Ter Walle verkocht aan echtpaar PZC Ruilverkaveling Aardenburg met de blik op de toekomst Grote kans op nieuwe speeltuin in Othene De drempel vrijwel geslecht na tien jaar SWO Hontenisse Pornobendelid uit Hulst is naar het buitenland gevlucht Mogelijk onderzoek asbestvervuiling loods Sas van Gent 16 zeeland 17 Voormalig bejaardencentrum Biervliet behoudt zorgfunctie ouderen DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1996 BIERVLIET - Het voormalige i bejaardencentrum Ter Walle in l Biervliet wordt door de Vereni- i ging Protestantse Ouderenzorg in West-Zeeuwsch-Vlaanderen I (VPO) verkocht aan het echt paar Van de Graaff. I)e echtelie den uit het Zuidhollandse Nieuwland nemen met ingang van volgend jaar beheer en ex ploitatie over en wordt Ter Wal le omgevormd tot een centrum voor beschermd wonen. Ook ouderen moeten zich in het nieuwe wooncentrum thuis voe len. De huidige zeven bewoners, die zelfstandig een kamer bewo nen en individueel hulp krijgen van de Stichting Thuiszorg, kunnen als ze dat wensen in Ter Walle blijven wonen, verzekeren VPO en de toekomstige eige naars. Nog geen drie weken geleden leek het erop dat het Biervlietse tehuis, dat dicht moest bij invoe ring van de nieuwe Wet Bejaar denoorden, volgend jaar een aantal extramurale zorgplaat- sen zou kunnen binnenhalen. De Zeeuws-Vlaamse zorginstellin gen en -organisaties wilden de ouderen in Biervliet toch niet la ten zitten. Tevens werd door de Regionale Zeeuws-Vlaamse Wo ningbouwvereniging (RZVW) en de Woningbouwvereniging Ter- neuzen bekeken of Ter Walle Nieuwe cursus voor meisjes bij Technika 10 OOSTBURG - Technika 10, de technische club voor meisjes van 10 tot en met 12 jaar, in Oostburg gaat vanaf maandag avond 30 september van start met de nieuwe cursus zwak stroom. In de lessen wordt onder meer geleerd hoe stroom een lampje laat branden en hoe sommige materialen stroom geleiden. Er worden werkstukken gemaakt, zoals een zenuwspiraal en een deurmatalarm. Technika 10 I houdt vier maal per jaar een cur- susblok, waarbij allerlei aspec ten van techniek zoals houtbe werking. metaalbewerking en fotografie, aan de orde komen. De cursussen worden begeleid door vrijwilligers en onder steund door de Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderen. In schrijven kan nog bij de Stich ting, Volderstraat 23 in Oost burg. kon worden omgebouwd tot een soort woonzorgcomplex. De twee corporaties wilden ech ter nog geen optie tot koop ne men, omdat tot voor kort niet duidelijk was of er structureel geld voor het verlenen van zorg zou vrijkomen. „Toen onlangs duidelijk werd dat er toch een budget beschikbaar zou komen, hoorden we dat de verkoop van het gebouw bijna rond was. Ein de verhaal voor ons dus", ver klaarde directeur C. Reinhoudt van de RZVW woensdag. Overi gens vindt de corporatiedirec teur het geen probleem dat Ter Walle aan zijn neus voorbijgaat. „Biervliet is één van de weinige dorpen in Zeeuws-Vlaanderen waar we nog geen huizen heb ben. Dat was voor ons niet de re den om woningen in Ter Walle te creëren, maar we hebben ook nog een sociale taak. Als Ter Walle nu ook nog voor ouderen- bewoning beschikbaar blijft, is dat ook een prima oplossing." Mevrouw A. van de Graaff be vestigt dat de nieuwe eigenaars ook aan ouderenhuisvesting hebben gedacht. Zij en haar man hebben beiden een verpleegkun dige achtergrond. „Maar24-uurs- verpleegzorg moet u straks niet in Ter Walle verwachten. Dat wordt gewoon te kostbaar. Wat onze plannen met het gebouw precies zijn, willen we binnen kort eerst aan de huidige bewo ners vertellen", liet Van de Graaff weten. De Vereniging Protestantse Ou derenzorg is verheugd dat ze voor Ter Walle