Buurtnetwerk Zierikzee begint PZC Herinrichting jachthaven Brouwershaven begonnen Pastor A. Verdaasdonk veertig jaar actief in kerk 1 Leger des Heils Goes naar 'Prins' Netelenbos op j ongerenmiddag PvdA Zierikzee W elzij nsorganisaties in Zierikzee willen meer samenwerken Betere opzet voor voorlichting over bijzondere bijstand Westkapelle heeft primeur van aanleg nieuw stuk bos zeeland 18 Proefproject aanpak problemen Poortambacht duurt voorlopig jaar woensdag 25 september 1996 van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het buurtnet werk voor de Zierikzeese wijk Poortambacht staat in de start blokken. Uit een eerste oriënta tieronde blijkt dat er voldoende knelpunten zijn om te beginnen. Vooralsnog betreft het een proef van een jaar. In juni 1997 wordt aan de hand van een eind-evaluatie bekeken of het buurtnetwerk een vervolg krijgt. De deelnemers komen Om de zes weken bijelkaar. Dinsdag 2 oktober voor de eer ste keer. Uit de oriëntatie zijn onder meer de volgende problemen naar voren gekomen: vandalis me. pesten, geestelijke en licha melijke verwaarlozing, balda digheid en angst. Verder blijkt dat in Poortambacht weinig te doen is voor de jeugd, dat ver harde trapveldjes worden ge mist evenals een cursus opvoe- dingsprobiematiek voor ouders Aan deze drie punten gaat het buurtnetwerk misschien nog in een later stadium werken. Het orgaan wordt gevormd door medewerkers van acht instel lingen: de basisscholen 't Kof schip, Binnen de Veste en de Willibrordusschool. peuter speelzaal Kwibus, Oosterschel- de Thuiszorg. Algemeen Maat schappelijk Werk. de GGD en Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei. Geheimhouding De bedoeling van het buurtnet werk is dat een team van be roepskrachten lichte hulpverle ning gaat bieden aan kinderen tot twaalf jaar. „Hiermee moet worden voorkomen dat ze pro fessionele hulp nodig hebben", aldus Tea van 't Leven die na mens De Lichtboei het project begeleidt. Ze hoopt dat tussen de ouders en de netwerk-mede werkers een soort wisselwer king ontstaat: beide partijen kunnen knelpunten signaleren en deze aankaarten in het net werk-overleg. Overigens wordt een kind alleen geholpen met toestemming van de ouders. In dien ouders er prijs op stellen, kan een vraag ook worden be sproken zonder het noemen van hun naam. Van 't Leven: „De deelnemers aan het buurtnet werk hebben een geheimhou dingsplicht. Dat is een belang rijke zaak." Andere wijken Even was het onduidelijk of het project in Zierikzee van de grond kon worden getild. Want De Lichtboei kon het aanvanke lijk niet eens worden met de ge meente over de financiële vergoeding voor de extra perso neelskosten die met de begelei ding van het buurtnetwerk gemoeid zijn. Het kersverse hulporgaan zal voorlopig alleen Poortambacht bestrijken. Ove rigens betekent dit absoluut niet dat deze wijk als probleem gebied moet worden omschre ven, benadrukt Van 't Leven. „Je moet het gewoon afbakenen." Misschien dat in de toekomst ook voor andere wijken in Zie rikzee een buurtnetwerk kan worden opgezet, laat ze weten. ZIERIKZEE - Staatssecretaris T. Netelenbos zal maandag 30 september aanwezig zijn bij een PvdA-jongerenmiddag in re gionale scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. De bijeenkomst begint om 13.00 uur en duurt tot ongeveér 15.45 uur. Tijdens de jongerenmiddag zul len bovenbouwleerlingen van de rsg zich buigen over netelige kwesties als de bouw van het tij delijke gemeentehuis ('geldver spilling of goede zaak?'), het lo kaal vervoer ('slecht of goed geregeld?'). Rond 14.40 uur be gint een forum-discussie waar naast de staatssecretaris ook vertegenwoordigers van alle ei- landelijke fracties aan mee doen. Omstreeks 15.30 uur houdt Netelenbos een afsluiten de toespraak. Het oude pand van het Leger des Heils in Goes gaat tegen de vlakte. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh GOES - Een jaartje zal het Le ger des Heils in Goes het moeten doen zonder eigen onderkomen. De huidige vestiging aan het Ravelijn de Groene Jager wordt op dit moment gesloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. Het oude gebouw voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd en bood onvoldoende ruim te. De nieuwbouw van het mul tifunctionele centrum begint in oktober. Het nieuwe pand krijgt twee bouwlagen. Daarin komen be halve een grote en kleine zaal ook een ontvangstruimte, twee gespreksruimten. een keuken, sanitair en kantoorruimte. Een crisisopvang krijgt onderdak op de eerste etage en wordt voor zien van een eigen ingang. Tij dens sloop en bouw gaan de ac tiviteiten van het Leger des Heils gewoon door. De zondagse diensten en jeugdbijeenkom- sten vinden tijdelijk plaats in de foyer van de Prins van Oranje. De Bonte Koe aan de Beesten markt biedt zolang de bouw duurt onderdak aan de activi teiten voor senioren en vrou wen. Alle overige bezigheden vinden plaats in de kleding- en meubelwinkel van het leger aan de Leliestraat. Het dagelijks provinciebestuur ging in juni akkoord met de bouwplannen. Het oordeelde dat het oude pand aan de Rave lijn de Groene Jager geen monu mentale waarde heeft. En dat de nieuwbouw voldoet aan de ste- debouwkundige eisen van de gemeente Goes. In het kader van de herinrichting van de jachthaven verschijnt bij het Tonnenmagazijn een nieuwe steiger. fotoPieterHonhoff van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De herinrichting van de jachtha ven in Brouwershaven is deze week begonnen. De gemeente wil hiermee tegemoetkomen aan de vraag van de water sportvereniging naar kwali teitsverbetering. Een aantal ligboxen wordt fors verruimd. Daarnaast vergroot de her schikking van de ligplaatsen de bereikbaarheid binnen de haven. De herinrichting kost 1,2 miljoen gulden en moet aan eind dit jaar zijn voltooid. Twintig grote ligboxen wor den gecreeërd aan de A-stei- ger, bij de sluis. Door de nieu we inrichting van de haven hoeven grotere jachten vol gend seizoen niet meer door het havenkanaal De kleinere schepen kunnen doorvaren lot de Oude Haven. Daar wordt een nieuwe steiger aangelegd voor passanten. De Vishoek wordt uitgebreid met ongeveer vijftig ligplaat sen voor kleine jachten. Het voormalig sportvisschip MS Dijkwater, dit jaar door de ge meente aangekocht, is uit deze hoek versleept en wordt bin nenkort doorverkocht. Het schip verdwijnt dan uit de jachthaven om ruimte te scheppen. De grote draaicirkel van het schip belette andere schepen in dit deel van de ha ven aan te leggen. Op de wal kant, in het verlengde van de passantensteiger, wordt een 'wandelboulevard' aangelegd. hinder Volgens havenmeester J. Ger- rits leveren de werkzaamhe den hinder op, omdat er nog een fors aantal boten ligt. „Maar dat is binnen een paar weken over. Alleen in de week einden komen nog passanten. De vaste ligplaatshouders zijn al bezig de schepen af te tui gen." Netto komen er in de jachtha ven 23 ligplaatsen bij. Daar mee beantwoordt de haven overigens lang niet aan de gro te vraag naar ligplaatsen. Er bestaan lange wachtlijsten voor een seizoenplaats. In 1995 waren er in totaal der tienduizend overnachtingen in de Brouwse haven van onze verslaggever ZIERIKZEE - De behoefte aan vrije tijd wordt steeds groter. Reden voor pastor A Verdaas donk uit Zierikzee (66) om het wat rustiger aan te doen: met ingang van volgend jaar legt hij zijn functie neer. Van een definitief afscheid is echter nog geen sprake. Langzaam afbouwen, is