Tony Blairs one-man-show oKE, it iff. Vrede Nu weer klaarwakker PZC Italianen voelen zich slachtoffer van EU-complot 01Sv JHt/ uci NOV Onbehagen Bio-landbouw wil l wel eens doorbreken d opinie donderdag 3 oktober 1996 De Messias van de Labour-partij voor een betere internet-wereld NC NOW B van onze correspondent in Londen Hans Geleijnse Vergeet het verleden. Geen bazen tegen werknemers meer. We behoren allemaal tot hetzelfde team: Britain United. En we zullen winnen. Gehoor zaam klapten de honderden ge delegeerden voor een man die twee partijcongressen terug met zo'n uitspraak als verrader van de werkende klasse de zaal zou zijn uitgckieperd. Tony Blair, christen, de tot Labour bekeer de zoon van een Conservatief, is echter niet af te stoppen. Wie in de partij zou dat ook serieus wil len zolang de peilingen blijven aangeven dat de natie Blair ziet als de toekomstige bewoner van Downing Street 10? Blairs optreden in Blackpool was dinsdag het hoogtepunt van Labours jaarlijkse partijconfe rentie. De partij blijft nog tot en met morgen doorvergaderen, maar dat is niet meer dan een er fenis van het verleden, toen de activisiten nog naar zo'n confe rentie kwamen om de partijpo litieke lijnen uit te stippelen. Blair's one-man-show luidde dinsdag het einde van een tijd perk in. Van debat en discussie naar politiek theater: in krap een uur 'soundbites' kreeg de toekomstige premier - de kie zers moeten nog even worden geraadpleegd voor hij Major aan de kant schuift - zijn gehoor plat. Beloften En met wat? Blair beloofde van alles: van kleinere klassen in het lager onderwijs tot een verbod op het bezit van vuurwapens, minder belastingheffing voor de armen tot efficiënte gezond heidszorg, van keiharde strijd tegen vandalisme en misdaad tot iedere scholier een computer met Internet-browser. Wie dat allemaal zal moeten be talen, bleef onduidelijk. Prijs kaartjes werden door de leider, wiens portret de gelegeerden op elk hoekje in Blackpools Win- tergarden aangaapt, niet ver strekt Want het nieuwe Labour, aldus Blair, doet anders dan Ma jors Tories geen beloften die la ter onder invloed van de harde economische realiteit, moeten worden geschonden. Wat Blair opstapelde, waren goede voor Tony Blair zwaait op het congres van Labour naar aanhangers. nemens, die hij als premier vast beraden zal uitvoeren. Wie nog mocht twijfelen dat La bour, zoals de Economist het formuleerde, een 'one-man- band' is, kreeg het dinsdag dooi de leider zelf ingepeperd. Over het hoofd van de partij heen sloot hij een 'contract met de na tie'. Over vijf jaar mag hij eraan worden gehouden- minder werkloosheid, meer geld voor onderwijs, jonge criminelen twee keer sneller voor de rech ter. eigen parlementen voor Schotland, Wales en andere En gelse regio's: als de bevolking dat wil. Betere wereld Voor de vorm had Blair zich in het begin van zijn toespraak in de traditie van zijn voorgangers Smith en Kinnock gesteld. Maar zijn uitleg van wat een 'moderne sociaal-democraat' is. bracht hem - zonder dat hij die naam noemde - vrijwel zij aan zij met Jezus Christus en de bijbelse profeten voor hem. Zij kwamen al op voor de machtelozen, de bezitlozen. Labour doet dat, anders dan de Conservatieven, nu ook. Socia lisme is gewoon het aloude stre ven naar een 'betere wereld'. Die gaat voor Engeland ook aanbreken. Het Verenigd Ko ninkrijk wordt het rijk van de foto Paul Bates/RTR 'mogelijkheden', de 'great era van achievement' - Blair her haalde dat wel vijf keer - staat voor de deur, de Britten zullen straks deel uitmaken van 'een supermacht van vakmanschap'. Applaus. „Voor een verenigd Brittanië, dat winnend de nieu we eeuw ingaat", sluit de leider af, alvorens met een gebiedend vingertje echtgenote Cherie het podium op te dirigeren. Ze valt hem vertederd om de hals, van onze correspondent