Windmolenpark Dreischor draait Nieuwlands Havenfeest sfeervol Joosen-clan vierde vijfde reünie 8l Dorpsradenoverleg pleit voor behoud Antoniusziekenhuis Burgers goedkoper uit bij fusie van waterschappen Kerktoren Kapelle nodig aan herstel toe PvdA Middelburg wil aparte nota voor architectuur Duo Diny Krijger en Krijn Faasse wint vrije sjezen wedstrijd 1 I Horeca en gemeente struikelen over inrichting terrassen a zeeland Zeeuwind blij met resultaat na vijf maanden vertraging ringrijden MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 van onze verslaggever DREISCHOR - Opluchting bij de vereniging Zeeuwind: na 'vijf spannende maanden' kon het windmolenpark bij Drei schor zaterdag eindelijk door gedeputeerde J. G. van Zwieten officieel worden geopend. Bo vendien. zo meldde voorzitter A. C. de Bruijn bij de plechtig heid. de eerste resultaten zijn boven verwachting. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland kreeg nog een veeg uit de pan: „Ik betreur dat ze hebben gekozen voor een openlijke con frontatie in plaats van overleg." Trio ontkent stelen benzine BURGH-HAAMSTEDE - Twee 17-jarige jongens uit Burgh- Haamstede en een 22-jarige in woner uit Enschede zijn op de vroege zaterdagochtend aange houden op de Hogeweg in Burgh-Haamstede op verden king van diefstal van benzine uit auto's. Volgens de politie ro ken de verdachten opvallend naar benzine. Bovendien wer den in de wagen van het trio at tributen aangetroffen waarmee benzine overgeheveld kan wor den. De jongens ontkenden echter iets met diefstal te maken te hebben en werden in de loop van zaterdag weer op vrije voeten ge steld. Hun apparatuur is echter in beslag genomen. Technisch onderzoek zal moeten uitwijzen of het drietal schuldig is. Zater dag is drie keer aangifte gedaan van een poging tot het stelen van benzine. In twee gevallen is dat ook daadwerkelijk gelukt. Deze auto's stonden geparkeerd op de Daleboutseweg en de Ho geweg in Burgh-Haamstede. Auto in brand RENESSE - Een op de Ramp- weg in Renesse geparkeerde auto is in de nacht van vrijdag op zaterdag spontaan in brand gevlogen. Even ontstond een ge vaarlijke situatie omdat de wa gen vlak naast de caravan van dezelfde eigenaar stond, een 44- jarige Duitser. Met behulp van anderen wist hij de auto echter te verwijderen. De brandweer had overigens het vuur snel ge blust. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Merkwaardig, zo viel uit naar woorden op te maken. „Want we hebben dezelfde doelstellingen: het vergroten van de duurzaam heid en het leefbaar maken van de samenleving." De Natuur- en Vogelwacht vocht in december met succes de bouw van de vier windmolens aan langs de dijk bij Dreischor. Een 'dolkstoot in de rug', vond Zeeuwind. Immers, de aanleg van de funderingen was toen al in volle gang. De vergun ning werd geschorst door een procedurefoutje van de gemeen te Brouwershaven, in de herzie ning van het bestemmingsplan was 'windenergie' namelijk nog niet vermeld. Nadat de gemeente de bouwaan- vraag opnieuw in behandeling nam, tekende de Natuur- en Vo gelwacht wéér bezwaar aan. Be langrijkste argument is dat de windmolens de waarde van het landschap aantasten. Ook zou den de turbines de vogels van het aangrenzende poldergebied en De Grevelingen verstoren. Verder wil de club voorkomen dat het project een -precedent werking krijgt. Al met al heeft de bouw van de windmolens vijf maanden vertraging opgelopen. Achteraf blijkt dat de financiële schade beperkt is. De Bruijn: „Dankzij de partners is het bij twintigduizend gulden gebleven en een halfjaar geen energie-op