n PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SKritiek op dubbelrol Bolkestein Noodweer treft Cóte d'Azur Openlijke oorlogsverklaring politie en justitie in België Drieluik terug via Internet Toestand Jeltsin blijft onduidelijk 4 WEKEN IfflmB li w beschuldiging: WD-leider probeerde voor bedrijf minister om te praten I 7*l pta goes N' 30 >5 Wildwest in Zeeuws- Vlaanderen: chauffeur ZWN-bus mishandeld VOOR 14,25 19$ Bewolkt met buien Vandaag een bewolkte dag met kans op regen en motregen. De maximum i temperatuur is 12 graden, minimum 8 graden. Matige noordooster. )39e jaargang no. 225 riaandag 23 september 1996 esse nummers 1,60 DEN HAAG (GPD) - VVD-lei- Jer Bolkestein heeft pogingen led aan om het beleid van minis ter Borst van Volksgezondheid Je beïnvloeden in het belang van let farmaceutisch bedrijf MSD waarvan hij commissaris is. Dat leek gisteravond uit een repor- van de tv-rubriek Net- ■erk. nerlid Rosenmöller (Groen- heeft aangekondigd over .belangenverstrengeling"' aan de minister te zullen en. De Socialistische Partij lende direct na de tv-uitzen- ig al schriftelijke vragen aan Arrestatie na ontvoering meisje ROTTERDAM (ANP) - Recher- theurs van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond hebben za terdagmiddag in Vlaardingen binnen een uur de ontvoering ■an een 12-jarig meisje uit ichiedam beëindigd. De politie leeft een 58-jarige man uit ichiedam aangehouden. )e ouders van het slachtoffer leden aangifte van de ontvoe- ing. De politie doorzocht de voning van de man in Schiedam >n een huis in Vlaardingen. Daarbij werden honderden vi- leobanden in beslag genomen. De politie kwam de ontvoering >p het spoor dankzij een oogge tuige die zag dat de Schiedam- - ner het meisje dwong in een au- Jto te stappen. Op grond van een lignalementsbeschrijving en iet kenteken van de auto. zette le politie een gerichte zoekactie Dp touw. Dat resulteerde irfde bevrijding van het meisje. De politie weet nog niet precies wat de achtergronden zijn. Borst in. De andere partijen wachten met een oordeel totdat Bolkestein heeft gereageerd. Gisteravond weigerde de WD- leider op de aantijgingen in te gaan. Pas over een week, wanneer hij terug is van een va kantie op Cyprus, zal hij de WD-fractie opheldering ver schaffen. Documenten In het programma Netwerk werden documenten getoond waaruit bleek dat Bolkestein (die voor zijn commissariaat bij MSD 30.000 per jaar ont vangt) zeker twee keer contact heeft opgenomen met D66-mi- nister Borst om de belangen van het in Haarlem gevestigde ge neesmiddelenconcern te beplei ten. In een derde geval vroeg de directeur van MSD in maart 1995 in een fax aan Bolkestein om contact op te nemen met „jouw collega's in het kabinet" om de Prijzenwet van minister Borst tegen te houden. Volgens die wet zouden medicijnen aan een maximumprijs worden ge bonden omdat geneesmiddelen in Nederland 20 tot 40 procent duurder zijn dan in de ons om ringende landen. De farmaceutische industrie heeft de prijzen van medicijnen de afgelopen jaren kunstmatig hoog gehouden. De Prijzenwet moet jaarlijks een besparing op de gezondheidszorg van 700 miljoen gulden opleveren. Bol kestein heeft uiteindelijk in de Tweede Kamer vóór de Prijzen wet gestemd. Onderzoeken In de andere twee gevallen mengde Bolkestein zich zeker in kwesties die MSD ter harte gin gen. De fabrikant ontwikkelde in 1995 het medicijn Cozaar te-- fojji 248 aa 214; I ALKMAAR (ANP) - Alk maar verkocht in de zestien de eeuw een schilderij van Maerten van Heemskerck aan de Dom in het Zweedse Linköping. Sinds gisteren is het drieluik weer terug in de stad en hangt het uitgeprint in de Grote Kerk. Dankzij In ternet. Met behulp van straalzen ders, computers, scanners, telefoonverbindingen en di gitale verfplotters hebben kunstenaars sinds woensdag gewerkt aan het terughalen van het schilderij. Het