Dierendag, alle varkens gelijk Zeventien jaar oud en toch al kandidaat-gemeenteraadslid PZC Uitstel kort geding zaak Village Scaldia Ongewenste fax van Centrumpartij '86 De kleine dingen die tot wanhoop drijven zeeland 15 ZATERDAG 5 OKTOBER Gift voor Vremdieke Slapende vrouw beroofd Tieners bekennen vernielingen Interliner ook naar Terneuzen Grafzerken vernield from america 196 donderdag 3 oktober 1996 van onze verslaggever A. J. Snel VLISSINGEN - Morgen Werelddierendag. Een etmaal vol kluiven, fijngesneden runderhart en bezinning. Strik voor de poes, die zich een dag lang geen raad weet. Menige cavia ziet zijn on derkomen ontmanteld omdat zijn eigenaar de misvatting koestert dat de knager verse vloerbe dekking op prijs stelt. Rakker en Tarzan maken lange marsen, want dat vinden ze fijn. De witte rat krijgt een nieuwe tredmolen en de gans een speciaal brouwsel. Zo staat het dier een dag cen traal. Maar hoe ervaart dat dier het zelf? Heeft Werelddierendag nog wel betekenis en hoe dient er inhoud aan gegeven te worden? Een aantal vi sies. Het Goede Schaap Veronica moet erover naden ken. Per fax laat zij het volgende weten: „Zou het eigenlijk niet altijd dierendag moeten zijn? Ik heb maar zo een beetje het gevoel dat die sacrale vierde oktober door menigeen wordt aangegre pen om het geweten wit te wassen. Die andere driehonderdvierenzestig dagen van het jaar hangt het dier er vaak maar zo'n beetje bij. Het dient economische doelen of wordt geacht troe- teligheid en warmte uit te stralen. Het lenigt psy- chische noden maar bij een eerste spoor van al lergie is het: 'tabé en het beste ermee'. Het klinkt misschien een beetje wollig, maar Werelddieren dag zou wellicht enige zin hebben als de mens dat soort vragen eens diep op zich liet inwerken. Voor de rest zou ik het niet weten. Heer Bommel, een leven lang balancerend op het snijvlak tussen mens en beer, komt na raadple ging van zijn goede vriend T. Poes met een helde re verklaring: „Als men het mij niet euvel duidt, zou ik graag als mijn opvatting geven dat de dag zelve mij strikt persoonlijk onberoerd laat. Een eenvoudige doch voedzame maaltijd, dat is uit de aard der zaak in onze kringen eerder usance dan exceptie. Zo zal ook deze vierde oktober rijk zijn aan calorische waarden. Generlei bijzon derheden derhalve. Niettemin; ik acht de aan- wijziging van een dag waarop het dier meer dan de gebruikelijke attentie krijgt alleszins ge rechtvaardigd. Vooral en met name het creatuur zonder dagelijkse bezigheden alsmede het wezen dat geplaagd wordt door verkoudheid, kan wel wat extra aandacht gebruiken als men begrijpt wat ik bedoel. Stuitend „Ik dacht al, wanneer wordt ik eens blootgesteld aan een indringende vraag," reageert de kikker Kermit ongeduldig. „Voor mij is die hele dieren dag een beetje een geforceerde vondst. Misschien ligt het aan mijn aaibaarheidsfactor, maar ik zie het toch zo dat de amfibie altijd maar een beetje achteraan komt wankelen. Kijk eens naar het wijd verbeide verhaal over de kikker die gekust moet worden om een prins te worden. Dat is toch stuitend. Zonder een spoor van inlevingsvermo gen wordt de ene generatie mensen na de andere diets gemaakt, dat onze soort onfraai, ja zelfs af stotelijk is. Wij mogen ons - groen en oorloos - schuilhouden in de plomperd tot een wicht van betere komaf voor onze tweede transformatie zorgdraagt. Van dril tot prins, dat is ons lot. Ze bekijken het maar. Babar viert Werelddierendag door uitgebreid te bellen met zijn Transatlantische neef Jumbo, zo wil hij wel kwijt. Van een taalbarrière hebben ze geen hinder. „.Trompetgeschal gaat over grenzen heen," laat hij weten. „Avec un peu de bonne vo- lonté, ga ira," zeg ik mijn goede moeder na. Nee, wij richten op die feestelijke dag geen speciale dis aan. Wij moeten aan ons gewicht denken nietwaar. Wat u misschien nog interesseert, die ene dag in het jaar besluiten we niet met de Mar seillaise. We draaien altijd een keer of zeven die plaat van Kamal waar uw prins Bernhard ook zo mal mee is." Het sprekende paard Ed reageert wat kribbig op vragen over de zin en