Oostburg put diep uit reserves Plaquette voor gesneuvelde tolk van Poolse geallieerden PZC Joosen-clan vierde vijfde reünie Alcoholcontrole in grensstreek: 24 aanhoudingen Burgers goedkoper uit bij fusie van waterschappen zeeland 8 Uitvoeren publieke werken leidt tot forse overschrijding van geraamde streefbedrag Dorpsradenoverleg pleit voor behoud Antoniusziekenhuis K Sasse raad beslist over uitbreiden aantal gokkasten in speelhal MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg moet voor volgend jaar naarstig op zoek naar een manier om de financiële reser ves te voeden. Burgemeester en Wethouders willen in 1997 bijna drie miljoen gulden uittrekken voor het uitvoeren van ver schillende werken. Daarmee wordt het eerder geraamde streefbedrag fors overschreden. Om de spaarpotjes niet te zeer uit te putten, dient het voeden van deze reserves dan ook als prioriteit te worden gezien, stellen B en ff in hun aanbie dingsbrief bij de urgentiesche ma's voor de periode 1997-2000. Het college wil tot de eeuwwisse ling jaarlijks 700.000 gulden uit de reserves halen ten behoeve van verkeersprojecten in het ka der van Duurzaam Veilig. Een andere forse aanslag op het ge meentelijke huishoudgeld be treft de geplande bodemsane ring van de voormalige gasfa briek (drie ton» in Oostburg en de vervanging van een blusvoer- tuig i drie tonvoor de brandweer van de Eenhoornstad. De vrijko mende wagen gaat naar IJzen- dijke, welk korps haar oudste auto uit de stal op zijn beurt weer dient af te staan aan Schoondijke Het voertuig van Schoondijke is dermate slecht dat alleen afstoten nog verant woord is. Daarnaast dient ook voor een uitbreiding (met peuterspeel zaal! van de basisschool in Zuid- zande en de eerste fase sanering van het woonwagencentrum in Schoondijke stevig in de buidel te worden getast. Voor beide Jongen op kermis aan been gewond TERNEUZEN - Een 14-jarige jongen uit Terneuzen liep vrij dagavond op de kermis in zijn woonplaats een verwonding op aan zijn been. Bij het instappen in één van de attracties stootte hij zich zodanig dat er een be hoorlijk gat in zijn been ont stond. Een gewaarschuwde arts vond het beter om de jongen met een ambulance naar het zieken huis te vervoeren, waar de wond werd gehecht. De onfortuinlijke kermisganger vierde die dag zijn verjaardag. werkzaamheden wordt respec tievelijk 3.5 en 2,5 ton uitgetrok ken. Ook staat voor 1997 de sa nering van het terrein aan de Gaaipersstraat in IJzendijke op het programma. Deze investe ringskosten zijn nog niet nader gespecificeerd. De gemeentelij ke bijdrage voor sanering van de bedrijfspanden aan de Hoofd- plaatseweg 4 in Breskens be draagt 171.500 gulden. Tennisbanen De bedoeling is volgend jaar te vens de privatisering van de ten- niscomplexen in Breskens en Groede gestalte te geven. De aanpassing van de kleedlokalen van de W Oostburg en de atle tiekvereniging dient wat B en W betreft vooreerst nog nader te worden uitgewerkt en is daarom voorlopig alleen in 'memorie' ge raamd. Ook voorziet het urgen tieschema in 93.000 gulden ten bate van de aanleg van douches en een gehandicaptentoilet in het Ledeltheater en staat een be drag van in totaal twee ton geno teerd voor verbeteringen van het gemeentehuis. .De investeringschema's 1997- 2000 worden volgende maand behandeld in diversie commis sievergaderingen. De commissie financiën komt vrijdag 11 okto ber bij elkaar. Bij die gelegen heid wordt tevens de begroting voor 1997 besproken. De open bare vergadering in het gemeen tehuis begint on 15 uur. Man had nog celstraf te goed TERNEUZEN - Een patrouille van de Koninklijke Marechaus see heeft zaterdagnacht op de Tractaatweg in Terneuzen een 23-jarige Fransman aangehou den. De man was eerder door de arrondissementsrechtbank in Rotterdam veroordeeld tot 58 dagen gevangenisstraf wegens overtreding van de Opiumwet. Verdachte is voorlopig ingeslo ten in de marechausseekazerne. De Marechaussee, hield tevens op de Scheldekade in Terneuzen een 24-jarige Belg aan. De man had nog een boete openstaan van 150 gulden wegens overtre ding van de Vreemdelingenwet. Verdachte kon de geldboete niet voldoen en wenste drie dagen uit te zitten in de cel. Hij is eveneens ingesloten in de marechaussee kazerne hij werd ingesloten. van onze verslaggever RETRANCHEMENT - Het Dorpsradenoverleg West- Zeeuwsch-Vlaanderen doet in een open brief een dringend be roep op alle mogelijke instan ties om zich in te zetten voor het behoud van het Antoniuszie kenhuis in Oostburg. Eventuele omvorming van het hospitaal tot 'een veredelde EHBO-post' druist volgens de belangenor ganisatie in tegen het drie jaar oude Regionaal Ontwikkelings plan (ROPl Zeeuwsch-Vlaande- ren en het in mei dit jaar gepre senteerde voorontwerp Streek plan Zeeland. De noodkreet is onder andere verstuurd naar het provinciebestuur en de Lan delijke Vereniging voor Kleine Kernen. In de 4.5 velletjes A-4 legt het Dorpsradenoverleg een zere vin ger op het, naar zijn interpreta tie. tegenstrijdige provinciale beleid. Het ROP wijst namelijk op het belang van een goede be reikbaarheid van voorzieningen, juist omdat kleine kernen toch al tal van publieksfaciliteiten moeten ontberen. ..Een zieken huis is een dermate primaire voorziening, dat het onverant woord en beslist niet acceptabel is dit uit de West-Zeeuws- Vlaamse gemeenschap te ver wijderen. Te meer daar in dat zelfde rapport de toenemende vergrijzing in onze regio een pro bleem wordt genoemd en juist voor de ouderen is de aanwezig heid van een bereikbaar zieken huis onontbeerlijk." Leg daarnaast het nieuwe voor ontwerp streekplan voor Zee land en het wordt helemaal dui delijk dat Sint Antonius in Oost burg hoort te blijven, menen de gezamenlijke dorpsraden. West- Zeeuws-Vlaanderen wordt daar in genoemd als regio die extra aandacht zal krijgen, met Oost- burg als dragende kern. Het plan stelt dat de kuststreek nieuwe impulsen nodig heeft, gericht op een verjonging van de bevol king, vergroting van de leefbaar heid, verbetering van woonkwa liteit en versterking van de infra structuur. „Ons inziens op zich al redenen genoeg om het streekziekenhuis voor Oostburg te behouden, minimaal in zijn huidige vorm", aldus de Dorps radenoverleg. TERNEUZEN - Een gezin gaat bij fusie van de drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen aan merkelijk minder betalen dan het geval zou zijn wanneer er wordt vastgehouden aan de zelfstandigheid. Ook voor agra riërs valt er een belangrijk voordeel te halen uit de krach tenbundeling, zo blijkt uit een voorstel van het dagelijks be stuur van De Drie Ambachten. Blijft alles zoals het nu is, dan moet een gemiddeld gezin in 1999 rekening houden met een belastingaanslag van 644 gul den. Gaat de fusie door, dan kan dat tarief worden getemperd tot een bedrag van 530 gulden op jaarbasis Agrariërs zullen vol gens de berekeningen op basis van het adviesbureau Twijnstra en Gudde vier gulden per hec tare lager worden aangeslagen dan het uiteindelijke tanef bij blijvende zelfstandigheid. De grootste winst valt te beha len voor de ingezetenen van Het Vrije van Sluis, die nu al het hoogste tarief van Nederland be