fnr Misbruik Afrikaanse vrouwen 2 PZC GOED KOOP Meldlijn Ziektewet gloeiend Nabestaanden Hercules-crash krijgen 30 mille van het Rijk PZC Meer politiecontrole bij tankstations Wallage gooit olie op het vuur in twist met Bolkestein •99 Jongeren steken man neer na ruzie Arrestatie rechts-extremisten Arnhem Uitgelote studente Meike Vernooy toch in de collegebanken binnenland Earner wil maatregelen om asielzoeksters te beschermen MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 3 DEN HAAG (ANP) - Het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen gaat intensiever surveilleren bij tankstations, wegrestaurants en parkeer plaatsen langs de snelweg. Dit naar aanleiding van een on derzoek waaruit blijkt dat pompbediendes en medewer kers van restaurants zich on veilig voelen, vooral in de avond en de nachtelijke uren. Vorig jaar kreeg de politie 843 aangiften binnen van overtre dingen en misdrijven langs de snelweg. Ruim de helft daar van vond plaats bij tanksta tions. In de meeste gevallen ging het om tanken zonder te betalen, diefstallen uit auto's en inbraken in bedrijven. De politie denkt overigens dat slechts in tien procent van de gevallen aangifte wordt ge daan. Het is de eerste keer dat de criminaliteit langs de snel wegen wordt geïnventariseerd. Het is dus onduidelijk of er sprake is van een stijgende of een dalende trend. Uit een enquête blijkt dat meer dan de helft van medewerkers van bedrijven langs de snelweg ontevreden is over de bereik baarheid en de dienstverlening van de politie. Een woordvoer der van het Korps Landelijke Politiediensten beaamt dat de surveillance bij tankstations en wegrestaurants niet erg in tensief is. „Tot dusverre vielen die plaat sen namelijk onder verant woordelijkheid van de regiopo litie. Maar die moet daarvoor speciaal de snelweg op en daar komt het vaak niet van Voor ons is het makkelijker om daar te surveilleren." Over een jaar wordt bekeken of de intensie vere controle van het korps uit Driebergen vruchten afwerpt. ill DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is geschrokken van de Carltewering van een Antwerpse oktqvethouder dat Afrikaanse jranfrouwen die in Nederland asiel To^anvroegen, in de prostitutie lijksjielanden. Staatssecretaris lij afichmitz van Justitie heeft het Lau arlement in januari voorge- ouden hiervoor geen aanwij- ingen te hebben, da )e VVD eist nu dat de regering Tbaanei een einde maakt aan de snei oor België wel gesignaleerde - "lb€ eelal gedwongen - prostitutie Vooi oor de vrouwen van wie de neesten uit Nigeria komen, let CDA vraagt zich af of en hoe federlandse en Belgische poli- iediensten samenwerken tegen iternationale vrouwenhande aren. Vice-fractievoorzitter De 18.1 Vlinder hasj uit Marokko MSTERDAM (ANP) - De afge- open maanden komt er aan- nerkelijk minder hasj uit Ma- okko naar Nederland. De Am- terdamse politie bevestigt dat e aanvoer behoorlijk is terug elopen. lit Marokko komt al jaren veel asj via vooral Amsterdam naar federland. Waar de verminde- ing mee te maken heeft is vol- ens de politie niet helemaal uidelijk. Het is mogelijk dat larokko uiteindelijk toch de asjhandel aanpakt of dat crimi- elen zijn afgeschrikt door de erhoogde paraatheid van poli- ie en justitie na de IRT-affaire. loor de schaarste betalen klan- en in coffeeshops meer voor aldus R. Elzinga van de 3ond van Cannabisdetaillisten. Jij denkt dat de verminderde lanvoer uit Marokko een tijde- ijke kwestie is, veroorzaakt loor politieke druk en machts trijd. „Dat land leeft van hasj." Hoop Scheffer wil van Schmitz weten waarom de politie kenne lijk niets doet tegen „het mis bruik van de meisjes". Hij zei gis teren dat