Thoraxcentrum blijft in Breda ii m i s LUU IIPZC h OM buigt zich in Domburg over verdeling van taken Grensoverschrijdende rellenaanpak Raadzaal stadhuis bezet Kritiek op strengere g selectienormen voor ^sociale werkplaatsen Streekvervoer wil inzet meer bussen en boten tegen files Registratiekamer is tegen invoering van nummers op school Schmitz onderzoekt normen voor veilige terugkeer Somaliërs binnenland Borst brengt centrum van De Klokkenberg onder bij Sint Ignatius-ziekenhuis Eredoctoraat Tjeenk Willink Laatste deel Beatles Anthology 3 Kamp Innu-indianen bij Volkel Ongeluksgetal populair bij lotto Vader zet zoontje naakt op straat Zieke ouderen met vrienden leven langer donderdag 3 oktober 1996 ir lig; j van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Er blijft een cen- 19-11 trum voor hartoperaties in 14.26 Breda. Minister Borst (Volksge- zondheid) heeft ermee inge stemd dat het thoraxcentrum van medisch centrum De Klok- r Cm kenberg wordt ondergebracht 5 203'bij bet Ignatius Ziekenhuis in 5 22? Breda. 3 278Borst heeft dit laten weten aan 5 156 De Klokkenberg. Het centrum 5 15thad zelf aangegeven met het Ig- 3 17jjnatius Ziekenhuis te willen sa- 3 16*jmenwerken. Het wilde zich vanwege ernstige bestuurlijke 5 i7jjproblemen afsplitsen van De 5 19; Klokkenberg. Borst voert als re- 5 236 5 132, 3 146 5 155 3 15li den voor haar toestemming aan dat een afzonderlijke kliniek voor hartchirurgie 'niet meer van deze tijd'is. Het thoraxcentrum komt nu bij een algemeen ziekenhuis dat verschillende specialismen in huis heeft. Verder vindt Borst het van belang dat inwoners van Noord-Brabant en Zeeland ook in de toekomst in Breda terecht kunnen in een hart- en longkli niek. De komende weken wordt de overgang van De Klokkenberg naar het Ignatius uitgewerkt. Borst benadrukt dat het Ignati us daarbij goed moet samen werken met andere ziekenhui- l j°|van onze redactie binnenland 3 l^fDEN HAAG - Op het plan van 5 i3Qininister Melkert (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) om de {wet voor de sociale werkvoor- 4 143ziening ingrijpend aan te pas- ij 152 sen, bestaat bij de vakbeweging l ij71 en andere betrokken organisa- j 7 ties veel kritiek. Dat bleek - 13j woensdag tijdens een door de 5 i2t Tweede Kamer georganiseerde bijeenkomst. 'Melkert wil de selectie voor so- 5 I72(ciale werkplaatsen verscher- 5 ISEjpen. Alleen mensen die door hun l 23j'handicap geen reguliere baan t jkunnen krijgen, kunnen er in de 13|toekomst nog terecht. De mate 15j van handicap bepaalt straks de hoogte van de rijkssubsidie. Ge meentelijke commissies van on afhankelijke deskundigen moe ten beoordelen wie voor een plaats bij de werkvoorziening in aanmerking komt. Beloning Bovendien wil Melkert dat nieuwkomers de eerste twee jaar slechts 32 uur per week werken tegen het minimum- jloon. Bij een hogere beloning vervalt de rijksbijdrage. De Gehandicaptenraad, FNV, CNV en Federatie van Ouderen verenigingen noemen die laatste voorwaarde in een geza- De bedrijven zijn ervan over tuigd dat door het uitvoeren van hun plannen de automobiliteit ïlenc met meer dan honderd miljoen kilometer per jaar wordt terug gedrongen. De uitvoering van de plannen kost de overheid op termijn 50 miljoen per jaar. Daar staat tegenover, zo stellen de initiatiefnemers, dat de Randstad beter bereikbaar wordt voor zakelijk verkeer. Een voorstel dat volgens de drie bedrijven snel van de grond kan komen, is het inzetten van snelle veerboten tussen enerzijds de regio IJmond-Zaanstreek-Am sterdam en de regio Huizen-Al - mere. Verder denken ze aan nieuwe Interlinerbussen tussen Utrecht en Amsterdam/WTC, Bergen op Zoom en Rotterdam, Noordwijk en Den Haag, Gorin- chem en Utrecht en tussen Hoekse Waard en Rotterdam Alexander. Omdat de Randstad in hoog tempo dichtslibt met files heb ben de streekvervoerders alleen projecten opgenomen die naar hun mening op korte termijn ef