Sjeng Schalken redder Oranje .Hoek heeft meer dan één ons geluk Ploeteren in het Vlissingse zand w T fefl Zekerheid staat bij Feyenoord op de eerste plaats w* Tolhoek verrast op WK mountainbiken Davis Cup-team naar zege dankzij invaller 2£i— PZC MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 sport Iran onze verslaggever Eric de Bie Haarlem - Sjeng Schalken |iad het knikje van bondscoach gtan Franker begrepen. Toen Richard Krajicek, kopman van bet Nederlandse Davis Cup- jeam. vrijdag in het duel met kieuw-Zeeland met een knie blessure afhaakte, wist de pas twintigjarige Limburger wat hem te doen stond. Even die |>laats in de wereldgroep veilig stellen, kreeg de debutant als taak. En alsof het de gewoonste Wak van de wereld was. deed Schalken dat voor een kleine vierduizend toeschouwers in de Haarlemse Extran-hal. „Gezel lig hoor", was hij na de 4-1-zege net zo nuchter als op de baan. De opmerkelijke invalbeurt van pchalken maakte gisteren veel oed, maar gelukkig ging Fran- ;er in de euforie over het behoud an de plaats in de wereldgroep liet zover dat hij zichzelf op de lorst klopte. De bondscoach be- efte eveneens dat de winst op lieuw-Zeeland met de nodige nazzel tot stand was gekomen, nderdaad. wat de jonge Lim- >urger liet zien, was klasse. En mderstreepte nogmaals dat Jranje in potentie tot de sterk te tennisnaties ter wereld be- loort. tiaar het duel met Nieuw-Zee- and. dat door het afhaken van lerst Krajicek en gisteren Brett steven een soort 'ontmoeting ran de kneusjes' werd, maakte evens duidelijk dat de Neder- andse spelers nog altijd niet de ware Davis Cup-mentaliteit be- ötten en dit weekeinde in feite door het oog van de naald kro pen. Met hulp van de voorzienig heid', was ook de visie van Fran ker, die eind volgend jaar als Da- vis Cup-captain plaatsmaakt voor Michiel Schapers en graag met een aansprekend resultaat in de wereldgroep afscheid neemt. Debutant Schalken, ge selecteerd na de afmeldingen van Paul Haarhuis en Jacco El- tingh, moest voor de bonscoach de hoop daarop levend houden. Forceren Hij deed dat door zaterdag eerst met Jan Siemerink het Nieuw- Zeelandse dubbel Brett Steven/ Alistair Hunt te verslaan <3-6. 7- 6,6-4,6-2) en zondag tegen inval ler James Greenhalgh de beslis sing te forceren. Schalken was met 7-5, 6-1, 6-7, 6-1 te sterk voor de vervanger van de met een pijnlijke schouder kampende Steven en kreeg na afloop de ver diende schouderklopjes. .Ongelooflijk hoe die jongen heeft gespeeld. Heel professio neel", sprak een opgeluchte Franker. „Sjeng heeft een hele goede indruk gemaakt", vond Krajicek. „Rustig, koel. Mis schien is het in de toekomst wel niet meer zo logisch dat Sieme rink. Haarhuis. Eltingh en ik het Davis Cup-team vormen". En de kroonprins zelf? Die rea geerde zoals hij tennist: zelfbe wust en bedachtzaam. „Ik ben blij dat ik dit voor het team heb ben kunnen doen. Toen Stan vrijdag zei dat ik me moest gaan voorbereiden voor in elk geval de dubbel, ging ik er eigenlijk al vanuit dat ik ook nog een single zou spelen. Dat maakte me niet extra zenuwachtig. Ik wilde graag de baan op, want dat langs de kant zitten is niets voor mij. De invalbeurt was voor mij een leuke afsluiting van een prach tige week. Gezellig met je team genoten optrekken. Elke dag sa men eten, veel trainen en veel rusten. Wat wil je nog meer als tennisser?" Wennen Nerveus was Schalken, al in het bezit van twee toernooititels en inmiddels opgeklommen naar 43-ste plaats op de wereldrang lijst, alleen zaterdag vlak voor de dubbel. „Ik moest aan de baan en het publiek wennen, maar ik was niet echt gespan nen. Inmiddels ben ik daar wel overheen gegroeid. De laatste keer dat ik stijf van de zenuwen Sjeng Schalken: een indrukwekkende debutant in het Davis Cup-team. Katwijk bijt zich stuk op tactisch sterk elftal: 