stek Het is tenslotte een gouden Liefde op het eerste gezicht armen Gomes verovert Domburg et heldere stem zeeland 7 week 39 De vraag is of je de mensen of machines moet veranderen straatnaam Een bolwerk met een vijver uit de roerige Tachtigjarige Oorlog POP FAN maandag 23 september 1996 PLEISTERPLAATS van onze verslaggeefster Femke Kools Het is vandaag de dag leuk wonen op Ravelijn de Gre nadier in Goes. Een kleine eenrichtingstraat die rond een aantal huizen loopt. Een schit terende vijver voor de deur met daarbij een treurwilg die zijn naam eer aan doet. De straat ligt in het centrum van Goes, maar druk verkeer is er niet. Ideaal voor de ganzenfamilie die haar intrek rond de vijver heeft geno men. Ravelijn de Grenadier, vroeger gewoon Grenadier- straat, is vernoemd naar een molen die zo'n 250 jaar geleden op het ravelijn stond. Vierhonderd jaar geleden, toen het ravelijn gebouwd werd. was het een dolle boel in Goes. De Tachtigjarige Oorlog was in vol le gang en ook het Spaansgezin de Goes werd rond 1572 een aantal keren aangevallen en be legerd door de Geuzen. In 1578 ging het stadje over naar de kant van de Prins van Oranje Hij vond het tijd worden om de stadsverdediging te modernise ren. Johan van Rijswijck, een inge nieur die later meer verdedi gingswerken op zijn naam zou schrijven, kreeg dè opdracht om samen met een zekere Van Alc- maer een ontwerp te maken. Een onderdeel van het voorstel van de heren vormden de twee ravelijnen die nu nog terug te vinden zijn in Goes: De Grena dier en De Groene Jager. Een ra velijn is een halvemaanvormig bolwerk dat dekking bood aan een poort of een stuk wal tussen twee bastions. Bij de Grenadier ging het om de Koepoort en de Westwal. Rond 1600 werd de bouw van de verdedigingswer ken voltooid. De gort- of pelmolen de Grena dier werd in 1695 gebouwd in Dordrecht, maar in 1744 afge broken om in Goes opnieuw te worden opgebouwd. De molen prijkte ruim een eeuw op het ra velijn, totdat hij in 1856 ver huisde naar Driewegen om voor de derde keer te worden opge trokken. Na 1930 werd de molen daar gesloopt. De Grenadier straat werd in 1947 op verzoek van de bewoners van het rave lijn omgedoopt tot Ravelijn de Grenadier. Ook Ravelijn De Groene Jager, dat overigens ook naar een molen is genoemd, is in dat jaar aan zijn huidige naam gekomen. Het bouwen van bolwerken en ravelijnen heeft veel steden in die tijd een stervormige gedaan te gegeven. In Goes is dit alleen nog te zien aan de vijvers die als een ster om de stad heen liggen. Een erfenis van de Tachtigjarige Oorlog die ook in de toekomst het beeld van de stadsplatte grond van Goes bepaalt De molen, die ruim een eeuw lang een plaats had op het ravelijn, heeft alleen zijn naam achtergelaten. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt Het verschil tussen den ken en doen, tussen communicatie en educatie, tussen voorschrijven en op voeden, daar gaat het vrijdag om. Marten Wiersma, Consu lent Natuur- en Milieu educatie (NME) vindt het weieens tijd worden voor be zinning. nu het Consulent schap NME 15 jaar bestaat. „In de drukke praktijk van alledag, hebben we nauwe lijks tijd om te bekijken of er iets in de diepte veranderd is en wat er veranderd is. Met het jubileumsymposium vrijdag in de filmzaal van het provinciehuis in Middel burg, nemen we dat onder de loep." De vraag zal zijn of je ménsen moet veranderen of machi nes. „Kijk, we weten inmid dels dat je beter niet te hard kunt rijden. Dat scheelt in de benzine en in de milieubelas ting. Het feit is aan niemand voorbijgegaan maar of de mensen langzamer zijn gaan rijden? Ik denk het niet. Moet je dan op iedere auto een snelheidsbegrenzer zetten of moet je mensen zover zien te krijgen dat ze uit zichzelf zachter gaan? Die vraag gaan we stellen en het antwoord, dat weet ik nu al, zal uitblij ven. Maar het gezelschap van wetenschappers, overheids dienaren en beleidsmakers heeft dan weer eens nage dacht over de functie van NME in de samenleving. Het mag duidelijk zijn dat wij met ons piepkleine budgetje, nooit opkunnen tegen bij voorbeeld de budgetten van de auto-industrie. Ook