Elitehospitalen Moskou platzak PZC Waarschuwing over slechte dijken jl achtergrond 4 1 Verpleging in staatsziekenhuizen draait uit op Russische roulette Pakistan wankelt door religieuze strijd PZC -ombudsman Vi Minister Ritzen en het salaris van leraren Y I snelheidscontrole het weer in zeeland ...en in europa woensdag 25 september 1996 door Julia Rubin De hartkliniek voor de Mos- kouse elite waar president Boris Jeltsin mogelijk zijn by- passoperatie zal ondergaan is een toonbeeld van verwaarlo zing: van de sombere onver warmde lobby tot de zwerfhon den die bij de achterdeur om voedsel bedelen. „Goede medi sche zorg kost veel geld, en wij hebben dat niet", zegt een jonge arts van de eerste hulp die een journalist de weg wijst in het labyrint van gangen van het Russische Wetenschappelijke Cardiologische Complex in het uiterste westen van Moskou. „De staat van de medische zorg in de Sovjetunie en nu Rusland is erg slecht, en dat in alle gele dingen. van het onderwijs tot aan de praktijk - wie anders be weert, die liegt", zo voegt hij er aan toe. De cardiologische kliniek is slechts een klein deel van dit enorme complex van aan elkaar geschakelde gebouwen dat in de jaren '70 is gebouwd in de mo numentale sovjetstijl waarbij alles - deuren, gangen en ingan gen - te groot van formaat lijkt te zijn. Vandaag de dag hebben de stoomradiatoren moeite de kou te verdrijven uit de vierenhalve meter hoge gangen met stenen vloeren en lange raampartijen met slecht sluitende vensters. Naar de met gras en onkruid overwoekerde binnenplaatsen heeft al jaren niemand meer om gekeken De grotachtige lobby waar be zoekers hun jassen achterlaten en op pasjes wachten is donker. De TL-buizen flikkeren of zijn kapot en de hele zaal hangt vol sigarettenrook. Een deel van de niet-gebruikte gebouwen staat leeg, de waterleiding is afgeslo ten en men laat het eigenlijk ge woon wegrotten. Zelfs op de be langrijke onderzoeksafdeling staan hele verdiepingen leeg en zijn de wetenschappers vertrok ken, op zoek naar betere salaris sen. Slechte staat Als president is Jeltsin natuur lijk een speciaal geval.en zal hij de beste behandeling krijgen die Russische en westerse speci alisten kunnen bieden. Met zijn beslissing om de operatie in ei gen land te ondergaan heeft hij echter wel de aandacht geves tigd op de slechte staat van het medische systeem, waar dure operaties zoals een bypass slechts zelden worden uitge voerd. en waar artsen en patiën ten naar het buitenland kijken voor kwaliteit. In Rusland wor den jaarlijks slechts een paar duizend bypassoperaties uitge voerd, in vergelijking met een half miljoen in de VS. Naar verwachting zal de 65-ja- rige Jeltsin de operatie in de komende twee maanden onder gaan. Dat zal of in de kliniek ge beuren die geleid wordt door de grote man van de Sovjet-car- diologie. Dr. Jevgeni Tsjazov, of in het nabijgelegen Centrale Klinische Ziekenhuis, dat ook bekend staat als hel Kremlin- ziekenhuis. waar Jeltsin nu on derzocht wordt. In het sovjettijdperk was de ge zondheidszorg gratis, maar van slechte kwaliteit. Sinds de in eenstorting van de Sovjetunie in 1991 hebben ook de ziekenhui zen die voorheen alleen voor de politieke top toegankelijk wa ren en waar nu de nieuw elite verpleegd wordt het moeilijk gekregen. „Het grootste probleem zijn de wanbetalingen", zegt dokter Leo Bokeria, die aan het hoofd staat van een andere beroemde Moskouse kliniek, het Onder zoekscentrum voor Cardiovas culaire Chirurgie. „Omdat wij een staatsziekenhuis zijn, krij gen wij 95 of 96 procent van ons budget van de staat, maar wij worden slecht betaald", aldus Bokeria. Schulden Rusland is in de greep van een chronische cyclus van schulden en onbetaalde lonen. De over heid kan de belastingen maar deels innen en betaalt daarom de eigen rekeningen niet. De meeste staatsemployées, van le raren tot mijnwerkers tot me disch personeel, krijgen daarom vaak maanden geen salaris. De eerstehulparts studeerde met goede cijfers af en vindt het een eer om in de Tsjazov-kliniek te mogen werken. Toch verdient hij maar 100 