Kinderen van gescheiden ouders Suzanne Kuik maanden kind onder de kinderen 1 PZC Parkinson Scheiden nauwelijks te vereenvoudigen achtergrond 4 Omgangshuizen bestaan al in Frankrijk het weer in zeeland B, gezondheid van de kinderen en hun dagen met vriendschap en ruzie Suzanne Kuik en in europa donderdag 3 oktober 1996 Vandaag De commissie-De Ruiter heeft het kabinet geadvi seerd omgangshuizen in te richten waar geschei den ouders, onder toe zicht, met hun kind kun nen spelen. In Frankrijk bestaat deze voorziening al langer. Een impressie. Van onze correspondent in Parijs Cees van Zweeden De ruit is gebarsten, het vloerkleedje is morsig, en aan het plafond bengelt een naakt peertje. De droefgeestige sfeer die het buurthuis van Bo- bigny ademt, sluit naadloos aan op die van de wijk. Buiten jaagt een gure wind tussen de hoge blokkendozen van beton, waar moeders met gekromde ruggen hun afgeleefde buggy's tegenin duwen. Het buurthuis van Bobigny is geen gewoon buurthuis; het is een neutrale plek waar geschei den ouders hun kind kunnen ontmoeten. Erzijnspeelzaaltjes voor de kleintjes en kamertjes voor de oudere kinderen. Maai er is ook personeel om erop toe te zien dat papa niet te lang met zijn dochtertje op het toilet blijft. Met een echtscheidingspercen tage van 25 is Frankrijk de kop loper in Europa, maar in som mige delen van het land ligt dat cij f er vele malen hoger. In de ag- glomeratie Parijs eindigt één op de twee huwelijken in een schei ding, en in het departement waar Bobigny toe behoort, zelfs twee op de drie. Breuk ..Sommige echtscheidingen lei den niet alleen tot een breuk tussen de beide ouders, maar ook tot een breuk tussen een van hen en de kinderen", zegt Bri gitte Teitler, die in het buurthuis werkt. „Ons doel is de contacten tussen die ouder en de kinderen te bevorderen." Brigitte Teitler schudt de voor beelden achteloos uit haar mouw. „We hebben hier een arts gehad clie was gescheiden. Zijn ex-vrouw, die beweerde dat hij samenwoonde met een seropo sitieve patiënte, wilde niet dat hij hun baby mee naar huis nam. Dus waar kon hij zijn kindje ontmoeten?" Grofweg zijn de kinderen die in het buurthuis komen in twee groepen onder te brengen. De meesten wonen bij hun moeder, die echter geen enkel contact meer met de vader wilzodat een bezoekregeling onmogelijk is. En de tweede groep bestaat uit wat oudere kinderen die zelf geen contact wensen met - meestal - de vader. „Maar vaak loopt alles door el kaar", aldus Brigitte Teitler. „We hebben eens een kind ge had dat bij de moeder woonde, en weigerde door de vader te worden opgehaald. Later bleek de reden van die weigering- tel kens als haar vader aanbelde, ontstond er ruzie met haar moe der. Het meisje wordt hier nu door de moeder gebracht, en even later door haar vader op gehaald." Klappen Brigitte Teitler geeft toe dat ze niet kan voorkomen dat rancu neuze vaders hun ex-vrouwen buiten het ontmoetingshuis op wachten om ze „enkele klappen te verkopen", maar die gevallen zijn volgens haar zeldzaam. „Een deel van de vaders heeft psychische problemen, drinkt te veel en is gewelddadig. Ook die vaders willen echter hun kinde ren zien. en zij weten dat hen de toegang tot ons "centrum kan worden ontzegd." Ouders die gebruik maken van het centrum, dat is gevestigd in een grauwige torenflat', krijgen een reglement waar ze zich aan moeten houden. Slaan en schel den is verboden, en om seksueel misbruik te voorkomen, mogen de ouders niet te lang met hun kinderen op het toilet vertoe ven. „Maar wij haten de term 'super vised visitation' (bezoek onder begeleiding), die in Amerika wordt gebruikt", zegt Brigitte Teitler. „We zijn aanwezig, maar niet noodzakelijkerwijs in de ruimten waar de ouders hun kinderen zien. Zes jaar geleden, toen we hier begonnen, waren we dat wel. Maar dat bleek al snel overbodig. We helpen ei genlijk alleen nog als een kind weigert de ouder te ontmoeten." Het buurthuis van Bobigny, dat valt onder de stichting Aadef, opereert in een juridische sche