ecreatie 'Zak' trekt iets aan PZC Inlagen winnen aan glans Inwoners van Retranchement zijn stapbus beu Sluis wil 177 mille lextra voor personeel Meer politiekorpsen krijgen wisdiskette Axel wil molenstomp opknappen Oplichter krijgt voorwaardelijk met verplichte opname Directeur tehuis roept hulp in van gemeente Zierikzee zeeland 17 Vakantiegangers ontdekken landschap Zuid-Beveland G- collectes lezingen 195 woensdag 25 september 1996 sbw wmg' van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Fietsrou tes, boerenbedrijven die open huis houden, een aantrekkelij ker eindstation voor de stoom trein Goes-Borsele, het infocen- ■um bij de schaapskooi. Sinds de aanwijzing van de Zak van Zuid-Beveland als Waardevol Cultuur Landschap in 1994, zijn al honderdduizenden guldens gestoken in op recreatie en toe risme gerichte projecten. Maar trekt het gebied nu ook daad werkelijk meer mensen? Enkele Borselse ondernemers aan het woord. Naar de smaak van C. Northolt van camping Scheldeoord in Baarland komen er nog lang niet genoeg mensen naar het achterland. „Op vakantiefol ders over Zeeland prijken nog steeds mensen in badpak. Wat ik noem 'de cultuur-historische sportieve toerist', haal je daar mee niet de provincie binnen." ,Zo'n WCL-subsidie is wel mooi, maar daar moet je zelf ook nog altijd vijftig procent voor bijlappen. De provincie moet iewoon eens heel ruimhartig geld in het achterland gaan ste ken." Ondanks de volgens hem nog immer eenzijdige gericht heid op de kust, bemerkt de campingeigenaar echter 'een lichte bekendheid rond het WCL Zak van Zuid-Beveland'. „Ik hoor goede reacties op bij voorbeeld het dit voorjaar ge opende infocentrum bij de schaapskooi en de nieuw ont wikkelde fietsroutes. Effect Eén ervan is de ANWB Zak van Zuid-Bevelandroute. A Kloet van kwekerij Sluishoek in de polders bij Borssele - overigens geen WCL-gebied - zegt dat ze vorig najaar meteen het effect zag van de plaatsing van de zes- kantige groen-witte bordjes. „Die ANWB-route komt langs ons bedrijf en dat kun je goed merken. Normaal zie je hier in dit open landschap niet zoveel fietsers, maar zodra die beweg wijzering er was, veranderde dat." De eigenaren van Sluishoek wa ren één van de eerste landbou wers op het Borselse platteland die probeerden extra inkomsten te verweiven door het opzetten van nieuwe activiteiten. De fa milie Kloet kweekt niet alleen vaste planten maar geeft ook rondleidingen en bloemschik cursussen. Activiteiten overi gens, waarvoor ze provinciale subsidie hebben ontvangen. Volgens Kloet is een merkbaar effect van de WCL-gelden dat een initiatief als Sluishoek steeds meer navolging krijgt van andere landbouwers. Een aantal van deze onderne mende agrarische bedrijven heeft eveneens een fietstocht uitgestippeld: de boerenland route. Deze tocht komt ook langs de witlofkwekerij en de minicamping van de familie Vermue in Lewedorp. Hoewel het bedrijf niet in het WCL-ge bied ligt, zegt A Vermue de ef fecten van het subsidiebeleid te bemerken. „Mensen gaan dat achterland toch steeds meer op zoeken. We krijgen hier alsmaar meer campinggasten die speci aal komen voor de rust en de ruimte." Toch zijn er nog steeds veel kampeerders die de Zak van Zuid-Beveland niet kennen. „Dan gaan ze een keer fietsen en zeggen ze als ze terug komen: 'we wisten niet dat het hier zo mooi was'." Het verhaal van eigenaar R. van der Horst van café De Barbier in Oudelande lijkt dat van Vermue te ondersteunen. Hij heeft de in druk dat het vooral mensen uit de omgeving zijn die