dollar (170 gulden) per maand, minder dan het na tionaal gemiddelde. Als bijver dienste vex-koopt hij Duitse ge neesmiddelen, maar hij heeft een vrouw en een jong kind en vreest zijn baan te moeten opge ven om aan een goed salaris te komen. Artsen in staatsziekenhuizen staan erom bekend hun lage in komens aan te vullen door geld te eisen van de patiënten. De jonge arts wijst op een Mercedes die op de pai'keerplaats staat. „Die is van een van onze chirur gen." In vergelijking met andere staatsziekenhuizen gaat het de kliniek van Tsjazov redelijk goed. Tsjazov leidde voorheen de gezondheidsdienst van het Kremlin en heeft sovjet-eider Leonid Brezjnev jarenlang in le ven gehouden. Terwijl een groot deel van het complex uitelkaar valt zijn de patiëntenafdelingen van het 400 bedden tellende zie kenhuis goed verlicht en warm. Marmer en metaal zijn hier ver vangen door tapijt en houten betimmeringen. Patiënten heb ben eigen kamers en men hoeft niet op een plaats te wachten omdat veel kamers leeg staan. De artsen van de kliniek beho ren tot de meest eivaren medici in Rusland. Hoofdchimrg Renat Aktsjoerin, die het team chirur gen zal aanvoeren dat Jeltsin onder het mes zal nemen, heeft in de VS gestudeerd bij de be- roemde hax-tchirurg Michael DeBakey van het Baylor College of Medicine in Houston. DeBa key (88) is nu in Moskou om met Aktsjoerin en andere artsen te overleggen. 'Smerig' Door de hartproblemen van de president is de noodzaak voor een betere preventieve genees kunde duidelijk geworden. Het Russische dieet is vet, er wordt veel rood vlees, worst en gebak ken aardappels gegeten en de alcoholconsumptie is hoog. Die factoi'en en de enorme milieu vervuiling hebben ertoe bijge dragen dat de levensverwach- ting voor mannen sinds 1991 is gedaald tot 57 jaar, een daling van zes jaar. In de keuken van de kliniek zegt men vlees en gebakken voedsel te vermijden. Maandag stond vis met aardappelpuree en yog hurt op het menu. De jonge arts noemde het eten in het zieken huis echter smerig' en de fami lie van de patiënten neemt gewoonlijk eten mee voor de zieken. Dikwijls moeten zij ook de medicijnen voor de behande ling meebrengen. „Het mveau van ons instituut is gedaald", zegt de jonge arts somber en hij voegt er aan toe dat hij zelf bij ziekte waar schijnlijk een behandeling in het buitenland zou zoeken. „In mijn groep aan de universiteit begonnen wij met ongeveer 20 mensen. Ik zou mijn gezinsleden maar naar een of twee van hen toesturen." AP Yevgeny Chazov (1), het hoofd van het Onderzoekcentrum voor Cardiologie in Moskou, praat met Renat Aktsjoerin, die president Jeltsin waarschijnlijk gaat opereren. foto Alexander Natruskin/RTR door Erik Beijen Alsof premier Benazir Bhutto van Pakistan niet genoeg aan haar hoofd heeft met de in kracht toenemende politieke oppositie, de ar beidsonrust en een wanke lende economie. Alsof de betrekkingen met de buur landen zo goed zijn. Met erf vijand India is er ruzie over Kashmir en al dan niet ver meende kernwapenpro gramma's en Afghanistan beschuldigt Pakistan van het verlenen van steun aan de fundamentalistische opstan delingen die inmiddels meer dan de helft van het land in handen hebben. Nu is ook de strijd tussen de Pakistaanse moslims onder ling tot een bloedig hoogte punt gestegen. De sectari- sche oorlog tussen de sjiieten en soennieten, de twee hoofdstromingen in de isla mitische wereld, heeft in Pa kistan inmiddels ongekende vormen aangenomen. Het voorlopige dieptepunt werd maandag bereikt, toen bij een nieuwe uitbarsting van geweld tientallen doden vielen. Vier mannen openden het vuur op een biddende me nigte in een soennitische moskee in de stad Muitan. Er vielen zeker 21 doden en vijf tig gewonden. De aanslag leek met opzet uitgevoerd op een moment dat tijdens het ochtendgebed het maximale aantal mensen aanwezig was. Volgens ooggetuigen herlaadden de daders enkele keren hun wapens. Vergeldingsactie Het bloedbad is waarschijn lijk een vergeldingsactie voor een Slachtpartij onder sjiïetische moslims in augus tus in een dorpje vlakbij Mui