Spoeddebat over rol Bolkestein PZC binnenland woensdag 25 september 1996 3 Bouwvakkers sparen voor toekomst eigen vut Edah Top Justitie in Haarlem stapt op Kleerluis terug van weggeweest Nefarma: patiënten blijven verstoken van nieuw medicijn Steun voor dienstweigeraar Opnieuw 9 jaar cel en tbs geëist tegen Engel des Doods JMinister Borst voelt zich niet onder druk gezet door VVD-leider Vijfjaar cel voor doodslaan baby Aangifte van vermoorden boom Studie belangrijker dan werk Raadslid beboet voor dronken rit Eis acht jaar tegen sekstoerist uit Delft lera eg< e to- taa zij van onze binnenlandredactie HAARLEM - Hoofdofficier van justitie mr. L. de Beaufort en officier mr. O. van der Veen vertrekken definitief uit Haar lem. Van der Veen krijgt een functie bij het openbaarminis terie in Den Haag. De Beaufort volgt in Utrecht mr. R. Berger op als hoofdofficier. De veran deringen zijn het gevolg van de IRT-affaire. Minister Sorgdrager van Justi tie zal de Tweede Kamer op korte termijn op de hoogte stel len van de personeelswisselin gen. De nieuwe functie van De Beaufort werd al eerder be kend. Ook Van der Veen krijgt een zware post: hij wordt in Den Haag belast met de leiding van een van de drie units op het arrondissementsparket. Hoofdofficier De Beaufort en officier Van der Veen gelden bij justitie als hoofdschuldigen in de affaire rond het opgeheven interregionale rechercheteam Noord-Holland/Utrecht. In rapporten van de parlementai re enquêtecommissie Van Traa en van de rijksrecherche kre gen beiden veel kritiek. De Beaufort zou niet voldoen de toezicht hebben uitgeoe fend op omstreden opsporings activiteiten. Ook zou hij zijn gezag niet voldoende hebben laten gelden over zijn onderge schikte Van der Veen. Deze wordt bovendien verweten de hoofdofficier en de minister van Justitie verkeerde infor matie te hebben verstrekt over xtc-transporten naar Groot- -Brittanniê. In justitiekring wordt de over stap van De Beaufort van Haarlem naar Utrecht eerder als promotie dan als degrada tie gezien. Dat past weer bij de conclusies van een werkgroep onder leiding procureur-gene raal mr. C. Ficq. In het rapport van deze groep, zo werd op 21 augustus al be kend, staat dat De Beaufort geen blaam treft Ficq had wel kritiek op Van der Veen. GPD iivan onze parlementsredactie t DEN HAAG- Minister Borst u ran Volksgezondheid, Welzijn 6 ;n Sport voelt zich niet onder 'druk gezet door het optreden [rot yan VVD-leider Bolkestein als hei lobbyist voor het farmaceuti sche concern MSD. De rege ringspartijen PvdA en D66 wil- len zo snel mogelijk een debat in de Tweede Kamer over de kwes- tie-Bolkestein. mu PvdA-fractieleider Wallage per vindt dat Bolkestein eerst de ge- tegenheid moet krijgen om tekst en uitleg te geven. Pas daarna kan de Tweede Kamer beoorde- len of Bolkestein buiten zijn _Di boekje is gegaan bij zijn pogin- 5 ui gen om in zijn hoedanigheid van VISD-commissaris Borst te be ien invloeden. Inmiddels heeft Bol kestein zelf te kennen gegeven dat hij niet voor zaterdag met een reactie zal komen. De WD- leider keert zatei'dag terug uit Cyprus, waar hij momenteel verblijft. Het debat zal formeel worden gevoerd met minister Borst, om dat de Kamer wil weten hoe zij is omgegaan met de lobby-acti viteiten van MSD-comissaris Bolkestein. In een eerste reactie zegt de D66-minister dat van beïnvloeding geen sprake is ge weest. ,,Nee, ik voel mij abso luut niet onder druk gezet. Bol kestein heeft mijn aandacht voor enkele zaken gevraagd. Dat is heel- iets anders dan ie mand onder druk zetten, aldus de bewindsvrouwe voor de ■RTL-tv. Volgens Borst heeft Bolkestein met zijn lobby altijd open kaart gespeeld. Zij gaf echter te ken nen het altijd verstandig te vin den om „op geen enkele manier zaken met elkaar te mengen". In het komende debat met de minister zal de handelwijze van de WD'er zeker ter discussie staan. Wallage zei dinsdag dat de „door iedereen onderschre ven norm" dat parlementariërs zich niet voor het karretje van bedrijven moeten laten span nen, voorop dient te staan. Hij vindt dat Kamerleden met een