eindelijk een ko per heeft gevonden, bekende economisch directeur J Ver meulen. De verkoopprijs wilde hij niet kwijt. „Maar u moet u er niet te veel van voorstellen. La ten we zeggen dat we blij zijn dat de kosten er zo'n beetje uit zijn, want het gebouw dreigde toch een molensteen voor onze orga nisatie te worden." Het voormalige bejaardencentrum Ter Walle in Biervliet wordt per 1 januari 1997 overgenomen door particulieren. foto Charles Strijd van een medewerker TERNEUZEN - Mogelijk gaan de acties van de bewoners van het buurtschap Othene toch vruchten afwerpen. De Terneu- zense wethouder J. van Rooijen heeft tijdens een besloten bij eenkomst met de belangheb benden de voorstellen van de gemeente uiteen gezet. Uit zijn betoog bleek dat er in ieder ge val mogelijkheden voor een nieuwe speeltuin zijn. Woordvoerster Corrie van den Berge van Buurt- en speeltuin vereniging 'Ons Nootje' laat we ten „blij verrast" te zijn met de voorstellen van de wethouder. Woensdagavond hebben de le- den van de vereniging de plan nen in een speciale vergadering besproken en maandag krijgt Van Rooyen van de Noten aars hun mening te horen. Was er in eerste instantie sprake dat Othene het in de toekomst zonder een echte speeltuin moest doen, het nieuwe plan voorziet in een speeltuin van vijftienhonderd vierkante me ter. Van den Berge: „Onze hui dige speeltuin is vierduizend meter. De nieuwe is weliswaar aanzienlijk kleiner. Toch zien wij het als een overwinning. Het is altijd meer dan helemaal niets. Bovendien heeft de wethouder ons gezegd dat de verhuizing on- ruilverkaveling ze vereniging niets kost. Ook als er noodgedwongen andere spee- lattributen geplaatst moeten worden. Tussen de nieuwe speel tuin komt een weg en aan de an dere kant wordt tijdelijk een trapveld gebouwd. Dat blijft daar ongeveer vijfjaar en daarna wordt een trapveld aangelegd aan de Kreek. Natuurlijk had den wij de speeltuin en het trap veld graag op een terrein. Dat bleek echter onmogelijk. Tij dens de buurtvergadering woensdagavond werd duidelijk dat de meeste mensen de speel tuin en het trapveld het liefst sa men zien. Zodat er beter toezicht kan worden gehouden." Volgens de woordvoerster van de buurt- en speeltuinvereni ging is er meer dat de belangheb benden positief kan stemmen. „In eerste instantie was het de bedoeling dat het bouwwerkeer van het nieuwe woonwagencen trum door ons dorp zou komen. De wethouder vertelde nu dat er een speciale weg wordt aange legd. zodat het verkeer niet langs de huizen gaat denderen. Wat ook goed klinkt is dat de op rit naar Othene blijft en eenrich tingsverkeer wordt. Waar wij niet blij mee zijn is dat er een ontsluitingsweg door de huidige speeltuin komt. Maar wij heb ben het idee dat de voorstellen van de gemeente staan of vallen met het antwoord dat wij maan dag aan de wethouder geven. En die weg lijkt een hekel punt te zijn." Wethouder Van Rooijen bena drukt dat de bijeenkomst met de Notenaren een „open-karakter" had om te kijken of de voorne mens van de gemeente afge stemd kunnen worden op de ver langens van betrokkenen „Het is niet zo dat dit definitief is. Wij hebben nu onze mogelijkheden aangeven. Er is gekeken naar de ruimte die de gemeente heeft om de bewoners van Othene tege moet te komen Het is nu de be doeling dat de commissie Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening in oktober zich over de voorstellen gaat buigen. van onze verslaggeefster KLOOSTERZANDE - De vrij willigers van de Stichting Wel zijn voor Ouderen Hontenisse krijgen vandaag, donderdag, 'een koekje van eigen deeg'. Zij mogen, vaak na vele jaren trouwe dienst, eindelijk eens proeven wat zij de ouderen, die gebruik