GS vergeten WO V-convenant PZC Regels zijn regels als enige waarheid Horeca Terneuzen moet werken aan verbetering van imago Eerste paal gemeentewerkplaats Lokale omroepen Schouwen zijn op weg naar een fusie SMAKELIJK ETEN zeeland 18 Borsele wijst provincie op afspraken extra woningbouw geslaagden i donderdag 3 oktober 1996 van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - De provin cie blijkt het WOV-convenant bijna te zijn vergeten, dat ze in 1994 met Borsele sloot. Dat schrijft de gemeente in een reac tie op het voorontwerp van het herziene streekplan Zeeland. Borsele vindt daarin nauwelijks iets terug van de afgesproken extra woningbouw voor het westelijk deel van de gemeente. Ook over een bedrijventerrein voor 's-Heerenhoek denken bei de overheden verschillend. Volgens het convenant beloofde Borsele de provincie planologi sche medewerking aan de Scheldetunnel, in ruil voor on der meer extra woningbouw en eenbedrijventerein voor 's-Hee renhoek. Althans, dat dacht de gemeente te hebben gewonnen met de bestuurlijke overeen komst. Groei Volgens het ontwerp-streek- plan mogen de dorpen in 'de Sloerand' echter niet meer uit breiden dan voor de opvang van de natuurlijke bevolkingsgroei noodzakelijk is. Borsele heeft daar, mede op basis van het con venant, heel andere ideeën over. Vanwege de gunstige woon- werkafstand ten opzichte van het Sloegebeid, denkt de ge meente aan 'een meer dan na tuurlijke groei' voor 's-Heeren hoek en Lewedorp. Verder wil Borsele tussen Nieuwdorp en 's-Heerenhoek het bedrijventerrein Sloepoort ontwikkelen. Dit zou plaats moeten bieden aan lokale be drijven, maar zou vooral 'een ondersteunende functie voor het nabijgelegen zeehaventer rein' moeten krijgen. Het streekplan rept echter slechts over ruimte voor lokale bedrij vigheid als het gaat om 's-Hee- renhoek. Om de provincie te herinneren aan de bijna twee jaar geleden getekende bestuurlijke over eenkomst, heeft Borsele een ko pie van het convenant ingeslo ten bij de schriftelijke reactie op het ontwerp-streekplan. In de brief aan Gedeputeerde Staten staat verder dat de ge meente 'Goes en omgeving be schouwt als economisch zwaartepunt van Midden-Zee land/Walcheren'. Ze vindt dan ook dat het provinciebestuur het zeehaventerrein Vlissingen- Oost vooral moet bekijken in re latie tot De Bevelanden. Aan de andere kant waarschuwt ze te gen een uitbreiding van het in dustriegebied in de richting van Borssele en 's-Heerenhoek. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De horeca-on- dernemers in het centrum van Terneuzen hebben geen (drugs)- probleem, vindt voorzitter F. Paap van de sectie Café-Bar- bedrijven van Koninklijke Ho reca Nederland. „Ze hebben een uitdaging: om het imago van de stad met z'n allen weer op te krikken. Potenties zat!" Het moet uit zijn met het gesteg gel over drugsoverlast, zo werd donderdag 'besloten' op een bij eenkomst van het sectiebestuur in hotel l'Escaut. Want in feite is er weinig bijzonders aan de hand. De grootste overlast wordt veroorzaakt door alle commotie die 'de omgeving' maakt rond de drugshandel, was de van ervaring doorspekte boodschap waarmee één van de Rotterdamse bestuursleden zijn collega's in Terneuzen aan het denken zette. Politiewoordvoerder E. Paliwo- da was gisteren de laatste om die visie tegen te spreken. De drugs handel, zo betoogde hij, bezorgt de Scheldestad nauwelijks ex tra criminaliteit ,,We hebben onze portie moord- en doodslag gehad, maar waar de - mensen het meest last van hebben is het af- en aanrijden van drugstoe risten. De handel roept een on- veiligheidsgevoel op. En dat zorgt in sommige gevallen weer voor een waardedaling van pan- GOES Boekenbeurs - Boekenliefheb bers en -verzamelaars kunnen zaterdag 5 oktober hun hart op halen op de tweedehands boe kenbeurs, die die dag in de aula van het Calvijn College in Goes wordt gehouden. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Fietster gewond GOES - Een 16-jarige inwoon ster van Kwadendamme raakte dinsdagavond gewond toen ze zich voort liet trekken door een bromfiets en daarbij ten val kwam op de Albert Joachimka- de te Goes. Vermoedelijk is de 15-jarige bromfietser door het natte wegdek in de slip geraakt. De fietsster werd met kneuzingen overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis. De brom fietser mankeerde niets. Geen bezwaren woningbouw Hoedekenskerke van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De ge meente Borsele en de provincie lijken geen moeite te hebben met de plannen die de Beve- iandse aannemer Hoondert heeft ontwikkeld voor woning bouw op het havenplateau bij Hoedekenskerke. Dat valt op te maken uit een brief van de ge meente aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland over het ont werp-streekplan. Officieel heeft de aannemer nog geen toestem ming voor de uitvoering van zijn plannen. In de brief wordt gerept over een gesprek tussen de Borselse wet houders drs. P. J. Vollaard (PvdA, ruimtelijke ordening) en P. M. van Wingerden-Boers (WD, recreatie en toerisme) en gedeputeerde J. G. van Zwie- ten. Tijdens dat gesprek zou Van Zwieten 'de mogelijkheid heb ben opengehouden' voor de ont wikkeling van een recreatie complex bij de veerhaven van Hoedekenskerke. Een voor waarde was wel dat het project moest passen in een nog te ont wikkelen totaalvisie op recrea tie en toerisme in Borsele. De ge meente staat volgens de brief nog steeds positief tegenover Hoonderts plannen. Borsele werkt nu aan een notitie Plattelandstoerisme. Het ont werp-streekplan houdt echter geen rekening met de ontwikke ling van een recreatieproject bij Hoedekenskerke. den in de directe omgeving." Die negatieve spiraal mist ook zijn uitwerking op de horeca in het centrum van Terneuzen niet. Klanten blijven 'uit angst' weg uit de café's, het rendement neemt af en maakt het de kroeg baas steeds moeilijker het hoofd boven water te houden. Gaat hij over de kop, dan bestaat weer het gevaar dat het etablisse ment wordt overgenomen door mensen met minder goede be doelingen. Voor het sectiebestuur is deze tendens reden genoeg om het ge doogbeleid ten aanzien van kof fieshops te ondersteunen. Net als de Temeuzense horeca-ex- ploitanten, onderstreepte R. van Glansbeek. „Als de ge meente er zo samen met politie en justitie in slagen om het aan tal drugsverkooppunten terug tebrengenvan75naar2... Voer je een nulbeleid, dan loop je als horeca-ondernemer een heel groot risico dat de handel zich weer verplaatst naar of rond de reguliere café's." De horeca ervaart de huidige lo kale aanpak als positief. Het afgelopen jaar is de overlast vol gens Van Glansbeek ziender ogen afgenomen. De exploitan ten kunnen daar wel degelijk aan meewerken, betoogde het sectiebestuur op vragen van po litieman Paliwoda. Ze zijn im mers baas in eigen huis en mo gen ongenode gasten op basis van huisregels sommeren het pand te verlaten. Verboden voor sportschoenen, stropdas ver plicht of het vermoeden dat de aanwezigheid van de vermeen de dealer de orde in het etablis sement verstoort zijn daartoe afdoende reden. „Zo lang het geen weigering is op grond van ras, geloof of politieke overtui ging kan alles", aldus het Rot terdamse