Kritiek gehandicapten op college PZC Inwoners van Retranchement zijn stapbus beu Axel wil molenstomp opknappen Huwelijksbootje 60 jaar op koers Sluis wil 177 mille extra voor personeel Meer politiekorpsen krijgen wisdiskette Reconstructie van Betonwijk-West in Axel vertraagd zeeland Al Aanpassing WVG door B en W Oostburg te mager voor werkgroep geslaagd lezers schrijven woensdag 25 september 1996 van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De Werkgroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen Gehandicaptenbeleid (WWG) vindt dat het Oostburgse college van B en W zich onvoldoende heeft gehouden aan de opdracht van de gemeenteraad om de ver ordening voor de Wet Voorzie ning Gehandicapten (WVG) aan te passen. De werkgroep wijst erop dat de Ruim twee min voor Hulster schoolgebouwen van onze verslaggeefster HULST - De gemeente Hulst kan volgend jaar van het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen 2,3 miljoen gul den tegemoet zien voor de schoolgebouwen in Hulst. Wet houder P. Weemacs van onder wijs heeft hier deze maand dui delijkheid over gekregen. Eén miljoen is bestemd voor de lo pende verplichtingen, de rest is voor het onderhoud en eventue le investeringen in nieuwbouw. Weemaes is 'niet pessimistisch' over de hoogte van dit - jaarlijks terugkerende - bedrag, on danks dat de gemeente flinke investeringen staan te wachten in de nieuwbouw van het Rey- naertcollege. ,,Er zijn gemeen ten die er veel slechter vanaf ko men", constateert hij. Hoe het geld zal worden besteed en welke ruimte er over blijft om de knelpunten (bijvoorbeeld de Sint Bernardusschool in Clinge) op te lossen, kon hij nog niet zeggen. De Grondmij is momenteel voor de gemeente aan het onderzoe ken hoe de basisschoolgebou wen in de gemeente ei-voor staan. Bij het onderzoek, dat 1 oktober klaar moet zijn, wordt ook de onderhoudstoestand van het binnenwerk bekeken. Dit valt weliswaar, net als het bui tenschilderwerk, onder de ver antwoordelijkheid van de schoolbesturen, maar Weemaes vindt het toch belangrijk een to taalplaatje te kunnen presente wijzigingen slechts 55.000 gul den extra kosten. De WWG pleit voor verdergaande aanpassin gen als het uitbreiden van het aantal zones voor het collectief vervoerssysteem en het afschaf fen van cle eigen bijdrage op wo ningaanpassingen. De voltallige gemeenteraad in Oostburg sprak zich tijdens een raadsvergadering in juni dit jaar uit tegen het collegevoor stel 300.000 gulden te korten op het WVG-budgetvoor 1997. De ze drie ton wilden B en W ge bruiken om de begroting slui tend te maken. De raadsfracties gingen niet ak koord met dat plan en kwamen met een raadsbreed gedragen voorstel om het tekort op de be groting voorlopig te dekken uit de algemene reserves en de WVG-verordening ten gunste van de doelgroep aan te passen. In een nieuw voorstel over de WVG heeft het college de veror dening op diverse punten aan gepast. Zo stellen B en W voor het aantal zones voor het collec tief vervoerssysteem te verho gen van 185 naar 210. Met enke le andere maatregelen wil het college wachten tot na de evalu atie van de WVG-verordening eind dit jaar. Secretaris B. Scherbeijn van de Werkgroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen Gehandicaptenbe leid (WWG) heeft niet veel ver trouwen dat de evaluatie voor het college aanleiding zal zijn om de verordening te verrui men. „Bij eerdere evaluaties ge beurde dat ook niet. De verant woordelijke wethouder heeft bij het aanpassen van de verorde ning een cirkelredenering ge volgd", aldus Scherbeijn. ..In de raadsvergadering was afge sproken dat, als er na de aanpas sing van de verordening nog drie ton overblijft, dat toch ge bruikt kan worden om de begro ting sluitend te maken. Met de bescheiden aanpassing van de verordening is het volgens Scherbeijn zeer waar schijnlijk dat de gewenste drie honderdduizend gulden over blijft. Scherbeijn verklaart dat het totaal aan overschotten op de WVG in Oostburg eind dit jaar minimaal 2.9 miljoen gul den is. Daarom vindt de WWG- secretaris dat meer geld dient te worden uitgetrokken voor de gehandicapten. van onze verslaggever