maken van tafeltje dek- je. dagelijks voorschotelen. De 54 vrijwilligers schuiven aan tafel in het verzorgingstehuis Sint Antonius in Kloosterzande om met de pot mee te eten. Na tien jaar heeft de maaltijdbe zorging een belangrijke, zo niet de belangrijkste plaats in het aanbod van de ouderenorgani- satie gekregen. Bijna achtdui zend maaltijden per jaar, dat zijn 55 maaltijden per dag, ko men via de bezorger, op het bord van de thuiswonende oudere te recht. Vanwege het belang van de sociale contacten, is de Stich ting Welzijn voor Ouderen Hon tenisse niet van plan om net als in West-Zeeuws-Vlaanderen over te schakelen op koelvers maaltijden. „Dat zou een verar ming betekenen. Dat willen we zo lang mogelijk tegengaan." Beppie van Megen en Piet Eve- raert, respectievelijk coördina trice en de nieuwe voorzitter van de stichting, mogen dan ook niet klagen. Zij hebben de beschik king over 'ontieglijk veel vrijwil ligers', een gemeenschap waarin de mantelzorg (zorg door familie en buren i nog hoog in het vaan del staat, en een gemeentebe stuur dat hen op de wenken be dient. Het tienjarig bestaan is boven dien reden voor een bescheiden feestje, omdat er nog nooit zo veel projecten geweest, de oude ren de SWO inmiddels goed we ten te vinden en de drempel om van de voorzieningen gebruik te maken 'aardig begint te slijten'. Met alcohol en zonder helm op brommer OOSTBURG - Een 18-jarige Aardenburgse bromfietser werd woensdag op de Rijksweg N58 in Oostburg aangehouden omdat hij geen helm droeg. Bij verdere controle van zijn bromfiets bleek dat ook het achterlicht en de rem niet werkten. Omdat de politie rook dat de man gedron ken had, werd hem een blaastest afgenomen, die ruim 0,7 promille aangaf. De man kon huiswaarts keren met vier bekeuringen van in totaal 380 gulden. vertelt Van Megen verheugd. Of het nu om de vervoersdienst in Lamswaarde gaat. de kookcur sus voor mannen, de boek-aan- huis-dienst, de bezoekregeling: de ouderen moeten een eindje op weg worden geholpen, maar daarna loopt het ook vanzelf. Wijksteunpunt Zo ook het wijksteunpunt in Vo gelwaarde. Sinds de opening in januari zijn wekelijks veertig ouderen in de woning aan de Wil genstraat te vinden. Nog eens 39 nemen er deel aan de cursussen. „Van drempelvrees is nauwe lijks sprake meer. In het begin was er bij sommigen wat aarze ling. 'Ga jij naar het wijksteun punt? Dan moet je wel heel een zaam zijn'. Maar nu bellen ze el kaar op: kom je ook?" Everaert: „Je moet de mensen het gemak van een voorziening zelf laten ontdekken, ze niets opdringen." Daarom hoeft de introductie van een éénloketfunctie in Zeeuws-Vlaanderen voor hen ook niet zo nodig. Zij twijfelen sterk aan het nut en de nood zaak van de nieuwe voorziening en denken dat het geld. dat is ge moeid met het aanstellen van een coördinator, nauwelijks op weegt tegen de meerwaarde voor de ouderen. Ook de SWO zelf schiet er volgens hen weinig mee op. Het bureau in het oude gemeentehuis in Kloosterzande functioneert immers al lang als 'één loket'. „Omdat wij bij de mensen thuis komen, zien we snel genoeg of ie mand behoefte heeft aan thuis zorg. Een éénloketfunctie waar bij alle organisaties en instellin gen via één meldpunt worden aangestuurd, verandert aan die situatie niets. Stel dat iemand alarmering, een maaltijd of ge zinszorg nodig heeft, en dat wordt door zo n coördinator vastgesteld, dan moeten wij als SWO toch nog naar zo'n oudere toe. Hoe vul je een menukaart in, hoe werkt de alarmering, hoe gaat de betaling? Dat soort din gen regelen en uitleggen, doet de coördinator echt niet", alcius Van Megen. De waarde van de stichting is volgens Everaert dan ook nau welijks in geld uit te