Walcheren krijgt een nieuw bos Vlissingse Els Koole ijvert voor vergeten doelgroep PZC Betere voorlichting bijzondere bijstand Valkenisse studeert op invoeren blauwe zone in Zoutelande Wethouder Veere verdedigt procedure inspraak apartotel Raad Valkenisse boos over nieuw plan Aquapoolco zeeland Westkapelle heeft primeur via ruilverkaveling geslaagd woensdag 25 september 1996 w 18 van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - Nog begin 1997 zal ten zuiden van Westka pelle een bos worden aange plant. Het openbaar natuurge bied van ongeveer 30 hectare maakt deel uit van het ruilver kavelingsplan van de landin richtingscommissie voor de ruilverkaveling Walcheren. Westkapelle heeft hiermee een Zeeuwse primeur. Het is de eer ste plaats waar op landbouw grond die is verkregen door ruilverkaveling een bos wordt aangelegd. Op Walcheren wil de commissie zo driehonderd hec tare nieuw natuurgebied creë ren. Sneller dan in andere Walcherse gemeenten heeft de commissie in Westkapelle grond verwor ven door middel van ruilverka veling. Dit verliep volgens pro jectleider van de commissie J. de Regt zo vlot omdat de landin richtingscommissie al wat grond op die locatie bezat. El ders op Walcheren kan het nog wel tot na de eeuwwisseling du ren voordat de ruilverkaveling rond is. Open ruimten Het bos in Westkapelle zal ver rijzen op de grond tussen de Grindweg en de Pauluswege- ling en een strook langs de West- kapelsche Kreek tot de Rovers- wegeling". In enkele maanden tijd gaan hier ongeveer 160.000 bomen en struiken de grond in. De landschapsarchitecte van de landinrichtingscommissie heeft een ontwerp gemaakt waarin een beeld wordt geschetst van de bomen en struiken, paden en OOSTKAPELLE Paddestoelen - In het bos rond het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle wordt zaterdag 28 september een paddestoelen- -rondleiding gehouden. Een deskundige gids vertelt tussen 10.30 en 12 uur over het hoe en waarom van paddestoelen, die in de herfst in alle kleuren en vormen de kop opsteken. De start is bij het museum. Een kaartje voor de rondleiding geeft ook toegang tot het muse um. open ruimten in het natuurge bied dat toegankelijk wordt voor publiek, Deze schets is ook te zien tijdens de hoor- en infor matieavond over het meuwe bos die maandag 30 september in verenigingsgebouw Westkapel le Herrijst wordt gehouden. Onder de boomsoorten die de architect voor het Westkapelse bos heeft gekozen is ook veel at- tochtoon plantmateriaal dat bestand is tegen wind en zout. Zo zullen er onder meer wilgen, essen, eiken, populieren, elzen en ook iepen die niet vatbaar zijn voor de iepziekte worden geplant. Dit gaat nog in het plantseizoen, dus voor 15 april 1997, gebeuren. Na een jaar draagt de landinrichtingscom missie het bosgebied over aan Staatsbosbeheer die nu ook al de grond rond de kreek beheert. Informatie Inwoners van Westkapelle kun nen tijdens de informatieavond die om 19.30 uur begint komen met suggesties. „De voorstellen moeten natuur lijk wel passen in de beheersvi- sie die we hebben opgesteld. Inwoners mogen hun wensen kenbaar maken en wij kijken of ze haalbaar zijn. Als er bij- vooorbeeld iemand komt met het plan om een asfaltpad aan te leggen kunnen wij die wens na tuurlijk niet honoreren", aldus De Regt. van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg zijn bereid samen met diverse orga nisaties als het FNV en ouderen bonden een begrijpelijke voor lichting op te zetten over bijzondere bijstand. Dat heb ben de wethouders van Sociale Zaken van