in Rome Eelco van der Linden Het is de laatste dagen door velen in Italië gefluisterd, maar maandag hardop gezegd door Vicenzo Visco, minister van Financiën: „Er zijn landen binnen de EU die niet willen dat Italië toetreedt tot de Economi sche en Monetaire Unie." De mi nister noemde geen namen, maar iedereen wist dat hij doel de op Helmut Kohl en vooral Jacques Chirac. Visco voerde het complot op, vooral om uit te leggen waarom de Italianen 'onverwacht' een bezuinigingspakket hebben voorgeschoteld gekregen van 7 0 miljard gulden, inclusief een speciale 'Europa-belasting' van zo'n 15 miljard, die Italië op de valreep het toegangsbiljet voor de EMU moet geven Volgens de minister hadden de Europese partners tot een maand geleden ingestemd met het in juli door de regering ge presenteerde financieel-econo- mische drie-jarenplan. Volgens dit plan zou Italië flink saneren, maar niet op tijd aan de EMU- voorwaarden voldoen. Premier Prodi ging er vanuit dat er enige clementie zou zijn voor Italië en de EMU of zou worden uitge steld of de deelname-criteria zouden worden versoepeld Bezuinigingen Italië kreeg een ijskoude douche te verwerken bij de laatste EU- top in Dublin op 16 september. Hier bleek iedereen, behalve Italië, te weten dat er niets zou veranderen aan de EMU-voor- waarden en zelfs landen als Spanje en Portugal, dankzij grootscheepse bezuinigsopera- ties, waarschijnlijk zouden sla gen voor het 'EMU-examen'. Visco suggereert dat er op aan raden van Frankrijk en Duits land 'op het gaspedaal is ge drukt', met als voornaamste doel Italië buiten het financiële keurkorps te houden. Ook zou de Spaanse regering overge haald zijn alles te gooien op bezuinigingen, terwijl de rege- ring-Prodi in de waan verkeer de dat Italië samen met Spanje zou kunnen zorgen voor uitstel van de EMU. Tot groot ongenoegen van de Italiaanse regering bevestigde de Spaanse premier Aznar in een interview met the Financial Times, dat Prodi hem had voor gesteld een gemeenschappelijk blok te vormen en 'hand in hand richting Maastricht te wande len'. ,.Ik heb daarop geant woord ni et geïnteresseerd te zijn en meteen vanaf het begin mee te willen doen aan de EMU", al dus Aznar. De Italianen zijn ervan over tuigd dat bondskanselier Kohl niet wil dat de lire opgaat in de 'Euro' om zo in eigen land meer steun te verkrijgen voor de Eu ropese munt. President Chirac zou die mening delen omdat hij Italië ervan verdenkt de lire kunstmatig laag te houden, wat zijns inziens de Franse industrie zeer sterk schaadt. Geheel onverwacht kwam Chirac maandag terug op de kwestie, die ook al tijdens de re- gering-Dini voor grote spannin gen tussen Italië en Frankrijk had gezorgd. Chirac zei tijdens een persconferentie dat 'in te genstelling tot wat iedereen denkt, de Franse industrie en met name de textielsector, niet lijdt als gevolg van de Aziati sche concurrentie, maar vanwe ge de Italiaanse lire' Woede De Franse president zei maan dag te hopen dat er 'goede re gels' zullen worden opgesteld voor een 'monetaire discipline', wat in Italië direct werd ver taald als het bewijs voor de Franse wil de Italianen buiten de EMU te houden. Vanuit Brus sel werd meteen, door Eurocom missaris van Monetaire Zaken Thibault De Silguy, ontkend dat er landen zijn die Italië willen straffen. ..Iedereen heeft dezelf de kansen en dezelfde verplich tingen", aldus de commissaris. In Italië is echter de woede groot. Maandag werd door ve len aangevoerd dat de lire het laatste jaar is gestegen met bij na 13 procent ten opzichte van de franc en dat talloze onder zoeken van de EU hebben uitge wezen dat de these van Chirac geen steek houdt. Komend weekeinde kan verder worden geruzied tijdens de Frans-Italiaanse top in Napels, dezelfde die vorig jaar door Chi rac werd afgeblazen vanwege zijn onvrede over Italië's mone taire politiek. GPD 'Vrede Nu' demonstreert in Tel Aviv Bibi, we willen je oorlog niet, waar is je veilige vrede? van onze correspondent in TelAviv Ad Bloemendaal Bibi Netanyahu! Als je zonder akkoord uit Washington terugkomt, dan kun kun je van één ding zeker zijn. We brengen je ten val! We brengen je ten val! We brengen we ten val!" Yossi Sarid, leider van de libe rale Meretz-partij, zet met wilde gebaren zijn woorden kracht bij. De menigte op het sjieke Medina Plein in Tel Aviv applaudis seert en juicht. 