drukken. „Ze zeggen wel eens dat we zo veel geld kosten, maar wij be sparen de gemeente juist heel veel geld uit. De 170.000 gulden, die jaarlijks naar de stichting gaat, is eigenlijk een grijpstui- ver." Van Megen voegt toe. „Als je iemand met onze hulp één maand langer uit een verzor gingstehuis kan houden, dan scheelt dat al mijn salaris." van onze verslaggever Hans Heyt Het draagvlak onder de Zeeuwse landbouwers voor ruilverkavelingen is de laatste jaren afgenomen. In 1994 werd de ruilverkaveling Axel nog net aangenomen, maar een jaar later ging het mis in Biervliet. De stemming voor de ruilverkaveling Aar denburg. op donderdag 26 september, is dan ook van groot belang voor de toe komst van de landinrichting in Zeeland. Een negatieve uit slag leidt ongetwijfeld tot een drastische aanpassing van de huidige aanpak. De PZC be steedt daarom in een serie van drie afleveringen aan dacht aan ruilverkavelingen. Vandaag deel 1: De geschiede nis van de ruilverkaveling in Zeeland. Versnipperde percelen wor den bij elkaar gevoegd en beter bereikbaar, de waterbeheer sing en het natuurbeheer kun nen effectiever worden uitge voerd en de recreatieve sector spreekt een woordje mee. Van daag de dag zijn ruilverkave lingsprojecten multifunctio neel, maar dat was in de eerste jaren na de oprichting van de Cultuurtechnische Dienst in 1935 duidelijk anders. Deze voorloper van de huidige dienst Landinrichting en Be heer Landbouwgronden (LBL) werd 61 jaar geleden opgericht om het landelijk gebied beter en doelmatiger te kunnen ont ginnen. Dat herschikken van de grond gebeurde voorname lijk in het belang van de land bouw. In de periode direct na de Tweede Wereldoorlog lag de prioriteit met name bij het opnieuw inrichten van Wal cheren, dat in 1944 onder wa ter was gezet door de geallieer den. Na de watersnoodramp van 1953 moest de Landinrich- tingsdienst ook in grote delen van Schouwen-Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland aan de slag. Eén van de eerste Zeeuwse ruilverkavelingen met aan dacht voor natuur was die van De Poel onder Heinkenszand. Deze werd in de eerste helft van de jaren zeventig uitge voerd. Andere ruilverkavelin gen, die in die periode op de schop gingen, waren onder meer Kapelle-Wemeldinge en Noord-Beveland. In dat laat ste project was dertig hectare bos opgenomen. Dat was aan zienlijk minder dan bij het Naast tal van maatregelen ten gunste van de landbouw voorziet de ruilverkaveling Aardenburg in natuurontwikkeling, zoals in het gebied van de Sint-Kruiskreek. foto Charles Strijd landinrichtingsproject Koe wacht dat onder meer voorzag in de aanleg van vijf bossen met een totale oppervlakte van 125 hectare. Kanttekeningen Vertegenwoordigers van de landbouw waren niet altijd po sitief over de toegenomen aan dacht voor natuur in ruilver kavelingsprojecten. Maai' de kritische kanttekeningen leid den aanvankelijk niet tot het afstemmen van landinrich tingsprojecten. In maart 1977 weigerden landeigenaren het groene licht te geven voor de ruilverkaveling in de Braak manpolders. Uit een onder zoek bleek dat de voorlichting gebrekkig was geweest en dat stemgerechtigden sceptische geluiden hadden opgevangen over de uitvoering van andere ruilverkavelingsprojecten in de regio. Bovendien hadden diverse stemgerechtigden twijfels over de aanleg van 35 hectare bos. Met de stemming voor de Braakmanpolders was geen nieuwe trend gezet. De boeren spraken zich in de jaren daar na onder meer uit voor de ruil verkavelingen Wolphaarts- dijk (1983i. Yerseke Moer (1985) en Axelse Sassing (1992). De positieve uitslag van de stemming voor de ruilverka veling Walcheren in maart 1994 was niet overtuigend. De