talen. Maar ook voor de andere twee waterschappen betekent een fusie een aanmerkelijke re ductie van de totale kosten voor de burgers en de organisatie. Bij handhaving van het huidige ho ge service-niveau en personeels bestand (de variant van VB-Ac- countants» zou in 1999 een tarief gaan gelden van 829 gulden Het dagelijks bestuur van De Drie Ambachten acht een dergelijk uitgangspunt niet langer reëel. Voorgesteld wordt tot een na dere uitwerking van de zogehe ten gewijzigde variant-3 van Twijnstra en Gudde over te gaan, inclusief de aanleg van een spaarpotje om de samensmel ting te "kunnen betalen. In het verlengde daarvan vraagt het DB de algemene vergadering te vens een principe-besluit te ne men voor een füsie van de drie waterschappen op 1 januari 1999. Het voorstel wordt woens dag 25 september besproken. De vergadering in Philippine begint 's middags om twee uur. Het bekijken van familie-foto's is één van de hoogtepunten op de reünie van de familie Joosen in 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras Familie woont verspreid over heel de wereld van onze verslaggever 'S-HEERENHOEK - Het idee is opgepakt in de jaren zeven tig en twintig jaar later kan de familie Joosen niet meer zonder: de vijfjaarlijkse reü nie. Ook afgelopen zaterdag was een zware delegatie van de familie, bijna 150 telgen, weer naar 's-Heerenhoek ge reden om elkaar te ontmoe ten. „Het is een kleffe fami lie", aldus voorzitter Sjaak Joosen van het familiecomité. „Bijna een clan." Omdat een groot deel van de familie Joosen is uitgezworven over de wereld, waaronder Ca nada. Nieuw-Zeeland en Au stralië, werd de reünie destijds in het leven geroepen. Beslo ten werd om elke vijfjaar een bijeenkomst op poten te zet ten. „Dat is te doen", verklaart Sjaak Joosen. „Ook voor de mensen die ver weg wonen." De reünie wordt doorgaans ge houden in september omdat het hoogseizoen dan weer ach ter de rug ligt. De voorzitter: „De oogst is achter de rug en veel buitenlandse familiele den zijn dan beter in de gele genheid om hier te komen." Als iedereen aanwezig zou zijn dan was het verenigingsge bouw naast de kerk in 's-Hee renhoek zaterdag gevuld met 232 mensen. Zij stammen af van 'opoe en oma' Jacobus M. Joosen en Magdalena van 't Westeinde, beide geboren aan het eind van de negentiende eeuw en in 1912 getrouwd. Het echtpaar uit 's-Heerenhoek kreeg negen kinderen. 'Opa' Jacobus was hoofdonderwij zer in het Zuidbevelandse dorp. „Hij werkte hier vlak bij", vertelt zijn kleinzoon. Overigens zit het lesgeven de familie een beetje in het bloed, vult hij aan. „Verschillende le den zijn die kant opgegaan." Vijfde keer De eerste reünie werd in 1976 gehouden en zaterdag was het dus de vijfde keer. Voor de or ganisatie tekent het familieco mité, een gezelschap dat be staat uit één afgevaardigde van alle negen families. Hoe wordt zo'n dag ingevuld? Na de ontvangst is er een gebeds dienst in de kerk. „Een neu trale dienst", licht Sjaak Joo sen toe. „Voor alle geloven." Eén van de onderdelen is dat van elke familie iemand een kaars aansteekt. Later op de dag wordt gezamenlijk gege ten. Een maaltiid die zelf wordt klaargemaakt. „Vier koks int de familie zijn daar al een paar dagen mee bezig." Na het avondprogramma, als laatste onderdeel, wordt een nieuw familiecomité samen gesteld en de nieuwe voorzit ter bekendgemaakt. Na twintig jaar is het enthou siasme voor de reünie nog al tijd groot, meent Joosen „Ook de derde en vierde generatie vindt 't prachtig. Dit mag nooit verloren gaan, zeggen ze wel eens." Maar ook buiten het vijfjaarlijkse