'ROVINCIALI Het extraatje van Lu Prince. AR Illegale borden in Zeeland weg Camera wapen tegen nare leraar 4 WEKEN Hogere tabakaccijns wellicht verworpen Meubelverkoop van de eeuw Astronaut Ockels koopt eerste kinderzegels 2 en 3 Feyenoord ronde verder Zomertijd duurt langer VOOR 14,25 perpak)e nü1.99 wmamammnsmmmm iartoperatie zieke president kan niet worden afgelast Verschietmenietjes ^sintratuin Vanavond regen De ochtend begint met mistbanken, vanmiddag neemt de bewolking toe en in de avond zo nu en dan regen. De wind is zwak tot matig. Maximum 16graden. |39e jaargang no. 227 Loensdag 25 september 1996 bsse nummers 1,60 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Onderwijs- vakbond ABOP-NGL stapt naar de rechter als de Rotter damse stichting Class Youth Information scholieren vinger- cameras gaat verhuren waar mee zij ongemerkt vervelende leraren kunnen filmen. „Dit is zeer kwalijk", aldus be stuurslid M. Kircz van ABOP- -NGL. „Leerlingen worden uitgelokt hun leraar de fout in te laten gaan.'' Class Youth Information komt op voor de belangen van jonge ren. De stichting beschikt over één vingercamera, die vanaf volgende week wordt ver huurd. De leerlingen kunnen er bewijsmateriaal mee verzame len, bijvoorbeeld tegen leraren die over de schreef gaan, of te gen medewerkers van een ar beidsbureau. Kircz, zelf leraar Nederlands in Amsterdam, vindt dit veel te ver gaan „Leerlingen kunnen klagen bij het schoolbestuur. Dat kan ertoe leiden dat een le raar wordt geschorst, of zelfs ontslagen. Het stiekem filmen van een leraar is een uiterst on smakelijke manier om zaken aan de orde te stellen. Zo breng je leerlingen een achterbakse houding bij. Je leert ze spione ren. Geen school zal dit dulden en de rechter zal ons hierin ge- lijkgeven", meent Kircz. Class Youth Information is zich van geen kwaad bewust. Vol gens bestuurslid Clément kan de camera juist voorkomen dat jongeren wraak nemen op ie mand door wie zij zich onrechtvaardig voelen behan deld. „Jongeren lopen tegen woordig met wapens op straat. Zij laten zich met meer vertel len bij zij een klacht moeten in dienen, al vinden wij wel dat zij eerst de officiële weg zouden moeten bewandelen." ANP Spoeddebat over Bolkestein Minister Borst van Volksge zondheid, Welzijn en Sport voelt zich niet onder druk gezet door het optreden van VVD-lei- der Bolkestein als lobbyist voor het farmaceutische concern MSD De regeringspartijen PvdA en D66 willen zo snel mo gelijk een debat in de Tweede Kamer over de kwestie-Bolke- PSD mag brug niet repareren Rijkswaterstaat wil niet dat me dewerkers van de PSD zelf gaan sleutelen aan de oprijbrug bij de veren. Defecten aan de brug zor gen enige malen per jaar voor oponthoud. Een zogenaamde 'reset'-knop wil de rijksdienst wel monteren, maar reparaties mogen alleen door mensen van ivaterstaat *k worden uitgevoerd. Feyenoord heeft gisteren de tweede ronde van het toernooi om de XJEFA-beker bereikt. In de Rotterdamse Kuip speelde de ploeg in de tweede wedstrijd gelijk (1-1) tegen CSKA Moskou. De uitwedstrijd had Feyenoord met 1-0 geivonnen. Roda speelde gisteren gelijk tegen Schalke, maar de Duitsers hadden het eerste O duel met 3-0 toegeslagen. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Kunst en cultuur: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15,17,18en19; Sport: 20 en 21. van onze parlementsredactie DEN HAAG - De twee kwartjes accijnsverhoging per 1 januari op tabak gaat wellicht niet door. Een meerderheid in de Tweede Kamer zegt tegen dit plan van het kabinet te zullen stemmen. VVD, CDA alle ouderenpartij en, de SP en CD zien niets in het op deze manier duurder maken van het roken. Samen hebben deze partijen 77 zetels, genoeg om de accijnsverhoging tegen te houden. De Tweede Kamer praat mor gen over het wetsvoorstel. Met de vijftig cent bovenop een pak je sigaretten en shag wil het ka binet het roken ontmoedigen, vooral onder jongeren De VVD gelooft daar niet in De liberalen achten zich ook niet gebonden aan coalitieafspraken met PvdA en D66, omdat duurdere tabak niet in het regeerakkoord staat. De WD verwacht meer van betere voorlichting, evenals het CDA De grootste oppositiepartij wijst erop dat er dit voorjaar door de overheid bindende af spraken zijn gemaakt met de ta baksindustrie, waarbij een ac cijnsverhoging niet aan de orde is geweest. De verantwoordelij ke ministers Borst (volksge zondheid) en Wijers (economi sche zaken) ontkennen dat. Volgens beide D66-bewindslie- den is bij het overleg met de in dustrie steeds het voorbehoud gemaakt dat de Tweede Kamer het laatste woord heeft. De ta baksindustrie dreigt niet meer mee te werken aan ontmoedi ging van het roken onder jonge ren als de accijnsverhoging doorgaat. Alleen PvdA D66, GroenLinks en de kleine chris telijke partijen zijn momenteel voor een accijnsverhoging. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 0 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31.50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: DEN HAAG - Ter herinnering: dit jaar duurt de zomertijd een maand langer dan sinds de in voering ervan in 1977. Niet in het laatste weekeinde van sep tember, maar pas op zondag 27 oktober wordt de klok om 03.00 uur een uur teruggezet. Tot nu toe was voor de lidstaten op het vasteland van Europa de laatste zondag van september het eindtijdstip van de zomer tijd. In Ierland en het Vdrenigd Koninkrijk eindigde die echter op de laatste zondag van okto ber. In 1996 en 1997 eindigt de zo mertijd in alle lidstaten op de laatste zondag van oktober.De wintertijd is in 1997 op zondag 30 maart teneinde als om 02.00 uur de klok een uur wordt voor uitgezet. Op zondag 26 oktober om 03.00 uur gaat de klok weer een uur terug. ANP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Het dagelijks provinciebestuur heeft dinsdag besloten de pro vinciale milieuverordening aan te passen, zodat het mogelijk wordt tegen illegale (reclame- )borden op te treden. De ver wachting is dat de gewijzigde verordening komend voorjaar door Provinciale Staten wordt goedgekeurd. De provincie wacht vervolgens met toepas sing van bestuursdwang tot 1 oktober, om eigenaren in de ge legenheid te stellen hun (recla- me)borden weg te halen. De wachttijd wordt gebruikt om voorlichting te geven en om alle objecten in kaart te brengen. plus de eigenaren van borden én verhuurders van het land waar op borden zijn weggezet Door het inbouwen van een ge wenningsperiode staat de pro vincie juridisch ook sterker, als een besluit tot het verwijderen van borden wordt aangevoch ten. De kans is groot dat de eige naren van borden gerechtelijke stappen ondernemen. De pro vincie heeft de illegale (recla meborden jarenlang gedoogd. Elke rechter zal dat laten mee wegen bij zijn vonnis. Gedepu teerde Staten denken met de ge wijzigde milieuverordening sterk genoeg te staan, ook wat Als u twee pakjes Lu Prince koopt krijgt u een Donald Duck Extra, vol spannende verhalen, gratis erbij Welke van de vier smaken u kiest doet er niet toe. Choco Prince Choco Prince bars Prince Caramelwafels en Prince Fourré rollen Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl betreft de borden die op aan hangwagens zijn geplaatst. Vol gens de provincie vallen die óók onder de nieuwe regeling. De kosten van de operatie wor den door Gedeputeerde Staten op minstens 50.000 gulden ge