de Afrikaanse vrouwen klaarblijkelijk erin slagen om met valse identiteitspapieren Nederland binnen te komen. D66 zal de kwestie over twee we ken aankaarten wanneer de Ka mer de begrotingsplannen van Schmitz behandelt. Van de PvdA was in het weekeinde geen Kamerlid voor commentaar be reikbaar. Wethouder Patsy Sörensen van Antwerpen zei zaterdag dat Ni- geriaanse mensenhandelaren met een internationaal netwerk van Europese medeplichtigen al jarenlang in Afrika meerderja rige jonge vrouwen ronselen. Die krijgen nieuwe papieren waaruit moet blijken dat zij minderjarig zijn. Vervolgens vliegen zij naar Europa in de waan dat zij een baan krijgen. Zij moeten in Nederland asiel aanvragen omdat Schmitz al- leenreizende minderjarigen doorgaans niet terugstuurt. Uit voerders van de criminele orga nisatie halen de vrouwen binnen twee weken na aankomst in een asielcentrum op. Vervolgens verdwijnen zij in een Nederland se sexboerderij, achter een Ant werps raam of als tippelaarster op straat in Brussel, aldus Sö rensen. De Eindhovense politie onder zoekt de verdwijning van de asielzoeksters al acht maanden, maar het heeft nog niets opgele verd. Een woordvoerder wilde gisteren niet meer kwijt dan dat Belgische en Nederlandse auto riteiten over enkele weken „de koppen bij elkaar steken". Sinds de zomer van 1994 zijn uit Nederlandse opvangcentra mi nimaal driehonderd jonge Afri kaanse vrouwen met de noorder zon vertrokken. DEN HAAG (GPD) - PvdA-frac- tieleider Wallage heeft olie op het vuur gegooid bij de afhande ling van het conflict met WD- leider Bolkestein over het asiel beleid. Terwijl laatstgenoemde DUMIL COMPACT HUISVUILZAKKEN rol 20 stuks van MAGERE YOGHURT literpak NU KOTELETTO'S T'8 8 stuks vanJ2s59 1* fi'ai J ELKE DAG GOED NIEUWS vrijdagavond liet weten „het boek hierover te willen slui ten", maakte Wallage zich afge lopen zaterdag in een landelijke krant opnieuw kwaad op zijn li berale collega. De felle woordenwisseling, die donderdag tussen beiden plaatshad tijdens het Kamerde bat over Troonrede en Miljoe nennota verraste vriend en vij and. Wallage vond dat Bolke stein bepaalde problemen rond het asielbeleid niet kon aan kaarten zonder in één adem het succesvolle beleid (een dalend aantal asielzoekers) te prijzen. Vervolgens reageerde Wallage zeer emotioneel toen hij door Bolkestein in één zin werd ge noemd met de CD'er Janmaat. „Ik eis dat de WD effectieve steun verleent aan het beleid. Als ze dat te weinig doen. ligt er een probleem", zei Wallage in het krantenartikel. En verder: „Als Bolkestein weigert uit te dragen wat we tot stand bren gen. zeg ik: dit is in de coalitie niet te tolereren." De WD-leider reageerde vrijdag op de VVD-partijraad in Arn hem veel milder. Wallage had volgens hem weliswaar de man en niet de bal gespeeld, maar Bolkestein suste het conflict door te verklaren het onder vier ogen te willen uitpraten. WD- partijraadsleden waren daaren tegen woedend over de aanval van Wallage op him politiek lei der. Na de nieuwe aanval van Wallage afgelopen zaterdag liet Bolkestein weten niet meer op de kwestie te willen reageren. Een onderonsje komt er voorlo pig ook niet. De liberaal houdt vanaf vandaag een week vakan tie op Cyprus. BERKHOUT (ANP) - Een 25-ja- rige inwoner van Berkhout, bij Hoorn, is in de nacht van zater dag op zondag overleden aan de gevolgen van een steekpartij in zijn woonbuurt. Het slachtoffer sprak een groepje van ongeveer tien jongens rond 3.00 uur aan op hun baldadige gedrag. De da der, een 15-jarige jongen uit Hoorn, heeft zich gistermiddag gemeld bij de politie. Hij heeft bekend de man te hebben dood gestoken. Het incident speelde zich af in het centrum van Berkhout (ge meente Wester-Koggenland). De jongeren gedroegen zich vol gens de politie vervelend. Er werden onder meer steentjes te gen de ruiten van omwonenden gegooid. De 25-jarige buurtbe woner wilde de vandalen aan spreken op hun gedrag. Een van de jongeren stak de man enkele malen met een scherp voorwerp, onder meer in de borst. Het groepje jongeren maakte zich daarop uit de voe ten in de richting van Hoorn. Het 25-jarige slachtoffer werd over gebracht naar het ziekenhuis in Hoorn, waar hij kort na aan komst overleed. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse politie heeft zaterdagmiddag in de Arnhemse binnenstad een groep van twaalf rechts-extre misten opgepakt. Tegen de afspraak in was het twaalftal rich ting centrum gelopen om daar pamfletten uit te delen. Na ver hoor werden de twaalf aan het begin van de avond weer vrijge laten. Onder hen bevonden zich de bekende rechts-extremisten J. Glimmerveen en C. Kusters. De betogers hadden voor hun actie geen vergunning aange vraagd. De Arnhemse burgemeester Scholten gaf hen alleen toe stemming om pamfletten bij het station uit te delen, mits het publiek niet zou worden lastig gevallen of geprovoceerd en mits er geen wettelijke overtredingen zouden plaatshebben. Al deze bepalingen werden aan de laars gelapt. Toen de twaalf richting centrum toog, werden ze door de politie ingerekend. Arnhem stond dit weekeinde in het teken van de 52e herdenking van de slag om Arnhem. De rechts-extremisten waren in Arnhem voor de 56e sterfdag van NSB-voorman Ton. foto Marcel Antonisse/ANP <1 foto Paul Vreeker/ANP FNV-voorzitter Stekelenburg nam zaterdag ook enkele telefoontjes aan. AMSTERDAM (ANP) - De te lefoon van de Meldlijn Ziekte wet, die zaterdagochtend offi cieel door FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg werd ge opend. heeft het hele weekein de roodgloeiend gestaan. Bij na 15 procent van de bellers gaf aan te zijn ontslagen we gens hun gezondheid en ruim 10 procent ondervond door hun gezondheid problemen bij sollicitatie. Ongeveer driekwart van de bellers heeft nu nog een baan. Door de nieuwe Ziektewet voelen zij zich echter onder druk gezet. Zij worden be dreigd met ontslag, moeten weer aan het werk terwijl ze nog ziek zijn en krijgen onvol doende begeleiding tijdens de ziekteperiode. Ook klaagde een aantal mensen over on heuse bejegening door de werkgever. De meeste klachten kwamen van mensen die werkzaam zijn in het midden- en kleinbedrijf. De resultaten en conclusies van de telefonische meldweek worden eind oktober bekend gemaakt. De Tweede Kamer evalueert de nieuwe regels be gin november. De mensen kunnen nog tot en met vrijdag vanaf negen uur 's ochtends tot zes uur 's avonds hun problemen melden op nummer 020-6181007. De Na tionale Commissie Chronisch Zieken <NCCZ) en de vakcen trale FNV namen het initiatief tot de Meldlijn. De werkgevers zijn sinds 1 maart verplicht zelf het loon van zieke werknemers te beta len. Dit kan vooral voor klei nere werkgevers problema tisch zijn FNV en NCCZ willen onderzoeken wat de gevolgen zijn van het afschaffen van de Ziektewet voor werknemers en sollicitanten. 1 y DEN HAAG (ANP) - De nabe staanden van de slachtofTers van het ongeval met een Belgi sche Hercules op de vliegbasis Eindhoven krijgen een uitke ring van het Rijk van 30.000 gul den. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft dit zaterdag meegedeeld. Een aantal nabestaanden zal ver moedelijk geen genoegen ne men met het aangeboden be drag. De hoogte van de uitkering is volgens de woordvoerder van Defensie gebaseerd op wat in de burgerluchtvaart gebruikelijk is. De vliegramp gebeurde op 15 juli van dit jaar. Er kwamen der tig muzikanten van het fanfare korps van de Koninklijke Land macht en vier Belgische beman ningsleden om het leven. Van de zeven zwaar gewonden worden er nog zes in ziekenhui zen verpleegd. Een van hen heeft het ziekenhuis inmiddels kun nen verlaten. Afkoopsom A. Kempen, vader van een van de omgekomen militaire muzi kanten. denkt dat sommige na bestaanden een advocaat in de arm zullen nemen om een hogere schadeloosstelling te krijgen. „Er zijn mensen die het bedrag beschouwen als een veel te ma gere afkoopsom", zegt hij. Zelf is hij tevreden als de werke lijk geleden schade, inclusief alle bijkomende kosten, is vergoed. „Een mensenleven is toch niet in geld uit te drukken." Kempen vraagt zich wel af hoe het zit met het onmiddellijk stopzetten van de betalingen van de wedde. In veel CAO's is geregeld dat de werkgever het inkomen nog en kele maanden na het overlijden doorbetaalt. Veel belangrijker dan de mate riële afwikkeling van de ramp. is voor hem echter de vraag wat er precies is gebeurd op maandag 15 juli. „Daarover heb ik wel dui zend en een vragen. Wat heeft zich precies afgespeeld rond de Bromfietser schiet fietser neer TILBURG (ANP) - Een 27-jarige inwoner van Tilburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het hoofd geschoten na een verkeersruzie. De dader, een bromfietser die zich kennelijk er gerde aan het fietsgedrag van de Tilburger, is nog niet gepakt. Het slachtoffer ligt zwaar gewond in het Sint Elisabethzieken- huis. Het incident deed zich voor in de Doelenstraat in het centrum van Tilburg. Een bromfietser en zijn duopassagier kregen ruzie met twee fietsers in verband met het verkeersgedrag van de laatste twee. Op een bepaald moment trok de bromfietser een pistool en schoot de Tilburger in het hoofd. Politie pakt grafschenner KERKDRIEL (ANP) - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 23-jarige man uit Rossum aangehouden, die heeft bekend 35 graven te hebben vernield op de begraafplaats aan de Hohorst in Kerkdriel. Hij-werd na een korte achtervol ging in de kraag gevat door agenten die de man over de omhei ning van de begraafplaats zagen klimmen. De politie onderzoekt of de man schuldig is aan eerdere geval len van grafschennis in Rossum en Kerkdriel. Sinds begin mei heeft de politie in de regio Bommelerwaard te maken gehad met de vernieling van 200 graven. De totale schade bedraagt ongeveer 1.5 miljoen gulden. De verdachte blijft voorlopig vastzitten op het politiebureau in Tiel. De politie vergelijkt sporen van de vernieling in Kerkdriel met de resultaten van sporenonderzoek bij de eerdere gevallen van grafschennis. NS koopt supersnelle treinen UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen kopen van Siemens Nederland voor 170 miljoen gulden vier hogesnel heidstreinen. De eerste treinstellen, bedoeld voor de verbin ding Amsterdam-Frankfurt, zullen eind 1998 worden afgele verd. NS zet de treinen in 1999 in op de verbinding Amsterdam- Frankfurt. Aanvankelijk rijden de nieuwe hogesnelheidstreinen over be staande spoorlijnen. Maar geleidelijk zal worden overgescha keld op trajecten die geschikt zijn voor hogere snelheden Als de hele lijn klaar is - naar verwachting in 2007 - worden op het traject snelheden bereikt van 200 tot 300 kilometer per uur. Daarmee daalt de reistijd Amsterdam-Frankfurt van vijf uur naar ongeveer drie uur. Proef met reclame op ei mislukt DEN HAAG ANP) - De proef met reclame op eieren is mislukt. De belangstelling voor het ei als medium is minimaal geble ken. Alleen de opdruk van een beschuitfabrikant en een paas- boodschap van een bouwbedrijf hebben in totaal 90.000 eieren gesierd. De