Eerherstel voor de brave Witrik PZC Veiling huizen in oplichtingszaak Nooit rotonde-les gehad... Hulst zoekt wegen om smartdrugsshop uit stad te weren GS: loonwerkers ten onrechte bezorgd over verkeersproject Voorwaardelijke boete voor opnieuw dreigen stadsgenoot zeeland 13 Actie voor spuisluis Veerse Meer Akkoord CAO Hercules Drie Zeeuwse corpsen naar NK CdK in bestuur Bernhardfonds Zeeuwen naar brandweerstrijd Tot vier weken cel voor stelend gezelschap woensdag 25 september 1996 GOES - Watersporters, natuurbeschermers en recreatie-on dernemers hebben dinsdag besloten gezamenlijk in actie te komen voor de bouw van een spuisluis in de Zandkreekdam, tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dit milieu-project uit de ont- werp-begroting 1997 geschrapt Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Natuurmonumenten, Re- cron (recreatie-ondernemers) en Breed Overleg Deltawateren (watersporters) vinden dat de bezuiniging ongedaan moet worden gemaakt. Een spuisluis is volgens hen hard nodig om de waterkwaliteit van het Veerse Meer te verbeteren, door het inlaten van Oosterschelde-water. De organisaties zullen samen bij Tweede Kamerleden aan dacht vragen voor het Veerse Meer, met het oog op de behan deling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. MIDDELBURG - De tweehonderd werknemers van het che- misch bedrijf Hercules in Middelburg krijgen met terugwer kende kracht vanaf 1 mei dit jaar twee procent loonsverho ging en de regeling voor vervroegd uittreden (vut) blijft tot 1 april 1997 ongewijzigd. Dit CAO-resultaat was, volgens CNV Chemie en Energie, een vakgroep van de CNV Industrie- en Voedingsbond, 'het maxi maal haalbare' Al op 22 november beginnen opnieuw CAO- onderhandelingen, waar het eisenpakket van de vakbonden weer ter tafel komt. Het pakket omvat onder meer werkgelegenheids-voorstellen. Voor het hele Hercules-concern volgt op korte termijn overleg over de wijziging van de vut in een regeling voor flexibele pensionering. MIDDELBURG - De grasmatten van het Utrechtse Galge- waardstadion krijgen behoorlijk wat te verduren. Zij zijn za terdag 28 september strijdtoneel van de nationale Drum Corps Holland (DCH) kampioenschappen. Verdeeld over vier categorieën hebben zich tot nu toe veertien groepen aange meld. Drie daarvan komen uit de Zeeuwse hoofdstad Het Ju nior Drumcorps Johan Friso is titelverdediger in de jeugd- klasse. Al acht jaar lang neemt de groep de kampioensbeker mee terug naar Zeeland. Het drum buglecorps komt uit in de nieuwe corpsstyle-class. Als derde groep uit Middelburg laat Bleu Spirit een roffel horen tijdens de Nederlandse kam pioenschappen. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder is vanaf 1 januari bestuurslid van het Prins Bernhard fonds. Hij is voor deze functie gevraagd in verband met zijn voorzitterschap van het Zeeuwse Anjerfonds. Het Prins Bernhardfonds en de regionaal georganiseerde anjerfondsen stellen per jaar ongeveer 30 miljoen gulden beschikbaar voor zo'n 3000 projecten in de culturele sector. Ook in Zeeland doen veel organisaties met suces een beroep op deze fondsen. De nieuwe bestuursfunctie van Van Gelder is niet gehono reerd. MIDDELBURG-Het Noord-Limburgse Beesel-Reuver staat zaterdag 28 september in brand. De plaatselijke brandweer is gastheer voor het Nederlandse kampioenschap Technische Hulpverlening. Als twee van de negen deelnemers hebben de korpsen uit Middelburg en Veere zich voor de kampioen schappen geplaatst. Onder technische hulpverlening vallen brandweeracties in geval van beknelling, vrijgekomen schadelijke stoffen enzo voorts. Onafhankelijk van de omstandigheden moeten de korpsen zo snel en efficiënt mogelijk gevaarlijke situaties op lossen. De gereedschappen en hulpmiddelen die daarbij ge bruikt mogen worden, deelt het wedstrijdcomité tijdens de competitie uit. Het winnende korps mag de trofee 'Lands kampioen Klasse Technische Hulp 1996' in de prijzenkast zetten. van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Onder het mot to 'halen wat er nog te halen valt' worden woensdag 16 okto ber twee