tijdens een fietstochtje door De Zak zijn ca fé aan het dorpsplein aandoen. Net als in andere zomers, was zijn klandizie afgelopen maan den afhankelijk van het weer. „Pas als de zon schijnt, gaan ze allemaal op pad." ■van onze verslaggever ■Hans Heyt SLUIS - Het college van B en W van de gemeente Sluis-Aarden- burg wil voor 1997 177.000 gul den uittrekken voor de uitbrei ding van het personeelsbestand met 2,5 formatieplaatsen. Uit een onderzoek door het ODRP organisatie-adviesbu reau is gebleken dat op de afde ling een part-time kracht dient te worden aangesteld. Op de af deling financiën is de inzet van een extra financieel beleidswer ker nodig en op de af deli ng vrom is het een vereiste een juridisch beleidsmedewerker aan te trek ken. Het voorstel voor de personeels uitbreiding komt op vrijdag 27 september aan de orde tijdens de raadsvergadering van de ge meente Sluis-Aardenburg, De ze vergadering wordt gehouden in de raadszaal van het Belfort in Sluis en begint om 20.00 uur. Traverse Ook de voorgestelde recon structie van de traverse Aarden burg wordt op deze vergadering besproken. De aannemingssom van deze reconstructie is hoger dan één miljoen gulden. De tra verse wordt ingericht volgens de principes van het project Duur zaam Veiüg West-Zeeuws- Vlaanderen en de maximaal toegestane snelheid is dertig ki lometer per uur. Voor het ge deelte tussen de zuidelijke kom- grens en de aansluiting van de wijk Oude Stad wordt een uit zondering gemaakt. Voor dat gebied gaat een snelheid gelden van vijftig kilometer per uur. TILBURG (ANP) - Bij politiekorpsen in de regio's Noord-Holland Noord, Kenne- merland en Gelderland zijn dinsdag wis- diskettes binnengekomen. Een groot aan tal andere politiekorpsen en justitiële diensten was daarmee maandag al be stookt. De politie Midden- en West-Bra bant heeft dat dinsdag meegedeeld. De diskettes, verpakt in een envelop met het logo van de softwarefirma Microsoft, bevatten computerprogramma's die bij gebruik een compleet bestand wissen. De diskettes staken donderdag voor het eerst de kop op. In het begeleidend schrij ven staat de naam van een werknemer van de softwarefirma, die echter niets te ma ken heeft met de zaak. De diskette wiste maandag bij de politie in Zeeland en de strafinrichting in Vught bestanden. Het Interregionaal Bureau Computercri minaliteit in Breda leidt het onderzoek naar de herkomst van de diskettes. Vol gens de politie richt het onderzoek zich onder meer op de PTT om de plaats van verzending na te gaan. van onze verslaggever Conny van Gremberghe AXEL - Het is geen gezicht, die verwaarloosde molenstomp in het centrum van Axel. Al jaren ergeren gemeentebestuurders, bewoners en middenstanders zich aan het wiekenlozen bouw werk dat al jaren het beeld van de noordzijde van de stad be paalt. Nog even en de bron van irritatie is weg. Burgemeester en wethouders van Axel willen namelijk volgend jaar beginnen met de restauratie van de mo lenstomp. Op de begroting voor 1997 heeft het college middelen vrijge maakt om met het restauratie project te kunnen beginnen. Dat geld, gevoegd bij het spaarpotje van de stichting Axelse Molen en een donatie van de voormali ge Axelse meubelhandelaar L. Pot, levert een beginkapitaal op van ruim 550.000 gulden. Vol gens burgemeester W. J. de Graaf van Axel 'een voldoende basis om aan het project te be ginnen'. De Graaf rekent er op dat ook nog enkele andere fi nancieringsbronnen kunnen worden aangeboord. Zijn hoop is verder gevestigd op sponsors, die zich in een eerder