'Vrede Nu', onder de vorige regering zo goed als ingeslapen, is terug en wil dat welen. Een grote menigte - volgens de organisatoren vijftigduizend man - de monstreerde dinsdagavond voor de snelle uitvoering van de akkoorden met de Pales- tijnen en vooral tegen premier Benjamin ('Bibi') Netanyahu. 'Bibi. we willen je oorlog niet', 'Bibi, waar is je veilige vrede?'-en 'Bibi. ga terug naar Amerika!' staat er op de spandoeken. De laatste tekst is minder toepasselijk, nu de Is raëlische premier in Washington met Arafat tot een akkoord moet zien te komen. De Stemming in Israël lijkt omgeslagenVol gens een dinsdag gepubliceerd opinie-on derzoek vindt 57 procent van de joodse Isra ëliërs dat Netanyahu het slecht doet. „De laatste dagen ben ik opgebeld door veel mensen die in mei op Netanyahu hebben ge stemd," laat Sarid weten. „Ze hebben spijt van hun keuze en ze vertelden me dat ze nu naar ons kamp zijn overgestapt. Een charla tan heeft hun een veilige vrede beloofd!" Volgens dezelfde peiling, gepubliceerd in het dagblad 'Ma'ariv'. vindt 54 procent van de ondervraagden dat Netanyahu er beter aan had gedaan, de omstreden tunneluit gang in Jeruzalems oude stad gesloten te houden. „Moeten we echt oorlog voeren om een muur van twintig centimeter?", vraagt Sarid de demonstranten. Een andere spre ker. burgemeester Ramez Jerassi van de Arabische stad Nazareth, heeft een pakken de slagzin bedacht: 'Sluit de deur naar de tunnel en open de deur naar de vrede!" Verwoest De betogers hebben gehoor gegeven aan een advertentie van 'Vrede Nu' in de kranten: „Een jaar geleden hebben we Jitschak Ra bin verloren. Hij is vermoord omdat hij vre de wilde. Nu begraaft Netanyahu de kans op vrede. In honderd dagen tijds heeft Ne tanyahu verwoest wat in jaren is opge bouwd. En nu is er geen vrede, geen veilig heid en de stank van oorlog hangt in de lucht. Wij, die Rabins streven naar vrede steunden, zullen niet Netanyahu onze hoop laten begraven." Sommigen demonstranten dragen grote fo to's mee van Jitschak Rabin, de grondlegger van het vredesproces dat nu in gevaar ver keert. „We vergeten niet en we vergeven niet", staat er onder. „Onze T-shirts hebben we een jaar geleden gekocht, op de avond waarop Jitschak Rabin werd vermoord", zegt Isio (24), een uit Brazilië afkomstige student. Hij wijst op de shirts van hemzelf en zijn 22-jarige vriendin Valerie, waarop met grote letters 'Shalom Achshav' (Vrede Nu) staat gedrukt. Ze zijn speciaal voor de betoging uit Jeruzalem gekomen. „Wat nu gebeurt is heel slecht voor het vredespro ces". meent Isio. „We moeten vechten tegen de ontwikkelingen die nu aan de gang zijn. Het is een onmogelijke situatie streelt zijn overhemd, gebaren die aangeven dat ook een mo derne, zelfstandige vrouw lief devol achter haar man kan staan. Huldeblijken De reacties komen meteen. Vak bondsbazen die eerst boos wa ren over Blairs ontrouw aan de traditionele relatie met de vak beweging, brengen nu hulde. „Een geweldige toespraak, waarin Tony onderstreept dat we zonder problemen als part ners kunnen samenwerken om Engeland nieuw leven in te bla zen", laat Ken Jackson van de grootste industriebond weten. Ook het buitenland blijft niet achter in bewondering voor Blairs schepping, het nieuwe Labour. Tijdens de toespraak van Robin Cook, de