ICernproefverdrag ondertekend met eigen procedureregels ÏÏPZC uropese regeling egen dumping van werknemers Griekse regering ^gepresenteerd viucht hulpverleners jribunaal opnieuw in de weer voor feïle gevechten Zaïre en Ruanda dUiu Gewonden bij rellen Hebron Renteverhoging in VS blijft achterwege Daimler Benz kort zieke werknemers met 20 procent buitenland plinton pleit bij VN-vergadering voor verdere wapenbeperking Speciale cel voor Dutroux Verzet tegen waarzeggers Grote babysterfte in ziekenhuis Veedief levend verbrand Singapore wil weer schuilkelders woensdag 25 september 1996 jn onze redactie buitenland E\V' YORK - President Clinton leeft dinsdag het verdrag over tn verbod op kernproeven on- Jertekend en verklaard dat Washington blijft streven naar verdere maatregelen voor wa penbeperking. Hij waarschuw de de mensheid voor 'nieuwe bedreigingen', die uitgaan van internationale terroristen en staten die hen steunen. Clinton ondertekende als eerste an onze redactie buitenland 5 24( RUSSEL - De Europese mi- 3 25(|isters van Sociale Zaken heb- en gisteren het licht op groen ezet voor een regeling die „so- iale dumping" van werkne- j lers moet tegengaan. Daarmee oint een eind aan een jarenlang eschil over de betaling van tij- lelijk uitgezonden werkne- aers. vooral bouwvakkers, aar andere landen binnen de Europese Unie. 20: lederland is blij met de Euro- ese wet. Minister Melkert oemde de regeling „een zeer j4- jfldamentale stap" in de for- t 52 nalisering van het arbeidsrecht 15(1 de gemeenschap. Hi] was ang dat de tendens van sociale umping zich snel zou uitbrei- 21i en en van Duitsland naar Ne- 23£ derland zou overslaan. Die trend wordt nu gestopt, ver wacht hij Voor werknemers die op tijdelij ke basis worden uitgezonden naar het buitenland, zijn nu voortaan vanaf hun eerste werkdag de arbeidsvoorwaar den van kracht die ter plaatse gelden. Een Ierse bouwvakker die in Nederland aan de slag gaat, wordt daarmee in beginsel net zo duur als zijn Nederlandse collega. Zo wordt oneigenlijke concurrentie buiten de deur ge houden. De Europese regeling moet bin nen drie jaar in de nationale wetgeving van de Europese lid staten worden ingepast. Voor varend personeel kunnen lan den een uitzondering maken. ANP ten overstaan van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het baanbrekende kemstop-verdrag. waarbij een eind komt aan de nucleaire proeven 1 n de atmosfeer, onder gronds of elders. Na Clinton zetten vertegen woordigers van de kernmo- gendheden Frankrijk. Groot- Brittannië, Rusland en China hun handtekening. Secretaris generaal Boutros Ghali van de VN sprak van „een keerpunt in de geschiedenis van de inspan ningen om te komen tot nucleai re ontwapening en de verbrei ding van de kernwapens tegen te gaan". Minister Van Mierlo onderte kende ook als één van de eersten het verdrag, waarna nog talloze landen volgden. Clinton be dankte bij de ondertekening Nederland voor zijn bijdrage aan de totstandkoming van het document. Over de tekst van het verdrag werd overeenstemming bereikt tijdens de kernstopcon ferentie in Genève, die onder voorzitterschap stond van de Nederlandse diplomaat Jaap Ramaker. Controle Het verdrag verbiedt het uit voeren van kemproeven, van welke grootte en waar dan ook. Een verdragsorganisatie in We nen zal toezien op naleving. Er komt daarnaast ook een verifi catienetwerk om schendingen op te sporen. Het verdrag treedt in werking als het door 44 landen is gerati ficeerd. Behalve de vijf staten die over kerwapens beschikken, moeten daaronder ook de drem- pellanden vallen die op het punt staan zelf kernwapens te produ ceren: India, Pakistan en Israël. India is echter tegen het ver drag. Op 10 september werd het ontwerpverdrag