mering. De Franse staat heeft door H.C. Spijkerboer De ziekte van Parkin son.... Heel veel mensen weten wel iemand in de eigen omgeving die aan deze ziekte lijdt en op de televisie zien we bekende personen met deze aandoening. De oorzaak van de ziekte is onbekend, maar langzamerhaud wordt wel steeds meer duidelijk wat er aan de hand is bij mensen die eraan lijden. De ziekte uit zich in de li chaamshouding en beweging zoals vertraging in bewe ging, stijfheid en tremoren (trillingen). Voorbeelden van deze symptomen zijn een maskergelaat, een voorover gebogen houding en het niet meebewegen van de armen bij het lopen. Maar er zijn veel meer kenmerken van de ziekte van Parkinson. Meer dan 70% van de patiënten heeft een gestoorde reuksen satie. Ook gaat de ziekte ge paard met obstipatie, menta le klachten zoals angst en depressie, blaasproblemen en sexuele problemen. Bij de ziekte van Parkinson is het een en ander mis in het centrale zenuwstelsel met name de hersenen. De herse nen gebruiken zenuwbanen om commando's aan de spie ren in ons lichaam door te ge ven. Om die commando's goed door te kunnen geven maken onze zenuwcellen twee chemische stoffen aan: dopamine en acetylcholine. Bij de ziekte van Parkinson zijn veel van de cellen, waar in dopamine wordt aange maakt of opgeslagen, be schadigd en is het evenwicht tussen dopamine en acetyl choline verstoord. Er is te weinig dopamine en teveel acetylcholine in de regelcen- tra in de hersenen. Daardoor raken het evenwicht en de harmonie in de bewegingen verstoord. Men kan dan niet alles op de juiste tijd in gang zetten, voldoende kracht zet ten of juist afremmen. Dit heeft die manier van bewe gen tot gevolg, die hierboven werd weergegeven. Is de ziekte van Parkinson te genezen? Helaas niet. Met ge neesmiddelen proberen de artsen de verschijnselen wel iswaar tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen, maar er is nog geen genees middel ontwikkeld dat de voortgang van de ziekte te gengaat. De geneesmiddelen die voor geschreven worden brengen de balans tussen dopamine en acetylcholine meer in evenwicht. Om de hoe veelheid dopamine in de her senen te verhogen worden geneesmiddelen voorge schreven die dezelfde wer king hebben als dopamine of de afbraak van dopamine te gen gaan. De efffectiviteit van een aantal geneesmidde len neemt na een aantal jaren af en de kl achten komen weer terug. Ook kan het evenwicht her steld worden door genees middelen te slikken die de juist de werking van acetyl choline in de hersenen tegen gaan. Welk geneesmiddel voor de Parkinsonpatiënt het beste is hangt af van de verschijnse len. De ene patiënt heeft meer last van tremoren, de ander meer van stijfheid en daar hoort dan een ander ge neesmiddel bij. Alle middelen' hebben hun eigen voor- en nadelen. Wel hebben ze gemeen dat bij werkingen veelvuldig optre den, daarom wordt de dose ring langzaam opgebouwd en worden regelmatig meer dere geneesmiddelen naast elkaar voorgeschreven. Behalve geneesmiddelen, zijn training in de algemene dagelijkse levensverrichtin gen en sociale begeleiding onontbeerlijk. In de behandeling van de ziekte zijn nieuwe ontwikke lingen gaande. Patiënten die veel last hebben van plotse ling optredende verstarring - die dan minuten tot uren kan aanhouden - zijn soms ge baat bij injecties met apo- morfine. Sinds kort is er een injectiepen op de markt die de toediening van apomorfi- ne een stuk makkelijker maakt. Uitgebreid hebben de kran ten ook bericht over implan tatie van foetaal hersenweef sel. Over de effecten hiervan is echter nog te weing bekend en de voor- en nadelen voor de patiënt moeten eerst goed uitgezocht worden. De behandeling van de ziekte van Parkinson is niet een voudig, het is vaak een wan kel evenwicht. Laten we ho pen dat de ontwikkelingen door gaan en het evenwicht stabieler wordt! Farmacotherapiegroep Zeeland H.C Spijkerboer, ziekenhuis apotheker nimmer ontmoetingscentra voor gescheiden ouders en hun kinderen opgezet, maar subsi dieert deze