Kans voor Schelde Info Centrum Gevarieerde kunst op straat Ik kan niet uit mijn hoofd, schilderen, ik moet het zien toete van 750 gulden Voor bedorven soep zeeland \Ieeste gemeenten willen toch meebetalen aan voorlichting over Westerschelde Politie rent anderhalf uur achter hond aan Positieve reacties op Cirque Plume kunst DINSDAG 17 SEPTEMBER 1996 ;erk( et tdra je ?egt met /erin ben eik har .f n onze verslaggever ^^DDELBURG - De kansen lij- n gekeerd voor het Schelde formatie Centrum (SIC), dat der meer voorlichting geeft er de Westerschelde. De ver- [envvoordigers van praktisch e Westerschelde-gemeenten Jhaarden zich maandag achter t SIC. Ze zegden toe dat zij ;h sterk zullen maken voor bsidiëring van het centrum, aarop gedeputeerde J. G. van rieten (VVD, ruimtelijke or- ning) beloofde dat ook te len bij de provincie. 1 te&lh is /an Ie hu )estu Va ijd b Het doodvonnis voor het SIC was al bijna getekend, toen het Bestuurlijk Overleg Wester schelde (BOWS) gisteren bijeen kwam om over de toekomst ofte wel opheffing van het centrum te praten. Gedeputeerde Staten hadden een duidelijk standpunt ingenomen: geen subsidie meer. omdat er bezuinigd moet wor den - 'er is geen geld' - en omdat de gemeenten langs de Wester schelde het laten afweten. De provincie wil de kar wel aandu wen, maar mét de andere leden van het BOWS. De. directeur van Rijkswater- in onze verslaggever ;n zefci zindf - Soms wordt bijna net zo heet gege- n kujn als ze wordt opgediend. Dat na®dervond de eigenaar van een ■tcafé in Renesse maandag bij economische politierechter e po Middelburg. De man werd voderoordeeld tot een boete van aeen$0 gulden, waarvan 250 gulden ïn voorwaardelijk, vanwege een ir vo annetje bedorven groenten- iep dat in zijn etablissement se gras aangetroffen. „De absurdi- géit ten top", reageerde de eige- g vojaar op de behandeling bij de I ichter. „Dit heeft niets meer bijzet rechtspraak te maken." Keuringsdienst van Waren erkiirof bij een controle op 9 juni evg995 de gewraakte soep aan. Uit an e genomen monsters bleek dat n-sb et aantal kweekbare micro-or- anismen drieduizend maal de legestane hoeveelheid over treed. Volgens de aanwezige hef-kok was de soep bestemd oor consumptie. Iet eetcafé was. zo legde de eige- aar maandag tegenover de po- tierechter uit, in die periode an het 'proefdraaien' voor de of- ciële opening enkele weken la- er. Met Pinksteren (4 en 5 juni) pas de zaak al voor het eerst ven geopend om te kijken of al- es naar wens verliep en in het reekeinde van 10 en 11 juni zou iet eetcafé opnieuw even open ijn. „We hadden nieuwe appa- atuur en een nieuwe kok", ver- laarde de eigenaar. „Dan moet e toch kijken of alles werkt." tijdens het bezoek van de keur meesters was de gelegenheid ge sloten. De aangetroffen soep bleek nog over te zijn van de pinksterdagen, toen ze aan vrij willigers was uitgeserveerd. Sindsdien hadden de micro-or ganismen zich vrijelijk kunnen vermenigvuldigen, omdat de koelcel nog niet functioneerde. „Maar op het moment dat het monster werd genomen, was de soep helemaal niet bestemd voor de verkoop", verdedigde de eigenaar zich. Weggooien staat Zeeland, prof. dr. H. L. F. Saeijs, had zich kwaad gemaakt over deze stellingname. Tijdens een dagelijks bestuursvergade ring van het BOWS haalde hij al eerder uit. Hij kenschetste het SIC 'als de motor achter het Westerschelde-beleid'. En: „De Westerschelde verdient meer dan gekissebis over centen." Dit ook in de relatie tot Vlaanderen, waar de aandacht voor de Schel de aan het toenemen is. De boodschap van Saeijs was blijkbaar aangekomen, want op de vergadering van het voltal lige BOWS kwamen vertegen woordigers van bijna alle Wes terschelde-gemeenten met een verrassende mededeling. Zij wa ren alsnog bereid te praten over subsidiering van