PZC zeeland ogeschool nog niet in de top 10 De kick van het Mini-rijden Twijfels in Terneuzen over slagvaardigheid netwerk drugssteden Drie Elektra's voor Zeeuwse Komedie Gebrek aan zinnige ideeën over cultuur geanimeerd opgedist Autootje 9abo gepromoveerd tot 'randgeval'mediatheek scoort hoog zeeuwse almanak MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 ■|)tu flcini oo an onze verslaggever GISSINGEN - De Hogeschool eeland moet nog bergen werk erzetten wil ze haar doel, door- ringen tot de top-10 van de bes- Nederlandse hogescholen, be- eiken. In de jongste versie van e Keuzegids Hoger Onderwijs, ie vandaag wordt gepresen- eerd. scoort de Vlissingse chool niet bijzonder hoog. laar er zit wat schot in de zaak. 'an de meeste opleidingen van e hogeschool, die door de gids an een oordeel zijn onderwor- »en, ligt de kwaliteit nog bene en het landelijk gemiddelde, nmiddels scoort de school wel loog met haar mediatheek (bi- otheek- en computerfacilitei- en>. Die behoort tot de beste in iet land. Ook de manier waarop tudenten op hun loopbaan wor- ien voorbereid, krijgt in veel ge- rallen een zeer positief stempel. Itudenten van Vlissingse oplei- gen die laag scoren, klagen ioral over de inhoud van het inderwijs en over hun docenten. ;n ze zeggen vaker dan studen- en op andere scholen dat ze hun choolkeuze betreuren. Aan de Aanrijding Kamperland AMPERLAND - In het bericht aver de aanrijding in Kamper and waarbij een 54-jarige in woner van Middelburg donder dagmiddag om het leven kwam PZC zaterdag) is ten onrechte gemeld dat het slachtoffer geen bromfietshelm droeg. Uit na dere politie-informatie is geble ken dat de bromfietser wel een helm droeg, maar dat deze niet goed was afgesloten. De helm, die twintig meter van de plaats des onheils werd aangetroffen, zou bij de aanrijding van het hoofd van het slachtoffer zijn geslingerd. Het sluitingsmecha nisme bleek bij nader onder zoek intact, aldus de politie in een reactie. De bij het ongeluk betrokken automobilist reed niet over de jStekeldijk, maar over de Noord straat in Kamperland. Hij wilde de kruising met de Stekeldijk oversteken in de richting van de Ruiterplaatweg. andere kant roemen ze de 'stu deerbaarheid' van hun opleiding en zijn ze goed te spreken over de manier waarop ze worden voor bereid op hun loopbaan. De Keuzegids kan worden ge zien als de Michelin-gids voor hogescholen en universiteiten. Het naslagwerk, bedoeld voor eindexamenkandidaten in het middelbaar onderwijs, baseert zich op een jaarlijkse enquête onder 12.000 studenten en. waar mogelijk, op het oordeel van des kundigen (visitatiecommissies). De hogescholen in Driebergen en Rijswijk oogsten de meeste lof. En de beste universiteit is te vinden in Maastricht. Verpleegkunde De Zeeuwse hogeschool mag blijven pronken met de opleidin gen verpleegkunde, aquatische ecotechnologie iwatermilieu- kunde) en elektrotechniek. Die oogsten meer dan gemiddelde tevredenheid. Maar de heao-sec- tor vertoont nogal wat zwakke plekken. Vorig jaar sloeg de op leiding commerciële economie een modderfiguur. Op één na de slechtste, luidde het oordeel. Het oordeel over twee andere heao-opleidingen, bedrijfseco nomie en communicatie, waar op nu de schijnwerper wordt ge richt, is minder ongunstig. Nederland telt 21 opleidingen bedrijfseconomie. De Vlissingse komt niet verder dan een 17de plaats. Er zijn vijf opleidingen communicatie. De Vlissingse is vierde. Ook de Vlissingse hts-op- leiding werktuigbouw moet het deze keer ontgelden: op een to taal van 21 een 16de plaats. Het oordeel