fect kunnen sortern. Daarom hebben ze ook voor een gemeen schappelijke aanpak gekozen. Dat verhoogt volgens Midnet, NZH en ZWN de effectiviteit van hun plannen. In de nota Samen werken aan bereikbaarheid heeft het kabi net regionale besturen uitgeno digd concrete voorstellen in te dienen. De vervoersbedrijven vragen de regionale besturen om de nu gepresenteerde ver voersinitiatieven daarin te ver werken. ANP |DEN HAAG - Drie grote ver- ocJvoersbedrijven uit het westen lerio-pan het land willen dat nieuwe wes-en verbeterde busverbindingen, mot-jverbindingen per boot en nieu- Idersjwe vormen als light rail (bij 'r re'jvoorbeeld sneltrams) van de grond moeten komen om de files de baas te worden. De streek vervoerders Midnet, NZH en ZWN hebben hierover dinsdag plannen aangeboden aan minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat, de Tweede Kamer en de regionale besturen. (Advertentie) Mazda schrijft historic met 5G0.000 geïmporteerde auto's. Dat is reden voor een feest. Bezoek daarom de Mazda-dealer en maak zelf kennis met de gelimiteerde Jubilee-uitvoeringen die zeer aantrekkelijk geprijsd zijn. Amazing Mazda zen in Breda en omgeving. Het aantal hartoperaties blijft ge handhaafd op ruim vijftienhon derd en het aantal dotterbehan delingen op ruim duizend. Voorzitter M. van den Dungen van de Raad van Toezicht van De Klokkenberg zegt dat het nog een aantal jaren zal duren voordat in het ziekenhuis daad werkelijk hart- en longopera ties uitgevoerd kunnen worden. Tot die tijd blijft het thoraxcen trum binnen de muren van De Klokkenberg gehuisvest. Het voortbestaan van de vier andere klinieken van De Klok kenberg is door de minister ge garandeerd. Die klinieken zijn gespecialiseerd in longrevalida- tie, epilepsie, kinder- en jeugdpsychiatx'ie en allergolo- gie/immunologie. Ze kunnen op hetzelfde terrein gevestigd blij ven. De directie van De Klok kenberg gaat er vanuit dat deze klinieken zich financieel zelf zullen kunnen bedruipen, ook al hebben ze de laatste jaren een deel van de winst van het tho raxcentrum moeten gebruiken. ANP menlijke verklaring 'onaan vaardbaar'. Zij vinden dat daarmee de onderhandelings vrijheid van de sociale pai-tners over arbeidsvooxwaarden wor- den ingeperkt. Melkert bestrijdt dit. Volgens hem is de eis van een 32-urige wexkweek geen ar- beids- maar een subsidievoor waarde. De genoemde organisaties heb ben ook bezwaren tegen andere onderdelen van het wetvsoor- stel. Zo vinden zij dat het bud get voor de sociale werkvoorzie ning moet worden aangepast aan de prijsontwikkeling. Mel kert wil het budget bevriezen. Het plan om gemeentelijke commissies te laten bepalen wie in een sociale werkplaats aan de slag mag, zint de organisaties evenmin. Zij vinden het beter dat dat gebeurt door een lande lijke organisatie. Eerder had ook de Raad van State kritiek op het wetsvoor stel. Het adviesorgaan meent dat het vooral bedoeld is om een einde te maken aan de enorme wachtlijsten in de sociale werk voorziening. De raad betwijfelt of dat zal lukken. Op dit mo ment werken 86.500 personen in een sociale wexkplaats. Er is een wachtlijst van 22.000. De nieu we wet moet op 1 januari 1998 ingaan. ANP Duitse politiemannen spelen voor demonstranten. foto Reinier van Willigen/ANP van onze redactie buitenland MUNSTER - Nederlandse en Duitse politiemensen oefenden gisteren in Minister samen in het optreden bij ordeverstoringen. De training is bedoeld om meer inzicht te krijgen in eikaars werkwijze. Versterking van de onderlinge contacten is ook een doel van de activiteit, wat de samenwerking bij rellen met een grensoverschrijdend karakter ten goede komt. Onlangs kwam het bijna tot een gecombineerde actie van de Duitse en de Twentse politie, toen lastige Feyenoordsupporters via Duitsland naai' Enschede waren gekomen. De ME van Twen te was paraat om - onder Duits commando - te kunnen ingrijpen. Een volgende