0-1 wmÊmmmÊÊÊÊmmimmm 311 nc van onze verslaggever Richard Thannhauser KATWIJK - De verbittering na ieen nederlaag leidt soms tot de alleraardigste discussies. Za terdag, na Katwijk-Hoek (0-1), was het niet anders. Johan Bal- legeer werd tijdens zijn gebrui kelijke analyse na de wedstrijd bruusk onderbroken door een gefrustreerde supporter van de thuisploeg. „Zeg maar tegen de pers dat jullie geluk hebben ge had." Ballegeer reageerde ge vat. „Je hebt in het voetbal soms meer aan eén ons geluk dan aan tien kilo kunde." De op merking was voldoende om de Katwijker het zwijgen op te leg gen. Verliezers hebben excuses nodig om het leed te zalven. Bob Koot wijk, trainer van Katwijk, durf de zowaar te stellen dat zijn ploeg goed had gespeeld. „De jongens verdienen een compli ment. Voor wat ze na de rust presteerden, kan ik ze geen ver wijten maken. Ze hebben alles gegeven." Kootwijk was minder te spreken over de tegenstander. ,Hoek is een laffe ploeg. Als je met zulk materiaal zoveel men sen achter de bal houdt..." Johan Ballegeer. de architect van Hoeks tactisch concept, haalde zijn schouders op toen hij werd geconfronteerd met de kri tiek van zijn collega. „Spelen wij laf? Dat mag die trainer vinden. Maar dan zeg ik op mijn beurt: Katwijk speelt dom. Het is mode om achterin één-op-één te spe len. Wij doen daar niet aan mee. En ik zeg je: als ploegen tegen ons zo gaan spelen, dan zullen we dit seizoen nog veel wedstrij den op verplaatsing winnen." Botsing Katwijk-Hoek was inderdaad een botsing van speelstijlen. Waar Hoek zoals altijd speelt met drie mandekkers en een li bero. die achter zijn verdediging blijft, schuift bij Katwijk de laat ste man door naar het midden veld. Achterin speelt de ploeg het man-tegen-man. hetgeen ge tuigt van een groot vertrouwen in de verdedigers. Maar waarop dat vertrouwen is gebaseerd, werd zaterdag niemand duide lijk. Als Hoek counterde, dan was - zeker in de beginfase en diep in de tweede helft - Geert- jan de Smet vaak ongrijpbaar. Het spitsenduo Nijskens/Lam- bert viel minder op. maar zodra één van hen een duel won, ont stond er meteen gevaar voor het doel van Katwijk. De riskante speelstijl leverde Katwijk wel vaak een optisch overwicht op, maar als je er niet in slaagt de kracht te vertalen in een doelpunt, dan neemt het ri sico op een succesvolle tegen stoot toe. Dat weet ook Bob Kootwijk, die met zijn kritiek op Hoek bovendien aangaf dat hij zijn huiswerk niet naar behoren heeft gemaakt. Sinds Ballegeer Hoek onder zijn hoede heeft, speelt de ploeg het 4-4-2-sys- teem. Een variant die inmiddels zo is geperfectioneerd, dat zelfs het wegvallen van de twee dra gende spelers (Geert de Poorter en Patrick Naudts) geen nega tieve gevolgen heeft. Hoek ontleedde zaterdag dan ook gemakkelijk het gevaar van de tegenstander. Topscorer Hans Zwaan had niets in te bren gen tegen Leo Kayser; Jos Kay- ser en Erwin Dek waren de meer dere van respectievelijk Geof frey Tetro en Marco de Ridder. Ook op het werklustige midden veld van Hoek viel weinig aan te merken. Franky Standaert, de loper, was de belangrijkste scha kel tussen de aanval en de verde diging en Frank van Damme (op rechts) en Peter Nieskens fun geerden als effectieve stoorzen der. Op links was Geertjan de Smet de man van de ideeën. Het was jammer dat De Smet een be langrijk deel van de wedstrijd door zijn ploeggenoten werd overgeslagen, want met zijn snelheid is hij in staat een com plete verdediging voor schut te zetten. Hoek kreeg in het eerste half uur vier kansjes en Katwijk niet één. Toch dacht de thuisclub een doelpunt te kunnen vieren, om dat doelman André de Letter van Hoek zich verkeek op een mislukte voorzet van Jan Lijst. De Letter redde met een uiterste krachtsinspanning, viel vervol gens met bal in al in het doelnet, maar drukte de