wel. En het is de rechter die in gevallen waar een traditionele bezoekregeling on haalbaar is, beide ouders naar de centra verwijst. „Wij benaderen de ouders als ze zelf geen contact opnemen, pra ten met ze, en bieden onze dien sten aan", legt Brigitte Teitler uit. „Maar we gaan niet op de stoel van de rechter zitten. Als de betreffende ouder niet wil komen praten of niet verschijnt als zijn kind hier zit te wachten, lichten we de rechter in. Het is dan aan hem te beslissen of de bezoekregeling geannuleerd dient te worden." Doel is dat er zo veel vertrouwen groeit tussen beide ouders of de ouder en zijn kind, dat ze tot een normale bezoekregeling komen. „Dat lukt of dat lukt niet", aldus de sociaal werkster. „Maar in beide gevallen gebruiken cliën ten ons centrum maar enkele maanden. Alleen als de vader bijvoorbeeld psychisch ge stoord is, vervullen wij een per manente rol." Hoe succesvol het centrum is, kan Brigitte niet zeggen. „In het begin dacht ik dat we de ge scheiden ouders echt konden helpen. Maar dat was een illu sie. Wij kunnen de echtschei ding niet ongedaan maken. We kunnen hooguit een paar be lemmeringen wegnemen, zodat kinderen hun vaders weer kun nen zien." GPD Gescheiden moeder met kind in gesprek met een hulpverlener van het buurthuis in Bobigny. van onze redactie binnenland Echtscheiding buiten de rechter om zou alleen mogelijk moeten zijn als beide partijen het volstrekt eens zijn en de gevol gen worden geregeld in een overeenkomst. Dit staat in het advies dat de commissie her ziening echtscheidingsprocedure gisteren aan staatssecretaris Schmitz van Justitie heeft aangeboden. De commissie onder voorzitterschap van prof.mi-. J. de Ruiter, komt na een onderzoek van bijna een jaar tot de conclusie dat de huidige echtscheidingsprocedure bij de rechter niet kan worden vereenvoudigd. De aanbevelingen leveren op korte termijn dan ook nauwelijks besparingen op. Wel denkt de commissie dat haar advies kan bijdragen tot een verbetering van de kwaliteit van de scheiding door te bevorderen dat de partijen in goed overleg uit elkaar gaan. De procedure buiten de rechter om dient volgens het rapport met de nodige waarbor gen te worden omkleed om te voorkomen dat de belangen van een zwakkere partij of die van de kinderen worden geschaad. De partijen moeten dan ook worden bijgestaan door tenminste één advocaat of notaris. Voorts moet de mogelijkheid voor beide echtgenoten worden opengelaten alsnog de rechter in te schakelen. In de overeenkomst dient een aantal zaken te worden afgesproken, zoals een regeling voor voor de kinderen. De advocaat of nota- door Louis Burgers En dan mijn eerste klassefeest, bij Vin cent. Terwijl voor de aanwezige ouders de deur dichtging, schuifelde ik met de jon gens, danste met de meisjes en dronk cola tot mijn buik er pijn van deed. Suzanne Kuik, als antropoloog verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, was vier maanden kind met de leerlingen van groep 7a van een basisschool. Zij dompelde zich als het ware onder in het klasseleven en maakt met haar onderzoek duidelijk dat kennis van andere culturen niet noodzake lijkerwijs in 'Verwegistan' kan worden op- Kuik speelde met de tien- en elfjarigen, maakte ruzie met ze, gaf liefdesbriefjes dooi en wist op die manier het vertrouwen van de kinderen te winnen. Dat proces verliep niet zonder slag of stoot, want de kinderen ver wachtten van haar dat ze - net als zij - bij al lerlei gelegenheden partij zou kiezen voor of tegen bepaalde kinderen. Nauwgezet beschrijft Suzanne Kuik het wel en wee in de klas met kinderen uit een van de betere wijken van Amsterdam. Na een eerste verwarrende ochtend accepteren de 31 scholieren (19 meisjes en 12 jongens, onder wie twee allochtonen) haar volledig Al gauw kwam de eerste verjaardag, waar op Pim mocht uitdelen", vertelt Kuik. „Hij had, evenals andere kinderen, snoep voor de klasgenoten en iets andere voor de leraren. Omslag van hel boek 'Mag ik op je rug' van Suzanne Kuik. Bij mijn tafeltje