Woonark moet toch weg bij sluis 1 PZC Leger des Heils Goes naar 'Prins' Westkapelle heeft primeur van aanleg nieuw bos Betere opzet voor voorlichting over bijzondere bijstand College mag geen brief achterhouden Twijfels over studie inventaris gymzalen op Noord-Beveland Kapelle heeft geloof in bungeejumpen na ongeluk niet verloren zeeland 18 Rechter toont weinig begrip voor actie om in Goes ligplaats af te dwingen V woensdag 25 september 1996 van onze verslaggeefster GOES - De woonark die sinds zondag voor de sluis van Goes ligt, moet van de gemeente ver trekken omdat daar een afmeer- verbod geldt. Dit bleek dinsdag tijdens een zitting van de sector bestuursrecht voor de recht bank in Middelburg. De eigenaar van de woonboot, J. A Belzer, probeerde hier de aan zegging van Goes ongedaan te maken. Feitelijk spitst het con flict zich toe op de vraag of de gemeente Belzer een permanen te ligplaats moet bieden. De familie Belzer probeert al twee jaar een ligplek in Goes te krijgen, maar tot nu toe is dat met gelukt via de officiële pro cedures. De gemeente zegt geen plek te hebben voor een woon ark. Daarom besloot J. A Belzer zich zondag naar Goes te laten slepen en een plaats af te dwin gen. „Als ik eenmaal in de haven lig, kunnen ze me niet meer weg krijgen", redeneerde hij. Depre- sident van de rechtbank, mr. T. Damsteegt, noemde dit dinsdag een 'curieuze actie'. De gemeente, vertegenwoor digd door mevrouw A J. A Ja cobs, wees erop dat de steiger waar de ark nu ligt, is bedoeld voor boten die wachten op door vaart door de sluis. „Omdat de MIDDELBURG Herfstwandeltocht - De Mid delburgse turnvereniging MTV '69 houdt zaterdag 5 oktober de jaarlijkse herfstwandeltocht over afstanden van 5,10,15, 25 en 40 kilometer. De langste rou tes lopen over het eiland Wal cheren, de kortste is rond Mid delburg uitgezet. De starttijden zijn: 40 kilometer 9 30-10 uur; 25 kilometer 11-11.30 uur. Het startbureau sluit om 18 uur. Aan de tocht neemt ook een Belgi sche wandelsportvereniging deel. De startplaats is de MTV- sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. In overleg zijn flexibele starttij den mogelijk. GOES Concert - De koren Foundation en Halleluja zingen zondag van af 18.30 uur in de Bethelkerk te Goes. woonboot niet geschut wordt, ligt hij er tegen het afmeerver- bod in", luidde haar verklaring. Ze raadde de familie aan temg te gaan naar de oude ligplaats in Dinteloord. Niet één plaats De advocaat van Belzer. mr. P Schulting. betoogde dat in de schriftelijke aanzegging van de gemeente Goes niet staat welke wet Belzer overtreedt. Daarom zouden burgemeester en wet houders in deze situatie niet het recht hebben om op te treden met bestuursdwang Nadat me vrouw Jacobs had toegelicht dat de ark er in strijd met het af- meerverbod ligt, was zijn be langrijkste argument in één klap ontkracht. Het enige dat hij nog toe kon voegen was .Het kan er bij mi] niet in dat er niet één plaats is voor een woonboot. Het gaat het college niet om de gevaarlijke nautische situatie, ze wil gewoon geen ligplaats ge ven." Rechter T. Damsteegt toonde weinig begrip voor de actie van de familie Belzer. „De gemeente Goes besloot eerder dit jaar al dat ze geen plaats voor woonbo ten heeft. Het is vreemd dat ie mand op deze manier een plek wil forceren. Als iedere burger zo zijn eigen recht gaat zoeken, wordt de maatschappij een cha os waar niemand blij mee is", al dus mr. Damsteegt. De rechter doet vandaag, woensdag, uit spraak. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - Nog begin 1997 zal ten zuiden van Westkapelle een bos worden aangeplant. Het openbaar na tuurgebied van ongeveer dertig hectare maakt deel uit van het roilverkave- lingsplan van de landinrichtingscom missie voor de ruilverkaveling Walche ren. Westkapelle heeft hiermee een Zeeuwse primeur. Het is de eerste plaats waar op land bouwgrond die is verkregen door ruil verkaveling een bos wordt aangelegd. Op Walcheren wil de commissie zo drie honderd hectare nieuw natuurgebied Sneller dan in andere Walcherse ge meenten heeft de commissie in Westka pelle grond verworven door middel van ruilverkaveling. Dit verliep volgens projectleider van de commissie J. de Regt zo vlot omdat de landinrichtings commissie al wat grond op die locatie bezat. Elders op Walcheren kan het nog wel tot na de eeuwwisseling duren voordat de ruilverkaveling rond is. Het bos in Westkapelle zal verrijzen op de grond tussen de Grindweg en de Pauluswegeling en een strook langs de Westkapelsche Kreek tot de Roverswe- geling. In enkele maanden tijd gaan hier ongeveer 160.000 bomen en strui ken de grond in. De landschapsarchit- echt van de landinrichtingscommissie heeft een ontwerp gemaakt waarin een beeld wordt geschetst van de bomen en struiken, paden en open ruimten in het natuurgebied dat toegankelijk wordt voor publiek. Deze schets is ook te zien tijdens de hoor- en infonnatieavond over het nieuwe bos die maandag 30 september in verenigingsgebouw West kapelle Herrijst wordt gehouden. Onder de boomsoorten die de architect voor het Westkapelse bos heeft gekozen is ook veel attochtoon plantmateriaal dat bestand is tegen wind en zout. Zo zullen er onder meer wilgen, essen, ei ken, populieren, elzen en ook iepen die niet vatbaar zijn voor de iepziekte wor den geplant. Dit gaat nog in het plantseizoen, dus voor 15 april 1997, gebeuren. Na een jaar draagt de landinrichtingscommis sie het bosgebied over aan Staatsbos beheer die nu ook al de grond rond de kreek beheert. Inwoners van Westkapelle kunnen tij dens de informatieavond die om 19.30 uur begint komen met suggesties. „De voorstellen moeten natuurlijk wel pas sen in de beheersvisie die we hebben opgesteld. Inwoners mogen hun wen sen kenbaar maken en wij kijken of ze haalbaar zijn. Als er bijvooorbeeld ie mand komt met het plan om een asfalt pad aan te leggen kunnen wij die wens natuurlijk niet honoreren", aldus De Regt. van onze verslaggever MauritsSep VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg zijn bereid samen met diverse orga nisaties als het FNV en ouderen bonden een begrijpelijke voor lichting op te zetten over bijzondere bijstand. Dat heb ben de wethouders van Sociale Zaken van de twee steden, H. de Haas en F. Smitskamp, dinsdag avond toegezegd op een discus sie-avond van het FNV Walche ren in Vlissingen. „Dat is ook één van de redenen waarom wij hier vanavond zijn", merkte Smitskamp op. De Haas zag geen enkele reden niet samen te willen werken. „Als dat ons doel - het niet-gebruik van voorzie ningen verminderen of voorko men - helpt bereiken? Graag zelfs?" Raad keurt schoonmaak tuintje goed van onze verslaggever KRABBENDIJKE - De gemeenteraad van Rei- merswaal is dinsdag avond akkoord gegaan met de reeds uitgevoerde sanering van een vervuild tuintje te Krabbendijke. Omdat bespreking van het schoonmaakvoorstel in gemeentelijke commis sies geen meningsver schillen opleverde, wachtte het dagelijks ge meentebestuur niet af. Enige voortvarendheid zou zijn geboden. De schoonmaak, die de ge meente een kleine vier mille kost. gaat vooraf aan een veel grotere sane ring: die van de nabijgele gen voormalige gasfa briek. Zoals bekend is de bodem daar ernstig ver vuild met cyanide, pak's en minerale olie. Het op ruimen daarvan kost bij na vier miljoen. De provincie betaalt het leeuwendeel. Wanneer de operatie begint is nog niet precies duidelijk. Volgens De Haas maken nog veel te veel mensen geen gebruik van hun recht op bijvoorbeeld bijzondere bijstand. Vanuit de zaal werd geopperd om als ge meente die mensen zélf te bena deren. Smitskamp zei dat zoiets in de praktijk niet werkt. De ge meente kent niet alle mensen die het betreft. Vlissingen heeft daar, aldus De Haas, ook onvol doende personeel voor. Er is wel één ambtenaar die dat werk doet, maar veel mensen reage ren volgens de wethouder niet op oproepen. De Haas kaatste tegelijkertijd de bal temg. „Waarom altijd wijzen naar de gemeente? Het is een gedeelde