keer kan een gezamenlijke aanpak wel eens nood zakelijk zijn, zo zeggen de Duitse en Nederlandse politie. Aan de grootschalige oefening in Münster doen onder andere de Mobiele Eenheid van de politieregio Twente en de Bereitschaftspolizei mee. Bij de voorbereiding ervan zijn verschillen in de werkwijze van de rellenpolitie in beide landen naar vox'en gekomen. Zo zet de Duitse politie in vergelijkbare situaties aanzienlijk meer mensen in dan haar Nederlandse collega's. ROTTERDAM - Mr. H. Tjeenk Willink, voorzitter van de Eer ste Kamer en jarenlang promi nent lid van de PvdAa, krijgt een eredoctoraat aan de Eras mus Universiteit Rotterdam (EUR). Het doctoraat is hem toegekend op voordracht van de faculteit der Sociale Weten schappen. De faculteit wilde Tjeenk Wil link onder meer eren om zij n pu- blikaties en voordrachten van hoog niveau over de organisatie en het functionereren van het openbaar bestuur. De combina tie van dagelijkse politieke acti viteiten en dergelijke inspire rende beschouwingen noemt de EUR bijzondei'. Vi'ijdag 8 november zullen Tjeenk Willink de versierselen van zijn eredoctoraat worden opgespeld tijdens de viering van de 83e verjaardag van de Rot terdamse universiteit. Mr. Tjeenk Willink wei'd op 23 januari 1942 geboren in Am sterdam en voltooide in 1968 zijn studie rechten in Leiden. In de jaren zeventig en tachtig ver vulde hij divei'se adviesfuncties voor de regering. In de periode 1983-1986 was hij ook buiten gewoon hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit Brabant. Vanaf 1987 is hij namens de PvdA lid van de Eei'ste Kamer, en sinds 1991 is hij voorzitter daarvan. Tijdens de kabinets formatie in 1994 trad Tjeenk Willink tweemaal op als infor- mateur. ANP AMSTERDAM - Ongeveer dertig demonstranten hebben gistermiddag rond half twee de raadzaal van het stadhuis van Amsterdam bezet. In de zaal was juist een vergadering van de gemeenteraad begonnen. Na een kwai'tier beëindigden de de monstranten hun actie en kon de raadsvergade- ring weer worden hervat. De bezetters protesteerden tegen de Koppelings wet waarover de Tweede Kamer gsiteravond ver gaderde. De wet beoogt volgens de actievoerders ondermeer dat illegalen door het koppelen van gegevensbestanden geen gebruik kunnen maken van voorzieningen. De bezetters wilden met hun actie bereiken dat de gemeente Amsterdam zich tegen die wet uitspreekt. foto Marco Okhuizen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De top van het Openbaar Ministerie buigt zich volgende week op een besloten conferentie in Domburg onder andere over de vraag hoe groot de rol moet zijn van het college van procureurs-generaal in de aansturing van de politie en het bepalen van de lokale opspo ringsprioriteiten. Volgens de Groninger hoofdof ficier mr. R. Daverschot is de discussiehiei'over nog niet afge rond. Hij en andere hoofdoffi cieren ontkennen echter dat ex- sprake is van een machtsstrijd of een diepgaand conflict tussen de leiding van het OM, het colle ge onder voorzitterschap van 'super-pg' A Docters van Leeu wen, en de negentien hoofdoffi cieren. De vergadei'ing in Dom burg is volgens hen een reguliei'e bijeenkomst die in het teken staat van de voortgang van de reorganisatie van het OM, waarbij de taakafbakening van het college en de hoofdofficie ren vanzelfsprekend aan de or de komt. Spanning Volgens de Arnhemse hoofdoffi cier mi'. S. van Gend is er binnen het OM sprake van een 'natuur lijke' spanning tussen wat hij noemt het centrale niveau en het decentrale niveau. Die span ning is er volgens hem ook bij een grootwinkelbedrijf tussen het hoofdkantoor en de filialen. ,,In zijn algemeenheid is het dat centrale niveau zaken meer cen traal wil regelen, terwijl het de- centi'aal niveau ertoe neigt te zeggen; laat het maar bij ons Volgens Van Gend moet aan de hoofdofficieren de niimte wor den gelaten om door de leiding van het OM gestelde landelijke