Opnieuw evacuatie in Breskens Bliksem richt ravage aan Onderwijsprijs naar school Schore Matroos van loodswezen stikt in touw Nabestaanden delen gevoelens in bundel Tekort aan rechters voor civiele zaken spoedig ingelopen Bom wordt volgende week onschadelijk gemaakt, deel wijk ontruimd zeeuwse almanak Proficiat van onze verslaggever Conny van Gremberghe BRESKENS - Voor de tweede keer in een jaar tijd moeten in woners van Breskens worden geëvacueerd wegens de vondst van oorlogstuig. De tijdelijke ontruiming is nu echter veel kleinschaliger dan eind oktober vorig jaar, toen 2000 Bressiaan- ders - zowat de helft van de tota le bevolking - tijdelijk gedwon gen hun woning verlieten. De vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog die afgelopen dinsdag bij graafwerkzaamhe den in de Breskense woonwijk 't Heem werd gevonden, wordt volgende week donderdag 10 Scholieren slaan medeleerling bewusteloos van onze verslaggever MIDDELBURG - Een 15-jarige jongen uit Vlissingen is dinsdag op zijn school in Middelburg zwaar mishandeld door mede leerlingen. De jongen raakte zelfs buiten bewustzijn en heeft een zwaar gekneusde ruggewer- vel aan de mishandeling overge houden. Hij heeft woensdag bij de politie aangifte gedaan van de mishandeling. De mishandeling vond plaats in de garderobe van de school. De Vlissinger stond daar in de pau ze en werd aan het hoofd ge raakt door een hard voorwerp dat vanuit een groep leerlingen naar hem werd gegooid. Toen de jongen vroeg wie dat had ge daan. werd hij in elkaar gesla- en geschopt door enkele jongens. De jongen verloor het bewustzijn en moest zich door een dokter laten onderzoeken. Hij bleek een zwaar gekneusde ruggewervel te hebben. De poli tie heeft de zaak nog in onder zoek. oktober onschadelijk gemaakt. Op die dag moeten enkele tien tallen bewoners van 't Heem worden geëvacueerd. De Explosieven Opruimings dienst (EOD) is inmiddels met de voorbereidende werkzaamhe den voor de operatie begonnen. Volgens woordvoerder O. Vos- veld van het Beleidsondersteu nend Crisisteam Zeeuws- Vlaanderen worden de bewo ners van 't Heem opgevangen op camping Napoleonhoeve bij Breskens. De gemeente Oostburg houdt vanavond, donderdag, een info- avond in de zaal van het restau rant van camping Napoleon hoeve voor mensen uit de wijken 't Heem en Het Halve Maantje, alsmede voor gasten van de campings Schoneveld en Zee bad. Tijdens die bijeenkomst, die begint om 19.30 uur, ver strekt burgemeester J. Kruize van Oostburg, bijgestaan door vertegenwoordigers van de poli tie en het BOC-team Zeeuws- Vlaanderen, tekst en uitleg over de operatie. „De mensen die we Tientallen boetes voor hardrijders MIDDELBURG - Tijdens een woensdagmiddag op de Rond weg bij Biggekerke gehouden snelheidscontrole betrapte de regiopolitie district Walcheren een automobilist die 43 kilome ter boven de toegestane limiet voorbij reed: 123 in plaats van maximaal 80 kilometer. In totaal reden er op de Rond weg 53 van de 117 gecontroleer de voertuigen te hard. Op de We- rendijke te Zoutelande reden 21 van de 351 gecontroleerde au to's harder dan 80 kilometer, met als hoogst genoteerde snel heid 106 kilometer. De politig registreerde op de Noordweg in Sint Laurens, snelheidslimiet 50 kilometer, 2.164 voertuigen, waarvan er 65 te hard reden. van onze verslaggever Marcel Modde CADZAND-BAD - Bliksemin slag heeft in de nacht van dins- op woensdag een ravage veroorzaakt in een appartemen tengebouw in Cadzand-Bad. Het onweer sloeg een gat in het dak. Bij de ontlading die volgde werd een deel van de bovenver dieping vernield. De (tijdelijke) bewoners die op dat moment in de naastgelegen slaapkamer verbleven, zijn