het informatie centrum. De gemeenteraden moeten nu beslissen. Vüssingen en Reimerswaal gaven tot nu toe als enige lokale overheden sub sidie. Gedeputeerde Van Zwieten zag met de belofte van de gemeen ten één van de voorwaarden voor verdere provinciale subsi diering vervuld. In de najaarsbe sprekingen over de provinciale begroting voor 1997 zal hij pro beren het benodigde geld vrij te krijgen. „Wat was dan wel de bedoeling van de soep?", wilde politierech ter mr. A. L. R. Melens weten. „Die moest worden vernietigd of was bedoeld voor eigen con sumptie". antwoordde de eige naar. Officier van justitie mr. T. de Jong sprak van 'een ingewik kelde zaak'. „Maar de verklaring van de eigenaar heeft me niet aan het twijfelen gebracht. Als een soep niet bedoeld is voor consumptie, dan moet je die weggooien." De Jong eiste een boete van 750 gulden. Politierechter Melens maakte de eigenaar duidelijk dat het strafrechtelijk niet uitmaakt of de soep bestemd is voor verkoop of voor eigen consumptie. „De wetgeving trekt zich ook üw ge zondheid aan. Bewezen is in elk geval dat die soep bedoeld was voor menselijke consumptie, want die stond daar niet voor niets." Melens wilde, gelet op het verweer van de eigenaar, wel wat water bij de wijn doen. Hij von niste een boete van 750 gulden, waarvan 250 gulden voorwaar delijk. De herdershond probeert aan de agenten te ontsnappen door steeds de weg over te steken. foto Peter Nicolai van onze verslaggever DRAAIBRUG - Na anderhalf uur beëindigde dierenarts J. P. J. van de Vijver maandag met een verdovingsschot de 'diénst- sportmiddag' van vier Oostburgse politieagenten. De agenten zaten achter een Duitse herder aan, die voor gevaarlijke ver keerssituaties op rijksweg N58 tussen Draaibrug en Oostburg zorgde. Het dier liet zich echter niet vangen. Omstreeks kwart voor twee kreeg de politie een melding binnen dat een herdershond het verkeer in gevaar bracht door bij Draai brug telkens onverwachts de weg over te steken. Vier agenten probeerden samen met twee burgers de hond in het nauw te drij ven en te vangen. Het beest bleek echter 'moeilijk benaderbaar', óók voor de dierenarts die even later te hulp werd geroepen, ver klaarde een politiewoordvoerder. „Mijn collega's meldden dat het lang geleden was dat ze zo'n zwa re sporttraining hadden gehad", voegde de woordvoerder er aan toe. Een raak schot uit het verdovingspistool van de dierenarts maakte een einde aan de jacht. De nog wat slaperige hond kon enkele uren later aan zijn baasje in Oostburg worden overgedra gen. Het dier was vorige week donderdag van huis weggelopen. Zwaargewond bij frontale botsing WILHELMINADORP - Een 45-jarige inwoner van Wemeldin- ge is zondagavond zwaargewond geraakt bij een verkeersonge val op de Langeweg in Wilhelminadorp. De man kwam door onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht en botste frontaal met zijn auto tegen een 40-jarige automobilist uit Kats. Beide mannen hadden te veel alcohol gedronken. De in woner van Kats mankeerde niets. De man uit Wemeldinge werd naar het ziekenhuis gebracht. Tegen beide bestuurders is proces-verbaal opgemaakt Zeeuwen op EK reddend zwemmen VLISSINGEN - Consuela Navest uit Vlissingen en Marko Jaz- bec uit Koudekerke maken deel uit van de Nederlandse ploeg die van vandaag tot en met aanstaande zondag meedoet aan de Europese Kampioenschappen Zwemmend Redden in het Duitse Warendorf. Navest en Jazbec zijn leden van de Vlis- singse Dr. A. Stavermanbrigade. Navest is het meest ervaren lid van de nationale equipe Ze maakt al negen jaar deel uit van de ploeg Aan het EK Zwemmend Redden doen zestien landen mee; be halve Nederland onder meer Polen, Rusland en Tsjechië. De deelnemers starten op negen onderdelen. Navest is wereldre cordhoudster op het onderdeel