de twee steden, H. de Haas en F. Smitskamp, dinsdag avond toegezegd op een discus sie-avond van het FNV Walche ren in Vlissingen. „Dat is ook één van de redenen waarom wij hier vanavond zijn", merkte Smitskamp op. De Haas zag geen enkele reden met samen te willen werken. „Als dat ons doel - het niet-gebruik van voorzieningen verminderen of voorkomen - helpt bereiken? Graag zelfs?" Praktijk Volgens De Haas maken nog veel te veel mensen geen gebruik van hun recht op bijvoorbeeld bijzondere bijstand. Vanuit de zaal werd geopperd om als ge meente die mensen zélf te bena deren. Smitskamp zei dat zoiets in de praktijk niet werkt. De ge meente kent niet alle mensen die het betreft. Vlissingen heeft daar, aldus De Haas, ook onvol doende personeel voor. Er is wel één ambtenaar die dat werk doet. maar veel mensen reage ren volgens de wethouder niet op oproepen. De Haas kaatste tegelijkertijd de bal terug. „Waarom altijd wijzen naar de gemeente? Het is een gedeelde verantwoordelijkheid. Van ons, en van familie, vrienden en ken nissen." Het drempelbedrag van 120 gulden om in aanmerking te ko men voor bijzondere bijstand wordt in zowel Vlissingen als Middelburg overigens afge schaft, verklaarden de wethou ders gisteren. Dat is een gevolg van de ruimere beleidsmoge- lijkheden voor gemeenten in de Nieuwe Algemene Bijstandswet (NABW). Gemeenten maken echter nog veel te schoorvoe tend gebruik van die ruimte, merkte een aanwezige op. Smitskamp antwoordde dat het beter is voorzichtig te werk te gaan dan later op genomen stappen terug te moeten komen. Verschillen Arbeidspastor J. Scheffers van DISK Zeeland wees op de ver schillen tussen normen die ge meenten afzonderlijk hanteren. Die zouden 'bijstandtoerisme' in de hand werken: mensen gaan wonen in de plaats waar de (bij zondere) bijstand het beste is geregeld. Smitskamp en De Haas delen zijn vrees, maar zei den in één adem dat zij juist van onze verslaggever Rolf Bosboom KOUDEKERKE - B en W van Valkenisse gaan bekijken of het mogelijk is de parkeerproble men in Zoutelande op te lossen door een blauwe zone in te voe ren. De collegepartijen VVD, PvdA en D66 kwamen dinsdagavond in de raadscommissie VROM gezamenlijk met dit voorstel. Volgens A C. Lodder (PvdA), die namens de drie fracties het woord voerde, is een blauwe zo ne een goed alternatief voor be taald parkeren. Het college is een voorstander van de invoe ring daarvan, maar zowel bin nen de gemeenteraad als in Zou telande zelf is daar wei nig steun voor. Het college heeft een uitgebreid pakket maatregelen op tafel ge legd die een einde moet maken aan de parkeerproblematiek in Zoutelande. Het gaat daarbij in grote lijnen om het realiseren van 45 parkeerplaatsen op het Oranjeplein, het beperken van het parkeren tot één kant van de weg i n de smalle straatj es tussen de Langstraat en de Nieuw- straat, het invoeren van betaald pa rkeren en het verstrek ken van parkeerpassen voor bewoners en andere belanghebbenden. In welke volgorde B en W de maat regelen zouden willen uitvoe ren, is nog onduidelijk. De commissieleden maakten dinsdagavond duidelijk dat zij invoering van betaald parkeren, zeker op korte termijn, niet zien Man ontsnapt na aanbieding valse cheques ARNEMUIDEN - Een onbe kende man heeft maandagmid dag in Arnemuiden valse che ques proberen aan te bieden. Hij werd betrapt, maar wist uit eindelijk na een achtervolging tot in Bergen op Zoom aan de politie te ontkomen. De politie is op zoek naar de persoon die melding heeft gemaakt van het aanbieden van de cheques. De