op die manier moet je over NME nadenken." Het symposium, dat om 13.30 uur begint, zal worden ingeleid door drie deskundi gen: dr. H. G. J. Gremmen, werkzaam in de vakgroep fi losofie in Wageningen, prof. C. van Woerkom, hoogleraar voorlichtingskunde in Wage ningen en gedeputeerde A M. Dek. die zijn visie op NME zal geven. Voorzitter P J. Vol- laard van het Platform Duurzame Ontwikkeling in Zeeland, zit de discussie voor. Ook Marten Wiersma zelf zal in het forum plaatsnemen ,.Ik wil gewoon weten of NME wordt gezien als een communicatiemiddel voor de overheid om milieupro blemen op te lossen of als pe dagogische benadering waaiwooreen lange-termijn- strategie noodzakelijk is. Misschien is voor allebei wel wat te zeggen. Het kan in ie der geval geen kwaad daar eens rustig met elkaar over te praten." - 'in van alles eigenlijk'. Zeker in de wintermaanden, 'als in Renesse veel is gesloten', ko men er veel over de vloer. Wan neer ook zij weer op pad zijn gegaan, keren de sportduikers en sportvissers terug om een visje te eten, een glaasje te drinken. En klinken opnieuw sterke verhalen. Dik een miljoen De jaren gaan tellen. Jan en Corrie zijn de vijftig reeds ge passeerd. waarvan ze ongeveer de helft in De Heerenkeet heb ben gestaan. „En dat zijn dikke dubbele jaren. Zeker op de ma nier. waarop wij het doen." Vandaar; wanneer zich een 'goeie gegadigde' meldt, mag ie de zaak zo overnemen. Moet hij wel een flinke zak geld mee brengen. Met een miljoen er in. En nog wel een beetje meer ook. Gouden stek tenslotte. De Snepvangers bereiden zich al enigszins voor op hun vertrek. Ze hebben pas een huis gekocht in Burgh-Haamstede. Maar als Jan Snepvangers daar uit het raam kijkt, beseft hij wat hij straks het meest zal missen: het uitzicht op die schepen die schuimstrepen trekken door het Oosterschei - dewater, de contouren van Zeelandbrug en héél in de verte de wieken van de molen van Wissenkerke. fin onze medewerker mold Parre "darmen Gomes veroverde za terdagavond De Parel in lomburg met haar innemende ptreden. Met haar heldere stem pende de Amsterdamse de fi- ale-avond. Met quasi speels emak bracht ze een aantal tandards ten gehore. In up- impo werd onder meer de Cole orter's compositie 'You'd be so ice to come home to' ten gehore «bracht. Dezelfde behandeling nderging de song 'But not for iomes liet haar stem heerlijk fatten ('Ooh shoo bee doo bee') Is een muziekinstrument. In eze uitstapjes onderscheidde ich haar soepele begelei- ingstrio. Pianist Cajan Wit- ler, bassist Peter Bjornild en lagwerker Joost Kesselaar le erden gedegen begeleidings- i'erk. Bassist Bjornild liet met ijn geplukte en gestreken bas- olo's horen dat hij een eigen erhaal te vertellen had. Niet oor niets speelde hij op jonge eeftijd al met grootheden als rummer Ed Thigpin en trom- ettist/orkestleider Thad Jones, 'ianist Cajan Witmer kruidde ijn solo's met blokakkoorden, ie prettig in het gehoor lagen n de vaart in zijn spel hielden. !en juweeltje was Gershwins ompositie Summertime. Wit- ïer opende met een mooi lang itgesponnen intro achter zijn ieüer-piano, die met de achter- ant naar het publiek stond. Vitmer bleef voor de meeste anwezigen tijdens het hele oncert onzichtbaar. itemacrobatiek !en minpunt was dat in de rus- iger gedeeltes van Gomes' op reden de klanken van het in het estaurant spelende Golden Ri- 'er City Jazzband hinderlijk ioorkwamen. Soms leek het of - - ie trompettist van de Golden liver City Jazzband zich in de aal vergist had. Iomes vervolgde echter onge- toord haar concert dat ook nog rat nummers van haar CD 'Cal- in' from K.C. (Kansas City)' be- 'atte. Haar vaste tenorsaxofo- list Barend Middelhoff ontbrak n Domburg door verplichtin- jen in het buitenland. De plaats 'an Middelhoff werd ingeno- nen door de Spaanse altsaxofo- ïist Michael Martinez, Een jon- Marten Wiersma Eetcafé De Heerenkeet, een trefpunt van vogeltjeskijkers en vertegenwoordigers, van sportvis sers en sportduikers. ge blazer met een katachtig afgebeten geluid, die mooie lan ge muzikale lijnen in zijn solo- werk ten gehore bracht. Als slot van het concert