balwerpen. De specialiteit van Jazbec is de vijfig meter popduiken. Drie jongens beroven man VLISSINGEN - Een 42-jarige man uit Vlissingen is zondag nacht in zijn woonplaats beroofd. Hij kwam vanaf het Stations plein en werd aangesproken door drie jongemannen van onge veer 18 jaar. Zij bedreigden hem en eisten zijn portemonnee. De man gaf die onmiddellijk af. In de portemonnee zat 350 gulden, een bankpas en een ziekenfondspas. Drankrijdster ramt lichtmast WILHELMINADORP - Een 23-jarige dronken vrouw uit Mid delburg is maandagochtend met haar auto tegen een lichtmast gereden. Ze reed door, maar werd later aangehouden door de politie op de Deltaweg bij Wilhelminadorp. Ze had bijna drie maal zoveel gedronken als toegestaan. De auto is zwaar be schadigd weggesleept en haar rijbewijs is ingetrokken. Vierde plaats voor Blue Spirit MIDDELBURG - Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middel burg heeft een vierde plaats behaald tijdens een internationaal muziekfestival in het Duitse Hameln Met een score van 55.4 punten kwam Blue Spirit slechts 0.6 punten tekort voor de der de plaats. Blue Spirit kwam voor de eerste maal uit in de hoofd klasse Vragen over ruilverkaveling MIDDELBURG - Statenlid L. J. van Doorn (AOV) heeft Gede puteerde Staten vragen gesteld over de toedeling van grond aan landbouwbedrijven in de ruilverkavelingsprojecten op Tholen. Van Doorn is van mening dat de landbouw bij de toe deling van gronden aan het kortste eind trekt. Hij wil weten of de provincie bereid is extra grond in de grondpot te stoppen om ook de landbouw baat te laten hebben bij de administra tieve ruilverkaveling, die in vier fasen wordt uitgevoerd. Grille met koplampen gestolen HULST - Op het 's Gravenhofplein in Hulst is in de nacht van zondag op maandag een grille, compleet met koplampen, van een auto gestolen. De wagen, een Golf GTD, is eigendom van een 31-jarige man uit de Reynaertstad. Uit een winkel aan het zelfde plein werd die nacht auto- en technisch handgereed schap weggenomen. De spullen vertegenwoordigen een waar de van enkele duizenden guldens. van onze verslaggever MIDDELBURG - Directeur G. Peijs van de Stads schouwburg in Middelburg kijkt tevreden terug op de tien spectaculaire voorstellingen van het Franse Cirque Plume in Middelburg. „Als ik nu niet tevreden ben, ben ik het nooit." Tienduizend mensen hebben van 5 tot en met 15 september de tent aan het Molenwater bezocht en de reacties waren zeer positief. Flink wat aanvragen voor kaarten konden dit weekend niet meer worden gehonoreerd. Over het uitblijven van een extra voorstelling zegt Peijs: „We hadden de tent nog wel een keer vol gekregen, maar dat had dan dins dag, vandaag, moeten gebeuren. Cirque Plume speelt niet op maandag. Voor de afbraak van de tent moest ik dan de technische mensen twee da gen later inplannen en dat lukte niet." Ongeveer drieduizend kaarten zijn door bedrijven opgekocht. Dat was nodig om de eerste drie voor stellingen uitverkocht te krijgen, aldus Peijs. „Daarna begon de mond-tot-mond-reclame te goed te werken De capaciteit van de tent viel wat tegen, vond Peijs. „We gingen uit van duizend man per avond. Dat was ons ook verzekerd. Maar in Frankrijk bestaat veertig procent van het publiek uit kinderen en bij ons was dat misschien vijf pro cent. We hebben dus moeten inschikken. Als het publiek daar kritiek op had. moet ik ze gelijk ge ven." Hij sluit niet uit dat de Stadsschouwburg in de toe komst nog eens zo'n spektakel in Middelburg orga niseert. „Het was een gigantische klus. Vooral bij de verkoop van de kaarten zijn we onszelf tegenge komen. Maar als we nog eens op zoiets stuiten, doen we het weer door Nico Out Wie de naam Artis hoort, zal net als ik snel aan de bekendste dierentuin des lands denken. Maar Artis is ook de