Aanpak Van Cittersweg vordert PZC zeeland maandag 30 september 1996 ws8 Schimmenspel en spektakel Onderhoudend slot van festival Fotoboekje geeft aardig tijdbeeld van Biggekerke Druk weekeinde reddingsboten E P Bonedijkebuurt heeft tevreden bewoners Korpsen Juliana en Johan Friso nationaal kampioen GRAFSTENEN 1^ Veiligheid in Arnemuiden wordt verbeterd door verkeersplateaus Brandweerteams scoren bij strijd om landstitel kunst /S/r zaal m u-ertmww- van onze vers Antoinette Kooman ARNEMUIDEN - De veelbe sproken herinrichting van de Van Cittersweg in Arnemuiden is in volle gang. Vijf verkeers plateaus en een visuele versmal ling van het wegdek dwingen automobilisten er voortaan toe hun snelheid te verminderen. Deze week bereidt de gemeente Inbraak in wijksteunpunt MIDDELBURG - Het wijkon- dersteuningspunt aan de Rent meesterlaan in Middelburg was vrijdagnacht het doelwit van inbrekers. Zij doorzochten, na het vernie len van twee ruiten, het hele ge bouw. Onduidelijk is nog wat zij hebben weggenomen. BRU1NISSE Julianafonds - Het Juliana Wel zijn Fonds heeft aan de her vormde gemeente te Bruinisse een bijdragen toegekend van 30.000 gulden. Het geld is be stemd voor de renovatie van het verenigingsgebouw. ook de werkzaamheden voor die de verkeersveiligheid verbete ren op het even verderop gele gen kruispunt van de Nieuw landseweg. de Zuidwal, de Clasinastraat, de Burgemeester Langebeekestraat en de Schut tershof. Het motorverkeer tus sen de Van Cittersw eg en de A58 wordt dan tijdelijk omgeleid. Oogde de Van Cittersweg een maand geleden nog als een 80- kilometerweg, nu vertoont ze meer gelijkenis met een licht glooiend Limburgs landschap. Op de twee kruisingen met de U-vormige Korenbloemlaan. voor de ingang van de sportvel den en op de overgangen naar het Veerse Gat en de bebouwde kom, verrezen afgelopen weken zo'n 25 meter lange verkeers plateaus. Rijstroken aan weers zijden van het wegdek versmal len de weg voor het oog. zodat automobilisten eerder geneigd zijn gas terug te nemen. Volgens J. Kortsmit van de gemeentelij ke dienst weg- en waterbouw kunde is het project eind deze week 'op een beetje afwerking na' gereed. Diezelfde week maakt de ge meente een begin met het vol gende karwei: de kruising van de Nieuwlandseweg, de Zuid- wal, de Clasinastraat, de Burge meester Langebeekestraat. De uitvoering van de werkzaamhe den is verdeeld in verschillende fasen. Een verhoging over het hele kruispunt en verschillende drempels vervangen het mid deneiland op de kruising. De bushalte krijgt een plaats ter hoogte van het gymnastiekge- bouw en er komen drie parkeer plaatsen voor de winkel van Stroy. Daar waar werkzaamheden plaatsvinden wordt de weg voor motorverkeer afgesloten. Voor verkeer dat vanaf de A58 of uit de richting Nieuw- en Sint Joosland komt, is de Van Cit tersweg bereikbaar via de route Nieuwlandseweg. Zuidwal, Burgemeester Hackstraat, De herinrichting van de Van Cittersweg in Arnemuiden is in volle gang. foto Ruben Oreel van onze verslaggever BEESEL-REUVER - Twee Zeeuwse ploegen hebben za terdag meegedaan aan het Ne derlands Kampioenschap Technische Hulpverlening voor brandweerkorpsen. In totaal deden er negen ploegen mee, die uit verschillende provincia le voorronden als beste waren overgebleven. De ploeg van de Middelburgse brandweer werd vierde en die van de Veerse ne gende. „Maar de scores lagen vrij dicht bij elkaar", verklaart