feest zoeken de familieleden elkaar veelvuldig op. Vooral de eerste generatie, zegt Joosen. „Als er éen jarig is, heb je al een bijna een halve reünie." De neef van de in 1944 gesneuvelde Belgische graaf Hubert d'Ursel, de huidige graaf D'Ursel, onthult de gedenkplaat voor zijn familielid in Axel. foto Peter Nicolai van onze verslaggever AXEL - Tweeëntwintig jaar was de Belgische graal' Hu- bert d'Ursel toen hij op 17 sep tember 1944 bij een felle strijd langs het kanaal Axel-Hulst werd gedood door een gra naat. Hij sneuvelde samen met 25 kameraden van het Tiende Regiment Dragonders van het Poolse geallieerde le ger, voor wie hij tolk was. De soldaten kregen na de oor log het eerbetoon wat hen toe komt in de vorm van een mo nument aan de Hulsterseweg, D'Ursel was voor de buitenwe reld echter vergeten. Zaterdag kwam aan die situatie een eind. Op initiatief van omwo nenden werd aan het monu ment een plaquette toege voegd die herinnert aan het belangrijke aandeel dat de jonge Belg leverde in de bevrij ding van Axel. De gedenk plaat werd onthuld door zijn neef en de huidige graaf D'Ur sel. waarna het werd gezegend door een Poolse priester. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door een gro te groep oud-strijders uit Po len, Nederland en Engeland. Toenmalig commandant Dei- mel van de Poolse mortiereen heid, tegenwoordig president van de oudstrijders van het Tiende Regiment Dragonders, memoreerde (afwisselend in het Engels en Fransi kort aan de inzet van Hubert d'Ursel „De familie moet zich realise ren dat de graaf is gestorven op het veld van eer. Tussen vrienden die trots waren hem in hun midden te hebben. Daarom ook bedanken wij de bevolking van Axel voor dit mooie gebaar." Emotioneel De huidige graaf D'Ursel had nog een emotioneel souvenir meegenomen naar de onthul lingsplechtigheid. Sinds 1946, toen het massagraf achter de boerderij van Verplancke werd geruimd, is zijn familie in het bezit van een stuk van het houten kruis dat de boer en overlevenden van het gevecht op de plek hadden gezet waar de soldaten tijdelijk waren be graven. Op de lat staan - handgeschreven - alle namen van de gevallen, inclusief het legeronderdeel waaraan ze waren verbonden. De belang stelling voor het historisch waardevolle stuk hout onder de aanwezigen zaterdag, was groot. D'Ursel houdt het aan denken aan de heldedaden van zijn oom en Poolse kame raden thuis in bewaring De tolkende graaf is in 1946 overgebracht naar het familie graf. Voor de Poolse soldaten werd een speciale plek vrijge maakt op de algemene be graafplaats aan de Burchtlaan in Axel. De delegatie van oud strijders en plaatselijke bevol king legde ook daar en bij het algemeen monument aan de Zeestraat kransen ter herinne ring aan de gebeurtenissen 52 jaar geleden. De herderkings- bijeenkomst werd 's avonds af gesloten met de traditionele bevrijdingstaptoe op de Markt. van onze verslaggever KAPELLEBRL1G - Ter hoogte van verschillende grensover gangen in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren werd in de nacht van vrij dag op zaterdag een uitgebreide alcoholcontrole gehouden. De actie werd uitgevoerd door vijf tig mensen van de Zeeuwse en Vlaamse politie, de Koninklijke Marechaussee en Veilig Verkeer Nederland. In totaal werden er 24 overtredingen geconsta teerd. De grensoverschrijdende con trole vond plaats tussen vrijdag avond elf en zaterdagochtend vijf uur bij Heikant, Kapelle- brug, Clinge en Kieldrecht. De Belgische politie verrichtte het merendeel van de aanhoudin gen. In twaalf gevallen werd pro- ces-verbaal