melder wordt verzocht contact op te nemen met de Walcherse politie (0118-688000). zitten. Volgens de coalitiepart ners is daar 'onvoldoende draagvlak' voor. „Dat kan dus niet aan de orde zijn", aldus PvdA'er Lodder, Het voorstel van de blauwe zone kreeg bijval van R. Boogaard (SGP) Het CDA zette er echter, bij monde van L. P. C. Wisse, grote vraag tekens bij. Evenals bij het be taald parkeren zal de controle voor grote problemen zorgen, aldus Wisse. „We zien dat als een zwaar punt." Bekeuringen Ook burgemeester A C. de Bruijn, voorzitter van de com missie, liet merken een hard hoofd te hebben in de kansen van een blauwe zone. De politie beveelt landelijk juist aan blau we zones om te zetten in gebie den met betaald parkeren, om dat een blauwe zone geen geld oplevert. Bij betaald parkeren kunnen bekeuringen worden uitgedeeld, waardoor weergeld beschikbaar is om parkeercon- troleurs te betalen. „Op een blauwe zone zou je moeten toe leggen", aldus De Bruijn, die wel toezegde de mogelijkheden ervan 'heel goed en breed' te on derzoeken. De Bruijn deed verder alle moei te om de fracties van CDA en SGP te overtuigen van de nood zaak van extra parkeerplaatsen op het Oranjeplein. Beide par tijen keuren, in tegenstelling tot de collegepartijen, dat idee af. „Ik zou niet weten hoe ik de knelpunten anders zou moeten oplossen", zei De Bruijn. Zij wees erop dat het weghalen van parkeerplaatsen in de Lang straat en het beperken van de parkeermogelijkheden in de smalle straatjes tussen de Lang straat en de Nieuwstraat elders moeten worden gecompen seerd. Ook de basisschool en de nieuwe peuterspeelzaal aan de Nieuwstraat maken een goede parkeergelegenheid voor ou ders die hun kinderen brengen en halen onontbeerlijk. Niet overstag CDA en SGP gingen, ondanks het 'dringend beroep' van De Bruijn, echter niet overstag. Zij zien meer in andere oplossin gen, zoals een overloopterrein aan de zuidzijde van Zoutelan de en een betere bewegwijze ring. „We zijn vooralsnog niet gecharmeerd van parkeerplaat sen op het Oranjeplein", aldus CDA'er Wisse. van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - Ze noemt zichzelf 'intermediair van een vergeten doelgroep'. Al bijna drie jaar zet de Vlissingse Els Koole zich met hart en ziel in om Surinamers, Antillianen en Arubanen te begeleiden in de Nederlandse maatschappij. „In die periode ben ik een cen traal punt voor hen gewor den." De gemeente Vlissingen heeft nu ook haar waardering tot uiting gebracht, door een budget voor de begeleiding structureel in de begroting op te nemen. Dat betekent voor Koole een einde aan het onze kere bestaan van werken op projectbasis. Vlissingen riep eind 1993 een project in het leven om Surina mers. Antillianen en Aruba nen die pas in Nederland wo nen ('nieuwkomers') op te vangen en te begeleiden. Els Koole. die jarenlang op Aruba heeft gewoond, kreeg die taak op zich. Het project sloeg aan en werd met nog een jaar ver lengd. Eind vorig jaar besloot de gemeenteraad het project voort te zetten, maar dan in het vervolg vooral gericht op de mensen die hier al langer ver blijven. Het doel is jaarlijks 75 mensen die met een achter stand kampen te begeleiden. Zij worden, indien nodig, doorverwezen naar de juiste hulpverlenende instellingen. Ook kijkt Koole, in overleg met andere instanties, naar de mogelijkheden op het gebied van basiseducatie, scholing en werk. De problemen van veel laag opgeleide Surinamers, Antil lianen en Arubanen worden vaak onderschat, merkt Koole. „Het is vooral een taal kwestie. De