tan. waarbij vijftien mensen om het leven kwamen. Een dag eerder was bovendien een sjiïetische leider in de na bij gelegen stad Bahawalpur vermoord en kort na de aan slag op de moskee in Multar schoten onbekenden in die stad opnieuw een sjiïetische leider dood. Al jaren zijn er spanningen tussen sjiieten en soennieten. Ook elders in de islamitische wereld is dit het geval. Bijna geheel Iran, een meerderheid in Irak en een minderheid in Afghanistan en Pakistan is sjiïetisch. De rest van de moslimwereld hangt vooral de soennitische tak van de is lam aan. Maar nergens is de strijd tussen beide stromin gen zo opgelaaid als in Pakis tan. Tussen de 15 en 20 pro cent van de 130 miljoen Pakistanen is sjiiet. De soennitische Sipah-e-Sa- haba Pakistan (SSP) en de sjiïetische militie Sipah-e- Mohammed Pakistan (SMP) zijn de afgelopen jaren meer malen slaags geraakt. Maar beide stromingen kennen kleinere nog radicalere afsplitsingen, zoals de sjiïeti sche Tehi-ik-e-Jafina Pakis tan (TJP), die verantwoorde lijk gehouden worden voor de ongekend bloedige vorm dat het geweld dit jaar aan nam en waarbij het dodental al tot boven de honderd is op gelopen. De SSP houdt de TJP verantwoordelijk voor het bloedbad bij haar moskee in Muitan. Onrust Het geweld komt op een bij zonder ongelegen moment voor de regering-Bhutto, die het hoofd probeert te bieden aan de onrust die volgde op de dood van Bhuttós broer en tegenstander Murtaza Bhut to, die tot een afsplitsing leidde van de regerende Pakistaanse Volkspartij (PPP) Maandag kwam het opnieuw tot ongeregeldhe den op diverse plaatsen in Pakistan. In de zuidelijke stad Karachi beschoot de po litie honderden betogers bij het huis van de omgekomen Murtaza. Vorig jaar slaagde de rege ring erin om de rust enigszins te herstellen in Karachi, waar leden van de militante Nationale Mohajir Beweging (MQM), een beweging van mensen van Indiase afkomst, in opstand waren gekomen. De bloedige strijd tegen de MQM kostte in 1995 naar schatting aan 2.000 mensen het leven. In Pakistan zijn veel wapens in omloop, een uitvloeisel van de jarenlange steun die het Westen via Pakistan gaf aan de strijders die in de ja ren tachtig in Afghanistan vochten tegen de Russische bezetting. Bijna alle religieu ze, etnische en politieke groeperingen in Pakistan be schikken over het nodige wapentuig. ANP Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klach ten over de inhoud van de krant. Van maandag tot vrijdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken onder telefoonnummer 0118-484401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Kees van der Maas Het nieuws over de slechte toestand van de betong- looiïngen op een groot aantal Zeeuwse zeedijken houdt veel mensen in deze provincie sterk bezig. Sinds de eerste publicatie in de PZC (op 3 september jl.) van alarmerende conclusies uit een onderzoek, uitgevoerd door rijkswaterstaat en de water schappen, heeft het probleem keer op keer de voorpagina van de krant gehaald, zijn de lande lijke media erop gesprongen en heeft de politiek de zaak opge pakt. Tot en met de toezegging van minister Jorritsma van ver keer en waterstaat, afgelopen zaterdag, dat de slechtste plek ken in de zeeweringen zo nodig direct na het winterseizoen zul len worden aangepakt. Bericht geving en de maatschappelijke reactie erop deden hun werk. „Zo hoort het ook! De krant moet deze zaak goed warm hou den", lieten lezers mij telefo nisch weten. En zij wezen erop dat de media juist in dit soort belangrijke kwesties hun waar schuwende functie kunnen waai'maken. Niet door overdrij- X L_! Uitgespoelde betonblokken op de dijk bij Ritthem. foto Ruben Oreel ving, bijvoorbeeld door vast te stellen dat 'de Zeeuwen 's nachts geen oog meer dichtdoen en met angst en beven de winterstof- Mijn man ging vanmorgen fluitend de deur uit toen hij in de krant had gelezen dat leraren er 50 procent in salaris op vooruitgaan. Maar ik heb zo'n donkerbruin vermoeden dat hij een beetje te vroeg juicht", meldde mij vorige week een lezeres uit Heinkenszand aan de telefoon. Ze wilde