grootgrondbezitters gaven de doorslag. In stemverhoudin gen viel de stemming negatief uit: 829 stemmen tegen en 745 voor. Maar de telling volgens het oppervlakte gaf een heel ander beeld: 7616 hectare voor en 4849 hectare tegen. Bij de stemming voor de ruilverka veling Axel in december 1994 boekten de voorstanders een nipte overwinning met 120 stemmen voor en 118 stem men tegen. De tegenstemmers vertegenwoordigden een gro ter landbouwareaal, maar in de procedures is vastgelegd dat één meerderheid voldoen de is om met de uitvoering te kunnen beginnen. Een jaar later werd de ruilver kaveling Biervliet wél afge stemd. Bij een evaluatie en kele maanden later kwam aan het licht dat zowel lokale als structurele factoren bepalend waren geweest voor de uitslag. Op lokaal niveau werd gewe zen op de verschillende grond soorten in het ruilverkave- lingsgebied, de niet-optimale voorlichting en het feit dat het economisch rendement van een verkaveling niet erg hoog was. De aandacht voor natuur was volgens de betrokken partijen niet van grote invloed op de uitslag. In de ruilverkaveling Axel was immers wel veel ruimte voor natuurontwikke ling ingeruimd en dat project werd wel aangenomen. Voorzitter J Ramondt van Agrarisch-West-Zeeuws- Vlaanderen: „De uitslag is vooral een gevolg van het feit dat de belangen van de land bouw minder zwaar wegen bij landinrichtingsprojecten dan vroeger." Nut H. Jonkers van de dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgronden (LBLi is net als Ramondt van mening dat de baten voor de land bouw de laatste jaren aanzien lijk zijn verminderd: „Vier jaar geleden was er bij het project Yerseke Moer nog geld voor het verbeteren van kavels. Maar die subsidies zijn afge roomd. Bovendien werkt de individualisering van de sa menleving natuurlijk ook door in de landbouw. Mensen kij ken vooral of ze zelf nut heb ben van een ruilverkaveling en minder naar het algemeen be lang." Jonkers constateert dat de tendens onder landbouwers om ruilverkavelingsprojecten kritisch te benaderen in Zee land vooral van toepassing is op Zeeuws-Vlaanderen. „Op Tholen bijvoorbeeld zijn de laatste jaren ruilverkavelin gen met zeventig tot tachtig procent van de stemmen door gegaan", aldus Jonkers. „Structurele factoren zijn van invloed. Maar als er een goed plan is. stemt de landbouw er toch mee in. Probleem van Biervliet was dat er voor de be langhebbenden weinig vlees aan het bot zat. Dat is voor de ruilverkaveling Aardenburg heel anders." HULST (GPD) - De Hulstenaar die in de Belgische dossiers over de Temse-bende wordt om schreven als de ronselaar die Belgische kinderen en jongeren in het pornocircuit lokte, is na huiszoekingen in zijn woning, begin 1992, naar het buitenland verdwenen. Volgens bronnen in Hulst heeft de man mogelijk zijn toevlucht gezocht in Marokko en zouden in de maanden na zijn vertrek 'veel jonge gastjes' om verdo vende middelen naar hem op zoek zijn geweest. Justitie in Middelburg heeft de dossiers over de Hulstenaar en zijn Ne derlandse compaan destijds overgedragen aan de Belgische justitie Maar in België lijkt niet tegen de organisatie te zijn opge treden. De bende hield zich in Temse be zig met het ontvoeren en ronse len van minderjarigen, vooral jonge jongens, die via een schui ladres in Antwerpen naar Neder land werden gebracht. In Hulst zou sprake zijn geweest van or gieën van volwassenen met min derjarigen. In een Utrechtse filmstudio werden volgens de slachtoffertjes pornofilms ge maakt In de Belgische dossiers staat dat de Hulstenaar en zijn mede dader een belangrijke rol in het circuit speelden. De eerste zou er niet voor hebben teruggedeinsd om de jongens met drugs