toekomstig minister van Buitenlandse Za ken, wordt even geluisterd naar drie Europese staatslieden, on der wie de Nederlandse premier Kok, die vanaf het videoscherm de gedelegeerden voorhouden dat ook op het Continent vol verwachting wordt uitgezien naar een Labour-regering die betere relaties met Europa on derhoudt. Weinig vastigheid En dat terwijl Blair ook Europa vooralsnog weinig vastigheid heeft te bieden. Engeland blijft vasthouden aan het veto-recht in de EU-ministerraden, La bours Engeland houdt ook Ma jors optie om pas later te beslis sen over inwisseling van het Pond voor een Europese Munt recht overeind. Toetreding al leen als dat in Brits belang is en het volk zich heeft uitgespro ken, zegt Blair.< Maar hoop doet leven. Als de kiezers Blair en zijn nieuwe La bour maar hun vertrouwen wil len schenken. „Labour is co ming home" parafraseert Blair de grote voetbalhit van het EK. En Mick Hucknalls voetbalhit 'Het wordt allemaal beter' schalt uit de luidsprekers. En kele jeugdige afgevaardigden laten zich door het ritme aanste ken en maken dansbewegingen. Geen Blair-supporter wil zich deze middag herinneren dat En- gelands voetbalhoop tijdens het EK in de halve finales door Duitsland de grond in werd ge boord. Het debat in de Tweede Kamer over wat in de af gelopen tien dagen de affaire Bolkestein is gaan heten, kende gisteren een kalm en vredig einde Een meerderheid van de Kamer verzocht het eigen pre sidium - bestuur - te onderzoeken of in de toekomst een toetsing kan plaatsvinden in hoeverre gedrag van par] lementariërs zich verhoudt tot de ambtseed of onge schreven regels. Dat deed geen pijn. De motie van D66| waarin het verzoek werd vervat, behelsde geen scherpe veroordeling van VVD-fractieleider Bolkestein. Die probeerde, als lid van de Raad van Commissarissen van het farmaceutisch bedrijf Merck, Sharp Dohme, het beleid van minister Borst van Volksgezondheid te beïn vloeden. Formeel viel Bolkestein, zo oordeelde de Kamer, niets t( verwijten. De vervulling van een commissariaat in he: bedrijfsleven is toegelaten en de WD-voorman is open geweest over zijn bijbaan. Dat nam niet weg dat er kri-j tiek was op de handelwijze van de liberale fractieleider Die verweerde zich krachtig maar wist niet in alle op zichten te overtuigen. Bolkestein heeft bij zijn inter venties voor MSD naar zijn eigen opvatting wel steeds laten blijken in welke hoedanigheid hij opereerde. Voo: zijn gesprekpartners, onder meer een topambtenaai van volksgezondheid, was dat echter niet helder. eerste man van de WD werkte overigens zelf verwar ring in de hand door een verzoek namens het f armaceu-i tisch bedrijf naar minister Borst thuis te sturen. Daar mee haalde hij zaken door elkaar. Hij schreef aan Beste Els, maar wilde iets van de minister, die haar functie ten departemente te Rijswijk vervult. Echt hard viel het grootste deel van de Kamer hem ech-j ter niet. Die houding is ongetwijfeld mede ingegeven door de overweging dat men van Bolkestein geen un derdog wilde maken en omdat men zuinig is op Paars; Er speelt echter een ander gegeven mee. Normen ont wikkelen zich in de loop van de tijd en kunnen niet op een achternamiddag in Den Haag worden gesteld. Van daar de keus voor een nader onderzoek, waarna meet duidelijkheid zou moeten ontstaan over wat een Ka merlid zich wel en niet kan permitteren. Alles bij elkaarleverde het debat geen winnaars op. Hel farmaceutisch bedrijf waarvan Bolkestein commissa ris is, moge enige naamsbekendheid hebben verwor ven, echt blij zal de leiding van de onderneming niel zijn met de commotie. Dat geldt ook voor de WD-f rac- tieleider. Hij moest tenslotte toegeven dat hij had ge aarzeld als hem was gevraagd commissaris te worder op een moment dat hij al aanvoerder van de liberalec was. De aanvaarding van het commisariaat