instellingen zien hen als Nederlands sprekende mensen, terwijl het gebruik van het Nederlands daar ont zettend achteruit is gegaan. De taal beheersen ze matig tot slecht en daardoor voelen ze zich vaak niet begrepen en ge hoord. Ze komen dan ook niet terug bij instanties, waardoor mogelijke hulpverlening stag neert. Ik spreek de taal geluk kig voor nagenoeg honderd procent. Daardoor kan ik een intermediair zijn, bij het maatschappelijk werk, de so ciale dienst, de rechter, de De Vlissingse Els Koole behartigt de belangen van Surinamers en Antillianen bij hun integratie in de Nederlandse samenleving. foto Ruben Oreel bank, de Raad voor de Kinder bescherming, de politie, enzo voort." Vertrouwen Geleidelijk heeft Koole het vertrouwen gewonnen van de doelgroep. „Voorhenbenik nu een van de hunnen', zegt ze. En dat blijkt. Om de haverklap gaat de telefoon en regelmatig klopt iemand aan bij het kan toortje in de voormalige visse- rijschool aan de AdriaenCoor- telaan, waar ze dagelijks spreekuur houdt. Zoals een Curayaose vrouw die in de Souburgse 'Witte Wijk' woont „Els helpt ons heel goed", zegt ze. „Je kunt bij haar altijd te recht, ook met zaken die nie mand anders hoeft te weten. Ik ben daarom blij dat ze dit werk langer blijft doen." „Er is heel veel aanloop", ver volgt Els Koole. „Zo'n spreek uur is ook laagdrempelig. Ze vinden het belangrijk dat er ie mand naar hen luistert en dat ze worden begrepen in hun mogelijkheden. Ik verdedig hun rechten en kom op voor hun plichten. Ze kunnen te recht met vragen op het gebied van bijvoorbeeld huisvesting, financiën, relaties, opvoeding. Die problematiek, die vroeger verborgen bleef, komt nu naar boven. Verder verleen ik ook hand- en spandiensten, zoals het invullen van formulieren en het aanvragen van studiefi nanciering. Maar het is wel de bedoeling om dat geleidelijk af te bouwen. Het gaat uiteinde lijk om het realiseren van zelf redzaamheid." Begin oktober begint ze met, op initiatief van het Emanci patiebureau Zeeland, met een cursus 'Wonen en leven in Ne derland'. „Vrouwen krijgen dan les in bijvoorbeeld geldza ken, woonaangelegenheden en het sociale verkeer in Ne derland. Hoe werkt het? Wat wordt er van je verwacht. Wat zijn de waarden en normen hier? Dat soort dingen." Ook wil Koole zich nog meer op jongeren richten. „Maar dat is een heel moeilijke doelgroep. Ik wil proberen jongeren via ouders met wie ik contact heb tóch te bereiken." De financiële zekerheid die Koole nu van de gemeente heeft gekregen, geeft haar in elk geval de gelegenheid om de begeleiding verder uit te bou wen. „Ik kan nu eindelijk te gen de mensen zeggen: de ko mende jaren ben ik er ook nog voor jullie." daarom als stadsgewest hun be leid zo veel mogelijk op elkaar afstemmen. De Haas: „Maar het blijven natuurlijk twee steden met twee gemeenteraden en elk hun nukken. D'r kan dus nog wel eens een verschilletje uitrol len." Dat de NABW gemeenten be halve voor meer mogelijkheden ook voor uitvoeringsproblemen stelt, is volgens De Haas niet al leen in Vlissingen het geval. „Alleen, wat hebben wij ge daan? Die problemen op een rij tje gezet." Wel is het volgens De Haas zo dat Vlissingen met zijn krappe organisatie voor extra problemen staat. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VEERE - Wethouder W. J. San- derse bestrijdt dat de gemeente Veere onzorgvuldig heeft ge handeld in de inspraakprocedu re voor de bouw van het 'aparto tel' in Vrouwenpolder. Tijdens een hoorzitting voor de aanbrengers van de bezwaar schriften verklaarde hij dinsdag dat het college van burgemees ter en wethouders welbewust heeft gekozen voor een proce dure in de zomermaanden. Dit omdat het bungalowpark Bree- zand in de wintermaanden zo goed als verlaten is. Enkele om wonenden hadden echter moei te met het tijdstip procedure. Zij meenden dat het college beter voor een later tijdstip had kun nen kiezen. Om zo veel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen een be zwaarschrift in te dienen heeft het college de wettelijk voorge schreven termijn van twee we ken met een week verlengd tot drie weken. Ook het bezwaar dat de gemeente de belangheb benden niet naar behoren heeft geïnformeerd vond de wethou der niet terecht. De dorpsraad Vrouwenpolder en de vereni gingen van huiseigenaren van Breezand I en Breezand II zijn volgens hem ruim op tijd op de hoogte gebracht van de proce dure. „Het is de taak van de ver eniging om het nieuws aan haar leden door te geven. De wet schrijft niet voor dat belang hebbenden huis-aan-huis moe ten worden aangeschreven", sprak de wethouder. Vorig jaar kwamen de eigenaren van het bungalowverhuurbe- drijf De Visser in Vrouwenpol der met het plan om aan de westkant van de Fort den Haak- weg, ten zuiden van het bunga lowpark Breezand een 'aparto tel' te bouwen. Dit is een soort hotel dat bestaat uit apparte menten. In totaal gaat om vijfenzeventig eenheden met driehonderd bed den. Het college van B en W wil voor de bouw van het hotel vrijstelling van het geldende be stemmingsplan verlenen. Hier voor wordt de verkorte planolo gische procedure (artikel 19) gevoerd. De hoorzitting was ge organiseerd naar aanleiding van de ingekomen bezwaar schriften. Het college wilde we ten of aan de bezwaren kon wor den tegemoet gekomen en het plan eventueel kon worden bij gesteld. Overrompeld Een van de bezitters van de va kantiewoningen op Breezand reageerde namens meerdere be woners die zouden zijn over rompeld door de inspraakpro cedure. Volgens wethouder Sanderse kwam de procedure helemaal niet uit de lucht val len. Bovendien zou bijna de ge hele bevolking van Vrouwen polder al een paar jaar op de hoogte zijn van de voornemens van de familie de Visser. De be woner van Breezand liet al mer ken dat hij niet tevreden was met de toelichting van de wet houder. Hij wacht de schriftelij ke beantwoording van de wet houder af. van onze verslaggever Rolf Bosboom KOUDEKERKE - De raadsle den in de gemeente Valkenisse zijn verontwaardigd over de ge wijzigde plannen voor de elk-weervoorziening Aqua poolco bij Zoutelande. De ontwikkelaar heeft de opzet ingrijpend veranderd, omdat het oorspronkelijke idee finan cieel niet haalbaar bleek te zijn. In het nieuwe plan is vooral veel meer ruimte ingeruimd voor ho reca. „We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat over de hoofden van de bevolking heen een spelletje wordt ge speeld", zei N. C. Vromans-van Es (D66), die dinsdagavond in de raadscommissie VROM het felst van leer trok. De bouw van een elk-weervoor- ziening is gekoppeld aan de aanleg van het vakantiepark Kustlicht 2, waar op dit moment in totaal 230 luxueuze bunga lows verrijzen. In de exploita tie-overeenkomst die de ont wikkelaar en de gemeente hebben gesloten is de verplich ting opgenomen dat tussen Kustlicht 1 en de kern Zoute lande een elk-weervoorziening wordt gerealiseerd. Die voorzie ning moet bestaan uit een zwembad gecombineerd met andere sportieve voorzienin gen, horecafaciliteiten en een parkeerterrein. De schetsen voor Aquapoolco, zoals het 'sport- en spelcen- trum' is gedoopt, zijn