Brede opzet Roemeense Week Singelgebied Arnemuiden verandert in heus parkje Kinderboekenweek is een heksenketel Tijdelijk gemeentehuis voor Zierikzee Bloemdijken Zak Zuid-Beveland niet genoeg beschermd Raad Arnemuiden tegen verordening begraafplaatsen Vlissingen verlegt Nollepad in verband met de veiligheid zeeland Belangrijke impuls aan banden tussen Middelburg en Buzau dinsdag 1 oktober 1996 van onze verslaggever Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Roemeen se Week die deze week in Mid delburg wordt gehouden, geeft een belangrijke impuls aan de banden tussen Nederland en het land. „De contacten tussen Bu zau en Middelburg vormen de drijvende kracht achter de rela tie tussen beide landen", zei M. Buhoara. ambassadeur van Roemenië in Nederland, maan dag bij de opening van de week. „Wat hier deze week gebeurt, is voor ons een belangrijke stap in de goede richting." De Roemeense Week komt voort uit de contacten die de Mid- Onroerend Zaak Belasting blijft gelijk voor 'Walcheren' DOMBURG - Ondanks de her taxatie zullen de tarieven voor de Onroerend Zaak Belasting (OZB) voor de meeste inwoners van de nieuwe plattelandsge meente op Walcheren volgend jaar niet stijgen. Het gemiddel de van de huidige OZB-tarieven wordt het uitgangspunt voor de nieuwe tarieven. Deze intentie hebben de burgemeesters en wethouders van de vijf platte landsgemeenten maandag uit gesproken tijdens het Bestuur lijk Overleg in Domburg. Uiteindelijk zal de nieuwe raad, die in november wordt gekozen, de definitieve tarieven voor 1997 moeten bepalen. Op dit moment benaderen de OZB-tarieven die Westkapelle hanteert het gemiddelde het meest. Westkapelle rekent voor gebruikers 7,40 gulden per 5000 gulden economische waarde en 9,15 gulden voor eigenaren. Voor de bewoners van Marie- kerke betekent het voornemen van het Bestuurlijk Overleg een meevallertje. Zij waren tot nu toe het duurst uit met 8,30 gul den OZB voor gebruikers en 10,33 gulden voor eigenaren. De goedkoopste gemeente is nu nog Veere met 6, 20 en 7,74 gulden voor respectievelijk gebruikers en eigenaren. delburgse burgemeester mr. D. C. B. Burgers met het land heeft gelegd, toen hij nog eerste burger van Den Bosch was. Een gezelschap van ongeveer tach tig Roemenen uit de provincie Buzau. met de gelijknamige hoofdstad, is deze week te gast in de Zeeuwse hoofdstad. Bu zau, gelegen in Zuidoost- Roemenië op ongeveer honderd kilometer van Boekarest, wil zakelijke en culturele banden aanknopen met een ongeveer gelijkwaardige stad. Burgemeester Burgers noemde ambassadeur Buhoara de 'grondlegger' van de Roemeense Week. „Hij overtuigde mij ervan dat Buzau en Middelburg voor elkaar zijn geschapen." Burgers sprak de hoop uit dat beide ste den aan de vooravond van een lange periode van samenwer king staan. „Hoe meer we elkaar leren kennen en begrijpen, des te beter kunnen we elkaar steu nen en helpen." Zakelijk Veel aandacht is er deze week voor het aanhalen van de zake lijke banden tussen Nederland en Roemenie. „De omwenteling in Roemenië heeft een belang rijke invloed gehad op deze ban den", zei plaatsvervangend se cretaris-generaal Bruinsma van het ministerie van Econo mische Zaken bij de opening. „Het land biedt veel interessan te mogelijkheden voor Neder landse bedrijven. Roemenië is voor ons een nieuwe markt met nieuwe consumenten en nieuwe productiemogelijkheden." G. Baiku, onderminister van het Roemeense departement van in vesteringen, sprak in dezelfde geest. „Wij vragen niet om hulp, maar om samenwerking", zei zij. „De resultaten van deze Roemeense Week kunnen we weliswaar niet direct concreet aanwijzen, maar het is wel mo gelijk om ze in de toekomst te voelen." Het Roemeense en Zeeuwse be drijfsleven ontmoeten elkaar vandaag (dinsdag) tijdens een business-meeting in hert Abdij complex. Vanavond om 20.00 uur is er in de Concertzaal in Middelburg een concert met klassieke en folkloristische Roemeense muziek. In de Koor kerk is donderdag om 20.00 uur van onze verslaggeefster Antoinette Kooman MIDDELBURG - Alle macht aan de magie. Sprookjesfiguren uit fantastische prentenboeken en angstaanjagende griezelver halen komen tot