bal in een reflex voor de lijn. De thuisclub claim de een doelpunt, maar scheids rechter Breugem volgde slaafs het advies van zijn grensrechter, die geen treffer had geconsta teerd. Tempo Alleen kort na de rust had Hoek het moeilijk. Katwijk voerde het tempo op en drukte Hoek vast op eigen helft. Het opportunisti sche spel leverde kansen op voor Jan Lijst (hij schoot in het zijnet) en Marco van der Plas (een om haal die het doel net miste). Het offensief werd in de 56e minuut wreed onderbroken. Lambert kopte een hoge bal door richting Nijskens, die slim achter zijn be waker Kwestro was weggekro pen. De ex-prof leek op weg naar 0-1, maar werd onderuitgehaald door doelman Hugo van Duijn. Arbiter Breugem bestrafte de overtreding terecht met een strafschop, die koelbloedig werd verzilverd door Jacky Lambert: 0-1. Na die treffer ging Katwijk nog ongecontroleerder ten aanval en kreeg Hoek nog meer ruimte voor de counter. Ballegeer bracht snelle Leonhart voor Lambert en hoopte daarmee een vroegtijdige beslissing te force ren. Dat gebeurde niet omdat van onze verslaggever Richard Thannhauser VLISSINGEN - Eigenlijk is de start van een manche in een met bijna honderd man tel lend deelnemersveld heel sim pel. „Een kwestie van goed op letten en het gas er zo lang mo gelijk ophouden", weet Ri chard Leeuwesteijn. De Vlis singse motorcrosser, die be slag legde op de vijfde plaats in het totaalklassement 250/ 500 cc, had gemakkelijk pra ten. Hij is een vaste klant op de jaarlijkse Strandcross in Vlissingen en weet waar hij alert moet zijn. Leeuwesteijn had dan ook geen problemen bij het ingaan van de eerste bocht. Waar ve len een kans op een goede note ring al na zo'n kleine honderd meter verspeelden, stuurde hij zijn machine in beide manches soepel door de steile bocht. Dat wilde ook Hans Alewijnse. De 25-jarige plaatsgenoot van Leeuwesteijn dacht in de eer ste manche het beste spoor ge vonden te hebben, maar kwam in de problemen toen vóór hem een crosser onderuit ging. Alewijnse moest inhouden en toen hij even later te gehaast gas gaf, begroef het te snel aan gedreven achterwiel de bijna complete motor in het mulle zand. Slechts een deel van het voorwiel, het stuur en de brandstoftank staken boven het zand uit. de rest van de ma chine was onzichtbaar. Een achttal helpers trachtte de mo tor weer boven de grond te krij gen, maar dat lukte niet. Pas toen enkelen - onder wie Ale wijnse zelf - met de handen be gonnen te graven, werd de ma chine weer zichtbaar en kon de rijder zijn weg vervolgen. Het ongemak had echter zo lang geduurd, dat de ongeluk kige Vlissinger al was gedub beld door de helft van het deel nemersveld. „Zwaar klote", was het treffende commentaar van Alewijnse. die de race niet voltooide. De machine begaf het, waardoor hij ook de twee de manche moest missen. „Ik had me zoveel van m'n vierde Strandcross voorgesteld", ver zuchtte hij. „Maar je weet dat je die eerste bocht in een keer goed moet nemen. Anders kun je het wel schudden." zie ook pagina 19 De snelste rijders in de 250/500cc-klasse ontlopen de problemen in de eerste bocht. foto Ruben Oreel stond, was in maart tegen Pete Sampras in Key Biscayne. De eerste keer tegen de nummer één van de wereld. Maar alles went". Dus hield Schalken zaterdag Ne derland 'gewoon' op de been door de cruciale dubbelpartij, waarin hij voor de eerste keer aan de wisselvallig gestarte Sie merink was gekoppeld, in de tweede set een andere wending te geven. Nadat de Nieuw-Zee- landers Steven en Hunt meer dere kansen op een 2-0-voor- sprong hadden verspeeld, wis ten de Nederlanders door vooral goed spel van Schalken via een tiebreak weer gelijk te komen. Voor Siemerink bleek dat het sein zijn talenten uit de kast te halen, waarna het gelegenheids duo niet meer was te stoppen. Schalken bereidde