woordvoerder J. J. van den Boom van de Middelburgse ploeg. Technische hulpverlening ie het redden van mens en dier bij bijvoorbeeld beknelling of bij ri sico's met gevaarlijke stoffen. Tijdens het kampioenschap moesten drie slachtoffers wor den gered. Eén zat er bekneld in een brandene auto, één was een fietser die onder het wiel van een hooiwagen bekneld was geraakt en bovendien was bedolven onder hooibalen. In de derde situatie die het hoofd moest worden geboden had een graafmachine in een bouw put een gaslek veroorzaakt. In de put bevond zich een slachtof fer dat bekneld zat onder een rioleringsbuis. „Het gevaar van het gas was bij het redden een extra moeilijkheidsfactor", geeft Van den Boom aan. De landstitel ging naar Vlijmen. van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - De bewoners van de Bonedijkebuurt in Vlis- singen zijn tevreden over hun omgeving. Dat is de conclusie van een enquête die het buurt- comité Bonedijke heeft gehou den. Bijna tachtig procent be valt het wonen in die buurt, die bij veel Vlissingers een minder goede naam heeft, goed. De rest vindt het wonen er 'matig', terwijl niemand van de onder vraagden 'slecht' heeft inge vuld. De enquête is eind juni afgeno men tijdens de Interculturele Dag. De dag, die voor de twee de keer werd gehouden, is be doeld om de vele culturen die in de buurt wonen dichter bij elkaar te brengen. Zestig men sen vulden de vragenlijst in, onder wie 56 met de Neder landse nationaliteit. Meer dan de helft gaf aan al langer dan tien jaar in de Bonedijkebuurt te wonen. Slechts drie procent van de on dervraagden vindt het wonen in een buurt met veel verschil lende culturen 'moeilijk'. De rest noemt het 'gewoon' of juist 'gezellig'. Bijna alle geën quêteerden (92 pet) heeft soms of regelmatig contact met mensen uit een andere cultuur. Acht procent heeft dat niet. ,,Ik spreek ze nooit; ze drom men altijd samen", vulde een van hen in. Het buurtcomité peilde ook zijn eigen bekendheid. Ruim driekwart bleek van het func tioneren ervan op de hoogte. Zestien van de zestig geënquê teerden zei wel eens een verga dering van het comité te heb ben bijgewoond. De resultaten van de enquête komt morgen (dinsdag) aan de orde tijdens een vergadering van het buurtcomité. De openbare bijeenkomst wordt gehouden in buurthuis Het Woltershuis aan de Hoge- weg in Vlissingen en begint om 19.30 uur. De zak van Zuid-Beveland 'Zeeland uit de kast', een keuze uit de reeks van 9 verschillende poppentheater-optredens op de slotdag van het Nazomerfesti val. door Willem Nijssen Het nazomerfestival 'Zee land uit de kast' is zondag in de zak van Zuid-Beveland af gesloten met een reeks van 9 verschillende optredens. Met veel kunst- en vliegwerk heb ik 5 ervan kunnen zien. Dat is meer dan vooreen gemiddelde bezoe ker waarschijnlijk mogelijk is. Kiezen was praktisch al niet eenvoudig, en bovendien bevat te de brochure voor diezelfde gemiddelde bezoeker te weinig informatie om er ook nog eens een gefundeerde keuze in te ma ken. De naam 'Zeeland uit de kast' is uiteraard een verwijzing naar poppentheater (en inderdaad met meer vanuit die klassieke kast), maar het aanbod is ruimer dan dat. In Nisse speelde Oscar Postema 'Spiegelbeeld', waarin een zekere Willie op stel en sprong een liefdesliedje moet componeren, terwijl hij juist in zak en as zit vanwege een mis lukte liefde. Zijn spiegelbeeld komt als de allereenvoudigste 