leven in de eni ge week die tien dagen heeft: de Kinderboekenweek. Met een heksenketel aan activiteiten houden zij jeugdige boeken wormen van 2 tot en met 12 ok tober in hun ban. De Walcherse toverkollen vieren hun kunsten bot op de jeugdafdeling van de bibliotheken in Vlissingen en Middelburg en laten hun magi sche sporen achter in verschil lende boekhandels. Kinderboekenweek is al sinds 1955 een initiatief van de stich ting voor Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek (CPNB) De CPNB kiest in over leg met deskundigen een thema dat kinderen aanspreekt en waarover veel boeken geschre ven zijn. De tweëenveertigste Kinderboekenweek heeft als thema 'Heksenketel' Onder dit motto vallen sprookjes, mythen, sagen, legenden, fabels en volksverhalen. „De Kinderboekenweek heeft een leesbevorderende achter grond", vertelt een CPNB- woordvoerster. Zij ontkent niet dat er een commercieel aspect om de hoek komt kijken. „Je ziet wel een aantal pieken rond onze acties, maar die zijn eerder het gevolg van de verhoogde aan dacht van de lezers voor het eve nement. dan dat het de intentie van de CPNB is." Speciaal voor de Kinderboekenweek 1996 Zeeuwse Bibliotheek leent puzzels uit MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft haar aanbod speelleerma terialen uitgebreid met een col lectie van 200 puzzels. Tot voor kort beschikte de bibliotheek alleen over geluidscassettes, vi deobanden en digitale media voor de allerjongste bezoekers. Met ingang van vandaag (dins dag) kunnen kinderen tot zeven jaar ook puzzels lenen van 4 tot 64 stukjes. Zij zijn te vinden in de prentenboekenkast op de jeugdafdeling. Per lenerskaart kan één exemplaar worden uit gezocht. een gratis concert, waar onder meer voor het eerst in Neder land taragot- en orgelmuziek gelijkijdig ten gehore worden gebracht. De Roemeense Week wordt vrij dag tussen 14.00 en 22.00 uur en zaterdag tussen 12.00 en 17.00 uur afgesloten met een pro gramma in een tent op de Markt Daar vinden onder meer opvoe ringen van Roemeense en Zeeuwse folkloristische muziek en dans plaats, worden er aller lei Roemeense producten te koop aangeboden en kan men terecht bij stands van reisbu reaus, Roemeense bedrijven en hulporganisaties die contacten met het land onderhouden. Roe meense muziekgezelschappen en dansers trekken zaterdag ook door de Middelburgse binnen stad. geeft de stichting De huivering wekkende mythe van Perseus uit, geschreven door Imme Dros, en Annemarie Haeringens pren tenboek De koning bakt een huis. Tijdens de 'Heksenketel' stelt de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg alle boeken ten toon die be kroond zijn met een Penseel, Griffel of Vlag Wimpel. Ook de boeken die de Nederlandse Kinderjury dit jaar heeft uitge kozen krijgen een plekje op de jeugdafdeling. Tussen 2 en 12 oktober kunnen kinderen een 'heksenpad' volgen. Onderweg mogen zij magische opdrachten doen en hun bijdrage leveren aan het 'Groot Zeeuws Heksen- boek'. Er is veel te beleven tijdens de Kinderboekenweek. Op de woensdagmiddagen 2 en 9 okto ber kunnen jongere kinderen zich laten schminken in de Vlis- singse bibliotheek. Vanaf 14.00 uur kunnen zij daar luisteren naar het verhaal 'Grootmoeder wat heb je grote oren'. Voor ou dere kinderen is er het 'sprook- jesfiguren-bezoekspel', waar mee een dagje Efteling te winnen is. In 't Guus'uus van de Zeeuwse Bibliotheek vertelt meesterverteller Jos van Am sterdam 2 oktober tussen 14.00 en 14.30 uur het verhaal van "Damiaan en de draak' aan kin deren van vier tot acht jaar. Pretlabs De wetenschapsdag, zondag 6 oktober, valt in de Kinderboe kenweek. Op de jeugdafdeling van de Zeeuwse Bibliotheek kunnen kinderen tussen 13.00 en 17.00 uur die dag zich in de 'Pretlabs' wijden aan allerlei opmerkelijke zaken, zoals su perslij m brouwen, klankentap pers toveren of een praxino- scoop en een looplicht in elkaar knutselen. Op dezelfde dag treedt meesterverteller Willem de Ridder op in de Vlissingse bi bliotheek voor kinderen van ze ven tot veertien jaar. Annemarie van Haeringen, te- kenares en schrijfster van het kinderboekenweekprenten boek, leert woensdag 9 oktober kinderen aquarelleren in de Kunstuitleen aan de Middel burgse Kuiperspoort. Docenten van de jeugdateliers van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming begelei den de kinderen. Alle work shops beginnen om 15.30 uur. De mooiste twintig aquarellen worden ingelijst en geëxposeerd in de Zeeuwse Bibliotheek en in de Kunstuitleen. Arnemuiden krijgt een heus parkje na de herinrichting van het Singelgebied aan de spoorlijn. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans ARNEMUIDEN - Het Singelgebied in Ar nemuiden ligt er nu nog kaal bij. Dit zal niet lang meer duren. Na de herinrichting van het kleine groengebied langs de spoorlijn hebben de Arnemuidenaren er een heus parkje bij. De herinrichting van het Singelgebied was al jaren de harte- wens van een aantal raadsfracties. Op de valreep, vlak voor de fusie met Middel burg, gaat deze nog in vervulling. Op 5 augustus zijn de werkzaamheden in het gebied begonnen. Eerst is alle beplan ting weggehaald. Gemeenteopzichter C. Reijerse legt uit dat een aantal bomen ver ouderd en ziek was en toch opgeruimd moést worden. Daarna is de sloot uitge baggerd en de beschoeiing aangepakt. Nu is het gebied nog een grote zandvlakte. De gemeente streeft ernaar om nog voor het eind van het jaar al het groen te hebben in geplant. Dan moet ook de beplanting te gen de spoorlijn klaar zijn en de nieuwe afrastering er staan. „Als alles meezit beginnen we over enkele weken met de aanleg van de wandelpa den, de uitbreiding van het hertenkamp en het inzaaien van het gras", vertelt Reij erse over de volgorde. Op dit moment wordt gewerkt aan het riool. Besloten is deze werkzaamheden, die overigens al lang geleden zijn gepland, mee te nemen bij de herinrichting van het Singelgebied. Door het aanbrengen van een nieuw en groter bergingsriool wil de gemeente de overstort op het oppervlaktewater terug brengen. Het plaatsen van de semi-permanente units is in volle gang, want het gemeentepersoneel moét nog voor de kerst verhuizen naar het nieuwe onderkomen. foto Willem Mieras van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De bouw van het tijdelijke gemeentehuis voor Schouwen-Duiveland in Zierikzee is in volle gang: de eerste 'units' zijn onlangs ge plaatst. Haast is geboden, want stuurgroep-voorzitter C. Dietvorst heeft beloofd dat het onderkomen 1 januari 1997 klaar is en dat het eilandelijke gemeentepersoneel nog vóór de kerst kan verhuizen naar het gebouw op de hoek van de Laan van St. Hilaire en de Ha- ringvlietstraat in Zierikzee. Inmiddels heeft de stuurgroep besloten de semi-permanente 'units' te kopen in plaats van te huren. Dit levert namelijk een aanzienlijk BTW-voordeel op. De stuurgroep verwacht dat het tijdelijke gemeentehuis zo'n vier jaar zal worden ge bruikt. Vervolgens nemen de ambtenaren hun intrek in het permanente onderkomen dat zal verschijnen in de driehoek die wordt gevormd door de Laan van St. Hilaire, de Hou- wersweg en de Nieuwe Kool- weg in Zierikzee. Van verschillende kanten is de laatste tijd kritiek geleverd op de kostenoverschrijding voor de bouw van de tijdelijke huis vesting met ruim anderhalf miljoen gulden. Hiermee wor den de totale kosten opgekrikt tot ongeveer acht miljoen gul den. van onze verslaggeefster Carolien Moerland HEINKENSZAND - Borsele heeft tot nu toe te weinig gedaan om de bloemdijken in dc Zak van Zuid-Beveland te bescher men tegen de uitstoot van am moniak. Dat is de conclusie van recent overleg tussen ambtena ren van gemeente en provincie en medewerkers van landbouw- en natuurbeschermingsorgani saties. Zij zijn om de tafel gaan zitten om het begin 1994 geslo ten Convenant bloemdijken Zak van Zuid-Beveland te eva lueren. Een terugblik op de be haalde resultaten door de be trokken bestuurders volgt nog. Eén van de afspraken uit het convenant was dat Borsele een anti-verzuringsbeleid zou ont- wikkelen ter bescherming van de bloemdijken. Daartoe moet worden bepaald hoeveel ammo niak het gebied maximaal kan hebben. Wanneer de kritische grens is bereikt, betekent dat geen verdere verhoging meer van de mestproduktie. Om dat te realiseren, zijn maatregelen tegen uitbreiding van de var