bestuurslid. Burgemeester en wethouders zullen daarnaast nog dit jaar een exploitatievergunning in het leven roepen om de greep op de handel in soft drugs verder te verstevigen, verwacht beleids ambtenaar E. van der Hooft. Die maatregel verplicht onder nemers 'uitstralende effecten' van hun bedrijf te ondervangen. Ze krijgen daarmee ook de ver antwoordelijkheid om te letten dat er op hun stoep geen drugs handel of -gebruik plaatsvindt. De huidige drank- en horeca- vergunning beperkt zich tot de situatie binnen. Het sectiebestuur van Horeca Nederland sloot in hotel l'Es caut zijn vierdaagse promotie tour af. Doel van de landelijke tournee is een helder beeld te krijgen van actuele situaties. De belangstelling in Terneuzen was matig. Slechts een handvol ho- reca-ondernemers had aan de uitnodiging gehoor gegeven. Paap en bedrijfsconsulente D. van Engelen toonden zich even wel tevreden over de wijze waarop Terneuzen nu omgaat met de drugsproblematiek Wethouder A P. Bruinooge slaat eerste paal voor de nieuwe centrale werkplaats van de gemeente in Kruiningen. foto Willem Mieras van onze verslaggever KRUININGEN - De nieuwe gemeentelijke werkplaats te Kruiningen kan in februari vol gend jaar in gebruik worden genomen. Wet houder A P. Bruinooge (SGP) had woensdag middag de eer officieel de eerste paal te slaan voor het nieuwe onderkomen van onder meer de groenploeg Kruiningen/Hansweert, de cen trale onderhoudsploeg en de reinigingsdienst. De bouw van de centrale werkplaats op het be drijventerrein Nishoek is onderdeel van de re organisatie van de gemeentelijke buitendienst. Een reorganisatie waarvoor inmiddels al het nodige werk is verzet. Doel is een verbetering van de efficiency en meer specialisatie. Zo zijn in diverse Reimerswaalse kernen reeds weide plaatsen afgestoten. Een aantal dorpen krijgt nieuwe steunpunten. Het personeel werkt al sinds begin dit jaar in de nieuwe opzet. Methet complete project is ongeveer anderhalf milj oen gulden gemoeid. Een deel van dat geld komt uit de verkoop van de werkplaatsen. De centrale werkplaats in de Nishoek komt naast de milieustraat van het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Midden- en Noord- Zeeland (OLAZ). Het gebouw krijgt ook een zoutopslag voor gladheidsbestrijding en een wasplaats voor het schoonspuiten van voertui gen. Ook wordt gezorgd voor een kantine en wasgelegenheid. van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - 'Ze vond me nogal streng', zei de Thoolse burgemeester H. A van der Munnik in april van dit jaar, nadat koningin Beatrix na een vlijmscherp wandelschema net Sint-Maartensdijk had verla ten. Zoals bekend wil Hare Ma jesteit nogal eens van het proto col afwijken en ergens eens wat langer bij stilstaan. Maar in Smerdiek maande de burge meester haar kennelijk tot spoed. In een half uur moest een hoop gebeuren. De burgemeester bracht de me ning van Beatrix met een lach. 'Je moet je nu eenmaal aan sche ma's houden', verklaarde hij. Een schema echter, dat door de gemeente zelf was opgesteld. En strak was. Erg strak. 