bracht Gomes een hommage aan haar voorbeeld Billie Holiday. Al hoewel de 31-jarige Amster damse het doorleefde geluid van Holiday mist, weet ze deze num mers mooi bluesy neer te zetten. Gomes waagt zich niet aan de stemacrobatiek - behoudens dan het scatten - van Ella Fitz gerald en Sarah Vaughan. Ze kent haar stembereik en weet daar goed gebruik van te ma ken. De Amsterdamse bewees dat ze terecht het Nederlandse Jazzvocalisten Concours ge wonnen had. Voor de ontspanning op de fina le-avond tekenden de Climax Jazzband uit Keulen. Deze Duitsers lieten blijken goed naar James Last en Louis Prima te hebben geluisterd. Met grote vaart werkten ze met veel show hun programma's af onder het motto: hoe breder ons palet, des te groter ons succes. Na de traditionele kerkdienst op zondag waar de gospel hoog tij vierde, sloot het kwartet van vibrafonist Hein de Jong Jazz bv the Sea af. Een mixture van fu sion met een klein beetje Mo dern Jazz Quartet en George Shearing bracht dit viertal ten gehore. Het publiek zat op deze zondagmiddag in het Badhotel achter thee en gebak naar in de rustiger stukken oorstrelende muziek te luisteren. Theo Jacobs, voorzitter van de Stichting Jazz in Domburg, blikte tevreden terug op het fes tival dat de badplaats drie da gen lang onderdompelde in jazzklanken. Carmen Gomes tijdens haar op treden in De Parel. Café-eigenaar Jan Snepvangers:,,...dikke dubbele jaren..." fotografie Pieter Honhoff goed doet wapperen. „M'n klanten zeggen het zo vaak; 'je hebt hier het mooiste uitzicht van Zeeland'." Een paar tafeltjes verderop roert een gevorderde dertiger een kolkje in zijn koffie. Puik in het pak, coiffure met scherpe scheiding. Aan hem is het uit zicht niet besteed. Hij heeft slechts oog voor z'n rekenma chientje. 't Is een handelsreizi ger zeker; zoals erzoveel tussen de middag De Heerenkeet aan doen. Ooit lagen daar, in het land- bouwhaventje Flaauwers, schepen die suikerbieten naai de West-Brabantse suikerfa brieken brachten. Wat nu café is, deed in vroeger jaren dienst als wachthuisje voor dijkwer kers, later als keet voor de he- n, til n val van onze verslaggever Willem van Dam Zijn ze er nog? Van die cafés waar medegebrachte etenswaren genuttigd mogen worden; waar klanten achter de tap schieten om een handje te helpen bij het spoelen van het glaswerk. Volg de rode pijl op het witte bord in de berm van deN 59 tussen Zierikzee en Renesse die dwingend wijst in de richting van de Boogerdweg I - de Oosterscheldedijk op. Daar staat er nogzo een. Eetca- I fé De Heerenkeet, een trefpunt i van vogeltjeskijkers en verte- genwoordigers, van sportvis- 1 sers en sportduikers. En bij mooi weer, als de wind niet te strak is, óók van de sportievere wielrijders die op de rode stoel- I tjes van het selfservice terras gaarne een priklimonade drin ken en vanboven hun glas in verre verten turen. Naar sche pen die schuimstrepen trekken door het Oosterscheldewater, naar de contouren van de Zee landbrug en - op heldere dagen - naar de Roompot en de molen van Wissenkerke. Café-eigenaar Jan Snepvan gers staart vanachter zijn roya le brilleglazen door het raam naar buiten, waar in het haven tje sportvissersbootjes droog zwemmen en een oostenwind de reclamevlaggen èn het was- De boven de bar hangende waarschuwing 'Hier wordt niet ge zaagd' moet sportvissers ervan weerhouden te zeuren en te klagen over tegenvallende vangsten. ren van het waterschap die er vergaderden en er hun sigaren rookten. Nog later werd het een bierhuis, mét volledige ver gunning. Toen Jan en Corrie Snepvan gers - het zal zo'n kleine dertig jaar geleden zijn - de zaak overnamen, omvatte de inven taris niet veel meer dan één ronde en vier vierkante tafels. Erg veel loop zat er niet in. „De vorige eigenaar verkocht soms niet meer dan twee pakjes siga retten op een hele week." Maar Jan Snepvangers, voormalig vlettenschipper uit Willem stad, wist het zeker: een gou den stek. Reebruine ogen Het bruin overheerst. Bruine bar, bruine muren, bruine hou ten barkrukken. Kunstbloe men op geruite tafelkleedjes. Uit de luidsprekerboxen klinkt George Baker die