opgemaakt voor het rijden onder invloed van alco hol. Daarnaast werden twee mensen geverbaliseerd voor het in bezit hebben van een kleine hoeveelheid XTC-pillen. Twee anderen liepen tegen de lamp toen onderzoek ter plekke uit wees dat ze illegaal in België ver bleven. Ook slingerde de politie een man op de bon wegens het in bezit hebben van een boksbeu gel. Aan Nederlandse zijde werdei zeven passanten aangehouden allen in verband met overmati alcoholgebruik. Twee van he kwam er af met een schikkinf De overige vijf kregen een da§ vaarding mee naar huis voor d rechtbank. De samenwerking vond plaat in het kader van de beleidsnot van het politiedistrict Zeeuw* Vlaanderen. Onderdeel van da beleid is het Integraal Gerich Verkeerstoezicht Een soort ge lijke controle april dit jaar leidd tot achttien processen-verbaal. Speerpunt Het gebruik van alcohol in he verkeer wordt beschouwd all speerpunt, omdat gemiddeld 2i procent van de verkeersongeval len wordt veroorzaakt door alco hol. In Zeeuws-Vlaanderen v len jaarlijks zo'n twintig vei keersdoden. Gemiddeld een dei de van dat aantal heeft de Belg sche nationaliteit. Vooral in d weekeinden is er een verhoogd kans op ongelukken in verbam met de vele verkeersbewegingei van en naar Belgische uitgaan: gelegenheden in de grensstreek van onze verslaggever SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent hebben geen boodschap aan een waarschuwing van de politie dat uiterst voorzichtig dient te worden omgesprongen met uitbreiding van gokspelen in amusementscentrum De Vlaanderen. Uit ervaring van de politie blijkt dat de hal nu al een zuigende werking heeft op jongeren, al dan niet in relatie met mensen uit de drugswereld. Een verhoging van dat risico door uitbreiding toe te staan is juist daarom naar opvatting van de politie ongewenst. Het gaat nog steeds niet goed met het amusementscentrum. De Vries Speelautomaten uit Rotterdam nam de noodlijden de Vlaanderenhal in 1994 over. Ondanks grote investeringen draait het centrum nog steeds met verlies, zo wordt aangege ven in de vergaderstukken van de gemeenteraad. Door het te genvallende rendement staat De Vries terughoudend tegen over nieuwe investeringen. Het probleem zit met name in het ho reca/party- en evenementenge deelte van het complex. Meer gokkasten De Vries richt daarom nu zijn pijlen vooral op de amusemen tenhal. Hij heeft bij de gemeente het verzoek ingediend het aan tal gokkasten te mogen uitbrei den van vijftien tot veertig stuks. Daarnaast wil De Vries er tien behendigheidsautomaten (nu 15) bijzetten. De gevraagde uitbreiding vereist aanpassing van de gemeentelijke verorde ning voor speelautomatenhal- len. Tegen uitbreiding van de behen digheidsautomaten bestaat vol gens B en W geen enkel bezwaar, omdat gokverslaving daarbij 'geen noemenswaardige rol speelt'. Uitbreiding van kanspel- automaten vereist daarentegen 'een zorgvuldige overweging', vindt het college en dus werd ad vies ingewonnen bij het Zeeuws Verbetering riolering in Magrette AXEL - Burgemeester en Wet houders van de gemeente Axel willen 12.000 gulden uittrekken voor verbetering van de riole ring bij de manege in Magrette. De eigenaar moet dan wel zelf zorgen voor een aansluiting op het gemeentelijk rioolstelsel. Het voorstel wordt donderdag 26 september besproken in de vergadering van de gemeente raad. Aan de orde komt dan ook het voorste] 6.500 gulden vrij te maken voor vervanging van de drie gevelkachels in buurthuis De Boemerang. De kachels zijn meer dan dertig jaar oud en heb ben nog dienst gedaan in de voormalige kleuterschool