ophel dering over een bericht in de ex tra bijlage Miljoenennota op de ochtend na Prinsjesdag (PZC 18 september jl.). waarin sprake was van een belofte van minis ter Ritzen overeen forse stijging van het leraren-salaris. Letterlijk stond in de beschrij ving van het nieuwe beleid van het ministerie van Onderwijs het volgende: Om het beroep van leraar aantrekkelijker te maken krijgen zij stapsgewijs een hoger salaris. De komende vijf jaar in totaal 50 procent meer dan nu, belooft Ritzen. Dit vooi-uitzicht leek de lezeres die mij belde wat al te mooi. En dat is het ook; de belofte is na melijk alleen van toepassing op beginnende leraren in het basis onderwijs. In het bewuste stuk in de krant, ontleend aan een toelichting van de minister op zijn onderwijsbegx'oting tijdens een persconferentie in Den Haag, was die beperking er niet bij vermeld. Zo kon de indruk ontstaan dat alle leraren in de komende vijf jaar voor een sala risverhoging van 50 procent in aanmerking zouden komen. Ter aanvulling nog dit. Het ar beidsvoorwaardenbeleid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen is gebaseerd op het uitgangspunt: betere belo ning voor beginnende leraren, meer vrije tijd (sabbatsverlof, seniorendagen) voor oudere le- raren. In 1989 kreeg een begin nende leraar 2353 gulden bruto per maand, dat salaris zal per 1 augustus 1997 worden opge trokken tot 3881 gulden bruto, per 1 augustus 1998 tot 3940 gulden bruto, per 1 december 1998 tot 3959 bruto. Gerekend van 1989 tot 1998 komt dit neer op een salarisverbetering voor deze categorie lex*aren van 68 procent. men tegemoet gaan', zoals in een televisie-journaal met ge voel voor drama werd vastge steld. Maar door de feiten te constatei'en en de onvermijde- lijke gevolgen van die feiten scherp onder de aandacht te brengen van iedereen die daar voor verantwoordelijk is. Publiciteit Publiciteit is - ook - bij zo'n af faire rondom zeeweringen die minder veilig blijken dan ieder een zich daarachter waant, van vitaal belang. De informatie over wat er precies aan de hand is moet evenwichtig zijn. Aan paniekreacties heeft niemand iets. Maar de burger moet er op kunnen rekenen clat geen feiten worden achtergehouden, om bepaalde redenen worden opge houden of dat zaken rooskleu- iger worden voorgesteld dan ze eigenlijk zijn Wat dat laatste betreft waren opmerkingen van interim-dijk graaf H. Eversdijk van het wa terschap Zeeuwse Eilanden in de PZC van 14 september jl. wel tekenend. Hij verdedigde daar in het informatiebeleid van zijn organisatie; het waterschap had de bestuursleden, en dus ook de pers, ingelicht over de kwestie van de slechte betonbekledin- gen door daarover een openbare notitie te voegen bij de stukken voor de algemene vergadering. Volgens Eversdijk had het mi nisterie van verkeer en water staat de geconstateerde gebre ken aan de zeeweringen liever nog enige tijd stil willen houden om de discussie te veimijden over de kosten van het herstel Gevoelig De veiligheid (dus: de kwaliteit) van de hoofdwaterkeringen in Nederland ligt bijzonder gevoe lig. Zeeland heeft in dat opzicht zijn herinneiingen aan de ramp van 1953. Waarschuwingen dat er met de dijken van alles mis was, kregen in de jaren die aan deze catastrofe voorafgingen onvoldoende aandacht. Ge schrokken ï-eageerden regeling en volksvei'tegenwoordiging na 1953 met het besluit tot uitvoe ring van het Deltaplan. In 1993 en 1995, twee keer kort na elkaar, ontstond in Limburg grote wateroverlast doordat de Maas buiten haar oevere trad. In het rivierengebied van-Midden- en Oost-Nedeiiand dreigde in februari 1995 zelfs een regel rechte watersnood en moesten uit voorzorg 200.000 mensen worden geëvacueerd. Weer schrokken de bestuurders en weer kwam er een Deltaplan, nu ter versterking van de rivierdij ken. De plotselinge publiciteitsgolf, deze maand, over ernstige ge breken aan de dijken in Zee land, laat nog eens zien dat met de voltooiing van een deltaplan maar een beperkte garantie kon worden afgegeven voor een goe de kwaliteit van de zeewerin gen. Er kan altijd weer iets mis