gekomen legde Pim zonder enig spoor van twijfel het kindersnoep bij mij neer." Ruzie Het resultaat van haai- onderzoek dat de ti tel 'Mag ik op je rug?' meekreeg, schetst een beeld van een samenleving die de meeste volwassenen, ook zij die zelf kinderen heb ben, nauwelijks kennen. De meeste pedago gische studies zijn immers geschreven van uit het perspectief van de volwassene en niet vanuit de visie van de kinderen zelf. Kuik benadert de kinderen op hun eigen ni veau. Hoewel zij zich niet jonger voordoet dan ze is, („Die morgen had ik me afge vraagd hoe ik mezelf klein kon maken. Maar ik lachte mezelf uit: hoe kon ik er nou als kind uitzien? En bovendien: waaromzou ik eigenlijk?") wordt ze toch opgenomen in de groep. Zij is uiteindelijk ook zelf diegene die dat niet kan volhouden. Met te walde, agressieve spelletjes proberen de leerlingen haar te dwingen onderscheid te maken tus sen aardige en niet-aardige kinderen. Door iedereen maar aardig te blijven vinden doorbreekt zij een ongeschreven code. na melijk dat elk kind zijn eigen vrienden heeft. Van kind onder de kinderen wordt ze 'kind- juf', zoals de klas haar gaat noemen. Vanaf dat moment krijgt ze niet meer alleen het kindersnoep, maar ook de bonbons van de leraren. Af en toe treedt ze op als begeleid ster, maar ze blijft wel de vertrouwelinge van de klas. Vanuit die ooghoek merkt ze op dat kinde ren - veel meer dan gedacht - met hun spel en gedrag 'het heden verkennen'. Ze oefenen niet voor de toekomst; daar wordt nauwe lijks aan gedacht. Het maken van plannen betreft altijd iets wat één of hooguit twee dagen vooruit ligt. Ze bouwen met elkaar een web van relaties, schrijft Kuik, waarmee iedereen met ieder een verbonden wordt. Het web wordt een vrijwel ondoorzichtig bouwwerk van on derlinge relaties en 'vaste' regels waarmee de scholieren de omgeving verkennen. Zij stellen regels op, stellen normen vast en ba kenen grenzen af. En zij leren van elkaar. Maar achter de vrolijkheid en de jeugdige overmoed heerst vaak ook angst. Zij zijn bang voor de macht van de normen, bang om 'stom' gevonden te worden, bang om het slachtoffer van pesterijen te zijn. Hoewel ze meevoelen met de gepesten, doet de rest van de groep gewoon mee. Woorden en de betekenis van begrippen zijn heel belangrijk. „Ik ga met dood", snottert een van de meisjes, die 'krijg de tering' te ho ren had gekregen. Met 'zak tabak' neemt ze uiteindelijk wraak, zoals anderen uitge scholden worden voor 'preutse dwerg', 'oversekste' 'misselijke kwal' of 'ezel'. Ze kiezen woorden, geven die een eigen beteke nis mee en verkennen zo hun wereld. GPD (Suzanne Kuik, 'Mag ik op je rug? Van de kinderen en hun dagen met vriendschap en ruzie.' Uiig. Het Spinhuis, Amsterdam, ISBN 90 5589 023 5. Prijs f 26,50) Een uitloper van het Azorenhoog bepaalt het grootste gedeelte van de dag het weer in Zeeland. Het blijft dan ook overwegend zonnig en de kans op een bui is erg klein. Pas aan het einde van de dag wordt de rug weggedrukt door een nader bij komend front behorend bij een nieuwe depressie in de buurt van IJsland. In de late avond trekt het front over Zeeland wat gepaard gaat met veel bewolking en regen. De temperatuur stijgt in Oost-Zee land naar een maximum van 16gra- den en aan de kust klimt het kwik naar een maximum temperatuur van 15 graden. In de nacht daalt de temperatuur flink. Het kwik daalt naar een minimum van 6 graden. De wind krimpt naar het zuidwesten en neemt gedurende de dag in kracht toe. In de middag is de zuid wester matig 3 tot 4 Bft., tegen de avond trekt de wind aan tot vrij krachtig 5 Bft. Aan de kust kan hij zelfs af en toe hard zijn, 7 Bft. Nautisch bericht Wind: zuidwest matig tot vrij krach tig 3 tot 5 Bft., in de avond aan de kust mogelijk hard 7 Bft., zicht: goed, in buien matig, temperatuur kustwater: 14 graden, afwijking wa terstanden: enige verhogingen, maximum golfhoogte monding Scheldes: tussen een en anderhal ve meter. Vooruitzichten Voor morgen: achter het gepas seerde front voert de west