'kop-pop' tot leven, en dwingt hem de realiteit onder ogen te zien. Een realiteit die bestaat uit een tweede pop, "Hartediefje Madeliefje' Samen brengen de poppen Willie tot een goed lief desliedje (allemaal écht gezon gen). Tempo en spanningsboog waren niet altijd maximaal, maar er schuilt zeker fabule rend talent in het werk van Pos tema, en de voorstelling kon kinderen voldoende boeien Dat laatste was méér nog het ge val bij 'Boebele het circuskind' van Damiet van Dalsum in Hoe- dekenskerke. Kinderen leefden luid mee met de avonturen van Boebele, een mooie, kleurige, intieme voorstelling. De span ning en de goede afloop waren perfect op kindermaat toege sneden. In weinig meer aan poppenspel herinnerend, was de voorstel ling 'Metamorfose' van Mangs Maskertheater in het fort van Ellewoutsdijk Een prachtige plek voor een groot spektakel stuk als dit. met veel kleur, dans en muziek. Niet alles in het ver haal was even duidelijk, maar de beelden van insect-achtige wezens waren in de herfstige windvlagen indrukwekkend om te zien. In Baarland speelde Theater Opgepast het verhaal 'Toeters en Bellen'. Opnieuw een mooie voorstelling waarmee Joop van der Putten wederom bewijst over veel beeldend en vertellend talent te beschikken. De Man van Blaas en Wind' is ziek en het draaiorgel waar hij in thuishoort dreigt om die re- den gesloopt te worden. Het trom duiveltje en de bellen clown willen daar iets aan doen. Een prachtig decor en schitte rend spel maken het tot een heel mooi verhaal. Theatergroep Hilaria, ook in Baarland te zien, heeft weinig meer met poppen van doen. De bijna levensgrote (en levensech te) paarden waarop ridder Ma- rijn en ridder Cor strijden om een hofdame (ook een pop trou wens), vallen nog enigszins on der die noemer. 'Het jaarfeest van Sint Hilarius' was verder volledig wat het beloofde: een zeer direct, heerlijk ontspan nen, humoristisch spektakel. KLOOSTERZANDE, Rooms- -Katholieke Kerk Sint-Petersburg Camarata on der leiding van Saulius Sondec- kis. met medewerking van Vla dimir Mendelssohn, altviool. Werken van Haydn, Ciurlionis, Bajoras, Paganini, Sjostako- vitsj en Tsjajkovski. door Jos Verpoorten Dat was een aangename af sluiting van het achtste Festival van Zeeuws-Vlaande ren zondagmiddag in de Room- -Katholieke kerk in Klooster- zande. De voor het merendeel jeugdige, maar uitstekende mu sici van de Camarata Sint-Pe tersburg brachten onder de ze kere leiding van de in het vak vergrijsde dirigent Saulius Son- deckis een tradtioneel opge bouwd, maar onderhoudend programma. Als aanhef was er dan ook de on vermijdelijke Haydnsymfonie, in dit geval nr. 49 'La Passione'. Helaas werd de uitvoering, hoe fraai ook, gekenmerkt door een eveneens 'traditionele' benade ring. De hartstocht lag daardoor onder een dikke laag stof. Jam mer dat dirigent en orkestleden de woorden uit de uitstekende programmatoelichting, aan gaande de ballast veroorzaakt door twee eeuwen muziekge schiedenis, niet ter harte had den genomen. Zoals zo vaak, als er geen sprake is van een intelli- gent-historische benadering, werd er enigszins plichtmatig en oppervlakig gemusiceerd, waarbij het raffinement, mede door de met brede kwast aange zette melodieën, ver te zoeken was. Vreemd, dat de royale, maar niet onaangename akoes tiek, uitsluitend in deze symfo nie, af en toe als hinderlijk werd ervaren. Waren er bij de opmaat van het concert