betaald commissariaat niet in politiek Den Haag als belangen behartiger mogen optreden van het bedrijf waarvan zij commis saris zijn. Naast het Kamerdebat vroeg D66 aan het presidium van de Tweede Kamer om een soort ge dragscode. Daarin zou aange geven moeten worden aan wel ke richtlijnen Kamerleden met nevenfuncties zich dienen te houden. Kamervoorzitter Deet- man voelt daar niet veel voor. Hij wil wel een overzicht geven van de bestaande regels en van de discussies die over het onder werp in het parlement zijn ge voerd. De vice-voorzitter van de WD- fractie, Korthals, stoorde zich aan de „stellige bewoordingen" waarin nu reeds wordt geoor deeld over het optreden van Bolkestein, met name door de SP en GroenLinks. Tegen een debat over nevenfuncties zei hij echter „op zichzelf sympa thiek" te staan. In verlegenheid CD A-leider Heerma nam het op voor zijn WD-collega. Hij zei „in verlegenheid" te zijn over het verzoek van PvdA en D66. De wenselijkheid van een debat wil hij pas in overweging nemen als Bolkestein zijn zegje heeft gedaan. „Ik vind dat eerst hoor en wederhoor toegepast moet worden", aldus Heerma, die Bolkestein het ongevraagde ad vies gaf nog voor zaterdag tekst en uitleg te geven. Dinsdagochtend kwam de WD-fractie bijeen. Opnieuw oordeelden de liberalen dat Bol kestein niets verwijtbaars heeft gedaan. Zij zien dan ook geen enkele reden om hem eerder van Cyprus terug te roepen. Kort hals liet na het fractiebraad wel weten dat de WD-Kamerleden „op een enkel punt" nog toelich ting willen hebben. Hij zei er niet bij op welke onderwerpen die wens betrekking heeft. Voor de WD weegt volgens Korthals bijzonder zwaar dat Bolkestein nooit politieke druk heeft uitge oefend op fractiegenoten of be windslieden. ANP DEN HAAG - Fractievoorzitter Wallage (PvdA) bespreekt dinsdag voor aanvang van het vragenuurtje met zijn VVD-collega Dijkstal (I) de problemen rond WD-leider Bolkestein. fotoEd Oudenaarden/ANP 0 door Sylvia Marmelstein WOERDEN - Werknemers in de bouw beginnen vanaf volgend jaar met het opbouwen van een eigen spaarpotje om hun ver vroegde uittreding te betalen. De Bouw- en Houtbond FNV wil in de nieuwe CAO-ronde een eerste stap zetten naar de ver nieuwing van de vut-regeling, omdat het huidige systeem in de toekomst onbetaalbaar dreigt te worden. Dat heeft R. de Vries, voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV gisteren bekend gemaakt tijdens de presentatie van de voorstellen voor de nieuwe CAO-ronde die eind dit jaar van start gaat. Dat de Bouwbond de eerste stap zet om de werknemers te laten sparen voor hun eigen pre-pen- sioen, betekent niet dat het hui dige systeem volledig op de hel ling gaat. De bond stelt slechts voor om een begin te maken met een nieuwe manier van finan cieren van de vervroegde uittre- ding. De werknemers hebben de tota le onderhandelingsruimte vast gesteld op 3,5 tot 4 procent van de loonsom. Daaruit moeten zo wel de loonkostenstijging als de plannen voor verbetering van de werkgelegenheid worden be taald. Het bedrag dat. dan over blijft wil de bond besteden aan de opbouw van het individuele pré-pensioen. Een groot bedrag zal dat niet zijn, want de FNV gaat uit van een gemiddelde looneis van 3 procent. „Maar als we een kwart of half procentje overhouden voor het pre-pensi- oen is dat een leuk begin." De huidige vut-regeling loopt nog door tot het begin van de volgende eeuw. Om de vervroeg de uittreding tot die tijd betaal- van onze redactie binnenland UTRECHT - Patiënten in Nederland blijven verstoken van nieuwe medicijnen. De plannen van minister Borst (Volksgezondheid) om nieu we middelen op beperkte schaal toe te laten, bieden geen soelaas. Het extra geld dat Borst beschikbaar heeft gesteld voor de introductie van nieuwe middelen, is on voldoende. Dit stelt de koe pelorganisatie van farma ceutische bedrijven Nefarma gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Nefarma vindt dat elk geneesmiddel dat door het College ter beoordeling van geneesmiddelen is geregi streerd, moet worden ver goed. Bij de toelating tot het geneesmiddelen