tot zuid westelijke aanvoer koele en onsta biele lucht aan naar de regio. Het is dan overwegend bewolkt en er val len buien. De aansterkende west tot zuidwesten wind, die vrij krachtig tot hard is, 5 tot 7 Bft., geeft het weer samen met de dalende tempera tuur, het kwik stijgt vandaag niet verder dan een maximum van 14 graden, een onaangenaam karak ter. Voor zaterdag tot en met maandag: het blijft guur weer met buien. De wind draait naar west en blijft vrij krachtig tot hard van kracht 5 tot Bft. De maximum temperatuur ligi rond de 14 graden. Het minimum ligt rond de 7 graden. Vanaf zondacj is er weer kans op wat zon. van ZON EN MAAN 3 oktober zon op 07.45 maan op 23.26 Hoog water RIJS onder 19.11 triur onder 14.26 gred zond stem van uur cm uur cm Donderdag 3 oktober Vlissingen 06.46 199 19.05 203 blJ 1 Terneuzen 07.02 224 19.25 221 Bred Bath 08.02 267 20.20 27! Bors Roompot Buiten 06.45 150 19.05 156 De I Zierikzee 08.15 149 20.35 156; had Wemeldinge 08.20 170 20.40 176 natii PhilipsdamWest 08.15 157 20.30 165 men Vrijdag 4 oktober LK varV" Vlissingen 07.29 172 19.55 172 Pr0^ Terneuzen 07.49 196 20.15 195 Klo! Bath 08.46 236 21.08 23c Roompot Buiten 07.35 129 20.05 132 Zierikzee 08.50 134 21.20 146 T7 Wemeldinge 08.55 151 21.25 155 PhilipsdamWest 08.50 145 21.20 151-" Laag water uur cm uur Donderdag 3 oktober Vlissingen 00.46 167 13.06 Terneuzen 01.11 177 13.26 Bath 02.10 196 14.25 Roompot Buiten 00.40 121 13.05 Zierikzee 01.55 123 14.15 Wemeldinge 02.00 138 14.20 PhilipsdamWest 01.55 132 14.15 Vrijdag 4 oktober LK Vlissingen 01.14 147 13.44 Terneuzen 01.46 156 14.15 Bath 02.45 176 15.06 Roompot Buiten 01.35 108 14.15 Zierikzee 02.35 114 15.00 Wemeldinge 02.45 127 15.05 Philipsdam West 02.35 122 15.05 Vrijdag 4 oktober LK Vlissingen 07.29 172 19.55 Terneuzen 07.49 196 20.15 Bath 08.46 236 21.08 Roompot Buiten 07.35 129 20.05 Zierikzee 08.50 134 21.20 Wemeldinge 08.55 151 21.25 Philipsdam West 08.50 145 21.20 ris moet er voor zorgen dat een kind van twaalf jtar of ouder in staat wordt gesteld zijn mening te geven. Als hij het niet met een regeling eens is, moet de juridische adviseur hem wijzen op de mogelijkheid naar de Raad van de Kinderbescherming of de rech ter te stappen. De advocaat of notaris die een scheiding buiten de rechter om wil rege len, moet voorts aan specifieke opleidings- ^n ervaringseisen voldoen, meent de com missie. Een goede omgangsregeling voor kinderen weegt zwaar voor de commissie. Zij bepleit dat in het geval de partijen het niet eens kunnen worden, de ouders desnoods door tussenkomst van de rechter tot een oplos sing worden gedwongen. ANP Vooruitzichten tot en met morgen: Finland: vandaag perioden met zon en een enkel buitje, morgen aan trekkende zuidenwind en vanuit het zuidwesten toenemende bewol king, gevolgd door regen. Middag- temperatuur van 5 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. Noorwegen: vandaag van het zuid westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen.Vooral aan de zuidkust plaatselijk veel neer slag.Aantrekkende wind. morgen enkele opklaringen,maar ook bui en. Middagtemperatuur van 7 gra den in het noorden tot 13 rond Oslo. Zweden: vandaag eerst nog zon, maar later op de dag meer wind en bewolking, en vanuit het zuidwes ten regen, morgen afwisselend op klaringen en buien. Maxima van 6 graden in het noorden tot 13 hier en daar in het zuiden. Denemarken: vandaag af en toe zon, maar in de loop van de middag overwegend bewolkt en toenemen de regenkansen en wind. morgen opklaringen, maar ook enkele bui en. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden, vandaag iets minder koud. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: vandaag overwegend be wolkt en enige tijd regen. Later op de dag in Ierland en Schotland, morgen ook elders, opklaringen maar ook buien. In Schotland mor gen mogelijk ook hagel en onweer. Veel wind. Middagtemperatuur vandaag meest tussen 13 en 18 gra den. morgen overal wat lager. België en Luxemburg: vandaag pe rioden met zon. 