betekenis van dierendag. „Wij kennen de Dag van het Werkende Trek paard en daar moeten we het mee kunnen doen. Daarmee wordt op geen enkele manier voeding gegeven aan een misplaatst of overdreven ar beidsethos en Calvinistisch is dat al evenmin. Arbeid Adelt, daar gaat het om. Er is geen enkele reden om een lichtzinnige dag rond het dier te vieren. Dat leidt de aandacht af van de dagelijk se werkelijkheid en daar moet ik niks van heb ben." „Och, toen de neefjes nog klein waren, deden we erwel aan," reageert D. Duck. „Dierendagis leuk zolang het jonge volk er nog in gelooft. Daarna heb ik er nooit meer veel plezier in gehad. 'Een eend is leeg', zo staat geschreven. Men moet dus bescheiden blijven." Bij Broer Konijn stuiten we op een antwoordap paraat, waarop is ingesproken: „Ik ben een ceder in de tuin aan het planten. Ge moogt hem zien. Als u interesse hebt, spreek dan een boodschap in na de pieptoon." Gehaktdag Zeer kort is de Grote Boze Wolf: „Voor mij is het iedere woensdag wereldvarkensgehaktdag. Daar hou ik me aan en that's final." De ingetogen beer Paddington zou graag een nieuwe, frisse invulling zien van Werelddieren dag. „Men zou eens kunnen nadenken over een toogdag met een thema. Ik denk zelf aan 'Alle varkens zijn gelijk'. Daar zou een interessante discussie over te voeren zijn. Ik bedoel maar, dat je er mag zijn als dier. Zoiets dus. Doeoeoeg." Ook bij de collie Lassie Toverrijst staat het ant woordapparaat aan. Hier treffen we schoon ge Beestenboel van de Zierikzeese beeldbouwer Ad Braat foto Dirk-Jan Gjeltema zang. 'Amor lachte tevreden om zo'n keur van kansen,' klinken twee heldere stemmetjes. Er volgt geen pieptoon. „Om te beginnen is Werelddierendag een mo ment van reflectie," zegt de Zeeuwse Leeuw Luctor. „Men dient er op die dag bij stil te staan dat men het dier in zijn of haar waarde moet la ten. Maar ik pleit er al geruime tijd voor de dag een extra lading te geven. Laten we die vierde oktober toch ook en vooral benutten om het ima go van de provincie die ik mag dienen te verbete ren. Her en der ziet men het Zeeuwse gewest als een oord van versuffing, zuunigheid en slappe dijkjesDat beeld moeten we als het ware ontpol- deren. Het gaat om kwaliteit en beeldvorming. Laat ons daartoe naarstig netwerken jvan onze verslaggever rlans Heyt MIDDELBURG - Een kort ge ding van een individuele huisei genaar in het vakantiepark Vil lage Scaldia in Hoofdplaat .tegen de projectontwikkelaar is Aswoensdag uitgesteld, omdat de U advocaat van Village Scaldia Al BV de dagvaarding niet op de a| uiste wijze had ontvangen. Bo- vendien sloot president van de rechtbank mr. H. van Breda niet uit dat er binnenkort wellicht een doorbraak komt in de on derhandelingen over het afbou wen van Village Scaldia. Ie bouw van Village Scaldia igt al maandenlang stil, omdat ïoofdaannemer en aandeelhou- ier Ibens in financiële proble- nen verkeert. Eén van de huis- iigenaren was het wachten op !en oplossing beu en wilde laarom via een kort. geding voensdag in Middelburg de Him drie ton die hij voor zijn hüs heeft betaald terugeisen. De president van de rechtbank vroeg de advocaat van de huis eigenaar, mr. A van Westrop, of het wel zin had het kort geding voort te zetten. De president van de rechtbank verklaarde dat Ibens inmiddels is overgenomen door aannemingsbedrijf Aan de Stegge en dat daardoor wellicht op korte termijn zicht is op het afbouwen van het park met va kantiewoningen. Advocaat mr. H. Struijk van Village Scaldia wees Van Breda erop dat de overname nog bekrachtigd moet worden en dat de overna me alleen van toepassing is op Ibens Nederland. Ibens heeft ook een vestiging in Antwerpen. Struijk liet verder weten dat hij de dagvaarding pas woensdag morgen, enkele uren voor de zit ting, had ontvangen. Het was dus moeilijk geweest om zich gedegen voor te bereiden. De president van de rechtbank be sloot daarop na overleg met bei de advocaten het kort geding enkele weken uit te stellen. MIDDELBURG - De Centrum partij '86 stuurt faxberichten met onsmakelijke leuzen naar organisaties die daar niet om gevraagd hebben. jMarlie