vergoedin gensysteem (GVS) speelt echter naast de registratie ook de prijs en de meerwaar de ten opzichte van al be staande middelen een be langrijke rol. Nieuwkomers worden in principe niet vergoed. De re den is dat het vaak gaat om medicijnen die dezelfde wer king hebben als reeds be staande - en soms goedkope re - alternatieven-. Met deze regels krijgen echt nieuwe medicijnen nauwelijks kans om op de GVS-lijst te komen. Borst wil hier iets aan doen. Zij heeft besloten om de waarde van een nieuw ge neesmiddel vast te stellen door het eerst zeer beperkt toe te passen bij een klein aantal patiënten in geselec teerde ziekenhuizen. Op ba sis van de uitslag van het on derzoek bepaalt de minister of het geneesmiddel wordt vergoed. Nefarma vindt dat patiënten de dupe worden van het be leid van de minister. Volgens Nefarma zijn sommige ge neesmiddelen in Nederland niet beschikbaar terwijl pa tiënten in andere Europese landen ze wel kunnen ge bruiken. „Er zijn al patiën ten die hun nieuwe genees middelen zelf in België halen", stelt Nefarma. ANP baar te houden, hebben de werknemers dit jaar al rooster- vrije dagen ingeleverd. Boven dien is met de werkgevers afge sproken dat er in 1996 twintig miljoen gulden uit het Scho lingsfonds mag worden gehaald en in de daaropvolgende drie ja ren nog eens 30 miljoen. „Dus voorlopig is er niets aan de hand", verklaarde De Vries. De werkgevers, verenigd in het Algemeen Verbond voor het Bouwbedrijf (AVBB) maakten vorige maand via hun ledenblad Bouwnieuws bekend dat ze nu al willen tornen aan de vut. Maar volgens FNV- er D. van Haasten is die discussie van de baan. „Het waren gewoon een paar opruiende uitspraken." De Bouw- en Houtbond FNV moet volgend jaar CAO's afslui ten voorin totaal 350.000 werk nemers, waarvan er 180.000 on der de bouw-CAO vallen. De overige werknemers vallen on der een andere overeenkomst zoals de schilders-CAO en de CAO voor de Houtverwerkende Industrie. In de nieuwe bouw-CAO moe ten werkgevers en werknemers ook afspraken maken over de opheffing van het uitzendver- bod. Momenteel is het verboden om uitzendkrachten op de stei ger te zetten, maar de politiek wil dat verbod begin 1998 op heffen. De werkgevers zijn blij met dat besluit, maar de werk nemers zijn felle tegenstanders van uitzendkrachten. De bon den verwachten dat dit onder werp een groot knelpunt wordt in de onderhandelingen. GPD Een van de betogers wordt aangehouden na zijn duik in de gracht. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een groep van zo'n vijftien oud-totaahveigeraars en sympathisanten hebben dinsdagmorgen bij de Bijlmerbajes in Amsterdam Zuidoost geprotesteerd tegen de gevangenisstraf die een aantal principiële dienstweigeraars nog boven het hoofd hangt. Er zijn drie aanhoudingen verricht. Hoewel de opkomstplicht is afgeschaft en het Nederlands leger alleen nog maar uit vrijwilli gers bestaat, zit totaalweigeraar Leon Wech- gelaer nog steeds in de Bijlmerbajes. Erkende gewetensbezwaarden kunnen vervangende dienstplicht doen. Wechgelaer is erkend gewe tensbezwaarde, maar hij weigerde ook de ver vangende dienstplicht te vervullen. Met leuzen als „totaalweigeraars vrij" en „VOORhoeve je loopt ACHTER walden de be togers Wechgelaer een hart onder de riem ste ken. Met een ladder en een duik in de gracht werd een „ontsnappingspoging" nagebootst. Veel van de 800 dienstweigeraars zijn nog steeds verwikkeld in een strafzaak en wachten op een onherroepelijk vonnis. De Hoge Raad heeft in 95 gevallen een onherroepelijk vonnis voor zeven maanden cel uitgesproken. Deze zomer heeft de Vereniging Dienstweigeraars een gratieverzoek ingediend bij de Nederland se staat om de totaalweigeraars vrij te krijgen. ANP ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 28-jarige Nijmegenaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar jaar. De man mishandelde op 25 februari zijn drie weken oude zoontje zo zwaar dat het kind twee dagen later stierf. Twee weken na deze tragische gebeuidenis sloeg en schopte de verdachte zijn 27-jarige vriendin zo hard dat ze