zich daarna voor op een nieuwe confrontatie met Steven, maar zag zondag middag Greenhalgh tegenover zich staan. De twee partijen had den te veel gevergd van de toch als niet topfitte Nieuw-Zeeland- se kopman, zodat de nummer 668 van de wereld de hoop van de 'Kiwi's' werd. „Die ranking zei me echter niets", aldus Schalken. „Hij kan heus wel een bal slaan. In de eer ste set had ik de nodige moeite met hem". Daarna was het ech ter snel gebeurd met de 21-jarige Greenlagh, die als jeugdspeler een groot talent werd genoemd. Dat de partij nog een vierde set kreeg, kwam vooral doordat Schalken even zijn concentratie verloor. Indien de slungelachtige pupil van Henk van Hulst die zwakte overwint en zijn service nog ver betert, dan heeft Franker, zoals Krajicek al zei, in de toekomst een luxe-probleem. Met daarbij opgeteld de opmars van Dennis van Scheppingen, die gisteren als vervanger van Siemerink in de onbelangrijke slotpartij Hunt versloeg, is de bondscoach voor lopig niet uitgedroomd over Ne derlands succes in de Davis Cup. Leonhart onzichtbaar bleef en De Smet verzuimde een vrije kans te benutten. Daardoor bleef het spannend tot de laatste seconde. Maar doelman De Letter, opviel door een snoeihard afstands schot van Johan van der Meer over het doel te tikken, hield de nul vast. Ook al omdat Lijst vlak voor tijd van dichtbij voorlangs schoot. „We waren voor mini maal één punt gekomen, het zijn er drie geworden. Ik ben tevre den", glunderde Ballegeer. Katwijk-Hoek 0-1 (0-1). 56 Lambert (strafschop) 0-1 Scheidsrechter: G.A. Breugem iDeri Haagi. Aantal toeschouwers 1100 Gele kaart Te tro. Van Duijn (beiden Katwijk), Standaert en Van Damme (beiden Hoek). Dennis de Nooijer (midden) had een lastige avond tegen Henk Era ser. foto Cees Kuiper/GPD ROTTERDAM (ANP) - Een kampioen heeft verplichtingen, een koploper ook. Maar Feye noord trekt zich voorlopig ner gens iets van aan. De Rotter dammers spelen hun wedstrij den sober en zuinig. Aan succes geen gebrek, maar de amuse mentswaarde is gering. Veel te laag in elk geval voor elke zich zelf respecterende lijstaanvoer der. Sparta-Feyenoord (0-1) was za terdagavond op het afgeladen Kasteel een draak van een der by. Neutrale toeschouwers wer den er zelfs een beetje depressief van. Matige spanning, weinig kansen en nog minder techni sche kwaliteit. 'Uiteraard' won Feyenoord. dank zij een doel punt van Larsson. Het voetbal publiek was de grote verliezer op Spangen. Trainer Arie Haan schaamde zich na afloop niet voor het af wachtende, kleurloze spel van zijn ploeg. Zelfs na de rode kaart voor Sparta-doelman Metgod (26e minuut) bleef Feyenoord voorzichtig. Op de vraag of de koploper niet iets meer zou moe ten laten zien. antwoordde Haan droog: „Waarom? Waarom dan wel? Om te verliezen zeker. Feyenoord wil best naar voren, maar het moet wel mogelijk zijn. Je loopt snel tegen een counter aan. Zekerheid staat voorop." Arie Haan, met Feyenoord nog ongeslagen dit seizoen, gaf wel toe dat hij teleurgesteld was in het optreden van zijn man schappen. „We hebben met 1-D gewonnen, meer valt er niet over te zeggen", bromde hij. „We kun nen beter, dat lijkt me duidelijk. Feyenoord blijft af en toe een raadsel, ook voor mij." Geen schim Voor Haan was het de eerste ze ge op Sparta als coach van Feye noord Vorig seizoen verloor hij twee maal (3-2 en 1-0 in de beker) en speelde hij een keer gelijk (2- 2). Feyenoord was derhalve ge waarschuwd voor Sparta, dat echter nog geen schim is van de frisse en vrolijke succesformatie uit het vorige seizoen. Het team van trainer Ten Cate heeft in de ze competitie pas één keer ge wonnen (3-2 tegen FC Utrecht) en staat voorlopig op een ge vaarlijke plaats in de eredivisie. De Kasteelploeg wacht onder meer met smart op de wederop standing van topschutter Den nis de Nooijer. Ook