zover te krijgen dat ze zich niet verzet ten tegen de verkrachtingen. „Andere jongens betaalde hij met verdovende middelen", ver klaarde een getuige. Die getuige liep zelfbij de politie in het Belgische Dendermonde in de kijker toen bij een huiszoe king een riotgun en ongeveer 25.000 gulden werden aangetrof fen. Uit rapporten blijkt dat de politie hem in verband bracht met een serie overvallen in Bel- gie. Ook die zaak lijkt echter niet nader te zijn onderzocht. Bedrijfje een 12-jarig jongetje uit Berlijn dat sinds 1993 wordt vermist. Een opsporingsverzoek van de Duitse politie bracht destijds de zaak rond de Rotterdamse han delaar in kinderporno aan het rollen. Opvallend is dat ook in het Bel gische Temse-dossier videoban den met Duitse kinderen wor den beschreven. Zoals opnamen van kinderen op speelplaatsen in Duitse havensteden. „Jon getjes op herkenbare plaatsen", zeggen Belgische privé-speur- ders van de werkgroep Morkho- ven die de Temse-bende op het spoor kwamen. „Alsof klanten aan de hand van die banden een keuze konden maken uit kinde ren die later gemakkelijk terug te vinden waren." De werkgroep kwam de bende op het spoor toen de speurders rond 1990 een zoektocht startten naar een verdwenen verstande lijk gehandicapte jongen. Die jongen is. evenals andere jon gens. misbruikt door een man uit Belgie. In het Belgische tele visieprogramma Jambers ver klaarde een slachtoffer hoe hij was meegenomen naar Duits land. Diezelfde jongen vertelde de politie destijds dat hij ook seksuele spelletjes had moeten doen met een ex-rijkswachter, die tevens lid was geweest van het Speciale Interventie Squa dron in België. De man die de gehandicapte jon gen had misbruikt, heeft in Ant werpen gewerkt voor een aantal nep-firma's van de ex-rijkswach ter Die bedrijven bleken een dekmantel voor vrouwenhan del, handel in valse visa en een opslagdepot voor wapens. Na een inval in het gebouw zou een inspecteur zich op de zaak heb ben gestort, maar daar later van af zijn gehaald door de gerechte lijke politie Ontvoering De man uit Hulst had in zijn woonplaats tot 1990 een import en exportbedrijfje. In de Belgi sche dossiers duiken ook andere adressen in Hulst op. onder meer een pension en een adres waar seksorgien werden gehouden. In de dossiers staat dat de eigenaar van het pension door Belgische bendeleden werd gechanteerd. Een van de bendeleden is in 1994 in Den Bosch veroordeeld, maar een jaar later in hoger beroep vrijgesproken 'wegens gebrek aan bewijs'. Justitie in Den Bosch wil niet zeggen waarvan hij werd verdacht. Uit de Belgi sche dossiers valt af te leiden dat hij een grote voorliefde had voor zeer jonge jongens en van 'mate riaal' werd voorzien door een Rotterdammer, die vorig jaar de cel indraaide wegens handel in kinderen en het uitbaten van jongensbordelen. Bij het Belgi sche bendelid nam de politie een lijst met contactadressen in be slag. Daaruit blijkt dat de Tem se-bende ook in Roosendaal en Amsterdam actief was. Een van de contacten van het bendelid was een Amsterdamse 'colléga' van de eerder genoem de Rotterdammer. Deze Am sterdammer exploiteerde ook kinderbordelen. Volgens recher cheurs die zich bezighielden met het onderzoek naar de Rotter dammer zijn de dossiers over de Amsterdammer aan de politie in de hoofdstad overgedragen. Daar wil men echter niet op de zaak ingaan. Een ander contact van het ben delid heeft samen met de Belg op Madeira seks gehad met kin deren van tien jaar. Deze man zou op kinderpornofilms zijn geïdentificeerd; de politie heeft eerder gezegd dat hij niet is gear resteerd. Studio De eigenaar van de filmstudio in Utrecht verscheen dinsdag voor de rechter. Hij was in 1994 