kanttekeningen te plaatsen; bij de bewerking voor kamerorkest van Sjostakovitsj' achtste strijkkwartet direct na de pauze kwamen de kwalitei ten van het gezelschap uit Sint- -Petersburg volledig aan het licht. Het aangrijpende werk; waarin de componist als het wa re zijn leven en dat wat hij be langrijk acht heeft samengevat, kreeg een gedreven en ge voelvolle vertolking Opvallend was de rust en dicipline bij de introverte verstilling aan het slot. Paganini's Divertimenti carna- veleschi voor altviool en strij kers vormden, vooral als curio sum, een aardig en onbekom merd intermezzo. Zoals te ver wachten passeerden vele speel- technieken in deze, overigens met verve door solist Vladimir Mendelssohn gespeelde, virtuo ze muziek, de revue. Sterke punten van het ensemble zijn een homogeen, tamelijk donker timbre, zorgvuldig sa menspel en een zuivere intona tie, die zelden te wensen over liet. Hiervan was zeker ook sprake in de korte werken van twee Litouwse componisten en de afsluitende Serenade voor strijkorkest van Tsjajkovski, een fijnzinnige compositie, die evenzo werd gespeeld. Dat het publiek deze waardige afsluiting van het festival op waarde wist te schatten bleek overduidelijk uit de enthousias te bijval. Wouter Cijvat (1) en Kees Clarisse waren in 1959 in een serieus gesprek verwikkeld, getuige deze foto uit het tweede boekje Biggekerke in vroeger tijden. van onze verslaggever Rolf Bosboom BIGGEKERKE - Bijna twee jaar geleden publiceerde Maaike M. de Wolf-Mol het eerste deel van Biggekerke in vroeger tijden. Het boekje, dat de jaren tussen beide wereld oorlogen beslaat, viel vooral op door de goede kwaliteit van de foto's en de aardige we tenswaardigheden in de on derschriften. Deel twee ligt nu in de winkel en richt zich, ruwweg, op de periode 1940-1960. De foto's zijn technisch beduidend minder hoogstaand - de vooroorlogse fotografie wint het wat dat betreft ruimschoots - maar de aardige praatjes bij de plaat jes zijn gelukkig gebleven. Minder dan de andere samen stellers in de almaar uitdijen de In vroeger tijden-reeks richt De Wolf-Mol zich op schoolfoto's en andere groeps portretten. Weliswaar opent en besluit deel twee met een serie kiekjes van schoolklas- jes en verenigingen in het Wal- cherse dorp, maar deze lijken vooral bedoeld om de perso nen die in het Békerke van kort na de oorlog figureerden even ten tonele te voeren. Maar het hart van het boek wordt gevormd door de grote gebeurtenissen en ontwikke lingen die het dorp kende en die elk in slechts enkele foto's goed worden geschetst: het bombardement van 1944, de inundatie, de verdwijnende middenstanders en de weder opbouw. Bombardement Het indrukwekkendst zijn de beelden van kort na 'de zwarte dag in de geschiedenis van Biggekerke": zondag 17 sep tember 1944, toen het dorp- naar achteraf bleek door een misverstand - getroffen werd door een regen van bommen. Daarbij kwamen 45 burgers en zeven Duitse soldaten om het leven. De foto's laten zien dat er vrijwel geen huis meer overeind stond. „Verdriet is niet te fotograferen", schrijft de samenstelster, maar de troosteloze beelden maken het leed wel voelbaar. Tot overmaat van ramp kwam daar enkele weken later ook nog de inundatie eroverheen. Biggekerke in vroeger tijden laat zien hoe men letterlijk moest roeien met de schaarse vanriemen die nog over wa ren. Een aardige prent temid den van alle misère is die van Arnout