originele drieluik hangt overigens nog steeds in de Dom van de Zweedse plaats maar dankzij de moderne techniek kreeg Alkmaar een prachtige kopie in bezit. Vooral in de nacht van zater dag op zondag was dat nog even spannend. Door grote drukte op Internet liep het printen van het laatste deel van het drieluik vertraging op. Daardoor kwam pas gis termiddag het laatste paneel uit de printer. Het hypermoderne project trok sinds woensdag tussen de vier- en vijfduizend be zoekers. Morgen zal konin gin Beatrix het resultaat aanschouwen bij de herope ning van de gerestaureerde Grote Sint Laurens Kerk. foto Juan Vrijdag/ANP gen hoge bloeddruk. De Zieken fondsraad wilde dit middel eerst nog laten onderzoeken om te bezien of het voor opname in het 'geneesmiddelen-vergoe dingssysteem' (GVS) in aan merking zou komen. Op 11 mei vorig jaar schreef Bolkestein een brief naar het privé-adres van Borst in Biltho- ven ('Beste Els') met het verzoek het medicijn niet te laten onder zoeken, maar onmiddellijk in aanmerking te laten komen voor het GVS omdat dit anders een gevoelige klap zou beteke nen voor de Nederlandse ex port. Bolkestein betitelt zich zelf in de brief overigens niet als Kamerlid, maar als commissa ris van MSD. In oktober 1995 nam Bolkestein opnieuw contact op met Borst, deze keer om te bepleiten dat het medicijn Zocor niet in prijs zou worden verlaagd. De lobby van Bolkestein was op het mi nisterie al zo bekend, dat top ambtenaar De Vos in een interne notitieeind 1995 al stelde dat de minister ..wellicht weer door de heer Bolkestein wordt bena derd". Het programma Netwerk meldde verder dat MSD maar liefst 50.000 gulden aan spon sorgelden heeft gegeven voor het congres van de Liberale In ternationale in Noordwijk, waar Bolkestein in maart dit jaar tot voorzitter werd geko zen Het GroenLinkse Kamerlid Ro senmöller toonde zich gister avond geschokt". „Dit kan echt niet. Dit lijkt op belangenver strengeling." De SP vindt dat Bolkestein zijn „politieke macht als verlengstuk heeft ge- In Cogolin aan de Franse Rivièra werden zo'n twintig caravans meegesleurd door de watermassa's en verpletterd tegen een brug. foto Eric Gaillard/Reuters. MARSEILLE (AFP/DPA) - De herfst is aan de Franse Cóte d'Azur en in het noor den van Corsica begonnen met noodweer: zware regenbuien leidden tot omvangrij ke overstromingen. Tientallen mensen moesten zondag met helikopters en boten worden geëvacueerd uit plaatsen in de omgeving van het Zuid- Franse Saint-Tropez. Niemand raakte ge wond. In de omgeving van de badplaats sleurde het snel stijgende water zeker veertig auto's mee. In sommige dorpjes stond het water metershoog. Honderden reddingswerkers verleenden hulp aan be woners van de overstroomde plaatsen. Ook op het Franse Middellandse-Zee-ei- land Corsica moesten mensen hun huizen tijdelijk verlaten wegens overstromingen. Dat gebeurde vooral in het noordelijke deel van het eiland. In de buurt van Balag- ne werden twee bruggen vernield door de watermassa's. Ook voor de afgelopen nacht werd storm en zware regen ver wacht. van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - De Belgische poli tie- en justitiediensten hebben elkaar afgelopen weekeinde openlijk de oorlog verklaard. Nu het onderzoek naar de ge maakte fouten bij de zaak- Dutroux de fase nadert waarin schuldigen moeten worden aan gewezen. is de al jaren broeien de rivaliteit binnen het justitieel apparaat in België tot uitbar sting gekomen. De liberale par- Advertentie Peugeot 306 XSi 3 drs. Motor 2000 inj. 123 pk Bouwjaar April 1994 Km stand 60.000 Kleur Rood Extra's Stuurbekrachtiging, Centrale deurvergrendeling Elektrische ramen. Getint glas Gemini Alarm, Voorspoiler, Zijskirts Prijs 30.950,- Peugeot 106 Rallye 3 drs. Motor 1300 inj. 100pk Bouwjaar Maart 1994 Km stand 67.000 Kleur Zwart Extra's Originele Peugeot radio