ongedeerd. Het noodweer sloeg rond één uur toe in het gebouw in Wijk de Brabander. Het pand beslaat ivier appartementen, die worden verhuurd aan toeristen. Op het imoment van de inslag waren ivier mensen in het pand aanwe zig, van wie twee de bovenver dieping hadden afgehuurd. Daar werd de meeste schade aangericht. De brandweer ver moedt dat de bliksem via de luchtkoker de badkamer is bin nengedrongen en daar met een enorme kracht tot ontlading kwam. Het dak werd gelicht, het pla- k ml fond werd voor een deel wegge- :n en elektrische appara tuur ging verloren. Muren liepen scheuren op. Een binnen muur werd door de klap aan gruizelementen 'geblazen'. „Twee minuten daarvoor was een van de huursters in de bad kamer nog naar het toilet ge weest. Je mag dus met recht van heel veel geluk spi'eken dat zo iets toen niet is gebeurd. Ik denk niet dat ze het zou hebben over leefd", aldus R. de Lijser van het ver huurbureau De huurders, Duitse toeristen, van de getroffen verdieping zijn -hevig ontdaan- voor de verdere duur van hun vakantie elders ondergebracht. Voor beide an dere twee gasten was die nood zaak er niet. De inslag had geen brand tot gevolg. De postcommandant van het brandweerkorps Cadzand en de officier van dienst waren nog wel ter plekke geweest om poolshoogte te nemen. Ze kon den volstaan met het afsluiten van de gastoevoer, in verband met een scheur in de leiding. De Lijser schat dat het pand ze ker voor 40.000 gulden schade heeft opgelopen. De eigenaar verblijft tijdelijk in het buiten land en kon nog niet worden ge waarschuwd. niet tijdig hebben kunnen uit nodigen voor de infobij een komst - gedacht moet dan worden aan mensen met een sta- caravan op de campings - stel len we schriftelijk op de hoogte van de ruimingsactie. Eenzelfde schrijven gaat overigens ook nog naar de mensen die wel de inf o-avond bezoeken." Volgens Vosveld gaat het ook dit keer om een vliegtuigbom van zwaar kaliber, een zogenaamde 50 0-ponder met een chemische ontsteking. „Het projectiel werd gevonden bij graafwerk zaamheden op het terrein van het voormalig Fort Frederik Hendrik, waar binnenkort wat vakantiebungalows moeten verrijzen. Het is zeer aanneme lijk dat erin de directe nabijheid van de vindplaats nog proj ectie- len in de grond zitten. Inwoners van Breskens hebben ons daar in het verleden op gewezen. Ook bestaan er foto's van oorlogs handelingen die daar op duiden. Vooralsnog is het echter niet de bedoeling dat er speciaal naar die projectielen gezocht gaat worden", aldus Vosveld. De operatie die voor donderdag 10 oktober gepland staat - slecht weer kan nog roet in het eten gooien - is niet te vergelij ken met de ruiming vorig jaar. Toen moesten er vijf duizend ponders in één keer gedemon- Leerlingen van de openbare basisschool De Tunnel in Schore, winnaar van de Zeeuwse onderwijsprijs. van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - De openba re basisschool De Tunnel in Schore heeft de Zeeuwse on- derwijsprijs gewonnen. De on derscheiding, die recht geeft op deelname aan een nationale competitie, wordt om de twee jaar uitgereikt aan een school die op bijzondere wijze bij draagt aan verbetering van het onderwijs. Deze keer ging het vooral om de manier waarop scholen omgaan met verschil len tussen leerlingen. De Tunnel kreeg de prijs voor het enthousiasme waarmee de leerkachten van deze kleine school gestalte geven aan een onderwijssysteem waarbin nen kinderen zich, elk in eigen tempo en naar eigen mogelijk heden, zo goed mogelijk kun nen ontwikkelen. Gedeputeerde L. Coppoolse (onderwijs) reikte de prijs, een penning met oorkonde, woensdagmiddag uit tijdens een bijeenkomst in het staten