'Regels zijn regels'. Het is een adagium dat bij het Thoolse col lege van burgemeester en wet houders veelvuldig opduikt. Zo veelvuldig, dat het bijna tot abolute waarheid wordt verhe ven en dit uiteraard niet tot ie ders tevredenheid. Raadsleden hameren regelmatig op meer flexibiliteit, een meer menselij ke opstelling. En niet alleen raadsleden doen dat. Ook de be volking. Een duikje in het re cente verleden levert een lange lijst voorbeelden op van de rigi de opstelling van het Thoolse college. Een greep uit die lijst. De kwestie waar rechter Dam- steegt bij betrokken was. Kei hard heeft een echtpaar uit Sint-Philipsland moeten knok ken om op het graf van hun in 1994 overleden dochtertje een steen te mogen plaatsen. Punt was dat het meisje per ongeluk in een 'algemeen graf' terecht was gekomen, en niet in een 'kindergraf'. De geplande steen paste niet op zo'n algemeen graf, meende het college. Bo vendien zou het 'lastig maaien' zijn geweest rond die steen op die plek, vertelde een gemeente ambtenaar tegen Damsteegt, nadat de ouders het na lang touwtrekken met de gemeente op een rechtszaak aan hadden laten komen. Richtlijnen De rechter snapte bitter weinig van de opstelling van de ge meente: het was toch een bijzon der geval, stelde hij, en 'je kunt niet alles met regels ondervan gen'. Het verhaal over het maai en ging er bij hem al helemóal niet in. De uitslag van de zitting was voorspelbaar: de steen mocht er komen. Kwam nog eens bij dat het college zélf de regels had opgesteld waar het zich vervolgens aan wilde hou den, terwijl het volgens de rechtbank aan de raad is om die richtlijnen op te stellen. Verder de 'kwestie Leen'. Oud bokser Leen Jansen, die in het buitengebied bij Sint-Maar tensdijk een sportinstuif heeft voor de jeugd. Zijn probleem was dat hij ooit een aantal vier kante meters illegaal heeft bij gebouwd op zijn door bomen omzoomde terrein. Het bestem mingsplan aanpassen zodat het hok kon blijven, daar wilde het college niet aan. 'Want dan ko men er meer van dat soort aan vragen. Geen uitzondering dus', was de redenering. Vijfendertig brandbrieven van jongeren die bij Leen trainden konden dat standpunt niet breken. Het ille gaal gebouwde hok is inmiddels gesloopt. Vervolgens: het tankstation van Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen. Dat moest weg volgens het college, om aanleg van een rotonde even verderop mogelijk te maken. Weer was protest het gevolg. Veertienhonderd handtekeningen van pro-Es- kes-Tholenaren werden bij het gemeentebestuur op tafel ge legd. Zij waren gehecht aan 'hun' station en dat moest ge woon blijven. Vervolgens werd een nieuw onderzoekje inge steld naar de noodzaak van ver- Het praathuisje te Flipland is naar 'Thools model' herrezen: kleiner en - in eerste instantie - kachelloos. foto Willem Mieras dwijning. Uitkomst: negatief voor Eskes en zijn aanhangers. En: Hoeve Buitenzorg in Tho len. Die moet wijken voor nieuwbouw, maar eigenaar Van Gorsel heeft daar weinig trek in. Hij heeft juridische gevechten gevoerd tot aan de Raad van State, die stelde meer waarde te hechten aan het woongenot van de Van Gorsels dan aan de argu menten van de gemeente. Bo vendien, aldus die instantie, was er in Tholen nog genoeg bouwruimte. De Van Gorsels mochten vervolgens van de Raad van State in ieder geval blijven zitten tot eind 1997, wanneer de erfpachtovereen komst met de gemeente afloopt. Gevolg: de gemeente ging een nieuw ontwerp maken voor het gebied, dat op hetzelfde moest neerkomen als het oude ont werp. 'Kijken hoe Van Gorsel reageert', stelde een gemeente woordvoerder destijds. 