woningen geveild, die eigendom waren van een inmid dels overleden eigenaar-exploi tant van een fiscaal adviesbu reau in West-Souburg. De opbrengst zal worden benut om gedupeerde cliënten van de man financieel tegemoet te komen. In plaats dat de Souburger gel den van particulieren belegde maakte hij er goede sier van. Het aantal slachtoffers zou inmid dels in de tientallen lopen, met een totaal aan aangerichte schade van rond drie miljoen gulden. De te veilen woningen zijn gesi tueerd in de wijk Westerzicht. Ook een pand in Twente zal om dezelfde redenen in het open baar worden verkocht. De be lastingadviespraktijk en de ver- zekei'ingsportefeuille van de overleden adviseur worden bij inschrijving verkocht. De met de nasleep van de oplichtingsaf faire belaste Vlissingse notaris mr. G. Hei-wig heeft al eerder la ten weten, dat de opbrengst van de verkoop van de bezittingen bij lange na niet voldoende zal zijn om de gedupeerden schade loos te stellen. De veiling van de panden vindt op woensdag 16 oktober om 14 uur plaats in hotel Arion aan de Vlissingse Boulevard Bankert van onze verslaggeefster HULST - Burgemeester A Kes- sen van Hulst is niet blij met de plannen van groeishop Happy Hydro in de Lange Nieuwstraat in Hulst om een tweede zaak te beginnen waar behalve koffie en thee, ook smartdrugs te krij gen zijn. Hij heeft volgende week een gesprek met zijn advi seur over de mogelijkheden om de verkoop van deze hallucine rende paddestoelen te verbie den. „Voor mij zijn smartdrugs, zoals de paddestoelen worden ge noemd, hetzelfde als soft drugs", oordeelt Kessen. ,,Ze werken geestverruimend en ze trekken Belgen - in welk land het spul verboden is - naar Hulst. Ik ga me hierover bera denIk weet nog niet of en wat ik ertegen kan doen. Maar als ik er tegen kan optreden, dan zal ik het zeker niet laten." Eigenaar I van Meel van Happy Hydro heeft onlangs een ver gunning aangevraagd voor een nieuwe zaak Happy Hulst aan de Paardenmarkt. In het pand van de voormalige koffieshop Casablanca wil hij niet alleen smartdrugs, maar ook natuur lijke krulden, vitamines en kof fie en thee gaan verkopen. Van Meel wiHnet de opening van een dergelijke smartshop de con currentie voor zijn. „Ik heb ge hoord dat er concurrentie op komst is", vertelt hij. Proces Volgens hem kan de gemeente niets anders dan hem de vergunning verlenen. „We doen niets illegaals. We verkopen geen softdrugs." Het proefpro ces dat justitie in Rotterdam te gen een verkoper van smart drugs heeft aangespannen om duidelijkheid te krijgen of in de gedroogde paddestoelen mag worden gehandeld, doet volgens hem geen afbreuk aan de legali teit van zijn activiteiten. Van Meel wacht de uitspraak van de rechter dan ook rustig af. „Als blijkt dat we de gedroogde ver sie niet meer mogen verkopen, dan schakelen we gewoon over op verse paddestoelen. Die ver kopen we nu al Probleem hier bij is alleen de beperkte houd baarheid Na één week zijn ze bedorven." C. de Putter stapt samen met rij -instructeur Peter Vermeulen in de auto om de rijvaardigheidstest voor ouderen te doen. foto Peter Nicolai Veel animo voor rijvaardigheidstest ouderen van onze verslaggeefster Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - „Mag ik hier wel parkeren? Nou ja. ik vraag het maar even, het kan na tuurlijk ook een strikvraag zijn." De heer C. de Putter uit Hoek is 67 jaar en hij doet mee aan de BROEM-test. een rij vaardigheidstest voor oude ren die deze keer voor het eerst in Terneuzen wordt gehou den. De animo is groot. Ruim honderd ouderen van vijftig jaar en ouder gaven zich op om beoordeeld te worden. De oudste is 86 jaar oud. „Sinds wanneer geven ma- trixborden de maximumsnel heid aan? Ik dacht dat. dat de adviessnelheid was", zegt een mevrouw. Het theoriegedeelte van de rijtest is best pittig. De meeste deelnemers hebben dan ook meer vragen fout dan goed beantwoord, maar dat is niet zo erg. De resultaten van de theorie -en praktijktest hebben geen invloed op het rijbewijs De heer J Post, in structeur van de Terneuzense politie, legt alles nog eens ge duldig uit Nieuwe