schat. Het is de bedoeling dat de gemeenten 'enkele jaren' na de schoonmaakactie het beleid ten aanzien van (reclame)borden in het buitengebied overnemen. De provincie wil overigens niet alleen de illegale borden aan pakken Zij wil ook tot uniforme verwijsborden komen voor bij voorbeeld restaurants, hotels en kampeerterreinen. In Zeeuws- -Vlaanderen wordt dat systeem al toegepast. Het Toeristisch Bureau voor Zeeuws-Vlaande ren was daar de initiatiefnemer. de Turkse media gemeld. Zeker zeventien mensen zijn gewond geraakt, zo meldde ziekenhuis personeel. Eerdere berichten van anonieme zegslieden spra ken van acht slachtoffers. Onder de overwegend Koerdi sche politieke gevangenen bra ken rellen uit, toen bewakers probeerden veertien gedeti neerden over te brengen naar een andere gevangenis. Protes ten hiertegen ontaardden in vechtpartijen met de bewakers, waarna enkele gevangenen brand stichtten in de cellen blokken. Volgens het persbu reau Anatolië is de situatie in de gevangenis inmiddels weer on der controle, en zijn de veertien gedetineerden overgebracht naar een andere gevangenis. RTR/EFE (Advertentie) Ridderkerk - Van 18 september t/m 19 oktober wordt bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk een spectaculaire meubelverkoop gehouden. I Honderden massief eiken en ge- I* loogd grenen kasten, dressoirs, salontafels, eethoeken, klein- meubelen, stoffen en lederen bankstellen worden verkocht VOOR MINDER DAN DE HALVE PRIJS. 1 Deze meubelen zijn van top- kwaliteit en afkomstig van overproduktie van gerenom- I meerde meubelfabrieken. I Alles wordt gratis thuisgebracht en vakkundig geplaatst. Reservering voor latere leve ring is mogelijk. Wie binnen kort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk. (Bolnes) Bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, vrijdags koop avond. Ruime parkeerge legenheid. operatie en een datum vaststel len. De cardiologen op het in een mediacircus veranderde con gres in Moskou weten niet pre cies wat er met het hart van de 65-jarige Jeltsin aan de hand is. Een van de sprekers, de Duitse cardioloog Hans Borst, zei dat het hem logisch leek dat de Rus sen gebruik zouden maken van de expertise van de buitenland se artsen. Van hen hebben er ze ker twaalf grote ervaring met dit soort operaties, zei hij. Van de aanwezige artsen zal alleen de bejaarde Amerikaanse hart chirurg Michael De Bakey (88) bij het overleg van de artsen van Jeltsin betrokken worden. De koersen op de effectenbeurs van Moskou daalden gisteren hard door de groeiende onze kerheid over de gezondheid van de Russische president. Het ge middelde verlies kwam uit op ongeveer 10 procent, nadat de waarden van de stukken maan dag al 5 procent hadden verlo ren Vooral de-energiefondsen liepen grote klappen op. Met na me de onzekerheid of Jeltsin zijn taak volledig kan blijven vervullen, maakte beleggers op de beurs nerveus. AFP/DPA (Advertentie) Vrijdag 27 september zijn onze kantoren te Middelburg en Goes i.v.m. onze personeels- reis gesloten. Accountants-en <4dviesgroep Rijkse NOORD WIJK - Astronaut Wubbo Ockels plaatst dinsdag bij de Space-expo in Noordwijk de eerste bestelling voor de 7 2ste landelij ke kinderpostzegelactie. Vanaf vandaag gaan in het hele land weer ongeveer 250.000 kinderen van basisscholen op pad om bestellin gen voor Kinderpostzegels en ansichtkaarten op te nemen.De opbrengst gaat naar projecten in binnen- en buitenland. foto Toussaint Kluiters/ANP Jammer ^an der Wal iverleden onze redactie buitenland JlOSKOU - De vraag of de Rus president Boris Jeltsin gezondheidsredenen af- :edt, is niet aan de orde. Dit [erklaarde premier Tsjerno- lin gisteren tijdens een be- iek aan