Blok van Impuls, het [steunpunt voor welzijnswerk in pliddelburg, haalde woensdag •een bericht van de fax waarin de jhele litanie van eigen volk weer s puntsgewijs uit de doeken [wordt gedaan. „Wij gebruiken (Advertentie) Extra koopavond van 19.00 uur tot 22.00 uur (gratis parkeren) de fax van de SOKZ, de organi satie voor kinderopvang, dus ik weet niet voor wie deze fax be doeld is. Wat ik wel weet is dat je dit soort onsmakelijke post niet kunt tegehouden als je een faxaansluiting hebt." Marlie Blok is bang dat de Centrum partij de fax, waarin ook een op roep staat om lid te worden, op grote schaal verspreidt. HOEK - De afdeling Hulst van het Fonds Zomerpostzegels heeft 3650 gulden overhandigd aan de Protestantse Stichting Ouderenzorg Terneuzen. De bij drage is bestemd voor de aan schaf van een bank onder de 'leugenboom' bij het Hoekse Zorgcentrum Vremdieke. Jaarlijks levert de verkoop van ouderenpostzegels en wens kaarten ruim drie miljoen gul den op. Dit bedrag wordt besteed aan projecten voor ou deren in Nederland. De ver koopactie wordt elk voorjaar door ongeveer zesduizend vrij willigers gehouden, Op oude renpostzegels zit een bijslag van maximaal vijftig procent van de gangbare frankeerwaarde Onno de Vries uit Brouwershaven is met zijn zeventien jaar de jongste kandidaat voor de gemeenteraadsverkiezingen die Schouwen- Duiveland ooit heeft gehad. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERHiZEE - Zelf vindt hij het niet zo bijzonder: „Ik heb er eigenlijk niet zo bij stilgestaan", reageert Onno de Vries uit Brouwershaven, met zijn zeventien jaar met stip de jongste kandidaat voor de ver kiezingen op Schouwen-Duiveland. Het is redelijk uniek in Nederland dat een minderjarige op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen staat. Ac tief kiesrecht, het recht om te kiezen, heb ben Nederlanders vanaf achttien jaar. Dit is ook de leeftijd waarop men zitting kan nemen in een volksvertegenwoordigend orgaan. Maar feitelijk geldt het passief kiesrecht, het recht om gekozen te worden, al op jon gere leeftijd „Het essentiele moment is de benoeming tot raadslid", vertelt een me dewerker van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. „Geboren in 1979? Dat zal dan wel een ty pefout zijn", veronderstelt een mede werkster van het bureau burgerzaken in Zierikzee aanvankelijk. Maar haar chef J van Nieuwenhuijze weet dat de vermel ding op de lijst klopt: „We hebben dit uit- tentreure gecontroleerd. Die jongen is zeventien. Iemand mag zich kandidaat stellen als hij tijdens de zittingsperiode van de raad meerderjarig wordt.Dat be tekent dat zelfs een veertienjarige zich verkiesbaar zou kunnen stellen, erkent hij. Zitting nemen in de raad mag een minderjarige overigens niet: „Maar De Vries staat op een onverkiesbare plaats, en hij is bijna achttien. Dit levert hele maal geen problemen op", aldus Van Nieuwenhuijze. Afspraak Met De Vries, die op de vijftiende plaats staat voor het CDA, is afgesproken dat zijn zetel de eerste zes weken onbezet blijft als hij bij de verkiezingen in novem ber toch gekozen wordt. Dat zou bijvoor beeld mogelijk zijn door voorkeursstem men, door een onwaarschijnlijk grote winst voor deze partij of als een fors aan tal kandidaten zijn zetel op zou geven. In februari 1997 wordt de Havo-scholier achttien. „Het is niet meteen mijn bedoe ling om gekozen te worden", zegt hij. „Ik ben geïnteresseerd in de politiek en wil er eerst meer van leren. R. Schakel, secretaris van de kiesraad van het ministerie van Binnenlandse zaken, heeft er 'nog nooit van gehoord' dat zo'n jonge kandidaat zich verkiesbaar stelde voor een gemeenteraad. „Het mag wel Een minderjarige mag gekozen worden, dat geldt ook voor de Tweede Kamer. Maar op het tijdstip van toetreding tot de raad, of de Kamer, moet hij wel achttien zijn." Op landelijk niveau is dit volgens Schakel nooit gebeurd. „Voor de gemeen ten houden we dat niet bij. Er is geen cen traal meldpunt." Sporadisch De eerste reactie bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is dat de kandi daatstelling van de minderjarige 'bij