veteranen ziekte ging. De ziekte werd in 1976 voor het eerst gesignaleerd toen 34 mensen eraan stierven tijdens een conventie van het Amerikaanse Legioen in Phila delphia. AP de VN en internationale organi saties als het IMF en de Wereld bank, wierp in Belgrado een schaduw over het goede nieuws. „De buitenste sanctiemuur blijft bestaan. Dat werkt zeer nadelig voor ons", aldus een po litiek commentator in de Joego slavische hoofdstad. Buitenland Een deskundige van het Insti tuut van Economische Weten schappen in Belgrado zei dat de situatie pas verbeterd als Joego- slavië leningen en investerings kredieten krijgt. „De economi sche structuur is blijven steken en heeft de ontwikkelingen niet gevolgd. Om de produktie te verhogen moet er geïnvesteerd worden, en dat kan alleen met behulp van het buitenland." De VS hielden deze beperkin gen aan, omdat zij vinden dat Belgrado beter moet meewer ken met het Joegoslavië-Tribu-r naai in Den Haag. Dinsdag hief de Veiligheidsraad formeel de handelssancties op die in 1992 werden opgelegd als straf voor de rol van Servië bij het aan stichten van de oorlog in Bosnië. In dat kader kondigden de NAVO en de Westeuropese Unie (WEU) gisteren aan te stoppen met de operatie Sharp Guard, de controle van het scheep vaartverkeer in de Adx'iatische zee en op de Donau. Sharp Guard duurde ruim drie jaar waarin ongeveer 73.000 schepen werden gecontroleerd of er vracht aan boord was die was bestemd voor of afkomstig van Klein-Joegoslavië. In een verklaring liet de WEU weten tevreden te zijn met haar bij dra- ge „die de condities heeft ge schapen voor de vredesakkoor den van Dayton". Stabiliteit De Europese Commissie kon digde gisteren aan de politieke en economische banden met de voormalige Joegoslavische re publieken pas aan te halen als er sprake is van stabiliteit in de re gio. Met het besluit schetst de Commissie de voorwaarden waar Kroatië, Bosnië-Herzego- vina en Klein-Joegoslavië aan moeten voldoen voordat even tuele onderhandelingen met de EU kunnen beginnen. Volgens de commissie geldt bo venal dat de betrokken landen de vredesakkoorden uitvoeren. Goed nabuurschap is een ande re essentiële voorwaarde. Pas als een Balkanland normale re laties onderhoudt met zijn buurlanden kan er sprake zijn van soortgelijke banden met de Europese Unie, aldus EU- commissaris Van den Broek, verantwoordelijk voor de be trekkingen met Midden- en Oost-Europa. Hij benadrukt dat de EU echter niet de intentie heeft het oude Joegoslavië in ere te herstellen. Eventuele onderhandelingen over handelsakkoorden of het toekennen van ontwikkelings hulp zullen met de afzonderlij ke republieken worden gevoerd. De EU-ministers van Buiten landse Zaken moeten het prin cipebesluit van de Europese Commissie nog goedkeuren. ANP/RTR/AFP Rechercheurs onderzoeken de plek waar Loekanov vermoord werd. foto Mladen Antonov/EPA van onze redactie buitenland SOFIA - De Bulgaarse oud-premier en zakenman Andrej Loekanov is gistermor gen door onbekenden voor zijn huis doodgeschoten. De aanleiding en omstan digheden van de moord zijn nog niet dui delijk, zo verklaarde parlementsvoorzit ter Blagovest Sendov. De dader schoot Loekanov van dichtbij in het hart en het hoofd toen deze zijn huis verliet, aldus ooggetuigen. De politie wil de geen verdere details geven. Een voor man van Loekanovs Socialistische Partij (BSP) zei dat het om een politieke moord ging die een schaduw werpt over de presi dentsverkiezingen van 27 oktober. De hervormingsgezinde Loekanov gold zowel voor als na de val van het commu nisme in Bulgarije als een van de belang rijkste politici van het