zijn doel. Ver daasdonk blijft zijn diensten aanbieden en vertrekt niet uit Zierikzee. „Ik hou van de stad. de omgeving en heb hier mijn sociale contacten." Drie maanden voor de pastor stopt, zondag 29 september, viert hij het feit dat hij veertig jaar 'dienstig' is in de rooms-katholieke kerk. Dertien jaar is hij al pastor in Zierikzee. Hoog tijd voor vers bloed, meent hij. „Eigenlijk vind ik dat je niet langer dan tien j aar op j e post moet zitten Anders roest je vast, de paro chie heeft behoefte aan nieuwe ideeën." Het bisdom Breda, waar Zeeland onder valt, wijst echter geen vervanger aan voor Verdaasdonk. Nee, zijn vertrek is aanleiding om de parochies op Schouwen-Dui- veland en Noord- en Zuid-Be veland samen te voegen. Oor zaak: een tekort aan priesters en pastores. De bezetting is in derdaad klein, geeft de pastor toe. Ondanks de toekomstige versterking van het huidige team met een pastoraal werker en een priester. Mozambique Na het afronden van zijn stu die vertrok Verdaasdonk me teen naar Mozambique. Als missionaris, voor zestien jaar. Na zijn terugkomst in Neder land werd Verdaasdonk secre taris van een overste in Bra bant. Zes jaar lang. Hoewel, eigenlijk vijf jaar. ..Het eerste jaartje was om te acclimatise ren. Vervolgens kwam in 1983 Zierikzee in beeld. Of eigenlijk heel Schouwen-Duiveland. Lachend: „Ik beschouw het als een klein missiegebied". Vrij snel na zijn komst begon de verbouwing van het parochie centrum. Een periode die hij als één van de hoogtepunten van zijn periode in Zierikzee beschouwt. „De parochianen hebben alles zelf gedaan. Daar hebben we veel plezier aan be- Pastor A Verdaasdonk wil na zijn officiële afscheid volgend jaar gewoon in Zierikzee blijven. „Ik hou van de stad, de omgeving en heb hier mijn sociale contacten." foto Pieter Honhoff leefd want de saamhorigheid was groot. Zoiets bindt enorm." Aan de restauratie van de Sint Willibrorduskerk in Zierikzee bewaart hij minder goede her inneringen „Een blok aan het been, ik ben blij dat het afgelo pen is." De langdurige op knapbeurt heeft er zelfs toe ge leid dat mensen minder frequent de kerk bezochten. „Ze waren hun stekje kwijt. Dat heeft ons geen goed ge daan." Een andere teleurstel ling is dat hij nooit goed con tact heeft weten te krijgen met de katholieken in het Schou- wen-Duivelandse buitenge bied. „Alle dorpen zijn we langsgeweest. Maar ja. dan huur je een zaaltje en komen er maar vier mensen opdagen." De oorzaak? „Ik denk dat die mensen met rust willen wor den gelaten. Als ze je nodig hebben dan laten ze het zelf wel weten. Jammer." Een uit zondering vormen de parochi anen in de Westhoek. „Maar die hebben dan ook een eigen kerk." De inwoners van de Westhoek onderscheiden zich ook op an dere manieren van de rest van de eilandbewoners. Volgens Verdaasdonk zijn de wester lingen wat 'oecumenischer in gesteld'. „Die beweging is daar al aardig op gang geko men. Hier leeft dat niet zo. Ook bij de protestanten onderling niet." Zelf kan hij het prima vinden met de protestanten. „We doen veel dingen samen Ik heb er geen moeite mee om met een dominee bijvoorbeeld een bruilofstdienst te leiden." Deze band was al goed voordat de pastor zich in Zierikzee ves tigde. „Ik heb die lijn gewoon doorgetrokken." De parochie heeft geruime tijd te maken gehad met een terug lopend aantal kerkbezoekers. Maar het tij keert. Verdaas donk: „Vooral onder de oude ren die zich hier vestigen zit ten veel katholieken. Vaak mensen die in de Westhoek of in het Grevelingenhout bij Bruinisse gaan wonen. Ja, het gaat weer de goede kant op." Receptie In een speciale dienst wordt zondag 29 september stilge staan bij het veertigjarig jubi leum van Verdaasdonk Ook deken J. Aarts uit Middelburg zal hierbij aanwezig zijn, Deze bijeenkomst begint 11.30 in de Sint Willibrorduskerk in Zierikzee. Aansluitend, van 13.00 tot 15 00 uur, wordt een receptie gehouden in restau rant Mondragon. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Stichting Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee en de Stichting Wel zijn Ouderen gaan misschien wat intensiever samenwerken. „Het is interessant om te kijken wat de mogelijkheden zijn", al dus directeur R. Prager van De Lichtboei. Een eerste resultaat van het onderlinge overleg, dat overigens al enkele jaren be staat, is de computercursus voor ouderen waarmee onlangs een begin is gemaakt. Ook wordt ge dacht aan een 'gildeproject'. Bij een dergelijk project, dat in andere delen van het land al van start is gegaan, worden oudere mensen ingezet voor bepaalde werkzaamheden of kunnen ze hun hobby uitoefenen. Eris ech ter nog niets zeker, benadrukt Prager. „We kijken alleen of er mogelijkheden zijn." De Licht boei schuift regelmatig rond de tafel met collega-instellingen als de Stichting Welzijn Oude ren of de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland De laat ste tijd is er 'wat meer structuur" gekomen in de frequentie van deze bijeenkomsten, stelt de Lichtboei-directeur. „Ook in verband met de gemeentelijke herindeling." Gezocht wordt ondermeer naar mogelijkheden tot netwerkvor ming of coördinatie van werk zaamheden. Met de Stichting Welzijn Ouderen lukt dat iets beter 'omdat er meer raakvlak ken zijn', verklaart Prager. „De Stichting Jeugd richt zich meer op het organiseren van bijvoor beeld soosactiviteiten terwijl wij vooral ondersteunend werk bieden. We regelen bijvoorbeeld een accommodatie." HL' aar eze st van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg zijn bereid samen met diverse orga nisaties als het FNV en ouderen bonden een begrijpelijke voor lichting op te zetten over bijzondere bijstand. Dat heb ben de wethouders van Sociale Zaken van de twee steden, H. de Haas en F. Smitskamp, dinsdag avond toegezegd op een discus sie-avond van het FNV Walche ren in Vlissingen. „Dat is ook eén van de redenen waarom wij hier vanavond zijn", merkte Smitskamp op. De Haas zag geen enkele reden niet samen te willen werken. „Als dat ons doel - het niet-gebruik van voorzie ningen verminderen of voorko men - helpt bereiken? Graag zelfs?" Volgens De Haas maken nog veel te veel mensen geen gebruik van hun recht op bijvoorbeeld bijzondere bijstand. Vanuit de zaal werd geopperd om als ge meente die mensen zélf te bena deren. Smitskamp zei dat zoiets in de praktijk niet werkt. De ge meente kent niet alle mensen die het betreft. Vlissingen heeft daar, aldus De Haas, ook onvol doende personeel voor. Er is wel één ambtenaar die dat werk doet, maar veel mensen reage ren volgens de wethouder niet op oproepen. De Haas kaatste tegelijkertijd de bal terug. „Waarom altijd wijzen naar de gemeente? Het is een gedeelde verantwoordelijkheid. Van ons, en van familie, vrienden en ken nissen." Het drempelbedrag van 120 gulden om in aanmerking te ko men voor bijzondere bijstand wordt in zowel Vlissingen als Middelburg overigens afge schaft. verklaarden de wethou ders gisteren. Dat is een gevolg van de ruimere beleidsmoge- lijkheden voor gemeenten in de Nieuwe Algemene Bijstandswet (NABW). Gemeenten maken echter nog veel te schoorvoe tend gebruik van die ruimte, merkte een aanwezige op. Smitskamp antwoordde dat het beter is voorzichtig te werk te gaan dan later op genomen stappen terug te moeten komen. Verschillen Arbeidspastor J. Scheffers van DISK Zeeland wees op de ver schillen tussen normen die ge meenten afzonderlijk hanteren. Die zouden 'bijstandtoerisme' in de