wet verboden zal zijn'. Navraag leert dat de kandidaatstelling van De Vries 'een vrij uniek geval' is. „Het is wel eens eerder ge beurd, maar het komt heel sporadisch voor", vertelt F. Cornelissen van de VNG. C. Legemaate, fractieleider van het CDA in de raad van Zierikzee en tweede op de eilandelijke lijst, is verrast over de bijzon dere positie die De Vries inneemt: „Het is heel leuk dat wij zo'n lijst hebben." De partij heeft volgens hem 'bewust gezocht naar jongbloed'. „We willen wat meer met de jeugd gaan doen. Het is fijn dat hij op de lijst wilde. Persoonlijk had ik hem er zelfs liever wat hoger op gehad." Het me rendeel van de christendemocraten op de kandidatenlijst is tussen de vijftig en de zestig jaar. MIDDELBURG - Terwijl zij rustig lag te slapen is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in de woning van een 84-jarige vrouw aan de Statenhove in Middelburg. De vrouw lag in de woonkamer. De inbreker is binnengekomen door een deur te forceren. Hij is er vandoor gegaan met een gering geld bedrag en sieraden. De waarde van de buit is niet bekend. VROUWENPOLDER - Zeven jongeren uit Vrouwenpolder hebben dinsdagavond tegenover de wijkagent van Veere be kend in augustus en september voor enkele honderden gul dens vernielingen te hebben aangebracht aan een school en een speeltuin in Vrouwenpolder. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt en zij worden doorverwezen naar het Haltbureau voor een alternatieve straf. De groep, die zei de vernielingen te hebben gepleegd uit balorigheid, bestaat uit twee meisjes en vijf jongens. De meisjes zijn 13 en 16 jaar oud. Twee jongens zijn 16twee anderen 15 en de laatste is 12 jaar oud. Zij beken den de feiten in wisselende samenstelling te hebben gepleegd Bij de school zijn lampen kapotgeschoten met een gaspistool. Dat pistool is, omdat het onder de vuurwapenwet valt, in be slag genomen. Bovendien is een verboden mes in beslag geno men. De jongeren hebben ook balken van een bank bij de school doorgezaagd. Verder hebben zij in de speeltuin vernie lingen aangericht aan een kabelbaan en aan zitbanken. HULST - De ZWN Groep werkt aan uitbreiding van het Inter- liner-net, een net van snelle busdiensten, in Zeeland. De In terliner die momenteel in Zeeland alleen tussen Zierikzee en Rotterdam rijdt, zal waarschijnlijk in 1997 ook ingezet wor den op de routes Goes-Zierikzee en Temeuzen-Hulst-Ant- werpen-Breda. Het traject Goes-Zierikzee wordt al met een sneldienst on derhouden. Tussen Hulst, Antwerpen en Breda rijdt ook een snelbus. Echt nieuw is dat Terneuzen wordt toegevoegd aan die lijn. Een nadeel van de Interliner is de prijs. In de Interliner geldt het duurdere treintarief. Daartegenover staat, aldus een ZWN-woordvoerder, dat de Interliner sneller en frequenter rijdt en meer comfort biedt. VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen dinsdagmiddag zes uur een woensdagochtend half acht vernielingen aange richt op de begraafplaats aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen. Zij hebben enkele grafzerken, een engelenbeeldje en een watertappunt vernield. Het schadebedrag is niet be kend. René van der Hoofd De Goese scholier René van der Hoofd (18) bevindt zich in het dorp Le Roy (staat New York) voor een studieverblijf van één jaar. Dat gebeurt in het kader van een internationaal uitwis selingsprogramma. Eenmaal in de veertien dagen schrijft hij over zijn ervaringen en over wat hem opvalt in de Verenigde Staten de column From America. Vandaag de derde afleve ring. Dat de mensen hier over het algemeen geen Nederlands spreken, dat was voorzien. Dat de koningin niet terug te vinden is op het muntgeld, ook dat, hoe spijtig ook, was te verwachten. En dat het hier 's winters soms aanvoelt als 40 graden onder nul, ik wist ervan en ben toch ge komen. Op dit soort zaken was ik voor bereid en heb ik me nu zonder problemen aangepast, behalve dan die kou. Maar het zijn de kleine dingetjes die je doen be seffen dat je echt in 'een andere wereld' bent beland. Hier heb ik een aantal kleine dingetjes bij een gezet om te laten zien wat een