zaalcomplex. De tweede prijs ging naar de gereformeerde Joos van La- renschool in Arnemuiden. Die ontwikkelde een 'voorbeeldig systeem' voor het bewaken, en zonodig bijstellen, van hulp aan kinderen met leerproble men. Slechts vier van de 279 basisscholen in Zeeland durf den het aan een gooi naar de prijs te doen. Maar dat gebrek aan kwantiteit werd volgens de gedeputeerde ruimschoots gecompenseerd door de kwali teit van de inzendingen. De openbare school De Twee master in Oost-Souburg trok de aandacht met de presenta tie van een zeer uitgebx*eid schoolrapport, ontworpen om leerprestaties in geïndividua liseerd onderwijs en hetero geen samengestelde groepen foto Willem Mieras J. van Larenschool in Arnemuiden: tweede prijs. goed in beeld te brengen. Eer ste prijswinnaar De Tunnel toonde er meteen interesse voor. „Zo'n rapport past prima in ons schoolsysteem", ooi- deelde wooordvoerder A Wee- da van de school uit Schore. Contacten Bewondering was er ook voor de rooms-katholieke basis school Schuttevaer in Hans- weert. Die voert, jaarlijks een zeer omvangrijk project uit dat alle leerlingen in contact brengt met maatschappelijke organisaties en activiteiten. De Zeeuwse onderwijsprijs werd zes jaar geleden inge steld door het Instituut voor Nationale Onderwijs Promo tie. In andere provincies vindt een soortgelijke competitie plaats. Basisschool De Tunnel dingt op 23 januari mee naar de Na tionale Onderwijsprijs. Die wordt uitgereikt tijdens een tentoonstelling in de Jaar beurs te Utrecht. De school telt 38 leerlingen. Er zijn twee vas te en twee part-time leer krachten aan verbonden. Drie jaar geleden begonnen die, stapje voorstapje, meteen zeer individuele benadering van leerlingen. Dat gebeurt in groepen waarin kinderen van uiteenlopende leeftijden met en naast elkaar leren. Onderbrekingen Daarbij wordt gewerkt met methodes van verschillende schooltypes (Montessori, Jen- aplan, Dalton en speciaal on derwijs). Lessen worden op ge zette tijden onderbroken voor lichamelijke activiteiten die er op zijn gericht de concentratie te vergroten (educatieve kine- se) „We kijken hoe andere foto Lex de Meester scholen werken, pikken daar de goeie dingen uit, en probe ren daar dan op zo'n manier- mee te werken dat geen enkel kind er de dupe van wordt", licht A Weeda toe. Weeda was de drijvende kracht achter de aanpak van De Tunnel. Sinds kort is hij verbonden aan de openbare school in Kapelle. Volgens hem is de manier waarop in Schore wordt ge werkt ook toepasbaar op grote scholen. „Maar daar zit je wel met de moeilijkheid dat je eerst alle leerkrachten zo ver moet zien te krijgen dat ze meedoen." Hij verheelt niet dat overschakeling op de nieu we wijze veel extra inspannin gen van leerkrachten vergt. „Maar het bezorgt je ook veel arbeidsvreugde." i de badkamer van het getroffen appartement. foto Charles Strijd van onze verslaggever OOSTENDE - Een matroos van het Vlaams loodswezen is dinsdagmorgen voor Oosten de om het leven gekomen door verstikking. De man, de 28-jarige F. Vandenberghe, raakte verstrikt in een zwaar werktouw. Dat was vanaf het Liberiaanse schip Pacific Paradise naar beneden geworpen om de tas van een zojuist aan boord gezette loods naar boven te hijsen. De matroos bevond zich in een jol, waarmee zeeloodsen van en naar schepen worden gebracht. Justitiële autoriteiten in Gent, de haven van bestemming van de Pacific Paradise, stellen een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Volgens een woordvoerder van het Vlaamse loodswezen in Oostende moet de oorzaak worden gezocht in het gebruik van een ondeugdelijk touw. Voor het aan boord hijsen van de loodstas had een dunne werp- lijn