kens- en pluimveehouderij noodzakelijk. Vooral de natuurbeschermings organisaties vinden dat de ge meente Borsele nu maar eens haast moet maken met het be loofde beleid. Volgens hoofd van de afdeling ruimtelijke or dening J. P. van den Berge is dat echter niet eenvoudig, Vooral de juridische kant van de zaak is ingewikkeld. „Het met elkaar uitmaken hoeveel mesteenhe den er nog bij kunnen is één. Maar hoe ga je die dan vervol gens toedelen? Waar mag de in- van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans ARNEMUIDEN - Het Arne- muidse college van burgemees ter en wethouders moet de voor gestelde verordening voor de gemeentelijke begraafplaatsen wijzigen. Een meerderheid van de raad nam maandagavond een amendement van de RPF aan. De SGP-, RPF- en CDA- fracties willen dat de gemeente Arnemuiden ook in de toekomst de huidige situatie handhaaft. Dat wil zeggen dat zowel de ei gen als de algemene graven voor onbepaalde tijd worden uitge geven. Vooruitlopend op de fu sie met Middelburg wilde het college de huidige verordening aanpassen en aan het ruimen van graven een termijn stellen. Een eigen graf kan alleen wor den geruimd als de rechtheb bende nabestaanden daarvoor toestemming verlenen. Voor al gemene graven geldt echter een wettelijk termijn van tien jaar. In de verordening van Middel- burg is een minimale termijn i van twintig jaar opgenomen. Het college ziet de voorgestelde verordening daarom ook als een jj verruiming. „Bovendien moet de raad eerst toestemming ver- lenen", benadrukte wethoudet J. van Belzen. Maar net als in de i commissievergadering gemeen- tewerken was dit vergeefse moeite. Hij kon de christelijke fracties niet overtuigen van hel j nut van de nieuwe verordening. 2 „In Arnemuiden wordt niet ge- ruimd. Dat willen we zo houden. Iedereen moet de kans krijgen om een graf te bezoeken, ook na twintig of dertig jaar", merkte B. de Ridder (CDA) op. Aan de opmerking van de wethoudet s dat ook in Arnemuiden nog in het recente verleden is gebouwd op een begraafplaats had hij geen boodschap. Ook hechtte hij geen waarde aan de toezeg- ging dat de gemeente Middel- burg alleen ruimt als dat strikl j noodzakelijk is. tensieve veehouderij eventueel nog wat uitbreiden en waar niet? En maak je onderscheid tussen landbouwers die al in het gebied wonen en die zich er wil len vestigen7 Je kunt wel allerlei regels opstellen, maar die mo gen niet strijdig zijn met be staande wetgeving." Tijdens de evaluatie is ook ge sproken over de vele brandjes die de bloemdijken afgelopen voorjaar teisterden. Een onder zoekje dat in opdracht van het Borselse gemeentebestuur is uitgevoerd naar de oorzaak, heeft niet tot duidelijke conclu sies geleid. Het vermoeden dat landbouwers zich niet hielden aan de afspraken uit het conve nant door bermen in brand te steken, is nooit bevestigd. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Fietsers die ge bruikmaken van het Nollepad moeten voortaan een blokje om. De gemeente Vlissingen is maandag begonnen met opbre ken en verleggen het fietspad naar de andere kant van het par keerterrein tegenover pavil joen-cafetaria De Kanovijver aan de Burgemeester Van Woel- derenlaan. De oversteek van het paviljoen-cafetaria naar het parkeerterrein wordt hierdoor aanzienlijk veiliger. De werk zaamheden nemen ongeveer acht dagen in beslag. Fietsers kunnen in die periode gebruik maken van een alternatieve route over de Zwanenburgse- weg. Als publiekstrekker heeft P. J. A Bootsgezel, eigenaar van De Kanovijver, een gedeelte van het openbaar parkeerterrein in gericht met een springkussen en achttien tafels waarop 'een soort midgetgolf op tafelniveau' gespeeld kan worden. „We heb ben aan beide zij den van het pad met bordjes aangeven dat fiet sers en voetgangers goed moe ten opletten. Maar een klein kind dat een kaartje heeft ge kocht voor het springkussen, holt onbezorgd het pad over. Le vensgevaarlijk", vindt de eige naar. Met de omlegging van het fietspad komt een einde aan die situatie. Volgende week asfalteert de ge meente het parkeerterrein op- Hardrijders bekeurd VLISSINGEN - Bij snelheids controles op Walcheren zijn maandag in totaal 83 