HansHeyt RETRANCHEMENT - De Dorpsraad Retranchement heeft het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg gevraagd zich sterk te maken voor het schrappen van Retranchement uit de route van de nachtelijke stapbus langs de disco's aan de kust. Volgens de dorpsraad houdt de bus veel inwoners van Retranchement uit hun slaap en wordt er slechts sporadisch ge bruik gemaakt van de mogelijk heid om in en uit te stappen in de grensplaats. Secretaris W. Schaasberg van de Dorpsraad Retranchement legt uit dat in de zomermaanden voor de nachtelijke routes langs de kust verouderde bussen wor den ingezet. „Die bussen heb ben een geluidsniveau dat niet voldoet aan de voorschriften voor 1996", aldus Schaasberg. „Verder heeft één van de chauf- Majorette van Kloortje munt uit op concours KLOOSTERZANDE - Daphne Bussens van showband Kloortje uit Kloosterzande is tijdens een majoretten-solisten- concours in Geldrop ge promoveerd naar de twee de divisie. Haar oefening leverde met een totaal van 51 punten behalve de pro motie de eerste prijs op. Ook een eerste prijs in die zelfde divisie behaalden Cindy Burm met 50,5 pun ten en Wendy Burm met 49 punten. Behalve genoemd drietal waren nog drie meisjes van Kloortje suc cesvol. Danielle Platjouw en Rebecca Neeteson be haalden in de categorie jeugd C als duo een eerste prijs met 49,1 punten. Als soliste scoorde Danielle met 50,2 punten een eerste prijs. Het laatste succes kwam op naam van Djes- sica Goossens. In de eredi visie scoorde zij ook een eerste prijs met 48 punten. M Volgend jaar wordt begonnen met de restauratie van de wiekenloze, verwaarloosde molenstomp aan de noordzijde van Axel. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Conny van Gremberghe AXEL - Het is geen gezicht, die verwaar loosde molenstomp in het centrum van Axel. Al jaren ergeren gemeentebestuur ders, bewoners en middenstanders zich aan het wiekenlozen bouwwerk dat al ja ren het beeld van de noordzijde van de stad bepaalt. Nog even en de bron van irri tatie is weg. Burgemeester en wethouders van Axel willen namelijk volgend jaar be ginnen met de restauratie van de molen stomp. Op de begroting voor 1997 heeft het colle ge middelen vrijgemaakt om met het res tauratieproject te kunnen beginnen. Dat geld, gevoegd bij het spaarpotje van de stichting Axelse Molen en een donatie van de voormalige Axelse meubelhandelaar L. Pot, levert een beginkapitaal op van ruim 550.000 gulden. Volgens burgemees ter W. J. de Graaf van Axel 'een voldoende basis om aan het project te beginnen'. De Graaf rekent er op dat ook nog enkele an dere financieringsbronnen kunnen wor den aangeboord. Zijn hoop is verder ge vestigd op sponsors, die zich in een eerder stadium al eens hadden aangediend, maar vervolgens hun toezegging introkken. De Axelse molen werd in 1863 gebouwd op een deel van de oude stadswal (vroeger het bastion Zirkzee genoemd). In die tijd telde de plaats nog een tweetal molens, een noordwestelijk van de stad in de rich ting van Spui en een nabij de Stations straat, die in de loop der jaren werden ge sloopt. De molen in het centrum van Axel werd jarenlang draaiende gehouden door leden van de molenaarsfamilie Cappon. Na de Tweede Wereldoorlog raakte de mo len buiten gebruik om vervolgens in later jaren volledig te verpieteren. In 1990 wist de gemeente de stomp aangewezen te krij - gen als beschermd monument. Vijf jaar geleden kocht de gemeente Axel het ge bouw van de toenmalige eigenaar J. Mis- seghers met het oogmerk het gebouw te restaureren. De gemeente betaalde 95 mille voor de bouwval. Alleen de GPV- fractie had moeite met de aankoop, omdat gevreesd werd dat een restauratie erg duur zou uitvallen. De voorbije maanden liet de gemeente een restauratieplan opstellen voor de koren molen en wat de GPV'ers vreesden werd bewaarheid. Een goede opknapbeurt zou een bedrag vergen van 1,3 miljoen gulden. Toen dat bekend was werden nog wat za ken uit het restauratieplan geschrapt, maar een bedrag van 1,1 miljoen bleef noodzakelijk. Van dat bedrag is nu ongeveer de helft be schikbaar. Voor De Graaf is dat voldoende om nu alvast te beginnen