borden, veranderde verkeersregels, alles komt aan bod. De kandi daten zelf willen graag weten hoe hard ze waar mogen en waar ze wel of nipt mogen par keren. „Want van dat geld van een parkeerbon ga ik liever eten bij de Chinees", lacht een meneer. Test Na het theoriegedeelte volgt er een ogen- en reactietest. De reactiesnelheid wordt geme ten met een speciaal apparaat. Onder de tafel zitten twee neppedalen, de rem en het gas Het is de bedoeling dat de kandidaat zogauw hij een lichtje ziet branden op de rem trapt. Ligt dat binnen een be paalde tijd, dan zit het met de reactie wel goed. Voor het praktijkgedeelte begint, wor den met een paar oefeningen de spieren nog even goed los gemaakt. Dan kan de eigenlij ke test beginnen. „Gordel om? Goed, starten maar." Rij-instructeur Peter Vermeulen neemt plaats in de Honda van de heer De Putter Hij plakt zijn meekijk-spie- geltje op het raam en gaat er eens even goed voor zitten. De Putter waarschuwt hem al vast. ..Ik heb vroeger nooit ro tonde-les gehad, hoor, ik zeg het maar even." Vanaf De Ves te wordt koers gezet naar zie kenhuis De Honte. De Putter rijdt vlot en Vermeulen heeft dan ook geen enkele opmer king, enkel een paar adviezen. „Het is beter om wat meer rechts te houden en bij een bocht iets vlugger snelheid te minderen, dan geeft u uzelf ook wat meer tijd om te kun nen reageren." Als er op het parkeerterrein van het zie kenhuis een plekje gezocht is, gaat de tocht verder. Dan komt de grote test: De ro tonde, Vermeulen geeft de op dracht driekwart rond te rij den. De Putter rijdt vlot door, maar hij mist de afslag. „Nou ja, dan rijden we gewoon nog een rondje", is zijn commen taar Ten slotte volgt nog een rondje door een woonwijk en dan wordt er teruggereden naar het vertrekpunt. De Ves te. Vermeulen is tevreden. „Het tempo van de heer De Putter is goed, hij heeft genoeg over zicht en kijkt voldoende in de spiegels. De Putter krijgt een stickeren een lijst met zijn re sultaten. Hij kan er trots op zijn ..Die kun je wel inlijs ten", aldus Vermeulen. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Een 50-jarige Vlissinger is dinsdag door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot een voorwaar delijke boete van vierhonderd gulden. De man had na afloop van een eerdere zitting, op 3 sep tember van dit jaar, een andere man uit Vlissingen bedreigd. Hij had hem toegevoegd: „Ik krijg jou nog wel." De Vlissinger stond destijds terecht voor mis handeling van die man en werd veroordeeld tot een boete van 1250 gulden, waarvan 500 gul den voorwaardelijk. „Ik was boos omdat ik was ver oordeeld voor iets wat ik niet had gedaan", legde de Vlissin ger uit. Hij zou echter niet de be doeling hebben gehad de man werkelijk iets aan te doen, maar had met zijn woorden duidelijk willen maken nog eens met de man te willen babbelen over waarom die hem had beschul digd van mishandeling. De Vlis singer had de man buiten de rechtbank nog opgewacht, maar hem niet meer gezien. De officier van justitie, mr. Y. A C. C. Willems, vond dat de Vlissinger wel degelijk te ver was gegaan en dat diens woor den werkelijk bedreigend kon den worden opgevat„Het is ab soluut niet toelaatbaar dat een verdachte die 't niet eens is met de afhandeling van een recht zaak, zoiets zegt tegen een slachtoffer." Politierechter mr. M. Zomer was het met Willems eens. „U mag dat niet op een an der botvieren. Boosheid is een slechte raadgever, dat blijkt maar weer eens." Officier van justitie Willems eiste een on voorwaardelijke boete van vier honderd gulden. De advocaat van de Vlissinger, mr. E. C. Schets, vroeg het te genovergestelde: vrijspraak. Volgens de raadsman waren de woorden van zijn cliënt lang niet zo bedreigend als de officier van justitie deed voorkomen. Bovendien zou de Vlissinger al genoeg zijn gestraft met het van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Loonwerkers in West-Zeeuws-Vlaanderen maken zich ten onrechte be zorgd over de gevolgen van het project duurzaam verkeersvei lig voor hun bedrijfsvoering. Gedeputeerde staten hebben dit de Bond van Loonbedrijven in