land. Onder het communistische bewind van Todor Zjiv- kov was hij lid van het politburo en vice- premier. Na de val van Zjivkov eind 1989 was hij premier voor de ex-communisti sche BSP, totdat hij een jaar later onder druk van de oppositie moest aftreden. Loekanov bleef parlementslid voor de So cialistische Partij, die nu weer aan de macht is. Onlangs hekelde hij de partijlei ding omdat cüe volgens hem het stalinis me in ere wilde herstellen en de geheime dienst versterkte. De oud-premier was te vens lid van de raad van bestuur van het Russisch-Bulgaarse gasbedrijf Topener- gy. RTR/DPA van onze redactie buitenland ANCON- Een toestel van de Pe ruaanse luchtvaartmaatschap pij Aéroperu is gisterochtend met zeventig mensen aan boord in de Stille Oceaan gestort. Het ongeval had plaats op 65 kilo meter ten westen van Ancon, uit de Peruaanse kust. De piloot meldde kort voor het ongeluk een technische storing. Ge vreesd wordt dat alle inzitten den, voor het overgrote deel Chilenen, zijn omgekomen. Een luchthavenfunctionaris zei dat het toestel 61 passagiers en negen bemannningsleden aan boord had. Aéroperu-vlucht 603, een Boeing 757, was opge stegen in Lima en op weg naar Santiago, Chili. De piloot zond vijf minuten na het vertx-ek een noodsignaal uit en was kennelijk al op de terug weg naar Lima toen het toestel in de oceaan stortte. Ancon ligt ongeveer 50 kilometer ten noor- PARIJS - De Franse regering heeft gisteren vanwege bezuini gingen besloten dat de snelle TGV op nieuwe trajecten op ge wone rails moet rijden. Daar door kan de trein 'slechts' 220 kilometer per uur halen. AP den van de Peruaanse hoofd stad. Aan boord van het ramptoestel bevonden zich 20 personen die met een andere Boeing, een 727, van Miami in Florida naar Lima waren gevlogen. De 727 was in gezet omdat het oorspronkelij ke toestel van vlucht 603, ook een 757, in Miami technische problemen bleek te hebben. Patrouilleboten van de marine vonden het wrak van het toestel drijvend in de oceaan, aldus ad miraal Jaime Monge van het reddings wezen van de Peruaan se marine. De romp was in twee- en gebroken. Er was geen teken van leven, maar het zicht werd beperkt door dichte mist. Er was een reddingshelikopter op gestegen, maar andere toestel len werden vanwege het slechte zicht - op sommige plaatsen niet meer dan tien meter - aan de grond gehouden. De Peruaanse minister van Ver keer, Elsa Carrera de Escalante, uitte het vermoeden dat een computerstoring de oorzaak is geweest van de ramp. Zij zei dat de laatste woorden van de piloot waren: „Ik neem gas terug van de motoren, maar het vliegtuig gaat nog steeds sneller." Peru werd dit jaar al eerder getroffen door een vliegramp. Op 29 fe bruari vonden 123 mensen de dood toen een passagiersvlieg tuig van Faucett Airlines in het zuiden van Peru neerstortte. RTR/AP/EFE van onze verslaggeefster Carine Neefjes KATORUS - Koningin Beatrix scoort het hoogst als het gaat om het aantal veiligheidsagenten dat is ingezet tijdens een bezoek aan een township. Andere bui tenlandse staatshoofden, onder wie koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, werden in de zwarte woonwijken lang niet zo goed bewaakt. „We verwachten grote problemen", vertelt vei ligheidsagent Heigard Meiring, die voor een muur van prikkel draad op de uitkijk staat. Een dag voor de komst van ko ningin Beatrix is het onrustig in Katorus, de township waar tot voor kort bloedige rellen plaats vonden tussen ANC- en Inka- tha-aanhangers. Een kleine groep zwarten verzet zich tegen het bezoek van een koningin die Nederlands spreekt, de taal die nauw is verbonden met het