met het karwei. „Nog langer uitstellen kan tot gevolg heb ben dat we helemaal niet meer beginnen en dat zou echt spijtig zijn", aldus De Graaf. van onze verslaggever Hans Heyt SLUIS - Het college van B en W van de gemeente SIuis-Aarden- burg wil voor 1997 177.000 gul den uittrekken voor de uitbrei ding van het personeelsbestand met 2,5 formatieplaatsen. Uit een onderzoek door het ODRP organisatie-adviesbu reau is gebleken dat op de afde ling een part-time kracht dient te worden aangesteld. Op de af deling financien is de inzet van een extra financieel beleidswer ker nodig en op de afdeling vrom is het een vereiste een juridisch beleidsmedewerker aan te trek ken. Het voorstel voor de personeels uitbreiding komt op vrijdag 27 september aan de orde tijdens de raadsvergadering van de ge- feurs de gewoonte om om half vier 's nachts zijn bus schoon te maken en de motor te laten draaien. Veel inwoners van Re tranchement worden uit hun slaap gehouden door het lawaai en bovendien ontstaan er scheu ren in de muren van woningen. Het wegdek in de straten is niet geschikt voor de bussen. Boven dien rijden de chauffeurs vaak te hard." Gebruik Schaasberg laat weten dat er van de op- en uitstapplaats in Retranchement nauwelijks ge bruik woi-dt gemaakt, omdat veel buspassagiers rechtstreeks van camping De Wildhof naar Sluis moeten. „Daarnaast zal onze horeca er niet rouwig om zijn als de bus voortaan Retran chement overslaat, omdat men er toch geen profijt van heeft. We besloten daarom een brief te schrijven naar het gemeentebe stuur van Sluis-Aardenburg, met het verzoek zich bij de be trokken instanties sterk te ma ken voor het schrappen van Re tranchement uit de route langs de disco's." Schaasberg verklaart dat de dorpsraad, voorafgaand aan het verzenden van de brief, een handtekeningenactie heeft ge houden en dat bijna alle inwo ners hun naam op de lijst heb ben gezet. ZWN-directeur H. Bouma laat weten dat de vervoersmaat schappij in november met de andere betrokken partijen over leg voert over de voortgang van het project met de stapbus in de zomer van 1998. Bouma- „De bezwaren van de inwoners van Retranchement komen in dat overleg ook aan de orde." Het Terneuzense echtpaar De Reus-De Bruijne vierde dinsdag het zestigjarig huwelijksfeest. foto Peter Nicolai Ricardo Bun uit Terneuzen is aan de faculteit economische wetenschappen en bedrijfskun de van de Universiteit Maas tricht geslaagd voor het docto raal examen bedrijfseconomie Bianca van de Vijver uit West- dorpe is geslaagd voor haar doctoraal examen econometrie, afstudeerrichting bedrijfseco- nometrie, aan de economische faculteit van de Rotterdamse Erasmusuniversteit van een medewerker TERNEUZEN - Het bezoek dat burgemeester R. Barbé dins dagochtend bracht ter gelegen heid van het 60-jarig huwelijk van het Terneuzense echtpaar De Reus-De Bruijne, werd voor al gebruikt voor het vertellen van anekdotes uit vroegertij- den. Dat is niet verwonderlijk want het echtpaar kan terugkijken op een allesbehalve saai leven. De 83-jarige Willem de Reus werd op het water als schipperszoon geboren in de Rotterdamse Rijnhaven. Hij ging altijd met zijn ouders mee, ook toen Ter- neuzen als vestigingsplaats werd gekozen. Na zijn schooltijd koos Willem de Reus eveneens voor een leven op het water. Op 24 september 1936 trouwde hij met de drie jaar jongere Fran^oise de Bruij ne uit Terneuzen. Schipbreuk Aan het werken op het water heeft de heer De Reus veel goe de, maar ook minder prettige herinneringen. Zo weet hij nog als de dag van gisteren dat het schip waarop hij werkte op 10 mei 1940 door de Fransen in Sas van Gent tot zinken werd ge bracht. Noodgedwongen moest De Reus vluchten naar Philippi ne. Tijdens de oorlog werd er echter wel doorgewerkt. Voor de firma De Meijer transporteerde hij levensmiddelen van Albert Heijn van Terneuzen naar de Zaanstreek. Ook dat was niet zonder gevaar. Het transport ging meestal in convooi en werd regelmatig beschoten. Na de bevrij ding voer de heer De Reus voor de firma De Hoop. Zijn vrouw en twee kinderen gingen steevast mee. Omdat de zoons later hun werk elders zochten en de