aan de Crijnssenstraat in Axel. Drankrijdster TERNEUZEN - Een inwoonster van Clinge raakte zondagoch tend (4.40 uur) haar rijbewijs kwijt, nadat ze in de 's Graven straat in haar woonplaats was betrapt op het rijden met een flinke borrel op. Een blaastest wees uit dat de vrouw bijna drie keer de wettelijk toegestane hoeveelheid alcohol had genut tigd. Ze kreeg een dagvaarding mee voor de rechtbank. In Hoek haalde de politie zaterdagoch tend (2.25 uur) een man van de weg die onder invloed van alco hol achter het stuur was gekro pen. Hij blies ruim twee keer de toegestane limiet. Consultatiebureau voor Alcoho en Drugs (ZCAD) en de politie. Het ZCAD spreekt zich, aldu het college, niet expliciet uit te gen uitbreiding binnen Vlaanderen, omdat haar aan dacht in die zin vooral uitgaa naar de situatie in café's. De po litie adviseert het Sasse gemeen tebestuur evenwel nadrukkelijl af te zien van uitbreiding. Eei speelhal heeft, zo wordt aange voerd, immers een zuigende wer king op de jeugd. Zo'n verzamel plaats is vervolgens weer eei uitstekende plek voor drugshan del. „Het is al vastgesteld da van Ricl KA gen zijn Hot liee wij ploi seh een Let van ma: tijd nin wai Het sch gro ver taa plo len een der de tal. Da De wei Eri Vla personen uit de drugswereld vai P( Terneuzen zich ophielden op d verzamelplaats voor het eer °f trum." En dat risico wordt me hi de komst van meer gokkastei alleen maar groter, meent de po litie. B en w laten in hun voorstel aan de raad weten die zorg slecht: 'tot op zekere hoogte te delen' Want: „Wij zien niet in waarom elke activiteit met een aanzui gende werking op de jeugd afge wezen zou moeten worden. Bi alle activiteiten in De Vlaande ren is het immers de bedoeling dat er zoveel mogelijk menser (vooral jongeren) op afkomen Voor ons is er geen rechtstreek: verband aangetoond tussen be zoekers van de automatenhal er de overlast.' Het voorstel in te stemmen met de gevraagde uitbreiding van de amusementshal wordt van avond (maandag) besproken in commissie financiën. De open bare vergadering in het gemeen tehuis aan de Westkade begint om 19 uur. De definitieve beslis sing volgt in de vergadering van de gemeenteraad (aanvang 19.30 uur) op donderdag 26 septem ber. Inbraken in vijf caravans TERNEUZEN - Op recreatieter reinen bij Breskens en Hoek wer den het afgelopen weekeinde in braken gepleegd in vijf cara vans. Vermist worden kledingen voedsel. Johan Friso wint voorronde voor kampioenschap MIDDELBURG - Het Junior Drumcorps Johan Friso uit Mid delburg heeft zaterdag in Al- mere een voorronde voor het Nederlands kampioenschap ge wonnen. Het korps behaalde in de cadet-klasse (jeugdklasse) de tweede plaats met acht punten. Ook bemachtigde de jeugd van Juliana de extra prijzen voor beste koperblaasgroep, beste show, beste slagwerk en beste effecten. Johan Friso is nu al meer dan een jaar ongeslagen en zal vol gende week proberen de titel te verdedigen tijdens de Neder landse kampioenschappen in Utrecht. De andere Zeeuwse deelnemer. Blue Spirit uit Mid delburg. behaalde in de open class een tweede plaats op een klein deelnemersveld van twee. Auto in brand RENESSE - Een op de Ramp- weg in Renesse geparkeerde auto is in de nacht van vrijdag op zaterdag spontaan in brand gevlogen. Even ontstond een ge vaarlijke situatie omdat de wa gen vlak naast de caravan van dezelfde eigenaar stond, een 44- jarige Duitser. Met behulp van anderen wist hij de auto echter te verwijderen. De brandweer had overigens het vuur snel ge blust. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28