Afri kaans, de taal van de apartheid. „Het apartheidsregime is uitge vonden door Afrikaans spre kende mensen. De opstandelin gen haten het Afrikaans en alles wat daar op lijkt. Ze willen wraak nemen en Beatrix laten voelen dat het er hier normaal gesproken niet zo mooi uitziet als vandaag", aldus de veilig heidsagent. De koningin rijdt dan ook achter kogelvrij glas Uitzinnig van vreugde loopt een inwoonster van de Township op Koningin Beatrix toe- foto Raymond Rutting/ANP Ken je dat? Je bent gezellig met iemand aan het bellen, maar je verwacht nog een telefoontje. Dan biedt WisselGesprek' uitkomst. Het werkt eenvoudig: je hoort een piep 3ls iemand je probeert te bereiken. Je kunt dan met dezelfde telefoon het tweede telefoontje aannemen. En je schakelt zo weer terug. Voor WisselGesprek betaal je nu geen aansluitingskosten. En als je nu een abonne- Nieuw: ment neemt, krijg je het de eerste twee maanden gratis. Daarna betaal je f 2,50 WfïSS©IG©Spr©lf per maand. Meer weten? Bel dan gratis 06-0402. door de uitgestrekte woonwijk met huisjes die lij ken op schuur tjes, voorzien van golfplaten die als dak fungeren. Boven haar klinkt onophoudelijk het geluid van rondcirkelende politieheli- kopters. In de koninklijke stoet lopen extra bodyguards en ge wapende militairen. „Ik heb nog nooit zoveel veiligheids mensen bij elkaar gezien", ver telt Heigard Meiring. In de jaren voor de verkiezingen in 1994 was Katorus, net als zo vele zwarte woongebieden, het toneel van hevig politiek ge weld. In 1993 vielen als gevolg hiervan in totaal 3.500 doden, waarvan 1.500 in Katorus. Vlak na de verkiezingen is de zwax*te meerderheidsregering begon nen met de wederopbouw van de townships. In Katoi-us bezoekt koningin Beatx'ix woningen die met geld van de overheid worden gereno veerd: een 'model-township'. De echte armoedige toestanden van dit land blijven haar be spaard. Ze gaat bijvoorbeeld niet naar de krottenwijken in Alexandra, een van de meest mensonterende townships waar hele gezinnen zijn ondei'ge- bracht in zogenoemde 'hostels', woonbarakken met kamertjes van twee bij dxle. Geen sanitair, geen elektriciteit. Op een opper vlakte die is bestemd voor 70.000 mensen, wonen er maar liefst 350.000. Koningin Eliza beth is tijdens haar bezoek aan Zuid-Afi'ika in Soweto wèl in dergelijke, krottenwijkexx ge weest. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse Mandy Allwood, die maandag door een miskraam drie kinderen van haar achtlingzwangerschap verloor, heeft gisteren ook de andere vijf kixxderen verloren. Dit hebben haar artsen in het King's College Hospital in Lon den meegedeeld. Eerder op de dag had Allwood al een vierde baby verloren. De vrouw was bijna twintig weken zwanger. Allwood vei'ooi'zaakte in augus tus opschudding met haar wens als eerste vi'ouw in de wereld haar zwangerschap van een achtling uit te dragen, hoewel haar artsen dat sterk afraadden. Maaxxdag vexioor ze dxie man nelijke foetussen, die alle min der dan tweehonderd gram wo gen. Het kind dat ze gisteren eerder op de dag verloor, woog 220 gram. Allwood (32) wex"d maandag avond opgenomen in het zie kenhuis. Na de eerste miskraam van gisteren meldde haar arts Donald Gibb dat de vier overge bleven foetussen nog „in leven" waren, maar hij achtte toen al de kans gering dat deze vier kinde ren levend ter wereld zouden komen. De vrouw had het nog minstens vijf weken moeten volhouden om de ovex-gebleven WASHINGTON - De Amerikaanse president Clinton heeft Moeder Teresa het ereburgex-schap van de Vei'enigde Staten verleend. Hij ondexfekende dinsdag een wet met die strek king. Eerder had