verantwoordelijkheid. Van ons, en van familie, vrienden en ken nissen." Het drempelbedrag van 120 gulden om in aanmerking te ko men voor bijzondere bijstand wordt in zowel Vlissingen als Middelburg overigens afge schaft, verklaarden de wethou ders gisteren. Dat is een gevolg van de ruimere beleidsmoge- hjkheden voor gemeenten in de Nieuwe Algemene Bijstandswet (NABW). Gemeenten maken echter nog veel te schoorvoe tend gebruik van die ruimte, merkte een aanwezige op. Smitskamp antwoordde dat het beter is voorzichtig te werk te gaan dan later op genomen stappen temg te moeten komen. Verschillen Arbeidspastor J. Scheffers van DISK Zeeland wees op de ver schillen tussen normen die ge meenten afzonderlijk hanteren. Die zouden 'bijstandtoerisme' in de hand werken: mensen gaan wonen in de plaats waar de (bij zondere) bijstand het beste is geregeld Smitskamp en De Haas delen zijn vrees, maar zei den in één adem dat zij juist daarom als stadsgewest hun be leid zo veel mogelijk op elkaar afstemmen. De Haas: „Maar het blijven natuurlijk twee steden met twee gemeenteraden en elk hun nukken. D'r kan dus nog wel eens een verschilletje uitrol len." Dat de NABW gémeenten be halve voor meer mogelijkheden ook voor uitvoeringsproblemen stelt, is volgens De Haas niet al leen in Vlissingen het geval. „Alleen, wat hebben wij ge daan? Die problemen op een rij tje gezet Wel is het volgens De Haas zo dat Vlissingen met zijn krappe organisatie voor extra problemen staat. Borsele tegen variabele prijs Tafeltje-Dek-Je van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Ouderen in de gemeente Borsele die ge bruik maken van Tafeltje-Dek- -Je, blijven allemaal hetzelfde bedrag betalen. Het college van burgemeester en wethouders voelt er niets voor de prijs van de warme-maaltijdservice inko mensafhankelijk te maken. Dit heeft het laten weten aan de Stichting Welzijn voor Ouderen Borsele (SWOB), die de uitvoe ring van Tafeltje-Dek-Je orga niseert. De SWOB heeft vorig jaar in op dracht van het gemeentebe stuur een advies uitgebracht over een inkomensafhankelijke maaltijdprijs. De stichting stelde toen voor de klanten van Tafeltje-Dek-Je twee verschillende prijzen te vragen. Om te bepalen of men sen het goedkope of het duurde re tarief moesten betalen, zou dezelfde inkomensnorm wor den gebruikt die ook geldt voor de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Het college stelt nu in een brief aan de SWOB dat een inko- mensafhankel ijke maaltijdprijs niet meer nodig is. Dit omdat mensen die de volledige maal tijdprijs niet kunnen betalen, in aanmerking komen voor een vergoeding. KAPELLE Zangdienst - In de hervormde kerk van Kapelle wordt zondag een zangdienst gehouden, voor bereid door de Interkerkelijke Werkgroep kerk Naar Buiten. Het thema van de dienst is 'Wees stil'. Muzikale medewerking wordt verleend door de gospel groep Fundation uit Nieuw- dorp. De dienst begint om 19.00 uur. Het oude pand van het Leger des Heils in Goes gaat tegen de vlakte. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh GOES - Een jaartje zal het Leger des Heils in Goes het moeten doen zonder eigen onder komen. De huidige vestiging aan het Rave lijn de Groene Jager wordt op dit moment gesloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. Het oude gebouw voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd en bood onvol doende ruimte. De nieuwbouw van het mul tifunctionele centrum begint in oktober. Het nieuwe pand krijgt twee bouwlagen. Daarin komen behalve een grote en kleine zaal ook een ontvangstruimte, twee ge- spreksruimten, een keuken, sanitair en kan toorruimte. Een crisisopvang krijgt onder dak op de eerste etage en wordt voorzien van een eigen ingang. Tijdens sloop en bouw gaan de activiteiten van het Leger des Heils gewoon door. De zondagse diensten en jeugdbijeenkomsten vinden tijdelijk plaats in de foyer van de Prins van Oranje. De Bon te Koe aan de Beestenmarkt biedt zolang de bouw duurt onderdak aan de activiteiten voor