in de Algemene Vergadering van de VN met overweldigende meerderheid aangenomen. Gezien het aantal benodigde ratificaties en het In diase standpunt, kan het nog een tijd duren voordat het ver drag formeel in werking treedt. Smokkel President Clinton zei dat verde re stappen voor wapenbeheer sing noodzakelijk zijn. Hij riep op tot samenwerking tegen de smokkel van nucleair materiaal en splijtstof en de mogelijkheid dat staten kernwapens ontwik kelen. Het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens moet krachtiger worden nageleefd, aldus Clinton. Massavernieti gingswapens mogen niet in ver keerde handen vallen. Clinton herhaalde zijn oproep aan de internationale gemeen schap om Irak, Iran en Libië te isoleren. Deze landen zijn vol gens Washington betrokken bij het internationale terrorisme. „Zij mogen geen volwaardige leden van de familie van naties worden", aldus de president. „Terroristen en drugshande laars moeten weten dat zij zich nergens kunnen verschuilen". ANP/RTR/AFP iTHENE - De Griekse premier [ostas Simitis heeft gisteren ten nieuwe regering gepresen- eerd waarin enkele dwarslig- ;ers uit de vorige kabinetspe- iode genoegen moeten nemen net een mindere positie en vaarin trouwe socialisten van le oude stempel op sleutelpos en zijn benoemd. J Simitis heeft een poging gedaan le regering te zuiveren van de aatste invloeden uit het tijd- >erk van Andreas Papandreou, iremier van 1981 tot 1989 en an 1993 tot begin dit jaar. Zijn >ewind werd gekenmerkt door letutteling, populisme en- bureaucratische inefficiëntie. „Tijdens de kabinetsformatie is een poging gedaan om beproef de ervaring te combineren met de noodzaak tot vernieuwing", zei Simitis bij de presentatie. De 42 leden van de regering zullen vandaag worden beëdigd. Het nieuwe parlement, dat is geko zen tijdens de verkiezingen van afgelopen zondag, komt op 7 oktober in de nieuwe samen stelling bijeen. De Panhellenis- tische Socialistische Beweging (PASOK) van Simitis won die verkiezingen overtuigend en veroverde 162 van de driehon derd parlementszetels. AP President Clinton tekent als eerste het verdrag tegen kernproeven. Hij gebruikte daarbij dezelfde pen als waarmee president John F. Ken nedy in 1963 het verdrag ter beperking van kernproeven van zijn handtekening voorzag. foto Charles Krupa/AP van onze buitenlandredactie DEN HAAG/NAIROBI - Enkele ientallen buitenlandse hulp verleners hebben gisteren het "aïrese vluchtelingenkamp Bu- ;avu, in het grensgebied met ïuanda, verlaten. Hun veilig- leid is in gevaar gekomen door jde gevechten die sinds zondag avond in het gebied woeden tus sen Ruandese en Zaïrese troe pen. lag BRUSSEL - Voor de hoofdverdachte in de Bel gische zedenzaak. Mare Dutroux, wordt in de ge vangenis van Aarlen een speciale cel gebouwd. Naar Amerikaans voor beeld zal deze worden uit gerust met zachte wanden en ronde hoeken om zelf moord onmogelijk te ma ken. Dutroux' advocaat meent dat er ook camera's wor den aangebracht om zijn cliënt in alle bewegingen te kunnen volgen. Maar de directie van de gevange nis ontkende dat gisteren. Dutroux is al onderwor pen aan een bepaald regi me. Om de 7,5 minuten wordt hij gecontroleerd. Volgens advocaat Pierre verkeert zijn cliënt in een slechte mentale toestand. „Hij is wanhopig en staat aan de rand van een zware depressie", aldus de raadsman. Dutroux is gisteren offici eel in staat van beschuldi ging gesteld van moord op zijn handlanger Bernard Weinstein, zo verklaarde procureur Bourlet van Neufchateau Dutroux bekende op 17 augustus al dat hij Weinstein met de lijken van de vermiste meisjes Julie en Melissa had begraven in zijn tuin in Sars-la- Buissière. Hij zou zijn maat geneesmid delen hebben gegeven en daarna levend