opsporingsprioriteiten regio naal in te vullen. „Aan de andere kant kun je als hoofdofficier niet zeggen de bestrijding van fraude is weliswaar een lande lijke prioriteit maar ik doe er niets aan." McDonald Hij zegt niet de indruk te hebben dat het college van pg's met steun van minister Sorgdrager van Justitie zich als een 'diri gent' in de richting van de hoofdofficiei'en wil opstellen. Hij wijst daarbij op een recente uitlating van Docters van Leeu wen in Opportuun, het orgaan van het OM. Daarin zegt de col- legevooi'zitter dat het OM niet toe moet naar een formule zoals bij McDonald's, met in elke plaats dezelfde hamburgerwin- kel volgens dezelfde formule. „Alsjedatbij het OM zouprobe- ren, doe je geen recht aan de lo kale situatie Je moet juist, diffe rentiëren", aldus Docters van Leeuwen. Van Gend verwacht dat de bij eenkomst in Dombui'g een goe de discussie oplevert. „We zijn volwassen mensen en we komen er wel uit", aldus de Arnhemse hoofdofficier. ANP HILVERSUM - Eind deze maand verschijnt het derde en laat ste deel van de Anthology-collectie van de Beatles. De dub- bel-cd bevat vijftig nummers uit de periode 1968-1970. Een gedeelte is niet eerder op plaat verschenen. De Beatles Antho logy 3 ligt op 28 oktober in de winkel, aldus EMI Records. De dei-de dubbelaar bevat behalve onbekend werk, ook zeven akoestische demo's, opgenomen in het huis van George Harri son. De muziek was bestemd voor The White Album. Ook zijn alternatieve versies van Beatles-klassiekei's als Heiter Skel ter, Come Together en Hey Jude te horen. De eerste dubbel-cd van de Beatles Antology ligt sinds vorig jaar november in de winkel. In maart verscheen het tweede exemplaar. Wereldwijd zijn er daarvan 13 miljoen verkocht. ANP DEN HAAG - Drie Innu-indianen i'ichten deze maand een jachtkamp in bij de vliegbasis Volkel. Zij protesteren daar mee tegen de laagvliegoefeningen die de Nedei'landse en Bel gische luchtmacht boven hun woongebied in Canada uitvoe ren. De indianen komen op 4 oktober als delegatie van hun volk naar Nedei'land om te praten over het verdrag dat Nederland met Canada over de oefeningen heeft gesloten. Onder dat ver drag mogen F-16 jachtvliegtuigen tot op dertig meter boven de grond vliegen. De Irmu's willen voorkomen dat het verdi'ag over enige maan den met tien jaar wordt verlengd. Defensie wil het jaarlijkse aantal vluchten opvoeren tot 4000. Omdat ookandei-e landen boven het gebeid vliegen, komt het totaal aantal oefenvluch- ten van de NAVO op meer dan 18.000 per jaar. ANP DEN HAAG - Gelukszoekers in de Lotto Jackpot nemen steeds vaker hun toevlucht tot het ongeluksgetal 13. Dat is de Lotto de afgelopen tijd gebleken bij de inzending van formu lieren van deelnemers die een gooi doen naar de hoogste Jack pot ooit in Nederland van 7,2 miljoen gulden. De eerstvolgen de trekking waarbij dit bedrag eruit kan gaan is zaterdag. Een woordvoei'ster meldt dat in de gespeelde kolommen van zes cijfers 16 procent van de getallen de 13 is. Het geluksgetal 7 is met 15 procent goede tweede. Volgens haar vullen veel mensen cijfers in die een persoonlijke betekenis hebben; ge boortejaren, leeftijden of een huisnummer bijvoorbeeld. De hoogte van de Jackpot heeft ervoor gezorgd dat de inleg twee en een half keer groter is.dan nonnaal; het aantal formu- lieren is bijna verdubbeld. De diverse loterijen in Nederland verkeren momenteel in een hevige concun-entiestrijd, waar door de uit te kei'en prijzen steeds groter zijn geworden. ANP LELYSTAD - Een inwoner van Lelystad heeft zijn tienjarig zoontje dinsdagmorgen voor straf bloot op straat gezet. Een bewoner van de wijk Kamp vond het kind omstreeks kwart voor zeven. De 33-jai'ige vader vei'klaarde tegenover de politie dat hij zijn zoontje niet meer in de hand kon houden en hem daarom naakt de stx-aat op had gestuurd. Hij heeft gezegd van plan te zijn het jongetje naar zij n moeder in Afrika