senioren en vrouwen. Alle overige be zigheden vinden plaats in de kleding- en meubelwinkel van het leger aan de Lelie straat. Het dagelijks provinciebestuur ging in juni akkoord met de bouwplannen. Het oordeel de dat het oude pand aan de Ravelijn de Groene Jager geen monumentale waarde heeft. En dat de nieuwbouw voldoet aan de stedebouwkundige eisen van de gemeente Goes. van onze verslaggeefster KORTGENE - De Noord-Beve- landse gemeenteraad heeft het college van burgemeester en wethouders dinsdag stevig op de vingers getikt over het niet doorsturen van brieven die ook voor de raad zijn bestemd. Een motie over dit onderwerp, inge diend door Kiesvereniging Noord-Beveland, werd op het laatste nippertje ingetrokken. Fractievoorzitter A C. G. Ouds hoorn kwam tot dit besluit na dat burgemeeser M. L. Everaers beterschap had beloofd. Volgens de tekst van de motie komt het steeds vaker voor dat brieven die voor gemeente raadsleden zijn bestemd, niet bij hen terechtkomen. Het gaat dan meestal om kwesties die burgers zowel onder de aan dacht van de het college als van de raad willen brengen. Het da gelijkse gemeentebestuur is er voor verantwoordelijk dat de brieven worden doorgestuurd. Dit blijkt echter niet altijd het geval te zijn of te laat te gebeu ren. De Kiesvereniging Noord-Be veland had de motie ingediend, mede namens de PvdA en de WD. Gemeentebelangen. CDA en SGP ontkenden de proble-jEl matiek niet, maar vonden een es. motie een te zwaar politiek mid- iui< del. „Het is best denkbaar dat be-|reii paalde zaken fout gaan". ant-[ri woordde Everaers schuldbe-je wust, „Door de hoeveelheid stukken die op het gemeente huis binnenkomen, zien soms door de bomen het bos niet meer." Hij zei te hopen dat de negatieve ervaringen die de ge meenteraadsleden op dit punt hadden opgedaan, voortaan tot het verleden zouden behoren. En hij vroeg begrip: „Het vraagt tijd om van deze gemeente een goed draaiende organisatie te maken. En dat kan ook alleen maar op positieve en construc tieve wijze." Na dit betoog, trok Oudshoorn de motie in. /an Cart Zui Cul al gesl risn tref wer Bor wo< Nai van Een medewerker van de gemeente reikte bootbewoner Belzer (r) maandag al een bevel uit nog dezelfde dag te vertrekken. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster KORTGENE - Een 'eigen steek proef' door twee Noord-Beve- landse raadsleden naar de in ventaris van gymzalen op het voormalige eiland, heeft dins dagavond tijdens de gemeente raadsvergadering tot beroering geleid. Volgens P. Geelhoed (PvdA) en A C. G. Oudshoorn (Kiesvereniging Noord-Beve land) is het niet nodig om voor 37.000 gulden aan nieuwe gym- nastiektoestellen aan te schaf fen. zoals het dagelijks gemeen tebestuur voorstelde. Ze twijfelen aan de betrouw baarheid van een onderzoek naar de inventaris van de gym zalen. Dit is uitgevoerd door de Goese fabrikant die ook de toe stellen gaat leveren. De inventaris van gymzalen die door basisscholen worden ge bruikt, moet aan door de over heid gestelde kwaliteitseisen doen. Uit Kortgene kwamen echter signalen dat bepaalde, voor het gymnastiekonderwijs vereiste toestellen ontbraken. Daarop gaf de gemeente de Goe se onderneming de opdracht de inventaris te inspecteren. Het bedrijf voert ook de jaarlijkse controle uit in de gymzalen. De onderneming kwam tot de conclusie dat in alle vijf de gym zalen op het Noord-Beveland voor in totaal 37.000 gulden aan nieuwe materialen moest wor den aangeschaft. Het college van burgemeester en wethou ders vroeg de gemeenteraad dinsdag dan ook dat bedrag be schikbaar te stellen. Alles goed Geelhoed en Oudshoorn kregen echter van basisschoolleer krachten en zaalbeheerders sig nalen dat het helemaal niet nodig is om voor dat bedrag nieuwe spullen te kopen. Geel hoed: „In Kats is alles goed, heb ik vastgesteld." Oudshoorn: „Wij hebben in Colijnsplaat ge keken en kwamen tot dezelfde conclusie als Geelhoed." De raadsleden J. Ba reman (Ge meentebelangen) en A Dees-de Looff (WD) vroegen het