'Als hij verstandig is, vertrekt hij'. Ook nog: de al jaren dakloze Thoolse schietverenigingen. Het gaat om clubs die in 1993 werd verboden nog langer in gymzalen te schieten, omdat daar te veel loodstof bleef han gen. In dit geval trachtte het col lege koste wat kost een oplos sing te forceren, omdat het immers de gemeente zelf was geweest die de clubs uit de gym zalen had verwijderd. Zelfs werd begin dit jaar een oplos sing die eerder door de raad was afgeschoten in vrijwel identieke vorm nog eens uit de kast ge haald, zonder dat er nieuwe ar gumenten waren om dat plan nu wel door te voeren. Dan zijn er nog de Thoolse Partijen tevreden over eerste gespre De hoeve Buitenzorg in Tholen heeft moeten wijken voor woning bouw. foto Willem Mieras 'praathuisjes'. Te Sint Philips- land moest recentelijk een nieuw huisje verrijzen, omdat het oude was vervallen. Beslo ten werd dat het er één naar 'Thools model' moest worden: kleiner dan het oorspronkelijke, en zonder verwarming, terwijl de Fliplanders altijd een kachel hadden gehad. Wederom strak ke regelhandhaving maar in middels, na aandringen vanuit politiek en bevolking, gaan ook de Fliplandse praters weer warm de winter in. Een proef met verwarming in het Thoolse praathuis viel positief uit, en nu krijgen alle huisjes zo'n voor ziening. Tenslotte: het inmiddels ter zie le gegane Intergemeentelijke Samenwerkingsverband Oos- terschelderegio. In dit orgaan stond Tholen bekend als de ge meente die het hardst op de rem trapte. 'We kunnen onze eigen boontjes wel doppen', was veel al de achterliggende gedachte. Vinger Tot zover de voorbeeldenlij st. Gezegd moet uiteraard worden, dat het college nimmer alleen opereert (de raad zegt uiteinde lijk 'ja' of 'nee'), maar wel een zeer dikke vinger in de pap heeft. Vooral de drie niet-con- fessionele oppositiepartijen (AOV, WD en D66) luiden re gelmatig de alarmbel. Zij laken de in hun ogen soms 'arrogante' opstelling van het college, maat tonen daar tegelijk ook begrip voor. 'Ze krijgen immers de ruimte die ze nodig hebben', zei J. van den Donker van D66 on langs. 'Erisbijnaniemanddieer iets tegen doet'. van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De kans dat de twee lokale radiostations op Schouwen-Duiveland, Radio Schouwen-Duiveland en West Radio-C, gaan fuseren, is aan zienlijk groter geworden. Een gesprek tussen beide partijen heeft reeds plaatsgevonden en vertegenwoordigers van de om roepen zijn tevreden over het re sultaat. Overigens speelt West Radio-C ook met de gedachte om met enkele partners als com merciële omroep verder te gaan. Op dit moment zijn de mogelijk heden voor dat laatste idee ech ter nog te beperkt, meldt voor zitter Stefan van Roosmalen. „Etherfrequenties zijn schaars en alleen op de kabel uitzenden, zelfs voor heel Zeeland, heeft weinig zin." De mogelijke part ners, volgens Van Roosmalen een uitgeversconcern en een electronicaproducent, zouden geen heil zien in een kabelom roep. De komende weken zullen echter nog diverse gesprekken volgen over dit onderwerp, laat Van Roosmalen weten. Samensmelting De besprekingen met de colle ga's van Radio Schouwen-Dui veland gaan in de tussentijd gewoon door. Volgens Van Roos malen zij n beide partij en het er over eens dat een samensmel ting van de omroepen het beste resultaat is voor de toekomst. „Elke omroep heeft specialitei ten die bij een nieuwe omroep van pas komen." L. Blikman van Radio Schouwen-Duive land zegt deze sterke punten te willen combineren. „West Ra- dio-C is erg goed in het gebruik van computers, bijvoorbeeld voor de programmering, en heeft een goede neus voor com mercie. Op onze beurt hebben wij weer een prima informatie voorziening." De twee omroepen, West Radio- C voor de Westhoek en Radio Bromfietsers bij botsing gewond KRUININGEN - Twee brom fietsers zijn dinsdagavond ge wond geraakt toen ze met el kaar in botsing kwamen op de kruising Voorhoute-Nijver- heidsstraat in Kruiningen. Het ongeluk gebeurde rond half tien 's avonds. De politie kon woensdag nog niet melden wat de oorzaak van de botsing moet zijn geweest. Beide bromfiet sers