brengst." Het park in Dreischor Johan Friso wint voorronde voor kampioenschap MIDDELBURG - Het Junior Drumcorps Johan Friso uit Mid delburg heeft zaterdag in Al- mere een voorronde voor het Nederlands kampioenschap ge wonnen. Het korps behaalde in de cadet-klasse (jeugdklasse) de tweede plaats met acht punten. Ook bemachtigde de jeugd van Juliana de extra prijzen voor beste koperblaasgroep, beste show, beste slagwerk en beste effecten. Johan Friso is nu al meer dan een jaar ongeslagen en zal vol gende week proberen de titel te verdedigen tijdens de Neder landse kampioenschappen in Utrecht. De andere Zeeuwse deelnemer, Blue Spirit uit Mid delburg, behaalde in de open class een tweede plaats op een klein deelnemersveld van twee. van onze verslaggever RETRANCHEMENT - Het Dorpsradenoverleg West- Zeeuwsch-Vlaanderen doet in een open brief een dringend be roep op alle mogelijke instan ties om zich in te zetten voor het behoud van het Antoniuszie kenhuis in Oostburg. Eventuele omvorming van het hospitaal tot 'een veredelde EHBO-post' druist volgens de belangenor ganisatie in tegen het drie jaar oude Regionaal Ontwikkelings plan (ROP) Zeeuwsch-Vlaande- ren en het in mei dit jaar gepre senteerde voorontwerp Streek plan Zeeland. De noodkreet is onder andere verstuurd naar het provinciebestuur en de Lan delijke Vereniging voor Kleine Kernen. In de 4,5 velletjes A-4 legt het Dorpsradenoverleg een zere vin ger op het. naar zijn interpreta tie. tegenstrijdige provinciale beleid. Het ROP wijst namelijk op het belang van een goede be reikbaarheid van voorzieningen, juist omdat kleine kernen toch al tal van publieksfaciliteiten moeten ontberen. „Een zieken huis is een dermate primaire TERNEUZEN - Een gezin gaat bij fusie van de drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen aan merkelijk minder betalen dan het geval zou zijn wanneer er wordt vastgehouden aan de zelfstandigheid. Ook voor agra riërs valt er een belangrijk voordeel te halen uil de krach tenbundeling, zo blijkt uit een voorstel van het dagelijks be stuur van De Drie Ambachten. Blijft alles zoals het nu is, dan moet een gemiddeld gezin in 1999 rekening houden met een belastingaanslag van 644 gul den. Gaat de fusie door. dan kan dat tarief worden getemperd tot een bedrag van 530 gulden op jaarbasis. Agrariërs zullen vol gens de berekeningen op basis van het adviesbureau Twijnstra en Gudde vier gulden per hec tare lager worden aangeslagen dan het uiteindelijke tarief bij blijvende zelfstandigheid. De grootste winst valt te beha len voor de ingezetenen van Het Vrije van Sluis, die nu al het hoogste tarief van Nederland be is het zevende turbinepark van Zeeuwind. De molens zijn uitein delijk eind juni geplaatst en le veren energie aan de dorpen Dreischor, Zonnemaire. Schud- debeurs en Noordgouwe. Een enorm goede locatie, liet De Bruijn zaterdag weten. „Ik hoop dat die paai- inwoners van Schouwen-Duiveland die eerst bezwaar hadden, nu ook trots zijn." voorziening, dat het onverant woord en beslist niet acceptabel is dit uit de West-Zeeuws- Vlaamse gemeenschap te ver wijderen. Te meer daar in dat zelfde rapport de toenemende vergrijzing in onze regio een pro bleem wordt genoemd en juist voor de ouderen is de aanwezig heid van een bereikbaar zieken huis onontbeerlijk." Leg daarnaast het nieuwe voor ontwerp streekplan voor Zee land en het wordt helemaal dui delijk dat Sint Antonius in Oost burg hoort te blijven, menen de gezamenlijke dorpsraden. West- Zeeuws-Vlaanderen wordt daar in genoemd als regio die extra aandacht zal krijgen, met Oost burg als dragende