schipper geen knecht wilde nemen, werd be sloten een baan aan de wal te zoeken. De scheepvaart bleef boeien en daarom ging De Reus als sluiswachter werken. Ook na zijn pensionering blijft het water zijn aantrekkings kracht houden. Nog steeds pakt De Reus zijn fiets om een kijkje in de haven te nemen „Dat gaat er nooit meer uit. Vanuit mijn raam kijk ik op de Schelde en volg de schepen", zegt de brui degom, die nog in redelijk goede gezondheid verkeerd. Zijn echt genote tobt de laatste jaren wel met de gezondheid, maar het echtpaar woont nog steeds zelf standig in de Martinus Eijkes- traat in Terneuzen. De huwe lijksdag werd in familiekring gevierd. Naast het bezoek van de burgemeester kwam er ook nog een schriftelijke felicitatie van koningin Beatrix TILBURG (ANP) - Bij politic korpsen in de regio's Noord- Holland Noord, Kennemerland en Gelderland zijn dinsdag wis- diskettes binnengekomen. Een groot aantal andere politie korpsen en justitiële diensten was daarmee maandag al be stookt. De politie Midden- en West-Brabant heeft dat dinsdag meegedeeld. De diskettes, verpakt in een en velop met het logo van de soft- warefirma Microsoft, bevatten computerprogramma's die bij gebruik een compleet bestand wissen.De diskettes staken don derdag voor het eerst de kop op. In het begeleidend schrijven staat de naam van een werkne mer van de softwarefirma, die echter niets te maken heeft met de zaak De diskette wiste maandag bij de politie in Zee land en de strafinrichting in Vught bestanden. Het Interregionaal Bureau Computercriminaliteit in Breda leidt het onderzoek naar de her komst van de diskettes. Volgens de politie richt het onderzoek zich onder meer op de PTT om de plaats van verzending na te gaan. meen te Sluis-Aardenburg. De ze vergadering wordt gehouden in de raadszaal van het Belfort in Sluis en begint om 20.00 uur. T raverse Ook de voorgestelde recon structie van de traverse Aarden burg wordt op deze vergadering besproken. De aannemingssom van deze reconstructie is hoger dan één miljoen gulden. De tra verse wordt ingericht volgens de principes van het project Duur zaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen en de maximaal toegestane snelheid is dertig ki lometer per uur. Voor het ge deelte tussen de zuidelijke kom- grens en de aansluiting van de wijk Oude Stad wordt een uit zondering gemaakt. Voor dat gebied gaat een snelheid gelden van vijftig kilometer per uur. van onze verslaggeefster Sheila van Doorsselaer AXEL - Het wil niet vlotten met de reconstructie van Beton wijk-West in Axel. Het dage lijks bestuur van de gemeente Axel rekende er in augustus nog op dat begin 1997 begonnen zou worden met de bouw van de honderd tot honderdzestig nieuwe huurhuizen en vijftig koopwoningen in de wijk. Het college van burgemeester en wethouders van Axel vreest dat niet eerder dan eind 1997 pas begonnen kan worden met de sloop van de 260 huizen. Re den daarvoor is dat de subsidies van de rijksoverheid voor het miljoenenproject nog niet rond zijn. De heer C. Reinhoudt van de Re gionale Zeeuws-Vlaamse Wo ningstichting (RZVW) in Axel is niet blij met deze ontwikkeling. „Voor de huidige bewoners be tekent dat dat ze nog langer in onzekerheid blijven wanneer ze moeten verhuizen." Waar de be woners dan naar toe moeten is ook nog lang niet bekend. „De oudere bewoners kunnen waarschijnlijk met voorrang te recht in het nieuwe complex van De Weistede waarvan de bouw volgende week begint. Wat er met de overige bewoners moet gebeuren, dat weten we nog niet. Ik denk dat we dan bewust huurhuizen leeg gaan houden om deze groep in te kunnen huisvesten",zegt Reinhoudt. Voor de huurprijzen is ook nog geen oplossing gevonden. De huurders van de huidige Beton wijk-West betalen erg lage huurbedragen en die kunnen in de toekomst niet gegarandeerd worden. ..Dat is een bron van grote zorg voor ons", aldus Reinhoudt. Burgemeester De Graaf uit Axel was nog niet op de hoogte van de vertraging. „De bouwaanvraag is in ieder geval de deur uit. We hebben in de begroting een be drag gereserveerd voor de bouw van de Betonwijk-West, maar dat is maar een raming. De kos