gaan. Daar moet op tijd over woi'den gewaarschuwd. Veel mensen in Zeeland, zo heb ik uit reacties op de publicaties in de krant van de afgelopen weken begrepen, vinden dat de pers een belangrijke rol speelt om de veiligheid van de dijken in Den Haag hoog op de agenda te hou den. Daar hebben ze gelijk in, want ook politiek gevoelige za ken kunnen wegebben. Avondspreekuur Ombudsman De PZC-ombudsman houdt vanavond (woens dag) weer extra telefo nisch spreekuur. Lezers kunnen van 18.30 tot 20.00 uur met hun opmer kingen, vragen en klach ten over de krant bij hem terecht op het recht streekse telefoonnummer (0118)-484401. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Finland: Wolkenvelden, ook zon. Op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot rond 11 in het zuiden. Noorwegen: Vrij veel bewolking. Vooral langs de westkust, later ook in het zuiden, nu en dan regen. Maxima van 6 graden in het noor den tot 14 hier en daar in het zuiden. Zweden: Rustig weer. Naast wol kenvelden vooral in het zuiden en midden nu en dan zon. In het zuiden later nu en dan regen. Maxima rond 11 graden, in het noorden flink la ger. Denemarken: Wolkenvelden, kans op mist. Geleidelijk meerwind, toe nemende bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur rond 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Half tot zwaar bewolkt. Van daag wat zon, eerst in Ierland, later in het oosten. Donderdag van het westen uit sterk toenemende zuid westenwind en langdurig regen. Middagtemperatuur rond 17 gra den. België en Luxemburg: In het bin nenland eerst nog kans op mist. vandaag van het westen uit regen. Donderdag wat zon, maarlaterveel wind en perioden met regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 gra den, in Luxemburg wat frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel bewolking en perioden met re gen. Donderdag tijdelijk wat zon, la ter van het westen uit toenemende bewolking en wind. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden, donder dag in de Vendee iets zachter. Portugal: Flink wat zon. In het noor den en midden meer bewolking en kans op een bui. Middagtempera tuur van 20 graden in het noorden tot ruim 25 in de Algarve. Madeira: Af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Spanje: Aan de Costas zonnige pe rioden, maar Vandaag later ookwat wolken. In het noorden op beide da gen wat regen. Middagtempera tuur in het noorden rond 19 graden. Maxima van 22 graden aan de Cos ta Brava tot 30 aan deCösta del Sol. Canarische Eilanden: Naast zon ook wolkenvelden en soms een bui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Marokko: Westkust: zon, maar ook kans op enkele wolken. Op de mees te plaatsen droog. Temperatuur vlak aan zee 's middags ongeveer 27 graden. Tunesië: Flinke perioden metzon vrijwel overal droog. Middagtem peratuur vlak aan zee rond 27 gra den. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en nu en dan regen, met name vandaag in het westen. In de Provence af en toe zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur rond 20 graden, donderdag overal iets ho ger. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden metzon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Italië: Vandaag minder buiig en vooral in het zuiden zon. Donder dag ten zuiden van Rome toene mende kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur rond 23 gra den, in het noorden vooral vandaag enkele graden lager. Corsica en Sardinië: Naast zon ook enkele stapelwolken en kans op een bui. Middagtemperatuur oplopend naar 22 graden, op Sardinië rond 25 graden. Malta: Droog en flinke perioden met zon. Maxima oplopend tot on geveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Op beide da gen in het westen kans op een bui. Verder droog en flinke zonnige pe rioden. Minderwarm, maxima rond 25 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: vandaag kans op een enkele bui, Cyprus droog en flink wat zon. Donderdag ook langs de turkse kusten zonnige perioden en droog. Maxima van 21 graden rond de Dardanellen tot 28 op Cyprus. Duitsland: vandaag perioden met zon, in het zuiden nog kans op een bui. Donderdag van het westen uit meer bewolking, vooral in het mid den en noorden gevolgd door re gen. Maxima overal oplopend naar circa 17 graden op donderdag. Zwitserland: Vooral aan de zuidzij de van de Alpen wat zon. In het noorden, donderdag ook in het westen kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 15 graden, in het zuidoosten donderdag rond 20 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, eerst ook enkele wolkenvelden. Vrijwel droog. Maxima geleidelijk oplo pend tot ongeveer 16 graden. Polen: Vrij veel bewolking en nu en dan regen. Geleidelijk rustiger, minder regen en minder wind. Kans op mist. Middagtemperatuur rond 12 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en in de loop van beide dagen minder wisselvallig. Maxima oplopend naar een graad of 15 op donderdag. Hongarije: Vrij veel bewolking en afnemende regenkansen. Toene mende kans op mist. Middagtem peratuur rond 16 gradèn.' (DEI tien er] Zaï: kav Una heit de avo De politie heeft de volgende snelheidscontroles aangekondigd A2 tussen Amsterdam - Utrecht - Zaltbommel, vice versa A12 tussen Arnhem - Ede, vv, roulerende radar t.h.v. Almere A6 - de Waterlandseweg (N27) - de Hogering N236 tussen Bussum - Weesp, vv/N524 tussen Hilversum - Bussum, vv Vandaag Een actieve depressie met centrum bij IJsland is vrijwel stationair maar diept nog wel uit. Een bijbehorend koufront trekt over Engeland in on ze richting en bereikt Zeeland van avond. De vannacht in opklaringen ontstane mist verdwijnt en maakt plaats voor een nevelig zonnetje, maar vanuit het westen neemt de bewolking toe op de nadering van de storing. Vanavond valt er af en toe regen. De zuidelijke wind begint zwak 1-2 Beaufort, maar neemt toe naar matig, 3-4 Beaufort. Na de passage van het front draait de wind naar west tot zuidwest. Het kwik loopt op naar 16 graden. Van nacht bouwt een zwakke rug van hogeluchtdruk op boven de regio en komen er opklaringen. Vooral in Oost-Zeeland kunnen er dan weer mistbanken ontstaan. De tempera tuur daalt naar omstreeks 9 graden. Nautisch bericht wind: zuid tot zuidoost zwak 2 Beau fort, toenemend matig 3-4 Beau fort, mogelijk even vrij krachtig, 5 Beaufort; zicht: matig tot slecht; temperatuur kustwater: 14 graden; afwijking waterstanden: geen afwij king van betekenis; maximum golf hoogte monding Scheldes: drie kwart meter. Vooruitzichten Voor donderdag: De rug van hoge luchtdruk trekt naar het oosten weg en vanuit het westen nadert een vol gend frontensysteem. Dit trekt van avond en vannacht over Zeeland. Overdag nevelig met in de vroege ochtend enkele mistbanken. In de middag toenemende bewolking, gevolgd door regen. De zuidwest tot westen wind neemt toe van ma tig naar vrij krachtig tot krachtig vanavond. De temperatuur 16 gra den. uur cm uur Woensdag 25 september Vlissingen 00.55 221 13.17 Terneuzen 01.11 248 13.36 Bath 02.06 296 14.36 Roompot Buiten 00.50 172 13.15 Zierikzee 02.35 168 15.00 Yerseke 02.35 174 15.00 PhilipsdamWest 02.20 174 14.35 Donderdag 26 september Vlissingen 01.42 246 14.05 Terneuzen 02.00 273 14.23 Bath 03.00 325 15.26 Roompot Buiten 01.40 191 14.05 Zierikzee 03.35 179 15.55 Yerseke 03.40 185 16.10 PhilipsdamWest 04.00 187 16.30 uur cm uur Woensdag 25 september Vlissingen 07.19 165 19.55 Terneuzen 07.46 178 20.22 Bath 08.46 205 21.23 Roompot Buiten 07.20 112 19.45 Zierikzee 08.35 117 21.05 Yerseke 08.35 122 21.05 PhilipsdamWest 08.40 125 21.05 Donderdag 26 september Vlissingen 08.10 179 20.42 Terneuzen 08.38 194 21.09 Bath 09.40 220 22.16 26« Roompot Buiten 08.00 117 20.25 Zierikzee 09,25 117 21.55 Yerseke 09.25 123 21.55 PhilipsdamWest 09.30 127 21.55 Voor vrijdag tot en met zondagl Een wisselende bewolking met buil en en windstoten. De zuidwest to|" westen wind is vrij krachtig krachtig, 5-6 Beaufort. Temperatu ren overdag rond 16 graden, in di nacht daalt het kwik naaromstreekyH O 10 graden. EW eft ZON EN MAAN 25 september Zon op 07.31 onder Maan op 18.39 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4