Wijkhuijs en Jane Vos, die in juni 1945 - opnieuw let terlijk - in het huwelijksboot je moesten stappen om elkaar het ja-woord te kunnen geven op het gemeentehuis. Net zoals in het eerste deel geeft De Wolf-Vos geeft ruim te aan de markante figuren in het dorp. Zoals de veldwach ter, die een deel van het ge meentehuis bewoonde en van daaruit iedereen in de gaten hield. Of neem het doorleefde gezicht van de dorpsoudste C. Marinusse, die op een foto uit 1960 naar het oneindige tuurt, terwijl de vierjarige Anneke Meijer burgemeester Dreg- mans de sleutel van de nieuwe kleuterschool aanbiedt. En waar zouden Kees Clarisse, die jarenlang 'de wete' deed, en Wouter Cijvat, met hun ka rakteristieke koppen, het op die prent uit '59 over hebben? Fraai zijn ook de beelden van de inmiddels nagenoeg ver dwenen zelfstandigen van Biggekerke, zoals de smid Cor Alewijnse, timmerman Ko van Schaik, bakker Marinus. Meulenberg, melkboer Jo hannes Wijkhuijs en wagen maker Jan Komaad. Van Konraad jr, de laatste wagen maker in het dorp, ging het verhaal dat hij de dominee eens vinnig van repliek dien de, toen die meende dat de wa genmaker beter op een andere manier een wiel kon spaken, „Dominie, ieder in z'n stiel, jie in de goden, ik in m'n wiel! Maaike M. de Wolf-Mol, Big gekerke in vroeger tijden, deel 2. Uitgeverij Deboektant-, Oostvoorne, 84 pagina's, f34,90. ISBN 90-5534-063-4. Nieuwstraat en Spoorstraat. Verkeer naar de A58 en Nieuw en Sint Joosland kan gebruik maken van dezelfde straten. De werkzaamheden duren onge veer tot december dit jaar. door Peter Jan de Werk UTRECHT - Zowel het Junior Drumcorps Johan Friso als het Juliana drum buglecorps uit Middelburg is zaterdag in Utrecht Nederlands kampioen geworden. De beide Juliana- -korpsen behaalden respectie velijk de titel in de cadet-class (jeugdklasse) en de corpsstyle class (senioren) tijdens de kam pioenschappen, georganiseerd door de stichting drum Corps Holland (DCH). Het Utrechtse stadion De Gal- gewaard was de gehele dag het strijdtoneel voor zestien corp sen uit Nederland en Duitsland. Johan Friso brak zaterdag alle records. Met een score van 71,6 punten- het record was 64 pun ten - behaalde het korps een eerste plaats. Jong Jubal uit Dordrecht moest met 59,7 pun ten vanaf de tweede plaats toe kijken. Het Hilversumse Jong Beatrix werd derde. Johan Friso won tevens de bekers voor de beste blazersgroep, het beste slagwerk, het beste algehele ef fect en beste marching en exer citie. Het was voor Johan Friso de ne gende keer sinds 1983 dat het DCH-kampioenschap behaald werd. Johan Friso werd tijdens hun optreden aangemoedigd door hun grotere 'broers en zus sen' van Juliana. Het publiek was zeer enthousiast en beloon de Johan Friso met een staand ovatie. Nieuwe klasse Het drum buglecorps Julian nam voor het eerst deel aan d competitie in de corps-styl class. Deze klasse is nieuw op gericht voor corpsen die d Amerikaanse stijl hebben ge adopteerd. Juliana nam twe punten voorsprong op Jon Holland uit Zwijndrecht lie ook Turnlust uit Den Helde achter zich. Ook Juliana be haalde enkele extra prijzen. D slagwex-kprijs, algeheel-effect prijs en de prijs voor de best colorguard (dansgroep) ginge mee terug naar Middelburg. Feest Op de parkeerplaats van he Galgewaard-stadion ontston een groot feest. Zowel Julian als Johan Friso speelden elkaa toe en de champagne werd on1 kurkt. De andere Zeeuwse deelneme Blue