uitgebreid gepresenteerd aan de gemeente en de inwoners van Zoutelande. Reden voor de gemeente om mee te werken is dat het centrum de badplaats Zoutelande een 'meerwaarde' geeft, waar ook de eigen inwoners van kunnen profiteren. De tekeningen gin gen uit van een grote glazen overkapping, die steunt op duinpartijen. Binnen waren al lerlei mogelijkheden gedacht, waarvoor afzonderlijk zou moe ten worden betaald. Nieuw plan Mede door tegenvallers bij de bouw van Kustlicht 2 is dat idee, aldus ontwikkelaar P. Mulder, niet langer uitvoerbaar. Hij is met een nieuw plan gekomen dat niet meer uitgaat van een glazen overkapping maar van een 'normaal' gebouw met na genoeg dezelfde materialen als de bungalows-in-aanbouw. Binnen is er veel meer plaats in geruimd voor allerlei horeca- -voorzieningen, zoals restau rants, 'een croissantene en een traiteur. Als het aan Mulder ligt, komt er ook een soort disco theek en een supermarkt. Het nieuwe plan heeft B en W van Valkenisse in een lastig par ket gebracht. De gemeente kan de ontwikkelaar aan de oor spronkelijke, goedgekeurde op zet houden. „Dan dwing je hem via de rechter tot het bouwen van iets wat niet exploitabel is", zei burgemeester A C. de Bruijn dinsdagavond in de commissie. „Wij hebben dan toch liever iets wat erop lijkt dan dat er hele maal niets komt. Dat is een keu ze waartoe we door de omstan digheden zijn gedwongen. Zolang het binnen het bestem mingsplan en de exploitatie overeenkomst past wil het college daarom toch maar mee werken. Ook de tijd dringt. „Als de commissie eerst alle zeker heid wil hebben, dan zijn we maanden verder. Dan is het park klaar en heeft Zoutelande nog steeds geen elk-weervoorzie ning", aldus De Bruijn. Zaken zoals een discotheek en een su permarkt zijn echter, garan deerde De Bruijn, ook in de nieuwe plannen onbespreek baar. „Dat zullen we schriftelijk met de ontwikkelaar vastleg gen." De commissie paste er echter voor het college nu al haar man daat te geven. „Van het oor spronkelijke plan is nog maar twintig procent terug te vin den", aldus Vromans-van Es. „De rest is allemaal in het voor deel van de ontwikkelaar ver dwenen." Evenals L. P. C. Wisse (CDA) en R. Boogaard (SGP) eiste Vromans-van Es een uitleg waarom het eerdere plan niet haalbaar was en de nieuwe op zet wel. Zij wilde ook dat de nieuwe ideeën eerst worden voorgelegd aan de inwoners en de middenstand van Zoutelan de. A C. Lodder (PvdA) vroeg om meer inzicht in de mogelijk juridische gevolgen. Burgemeester De Bruijn beloof de op korte termijn met meer onderbouwde gegevens over het verzoek van de ontwikkelaar te komen. Vandalen in Vlissingen aangehouden VLISSINGEN - Een 23-jarige Vlissinger en een 19-jarige man uil Molenschot zijn maandag nacht op de Aagje Dekenstraat in Vlissingen aangehouden. Surveillerende agenten zagen het duo op de kop van de Wal- straat een fiets tegen een paaltje slaan. Ook bleken ze in het bezit te zijn van een gestolen vlag. De twee kregen een proces-ver baal. Politie betrapt drankrijder VLISSINGEN - Op de Menno van Coehoomgracht in Vlissin gen is maandagnacht een 46-ja- rige automobilist uit Vlissingen betrapt op het rijden onder in vloed. Omdat de man weigerde mee te werken aan de blaastest, is een bloedproef afgenomen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. S-HEER HENDRIKSKINDE REN - C. van Perge uit 's-Heer Hendrikskinderen is aan de Ka tholieke Universiteit Brabant in Tilburg geslaagd voor het doc toraal examen econometrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 18