Nederland laten weten. GS ne men de kritische opmerkingen van de branche-organisatie wel serieus. Projectleider mr. A de Jong zal contact opnemen met de Bond om een mondelinge toe lichting te geven op de verkeers plannen voor West-Zeeuws- Vlaanderen. De Bond van Loonbedrijven in Nederland schreef eind augus tus een brief aan de provincie, namens haar leden in West- Zeeuws-Vlaanderen. Zij uitte forse kritiek op het project duurzaam verkeersveilig. Het getuigt, volgens de Bond. van een gebrek aan visie. Er zou geen rekening gehouden zijn met de bouw van de Wester- schelde-tunnel. Er moet boven dien niet alleen op de verkeers veiligheid worden gelet; de bereikbaarheid van het gebied moet ook worden verbeterd. De Bond dringt daarom aan op een snelweg, naar het oosten (Ter- neuzen) en richting België. 'Voor het project bestaat weinig draagvlak onder de loonwer kers', luidde de conclusie, 'en de economische ontwikkeling wordt erdoor beperkt'. Gedeputeerde staten wijzen de kritiek van de hand. Er is wél re kening gehouden met de aanleg van de Westerschelde-tunnel. En er komt een snelle én veilige oost-west-verbinding tussen Schoondijke en Hoek. GS heb ben het idee dat de bedoelingen van het project duurzaam ver keersveilig bij de Bond van Loonbedrijven niet goed zijn overgekomen. 'We betreuren dat', aldus GS. Het provinciebestuur wil met een mondelinge toelichting hel derheid verschaffen. Hoofddoel van het project blijft verminde ring van het te grote aantal ver keersslachtoffers in West- Zeeuws-Vlaanderen vonnis van de eerdere rechtzaak en met de handelwijze van de politie. Die lichtte de Vlissinger om zes uur 's ochtends van zijn bed. „Als u toch tot een veroor deling komt", zei Schets. ..dan vraag ik een voorwaardelijke boete." Politierechter mr. Zomer gaf toe dat de politie 'weinig elegant' heeft gehandeld. Toch vond zij dat de Vlissinger te ver was ge gaan: ,,U had het niet mogen zeggen.Mede omdat de man nu ook al voor zijn advocaat moet betalen, ging zij akkoord met de wens van de raadsman en legde de vierhonderd gulden voor waardelijk op. Gaat de Vlissin ger binnen een jaar nog een keer over de schreef, dan moet hij dat geld alsnog betalen. van onze verslaggever MIDDELBURG - „Ik kan me niet voorstellen dat je vanuit Capelle aan de IJssel, op weg naar Goes, verdwaalt in Kat- tendijke." Politierechter mr. J. P. M. Hopmans kwam mede daarom tot de conclusie dat vijf verdachten bewust bij een wo ning in die plaats aanbelden op 22 juni van dit jaar om daar ver volgens een horloge en een ring mee te nemen. Dat zij bovendien in de omgekatte auto reden, daarin diverse werktuigen had den liggen, twee van de vijf zich vreemd gedroegen toen twee an deren binnen waren, sterkte hem in zijn opvatting. Hopmans kwam daarom dins dag tot een veroordeling van de vijf verdachten. Een 43-jarige man uit Nieuwegein legde hij een gevangenisstraf op van vier weken, waarvan twee voor waardelijk. Deze verdachte de bestuurder van de auto Een 39- jarige man uit Kerkrade kreeg twee maanden onvoorwaarde- lijke gevangenisstraf opgelegd. Hij was, samen met een 26-jari- ge vrouw uit Nieuwegein. het huis binnengegaan en had de sieraden gestolen. De vrouw- werd veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Haar twee zus sen, die op de uitkij k hadden ge staan, kregen elk vier weken on voorwaardelijk van onze verslaggever Willem van Dam 's-GRAVENPOLDER - Ongeveer veertig jaar geleden graasden ze nog overal; Witrikken. De kenners pikten ze er, tussen al die andere koeien, vrij gemakkelijk uit. De Witrik laat zich eenvoudig identificeren. Een beetje klein koetje is het, niet te gespierd en met als belangrijkste kenmerk een brede witte streep over de gehele leng te van de rug. Zo rond de jaren vijftig kwam de klad er in. De Witrik werd verdreven door andere rassen. Grote re en vooral vettere koebeesten als de Holland - Frisian (made in de USA) en Belgische dikbillen, drukten de brave Witrik langzaam maar zeker weg. Met als gevolg dat zij vrijwel geheel uit het Hollandse landschap is verdwenen. Het ras der Witrikken dreigt uit te