stadium al Volgend jaar wordt begonnen met de restauratie van de wiekenloze, verwaarloosde molenstomp aan de noordzijde van Axel. foto Peter Nicolai eens hadden aangediend, maar vervolgens hun toezegging in trokken. De Axelse molen werd in 1863 gebouwd op een deel van de oude stadswal (vroeger het bastion Zirkzee genoemd). In die tijd telde de plaats nog een tweetal molens, een noordwes telijk van de stad in de richting van Spui en een nabij de Sta tionsstraat, die in de loop der ja ren werden gesloopt. De molen in het centrum van Axel werd jarenlang draaiende gehouden door leden van de molenaarsfa milie Cappon. Na de Tweede Wereldoorlog raakte de molen buiten gebruik om vervolgens in later jaren vol ledig te verpieteren. In 1990 wist de gemeente de stomp aan gewezen te krijgen als be schermd monument. Vijf jaar geleden kocht de gemeente Axel het gebouw van de toenmalige eigenaar J. Misseghers met het oogmerk het gebouw te restau reren. De gemeente betaalde 95 mille voor de bouwval. Alleen de GPV-fractie had moeite met de aankoop, omdat gevreesd werd dat een restauratie erg duur zou uitvallen De voorbije maanden liet de ge meente een restauratieplan op stellen voor de korenmolen en wat de GPV'ers vreesden werd bewaarheid. Een goede op knapbeurt zou een bedrag ver gen van 1.3 miljoen gulden. Toen dat bekend was werden nog wat zaken uit het restaura tieplan geschrapt, maar een be drag van 1.1 miljoen bleef nood zakelijk. Van dat bedrag is nu ongeveer de helft beschikbaar. Voor De Graaf is dat voldoende om nu alvast te beginnen met het kar wei. „Nog langer uitstellen kan tot gevolg hebben dat we hele maal niet meer beginnen en dat zou echt spijtig zijn", aldus De Graaf. De firma Ippels is met groot materieel bezig mete beschoeiingswerkzaamheden bij de Flaauwers Inlagen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Harmen van der Werf ZIERIKZEE - De gouden rand van de Oosterschelde krijgt nog meer glans. De Flaauwers- en Weversinlaag op Schouwen-Duiveland worden uitgebaggerd om de waterkwaliteit te verbeteren en om de twee brakwater-ge bieden aantrekkelijk te hou den voor broedvogels. Het waterschap Zeeuwse Eilan den laat de werkzaamheden uitvoeren, met subsidie van de provincie en het Rijk. De Flaauwers- en Weversin laag liggen naast elkaar, aan de Oosterschelde, onder Mori- aanshoofd. Samen vormen zij één van de mooiste brakwa ter-gebieden van Zeeland, maar ze worden bedreigd. De waterkwaliteit van beide in lagen laat te wensen over. In de Weversinlaag zit te veel voedselrijk slib. Dat wordt deze weken van de bodem ge haald. Kwelwater Ook in de Flaauwersinlaag wordt deze weken gebaggerd, maar daar moet meer gebeu ren. Dit natuurgebied, zo ty pisch voor de Oosterschelde- -kust, dreigt te verdrogen. Om dat te voorkomen worden er vier kwelputten geslagen, waardoor kwelwater kan worden aangevoerd. Het wordt zo mogelijk een con stanter, hoger waterpeil in de inlaag te handhaven. De maatregelen moeten de waterkwaliteit positief beïn vloeden én ze moeten meehel pen de broedvogelstand van sternen, plevieren en kluten op peil te houden, 's Winters wordt het waterpeil zelfs zo hoog opgevoerd, dat de vogel eilandjes overstromen. Ratten en wezels die zich anders op de vogeleilandjes zouden kun nen vestigen, moeten daar door worden afgeschrikt. Met de bagger- en aanvullen de werken in de Schouwse in lagen is ruim 420.000 gulden gemoeid Het waterschap Zeeuwse Eilanden draagt 180.000 gulden bij. Rijk en provincie de rest. Voor de Flaauwersinlaag wordt ge bruik gemaakt van de subsi dieregeling Gebiedsbestrij- ding verdroging. In de loop van november keert de rust te rug in de inlagen, als de firma Ippels klaar is. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden met als bijzon dere voorwaarde een opname in een psychiatrisch centrum, zo als Groot Batelaar in Lunteren. Die straf legde de politierechter in Middelburg dinsdag een 24- jarige Rotterdammer op. De man moet zich tijdens zijn be handeling houden aan de richt lijnen die de Reclassering hem oplegt. De Rotterdammer werd veroor deeld voor oplichting van gara gebedrijven in Vlissingen, Goes enSpijkenisse. De Rotterdammer maakte op 29 en 30 september 1995 in respec tievelijk Vlissingen en Goes en op 8 januari van dit jaar in Spij- kenisse proefritten met auto's maar bracht de voertuigen niet terug. Hij deed zich daarbij voor als (geïnteresseerde) koper, waardoor hij de wagens telkens meekreeg. 'Listige kunstgrepen' noemde de officier van justitie de methoden van de Rotterdam mer. In Goes deed hij bijvoor beeld voorkomen als wilde hij de auto die hij in Vlissingen had meegenomen, inruilen. In Spij- kenisse leidde hij een verkoper om de tuin. De Rotterdammer liet de verkoper geloven dat hij een auto bij het bedrijf had ge kocht en vervangend vervoer nodig had. Uit de auto die hij in Goes had meegenomen, haalde hij ook een portemonnee weg. Vluchten De behandeling van deze zaak gisteren was een vervolg van 2 juli. Toen werd de behandeling aangehouden om een psychia trisch rapport te kunnen maken. Dinsdag lagen er twee rappor ten op tafel: één van een psychi ater, één van het Leger des Heils in Rotterdam-Zuid. In beide rapporten wordt de Rotterdammer verminderd toe rekeningsvatbaar genoemd. Hij zou gebaat zijn bij een behande ling. maar tegelijk wordt ge twijfeld aan de motivatie van de man om die behandeling af te maken. Hij zou vluchten als te diep in zijn leven wordt gegra ven. „Gevoelsmatig wil ik vrij zijn", gaf de Rotterdammer, die nu vastzit, toe, „maar verstan delijk zeg ik: 'ik moet naar Groot Batelaar voor behande ling'." De officier van justitie, mr. Y. A C. C. Willems, zei het. hoe wel de rapporten vrij duidelijk lijken, niet gemakkelijk te vin den om een straf te bedenken. Zij kwam uiteindelijk tot een eis van zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, met als bijzondere voorwaarden een be handeling in een psychiatrisch centrum en het opvolgen van richtlijnen van de Reclassering. Zij baseerde haar eis op de ernst van de feiten, maar hield reke ning met het feit dat het nu echt van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Directeur II. F. Zeegers van zorgcentrum Bor- rendamme vraagt de gemeente Zierikzee in een brief de tegen hem ingezette ontslagprocedu re zo spoedig mogelijk onge daan te maken. Wethouder D. van der Wekken zou 'dis functioneren' als voorzitter van het bestuur van Borrendamme. De brief is dinsdag geplaatst op de lijst van ingekomen stukken die worden behandeld tijdens de raadsvergadering van maan dag 30 september. Van der Wek ken zegt de inhoud van de brief niet te kennen. In een emotioneel betoog be schuldigt de directeur, die ziek thuis zit, het dagelijks bestuur van 'grove onwaarheden en na latigheid' bij het voorgenomen ontslag en de 'onethische me- thodé waarop dit hem kenbaar is gemaakt. Hij roept 'de partij en' op zo spoedig mogelijk in vergadering bijeen te komen: „Dan hoor ik misschien voor het eerst wat er nu eigenlijk niet goed gaat met ondergetekende in zijn functie als directeur