Spirit uit Middelburg, be haalde in de open class (senic x-enklasse) een vierde plaats. Z: moesten de derde plaats, die z eerder nog hadden bezet, ai staan aan het Duitse corps Stai riders. In die klasse moest Jub; uit Dordrecht het Hilversums Beatrix voor laten gaan voor d titel. van onze verslaggever HAAMSTEDE - De beman ningsleden van de reddingboten Graaf van Bylandt en Harder van het station Burghsluis van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij zijn dit weekeinde meerdere malen in actie gekomen. Deze acties vari eerden van een zoektocht tot het aan de kant brengen van enkele gewonden. Zondagmiddag voeren beide x-eddingsboten uit vanwege een overboox-d geslagen man van het zeiljacht The Blues uit Kortgene bij de boei Roompot 23. In ver- band met de stormachtige wind en de ernst van de situatie werd besloten beide boten in te zet ten. De toevallig passerende sle per Viking haalde intussen de drenkeling, die door een klap van de giek te water was ge raakt, binnenboord en nam het jacht op sleeptouw. Harde wind De drenkeling en een andex-e op varende van het jacht werden door de Graaf van Bylandt overgenomen en naar een axis in Zierikzee gebracht. De Harder bleef bij het jacht voor assisten tie tot het door de Viking in Zie rikzee was afgemeei'd. Eenmaal teurg bij de ligplaats bij de Roompotsluis verleende de Graaf van Bylandt nog assisten tie aan twee zeiljachten, de Blue Jane en de Bacardi Coke die door de harde wind de sluis niet meer zelfstandig in konden va ren. Zondagmorgen werd de beman ning van de Harder gelaimeer voor een zeiljacht met branc stofproblemen bij de Vuilbaai op de Oosterschelde. Dit jacl werd veilig in de haven van Cc lijnsplaat afgeleverd. Op de tt ragweg kon de reddingboot m< teen het zeiljacht Belstar Breskens lostrekken. Deze wj op de zandbank Neeltje Jans g< lopen. Zoektocht Tijdens de maandelijkse oefer tocht zaterdagmorgen kwam c melding binnen dat er een pe soon vermist was, waaxwan verlaten auto was aangetroffe. op de Stormvloedkering. Ee zoektocht met beide reddingbc ten op de Oosterschelde levert echter geen resultaat op. Dire" daarop kwam er een meïdinl binnen van het zeiljacht She u' Venlo dat bij de Vondeling plaat in de problemen zat. Harder heeft dit jacht naar sluis van Kats gesleept. van i Caro Bromfietser onder invloed KAP VLISSINGEN - Een lS-jarif'T bromfietser uit Oost-SoubuP.6;1 is zaterdagnacht op de Van Di„ hoeckstraat in Vlissingen bue*\' trapt op het rijden onder ix. Jv vloed. De man blies 505 micrQJ gram, ruim twee keer de toegu stane hoeveelheid. Hij kreeg et ms rijvex-bod en een dagvaarding^,": heefl - In Memoriam - JERRY Wat blijft Ik heb mijn zoon niet verloren daarvoor gaf hij mij te veel ivat hij mij zei dat blijf ik horen Van wat ik ben is hij mijn deel. Ik kom hem overal nog tegen in wat ik doe. in wat ik laat. Hij was en blijft voor mij een zegen ivaarvan het spoor steeds verder gaat. ier t 'Bei- aieu' Hij r drag Vlaa ïatei steur Rein gast sten. seke: 3eha .vare end acht .vaar nlei( Begrafenisonderneming GOES' Zuidvlietstraat 37, 4461 GW Goes Tel. 0113-216363 Dag en nacht bereikbaar Km 2oali Plaats uw )ver familie berichten in de PZC ;lach Uw leverancier voor ZANDEE DE KUIJPER NATUURSTEEN B.V. GOES: 's-Heer Hendrikskinderendijk 117 tel. 0113-216555 MIDDELBURG: Arnesteinweg 40 tel. 0118,-612579 mgei och

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 8