meeste levensmiddelenbedrijven voelen er niet veel voor om reclame-eieren in de schappen te leggen. Het produktschap Pluimvee en Eieren zal daarom deze week een besluit nemen over het vroegtijdig beeindigen van de proef, die in december vorig jaar werd begonnen. Toen werd uitgegaan van een proefperiode van achttien maanden. Bijtende vloeistof uit container ROTTERDAM (ANP) - Zeven bemanningsleden van een con tainerschip uit Antwerpen hebben zondagochtend hun schip in de Hartelhaven in Rotterdam moeten verlaten, nadat ze in aanraking waren gekomen met copolymeer, een lijmachtige, bijtende vloeistof. Vijf van hen hebben zich in een ziekenhuis moeten laten behandelen. Volgens een woordvoerder van de politie leek het er eerst op dat de vloeistof was vrijgekomen tijdens het lossen van de con tainers. Nader onderzoek bij daglicht toonde zondag aan dat de container vermoedelijk al lek was bij aankomst in Rotter dam." ROTTERDAM (ANP) - De bril jante scholiere Meike Vernooy uit Maassluis heeft ondanks haar uitloting voor de studie ge neeskunde toch een plek gekre gen op de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Zij is nu in dienst genomen als onderzoeksassis tente bij de faculteit geneeskun de. Dat heeft haar vader zater dag bevestigd. Vernooy zit nu geregeld tussen de eerstejaars studenten bij col leges en volgt ook praktica. Dat gebeurt in opdracht van haar werkgever, de universiteit. Zij doet echter geen tentamens en is dus geen volwaardig studente. Eerder dit jaar werd Meike Ver nooy uitgeloot voor de studie ge neeskunde, ondanks haar zeer hoge eindexamencijfers van het gymnasium. De Erasmusuniver siteit wilde haar toch inschrij ven als studente, maar minister Ritzen (Onderwijs) stak daar een stokje voor. Vemooy volgde al tijdens haar eindexamenjaar op het gymna sium een „werkstage" bij de fa culteit. Het dienstverband dat zij nu is aangegaan, werd al voor haar uitloting aangekondigd. Het lotingssysteem staat al vele jaren bloot aan kritiek. Minister Ritzen (Onderwijs) heeft een commissie ingesteld die op 1 maart volgend jaar met alterna tieven moet komen. Meike Ver nooy wil volgend jaar opnieuw loten voor de studie. hulpverlening? Had mijn zoon nog geleefd als op een andere manier was ingegrepen? Ik wil met name weten wat er in de eer ste veertig minuten na de ramp is gebeurd, zowel buiten als bin nen het vliegtuig." Kempen: „Pas als we dat weten kunnen we het verlies verwer ken. Misschien worden we eerst wel heel erg boos omdat er din gen niet goed zijn gelopen, maar dan weten we tenminste hoe het is gegaan." Op dit moment voelt Kempen zich vooral in de steek gelaten door Defensie. „Er is geen enkel contact meer, in ze kere zin voelen we ons aan ons lot overgelaten." Directie: K Scherphuis, W. F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel (0118)484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000 Goes: Voorstad 22? 4461 KN Goes. Tel (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel (0118)484000; Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur, in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vnjdag. op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00; per maand 33.00, per jaar 350,00; franco per post 460.00, bij automatische afschrijving per termijn f 1.50 korting losse nummers maandag t m vrijdag 1.60, zaterdag 2.50 pst (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm. minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7.- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman C. van der Maas Telefonisch spreekuur: maandag t/m vrijdag 9 30-12.00 uur. Tel (0118) 484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3