hand werken: mensen gaan wonen in de plaats waar de (bij zondere) bijstand het beste is geregeld. Smitskamp en De Haas delen zijn vrees, maar zei den in één adem dat zij juist daarom als stadsgewest hun be leid zo veel mogelijk op elkaar afstemmen. De Haas: „Maar het blijven natuurlijk twee steden met twee gemeenteraden en elk hun nukken. D'r kan dus nog wel eens een verschilletje uitrol len." Dat de NABW gemeenten be halve voor meer mogelijkheden ook voor uitvoeringsproblemen stelt, is volgens De Haas niet al leen in Vlissingen het geval. „Alleen, wat hebben wij ge daan? Die problemen op een rij tje gezet.Wel is het volgens De Haas zo dat Vlissingen met zijn krappe organisatie voor extra problemen staat. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - Nog begin 1997 zal ten zuiden van Westka pelle een bos worden aange plant. Het openbaar natuurge bied van ongeveer dertig hectare maakt deel uit van het ruilverkavelingsplan van de landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Walcheren. Westkapelle heeft hiermee een Zeeuwse primeur. Het is de eerste plaats waar op landbouwgrond die is verkre gen door ruilverkaveling een bos wordt aangelegd. Op Wal cheren wil de commissie zo drie honderd hectare nieuw natuur gebied creëren. Sneller dan in andere Walcherse gemeenten heeft de commissie in Westkapelle grond verwor ven door middel van ruilverka veling Dit verliep volgens pro jectleidervan decommissie J. de Regt zo vlot omdat de landin richtingscommissie al wat grond op die locatie bezat. El ders op Walcheren kan het nog wel tot na de eeuwwisseling du- RENESSE Paardenfokkers - De Bond van Paardenfokkers houdt zondag 29 september een najaarsnt. De start van de aangespannen rit is om half elf vanaf manege Grol m Renesse. De rit gaat via Slot Moermond naar Haamstede en via de Lagezoom terug naar Re- nesse. Na de middagstop wordt naar Noordwelle gereden en via de Lagezoom terug naar de ma nege, waar men rond 15 uur ar riveert, GOES Concert - De koren Foundation en Halleluja zingen zondag van af 18.30 uur in de Bethelkerk te Goes. ren voordat de ruilverkaveling rond is. Het bos in Westkapelle zal ver rijzen op de grond tussen de Grindweg en de Pauluswege- ling en een strook langs de West- kapelsche Kreek tot de Rovers- wegeling. In enkele maanden lijd gaan hier ongeveer 160.000 bomen en struiken de grond in. De landschapsarchitecht van de landinrichtingscommissie heeft een ontwerp gemaakt waarin een beeld wordt geschetst van de bomen en struiken, paden en open ruimten in het natuurge bied dat toegankelijk wordt voor publiek. Deze schets is ook te zien tijdens de hoor- en infor matieavond over het nieuwe bos die maandag 30 september in verenigingsgebouw Westkapel le Herrijst wordt gehouden. Onder de boomsoorten die de architect voor het Westkapelse bos heeft gekozen is ook veel at- tochtoon plantmateriaal dat bestand is tegen wind en zout. Zo zullen er onder meer wilgen, essen, eiken, populieren, elzen en ook iepen die niet vatbaar zijn voor de iepziekte worden geplant. Dit gaat nog in het plantseizoen, dus voor 15 april 1997, gebeu ren. Na een jaar draagt de land inrichtingscommissie het bosgebied over aan Staatsbos beheer die nu ook al de grond rond de kreek beheert. Inwoners van Westkapelle kun nen tijdens de informatieavond die om 19.30 uur begint komen met suggesties. „De voorstellen moeten natuurlijk wel passen in de beheersvisie die we hebben opgesteld. Inwoners mogen hun wensen kenbaar maken en wij kijken of ze haalbaar zijn. Als er bij vooorbeeld iemand komt met het plan om een asfaltpad aan te leggen kunnen wij die wens na tuurlijk niet honoreren", aldus De Regt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26