dateert v vóór zijn leiderschap. En Bolkestein beloofde een t< rughoudender manier van opereren tot het mornet waarop meer helderheid onstaat over gedragsregels dij moeten gaan gelden. Die toezegging duidde op eei spoor van deemoed. Resteert de indruk die in de samenleving blijft hangel over de kwestie. Naar valt aan te nemen, is die niet gui stig. Er blijft een gevoel van onbehagen over het feit d; de Tweede Kamer voorshands niet in staat blijkt - h< lastig dat ook moge zijn - voor de eigen gelederen scher per grenzen te trekken. product naar het grote publiel bereikt worden. In 1996 werd op 13.000 hectares 0,6 procent van het landbouw areaal, biologisch geboerc Toch groeit de biologische land bouw jaarlijks 10 procent. 'Da: is een mooi groeicijfer, maar Eu ropees gezien zit Nederland daarmee in de achterhoede", al dus D. Logeman van Natuur ec Milieu. Dat de Nederlandse biologisch landbouw bestaansrecht heefj "a wordt vooral in het buitenlanc erkend. GPD de do van onze verslaggever Peet Vogels De biologische landbouw gaat in de tegenaanval. Het aanbod producten is zo klein dat er nauwelijks vraag naar is en door de geringe vraag komt er geen nieuw aanbod bij. Om uit dat kringetje te komen hebben producenten, super markten en maatschappelijke organisaties de handen ineen geslagen. Onder de noemer 'Appél groen licht voor de biolo gische landbouw', moet de doorbraak van het biologisch foto Havakuk Levison/RTR Als nieuwe immigrant - hij is pas een paar jaar in Israël - mag Isio eerst studeren. Daarna wacht de militaire dienst. Laat hij zich naar de bezette gebieden sturen? „Wie wil er nu naar Hebron of Nablus?", ant woordt hij„Maar als het per se moetdan ga ik." Onder Israëlische reservisten wordt, net als tijdens de intifada, weer actie gevoerd om dienst op de Westoever en Gaza te weige ren. Missie Op de betoging spreekt ook oud-minister Yossi Beilin, één van de ontwerpers van de Oslo-akkoorden. „Het is jammer dat ik hier vanavond moet staan, want we hebben onze missie niet kunnen afmaken", zegt hij. „Het wordt tijd dat Bibi gaat handelen in het na tionaal belang en niet langer aanstuurt op een eeuwige oorlog en isolatie. Hij heeft een vreselijke blunder begaan en moet die nu herstellen. Hij mag in zijn onervarenheid niet het hele land in gevaar brengen. Telkens bedenkt hij weer een nieuwe excuus om niets te doen. De ene keer is het het Orient Huis, dan weer die tunnel. Zijn honderd dagen respijt zijn geëindigd iri een zee van bloed. Wij zijn be reid om vier jaar lang te demonstreren. Als hij zijn verplichtingen aan de Palestijnen niet nakomt, zal hij ons overal tegenko- Eerder op de dag zei president Ezer Weiz- man - die een politieke uitspraak niet schuwt - te hopen dat de regering 'wijs ge noeg' is om het vastgelopen vredesproces vlot te trekken. „Als Israël niet kiest voorde weg naar vrede, zal het te maken krijgen met oorlog", waarschuwde hij. GPD Directie: K. Scherphuis. W F dePagteren F van de Velde Hoofdredactie: A L Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel (0118)681000 Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes. Tel (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassauslraat 15, 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Openingstijd Zierikzee 8 30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax: (0118)470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00. franco per post 119,00. per maand 33,00; per jaar ƒ350,00; franco per post 460,00. bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting: losse nummers maandag t/m vrij dag/ 1,60, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 7.- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas Telefonisch spreekuurmaandag t/m vrijdag 9.30-12 00 uur Tel (0118)484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2