bestuur ders bekeurd. De hoogst gemeten snelheid werd geregistreerd bij Neeltje Jans: 145 kilometer per uur, ter wijl lOOhetmaximum is. Op de zelfde plaats gingen nog elf be stuurders over de schreef. De radarapparatuur stond ook opgesteld op de Noordweg in Sint Laurens (42 bekeuringen) en de Oostkapelseweg in Se- rooskerke (29). Blue Spirit geeft shows in Goes en Middelburg MIDDELBURG - Het Blue Spi rit Drum Bugle Corps uit Mid delburg verzorgt donderdag 3 oktober twee shows: in Goes (19.30 uur) en Middelburg (20.30 uur). Het programma omvat een korte parade door de binnenstad en een optreden op de Markt. De show is een reprise van de succesvolle bijdrage die het Middelburgse korps leverde tij dens de nationele showwed- strij den toen Blue Spirit promo - veerde naar de hoogste klasse van de landelijke competitie. Het uit te voeren programma bestaat uit de muzieknummers 'Sound Sight' van de hard- rockformatie Unity, 'Uncha ined Melody' van de Righteous Brothers en 'Paint it Black' van de Rolling Stones. Brandje in Middelburg MIDDELBURG - Bij een brandje op een zolderverdie ping van een huis aan de Romp in Middelburg is maandagmid dag voor 15.000 gulden schade ontstaan. De brandweer kreeg om 16.00 uur de melding.Ter plaatse gekomen bleek de was droger in brand te staan. Oor zaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. nieuw. Daarna gaat Bootsgezel meer activiteiten voor kinderen organiseren op het parkeerter- s rein. „Wat? Dat wil ik nog even j stilhouden. Niet omdat het ge- t heim is, maar om mensen nieuwsgierig te maken." Controle van Bromfietsen MIDDELBURG - De politie f heeft maandagochtend eet brom- en snorfietscontrole ge houden op de Koudekerkseweg j: in Middelburg. In totaal 25 voertuigen werden aan een na- i' der onderzoek onderworpen. Er werd twaalf keer proces-ver-1 baal opgemaakt: zeven keer we- gens te veel lawaai, vier keei voor te veel vermogen en éét keer voor het ten onrechte voe- ren van een oranje herkennings- Wijktoezicht in Zierikzee drie I maanden langer van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het project wijk toezicht in Zierikzee stopt nie aan het eind van dit jaar maa wordt verlengd tot april 1997 Op initiatief van D66-lid R. A M. Pessers werd een voorstel van deze strekking maandag door de raad aangenomen. Al leen de WD ging niet akkoord „Je kunt de nieuwe gemeenti deze financiële last niet op d< schouders leggen", verklaardt J. T. Bos van de liberale fractie. Ook stelde Pessers voor, op aan geven van CD A-lid C. J. P. M Kalwij-Snel, meer publiciteit t< geven aan het project. Wethou der D. van der Wekken kon ziel wel vinden in het standpunt var de D66-er. Hij ziet de toekoms: van het wijktoezicht met ver trouwen tegemoet. „Binnen d< nieuwe gemeente ontstaat mis schien genoeg ruimte om d( controletaken blijvend te later uitvoeren." Burgemeester J. J. F M. Asselbergs had hier zo zijr eigen gedachten over. „Zelf het ik het gevoel dat in het functie- boek een andere invulling aar de controle wordt gegeven. Bij wijze van proef is het wijk- r,. toezicht 1 april van dit jaar var W| start gegaan. Het project, waar- vg bij parkeerwachters ook als toe zichthouders fungeren, duurt ir eerste instantie tot 1 oktober vandaag dus. Drankrijders betrapt VLISSINGEN - Op de Bonedij r kestraat in Vlissingen is zon dagnacht een 59-jarige Brit dit in Vlissingen verblijft betrap op het rijden onder invloed. De man blies 745 microgram k 3,5 keer zoveel als is toegestaan De Brit kreeg, na overleg met dt p officier van justitie, een boet» van 2.000 gulden. Op de Segeerssingel in Middel- burg bleek zondagnacht eei 52-jarige automobilist uit Mid y delburg te veel te hebben ge dronken. De ademtest weest 42( microgram uit, bijna het dubbe le van het maximum. Hij kreef een dagvaarding en een rijver- b0d' pc VLISSINGEN ke Paddestoelen - In het Miliei Educatief Centrum in Vlissin- \e gen wordt vanavond, dinsdag e een lezing over paddestoelei yd gehouden. De bijeenkomst be gintom 19.30 uur. Op dinsdag li oktober wordt er nogmaals eei lezing gehouden en op 12 okto- - ber een excursie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14