gebruikt moeten worden. In plaats daarvan werd een zwaar werktouw naar be neden geworpen, dat op de matroos terecht kwam. In de duisternis raakte hij verstrikt in de kluwen. Hij werd overboord getrok- teerd worden, en werden 2000 inwoners tijdelijk van huis en haard verdreven. Er waren 300 hulpverleners betrokken bij de ruimingsoperatie, die ruim een miljoen gulden kostte. Vosveld: „Het zal nu beduidend klein schaliger zijn. Toch spreekt de EOD niet van een routineklus. De bom is uitgerust met een che mische ontsteking en dat noopt de deskundigen toch tot de no dige voorzichtigheid." van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - Ongeloof, wanhoop, boosheid, schuld, verlangen, bitterheid, troost en geloof; in de de bundel Geen antwoord komen we al die gevoelens tegen. Nabe staanden van verkeers slachtoffers, moeders en zus ters, schreven gedichten over het verlies van een dierbare en vooral over hét verdriet, de pijn en de machteloosheid die daarna het leven ont wrichtten. Directeur R. H. Holl van de Stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland (AZZ) overhandigde woen- dag de bundel namens de Stichting Slachtofferhulp aan gedeputeerde J. I. Hen- nekeij. Geen antwoord is de weer slag van de ervaringen van drie lotgenotengroepen in Zeeuws-Vla anderen. Omdat in Zeeuws-Vlaande ren het aantal verkeers slachtoffers relatief en nomi naal uitzonderlijk hoog is, heeft Slachtofferhulp daar lotgenotengroepen opgezet. Delen Nabestaanden van verkeers slachtoffers vinden elkaar in gespreksgroepen, waar ze er varingen uitwisselen, emo ties delen en begrip vinden voor wat ze zelf vaak ervaren als tegenstrijdige gevoelens. Vertellen is niet genoeg, is het standpunt van Slachtoffer hulp, het delen met anderen kan nabestaanden weer de ruimte geven om met hun in grijpende verlies en met de emoties die daar het gevolg van zijn, om te gaan. Schrijnend Een schrijnende collectie van pijn is het geworden, waaruit maar al te duidelijk wordt dat het rouwproces met een rechte lijn is van verdriet naar berusting. De moeder van Angelo, op zijn twaalfde geschept door een auto ter wijl hij op weg was naar de glasbak, spreekt in een cy clus van veertien gedichten niet alleen haar zoon aan, maar ook God, haar dochter tje, zichzelf en de lezer. Eén grote schreeuw om ant woord, zijn haar gedichten, op vragen die steeds op het zelfde neerkomen: Waarom? Waar-mee dicht ik dit gat van onvervuld verlangen? En hoe kan ik troosten? Het ant woord geeft ze toch uiteinde lijk zelf in het gedicht 'Wij praten'. Daarin stelt ze honderd vra gen aan haar zoon. Over alle daagse en bijzondere dingen, precies zoals haar dochter haar heeft uitgevraagd over de dood van haar broer. De troost, het besef dat het leven verdergaat en de moei te waard is, zit in het laatste coupletje: En dan denk ik; ik ben net Brendy al die vragen op een rij en dan weet ik hoe ze komen want ze lijkt precies op mij Monumentje Door hun gevoelens op te schrijven hebben de moeder van Angelo, de zus van Peter, de Ma van Dimitry en twee andere moeders niet alleen uiting gegeven aan hun ge voelen, hun verdriet gedeeld en herkenbaar gemaakt voor anderen, ze hebben ook een monumentje voor hun kinde ren gemaakt. Die troost glinstert af en toe door pijn, ver-zet en bitter heid heen: de liefde, die niet ophoudt met de dood, hoe ge welddadig en zinloos ook, houdt Peter, Dimitry, Angelo en al die andere slachtoffers levend. Het bundeltje Geen atitwoord is te bestellen bij Slachtofferhulp in Middelburg. van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Als gevolg van een structurele onderbezet ting van rechtersplaatsen is een achterstand ontstaan in