waren zestien jaar oud en afkomstig uit Kruiningen. Ze zijn per ambulance overge bracht naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. Hardnekkige overtreder is auto kwijt GOES - Na twee keer te zijn bekeurd omdat hij in een onver zekerde auto reed, betrapte de politie dinsdagavond een 29-ja rige Goesenaar voor de derde keer dit jaar op deze overtre ding. De verdachte werd rond half elf 's avonds aangehouden in de Buys Ballotstraat in zijn woonplaats. De auto is in beslag genomen. Open dag dierenasielen In de rubriek Wegwijs van dins dag is abusievelijk vermeld dat de dierenasielen in Zeeland alle vijf zaterdag 5 oktober open huis houden. Zierikzee, Vlissin- gen en Middelburg openen in derdaad zaterdag de deuren; maar in Goes en Terneuzen kan het publiek zondag 6 oktober te recht. Schouwen-Duiveland voor rest van het eiland, lijken de koelingsperiode' achter de n te hebben. Een mogelijke fus is namelijk al eens eerderonde werp van gesprek gewee Maar deze bijeenkomst verli niet erg positief, zo meldde Vi Roosmalen eerder dit jaar in d ze krant. Oorzaak: de versch lende formules die radiost tions hanteren. Grof gezegd dit muziek met informatie West Radio-C en informatie i muziek bij Radio Schouwe Duiveland. Inmiddels lijken bezwaren uit de weg geruimd De gemeentelijke herindeling aanleiding voor een eventui fusie. Immers, de Mediawet! paalt dat per gemeente ma één lokale zender actief m zijn. De samenwerking mi binnen twee maanden word bekrachtigd, stelt Blikmi „Anders heeft het geen meer. 1 Wijzigingen Filmfestival MIDDELBURG - Het prograi ma van het Filmfestival Z» land kent twee wijzigingen. Op vrijdag 4 oktober om 22 ui wordt in het Schuttershofthe ter in Middelburg in plaats v: Het omgekeerde perspectief i speelfilm De kersenpluk ve toond, het debuut van Air Kranenborg. Deze film is Utrecht een van de grote kan hebbers voor het Gouden Ka voor beste film. In de Concertzaal in Zierikz komt de film Different for gir te vervallen. Op zaterdag 5 o tober om 20 uur zal nu de Engt se film Angels en insects word vertoond. Open huis bij Ter Valcke GOES - Verpleeghuis Ter Vale in Goes houdt vrijdag 25 okt ber open huis in de vorm van a bingo dansant voor bewonei relaties en andere belangstf lenden. De opbrengst van feestavond gaat naar de Stic ting Vrienden van Ter Valei De bingo dansant begint om uur, maar de zaal is open van 19.30 uur. De band Het Rainbc Trio zorgt voor de muziek. Tas gestolen GOES - Een 62-jarige inwooi ster van Goes is dinsdagmidd beroofd van haar handtas ra daarin haar paspoort, rijbewi autopapieren, giropas en gir betaalkaart. De voordeur v haar huis in de Nachtegaalla( stond vijf minuten open en ha handtas lag voor het grijpe Later op de avond ontdekte dat de tas weg was. Goesenaar is auto kwijt GOES - De auto van een 29-jai ge Goesenaar is dinsdagavoi door de politie in beslag men omdat hij niet verzekei bleek. De verdachte werd aa: gehouden in de Buijs Ballo straat in Goes. De man we eerder dit jaar al twee keer keurd omdat zijn auto niet ve zekerd was. Constance van Perge uit 's-He Hendrikskinderen is geslaaj voor haar doctoraal exami econometrie aan de Katholiel Universieit Brabant in Tilbui De titel van haar doctors scriptie luidde 'Risico-analy van bepaalde beleggingsport feuilles voor levens- en pen! oenverzekeringsmaatschappi; 'Hawaii' eethoek tafel 0 120 met glasplaat ïnd. 4 kuipfauteuils JACOBS MEUBELPLEIN ROOSENDAAL Vanaf A58, afslag Roosendaal-Oost schuin t o. McDonald's, De Meeten 10 Roosendaal. Tel. (0165) 53 52 55.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26