over de Pedagogi sche Academie (Pabo) spoort met de resultaten van een visita tierapport waarmee vier des kundigen afgelopen zomer voor de dag kwamen: het elan waar mee de opleiding aan kwaliteits verbetering werkt, wekt vertrou wen voor de toekomst. De keuze gids rekent de Vlissingse Pabo nog wel tot de drie slechtste op leidingen, maar niet meer tot de scholen die de 'power missen om op eigen kracht uit het dal te klimmen'. „Vlissingen is een randgeval", zo heet het nu. singse hogeschool toekomstper spectief aan kan ontlenen: pret tig studeren doe je niet in de Randstad, maar in de buitenge westen. Enschede, Groningen. Wageningen of Leeuwarden zijn favoriet. Maar ook Vlissingen vertoont enkele gunstige ken merken. De ideale studenten stad ligt zo dicht mogelijk bij het ouderlijk huis, is gezellig en sportief, houdt rekening met de inwendige mens. en lijdt niet aan kamernood. Met die laatste twee factoren scoort Vlissingen bijzonder hoog. HBO-ers vinden er. na Leeuwarden, het snelst be taalbare woonruimte. En vinden Vlissingen, na Leeuwarden, de beste 'eetstad'. Boodschap De Keuzegids herbergt verder nog een boodschap waar de Vlis- van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Je moet er in gereden hebben om te weten wat de ultieme kick van het Mini-rijden is. Alles om je heen krijgt een ander perspectief. Het autootje ziet er wel klein uit, maar heeft een zee aan binnenruimte. Ook lange mensen passen achter het stuur. De eigenaar vindt altijd een parkeerplaats. Wie kan daar tegenwoordig nog zeker van zijn De Mini-eigenaars rijden allemaal om ver schillende redenen in het populaire Engel se autootje uit de jaren zestig. In één ding zijn ze echter gelijk. Ze zijn allemaal even trots op hun bezit waaraan ze vaak dagen hebben geknutseld. De Mini vergt nu een maal veel onderhoud. Een vijftigtal Mini-bezitters van Walche ren en de Bevelanden showde zaterdag zijn paradepaardje tijdens de eerste Mini- meeting op het vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden. Op het grote grasveld was voor de autootjes een smalle strook gere serveerd waar ze werden geparkeerd in een lange rij. Meer was niet nodig. Motor kappen gingen open. Voor wie er in geïnte resseerd was volgde een gesprek over de geschiedenis van de auto en eventueel die van de restauratie. De echte liefhebbers hadden een fotocamera bij zich zodat ze hun lieveling konden fotograferen tussen vele soortgenoten. Gerard Schimmelpenninck, organisator van de meeting en eigenaar van twee Mi ni's, was zeer tevreden over de opkomst. Hij schat dat er maar zo'n honderdtwintig Mini's op Walcheren en Noord- en Zuid- Beveland rijden. „Vandaag heb ik een adressenlijst kunnen aanleggen zodat ik volgend jaar een nieuwe meeting met een professionelere opzet kan organiseren", verklaarde hij. Als het aan hem ligt groeit de bijeenkomst uit tot een maxi-meeting vanMini's. foto Ruben Oreel van onze verslaggever BREUKELEN - Vertegenwoor digers van 53 wijkcomités uit veertien Nederlandse steden hebben zaterdag in Breukelen het Nationaal Actiecomité Drugsoverlast opgericht. Onder de deelnemers bevindt zich te vens een delegatie van Leefbaar Terneuzen. De koepelorganisa tie heeft een programma van ei sen opgesteld, dat op korte ter mijn wordt toegestuurd aan de Tweede Kamer. Het landelijke netwerk wordt aangevoerd door een eveneens zaterdag geformeerde kern groep. Eén van de tien leden is de Terneuzense N. Vlottes. De verwachting is dat binnen af zienbare tijd meerdere comités aansluiting zoeken bij de koepel van burgers