kern. Het plan stelt dat de kuststreek nieuwe impulsen nodig heeft, gericht op een verjonging van de bevol king, vergroting van de leefbaar heid. verbetering van woonkwa liteit en versterking van de infra structuur. „Ons inziens op zich al redenen genoeg om het streekziekenhuis voor Oostburg te behouden, minimaal in zijn huidige vorm", aldus de Dorps radenoverleg. talen. Maar ook voor de andere twee waterschappen betekent een fusie een aanmerkelijke re ductie van de totale kosten voor de burgers en de organisatie. Bij handhaving van het huidige ho ge service-niveau en personeels bestand (de variant van VB-Ac- countants) zou in 1999 een tarief gaan gelden van 829 gulden. Het dagelijks bestuur van De Drie Ambachten acht een dergelijk uitgangspunt niet langer reëel. Voorgesteld wordt tot een na dere uitwerking van de zogehe ten gewijzigde variant-3 van Twijnstra en Gudde over te gaan, inclusief de aanleg van een spaarpotje om de samensmel ting te kunnen betalen. In het verlengde daarvan vraagt het DB de algemene vergadering te vens een principe-besluit te ne men voor een fusie van de drie waterschappen op 1 januari 1999. Het voorstel wordt woens dag 25 september besproken. De vergadering in Philippine begint 's middags om twee uur. Het optreden van Les ChouChoux tijdens het havenfeest in Nieuw- en Sint Joosland. foto Ruben Oreei van onze verslaggeefster NIEUWLAND - Voor de lefgozers onder het publiek waren twee touwen over het water van de Nieuwlandse Haven ge spannen. Een touw voor de voeten en een touw boven het hoofd voor de handen. De kunst was om droog de overkant te berei ken. Wiebelend hingen de deelnemers bo ven het water terwijl uit de tent vrolijke noten klonken van hel grote blazersen semble Alteklein. Een meisje dat samen met haar scoutinggroep Kazan de Wolf uit Middelburg het Havenfeest bezocht, hield het niet lang vol. Halverwege ver loor ze haar balans en viel in het ijskoude water terwijl haar vriendinnen met enig leedvermaak toekeken. Het muziekfestival dat zaterdag werd ge houden bij de Nieuwlandse Haven was een groot succes. Enkele honderden men sen, jong en oud, bezochten het kleinscha lige evenement. Bands als het Saxofoon kwartet I Piu Piccoli. het ensemble Pick nick en Kaasmant, Klezmek, Les Chou Choux en El Combo zorgden voor een ge varieerd aanbod muziek. De aandacht van de jonge bezoekers ging vooral uit naar de waterspelen, de rondvaarten over het Arnekanaal. de voorstelling van het Flup Ju Bedrijf en de demonstratie van de jeugdbrandweer. Aanleiding voor het Havenfeest was het pachtcontract voor de haven dat de wa tersportvereniging exact tien jaar geleden afsloot met de gemeente Middelburg. Er heerste een echte feeststemming omdat de NV Nederlandse Spoorwegen heeft af gezien van de plannen voor de a,anleg van een vaste dam in het Arnekanaal. Voor de Nieuwlandse Haven zou een vaste dam het einde zijn geweest, omdat de schepen niet langer in en uit zouden kunnen varen. KAPELLE - De bakstenen mu ren van de toren van de Neder landse hervormde kerk in Ka pelle gaan steeds verder achter uit. Het voegwerk is niet meer wat het geweest is en het met selwerk vertoont scheuren. Daarom willen B en W van Ka pelle eens goed in kaart brengen wat de omvang en kosten van het herstel zullen zijn. De be doeling is dat met behulp van een hoogwerker de toren nauw keurig wordt onderzocht. Een inspectie die de gemeente 27.500 gulden gaat kosten. Volgens het college moet de op knapbeurt binnen drie tot zeven jaar plaatsvinden. Een gevolg van de mankementen is dat bij langdurige regenval lekkages kunnen ontstaan in de vijftiende eeuwse toren. Het onderzoek moet leiden tot een 'gespecifi ceerd rapport' met een 'betrouw bare kostenraming'. De toren staat op de lijst van Rijksmonu menten. Het college-voorstel komt aan de orde in de commis sie volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening, milieu en openbare werken van de gemeente Kapel le. Deze vergadering wordt maandag 30 september gehou den en begint 20.30 uur. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Pvd A-afde ling Middelburg wil een geheel aparte Architectuurnota voor Middelburg. Met de zeven zin nen die aan architectuur zijn ge wijd in de discussienota Kunst tussen de grote K en de kleine K is de raadsfractie niet tevreden. In verband met de grote bouw projecten in de komende decen nia zoals de Veerse Poort, het Molenwater, het Stationsge bied, Veldzicht en de geledings zone Middelburg-Vlissingen is een consistent architectuurbe leid pure noodzaak. Dit schrijft de fractie in een brief aan het college van B en W over de dis cussienota. In de schriftelijke reactie wordt gewezen op de negatieve advie zen van de Welstandscommissie over de invulling van het Sta tionsgebied en het Molenwater. Hier is in de eerste fase van de stedebouwkundige verkennin gen al iets fataal fout gegaan. De huidige praktijk voldoet volgens de PvdA dus blijkbaar niet aan de kwaliteitsnorm. De fractie wil dat burgemeester en wethou ders voorstellen het architec tuurbeleid onder woorden te brengen. Dit in samenhang met het nieuwbouwbeleid, stedelijke vernieuwing, het beheersbeleid en de financiering op lange ter mijn. Onvoldragen Al tijdens de behandeling van de nota in de commissievergade ring maatschappelijke zaken op 29 augustus liet de PvdA weten dat de nota in hun ogen 'een o voldragen beleidsstuk is dat t* onrechte voorzien is van de st tus discussienota'. Het colle{ van B en W weigerde echter nota te herzien. Daarom voel* de fractie zich geroepen oi schriftelijk te reageren. „Uw m dedeling dat het hier een afst deerproject betreft begele vanuit de RJJ van Leiden w: een aansporing te meer niet berusten in uw weigering t herov erweging." De cultuurnota Kunst tussi grote K en kleine K is het rest taat van een motie die op initi tief van de PvdA door de raad aangenomen tijdens de begr tingsbehandeling in novemb 1995. De nota moest in eerste stantie een beeld geven van h toekomstperspectief van Stichting Beeldende Kunst Mi delburg nu de bouw van het m seum 13 IX is afgeblazen. In huidige visie van het colle blijft de Vleeshal voorlopig enige activiteitenruimte in Mi delburg. Tegelijkertijd wordt mogelijkheid om het unieke idi van deze kunstruimte uit te bo wen afgewezen. „Uw keuze bevat noch aanbo noch helpende hand. De Vlee hal zal op weg naar 2000 en v< gende jaren nog steeds moet* functioneren onder de conditi zoals destijds bij het begin 1979. Dat is beneden de mat ook in financieel opzicht. Middelburg via het gemeent fonds wel degelijk erkend is a centrum-gemeente", schri PvdA-secretaris H. Akdag. van een medewerker OOSTKAPELLE - De vrije sje- zenwedstrijd in Oostkapelle, die de afsluiting van het ring- en sjezenrijden-seizoen betekende, is zaterdag gewonnen door Diny Krijger en Krijn Faasse. Het duo was de enige van de 35 com binaties die alle 80 ringen op het mooie parkoers wisten te ste ken. Diny en Krijn waren titel verdedigers, want ook in 1995 in Grijpskerke won deze combina tie. Diny is dit jaar zonder twijfel de beste sjezenrijdster. Zij won ook al de sjezenwedstrijd tijdens de eerste Folkloristische Dag in Middelburg en diverse afde