ten voor de aanleg van de riole ring, bouwkosten en van de infrastructuur zijn nog niet be kend. Als de woningbouwver eniging besluit om te wachten met de bouw tot de subsidie bin nen is, dan leggen wij ons daar bij neer",aldus De Graaf. Open dag bij instellingen welzijnszorg OOSTBURG - De stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaan- deren (SWW) houdt op vrijdag 27 september een open dag. De stichting is voortgekomen uit een fusie tussen de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) en de Stichting Centrale voor Jeugd- en Jongerenwerk (SJC). Op de open dag hebben de be zoekers de gelegenheid kennis te maken met het bestuur en de medewerkers van de nieuwe welzijnsinstelling. De open dag begint om 15.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Om 16.00 uur houdt bestuursvoorzitter A Verhage een toespraak. Daarna worden het instellingslogo en de SWW-informatiegids gepre senteerd. Gokkasten opengebroken TERNEUZEN - Uit een ont moetingscentrum aan de Ter neuzense Mr. F.J. Haarmanweg werden dinsdagnacht enkele speelautomaten opengebroken. Een 36-jarige Sluiskillenaar deed hiervan aangifte, maar kon niet zeggen hoeveel geld er precies verdween. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brie ven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bij dragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Winkelbestand Naar aanleiding van het relaas van de heer Meeusen over de Terneuzense middenstand en de reactie daarop van wethouder Van Rooyen (PZC 12-9) het vol gende. Het winkelbestand van Terneuzen is in de loop der jaren uitgegroeid tot een alleszins ac ceptabel niveau voor een ge meente met 35.000 inwoners. Regelmatig leegkomende pan den wezen erop, dat het winkel centrum een zeker verzadi gingspunt had bereikt. Daarom zou tegen de achtergrond van de stagnerende bevolkingsgroei (enkele jaren in de min) uitbrei ding eerst verantwoord zijn, als een grondig onderzoek een ge richte behoefte aantoonde. Vol gens mij is een dergelijk onder zoek niet of slecht uitgevoerd! Immers verdubbeling en over dekking van het Zuidpolder- plein en uitbreiding met veer tien winkels in de Steenen Beer kan nooit het resultaat zijn van een deskundig onderzoek. Dat bedrijven als Kijkshop, Scapi- no, Xenos en Marskramer belangstelling hadden voor ves tiging inTerneuzen 'was toe te juichen, doch had geen aanlei ding mogen zijn tot een feest stemming! Echter tegen de ach tergrond van eerder vermelde gegevens was een voorzichtig vestigingsbeleid gewenst ge weest. Natuurlijk heeft men de pech gehad, dat Xenos. Hal fords en Marskramer onderdak vonden in bestaande panden en dat verschillende zaken zoals de Bata en Van der Sloot stopten. Hiervoor is het stadsbestuur ui teraard niet verantwoordelijk, doch het scherpt het falend be leid nog eens aan. Het verweer van wethouder Van Rooyen is onprofessioneel en gaat voorbij aan de werkelijke oorzaak. Ik vraag mij af wie voor de langdu rige leegstand in Zuid-polder en Steenen Beer financieel gaat opdraaien! E. Erades Edv. Grieghof 93 Terneuzen Antonius Dat het college van B en W ac ties voor het behoud van Anto nius Ziekenhuis niet zinvol vindt, is nu wel al bij verschil lende mensen doorgedrongen. Namelijk bij die mensen die zich wel willen inzetten voor het be houd van het ziekenhuis (PZC 19-9). Dat acties van Samen Be ter en de Werkgroep Antonius moet blijven onrust in de hand werken is de omgekeerde zaak. Die onrust was er namelijk al sinds geruime tijd. Dat er op 22 augustus ruimte was om die on gerustheid te uiten, is alleen maar een goede zaak geweest, De burger heeft er toch recht op om geïnformeerd te worden hoe de zaken er nu voorstaan. Wan neer het rapport van de beoor delingscommissie uitkomt en de toekomst van Antonius bekend is, zal het te laat zijn acties te on dernemen, daar een gedane zaak moeilijk te keren is. In plaats van de beschuldigende vinger naar Samen Beter en de werkgroep te richten, zou men bij het college van Ben W eens de hand in eigen boezem moeten steken. Bram Basting Dorpsstraat 14 Retranchement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29