de ci viele sector, meer speciaal in de handelskamer. Tijdens de jaar lijkse lunchbijeenkomst van rechtbank en advocatuur kon digde de terugtredende Middel burgse rechtbankpresident mr. H. van Breda aan, dat er 'licht is te zien aan het einde van de tun nel': verwacht wordt dat alle 20 rechtersplaatsen volgend jaar ook daadwerkelijk door rech ters zijn bezet. Er is bewust gekozen voor het laten ontstaan van de achter stand. Het dagelijks bestuur van de rechtbank heeft daarbij overwogen dat achterstand bij de afdoening van strafzaken en de behandeling van zaken in de jonge sector bestuursrecht op grotere weerstanden zou stuiten dan het accepteren van langere doorlooptijden bij de handels zaken. Deze laatste zaken wor den volgens Van Breda niet altijd met de grootste voortva rendheid behandeld. De scheidende president van de rechtbank heeft met voldoening kennis genomen van de eerste resultaten van het samengaan van rechtbanken en raden van beroep. Deze 'geringde schotel van civiel- en bestuursrecht' leidt volgens Van Breda tot een betere dienstverlening aan de rechtzoekenden die van de rech ter vooral besluitvaardigheid, een behoorlijke bejegening en een voortvarende behandeling van hun zaken mogen verwach ten. De president vroeg zich af of de volgende integratiestap, in de vorm van de voorgenomen fusie van rechtbanken en kantonge rechten, tot dezelfde positieve resultaten zal leiden. Service Sprekend over de dagelijkse gang van zaken in het nieuwe gerechtsgebouw aan de Kousteensedijk liet Van Breda zich kritisch uit over de door hem als 'matig' bestempelde service aan de centrale balie, zo wel aan de externe klanten als aan afnemers binnen het ge bouw. „Op die plek gemaakte fouten kunnen, als het gaat om het tijdig aannemen en verwer ken van stukken waarbij fatale termijnen een rol spelen, tot kostbare ongelukken leiden". De president noemde goede ad vocaten 'een zegen voor de rech ters'. „Door op hun schouders te staan kan de rechter als het wa re dieper het dossier in kijken. Voor slechte advocaten geldt het omgekeerde omdat zij het probleem van hun klant zonder noodzaak te veel juridiseren en daardoor diens verhaal niet goed aan de rechter overbren gen". ken. Een boot van het Vlaams loodswezen heeft zijn ontzielde lichaam later uit zee op gepikt. Een woordvoerder van het Vlaams loodswezen in Oostende was verbolgen over het optreden van de bemanning van de Pa cific Paradise. Volgens hem komt het steeds vaker voor, dat niet een werplijn, maar an dere touwen worden gebruikt om spullen zoals een loodstas aan boord te hijsen. De oorzaak ligt naar zijn oordeel bij een groei end gebrek aan vakkundig personeel op zeeschepep. De omgekomen matroos was gehuwd en had twee jonge kinderen. Hij heeft ons zo goed gehol pen, de collega-met-ver- stand-van-techniek. Als wij, ploeterend op onze key- boardjes, in huilen dreigden uit te barsten, stond hij klaar met een simpel adviesje, een snelle, maar geruststellende handbeweging of een inge wikkelde toverprocedure die alle verloren tekst weer op het scherm bracht. De dankbaarheid is groot. Zo groot dat een onbekende collega een flesje wijn voor hem klaarzette, wat hij ver rast maar dankbaar in de rui me binnenzak stopte. Na een vermoeiende dag draaide hij de sleutel in zijn voordeur- slot om zijn vrouiv in feest stemming aan te treffen. „Proficiat met je tweeëntwintigste trouw dag", galmde ze door de gang. Een fractie van een se conde dacht hij door de grond te zullen zakken, maar i7i een flits schoot defies door zijn hoofd en zijn hand naar zijn binnenzak. De dank baarheid is inmiddels weder zijds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13