Eén lokale omroep op Schouwen Prijs voor het mooiste dier Regels zijn regels als enige waarheid jv Invulling functies biu nieuwe gemeente J gebeurt nog dit jaar Horeca Terneuzen M moet werken aan verbetering imago zeeland ,18L Vertegenwoordigers beide radiostations tevreden over eerste fusiegesprekken donderdag 3 oktober 1996 van onze verslaggever Herre Stegenga ZIEKIKZEE - De kans dat de twee lokale radiostations op Schouwen-Duiveland, Radio Schouwen-Duiveland en West Radio-C, gaan fuseren, is aan zienlijk groter geworden. Een gesprek tussen beide partijen heeft reeds plaatsgevonden en vertegenwoordigers van de om roepen zijn tevreden over het re sultaat. Overigens speelt West Radio-C ook met de gedachte om met enkele partners als com merciële omroep verder te gaan. Duopassagiere bij val gewond GOES - Een 16-jang meisje uit Kwadendamme heeft dinsdag avond kneuzingen opgelopen als gevolg van een valpartij met een brommer. Ze reed als duo passagier op de bromfiets van een 15-jarig meisje uit Goes over de A Joachimikade. Ver moedelijk door het natte weg dek is de brommer in een slip ge raakt. Daarbij kwam het 16- jarige meisje ten val en moest naar het Oosterscheldezieken- huis worden gebracht. Fietster gewond GOES - Een 16-jarige inwoon ster van Kwadendamme raakte dinsdagavond gewond toen ze zich voort liet trekken door een bromfiets en daarbij ten val kwam op de Albert Joachimka- de te Goes. Vermoedelijk is de 15-jarige bromfietser door het natte wegdek in de slip geraakt. De fietsster werd met kneuzingen overgebracht naar het Ooster- seheldeziekenhuis. Open dag dierenasielen In de rubriek Wegwijs van dins dag is abusievelijk vermeld dat de dierenasielen in Zeeland alle vijf zaterdag 5 oktober open huis houden. Zierikzee, Vlissin- gen en Middelburg openen in derdaad zaterdag de deuren, maar in Goes en Terneuzen kan het publiek zondag 6 oktober te recht. Poortambacht wil subsidie voor wijkactiviteiten van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het bestuur van de piepjonge wijkgroep Poort- ambacht in Zierikzee heeft haar eerste subsidieverzoek inge diend. Drie activiteiten staan op het programma: een lampion optocht, een jongerenfeest en een ouderenochtend. Het ver zoek wordt besproken in de commissie welzijn en sociale za ken op dinsdag 8 oktober. De wijkgroep is min of meer ontstaan na het onderzoek naar sociale vernieuwing dat vorig jaar in alle delen van Zierikzee werd gehouden. Uit die enquête bleek dat bij de Poortambacht- bewoners behoefte bestaat aan meer activiteiten in de wijk én aan een eigen onderkomen. Na een mislukte start verzamelden zich een aantal bewoners dat handen en voeten wil geven aan een buurtcomité. De wijkgroep, die wordt ondersteund door So ciaal Kultureel Werk De Licht boei, wal niet werken met een lidmaatschap. Bij elke activiteit wordt een eigen bijdrage ge vraagd. Verder spreekt de commissie on der meer over het beschikbaar stellen van een bedrag voor de herbestrating van het school plein van de J. L. de Jonge- school en het plaatsen van een hekwerk voor het gebouw. De vergadering begint 19.30 uur in de gnple commissiekamer van het stadhuis. Omleidingen wegens aanleg rotonde Renesse RENESSE - Op woensdag 9 ok tober begint in Renesse de aan leg van een rotonde op de krui sing Stoofweg met de Lage Zoomen de Helleweg. Tïjdeims dit werk, dat in op dracht •van de provincie wordt uitgevoerd, wordt het gemotori seerd verkeer omgeleid. De rou te wasmffit met borden aangege ven. fffet fietspad langs de Stoofweg blijft beschikbaar voor wielrijders. Het wordt