hebben be graven uit woede dat hij de twee meisjes zou heb ben laten verhongeren. ANP Gistermiddag bevonden zich tenminste twee Nederlanders onder de hulpverleners die het gebied probeerden te verlaten. Het betreft twee medewerkers van een team van Artsen zonder Grenzen in het even verder gele gen Uvira. De twee bevonden zich juist in Bukavu op het mo ment dat de vijandelijkheden uitbraken. Goede hoop Volgens woordvoerder Vroeg van AzG in Uvira bestaat er goede hoop dat de twee snel naar Nairobi kunnen ontko men. Volgens hem ondervinden de werkzaamheden in Uvira nauwelijks hinder van het ge weld in Bukavu. Een woordvoerder van het Hoge Commisariaat voor de Vluchte lingen (Unhcr) in Genève meld de gistermiddag dat 48 buiten landse medewerkèrs klaar stonden om het land te verlaten. DeVN-organisatie ontkent ove rigens dat hiermee de naar schatting 300.000 vluchtelin gen in het gebied aan hun lot worden overgelaten. Het zou gaan om „niet-essentiële mede werkers". De werkzaamheden worden voortgezet door zes a zeven bui tenlandse achterblijvers, bijge staan door plaatselijke mede werkers. Hij kon niet zeggen of onder de vluchtelingen dan wel de achterblijvers ook Nederlan ders waren. Behalve de Unhcr hebben ook andere organisaties inmiddels medewerkers teruggetrokken. Het Internationale Rode Kruis echter zegt de situatie nog even te willen aanzien. Gisteren le ken de gevechten in het gebied te zijn afgenomen. Enkele waarnemers ter plekke noem den de situatie 'rustig'. ANP/R- TR/DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Joegoslavië- Tribunaal heeft dinsdag de on dervraging van getuigen in de zaak tegen de Bosnische Serviër Dusko Tadic voor een hele dag onderbroken. Voor de zoveelste keer was het tribunaal weer uit gebreid met zichzelf en zijn ei gen Regels van Procedure en Be wijsvoering bezig Aanleiding was een verzoek van aanklager Grant Niemann. De Australiër wilde de beschikking krijgen over documenten met eerdere uitspraken van de ge tuigen die door de verdediging worden opgeroepen De verdediging had in een eer dere fase van het proces, toen het tribunaal de getuigen van de aanklager hoorde, herhaalde lijk processen-verbaal van eer dere verhoren van getuigen a charge aangehaald. Door de ge tuigen te wijzen op tegenstrij digheden in hun verklaringen, probeerden de advocaten van Tadic tijdens het kruisverhoor die getuigen ongeloofwaardig te laten lijken. Niemann eist nu op zijn beurt inzage in de documentatie die de verdediging heeft over eerde re gesprekken met haar getui gen. Prof. Wladimiroff. de Ne derlandse advocaat die de ver dediging van Tadic leidt, wees dat verzoek af met een verwij zing naar het beroepsgeheim. Zijn collega Kav herinnerde er aan dat de verdediging maar heel summiere informatie van de aanklager had gekregen over eerdere ondervragingen van ge tuigen a charge Probleem van de rechters van de Tweede Strafkamer was dat de regels niet duidelijk aangeven of zij het verzoek van Niemann moeten inwilligen. De rechters van het VN-tribunaal hebben die regels zelf gemaakt en voor durend aangepast aan onvoor ziene nieuwe problemen. Arti kel 89 van die regels bepaalt enerzijds dat de rechtere niet ge bonden zijn aan nationale re gels van strafvordering. Anderzijds moet het tribunaal volgens hetzelfde artikel zaken regelen volgens algemene be- HEBRON - Palestijnen dragen een gewonde weg na botsingen met Israëlische militairen. In Hebron kwam het gisteren tot ongere geldheden tijdens een demonstratie tegen het uitstel van de Israëlische terugtrekking uit de stad. foto Khaled Zighari/AP TAIPEI - Taiwanese feministes hebben een nieuw doelwit ge vonden: de waarzeggerij. Deze overwegend door mannen ge vulde beroepsgroep heeft in