zingt van het leed hem aangedaan door een lief dat hem plots verliet; héél droevig - zelfs de twee reebrui ne ogen in de hertekop die naast de bruine hangklok te gen de muur is geschroefd, lij ken er iets van hun glans door te verliezen. Boven de bar heb ben Jan en Corrie Snepvangers een oude zaag bevestigd en er een tekstje opgeschreven: 'Hier wordt niet gezaagd'. Het is een waarschuwing bestemd voor de sportvisser; in De Heeren keet wordt gezeur en geklaag over tegenvallende vangsten niet geapprecieerd. Ze komen er veel, sportvissers. Sportduikers ook. Uit België vooral. Vaak staan zij 's mor gens om zeven uur al voor de deur. „Koffie met een witteke, hè?" Dan worden verhalen ver teld, waarvan het waarheids gehalte zo gering is dat ze nim mer beklijven. Er zit eenzekere ritmiek in. Zo dra de sportduikers onder en de sportvissers op het water zijn verdwenen, verschijnen de volgende klanten. Dat zijn pol derbewoners en dorpelingen uit Kerkwerve die voor de mid dagboterham nog gauw één of twee kelkjes naar binnen gie ten. Of vogeltjeskijkers - soms komen ze in bussen tegelijk. Ze drinken er een glaasje choco mel of een kopje koffie en nut tigen onderwijl hun meege brachte boterhammen. Een streng bordje met 'Medege brachte etenswaren mogen hier niet worden genuttigd' zal men in De Heerenkeet niet aantreffen. Zo rond de klok van twaalven komen de eerste vertegen woordigers binnendruppelen. Ze doen in rookwaren, marsen Dominique en Chantal Apers slaan geen concert over van onze verslaggeefster Sheila van Doorsselaer Dominique en Chantal Apers zijn er beslist in: „We hebben onze wilsbeschik king al in de kast liggen. Op onze begrafenis moeten zijn nummers gedraaid worden en onze grafsteen moet zwart en wit zijn met zijn naam, het symbool, erop." Helemaal gek van Prince zijn ze, of TAFKAP, zoals de Mozart van de 20e eeuw zich tegenwoordig noemt. Chantals leven draait al sinds 1982 rond de excentrieke pop ster, bij het grote publiek bekend door nummers als 'Purple Rain'en '1999'. Zestak Dominique in 1984 aan. „Toen ik Prince voor de eerste keer zag, was het gelijk liefde op het eerste gezicht", zegt Chantal. „Bij mij was het geen liefde na tuurlijk, ik let vooral op zijn teksten maar het is waar, Prin ce spat bijna uit elkaar van charisma", vult Dominique haar aan. De twee gaan naar elk concert, in Nederland, Bel gië en soms Duitsland. ..Na tuurlijk altijd op de eerste rij. voor minder doen we het niet", zegt Dominique, in het dage lijks leven fysiotherapeut in Het symbool van Prince is overal in huize Apers te vinden. Dominique en Chantal dragen natuur- Hulst. lijk ook een sieraad van Prince om hun hals. foto Peter Nicolai Het symbool, de naam Prince, is overal te vinden. Als sieraad om hun nek, het huisnummer boven de garage en zelfs boven het bed. Chantal maakt zelfs kleding na die hij op het podi um draagt. Ze spreken zelfs speciale Prince-taal. „We ge bruiken dan teksten uit zijn liedjes, vaak erotisch getint. We fluisteren dat in bed in el- kaars oor", giechelt Chantal. Wandelstok Elke cd die hun idool heeft uit gebracht hebben ze in de la lig gen. Ook illegale opnames die ze via via in hun bezit hebben gekregen. De gedroogde over blijfselen van een roos liggen op de televisie. ..Een van zijn bandleden heeft die in het pu bliek gegooid, misschien heeft hij hem zelf ook wel aange raakt", zegt Dominique. Het mooiste rekwisiet ging aan hun neus voorbij. Prince gooi de zijn wandelstok in het pu bliek die gevangen werd door een goede vriend van Domini que en Chantal. Jammer ge noeg werd die vriend na het concert op slag Prince-fan dus die stok kregen ze niet. „Elke keer als we er op visite gaan, dan raken we hem even aan. is onze dag weer goed", zegt Do minique. Lievelingsliedjes hebben ze ei genlijk niet. „Dat ligt eraan hoe je bui is, hoe je je op dat moment voelt", zegt Domini que. De oudste telg van de fa milie Apers, hij is nog geen twaalf, moet bij het eerstvol gende concert verplicht mee. „Je kan het ze niet vroeg ge noeg leren", aldus Dominique. foto WEA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23