het Huis van Afgevaax-digden al unaniem in gestemd met het eex'betoon aan de 86-jax-ige armenzustëix „Ze heeft hoop en liefde gebracht in de levens van miljoenen wezen en verwaarloosdekindei'en over de hele wex*eld", aldus Clinton in een verkiaxfng. Moeder Teresa, die in 1949 de orde van de Missionarissen van Naastenliefde stichtte, ontving in 1979 de Nobelpi-ijs voor de vrede. Haar orde beheert inmid dels meer dan vijfhonderd tehuizen over de hele wereld voor wezen, zieken en stexwenden. RTR TOKYO - De colibacterie-epidemie, die deze zomer in Japan al aan elf mensen het leven kostte en zeker negenduizend mensen ziek maakte, heeft deze week opnieuw honderden slachtoffers gemaakt. Dinsdag werden op een school in de stad Morioka 169 nieuwe gevallen geconstateerd, nadat eerder al erxkele tientallen leer lingen ziek waren gewox'den. De kantine van de school werd vrijdag al gesloten. Alle 735 leei'lingen en leerkrachten zijn inmiddels onderzocht. De bron van de nieuwe besmettingen was woensdag echter nog niet achtei'haald. AFP/RTR ROME - Fox-za Italia, de partij van de Italiaanse ex-premier Silvio Berlusconi, begint een handtekeningenactie onder de bevolking tegen de begroting 1997 van de i'egering-Prodi. De partij wil zo probei'en het paxiement te vermurwen. Minister van Begroting Carlo Azeglio presenteeit de begro tingswet vandaag in de Kamer van Afgevaardigden. De wet wox-dt daarna in commissievex"band behandeld. Het plenaire debat is voor-zien op 28 oktober en aanvaardi ng op 17 novem ber: Daax-na is de Senaat aan bod. Ook de fractieleider van de Liga Nox-d,Domenico Comino, wil obstx-uctie voeren tegen de begroting, die het financiei'ingste- kort zover moet terugdringen dat Italië in 1999 kan toetreden tot de EMU. Pi'emier Prodi vex-zekerde zich van de noodzake lijke steun van de communisten door af te zien van bezuini gingen op de pensioenen en de gezondheidszox-g. ANP SRINAGAR - De grootste pro-India pax-tij in Jammu en Kashmir heeft de absolute meerderheid behaald bij de ver kiezingen voor een x-egionaal paxiement in de roerige deel staat. Dit bleek woensdag uit gegevens van de kiescommissie. De winnende Nationale Confex-entie van voormalig deel staat-premier Farouq Abdullah won 51 van de 87 zetels. Ab dullah eist grotere mate van autonomie. De regeling in New Delhi heeft Jammu en Kashmir onder dfrect bestuur ge plaatst sinds plaatselijke afscheidingsbewegingen in 1990 een opstand begonnen. Bij het geweld vielen sindsdien 20.000 doden. RTR SMITHTOWN - De Amerikaanse i'egering ovex*weegt de bo dem van de oceaan voor Long Island te laten 'stofzuigen' om ook de kleinste deeltjes van het TWA-toestel dat op 17 juli in zee stort te boven water te krijgen. Duikers hebben tot nu toe 85 procent van de wx-akstukken bo ven water gehaald en er zal pas een beslissing vallen over het afzuigen van de oceaanbodem als zij hun werk hebben afge rond. AP lijk de Taliban, die hun aanhang voornamelijk halen onder de Pathanen in Afghanistan, het hoofd te bieden. Een woord voerder van Dostum zei dat er de komende dagen een delegatie naar Kabul gaat om met de Tali ban te praten. Dostum en Masoed zijn vijanden, maar de Oezbeekse generaal heeft ook weinig op met de scherpslijpex-s in Kabul. De fundamentalisti sche Taliban hebben inmiddels al .driekwart van Afghanistan vex-overd. Rusland zal met de enkele leden van de Gemeenschap van Onaf hankelijke Staten (GOS), bestaande uit voox-malige Sov jetrepublieken, praten over de toestand in Afghanistan. Mos kou is zeer bezorgd dat de ge vechten overslaan naar Oezbe kistan en Tadzjikistan. De GOS maakt zich met name