college ervoor te waken dat spullen ver dwijnen uit de gymzalen. Het materiaal ligt nu vaak opgebor gen in kasten die niet kunnen worden afgesloten. In tegenstelling tot sommige raadsleden, had wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof (CDA, onderwijs) wel vertrouwen in het onderzoek van de fabrikant, „Zij zien het beter dan anderen wanneer spullen niet meer deu gen. Bovendien, wij zijn als ge meentebestuur verantwoorde lijk als er iets mis gaat." De wethouder vond het in elk geval te ver gaan om het werk dat de gemeente aan derden uit besteed nog eens te controleren. Deskundige Geelhoed en Oudshoorn lieten zich echter niet overtuigen. Burgemeester M. L. Everaers vroeg de raad daarop toch het krediet beschikbaar te stellen. „Wij zullen dan wachten met de aanschaf van de materialen, totdat dit onderwerp opnieuw in een commissievergadering is bediscussieerd." Op de sugges tie van A G. van der Maas (SGP) om een onafhankelijke deskun dige de inventaris te laten on derzoeken, antwoordde Ever aers: „Dat is misschien een goed idee." De voltallige raad kon zich vinden in de door de burge meester geboden mogelijkheid. Cliëntenraad bij Gasthuis Goes GOES - Het Gasthuis te Goes heeft sinds kort een cliënten raad. Daartoe zijn verkiezingen gehouden. De cliëntenraad moet de gemeenschappelijke belangen behartigen binnen het kader van de doelstellingen van de instelling. De vijfhoofdige raad wordt op 23 oktober offici eel door de bestuursvoorzitter van het Gasthuis geïnstalleerd. van onze verslaggever KAPELLE - De Kapelse burge meester C. G. de Groot ziet in het ongeluk tijdens het bungeejum pen op de Kapelse Dag geen aanleiding dergelijke attracties in de toekomst te verbieden. De Groot antwoordde dat dinsdag op vragen van SGP'er H. M. Koster. Volgens de burgemees ter is een sprong vanaf grote hoogte aan een elastieken koord de verantwoordelijkheid van de deelnemer. De gemeente zal voor bungeejumping vergun ning blijven verlenen, tenzij een raadsmeerderheid daar be zwaar tegen maakt. Een twintigjarige man uit Bie- zelinge raakte zaterdag 31 au gustus tijdens de Kapelse Dag ernstig gewond toen het koord van de zestig meter hoge bun gee jump-stel li ng losschoot. Hij belandde weliswaar eerst op een luchtkussen, maar werd vijf meter omhoog gelanceerd en kwam vervolgens op het trottoir terecht. Het slachtoffer brak beide polsen en een enkel. Het evenement werd vervolgens ge staakt. Het is nog onduidelijk in hoeverre de exploitant, een be drijf uit het Belgische Zonhoven aansprakelijk kan worden ge steld. Justitie en politie hebben een onderzoek ingesteld. On derdelen van de bungeejump-installatie wor den momenteel onderzocht door het Gerechtelijk Labora torium. Volgens burgemeester De Groot treft het organiserend comité van de Kapelse Dag geen blaam. „Er is vooraf goed geke ken naar de veiligheidseisen." GGD De begroting voor 1997 van de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland (GGD) werd dinsdag onder vuur geno men door CDA en SGP. Het zit beide fracties niet lekker dat het financiële vooruitzicht verre van volledig is. De GGD heeft een aantal verzachtende om standigheden aangevoerd: de dienst is verwikkeld in een reor ganisatie en een nieuwe vorm van budgetbeheer. SGP-raads- lid Koster klaagde dat op deze manier 'geen democratische be sluitvorming en controle moge lijk is'. De GGD wordt betaald door de aangesloten Zeeuwse gemeenten. De Koster ging zelfs zo ver dat Kapelle moet overwe gen uit de GGD-regeling te stappen. „Er zijn misschien al ternatieve marktpartijen die dezelfde diensten kunnen leve ren. Niet dat ik dat. meteen voor stel, maar het kan een signaal aan de GGD zijn." Een geïrri teerd CDA hield zich bij monde van I. Balkenende-Naumann het recht voor volgend jaar de totale begroting van de GGD af te keuren, als blijkt dat de cij fers en informatie incompleet zijn. De begroting werd overi gens wel raadsbreed aangeno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 24