ook geschikt gemaakt voor de pas sage van lijnbussen en hulp- <dhensliem (zoals ambulance en tacamdtaeer). Door weersom- stanadagheden kan de afronding vain het werk uitlopen tot begin dienemafeer. De rotonde is één van de voorberei dende werken voor bel transferium dat het verkeer iun de Kop van Schouwen in be taste Usairaen moet leiden. Op dit moment zijn de mogelijk heden voor dat laatste idee ech ter nog te beperkt, meldt voor zitter Stefan van Roosmalen. „Etherfrequenties zijn schaars en alleen op de kabel uitzenden, zelfs voor heel Zeeland, heeft weinig zin." De mogelijke part ners, volgens Van Roosmalen een uitgeversconcern en een electronicaproducent, zouden geen heil zien in een kabelom roep. De komende weken zullen echter nog diverse gesprekken volgen over dit onderwerp, laat Van Roosmalen weten. De besprekingen met de colle ga's van Radio Schouwen-Dui veland gaan in de tussentijd gewoon door. Volgens Van Roos malen zijn beide partijen het er over eens dat een samensmel ting van de omroepen het beste resultaat is voor de toekomst. „Elke omroep heeft specialitei ten die bij een nieuwe omroep van pas komen." L. Blikman van Radio Schouwen-Duive land zegt deze sterke punten te Willen combineren. „West Ra- dio-C is erg goed in het gebruik van computers, bijvoorbeeld voor de programmering, en heeft een goede neus voor com mercie. Op onze beurt hebben wij weer een prima informatie voorziening." De twee omroepen. West Radio- C voor de Westhoek en Radio Schouwen-Duiveland voor de rest van het eiland, lijken de 'af koelingsperiode' achter de rug Wijzigingen Filmfestival MIDDELBURG - Het program ma van het Filmfestival Zee land kent twee wijzigingen. Op vrijdag 4 oktober om 22 uur wordt in het Schuttershofthea ter in Middelburg in plaats van Het omgekeerde perspectief de speelfilm De kersenpluk ver toond, het debuut van Arno Kranenborg. Deze film is in Utrecht een van de grote kans hebbers voor het Gouden Kalf voor beste film. In de Concertzaal in Zierikzee komt de film Different for girls te vervallen. Op zaterdag 5 ok tober om 20 urn- zal nu de Engel se film Angels en insects worden vertoond. te hebben. Een mogelijke fusie is namelijk al eens eerder onder werp van gesprek geweest. Maar deze bijeenkomst verliep niet erg positief, zo meldde Van Roosmalen eerder dit jaar in de ze krant. Oorzaak: de verschil lende formules die radiosta tions hanteren. Grof gezegd is dit muziek met informatie bij West Radio-C en informatie met muziek bij Radio Schouwen- Duiveland. Inmiddels lijken de bezwaren uit de weg geruimd. De gemeentelijke herindeling is aanleiding voor een eventuele fusie. Immers, de Mediawet be paalt dat per gemeente maar Dierenarts E. Wondergem bekijkt een van de poezen tijdens de dierenkeuring iu kinderboerderij de Punt in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - „Wie heeft jou verteld dat Stampertje een meisje was?" vraagt dierenarts E. Wondergem aan een jongetje dat zijn konijn laat keuren. „Voor er ongelukken gebeuren: Stampertje is een jongetje." Tijdens de dierenkeuring op Kinderboerderij de Punt in Zierik zee werden woensdag tientallen poezenhondenkonijnen en ca- via's grondig geïnspecteerd door de dierenarts en een jury. Pun ten werden uitgedeeld voor de conditie en de verzorging van het dier en de omgang met het baasje. De dieren lieten zich gewillig bekloppen en bevoelen, in de bek en onder de staart kijken. De mooiste dieren kregen een prijs. De Lichtboei organiseert de keuiing jaarlijks omstreeks dierendag in samenwerking met Brugzicht en de dierenbescherming. Het praathuisje te Flipland is naar 'Thools model' herrezen: kleiner en - in eerste instantie - kachelloos. foto Willem Mieras De hoeve Buitenzorg in Tholen heeft moeten wijken voor woningbouw. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - 'Ze vond me nogal streng', zei de Thoolse burge meester H. A van der Munnik in april van dit jaar, nadat koningin Beatrix na een vlijmscherp wandelschema net Sint-Maartensdijk had verlaten. Zoals bekend wil Hare Majesteit nogal eens van het protocol afwijken en ergens eens wat langer bij stilstaan. Maar in Smerdiek maande de burgemeester haar kennelijk tot spoed. In een half uur moest een hoop gebeuren. De burgemeester bracht de mening van Beatrix met een lach. 'Je moet je nu eenmaal aan schema's houden', ver klaarde hij. Een schema echter, dat door de gemeente zelf was opgesteld. En strak was. Erg strak. 'Regels zijn regels'. Het is een adagium dat bij het Thoolse college van burge meester en wethouders veelvuldig op duikt. Zo veelvuldig, dat het bijna tot abolute waarheid wordt verheven en dit uiteraard niet tot ieders tevreden heid. Raadsleden hameren regelmatig op meer flexibiliteit, een meer mense lijke opstelling. En niet alleen raadsle den doen dat. Ook de bevolking. Een duikje in het recente verleden levert een lange lijst voorbeelden op van de ri gide opstelling van het Thoolse college. Een greep uit die lijst. Graf De kwestie waar rechter Damsteegt bij betrokken was. Keihard heeft een echt paar uit Sint-Philipsland moeten knokken om op het graf van hun in 1994 overleden dochtertje een steen te mo gen plaatsen. Punt was dat het meisje per ongeluk in een 'algemeen graf' te recht was gekomen, en niet in een 'kin dergraf'. De geplande steen paste niet op zo'n algemeen graf, meende het col lege. Bovendien zou het 'lastig maaien' zijn geweest rond die steen op die plek, vertelde een gemeente-ambtenaar te gen Damsteegt, nadat de ouders het na lang touwtrekken met de gemeente op een rechtszaak aan hadden laten ko men. De rechter snapte bitter weinig van de opstelling van de gemeente: het was toch een bijzonder geval, stelde hij, en 'je kunt niet alles met regels ondervan gen'. Het verhaal over het maaien ging er bij hem al helemaal niet in. De uit slag van de zitting was voorspelbaar: de steen mocht er komen. Kwam nog eens bij dat het college zélf de regels had opgesteld waar het zich vervolgens aan wilde houden, terwijl het volgens de rechtbank aan de raad is om die richtlijnen op te stellen. Verder de 'kwestie Leen'. Oud-bokser Leen Jansen, die in het buitengebied bij Sint-Maartensdijk een sportins.tuif heeft voor de jeugd. Zijn probleem was dat hij ooit een aantal vierkante meters illegaal heeft bijgebouwd op zijn door bomen omzoomde terrein. Het bestem mingsplan aanpassen zodat het hok kon blijven, daar wilde het college niet aan. 'Want dan komen er meer van dat soort aanvragen. Geen uitzondering dus', was de redenering. Vijfendertig brandbrieven van jongeren die bij Leen trainden konden dat standpunt niet breken. Het illegaal gebouwde hok is inmiddels gesloopt. Vervolgens', het tankstation van Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen. Dat moest weg volgens het college, om aan leg van een rotonde even verderop mo gelijk te maken. Weer was protest het gevolg. Veertienhonderd handteke ningen van pro-Eskes-Tholenaren werden bij het gemeentebestuur op ta fel gelegd. Zij waren gehecht aan 'hun' station en dat moest gewoon blijven. Vervolgens werd een nieuw onderzoek je ingesteld naar de noodzaak van ver dwijning. Uitkomst: negatief voor Es kes en zijn aanhangers. Buitenzorg En: Hoeve Buitenzorg in Tholen. Die moet wijken voor nieuwbouw, maar ei genaar Van Gorsel heeft daar weinig trek in. Hij heeft juridische gevechten gevoerd tot aan de Raad van State, die stelde meer waarde te hechten aan het woongenot van de Van Gorsels dan aan de argumenten van de gemeente. Bo vendien, aldus die instantie, was er in Tholen nog genoeg bouwruimte, De Van Gorsels mochten veivolgens van de Raad van State in ieder geval blijven zitten tot eind 1997, wanneer de erf pachtovereenkomst met de gemeente afloopt. Gevolg: de gemeente ging een nieuw ontwerp maken voor het gebied, dat op hetzelfde moest neerkomen als het oude ontwerp. 'Kijken hoe Van Gorsel reageert', stelde een gemeente woordvoerder destijds. 'Als hij ver standig is, vertrekt hij'. Ook nog: de al jaren dakloze Thoolse schietverenigingen. Het gaat om clubs diein 1993 werd verboden nog langer in gymzalen te schieten, omdat daar te veel loodstof bleef hangen. In dit geval trachtte het college koste wat kost een oplossing te forceren, omdat het immers de gemeente zelf was geweest die de clubs uit de gymzalen had ver wijderd. Zelfs werd begin dit jaar een oplossing die eerder door de raad was afgeschoten in vrijwel identieke vorm nog eens uit de kast gehaald, zonder dat er nieuwe argumenten waren om dat plan nu wel door te voeren. Praathuisjes Dan zijn er nog de Thoolse 'praathuis jes'. Te Sint Philipsland moest recente lijk een nieuw huisje verrijzen, omdat het oude was vervallen. Besloten werd dat het er één naar 'Thools model' moest worden, kleiner dan het oor spronkelijke, en zonder verwarming, terwijl de Fliplanders altijd een kachel hadden gehad. Wederom strakke regel- handhaving maar inmiddels, na aan dringen vanuit politiek en bevolking, gaan ook de Fliplandse praters weer warm de winter in. Een proef met ver warming in het Thoolse praathuis viel positief uit, en nu krijgen alle huisjes zo'n voorziening, Tenslotte: het inmiddels ter ziele gega- ne Intergemeentelijke Samenwer kingsverband Oosterscheldereg'io. In dit orgaan stond Tholen bekend als de gemeente die het hardst op de rem trap te. 'We kunnen onze eigen boontjes wel doppen', was veelal de achterliggende gedachte. Tot zover de voorbeeldenlijst. Gezegd moet uiteraard worden, dat het college nimmer alleen opereert (de raad zegt uiteindelijk 'ja' of 'nee'), maar wel een zeer dikke vinger in de pap heeft. Voor al de drie niet-confessionele oppositie partijen (AOV, VyD en D66) luiden re gelmatig de alarmbel. Zij laken de in hun ogen soms 'arrogante' opstelling van het college, maar tonen daar tege lijk ook begrip voor. 'Ze krijgen immers de ruimte die ze nodig hebben', zei J. van den Donker van D 66 onlangs. 'Er is bijna niemand die er iets tegen doet'. één lokale zender actief mag zijn. De samenwerking moet binnen twee maanden worden bekrachtigd, stelt Blikman. „Anders heeft het geen zin meer." van onze verslaggever Herre Stegenga NIEUWERKERK - Na een klei ne week uitstel is het functie- boek voor het ambtelijk perso neel van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland woens dag vastgesteld. Vorige weck donderdag kwam de stuurgroep er niet uit omdat het plan wat afwijkingen vertoont. De leden besloten gisteren voor de 'meest cruciale' vacatures, volgens projectleider M. Sas gaat het om maximaal 25, zo spoedig moge lijk geschikte kandidaten te vinden. Nog vóór het eind van het jaar moeten deze functies zijn ingevuld. Sas: „Dón kun nen we goed van start gaan." Probleem is dat enerzijds extra functies