die hun buik vol hebben van drugsoverlast en de gebrekkige opvang voor ver slaafden. Terneuzen was op de bijeen komst vertegenwoordigd door vijf mensen. Bij die delegatie be vonden zich ook twee binnen stadbewoners die op persoonlij- Vrouw komt om tijdens duikoefening SCHARENDIJKE - De 42-jarige Y. U. C. Beljaars uit Utrecht is zaterdag om het leven gekomen toen ze aan het duiken was in het Grevelingenmeer ter hoogte van de Inlaag bij Scharendijke. Het slachtoffer werd vermoede lijk onwel terwijl ze met een groepje andere duikers, onder leiding van enkele instructeurs, bezig was met een aantal oefe ningen voor het vervolgbrevet. Ze werd op een diepte van onge veer zeven meter bewusteloos aangetroffen door één van de in structeurs. Nadat de vrouw boven water was gehaald, werd ze gereani meerd. Dit werd later overgeno men door het ambulanceperso neel dat haar naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierik- zee bracht. Daar werd geconsta teerd dat zij inmiddels was over leden. Volgens de politie-arts is verdrinking waarschijnlijk de doodsoorzaak. In opdracht van de officier van justitie in Middel burg wordt door de technische recherche en het Korps Lande lijke Politie Diensten een onder zoek ingesteld naar de juiste toe dracht van het ongeval. Zeker is dat de apparatuur van het slachtoffer geen gebreken ver toonde ke titel naar Breukelen waren af gereisd, omdat ze de methodie ken en denkbeelden van Leef baar Terneuzen niet geheel on derschrijven. Eén van hen, B. Kaiser, toonde zich na afloop van de oprichtingsvergadering dan ook sceptisch over de slagvaardigheid van het Natio naal Comité. Kaiser vreest dat het netwerk bij voorbaat niet serieus wordt ge nomen wanneer met het zater dag gebundelde ontwerp-pro- gramma van eisen de landelijke politiek wordt benaderd. „Er za ten punten tussen waar ik echt heel grote vraagtekens bij zet. Zoals het invoeren van dwangar beid. Of een crimineel zijn staatsburgerschap afnemen." De vertegenwoordigers van door drugsoverlast geplaagde wijken beperkten zich zaterdag tot een lijst van zeven hoofdpunten: het beëindigen van de drugsover last, beter laten functioneren van de falende politiek, zowel landelijk als lokaal meer zeggen schap voor de burgers, de tekort schietende politie beter z'n werk laten doen, een effectievere hulpverlening aan verslaafden, hardere aanpak van de crimina liteit en meer opvang in buurt centra voor de jeugd in de kriti sche leeftijd van tien tot zestien jaar. Nachtopvang Duidelijk werd volgens Kaiser wél dat de dag- en nachtopvang voor verslaafden die volgende maand in Terneuzen opengaat, gedoemd is uit te groeien tot een poel van overlast. Uit gesprek ken met mensen uit Heerlen en Arnhem kreeg Kaiser een heel ander verhaal te horen dan tot dusver door de lokale politiek was voorgespiegeld. Kaiser: „Of ficieel draaien de opvangcentra in beide steden naar tevreden heid. Maar in werkelijkheid blijkt er een enorme zuigende werking van uit te gaan. In Heer len heeft de burgemeester na een halfjaar zelfs een soort noodwet uitgevaardigd in een poging de overlast de kop in te drukken. Er zijn zelfs extra stadwachten aan gesteld om de boel daar in de ga ten te houden. In Arnhem zou de opvang zijn bedoeld voor zo'n vijftig verslaafden. De praktijk wijst uit dat dagelijks iets van vierhonderd junks rond de me- thadonverstrekking zwermen. Dat is dus wel wat anders dan het rooskleurige verhaal waar mee onze politici en het ZCAD aankomen. Dan schrik je wel even." Helmert Woudenberg (rechts) overhandigt Tiny Koelewijn en Henk Geelhoed van De Zeeuwse Komedie een Elektra voor de grime van het stuk De Koning en de Rest. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Elektra voor het opmerkelijkste en- semblespel is dit jaar naar De Zeeuwse Komedie gegaan voor haar uitvoering van De Koning en de Rest. Volgens de jury wist het toneelgezel schap uit Vlissingen op een schijnbaar vanzelfsprekende wijze door meesterlijke ti ming en sprankelend samen spel een voortdurende span ning te behouden. „Eigenlijk heb ik altijd gevonden dat het stuk geen echte hoofdrolspe lers kent. We spelen alle vier de hoofdrol. Daarom ben ik zo blij dat we de onderscheiding voor het meest opmerkelijke ensemblespel hebben gekre gen", sprak Reina de Groot die zaterdag in Middelburg de Elektra in ontvangst nam, ook namens de overige spe lers, haar twee dochters Myr- the en Alexandra Jansen, en Agnes Selij. In totaal sleepte het gezel schap met De Koning en de Rest drie onderscheidingen voor het Zeeuws amateurto neel in de wacht. Ook voor de grime en het decor werd De Zeeuwse Komedie beloond met Elektra's. De onderschei ding voor de vrouwelijke hoofdrol, waarvoor De Zeeuw se Komedie twee keer was ge nomineerd. ging naar Kathe- rine Hermans voor haar ver tolking van Antigone in het gelijknamige stuk van De Nar dusbloem. „De invulling die zij aan haar Antigone gaf was zeer fraai doorleefd. De tegen strijdige gevoelens waren hel der vormgegeven: niet altijd een sympathiek personage, maar oprecht in haar egoïs me", luidde de motivatie van de jury. Uitersten De onderscheiding voor de mannelijke hoofdrol ging naar Jan Camijn van het Middel burgs Theater. Hij speelde Alan in het stuk Equus. Dat deed hij op een bewonders- waardige manier. Zo schakel de hij volgens de juryleden zonder problemen tussen de twee uitersten van het karak ter. En op een integere manier gaf hij gestalte aan de heftige emoties van de gefolterde ziel van zijn hoofdrolfiguur. Omdat de vijfde editie van het Elektrafestival dit jaar samen viel met het 25-jarig bestaan van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA) kreeg de uitreiking in de Stads schouwburg een extra feeste lijk tintje. Het evenement werd geopend en afgesloten met optredens van het vier koppig drumcollectief Slagerij van Kampen. En de uitreiking werd overgelaten aan de twee bekende toneelspelers Gees Linnebank en Helmert Wou denberg. Zij maakten er met wat grapjes een onderhouden de gebeurtenis van, zelfs als de winnaar al bekend was zoals in het geval van Rieks Veenker van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren, die als enige was genomineerd voor de muzikale vormgeving. De overige winnaars zijn: John Meuldijk van Theatergroep Zierik voor de belichting van Het Bedkwartet, Het Middel burgs Theater voor de opmer kelijke vormgeving van Equus. Hanne de Meester en Katrien Pauwels van de Goese Operettevereniging voor de kleding in La Belle Hélène, Addie van de Walle van To neelvereniging Heer Hendrik voor haar bijrol als Madame Fiquet in De Erfenisjagers en tenslotte Kees Baijens van Het Middelburgs Theater voor zijn bijrol als Cherea in Cali gula. Er werden zaterdag niet alleen Elektra's uitgereikt Tijdens de receptie van het jubileren de ZCA kregen Gerard Baijens uit Middelburg en Geert van der Made uit Goes de Gouden Rederijkersspeld uitgereikt voor hun bijzondere verdien sten voor het amateurtoneel. Baijens en Van der Made zijn respectievelijk vice-voorzitter en secretaris van het ZCA. Automobilist rijdt winkel binnen SLUIS - Een automobilist uit Knokke is