titel van een tijdelijk kunstproject in Zierikzee en verwijst naar het woordje 'kunst' in de spreuk 'natura ar tis magistra'. De natuur is de meester der kunsten: ïn prin cipe een aardig motto voor een expositie in tuinen. Ze liggen in de Driekoningenlaan tegen over de woningen van de eige naars. Het geëxposeerde werk is even gevarieerd als de loca ties. Een eerste blik leert mij dat de relatie tussen 'natuur' en kunst wel de titel leverde, maar slechts in een enkel geval als thema is uitgewerkt. Initia tiefneemster Margreet Leij- dekkers gaat er inventief op in met twee bijdragen die in het verlengde liggen van haar an dere werk. Zij houdt zich bezig met het verbeelden van het waarnemen en toont een grote tuinvaas die bij nader inzien al leen een massieve vorm is. Enkele tuinen verder staan twee mallen tegen elkaar. Ze vormen samen de helft van de ruimte om de 'vaas' heen: de le ge ruimte kreeg massa en vo lume. Wanneer je er naar kijkt zie je plotseling het profiel van een gezicht, wat bij de blik op de vaas niet opviel. De natuur, opgevat als onze wijze van waarnemen, is hier letterlijk de meester van de kunst. De 'vaas' is echter groter dan je zou verwachten, waarmee Leij- dekkers tegelijk de kunst een overheersende plaats geeft. Volg ik haar gedachten dan zet zij eigenlijk een vraagteken bij de genoemde spreuk. In plaats daarvan geldt eigenlijk dat het 'zien' zowel de meester is van kunst als van de natuur. Zo hebben kunstenaars ons bij voorbeeld de natuur laten zien zoals wij haar nu ervaren. En is de inrichting van de Zierik- zeese tuinen beïnvloed door de landschapskunst uit de 17e en de romantiek van de 19e eeuw. Ingekapseld De beelden van Gerda Rutters komen goed uit tegen het frisse groen. Tweemaal toont zij een expressieve vrouwenfiguur. Eén keer half veranderd in een gekortwiekte vogel, een an dere keer liggend op een pla teau dat gemarkeerd wordt met dunne verticale stokken. De gestalte droomt van de vrij heid, net als de vogelvrouw. Haar natuur wordt ingekap seld door de cultuur of haar ei- 'Haaien', bestaande uit een fl inke vin, die onder een grindpad tevoorschijn komt, van Aagje Feldbrugge. foto Pieter Honhoff gen beperkingen. Het derde beeld van Rutters, een raak ge boetseerde haan. valt thema tisch buiten deze beelden. Aagje Feldbrugge kiest voor twee humoristische bijdragen. Geslaagd als grapje is de 'Haai en', bestaande uit een flinke vin, die onder een grindpad te voorschijn komt. In een andere tuin plaatste zij een bordje 'Pas geverfd', wat ik op zich nogal flauw vind. Er zou een re latie kunnen zijn met een rechthoek van gaas die op het gras ligt-, met links ervan-het vergeelde gras in dezelfde vorm. Het kleurverschil is ech ter te summier om te werken. Sjaak Schuit maakte foto's die hij in plastic sealde. De drie fo to's met als titel 'Stad' liggen in het gras, langs de randen be dekt met aarde. Er staat steeds een schop naast, zodat de asso ciatie met opgravingen voor de hand ligt. De beelden, een weg. een scheur in het asfalt waarin maden lijken te wriemelen en gloeiende kooltjes, zeggen mij te weinig om er in dit kader iets mee te kunnen. Schuit hing ook twee maal vier portretten aan een horizontale drager. Rechts prijkt hij zelf met zijn gezin, links hangt hij tussen drie volwassenen. 