lingswedstrijden. De strijd om de tweede plaats leverde een kamp op tussen vier combina ties. De tweede plaats was voor Esther en Simon Lous. Deze combinatie stak tweemaal de 14mm ring en versloeg achter eenvolgens Annemieke Poppe/ Jan Hendrikse (3e), Nicolette/ Bram Francke (4e) en Evelien van Maldegem/Robby Koets (5e). Deze vier combinaties sta ken 79 van de 80 ringen. De nieuwe wisselbeker van de Heemkundige Kring, voor de mooist versierde combinatie, werd gewonnen door Esther en Simon Lous. De dag, georgani seerd door de Oostkapelse Ring lijders Vereniging werd afgeslo ten met een barbecue met kara oke show. Uitslag na 80 beurten: l.Diny Krijger /Krijn Faasse ^80; 2.Esther/Simon Lous 79; 3.Annemieke Poppe/Jan Hendrikse 79: 4.Nieolette/Bram Francke 79: ö.Evelien v. Maldegem/ Robby Koets 79; 6Matty/Rmus Moens 78, 7,Elsbeth/Pieter Dinge- manse 78, 8.Anita Brasser/Edward Dingemanse 78; 9.Natasja/Adri Ver- hage 78; lO.Angelina Francke/Simon v.d. Broeke 78; ll.Jannie Lous/David Stroo 77; 12 Matty MaljaarsAVim Ge- schiere 76; 13.Lieneke/Adriaan Reij- nierse 75; 14.Carin Machielse/Piet Sinke 75; 15 Petra Blaas/Wouter Meulenberg 75; 16.Mariska Boo aard/Frank Brasser 17.Annemieke Soetekouw/Jannis Visser 73; 18.Ellen/Piet Lampert 19.Ulrike Duine/Adri Buys 1 20.Joyce de Blaay/Job Wisse 21.Yvonne Verton/Jan Geldof 22.Tamara de Jonge/Wim Malja: 70; 23.Mieke/Leo de Visser i 24.Digna/Ries de Visser i 25 Everdina Kwekkeboom/Marcel r d Broeke 65: 26.Miranda Sturm/Pet Maranus 65: 27.Lena/Bram Roose 28. Jacqueline de Jonge/Cor Coppc se 62; 29.Elma/Jaap Sturm 30.Maijolein de Voogd/Gerrit Driest 59; 31.Lizette/Piet Brasser 32 Tiny/Bram de Pagter 54; 33.J* /Wim Geldof 52; 34.Anita Mindf houd/Ad Janse 51; 35.Dea/Simon Visser 47. Uitslag versierii l.Esther/Simon Lous 81.5 pnt; 2.Lei) /Bram Roose 80.5; 3.Digna/Ries Visser 79; 4.Mariska Boogaard/Fr* Brasser 73,5; 5.Janny/Wim Geldof. jBrac Diefstal van Y partij snoep Bu (bei NIEUWERKERK - Bij een ii jj" braak in een bedrijf aan de Bu e gemeester van Veenstraat a Nieuwerkerk is öf zaterdaina; avond öf zondagochtend eeoor partij snoepgoed gestolen. To W(r; gang werd verschaft door ee deur te forceren. Een woning aaP de Deltastraat in Nieuwerkei werd zaterdagnacht op dezelfi reic wijze binnengeslopen. Meegen(op men werd een draadloze tel foon, een antieke portemonnee I een ring en een kleed. Inbraken in vijf caravans TERNEUZEN - Op recreatiete reinen bij Breskens en Hoek we den het afgelopen weekeinde in ij braken gepleegd in vijf can vans. Vermist worden kleding e q. voedsel. PH1 WESTKAPELLE - De gemeente Westkapelle is het niet gelukt om aanvaardbare afspraken te maken met de horeca-onderne- mers aan de Markt over de in richting van de terrassen. Daar om heeft het college van burge meester en wethouders dit on derdeel van de herinrichting van de Markt voorlopig op een zijspoor gezet. In de herinrich tingsplannen werd gestreefd naar uniforme luifels en meubi lair, omdat het uiterlijk van de terrassen beeldbepalend is. Toch moet het gemeentebe stuur in de toekomst aanvullen de voorschriften en eisen aan de terrassen gaan stellen, oppert het college van B en W in een raadsvoorstel. Daarnaast is het onderdeel fret kerkplein bij de Markt te inte greren uit het plan geschrapt. Het bestuur van de Nederlandse hervormde kerk wil niet mee werken aan het planten van een aantal bomen op het kerkplein. Om eventuele geluids- en lingsoverlast, die onstaat do( he t verplaatsen van de rij bas tegen te gaan, zal bovendien h( trottoir worden verbreed en ef deugdelijke fundering onder h( wegdek worden