de regio Tver ten «oordwesten van Moskou, aldus let persbureau Interfax. e regeringsleider wees berich- en van de hand als zou het Rus- ïsche leiderschap verdeeld ïjn. Tsjernomyrdin, die Jeltsins iresidentiële bevoegdheden iverneemt tijdens en na diens iperatie en die al enige taken an de president heeft overge- lomen, bezocht de president jisteren in het ziekenhuis. De iremier verzette zich tegen het dee van aftreden, waarop de ommunistische partijleider joeganov gisteren opnieuw inspeelde. )e gezondheid van de president s een kwestie van nationale vei- igheid en niet alleen van Rus- isch, maar van internationaal jelang, aldus Zjoeganov tijdens ien bezoek aan de Raad van Eu- opa in Straatsburg, lij en de voorzitter van de Doema (het Russische lager huis), de communistische par tijgenoot Seleznjov, verklaar den maandag dat Jeltsin moet opstappen als zijn artsen een hartoperatie te gevaarlijk ach ten en hem vragen blijvend min der te werken.De leider van het artsenteam dat de ingreep bij Jeltsin moet gaan uitvoeren, Aktsjoerin, verklaarde gisteren dat het onmogelijk is de hart operatie af te gelasten. De arts sprak met journalisten in de wandelgangen van een interna tionaal congres van cardiologen in Moskou. Hij herhaalde dat het wel moge lijk zou zijn de voor eind deze maand aangekondigde operatie met maximaal twee maanden uit te stellen. „Laten we de be raadslagingen van de artsen van woensdag (vandaag, red.) af wachten", zei hij. Het dokters team moet aan de hand van vooronderzoeken een besluit nemen over de omvang van de (Advertentie) Keuze uit een geselecteerd assortiment droogbloemen in bijzondere kleur- variaties. Prachtig in een vaas. Perfect om zelf iets mee te maken. 3 bossen naar keuze voor 1RONINGEN - Gisteren is in tijn woonplaats Groningen de lammer Jannes van der Wal op 59-jarige leeftijd overleden. Hij eed al enige tijd aan leukemie. Het Van der Wal is een van de deurrijkste figuren uit de denk- iport wereld heengegaan. in damkringen was al een paar iveken bekend dat Van der Wal ingeneeslijk ziek was. Op 9 au- justus werd hij in het zieken huis opgenomen waarna de dia- jnose spoedig werd gesteld. Van der Wal sprak toen de wens uit zijn laatste dagen in eigen om geving door te willen brengen. De dag voor zijn overlijden had Van der Wal nog bezoek van Harm Wiersma, vriend en even eens oud-wereldkampioen. Van der Wal werd in 1976 professio nal. Hij werd nationaal kampi oen in 1981, '84,'85 en '87 en be leefde zijn hoogtepunt in 1982 toen hij in Sao Paulo de wereld titel bemachtigde als opvolger van Wiersma, die hem ook weer zou opvolgen na een tweekamp over twintig partijen. ANP Verkrachting 12-jarig meisje KOPENHAGEN - Vijf Deense tieners zijn gisteren aange klaagd wegens herhaalde groepsverkrachting van een 12- jarig meisje. De vijf werden maandag van hun bed gelicht. AP van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De eigenaren van illegale (reclame)borden krijgen van de provincie tot 1 oktober volgend jaar de tijd om hun spullen op te ruimen. Gede puteerde Staten zullen na die datum bestuursdwang toepas sen om de borden weg te krijgen. GS denken voor de schoon maakactie en de juridische af wikkeling anderhalf jaar nodig te hebben. Zeeland kan dan voorjaar 1999 vrij zijn van ille gale borden die, aldus de pro vincie, het landschap ontsieren. Doden bij opstand in gevangenis Turkije DIYARBAKIR - Ten minste ze ven mensen zijn gisteravond omgekomen in een Turkse ge vangenis in de zuidoostelijke stad Diyarbakir, nadat gedeti neerden brand hadden gesticht in de cellenblokken. Dit hebben KOUDEKERKE Galgeweg 5. tel. 0118-551623.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1