sterven. Op De Bevelanden doet een pas oprichte stichting een poging dat te verhinderen. Het is de stichting De Zeeuwse Witrik. Haar doelstelling is helder: het oprichten en instandhou den van een kleine kudde Witrikken op natuurgebieden in de Zak van Zuid-Beveland. De eerste successen lijken binnen handbereik. Op een weitje naast een boerderij met een rood dak, vlakbij de Zwaakse Weel in het hartje van de Zak van Zuid-Beveland, grazen drie ras zuivere exemplaren. Een hoogbejaar de Witrik, zestien jaar oud, die ergens in een stal te Borssele stond bij een Dierenarts boer met één van de witrikstieren, die het begin van een nieuwe populatie moeten vormen. telijk het glas heffen op wat het begin van een kudde van ongeveer twintig Zeeuwse Witrikken moet worden. Sponsoractie Hans Boer (33 jaar. 's-Gravenpolder, dierenarts van professie en secretaris van de onlangs opgerichte stichting) klinkt enthousiast. De wederkeer van de Witrik, zegt hij vol vertrouwen, moét lukken. Aan goede wil ontbreekt het in elk geval niet Nu de financiën nog. De stichting ontvangt momen teel enige subsidie uit de zogeheten WCL-pot: een zak geld, bestemd voor het behoud van het landschap in de Zak van Zuid-Beveland. Maar dat is niet genoeg. Daarom wordt eind dit jaar of begin volgend jaar begonnen met een sponsoractie, vooral gericht op het bedrijfsleven. Het idee om te streven naar eerherstel voor de Witrik vloeide voort uit een, inmiddels ver geeld, artikel in de vakpers. Daarin schetste een voormalig stalinspecteur in dienst van het Melkcontrolebureau Amsterdam het treurig lot van de Wit rik. Ooit stonden de weilanden ermee vol. De Witnk, een eerbiedwaardig ras van vele honderden jaren oud, was al van verre te herkennen: karakteristie ke brede witte baan over de lengte van de hele rug, witte buik, zwarte of brui ne tekeningen, aan de kleine - zelfs enigszins magere - kant. Ondanks haar weinig imponerende gestalte was zij een prima melkgeefster, die zonder de geringste moeiste mee kon komen met de zwartbonten - daar vaak zelfs boven uitstak. Hans Boer: „In de jaren vijftig behoorde zij tot de top van Nederland." Die toppositie verloor zijtoen de Wit blauw Belgen en vooral de Noord- amerikaanse Holstein-Frisian de Ne derlandse weidegronden veroverden De Witrik raakte uit de gratie, verdween volledig in het verdom hoekje. Over het precieze waarom ('misschien ivas het een politiek spel letje, met de import van dat buiten landse rundvee ivaren tenslotte grote financiële belangen gemoeid') tast Boer in het duister, maar omstreeks de vijftiger jaren kwam het zelfs tot een heuse boycot. De Witrik werd te licht bevonden voor een aparte vermelding in het Rundvee Stamboek, stieren moesten worden gecastreerd, fokkers foto Willem Mieras werden zelfs strafrechtelijk vervolgd. I Een petitie aan koningin Wilhelmina I maakte daaraan een eind. Het kwaad I was inmiddels echter wel geschied. De I Witrik werd eqn vrij zeldzame ver- I schijning. Er lopen er nog wel rond in Neder- I land Vaak zijn het kruisingen en met I z'n hoevelen ze zijn, Boer kan daar al- I leen maar naar raden: bij het Neder- I landse Rundvee Syndicaat staan zij I slechts, héél anoniem, geregistreerd I onder het kopje 'overigen'. Zo'n treurig lot, vindt de stichting De I Zeeuwse Witrik. verdient zij niet De I Witrik, het oudste rundveeras der Ne- I derlanden, heeft recht op eerherstel I en dient terug te keren Te beginnen in I de Zak van Zuid-Beveland, in dat I weitje bij de Zwaakse Weel. boer die reeds lang geleden met het boeren stopte. En naast die oude moe derkoe twee jeugdiger soortgenoten. De een is anderhalf, de ander een jaar of vijf. Beide zijn drachtig. Met dank aan de (waarschijnlijk Lim burgse) Witrikstier Flip, wiens zaad vermoedelijk al enkele jaren lag opge slagen in de diepvries van een KI-sta- tion ergens in het midden des lands. Als de zwangerschappen naar wens verlopen worden daar, in dat weitje, over een paar maanden de eerste Wit- rikkalveren geboren. En kunnen de leden van de kersverse stichting fees-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13