's Avonds van het westen uit verder toenemende wind en bewolking en enige tijd re gen. morgen naar het oosten weg trekkende regen, gevolgd door op klaringen maar ook buien. Middag- temperatuurvandaag rond 16, mor gen ongeveer 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: van daag flinke perioden met zon. In de avond en nacht vanuit het westen bewolkt en regen, morgen overdag opnieuw zon, maar ook een enkele bui. Langs het Kanaal veel wind. Maxima vandaag rond 19, morgen rond 16 graden. Portugal: Zonnig, morgen in het noorden ook enkele wolkenvelden en kleine kans op regen. Maxima rond 26 graden, in het noordwesten iets minder warm. Madeira: Afwisselend zon en wol kenvelden. Droog. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Spanje: Zonnig. Met name morgen langs de Golf van Biskaje ook enke le wolkenvelden en kleine kans op regen. Middagtemperatuur rond 25 graden, maar langs de Golf van Bis kaje enkele graden lager. In Andalu- sië maxima van 30 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, maar aan de noordzijde soms ook wolkenvelden. Maxima rond 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig. Ten zuiden van Agadir in de ochtend kans op mist of wolken. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Tunesië: Tamelijk zonnig. Naar het noorden toe meer stapelwolken en kans op enkele regen- of onweers buien, morgen aan de noordkusj mogelijk enige tijd een stevigsvan noordenwind. Middagtemperatuu| vandaag vlak aan zee rond 23 grai^p, den, morgen iets warmer. 1 Zuid-Frankrijk: In de vroege och voei tend plaatselijk mist. Verder peritHfan den met zon, maar in het zuidwes-env ten wolkenvelden en kans op (mot verl )regen. morgenmiddag ook elders-we meer bewolking, gevolgd door re-V00] gen. De Mistral neemt in kracht afigror Middagtemperatuur van 17 graden; T nabij Clermont-Ferrand tot rond 23 langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden ZWi met zon en droog. Vooral vandaan plar tamelijk veel wind. Maximumtem- Ier peratuur rond 24 graden. Wat Italië: Wisselend bewolkt en enkele en regen- of onweersbuien. In he. noorden droger en meer zon. Mid q dagtemperatuur rond 23 graden vandaag in het noorden een stulr11^ frisser, bun Corsica en Sardinië: Afwisselen! met zon en stapelwolken en met namf kilo vandaag nog enkele regen- of on gedi weersbuien. Veel wind. Middag dep temperatuur vandaag rond 20, mor gen ongeveer 24 graden. pjaa Malta: Naastzon ookwolkenvelder en kans op enkele regen- of on R weersbuien. Maxima rond 24 gra ■Kan den. wor Griekenland en Kreta: Flinke perio Een den metzon en droog. Vooral lang! bed: de Griekse westkust van tijd tot tij( wolkenvelden en enkele regen- ol onweersbuien. Middagtempera tuur rond 25 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Flinkf perioden met zon en droog. Maxi ma van 22 graden op de Dardanel len tot net iets onder de 30 gradei op Cyprus. Duitsland: vandaag geregeld zon en droog, morgen eerst overwe gend bewolkt en perioden met re gen. In de loop van de dag van he westen uit opklaringen, maar ooi enkele buien. In het noorden enige tijd een stevige zuidwestenwind Middagtemperatuur rond 16 gr8' den. Zwitserland: Perioden met zon vandaag vooral in Graubunden nog wolkenvelden, maar overwegen! droog. Middagtemperatuur rond 1| graden, morgen enkele graden ho ger. Oostenrijk: vandaag wolkenvel den, ook af en toe zon en met nam in Karinthië nog wat regen, morge* overal droog en meer zon. Maxim geleidelijk oplopend tot rond graden op morgen. Polen: vandaag in het zuidooste eerst nog wat regen. Verder perio den met zon, maar morgen later o| de dag vanuit het westen 'opnieuw regen. Maxima vandaag rond 1. graden, morgen enkele graden ho ger. Tsjechië en Slowakije: Geregeli zon, maar vandaag in Slowakije eerst nog bewolkt en regen, mor gen in de loop van de middag Tsjechië toenemende bewolking gevolgd door regen. Middagtem peratuur vandaag rond 14, morge' ongeveer 18 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4