te brengen. De po litie heeft de Raad voor de Kinderbescherming ingeschakeld. De vader kreeg van de politie tevens een proces-verbaal. Op grond van welk wetsartikel was gisteren niet geheel duidelij k GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Registratieka mer is tegen de invoering van een persoonsnummer voor leer lingen. Het ministerie van On- dex'wijs wil elke scholier een nummer geven, waarmee de overheid de gang van de leerling door het onderwijs kan volgen. Ook kan het ministerie zo de scholen beter controleren. Volgens de Registratiekamer, die waakt over de privacy van burgers, komt door de invoering van een persoonsgebonden nummer de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de leerling in gevaar. De kamer noemt de invoering van een nummer een ingrijpend middel, waarvan de gevolgen in dit ge val niet in verhouding staan tot het beoogde doel. Het ministerie wil met het num mer controleren of een school niet meer leerlingen opgeeft dan er in werkelijkheid les volgen. Scholen krijgen immers per leerling betaald. Als adviesor gaan dat kijkt of de overheid de wet op de persoonsgegevens na leeft, acht de Registratiekamer invoering van de nummers daarvoor niet nodig. Daar zijn andere middelen voor. De scholen moeten het nummer zelf doorgeven, en dat kan volgens de kamer ook niet. On derwijsinstellingen mogen geen gegevens over individuele leer lingen aan de overheid verstrek ken. Het voordeel dat met het nummer gekeken kan worden of leerlingen uit achterstands groepen wel op hun pootjes te recht komen, weegt niet op te gen het gevaar dat een groot deel van de bevolking perma nent kan worden gevolgd. Leerlingen die een studiebeurs ontvangen hebben al een num mer, dat bij de Informatie Beheer Groep in Groningen be kend is. Dat vindt de registra tiekamer niet erg, omdat dit een gerechtvaardigde controle mo gelijk maakt. Het nummer moet echter niet worden doorgeven en voor andere doeleinden wor den gebruikt. ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - Staatssecretaris Schmitz van Justitie gaat haar licht opsteken bij onder andere het hoge commissariaat voor de vluchtelingen (Unhcr) om na te gaan onder welke omstandighe den sprake is van een veilige terugkeer van afgewezen So malische asielzoekers. Het D66-Kamerlid Dittrich wilde weten wat de gevolgen zijn van de uitspraak van de rechtbank in Zwolle, begin sep tember, waarin werd gesteld dat Somalische asielzoekers alleen kunnen worden teruggestuurd als zij in hun vaderland worden opgevangen door familieleden. AMSTERDAM - Oudere chro nisch zieken die veel vrienden hebben, leven langer, zijn min der depressief en voelen zich minder eenzaam. Dit blijkt uit een onderzoek waarin 3.000 ou deren tien jaar lang zijn ge volgd. ANP Het proefproces was door Schmitz zelf uitgelokt om een einde te maken aan de impasse inzake de uitzetting van Soma liërs. Ongeveer 5000 Somaliërs zijn momenteel in een procedu re gewikkeld voor een verblijfs vergunning. In haar antwoord wijst de staatssecretaris op de uitspraak van de president van de recht bank in Zwolle dat „duidelijk heid dient te bestaan over de aanwezigheid van leden van de 'extended family' van de afge wezen asielzoeker in het gebied waarin hij veilig zou kunnen te rugkeren." Schmitz legt dit zo uit dat de veilige terugkeer van een afgewezen asielzoeker slechts is gewaarborgd als hem door deze familiegroep onder dak wordt geboden. Volgens de bewindsvrouwe „hanteren geen van de ons omringende landen een dergelijk begrip bij de be oordeling van de uitzetbaarheid van een vluchteling". Schmitz wil het van het onder zoek laten afhangen of er reden is de Rechtseenheidskamer te vragen of het huidige beleid nog wel in redelijkheid gehand haafd kan worden. Dat beleid is erop gebaseerd dat de (sub)clan instaat voor de veiligheid van de eigen clanleden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5