zwaargewond raakte. Tegen de man was negen jaar cel geëist. De rechtbank achtte een poging tot doodslag niet bewezen en hield het op zware mishandeling. Verder hield de rechtbank rekening met uitkomsten van onderzoek van het Pieter Baan Centrum, dat de man verminderd toerekingsvatbaar noemt. De rechtbank sprak van een „tragisch en onbegrijpelijk feit dat de rechtsorde ernstig heeft geschokt." ANP GRONINGEN - De directeur van het Hamrikcollege in Gro ningen heeft maandag aangifte gedaan van het doden vaneen meer dan 50 jaar oude lindeboom, die vlakbij de school staat Onbekenden hebben een groot aantal gaten in de boom ge boord en die gevuld met een giftige vloeistof. De boom, die volgens de politie ruim 12.000 gulden waard is, zal worden omgehakt. De school heeft in het verleden op aandrang van omwonenden een kapvergunning aangevraagd voorde statige linde aan de Heinsiusstraat. De buurtbewoners vonden dat de boom te veel licht wegnam. De gemeente weigerde de vergunning om dat de boom beeldbepalend voor de straat zou zijn. Het Ham rikcollege kreeg de instandhoudingsplicht en moest dus toe zien op het wel en wee van de linde. ANP UTRECHT - Studenten zijn niet zo marktgericht. De inhoud van een studie is voor de meeste studenten belangrijker dan om de kansen die de studie op de arbeidsmarkt biedt. Dat is een van de conclusies van een onderzoek onder studen ten. Het onderzoek staat centraal tijdens het congres „Ver schillen de studenten? Opinies van studenten over goed on derwijs". dat morgen in Utrecht plaatsheeft. De lustrumcommissie van de universiteit peilde de menig van duizend studenten. De helft van de studenten vindt een stu dieduur van vier jaar te kort om een academisch werk- en denkniveau te bereiken. Ongeveer de helft van de studenten wil de studie het liefst combineren met werk, eenderde van de studenten vindt dat zelfs wenselijk. ANP GRONINGEN - Het Veendammer raadslid P. Langen, fractie leider van de plaatselijke partij P, is door de politierechter in Groningen veroordeeld voor het rijden onder invloed en het vernielen van een terras in Veendam. De rechter legde de 42-jarige Langen 1250 gulden boete op voor het rijden onder invloed. Voor dit vergrijp kreeg hij even eens een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden. Het feit dat hij in zwaar benevelde toestand ook nog opzettelijk een terras aan diggelen reed, kwam Langen op een boete van 150 gulden te staan Het raadslid zei dat hij tot zijn daad was gekomen uit onvrede met het uitstallingsbeleid van de gemeente Veendam. Vooral horeca-exploitanten zouden met hun terrassen het wandelen door het centrum vrijwel onmogelijk maken. GPD van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Bij het hof in Leeuwarden is gisteren op nieuw 9 jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 43- jarige vrouw wegens het vermoorden van vier patiënten in verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl. De vrouw met de bij naam Engel des Doods werd in mei dit jaar door de rechtbank in Groningen conform de eis tot dezelfde straf en maatregel ver oordeeld. Zelf zegt zij de twee mannen en vrouwen uit „mede lijden" met een overdosis insuli ne te hebben gedood. Zij ging in hoger beroep omdat ze een veel kortere celstraf wil, zodat de tbs-behandeling zo snel mogelijk kan beginnen. Deskundigen noemen het ge vaar voor herhaling bij de ver minderd toerekeningsvatbare vrouw levensgroot. Ook zij sluit dat niet uit. „Maar ik zal nooit de kans meer krijgen", zo ant woordde de verdachte op de vraag van de rechter of ze ooit opnieuw zou doden uit medelij den. De moorden in verpleeghuis Vliethoven kwamen vorig jaar zomer aan het licht, nadat een bewoner van 87 jaar onder ver dachte omstandigheden was ge storven. Bloedonderzoek wees uit dat hij was overleden aan een overdosis insuline. Hij bleek het laatste slachtoffer te zijn van de tot dan alom gewaar deerde ziekenverzorgster. Zij werd opgepakt en bekende in totaal negen mensen in Vliet hoven met insuline te hebben gedood. Om bewijstechnische redenen pikte justitie er slechts