zorgen over de 1500 kilometer lange gx-ens tussen Afghanistan en Tadzjikistan, die mede bewaakt wordt door Russische troepen. De regexfng in Doesjanbe is al in een strijd gewikkeld met guer- rillastrijders die hun bases heb ben in Afghanistan. RTR/DPA/AFP van onze redactie buitenland PANSHIR/KABUL - Tadzjiek- se strijders in Afghanistan zijn bezig zich in allerijl voor te be reiden op een aanval van de Ta liban op de noordelijke Panshir- vallei, bolwerk van hun hun lei der Ahmed Shah Masoed. Mas oed, tevens minister van Defen sie van de uit Kabul verdreven regering, heeft in de vallei de noodtoestand uitgeroepen en de smalle toegang is met dynamiet ontoegankelijk gemaakt. Als de Taliban hun dreigement om Masoed, bijgenaamd de Leeuw van de Panshir, met ge weld te verdrijven waar willen maken zullen zij op grote tegen stand kunnen rekenen. In de ja ren tachtig probeerden Sovjet troepen verscheidene malen, onder meer met golven helikop ters, voet aan de grond te krijgen in de Panshir, maar steeds wer- den zij vei'dreven. Volgens waarnemers proberen de Taliban een overeenkomst te sluiten met de Oezbeekse leider Dostum om te voorkomen dat de Oezbeken een alliantie aangaan met de Tadzjieken om gezamen- kinderen een kans op levensvat baarheid te geven. Allwood werd zwanger na het gebruik van medicijnen om de vruchtbaarheid te bevorderen. Dat gebeurde omdat ze het ad vies van de axfsen in de wind sloeg om een zwangerschap te vermijden tijdens de behande ling. De vrouw - die al een zoon tje heeft - en haar 37-jarige vriend namen de publicist Max Clifford in de arm om geld te kunnen verdienen aan de op zienbarende zwangex-schap. Het boulevax-dblad News of the World heeft Allwood 2,5 miljoen gulden toegezegd vóórhaar ver haal. ANP/RTR van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Niet de Ameri kaanse inlichtingendienst maar de Belgische regering heeft in 1961 de moord georganiseerd op de Kongolese premier Patrice Loemoemba. Tot deze conclusie komt de Belgische historicus Ludo de Witte op basis van tal van geheime documenten die hij bij de VN in New York mocht in zien. Zijn bevindingen, gisteren gepubliceerd in de kraxxt 'De Morgen', staan haaks op de ver-* klaringen van oud-premier Gaston Eyskens die alle betrok kenheid steeds ontkend heeft. In een vierhonderd pagina's tel lend onderzoek citeert De Witte telegrammen, telexen en ver trouwelijke berichten die de be trokkenheid van de regering- Eyskens aantonen. Zo seint de Belgische minister van buiten landse zaken P. Wigny op 10 sep tember 1960: „De autoriteiten hebben de plicht Loemoemba onschadelijk te maken." Op 6 oktober verstuurt de Belgische minister voor Afrikaanse za ken, H. d'Aspremont-Lyden een telegram met de mededeling: „Belangrijkste doelstelling blijft natuurlijk de definitieve eliminatie van Loemoemba." Loemoemba was na de onaf hankelijkheid van Belgisch Kongo bij de Belgische regering in ongenade gevallen vanwege zijn anti-westerse opstelling. Volgens De Witte vreesde de Belgische regering voor de nog steeds aanzienlijke Belgische belangen in Kongo, onder meer beheerd door de Société Gene rale. Ook wijlen koning Boude- wijn zou al zijn invloed hebben aangewend om Loemoemba uit het zadel te wippen. In december 1960 viel Loemoe mba in handen van zijn grote xi- vaal Moboetoe. Vervolgens zou de regering-Eyskens geëist heb ben dat Loemoemba werd over gebracht naar de van Kongo af gescheurde provincie Katanga, waar volgens De Witte de feite lijke macht in handen was van een Belgische 'raad', die de exe cutie organiseerde. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7