aangelegd. Bewoners kunnen nog tot met vandaag, maandag. rea( ren op het plan. Het college v; B en W verwacht echter dat bij deze kleine aanpassing* blijft, omdat belangstellend* zich in het algemeen posil hebben uitgelaten over het pli In april stemde de meerderhei van de raad al in met de hooft nen van het ontwerp. Dond* dag 3 oktober beslist de gemeei teraad over het krediet voor uitvoering van het plan. Voor herinrichting wordt een be< van 1.4 miljoen gulden uit*, trokken. Westkapelle verwacl een subsidie uit de stads- dorpsvernieuwingsgelden de Provincie Zeeland. De raa* vergadering begint om 20.00 ui reel ,voo [ter£ [liek het |Zes [ber con [tirif daa |Vee ;Da< f tief wal linf ber Hel the •tig ook ze Bla kla Ison de SO'J kla wel Familie woont verspreid over heel de wereld van onze verslaggever 'S-HEERENHOEK - Het idee is opgepakt in de jaren zeven tig en twintig jaar later kan de familie Joosen niet meer zonder: de vijfjaarlijkse reü nie. Ook afgelopen zaterdag was een zware delegatie van de familie, bijna 150 telgen, weer naar 's-Heerenhoek ge reden om elkaar te ontmoe ten. „Het is een kleffe fami lie", aldus voorzitter Sjaak Joosen van het familiecomité. „Bijna een clan." Omdat een groot deel van de familie Joosen is uitgezworven over de wereld, waaronder Ca nada, Nieuw-Zeeland en Au stralië. werd de reünie destijds in het leven geroepen. Beslo ten werd om elke vijf jaar een bijeenkomst op poten te zet ten. „Dat is te doen", verklaart Sjaak Joosen. „Ook voor de mensen die ver weg wonen." De reünie wordt doorgaans ge houden in september omdat het hoogseizoen dan weer ach ter de rug ligt. De voorzitter: „De oogst is achter de rug en veel buitenlandse familiele den zijn dan beter in de gele genheid om hier te komen." Als iedereen aanwezig zou zijn dan was het verenigingsge bouw naast de kerk in 's-Hee- renhoek zaterdag gevuld met 232 mensen. Zij stammen af van 'opoe en oma' Jacobus M. Joosen en Magdalena van 't Westeinde, beide geboren aan het eind van de negentiende eeuw en in 1912 getrouwd. Het echtpaar uit 's-Heerenhoek kreeg negen kinderen. 'Opa' Jacobus was hoofdonderwij zer in het Zuidbevelandse dorp. „Hij werkte hier vlak bij", vertelt zijn kleinzoon. Overigens zit het lesgeven de familie een beetje in het bloed, vult hij aan. „Verschillende le den zijn die kant opgegaan." Vijfde keer De eerste reünie werd in 1976 gehouden en zaterdag was het dus de vijfde keer. Voor de or ganisatie tekent het familieco mité, een gezelschap dat be staat uit één afgevaardigde van alle negen families. Hoe wordt zo'n dag ingevuld? Na de ontvangst is er een gebeds dienst in de kerk. „Een neu trale dienst", licht Sjaak Joo sen toe. „Voor alle geloven." Eén van de onderdelen is dat van elke familie iemand een kaars aansteekt. Later op de dag wordt gezamenlijk gege ten. Een maaltijd die zelf wordt klaargemaakt. „Vier koks uit de familie zijn daar al een paar dagen mee bezig." Na het avondprogramma, als laatste onderdeel, wordt een nieuw familiecomité samen gesteld en de nieuwe voorzit ter bekendgemaakt. Na twintig jaar is het enthou siasme voor de reünie nog al tijd groot, meent Joosen. „Ook de derde en vierde generatie vindt 't prachtig. Dit mag nooit verloren gaan, zeggen ze wel eens." Maar ook buiten het vijfjaarlijkse feest zoeken de familieleden elkaar veelvuldig op. Vooral de eerste generatie, zegt Joosen. „Als er één jarig is, heb je al een bijna een halve reünie." Het bekijken van familie-foto's is één van de hoogtepunten op de reünie van de familie Joosen in 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 8