Prijs 1 8.750,- official Peugeot Dealer westhavendifk 148 goes 0113-22 06 20 tijleider Herman de Croo eiste gisteren dat een onmiddellijk eind wordt gemaakt aan de „vuile politieoorlog, die de rechtsstaat naar de afgrond dreigt te leiden". Voor de BRT-televisie dreigde voorzitter Paul van Keer van de grootste politievakbond zater dag stukken openbaar te maken die aantonen dat hooggeplaats te Belgen door justitie in be scherming zijn genomen. „Elke rijkswachtbrigade is op de hoogte van dossiers die nooit tot vervolging hebben geleid En ik kan u zeggen: dat betreft geen gewone arbeiders. Seponering gebeurt alleen voor diegenen die het gerecht een dienst kun nen bewijzen", aldus Van Keer. Op het jaarcongres van bond haalde de voorzitter ongemeen scherp uit naar justitie. ..Magi straten hullen zich in hun rode of paarse toga's en - zoals het goede Farizeeërs past - wijzen zij vanuit hun heksenkring met een beschuldigende vinger naar diegenen die zich toch niet ver weren. Als zou blijken dat het establishment zichzelf wil red den, dan zullen wij onze dos siers openen!", dreigde hij. Ook maande Van Keer de gerechte lijke politie „op te houden met te denken dat zij supersmeris sen zijn". Rapporten Aanleiding voor de woedende uitval van Van Keer vormden de rapporten van de procureurs generaal Velu en Thily, waaruit volgens justitieminister De Clerck zou blijken dat de rijks wacht essentiële informatie over Dutroux bewust voor het gerecht verborgen heeft gehou den, dit met dramatische gevol gen voor het onderzoek naar de verdwijning van Julie en Melis- sa die in augustus werden opge graven in Sars-la-Buissière. Deze uitspraak van De Clerck, donderdag tijdens een debat in het federale parlement, leidde al meteen tot een conflict in het kabinet-Dehaene. Minister Vande Lanotte van Binnenland se Zaken, onder wiens gezag de 17.000 rijkswachters vallen, eiste in het openbaar dat ook een grondig onderzoek wordt ingesteld naar gemaakte fouten bij het gerecht. „Ik zal niet een eenvoudige politieman straffen zonder dat een rechter die ook fout zat wordt aangepakt", al dus Vande Lanotte. Hij deinsde er niet voor terug de rapporten van de rechters Velu en Thily, waarop De Clerck zich baseer de, 'partijdig' te noemen. Zaterdag mengde ook procu reur Bourlet van Neufchateau, die het onderzoek naar de ben- de-Dutroux leidt, zich in de stammenstrijd. Bourlet, één van de laatste gerechtsautoriteiten in wie de Belgen dezer dagen nog vertrouwen stellen, kriti seerde eveneens het verslag van Velu. MOSKOU (RTR) - De gezond heidstoestand van Boris Jeltsin blijft onduidelijk. Officiële me dedelingen over de conditie van de president blijven uit, ook na uiteenlopende verklaringen van een van de artsen van Jeltsin, Aktsjoerin. Zaterdag zei Aktsjoerin dat een gecompliceerde bvpass-opera- tie misschien te riskant zou zijn. Gisteren nam hij in een televi sie-interview eerst een beetje gas terug toen hij vertelde dat Jeltsin had gezegd dat de men sen zich niet ongerust moeten maken Die positieve opstelling van de patiënt zou volgens de arts veel kunnen bijdragen aan een goed verloop van de ingreep. Later op de dag kwam de chi rurg in een ander interview met het idee dat de operatie van Jel tsin met twee maanden zou kun nen worden uitgesteld, gezien brui kt van een commercieel be drijf. Dat is te allen tijde ontoe laatbaar". Oud-staatssecretaris Simons van Volkgezondheid oordeelde dat er een „grens is overschre den". Minister Borst liet weten dat iedere politicus zelf moet weten wat hij of zij doet, maar „persoonlijk zou ik er bij een commissariaat voor kiezen geen bemoeienis te hebben met een daarmee verbonden beleids veld. om zodoende het politieke en maatschappelijke functione ren duidelijk te scheiden". Schalken redt tennisploeg Onverwacht, als invaller van de geblesseerde Richard Krajicek, de buteerde