worden gecreëerd en anderzijds bepaalde plaatsen moeilijk kunnen worden inge vuld -hiervoor kan en wil voor lopig niemand in aanmerking komen. In totaal staan nog 62 banen open, aldus Sas. De be doeling is dat de eerder genoem de 25 vacatures zoveel mogelijk intern worden opgevuld. Sas: „Misschien dat er nog spijtop- Ma tanten zijn die alsnog een ancL re functie willen." Het vindij" van kandidaten voor de ande£e 37 plekken, die gewoon binnjj® het functieboek passen, woiff waarschijnlijk een taak voortr61, nieuwe gemeenteraad, laat sEl weten. De nieuwe functies van het g?°,v meentelijk personeel word#® pas halverwege volgende wet. openbaar gemaakt. Eerst wos1®' den de ambtenaren persoonlij op de hoogte gebracht. Op z(!L terdag 14 september hebben Schouwen-Duivelandse gfe meente-medewerkers een brij- gekregen met daarin de (voorlif pige) taak die ze krijgen toebf deeld in de nieuwe organisatil In totaal hebben 55 medewet kers een nieuw gespi aangevraagd 'met de inp; singscommissie, zegt Sas. Ei 'redelijk percentage', vindt hj Het betreft mensen die «on functie hebben gekregen d?et niet voorkwam op hunpersoof lijke voorkeurslijst. OpnieuPj^ wordt bekeken of ze ergens at^' ders terecht kunnen. Sas: „F tevredenheidsfactor W0ICtai daardoor verhoogd." m la NO ge van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De horeca-on- dernemers in het centrum van Terneuzen hebben geen drugs- )probleem, vindt voorzitter F. Paap van de sectie Café-Barbe- drijven van Koninklijke Horeca Nederland. „Ze hebben een uit daging: om het imago van de stad met z'n allen weer op te krikken. Potenties zat!" Het moet uit zijn met het gesteg gel over drugsoverlast, zo werd donderdag 'besloten' op een bij eenkomst van het sectiebestuur in hotel l'Escaut. Want in feite is er weinig bijzonders aan de hand. De grootste overlast wordt veroorzaakt door alle commotie die 'de omgeving' maakt rond de drugshandel, was de van ervaring doorspekte boodschap waarmee één van de Rotterdamse bestuursleden zijn collega's in Terneuzen aan het denken zette. Politiewoordvoerder E. Paliwo- da was gisteren de laatste om die visie tegen te spreken. De drugs handel, zo betoogde hij, bezorgt de Scheldestad nauwelijks ex tra criminaliteit. „We hebben onze portie moord- en doodslag gehad, maar waar de mensen het meest last van hebben is het af- en aanrijden van drugstoe risten. De handel roept een on- veiligheidsgevoel op. En dat zorgt in sómmige gevallen weer voor een waardedaling van pan den in de directe omgeving. Angst Die negatieve spiraal mist ook zijn uitwerking op de horeca in het centrum van Terneuzen niet Klanten blijven 'uit angst' weg uit de café's, het rendement neemt af en maakt het de kroeg baas steeds moeilijker het hoofd boven water te houden. Gaat hij over de kop, dan bestaat weer het gevaar dat het etablisse ment wordt overgenomen door mensen met minder goede be doelingen. Voor het sectiebestuur is deze tendens reden genoeg om het ge doogbeleid ten aanzien van kof fieshops te ondersteunen. Net als de Terneuzense horeca-ex- ploitanten, onderstreepte R. van Glansbeek. „Als de ge meente er zo samen met politie en justitie in slagen om het aan tal drugsverkooppunten terug te brengen van 75 naar 2... '.Voer je een nulbeleid, dan loop je als horeca-ondememer een heel ZIERIKZEE ANBO-vergadering - De Zie- rikzeese ANBO-afdeling (Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen) houdt dinsdag 15 ok tober haar najaarsvergadering in seniorencomplex De Veste in Zierikzee. Besproken wordt on der meer het rapport met kos- tenoverzichten