zondagochtend licht gewond geraakt nadat hij in Sluis met zijn auto een paal en een winkelpui had geramd. Omstreeks half elf reed hij vanaf de Ga- renmarkt de Kapellestraat in. In de bocht verloor hij de macht over het stuur. De politie vermoedt dat een te hoge snelheid de oorzaak was van het ongeluk. De auto kwam half in de winkel tot stilstand Niemand raakte daarbij gewond. De Belgische bestuurder is met een pijnlijke knie overgebracht naar het zie kenhuis in Brugge. Zierikzeese gewond bij aanrijding THOLEN - Een 64-jarige automobiliste uit Zierikzee is zondag middag gewond geraakt bij een botsing op de provinciale weg bij Tholen. De vrouw wilde keren op deze weg maar lette onvol doende op het verkeer dat achterop naderde. Een 34-jarige au tomobilist uit Scherpenisse kon haar niet meer ontwijken en een aanrijding was het gevolg. De Zierikzeese werd met een hersenschudding en een gebroken enkel naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Man deelt onverwacht kopstoot uit HULST - Een 26-jarige inwoner van Hulst deed zaterdag aan gifte van mishandeling. De man kreeg in de Grote Bagijne- straat in zijn woonplaats plotseling een kopstoot van een onbe kende. Hij liep daarbij waarschijnlijk een lichte hersenschud ding op.en moest worden behandeld door een arts. Eventuele getuigen wordt gevraagd contact op te nemen met het politie bureau in Hulst (0114-313656). Alcoholvrij: frisdrankglas cadeau GOES - In samenwerking met Veilig Verkeer Nederland heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag een alcoholcon trole gehouden op de Goesestraatweg in 's-Gravenpolder en de Kruiningenpolderweg in Nisse. Van de 48 weggebruikers die werden aangehouden liepen er drie tegen de lamp. Een 64-ja- rige automobilist uit 's-Gravenpolder bleek twee keer de toege stane hoeveelheid alcohol in zijn bloed te hebben. Dit kwam hem op een dagvaarding te staan Twee bromfietsers van 17 jaar. uit 's-Gravenpolder en Kapelle. kregen voor hetzelfde feit een gelijke straf. Alle gecontroleerde personen die niet fout za ten. ontvingen een frisdrankglas. Auto rijdt door na aanrijding GOES - Een onbekende automobiliste heeft zich zaterdagmid dag uit de voeten gemaakt nadat ze een 17-jarige bromfietser uit Goes had aangereden op de Laan der Verenigde Naties in Goes. Volgens de bromfietser kwam hij ten val toen hij plotse ling moest remmen voor de wagen die plotseling links uit de bocht kwam. De vrouw stopte even, maar wilde geen gegevens uitwisselen en reed weg De Goesenaar raakte niet gewond maar bleef achter met een zwaar beschadigde bromfiets van onze verslaggever MIDDELBURG - Het is altijd gevaarlijk om verwachtingen hoog op te schroeven. Dat bleek afgelopen zaterdag weer eens tijdens het publieke debat over de productie van beeldende kunst in Zeeland. Gemeten naar de ambities van de organisato ren, kan het debat als mislukt worden beschouwd. De bedoe ling was dat deze discussie nu eens niet in een al te voorspel bare klaagzang zou vervallen, maar zinnige aanbevelingen voor toekomstig beleid zou op leveren. Daarvan kwam weinig terecht, ondanks drie besloten bijeenkomsten waarin de mid dag was voorbereid. Wat niet wegneemt dat het publiek - gro tendeels gevormd door betrok kenen uit de Zeeuwse kunstwe reld - een geanimeerde en inte ressante vertoning kreeg voor geschoteld. Voor een deel was dat te danken aan directeur Tijmen van Groot heest van het Amsterdams Fonds voor de Kunst, die als voorzitter optrad. Hij hield de discussie levendig, prikkelde de deelnemers en had kennis van zaken. Toch