Taiwan en China namelijk weinig op met het streven van vrouwen hun lot in eigen hand te ne men. Vrouwen die bij de waarzeggers om raad komen krijgen doorgaans te horen dat ze zich in hun lot moeten schikken, ook als ze zich bijvoorbeeld beklagen over een man die hen bedriegt. „De Chinese waarzeggerij zit vol seksuele discriminatie", zei Shih Chi-ching, voorzitster van de Associatie voor een Lief devoller Leven voor Vrouwen, maandagavond voor een me nigte vTouwen in de Taiwanese hoofdstad Taipei. De associa tie probeert vrouwen bij te brengen dat ook zij mogen streven naar geluk. AP GUADALAJARA - Sinds begin dit jaar zijn in een ziekenhuis in de Mexicaanse stad Guadalajara 173 baby's gestorven. De meesten stierven aan een infectieziekte. Dat heeft directeur Oscar Aguirre van het ziekenhuis gisteren bekendgemaakt Een bacterie veroorzaakte een infectie bij 23 pasgeborenen, van wie er elf stierven. Volgens Aguirre verkeert de Mexicaanse gezondheidszorg in een crisis. Bacteriën kunnen zich gemakkelijk verspreiden omdat er veel te veel baby's op een zaal liggen. In een van de zalen van het ziekenhuis, waar eigenlijk plaats is voor elf kin deren, lagen er in augustus zestig Bovendien hebben de zie kenhuizen gebrek aan medicijnen en instrumenten en is de gezondheidstoestand van de baby's ook zonder infectie slecht. A FP QUITO - Ecuadoraanse Indianen in het afgelegen Andesge- bergte hebben een man levend verbrand nadat hij ervan was beschuldigd vijf runderen te hebben gestolen. Dat heeft de politie gemeld Het incident deed zich voor in het dorpje Chanchalito, 100 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Quito. Dorpsbewonmers bonden de 35-jarige man aan een boom, overgoten hem met benzine en staken de man aan, al dus de politie. De man was twee maal eerder gearresteerd wegens veedief stal In februari hadden de bewoners de auto van de man als straf voor de diefstallen in brand gestoken, aldus de politie In sommige Ecuadoraanse gemeenschappen wordt het recht in eigen hand nemen als normaal, beschouwd. AP SINGAPORE - Niets wijst erop dat Singapore op afzienbare termijn betrokken zal raken bij een oorlog, maar toch willen de autoriteiten het zekere voor het onzekere nemen: alle nieuw gebouwde huizen in de stadstaat krijgen vanaf volgend jaar een schuilkelder. „De regering zal ervoor zorgen dat er uiteindelijk genoeg schuilkelders voor iedereen zul len zij n. Maar het zal lange tijd duren voordat dit doel bereikt is", zei minister van binnen landse zaken Wong Kan Seng maandag. Singapore is al jarenlang bezig met het bouwen van schuilkelders tegen luchtaanvallen bij scholen, ziekenhuizen en sociale-woning bouwprojecten. Inmiddels zijn 318 schuilkelders voltooid, terwijl er nog eens 128 in de maak zijn of op papier staan. ,4P ginselen van rechtvaardigheid, en daarbij laten de rechters zich doorgaans inspireren door wat in de afzonderlijke VN-lidsta- ten geregeld is. Daarom sloegen aanklager en verdediging el kaar urenlang allerlei wetboe ken en jurisprudentie om de oren uit onder meer de VS, En geland, Frankrijk. Italië, Ne derland, Maleisië, Oostenrijken Australische staten als New South Wales. Uiteindelijk besloten de rech ters met een meerderheid van twee tegen één dat Niemann de gevraagde documenten niet krijgt. Vandaag gaat het proces tegen Tadic achter gesloten deuren verder met de ondervra ging van getuige W. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De renteta rieven in de Verenigde Staten blijven bij het oude. De 'Fed', het bestuur van de Amerikaanse centrale banken, liet gisteren een renteverhoging achterwege, hetgeen toch wel een beetje een verrassing was. De 'federal funds rate', het ta rief dat de handelsbanken el kaar onderling berekenen, blijft staan op 5,25 procent. Het dis conto, de rente die de centrale banken vragen van handels banken, blijft 5 procent. De laatste keer dat de rente inde VS omhoog ging, was in februa ri 1995. De meningen onder des kundigen in de aanloop naar de vergadering van de 'Fed', de eerste na de zomervakantie, wa ren sterk verdeeld. Een lichte verhoging van het daggeldtarief met 0,25 procent gezien de krappe Amerikaanse arbeids markt en de aantrekkende eco nomie, elementen die inflatie aanwakkeren, leek ophanden. Een grote groep partijgenoten van president Clinton drong echter deze week bij het bank- bestuur erop aan niet aan de rente te sleutelen. De Ameri kaanse economie zou er niet mee gediend zijn. Feit is dat de presi dent, die in november voor zijn herverkiezingen staat, een ren teverhoging moeilijk aan de kiezers kan verkopen. Dat Clinton in zijn nopjes zal zijn, bleek al uit opmerkingen die hij eerder op de dag maakte. Hij gaf hoog op van de goed draaiende economie en het uit blijven van het aanwakkeren van de inflatie, een hint dat een renteverhoging wat hem betreft niet nodig was. Vraagteken Een woordvoerder van de 'Fed' wilde na de bijeenkomst weinig kwijt. Of de leden op één lijn za ten. blijft voorlopig een vraag teken. De dollar, die met een rentever hoging een aantrekkelijker be legging wordt, gaf op de valuta markt in New York terrein prijs. De Dow Jones-index maakte juist een sprong van meer dan dertig punten, maar het herstel was van korte duur. KRF/RTR van onze redactie buitenland FRANKFURT - Daimler-Benz gaat op 1 oktober 220.000 werk nemers 20 procent korten op hun inkomen als ze zich ziek melden. Het Duitse industrie concern negeert daarmee herhaalde oproepen van bonds kanselier Kohl*» tot de sociale partners om de strijd over de in greep op het ziektegeld niet op de spits te drijven. De korting is onderdeel van de bezuinigingen waarmee de re- gering-Kohl de overheidsfinan ciën wil saneren. Zieke werkne mers zullen het na 1 oktober in de eerste zes weken met 20 pro cent minder loon moeten doen. Kohl drukte werkgevers en werknemers gisteren nog eens op het hart de zaak niet op te spelen en in goed overleg te pro beren een oplossing te viftden. Voorzitter Klaus Zwickel van IG Metall was woest. Volgens hem is de maatregel in het parle ment doorgedrukt. De sociale partners nu oproepen tot mati ging vond hij oneerlijk. Doorbetaling De bondskanselier nam het op nieuw op voor de maatregel Volledig doorbetaling van loon bij ziekte is ingevoerd toen werknemers gemiddeld acht tien vakantiedagen hadden. Dat zijn er intussen dertig. „Dit stelsel is niet meer aanvaard baar", aldus Kohl. Daimler-Benz weet zich gedekt door de metaalwerkgeversorga nisatie, die al langer aandringt op het drukken van de loonkos ten om Duitsland als vestigings plaats aantrekkelijk te houden. Werkgeversvoorman Klaus Murmann vond dan ook dat Daimler-Benz niets fout heeft gedaan. Volgens de vakbond IG Chemie is de ingreep in strijd met ge maakte CAO-afspraken en daarom ongrondwettelijk. De bond dreigt zonodig naar de rechter te stappen. Daimler- Benz denkt echter dat de ar beidsrechter het concern in het gelijk zal stellen. Het concern noodde de vakbeweging tot overleg over de kwestie. De centrale ondernemingsraad van Mercedes-Benz, de autodi visie van het concern, reageerde gisteren getergd en kondigde aan dat werknemers voortaan overwerk en extra diensten zul len weigeren. De stap van de concernleiding steekt des te meer omdat de 2.800 werkne mers van een Mercedes-fabriek in Kassei hadden ingestemd met een salariskorting van 5 procent in de komende vier jaar. in ruil voor een banengarantie. KRF/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5