van het gewest- bestuur. Ook vindt een verloting plaats. Aanvang: 14.00 uur. B URGH-HAAMSTEDE Wandeling - Staatsbosbeheer houdt op de dinsdagen 22 en 29 oktober wandelingen door de boswachterij Westerschouwen onder leiding van een gids. De route loopt door het zuidweste lijk deel van het bos en langs de zeereep en duurt ruim twee uur. Goede kleding is gewenst, de tocht voert deelnemers - langs smalle zandpaden en doornach tig struikgewas. De wandelin gen beginnen 10.00 uur bij de excursieschuur van Staatsbos beheer. Aanmelden kan bij de VW Schouwse Kust en bij aan vang van de excursie. groot risico dat de handel zi|>ul weer verplaatst naar of rondc£en reguliere café's.'n hg< De horeca ervaart de huidigei(Pe1 kale aanpak als positief. H(Sen afgelopen jaar is de overlast vo!ste( gens Van Glansbeek ziendef13, ogen afgenomen. De exploitafvoc ten kunnen daar wel degelijk30 aan meewerken, betoogde iien sectiebestuur op vragen van pren litieman Paliwoda. Ze zijn inPe mers baas in eigen huis en ml!01: gen ongenode gasten op bas>beci van huisregels sommeren kv0° pand te verlaten. Verboden vot?133 sportschoenen, stropdas ve|ar( plicht of het vermoeden dat druz aanwezigheid van de vermeil de dealer de orde in het etablil sement verstoort zijn daartoF. afdoende reden. „Zo lang h; geen weigering is op grond vs ras, geloof of politieke overtn ging kan alles", aldus het Rój' terdamse bestuurslid. Vergunning Burgemeester en wethoude zullen daarnaast nog dit ja een exploitatievergunning ii het leven roepen om de greep c de handel in soft drugs verder:; verstevigen, vernacht beleid' ambtenaar E. van der Hooi: Die maatregel verplicht onde: nemers 'uitstralende effectej van hun bedrijf te ondervange&an Ze krijgen daarmee ook de ver antwoordelijkheid om te lette dat er op hun stoep geen drugs:", handel of -gebruik plaatsvindr1^ De huidige drank- en horeej|Pe vergunning beperkt zich tot ó^11 situatie binnen. doe Het sectiebestuur van Hore<r?ei Nederland sloot in hotel l'E?"er caut zijn vierdaagse promotifr61 lekl tour af. Doel van de landelija tournee is een helder beeld':, krijgen van actuele situaties. Br?1, belangstelling in Tex'neuzenwsir^1 matig. Slechts een handvol hij?' reca-ondernemers had aan r.ec[ uitnodiging gehoor gegevaj?e Paap en bedrijfsconsulente I:'aa; van Engelen toonden zich evffljr wel tevreden over de wijaj n waarop Terneuzen nu omgarjon met de drugsproblematiek. Joh Nieuwe offertes voor stortplaats fS r iNa van onze verslaggever het Ma ZIERIKZEE - Het algemeen b«ran, stuur van Reinigingsdienst3 Schouwen-Duiveland wil dafPaa een onafhankelijk bedrijf de of fertes toetst voor het afdekkaT van de voormalige stortplaatsiij Serooskerke (S). De ondernojl ming die in eerste instantie vo«l deze klus in aanmerking z«l komen, is namelijk te nawl betrokken bij de aannemerswjl reld. In dit geval is dat niet ge oorloofd, zo oordeelden de bol stuursleden woensdag. H< voorstel van het dagelijks bol stuur werd daarop teruggetrot I ken. Volgens W. Scheele van de rei gingsdienst is nog niet duidel welk bedrijf nu de offertes g toetsen. Misschien een inger eursbedrijf, opperde hij na bestuursvergadering. Ook werf! besloten 'overtollige geldmir delen' uit te lenen aan de meente Zierikzee, de zo, naamde verrekengemeente het herindelingsproces. Nadeel hierbij is dat het rent percentage vrij laag is, aldt Scheele. „We waren oorspi kelijk uitgegaan van een hogfL percentage." Het algemeen M e stuur van de dienst komt woem dag 16 oktober weer bij eikaai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 30