met minderjarigen onderweg naar de Belgische Ardennen om daar pornofilms te maken, maar kwam nooit aan. De politie had bewijzen tegen hem rond gekre gen en greep hem in de kraag. De politie zoekt nog altijd naar De ex-rijkswachter ontvoerde in februari 1991, samen met een man uit Tilburg, in Frankrijk een zakenman die een geschil had met een Belgische hande laar in illegaal geïmporteerd vlees; dat blijkt uit een Belgisch krantenbericht. De daders wer den snel ontmaskerd, maar de Belg dook pas een jaar later op en werd op verzoek van de Su- reté van Versailles gearresteerd. Omdat de Franse justitie een 'procedurefout' zou hebben ge maakt, ging hij echter vrijuit. De Belg die de gehandicapte jongen had misbruikt en de ex- rijkswachter zijn nooit vervolgd voor zedenzaken. Een Belgisch dagblad vroeg zich dinsdag af of hun beweringen waar zijn 'als zouden zij hooggeplaatste per sonen kennen en namen noemen wanneer hun al te veel in de weg wordt gelegd'. De Belgische senator Hugo Co- vel ïers van de liberale partij VLD vermoedt dat ook de Belgi sche tak van de Temse-bende om die reden vrijuit ging. In het Belgische dagblad De Morgen gaf een woordvoerder van het Belgische gerecht woensdag toe dat de bijna honderd videoban den met kinderporno die bij het eerder genoemde bendelid in be slag zijn genomen 'slechts steek proefsgewijs' zijn onderzocht. De werkgroep Morkhoven heeft justitie inmiddels verzocht om de Gentse procureur te bewegen de Temse-dossiers over te dra gen 'aan een gerecht dat de zaak serieuzer wil aanpakken'. OSSENISSE Modelbotenshow - De Hul ster scheepsmodelbouwgroep Enterprise houdt zaterdag 21 september een modelbotenshow in café De Jachthoorn in Osse- nisse. Belangstellenden kunnen tussen 10 en 18 uur zo'n 35 sche pen en boten op schaal bewon deren. Onder de tentoongestel de exemplaren van de vijftien clubleden bevinden zich een veerboot van de PSD en ver scheidene (oud-(marineschepen, waaronder de voormalige Zeven Provinciën. van onze verslaggever SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent wil van deskundi gen horen of een ingestort dak met asbestbestanddelen op een perceel aan de Spiegellaan op termijn gevaar kan opleveren. Mocht het antwoord op die vraag positief zijn dan zullen B en W overwegen om een onder zoek naar de asbestvervuiling te laten instellen. Terneuzenaar A. Janssen wacht al zes jaar wat hij met zijn loods aan de Spiegellaan mag doen. Bij een najaarsstorm in 1990 stortte het pakhuis, waar hon derden wasmachines waren op geslagen. in. Janssen mocht ver volgens van de Arbeidsinspectie de loods niet meer in, omdat in het kapotte dak asbestdelen za ten. Tot overmaat van ramp is ook de bodem van het bedrijfs- perceel vervuild. Janssen proce deert daarom al jaren tegen de vorige eigenaar, omdat hij van mening is dat de vervuiling al voor de verkoop bekend moet zijn geweest. Het verlies van de honderden wasmachines en het niet kun nen gebruiken van zijn bedrijfs terrein hebben de Terneuzense ondernemer financieel aan de rand van de afgrond gebracht. Voor opruimen van het asbest en het schrootafval èn de sane ring van de bodem heeft hij geen geld. Gemeente en provincie be sloten daarom vorige week met Janssen te overleggen wat er kan gebeuren. Of Sas van Gent echter bereid is een onderzoek naar asbestvervuiling te betalen en of de gemeente het asbest eventueel ook laat opruimen, werd woensdag nog niet bekend. Wethouder L. E. M. Marquinie: „Daar kan ik nu nog geen uit spraken over doen.'Dat hangt van veel. nu nog onbekende, fac toren af. die door het college van B en W tegen elkaar moeten wor den afgewogen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31