van Borrendamme." Het merendeel van het personeel, de voltallige ondernemingsraad en de meeste bewoners steunen de directeur. „Bij dit dagelijks bestuur kan ik niet meer aankomen", schrijft Zeegers de gemeente. „Ik moet derhalve mijn verzoeken rich ten aan de besturen die hen heb ben afgevaardigd." Dat is niet alleen het gemeentebestuur met Van der Wekken, maar ook het bestuur van woningbouwver eniging Beter Wonen dat 'een brief van gelijke strekking' heeft ontvangen Namens Beter Wonen maken J Pomper en H. Overzet deel uit van het da gelijks bestuur van het zorgcen trum. Niet de directeur, maar het be stuur zou 'ernstig in gebreke" zijn gebleven. Dat zou ander half jaar lang hebben geweigerd te reageren op de problemen die Zeegers binnen de instelling had om de gewenste zorgver nieuwing door te voeren. Pas toen de Provinciale Inspectie voor de Bejaardenoorden het bestuur 'onder druk zette', be sloot het bestuur maatregelen te nemen. Het bestuur schakelde een on derzoeksbureau in, maar ver zuimde de ondernemingsraad volledig over het doel van de 'screening' te informeren. „De directeur was in het geheel niet Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding: Ar- nemuiden en Kleverskerke 's-Gravenpolder, ƒ3657,10: Meliskerke 1419,55 Prinses Beatrix Fonds. Kortge- ne/ 1 333,65. De Italiaanse vereniging Dante Alighien verzorgt vandaag, woensdag, een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg. Cor Cremer, voorzitter van Dante Alighieri Twente, spreekt vanaf 20 uur over Mi- chelango als mens en als kunste naar. Dia's en muziek verleven digen de lezing, die gehouden wordt in het Nederlands. in kennis gesteld van dit onder zoek". schrijft Zeegers. „Later is uitgekomen dat het onder zoek speciaal bedoeld was om belastend materiaal te verza melen tegen de directeur met de bedoeling hem te ontslaan. Dit kwam uit door een verspreking van een van de medewerkers van het bureau. De or heeft toen zijn instemming met het onder zoek opgezegd waardoor het op het allerlaatste moment niet is doorgegaan." Een afschrift van de brief aan 'alle leden van het gemeentebe stuur' hangt voor personeel en bewoners ter inzage in het be jaardenhuis Zeegers kan. op dringend verzoek van zijn advo caat, geen toelichting geven. Onbegrijpelijk Het dreigende ontslag van Zee gers heeft voor flinke beroering gezorgd binnen het zorgcen trum. Zowel het personeel als de bewoners nemen het voor de di recteur op: „Hij heeft zijn werk altijd goed gedaan. Dit is onbe grijpelijk. Bijna alle bewoners vinden dat hij terug moet ko men". bevestigen twee leden van de bewonerscommissie, die liever anoniem willen blijven. „We weten de waarheid niet. Volgens het bestuur voldoet de directeur niet aan de eisen. Maar het wordt ons niet uitge legd. We moeten afwachten, maar dat doen we de hele tijd al Het aangekondigde ontslag van Zeegers kwam voor de be woners 'als een donderslag bij heldere hemel'. „Het is niet net jes wat ze doen", luidt de con clusie De ondernemingsraad, die de vakbond AbvaKabo heeft inge schakeld, gaf vorige week in een brief te kennen geen vertrouwen meer te hebben in het bestuur. De or beschuldigt het bestuur onder meer van nalatigheid, on zorgvuldigheid en denigrerend optreden ten opzichte van Zee gers. Het bestuur zou de or bo vendien onvolledig en onjuist informeren en geen respect to nen voor de mening van het per soneel Bestuursvoorzitter Van der Wekken wil niet reageren op de aantijgingen van de or: „Ik ga niet via de media op de inhoud van een