'Streven naar evenwicht' heet het werk. Ook nu ontgaat mij de beteke nis: het evenwicht is er immers al? Vorm en inhoud vallen naar mijn mening wél goed samen in de twee foto's van overreden dieren, die op een oprit van be- tontegels liggen. Hier is prima gebruik gemaakt van de loca tie. Speels is de invalshoek van Bregje de Heer. Uit stukken be tonijzer laste zij een transpa rant 'Kabinet' met openstaan de deurtjes en laden. Het lij nenspel boeit, meer dan dat van haar 'Uitkijktoren'. Aan de binnenkant van het. kabinet is een huisvorm zichtbaar, waar door je ook nog kunt fantase ren. In een andere tuin plaatste De Heer twee vitte beesten: een slak en een kangoeroe. Bei den hebben een huisje van hout op hun rug. Inhoudelijk kom ik niet verder dan de con statering dat beide dieren niet gebonden zijn aan huis en dat hun tuin ook overal kan zijn. Tja. en als dan ook de vormge ving van de dieren lomp en on genuanceerd is. kan ik er niet enthousiast over zijn. Samen vattend vind ik 'Artis in Zierik zee' een project dat op een heel natuurlijke manier kunst on der het publiek brengt, maar inhoudelijk nogal onevenwich tig is. terwijl er thematisch kansen zijn blijven liggen. Poppetjes Achter De Cilinder van Trech ter 5 staan de in Zeeland wo nende kunstenaars Ronald van Dokkum en Wim Bakker. De drie meter hoge felgele ci linder heeft patrijspoorten waardoor je naar de kunst die zich erin bevindt kunt gluren Ook hier gaat het dus om een aparte en trefzekere aanpak om kunst in het dagelijkse doen en laten te betrekken. Ik zag eerder inspirerende invul lingen, zoals het 'karretje' van Roger Raveel. De Cilinder staat nu op de Grote Markt in Middelburg met een werk van Yael Robin uit Israel. Zij bouwt werelden met plastic poppetjes, ander speelgoed en diverse materialen zoals zand. Ik zie een panorama dat op haar leefwereld geïnspireerd zou kunnen zijn: een stoet pop petjes op weg naar een onge repte plek met een palm en oude kruiken in een desolate omgeving met ondermeer een ziekenhuis en een vuilnisbelt. Een goedwillende toeschou wer kan hier best een verhaal van maken, maar ik vind het teveel een optelsom van din getjes en te weinig een beeld dat op het netvlies blijft han gen. Deze keer biedt De Cilin der dus een gemiste kans Artis tn Zierikzee. Tot eind septem ber De Cilinder, Yael Robin, Mid delburg Tol en met 6 oktober. Therese Minne exposeert in Paal „Zolang ik me kan herinneren, schilder ik al en ik ben 75. dus dat is al een hele tijd", zegt Min ne. Haar inspiratie haalt ze over al vandaan. Elk jaar gaat ze twee keer naar de Bourgognestreek in Frankrijk op 'werkvakantie'. Haar werk bevat dan ook veel zonnige tinten, maar ook de grauwe kleurschakeringen van kale polderbomen. Minne studeerde in 1947 aan de kunstacademie in het Belgische Berchem, deze opleiding heeft zij echter nooit afgemaakt. Tien jaar geleden startte ze opnieuw met een kunstcursus in St. Niklaas. Ook heeft ze geëxperi menteerd met olieverfschilderij en, maar waterverf gaf haar toch meer mogelijkheden. Omdat Minne graag de natuur schil dert, is ze nogal gebonden aan de kleur groen. Om daar afwisse ling in te brengen, schilderde ze ook wel een blauw bos. „Al dat groen geeft een veel te hoog boe renkoolgehalte", is haar me ning. Oelegem en Berchem en in het Stadskantoor in Hulst. Belang stellenden kunnen haar werk be kijken op donderdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagmiddagen van 13.00 tot 18.00 uur na af spraak. Geregeld trekt ze met haar schil dersezel de natuur in om in vijf minuten een schets op papier te zetten die ze in haar Terholese 'Immigranten', aquarel van Therese Minne. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster PAAL - „De natuur is mijn pas sie, ik schilder naar mijn hart", zegt Therese Minne uit Terhole. Haar werk bestaat voorname lijk uit aquarellen. Stillevens, bloemen en landschappen heb ben haar voorkeur. Minne expo seert tot en met zondag 20 okto ber in atelier De Paaien in het Oost-Zeeuws-Vlaamse Paal. atelier verder uitwerkt. „Ik kan niet uit mijn hoofd schilderen, ik moet het voor me zien", zegt Minne. Haar werk zit gevangen in passe-partouts met contraste rende lijst. Therese Minne expo seerde eerder in het Belgische

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23