uitwisselingsstudent aan creatief probleemoplossen moet doen. De allereerste van een reeks on gerieflijke nieuwigheden kwam ik tegen op het vliegveld van Baltimore, waar ik dankzij een vertraging vijf uur moest door brengen. U begrijpt dat men in zo'n lange tijd en na al die hoog teverschillen best eens de be hoefte heeft om de sluitspieren wat te ontspannen, of om het in scholierenjargon te zeggen, eens wat te 'kleien'. Omdat ik het vliegveld na al die tijd op mijn duimpje kende, was de daar voor aangewezen ruimte snel gevonden. Toen ik het bewuste deurtje openduwde en een blik op het toilet wierp trok ik me teen de conclusie dat het defect was, het bevatte duidelijk te veel water. Vol goede moed ging ik de andere deurtjes langs om tot mijn verbazing te zien dat elk van de toiletten nog^l vol van zichzelf was. Dit moest een constructiefout zijn! Teleurge steld verliet ik de ruimte, ik wil de tenslotte geen vernederende zaak riskeren na slechts zo'n korte tijd op Amerikaanse bo dem te zijn. Maar na enkele he ren met die typische schuchtere, maar voldane blik de deur uit hebben te zien komen, stiekem de verborgen boxershorts recht trekkend, besloot ik dat dit blijkbaar een geaccepteerd ver schijnsel was en ik heb me dus, min of meer noodgedwongen, aangepast. Enig technisch inzicht, in mijn geval jammerlijk afwezig, is duidelijk een aanrader voor een uitwisselingsstudent. Dit in zicht was bijvoorbeeld erg van pas gekomen op mijn eerste dag alleen in het huis tijdens mijn zoektocht naar een stopcontact, die hier duidelijk anders van aard zijn, of hoe ik in hemels naam die ruisende ventilatoren af kon krijgen. Ook met blik- openeners, stofzuigers, gras maaiers en wc-deuren heb ik een moeilijke tijd achter de rug. Stereotorens en tv's spreken een internationale taal, gelukkig maar, want waar ben je zonder muziek of je vertrouwde tv- - vriendenkring? Maar van alle kleine oneffenhe den op mijn weg was er één dui delijk de meest frustrerende, één die mij meer tot wanhoop dreef dan alle andere, ja één die mij nog meer onwelkom deed voelen dan de Amerikaanse im migratiedienst. Mijn locker. Dat smalle metalen kastje op school waarin ik mijn boeken en per soonlijke bezittingen zou moe ten bewaren, met dat onmoge lijke cijferslot. 15-37-15 is de combinatie die ik geacht wordt met een achteloze polsbeweging te draaien. In principe klinkt dat niet moeilijk, maar mijn kunnen op dit gebied is om te huilen. Iedereen op mijn verdie ping kent ondertussen mijn combinatie, omdat ik ze stuk voor stuk wel een keer wanho pig heb aangeklampt om het verfoeilijke apparaat voor me te openen. Te laat Door dit probleem heb ik een ander probleem, op zich bij mij al van oudsher aanwezig, maar hier toch anders: te laat in de les komen. Dit is een erg klein ver schil in de vorm van gewoon erg weinig. Ik heb het over de hoe veelheid tijd die je hier tussen de lessen krijgt om in het volgende lokaal te komen, drie minuten! Daaraan zou ik genoeg moeten hebben om van het ene lokaal naar mijn locker te gaan, die te openen en met mijn spullen daaruit door de kolkende men senmassa, ondertussen tiental len mensen groetend (altijd aardig blijven als uitwisselings student), naar mijn volgende lo kaal te komen. Daarbij lijken de leraren er een sardonisch plezier in te hebben om leerlingen te overladen met stencils en allerlei ander los spul dat we geacht worden te bewa ren in mapjes in die veel te klei ne locker. Om al deze problemen te overwinnen heb ik een goede Nederlandse gewoonte, in de vorm van mijn vertrouwde rug zak, weer opgepakt. Nu loop ik dus als enige scholier de hele dag met een volgens mijn klas genoten veel te zware tas rond, maar weten zij: de Nederlandse scholieren zijn er mee opge groeid. Ik kan deze problemen allemaal best aan, het houdt het leven interessant. Dat men hier geen Nederlands spreekt, ach, daardoor wordt mijn accent meer gewaardeerd. Dat ik Bea trix of Juliana niet meer op zak heb, nou ja, dollars kopen goed koop kleren en cd's. En die win ter, die kou, die moet nog ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15