briefin." Cafébaas Goes mag vergunning muziek houden van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Cafébaas B. van de Velde van bar Pubbles in Goes hoeft geen voorportaal te maken om geluidsoverlast voor de buurt te voorkomen. Hij hoeft evenmin een geluidsbe grenzer op zijn installatie aan te brengen. De Raad van State vindt het door de gemeente uitgevoerde geluidsonderzoek onvoldoende. Hij vindt het beroep van Van de Velde tegen de muziekvergun- ning gegrond. De gemeente heeft volgens de Raad van State nagelaten om het achtergrondgeluid te meten Ook heeft Goes in de vergunning geen rekening ge houden met verschillende pe rioden. Daarmee heeft Goes niet zorgvuldig gehandeld, aldus de Raad van State. tijd is voor een behandeling. ,,U krijgt nu zelf de kans te laten zien wat u waard bent. De advo caat van de Rotterdammer, mr. Jvan Veelen-De Hoop, ging ak koord met de eis van Willems. Ook zij richtte zich tot haar cli ënt met een opdracht. „U moet zei f waarmaken dat u van goede wil bent." Politierechter mr. J. P. M Hop mans nam de eis van Willems eveneens over. Verder moet de man ruim zevenduizend gulden schadevergoeding betalen aan één van de gedupeerde garage bedrijven. van onze verslaggever Hans Heyt RETRANCHEMENT - De Dorpsraad Retranchement heeft het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg gevraagd zich sterk te maken voor het schrappen van Retranchement uit de route van de nachtelijke stapbus langs de disco's aan de kust. Volgens de dorpsraad houdt de bus veel inwoners van Retranchement uit hun slaap en wordt er slechts sporadisch ge bruik gemaakt van de mogelijk heid om in en uit te stappen in de grensplaats. Secretaris W. Schaasberg van de Dorpsraad Retranchement legt uit dat in de zomermaanden voor de nachtelijke routes lpngs de kust verouderde bussen wor den ingezet. „Die bussen heb ben een geluidsniveau dat niet voldoet aan de voorschriften voor 1996". aldus Schaasberg. „Verder heeft één van de chauf feurs de gewoonte om om half vier 's nachts zijn bus schoon te maken en de motor te laten draaien. Veel inwoners van Re tranchement worden uit hun slaap gehouden door het lawaai en bovendien ontstaan er scheu ren in de muren van woningen. Het wegdek in de straten is niet geschikt voor de bussen. Boven dien rijden de chauffeurs vaak te hard." Schaasberg laat weten dat er van de op- en uitstapplaats in Retranchement nauwelijks ge bruik wordt gemaakt, omdat veel buspassagiers rechtstreeks van camping De Wildhof naar Sluis moeten ..Daarnaast zal onze horeca er niet rouwig om zijn als de bus voortaan Retran chement overslaat, omdat men er toch geen profijt van heeft. We besloten daarom een brief te schrijven naar het gemeentebe stuur van Sluis-Aardenburg, met het verzoek zich bij de be trokken instanties sterk te ma ken voor het schrappen van Re tranchement uit de route langs de disco's." Schaasberg verklaart dat de dorpsraad, voorafgaand aan het verzenden van de brief, een handtekeningenactie heeft ge houden en dat bijna alle inwo ners hun naam op de lijst heb ben gezet. ZWN-directeur H. Bouma laat weten dat de vervoersmaat schappij in november met de andere betrokken partijen over leg voert over de voortgang van het project met de stapbus in de zomer van 1998 Bouma: „De bezwaren van de inwoners van Retranchement komen in dat overleg ook aan de orde." De plaatsing van fietsroutebordjes heeft ervoor gezorgd dat meer mensen een dagje gingen fietsen langs de Zuid-Bevelandroute. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23