vier zaken uit. De ziekenverzorgster had, zo verklaarde^ij zelf, bewoners en bewoonsters die soms nauwe lijks tot communiceren in staat waren., „uit hun lijden" gehol pen. Er waren geen concrete van onze redactie binnenland DEN HAAG - De kleerluis is te rug in Nederland. Jarenlang was hij weg, maar nu is het beestje er weer. Ook in andere Europese landen rukt hij op. Het diertje kan besmettelijke ziekten overbrengen zoals loop gravenkoorts en vlektyfus. Dit blijkt uil een artikel in het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde van deze week. De kleerluis is opgespoord door de GGD in Utrecht. De luis is met het blote oog te zien en nes telt zich vooral in naden en zo men van dikke kleding die lang achtereen wordt gedragen. Op het lichaam zelf komt de para siet amper voor. De GGD trof in de periode 1993-1994 kleerlui- zen aan bij 31 daklozen. In Amsterdam en Rotterdam, steden met ook veel zwervers, is het beestje nog niet gesigna leerd. De onderzoekers wijten dit onder andere aan hygiëne. Opvangcentra in Amsterdam stellen douchen en omkleden verplicht. Utrecht laat de laag drempeligheid van de opvang prevaleren boven regels en richtlijnen. „Als je per se geen luizen wil, moet je wel eens mensen de straat opjagen. Maar wij vinden het belangrijker dat ze bij ons komen", zegt woordvoerder Ju les van Dam van de Tussenvoor ziening, die zwervers van de kens en maaltijden voorziet. De Utrechtse instellingen nemen daarbij voor lief dat de kleerluis van tijd tot tijd de kop opsteekt. „Het is vervelend, maar je gaat er niet dood van", vindt Van Dam. Onrust Overigens trekken de Utrechtse hulpverleners wel degelijk een grens, weet GGD-arts Ronald Smit. „Als ze het beestje zien lo pen. komt de drager er echt al leen maai' in als-ie een douche neemt en wat anders aandoet. Dat moet ook wel om geen on rust te krijgen bij de rest van de klanten. Die zijn ook niet kip- verzoeken om „.euthanasie" ook pleegde zij geen overleg met collega's, familie of artsen Zij „las" in hun ogen hun doods wens en injecteerde de niet-dia- betes patiënten met insuline. Een soms gruwelijke dood volg de meteen of een dag later. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft gisteren een gevangenisstraf van acht jaar geëist tegen een 43-jarige sekstoerist uit Delft. Het OM verdenkt hem van het plegen van ontucht met zes kin deren op de Filipijnen. De kin deren waren tussen de 11 en 18 jaar. De verdachte is de eerste seks toerist die in Nederland terecht staat. In de aanklacht is ook een in Delft gepleegd feit van seksu eel misbruik bij een meerderja rige vrouw opgenomen. Is de Nederlandse rechter be voegd te oordelen over strafbare feiten die door een Nederlander buiten de landsgrenzen zijn ge pleegd? Het OM vindt van wel. „De gedragingen van de ver dachte zijn zowel naar Filipijns als naar Nederlands recht straf baar". meent officier van justi tie mr. H. den Os. „Het blijkt dat de verdachte Nederlander is, dus kan hij in Nederland wor den vervolgd." De strafzaak tegen de man uit Delft is volgens Den Os een sig naal dat politie en justitie heb ben begrepen dat de maat schappij en politiek van hen verwachten dat zij het (seksu eel) misbruik van kinderen hard aanpakken. De uitspraak is 8 oktober. ANP Advertentie pig." In Utrecht speelt verder de infrastructuur een rol. „De overdracht zou hier gemakke lijker kunnen plaatsvinden in het grote overdekte winkelcen trum Hoog Catharijne, waar daklozen zeker tijdens een kou de periode dicht op elkaar le ven", schrijven de onderzoe kers. Volgens Smit, één van de onder zoekers, is het bovendien zo dat de lastigste klanten uit Amster dam naar Utrecht uitwijken. Overigens is de grootste hausse alweer achter de rug. In de laat ste twee jaar is volgens de Utrechtse GGD maximaal vijf keer kleerluis ontdekt, veelal bij „chronische lijders." ANP DEZE WEEK Handappelen 'Cranny Smith' zak a 1,5 kilo _L Aanbieding geldt t/m aanstaande Z/O zaterdag. De 3 principes van Edah: Prettig winkelen Compleet assortiment Scherpe prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3