lukte het ook hem niet zijn voornemens waar te maken. „Iedereen die ergens over klaagt, moet ook minstens twee oplossingen aandragen", waarschuwde hij vooraf Aan het eind van de middag zou dan een tiental actiepunten worden ge formuleerd. Maar binnen de kortste keren vlogen de deelne mers elkaar al in de haren en de discussie leek aanvankelijk geen enkel actiepunt op te leve ren. De gemeente Middelburg werd met hoon overladen, vanwege een onlangs uitgebrachte notitie over het kunstbeleid. Voorzitter Gerrit Schoenmakers van Nieuwe Muziek Zeeland zei 'ont hutst' te zijn door het 'belachelij ke' stuk. „Iedereen terug in zijn hok met minder geld. Dat is het kunstbeleid van Middelburg." Bijval kreeg hij van directeur Lex ter Braak van de Vleeshal: „Deze cultuurnota deugt niet. Het stuk bevat geen enkele con clusie. geen enkele inhoud, geen enkele visie." V3n de Gemeente Middelburg was memand aan wezig om te reageren, zoals trou wens alle gemeenten schitter den door afwezigheid. Een groot deel van het debat draaide om de vraag of de heden daagse beeldende kunst in Zee land in een isolement verkeert. Populistische argumenten en halve waarheden werden met geschuwd. „De gevestigde kunstorde is een arrogant en ge sloten wereldje dat van belan- genverstengeling aan elkaar hangt en met minachting op an deren neerkijkt", betoogde Henk Postma, journalist en lid van de adviescommissie beel dende kunst in Vlissingen. Maar op de vraag van Van Grootheest om met feiten te staven dat de laatste jaren eerder vijandschap voor de kunst was gekweekt dan genegenheid, moest hij het ant woord schuldig blijven. Enigszins tendentieus waren ook de stellingen van Tjeu Strous, lijsttrekker van de PvdA in Middelburg, en voorzitter Jaap Ventevogel van de Cultu rele Raad Vlissingen. die met na me de Vleeshal arrogantie ver weten en onwil om een band met het publiek op te bouwen. De fei ten zijn eenvoudig anders, maar weinig gelegenheid om dat dui delijk te maken. Volgens kunste naar Piet Dieleman werden de zaken omgedraaid: kunstenaars en kunstinstanties zijn wel tot openheid en communicatie be reid, maar het publiek niet. Onderhoudend De felle discussies maakten het debat onderhoudend, maar le verden weinig op. Met pijn en moeite werden uiteindelijk drie actiepunten geformuleerd: ge meenten zouden voortaan een half procent van het budget voor alle openbare werken voor kunst moeten reserveren, de provincie moet zich sterk maken voor een beeldenpark van internationale allure op Neeltje Jans en - geheel uit de koker van Van Groot heest: - Zeeland heeft een cultu rele aanjager nodig, een onaf hankelijk adviseur die vier jaar lang via een centrale aanpak probeert interessante projecten en betere regelingen van de grond te krijgen. Man had nog celstraf te goed TERNEUZEN - Een patrouille van de Koninklijke Marechaus see heeft zaterdagnacht op de Tractaatweg in Terneuzen een 23-jarige Fransman aangehou den. De man was eerder door de arrondissementsrechtbank in Rotterdam veroordeeld tot 58 dagen gevangenisstraf wegens overtreding van de Opiumwet. Verdachte is voorlopig ingeslo ten in de marechausseekazerne. De trucker die in zijn mon ster-met-oplegger tiaast de snoezige Fiat Panda ron kend voor het rode licht stond te wachten, draaide zijn portierraam open. Hij gebaarde naar de vrouw achter het stuur van het koekblikje. De vrouw opende eveneens haar raampje en keek de trucker vragend aan. De man grijnsde en schreeuwde: ..Krijgt-ie al benzine of zoogt u 'm nog...?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21