tegen Feye noord, dat hem vorig seizoen nog met zijn tweelingbroer Gé- rard probeerde te paaien, bleef hij echter anoniem. De duurbe taalde spits kwam niet één keer in scoringspositie. Dat was me de de verdienste van voorstop per Henk Fraser, die hem op alle fronten de baas was. In het Rotterdamse onderonsje was hoegenaamd nog niets ge beurd, toen doelman Metgod zich vergaloppeerde. De ervaren sluitpost keerde een lobje van de doorgebroken Taument buiten het strafschopgebied met zijn hand en kon meteen vertrekken. „Een knullig moment", mopper de Ten Cate.Metgod had in zijn doel moeten blijven of juist snel ler moeten uitkomen. Het was een terechte rode kaart." Vrije rol De coach haalde aanvaller For tes naar de kant om ruimte te maken voor tweede doelman Frank van der Geest. De 23-ja- rige debutant (ex-AZ) deed het lang niet slecht. Echt op de proef stelde Feyenoord hem echter ook nauwelijks. De numerieke meerderheid, met verdediger Boateng in een vrije rol. leverde nauwelijks een overwicht op. laat staan kansen. De plotselinge treffer van Lars son kort na de rust, uit een pass van Boateng en na een handig overstapje van Taument. veran derde het saaie spelbeeld amper. Feyenoord bleef gegroepeerd, begon al na een uur met tijdrek- ken en bracht de ene na de an dere verdediger (Claeys. Schui teman) in om de derde 1-0 op rij veilig te stellen. Sparta was en bleef machteloos Doelman De Goey moest alleen opletten bij een volley van Groenendijk. Met een fluitconcert van de Rot terdamse Spartanen dook Feye noord de catacomben in. Spelers en trainers leken het niet te ho ren. Het resultaat (en de koppo sitie) is heilig verklaard. Sparta-Feyenoord 0-1 (0-0). 47. Lars son 0-1 Scheidsrechter Van der En- de Toeschouwers 13 500. Rode kaart 26 Metgod (Sparta) Gele kaart: Graff (Feyenoord) zie ook pagina 13 van onze vi CAIRNS - Patrick Tolhoek uit Yerseke is op het WK mountain biken in Cairns (Australië) op de twaalfde plaats geëindigd. Hij verraste daarmee vooral zichzelf. „Dit had ik nooit ver wacht. Als ik de uitslag bekijk, kan ik niet geloven dat ik tussen allerlei duurbetaalde profs gefi- nished ben." Tolhoek ging in het veld van 130 renners uit 35 landen als zestig ste het gevaarlijke parkoers op. De omgeving was bezaaid met giftige planten zoals de gympie gympie (gevolg na aanraking twee jaar etterende bulten», gif tige slangen, teken en de nogal agressieve Cassowary, een grote loopvogel die bij menselijk con tact snel om zich heen gaat slaan en al voor talrijke dodelijke slachtoffers heeft gezorgd. Na de eerste van de zes ronden kwam Tolhoek als dertigste over de streep Vervolgens werkte hij zich zonder veel risico's te ne men steeds verder naar voren. Hij finishte na twee uur en drie kwartier als twaalfde, ruim tien minuten achter de winnaar Chiotti. De Fransman verwees na een spannende wedstrijd de Zwitser Thomas Frischknecht en de Noor Rune Hoydahl naar het zilver en brons De Nederlandse titelverdediger Bart Brentjens, die vanwege een voedselvergistiging niet fit aan de start verscheen, werd zesde. Marcel Gerritsen finishte als elf de. twintig seconden voor Tol hoek. Semi-prof De inwoner van Yerseke wil zich graag verder toeleggen op het mountainbiken. de wielersport die hij nog maar twee jaar se rieus beoefent. „Er zit nog veel meer in. Ik wil graag kijken of ik dat er ook kan uithalen." De ploeg van Batavus wil Tolhoek graag als semi-prof inlijven. Het is echter de vraag of Tolhoeks werkgever in staat is hem voor minder uren in dienst kan hou den. Het sterke optreden van de Ne derlandse ploeg op het WK werd gecompleteerd door downhiller Bas de Bever. De 28-jarige le vensgenieter uit Vught verraste met de bronzen medaille. Het goud ging naar de Fransman Ni colas Vouilloz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11