Sjeng Schalken dit weekeinde in de Nederlandse Davis- Cupploeg. En met succes De jeugdige Limburger, net 20, was zater dag aan de zijde van Jan Siemerink succesvol in het dubbelspel en haalde gisteren tegen Nieuw-Zeeland het beslissende, der de punt binnen. Nederland won met 4-1 en verlengde zijn verblijf in de wereldgroep. Veere en Hoek winnen Hoofdklasser Veere en Hoek hebben zaterdag de tweede overwin ning van het seizoen geboekt. In eigen huis was Veere heer en mees ter over het roemruchte Noordwijk (3-1) en was kampioen Hoek in Katwijk te sterk (0-1). Met Kloetinge wil het vooralsnog niet vlot ten. Opnieuw kwamen de ploeg van Paul Telussa niet tot winst. In Lisse ging Kloetinge met 1-0 ten onder. 4 HBO Zeeland nog geen topper De Hogeschool Zeeland in Vlissingen moet nog bergen werk verzet ten ivil ze haar doel, doordringen tot de top-10 van de beste Neder landse hogescholen, bereiken. Maar er zit schot in de zaak. Gelukkig vinden HBO'ers Vlissingen, na Leeuwarden, wel C de beste 'eetstad'. %J Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 19. de conditie waarin deze ver keert. Hij zei er echter bij dat de 65-jarige Jeltsin niets wil weten van uitstel van de operatie, die tot doel heeft de bloedtoevoer naar het hart te verbeteren Het zou voor hem betekenen dat hij aanzienlijk beperkt blijft in zijn lichamelijk activiteiten, aldus de arts. Aktsjoerin vertelde ook dat Jel tsin vlak voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen, eind juni, een hartaanval heeft gehad die tot dusver om politie ke redenen zou zijn verzwegen. Hij zei dat hij deze conclusie heeft getrokken op basis van medisch onderzoek van Jeltsi n De president is in het weekeinde nog eens uitgebreid in het me disch centrum van het Kremlin bekeken. Aktsjoerin en zijn col lega's zullen woensdag of don derdag een beslissing nemen over een operatie. van onze verslaggever OOSTBURG - De politie heeft zaterdagavond bij Oostburg vijf mannen aangehouden die kort daarvoor een ZWN-bus tot stoppen hadden gedwongen en de chauffeur hadden gemoles teerd. Het slachtoffer moest voor controle naar het zieken huis, de passagiers bleven onge deerd. De vijf verdachten, afkomstig uit Brussel, Maldegemenljmui- den, hadden zaterdagavond in Biervliet een café bezocht. Om streeks half twaalf reden ze ie der met een auto richting Rijks weg N61Op het moment dat de eerste in rij de weg opdraaide, naderde een streekbus van de ZWN. De buschauffeur, een 52-jarige inwoner van Oost burg. voelde zich door de ma noeuvre gehinderd en maakte dat kenbaar met lichtsignalen. Dat was het begin van een wild west-tafereel. aldus de politie. De vijf auto's probeerden de bus tot stoppen te dwingen en brachten daarbij het overige verkeer in gevaar. Even later blokkeerden de belagers het kruispunt Tivoli bij IJzendijke, maar de buschauffeur wist te ontkomen door de. rijstrook voor tegemoetkomend verkeer te gebruiken. Op de rotonde op de Maaidijk bij Oostburg slaag de het vijftal er wel in de bus tot stilstand te brengen. Gealarmeerde agenten zagen één van de achtervolgers een ruit van de busdeuV inslaan en vervolgens de chauffeur te lijf gaan. Met de nodige moeite slaagden de agenten er in de man te overmeesteren. Zijn kompanen werden zonder pro blemen aangehouden. De buschauffeur bleek na con trole in het ziekenhuis onge deerd en kon huiswaarts keren. (Advertentie De verdachten kunnen flink wat aanklachten tegemoet zien, waaronder mishandeling, het in gevaar brengen van levens door gevaarlijk rijgedrag en moge lijk ook poging tot doodslag. De politie verzoekt getuigen zich te melden bij het bureau in Oost burg (telefoon: 0117-453156). Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant personenwagens bestel- en vrachtauto's Ook voor financiering van andere objecten. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1